2. საგანი_ ბუნებისმეტყველება
კლასი_მე-3
მოსწავლეთა რაოდენობა-27
1 გაკვეთილის ბგერის წყარო და ბგერის გავრცელება
თემა
2 სასწავლო
მიზნები
3 შედეგები
მოსწავლემ შეძლოს ცდაზე დაკვირვების
შედეგად ამოიცნოს ბგერის წყარო.გაეცნოს
სხვადასხვა ბგერებს.
მოსწავლემ შეძლოს სხვადასხვა ნივთებისგან
შექმნას ბგერები
ამოიცნოს ბგერის წარმოშობის მიზეზები.
მოსწავლემ შეძლოს განვლილი მასალის
მიხედვით დასვას კითხვები,გაააკეთოს დასკვნა
და შეფასება
დამოუკიდებლად შეძლოს სათამაშო
ტელეფონის დამზადება
ლექსიკური მარაგის გამდიდრება
მოსწავლე გაკვეთილის ბოლოს შეძლებს ბგერის
წყაროს ამოცნობას და მათ ერთმანეთისგან
გაარჩევს.
შეძლებს ამოიცნოს სხვადასხვა მუსიკალურ
საკრავებში ბგერის წარმოშობის მიზეზები.
შეძლებს საგნებისგან ბგერების შექმნას.
შეძლებს გააკეთოს ანალიზი, დასკვნა და
შეფასება,თუ რატომ გვესმის განსხვავებული
ბგერები და როგორ აღწევს ის ჩვენამდე
მოსწავლე შეძლებს სახლში დამოუკიდებლად
შექმნას სათამაშო ტელეფონი
3. 4 აქტივობათა
თანმიმდევ
რობა
(დრო)
მინი დისკუსია_3 წთ.
აქტივობა „ბგერათა მრავალფეროვნება
ბუნებაში“_4წთ(მოსწავლეები ისმენენ
ბუნებისხმებს,არჩევენ რომელი მიეკუთვნება
ცოცხალ და არაცოცხალ ბუნებას)
აქტივობა-ბარათები-2წთ(ჯგუფური
მუშაობა.მოძებნონ სურათის შესაბამისი სიტყვა)
პრეზენტაცია დავალების_3წთ
მინი დისკუსია_5 წთ.(მუს.მასწავლებელი
ხათუნა მოდებაძე)(მუსიკალური და არა
მუსიკალური ბგერები,დაკვირვება მუსიკალურ
ინსტრუმენტებზე.ბგერის წყაროს ამოცნობასიმებიან,ჩასაბერ და დასარტყამ
ინსტრუმენტებში)
ცდა _აქტივობა“როგორ შევქმნათ ბგერა“2წთ.(სხვადასხვა საგნებით:ღილები,რიყის
ქვები,ბუშტი,სავარცხელი,თოკები,კოვზები,კენჭ
ები.ჯგუფური მუშაობა.)რიტა დათეშიძე და
ხათუნა მოდებაძე
მინი დისკუსია(ანალიზი,მსჯელობა,დასკვნების
გაკეთება:რა არის ბგერა და ბგერის წყარო?)-6წთ.
ცდა-დაკვირვება_კამერტონი-2წთ(ფიზიკის
მასწავლებელი ლალი გავაშელი)
მინი დისკუსია-8 წთ.(ლალი გავაშელი) როგორ
აღწევს ბგერები ჩვენამდე?როგორ ვრცელდება
ბგერე?
სათამაშო ტელეფონის დამზადება-3წთ.(რიტა
დათეშიძე და ლალი გავაშელი)
თამაში „ტელეფონი“-3წთ
შეფასება გაკვეთილის-1 წთ
მოსწავლეების მიერ გაკვეთილის შეფასება-3წთ