SlideShare a Scribd company logo
Eszterházy Károly Főiskola

Elektronikus médiumok és tananyagok

Oktató: Dr. Forgó Sándor

Földrajz óravázlat

Készítette:
Stokker Zsuzsanna (KI6RZJ)
Pedagógiatanár – Tehetségfejlesztő tanár szak (I. évfolyam)
levelező, 5 félév

2013. november 19.

1
Óravázlat
Készítő:StokkerZsuzsanna / KI6RZJ
Iskola típusa: alapfokú oktatási intézmény
Osztály: 7.
Óra helye a tantervben: 32.
Tantárgy: Földrajz
Téma, témakör: Felszíni formák
Óra típusa: Új ismeretet feldolgozó, alkalmazó (feladatmegoldó)
Elsajátítandó fogalmak jegyzéke: felszíni formák, ősföldek, röghegységek, lánchegységek, síkságok, kőzet,
ősmasszívum, előidő, óidő, középidő, újidő harmadidőszak, kőzet, kőzetlemezek, vetődéses szerkezeti formák, Kaledóniai-,
Variszkuszi- hegységrendszerek, Eurázsiai- és Pacifikus-hegységrendszerek, újidő negyedidőszak, tökéletes síkság,
tökéletlen síkság, feltöltött síkság, lepusztított síkság, táblás síkság, fedetlen ősmasszívumok, fedett ősmasszívumok,
dekkán, alföld, mélyföld, felföld, fennsík
Fejlesztési célok
Az ismeretek, ismeretkörök tudása: tanult ismeretek felidézése és alkalmazása, logikus következtetés, ok-okozati
összefüggések feltárása, térképismeret – tájékozódás, kutatómunka
A képességek, készségek: kommunikációs képesség, gyors felidéző és emlékező képesség, lényeglátás, tanulási
önszabályozási képességek, feladatmegoldás, verbalitás, gondolkodási képességek fejlesztése
Az attitűdök, viselkedésbeli jellemzők: rendszerességre, pontosságra való nevelés, együttműködés, figyelem, fegyelem

Idő Tartalom
045
1
p.

4
p

2
p

Az órai tevékenység
Gondolatmenet,
részfeladat

Szervezési
feladatok

Óra eleji
számonkérés

Motiváció

Célkitűzés

2

Jelentés
Az óra előkészítése
Felszerelés ellenőrzése
Tanult ismeretek
felidézése és
alkalmazása
Védőbeszéd írása egy
erdő védelmében.
Két fogalmazás
meghallgatása,
véleményezése.
Mire utalnak a képek?
A Föld felszínének
kialakulására.
A változatos felszíni
formákra.
Hol lakhattál volna 60
millió éve? Milyen volt
akkor a táj képe?
A Föld életének
mozgalmas időszaka,

Adat, név,
fogalom,
jelenség

Módszerei,
tevékenységei
formái

Eszközei

Szemléltetés

tantermi

szóbeli

beszámoltatás,
egyéni munka:
tanári kérdések –
egyéni válaszok
önálló
feladatmegoldás

frontális munka,
tanári magyarázat

frontális munka,
ráhangolás a
témára

tantermi

képek a
hálózatról

tankönyv, képek
számítógép,
projektor
http://www.youtube.co
m/watch?v=OowFvnlWI
90
hegyek kiemelkedése,
erőteljes vulkáni
tevékenységek ideje.
A Föld felszíni formáiról
tanulunk.
Mi alakítja Földünk
felszínét?
Hosszú földtörténeti
fejlődés során a külső és
2
Részcélkitűzés a belső erők
p
felszínalakítása jelentős
volt.
Gyors és látványos
vulkán kitörésekkor,de
általában nagyon lassú
folyamat.
Csoportmunkában a
Föld egy-egy
nagyszerkezeti
egységének a
feldolgozása:
- Ősföldek
- Röghegységek
- Lánchegységek
- Síkságok
A feladatat szempontjai:
1.Mikor és hogyan
keletkeztek?
2. Milyen a mai
felszínük?
5
feladatRészcélkitűzés 3. Milyen szempontok
p
megbeszélés
szerint csoportosíthatók?
4. Válaszd ki a kőzetet,
amely hozzátartozik!
5. Mely
ásványkincsekben
gazdagok?
6. Hol találhatók a
Földön?
A kérdések
megválaszolásához a
tankönyvet és a térképet
használhatják.
A munkára szánt idő: 4
perc
Ősmasszívumok
Mikor és hogyan
keletkeztek?
Az első hegységképző
10
folyamatok során az
Részcélkitűzés
p
előidőben.
Milyen a mai felszínük?
Lepusztultak,
átalakultak.
Felszínük változatos.
3

számítógép,
projektor
frontális munka,
tanári magyarázat

képek
elemzése

http://highered.mcgrawhill.com/olcweb/cgi/plugin
pop.cgi?it=swf::640::480::
/sites/dl/free/0072402466/
30425/19_46.swf::Fig.%2
019.46%20%20Hot%20Spots%20an
d%20Aseismic%20Ridge

s

tankönyv, térkép
csoportmunka

Feladat
meghatározása http://vimeo.com/142
58945
, kőzetek
előkészítése
http://www.youtube.com/
watch?v=ngV66m00UvU

csoportmunka

tantermi,
kőzet
Milyen szempontok
szerint csoportosíthatók?
Fedett- és fedetlen
ősmasszívumok.
Melyik kőzetet kellett
kiválasztani?gránit
Mely ásványkincsben
gazdagok?
szén, vas, nikkel.
Hol találhatók a Földön?
Kanadai-, Balti-, Középszibériai-fennsík, Délkínai-hegyvidék, Dekkán,
Arab-tábla, Guyanaihegyvidék, Brazil-felföld,
Afrikai-ősföld, Ausztrálősföld
Vaktérképen a tanulók
bejelölik az
ősmasszívumokat.
Röghegységek
Mikor és hogyan
keletkeztek?
A földtörténeti óidőben,
felgyűrődtek az ősföldek
pereméhez. Mára
erősen lekoptak.
Vetődéses szerkezeti
formák jellemzik.
Milyen a mai felszínük?
Közepes magasságúak,
lejtőik lankásak,
hegyhátaik
gömbölydedek,
lekerekítettek,
medencéik tágasak.
Milyen szempontok
szerint csoportosíthatók?
Két hegységképződési
folyamat nyomán
kialakult
hegységrendszerek:
Kaledóniai-, Variszkuszihgr.
Válaszd ki a kőzetet,
amely hozzátartozik!
feketekőszén, só
Mely ásványkincsekben
gazdagok?
Feketekőszén, só,
színes-, nemesfémek
Hol találhatók a Földön?
Kaledóniai-hgr: tagjai:
Skandináv-hg, Skócia-,
Wales-, É-Írország-hg,
4

bemutatása,
számítógép,
képek a
hálózatról

tankönyv, térkép
K-Grönland
Variszkuszi-hgr. tagjai:
Francia-khg, Német-khg,
Ardennek,Lengyel-khg,
Cseh-medence
peremhegységei,
SzlovákÉrchegység,Rodope,
Velencei-hegység, Urál,
Tiensan
Appalache-hegység,
Nagy- Vízválasztó-hg
Közösen megkeressük
helyüket a térképen.
Vaktérképen a tanulók
bejelölik a
röghegységeket.
Lánchegységek
1.Mikor és hogyan
keletkeztek?
Földtörténeti középidő és
újidő harmadidőszak.
Kőzetlemezszegélyek
mentén gyűrődtek fel.
2. Milyen a mai
felszínük?
párhuzamos,
láncszerűen kapcsolódó
vonulatok, hegyes
csúcsok, hosszanti
völgyek, éles gerincek,
meredek, szakadékos
lejtők
3. Milyen szempontok
szerint csoportosíthatók?
10
Az Eurázsiai- és a
Részcélkitűzés
p
Pacifikus-hgr.
4. Válaszd ki a kőzetet,
amely hozzátartozik!
mészkő, andezit,
barnakőszén
5. Mely
ásványkincsekben
gazdagok?
barnakőszén, kőolaj,
földgáz, só telepek
6. Hol találhatók a
Földön?
Eurázsiai-hgr.-tagjai:
Atlasz, Pireneusok,
Alpok, Appenninek,
Kárpátok, Dinárihegység, Balkánhegység
Kaukázus, Pamír,
5

csoportmunka

tantermi
kőzet
bemutatása
számítógép,
képek a
hálózatról
tankönyv,
térkép

csoportmunka

tankönyv
térkép
Himalája
Pacifikus-hgr.- tagjai
Kelet-ázsiai partvonal és
szigetív, Kordillerák,
Andok
Síkságok
1.Mikor és hogyan
keletkeztek?
Újidő negyedidőszak a
mai felszínük
kialakulása.
2. Milyen a mai
felszínük?
Hatalmas kiterjedésű sík
területek, lejtésük nem
haladja meg 100 menként a 60 cm-t.
3. Milyen szempontok
szerint csoportosíthatók?
-Lejtésük szerint
Tökéletes síkság
Magasságkülönbsége
km2-enként kevesebb,
mint 20 m.
Tökéletlen síkság
Magasságkülönbsége
km2-enként kevesebb,
mint 20-50 m.
-Kialakulásuk szerint:
Feltöltött síkság:
süllyedő medencék,
tengeröblök feltöltésével
keletkezik:
Mississippi-alföld, Pósíkság, Alföld
Lepusztított síkság: a
külső erők -jég, víz, széláltal letarolt sík terület
fedetlen
ősmasszívumok:Balti- és
Kanadai-pajzs
Táblás síkság
fedett ősmasszívumok:
Dekkán
- Elhelyezkedésük
szerint:
alföld
Tsz. feletti magassága 0200 m közötti:
Kínai-alföld, Ny-szibériai
alföld, Alföld
mélyföld
Tsz. feletti magassága 0
m alatti:
Kaszpi-mélyföld,
6
Holland-mélyföld
felföld, fennsík
Tsz feletti magassága
200 m feletti:
Tibet, Közép-szibériai
fennsík, Bükk-fennsík
4. Válaszd ki a kőzetet,
amely hozzátartozik!
homok, lösz
5. Mely
ásványkincsekben
gazdagok?
kőolaj, földgáz
6. Hol találhatók a
Földön?
Pl.: Pó-síkság,
Mississippi-alföld,
Nyugat-szibériai-alföld,

10 Óra végi
p rögzítés

Értékelés

7

Feladatok megoldása:
Tájak csoportosítása a
megfelelő
felszínformákhoz, majd
bejelölésük a
vaktérképre.
Keresztrejtvény
készítése egy megadott
földrajzi fogalommal
kapcsolatosan.
Köszönöm a
figyelmeteket, az
aktivitásotokat! Ügyesek
voltatok!

frontális munka,
csoportmunka
egyéni munka

tantermi

vaktérkép

szóbeli, tanári közlés

More Related Content

What's hot

óRatervezet móra ferenc_nagyapó-kissné lami mónika
óRatervezet móra ferenc_nagyapó-kissné lami mónikaóRatervezet móra ferenc_nagyapó-kissné lami mónika
óRatervezet móra ferenc_nagyapó-kissné lami mónikalamimonikazita
 
óRavázlat
óRavázlatóRavázlat
óRavázlatpuskvik
 
სამოდელო გაკვეთილის რეფლექსია
სამოდელო გაკვეთილის რეფლექსიასამოდელო გაკვეთილის რეფლექსია
სამოდელო გაკვეთილის რეფლექსია
Besik Machitadze
 
Eqvtime tayai svili
Eqvtime tayai sviliEqvtime tayai svili
Eqvtime tayai sviliirinagusha
 
Japán - 7. osztály
Japán - 7. osztályJapán - 7. osztály
Japán - 7. osztály
Csimax
 
Energiagazdaság Magyarország
Energiagazdaság MagyarországEnergiagazdaság Magyarország
Energiagazdaság Magyarország
Nikolett Bartha
 
Kelet-Európa: A hátságok földje
Kelet-Európa: A hátságok földjeKelet-Európa: A hátságok földje
Kelet-Európa: A hátságok földje
Csimax
 
óRavázlat hunyadi
óRavázlat hunyadióRavázlat hunyadi
óRavázlat hunyadiLajos Tar
 
პროექტი ,, ჩემი ოცნებაა...."
პროექტი ,, ჩემი ოცნებაა...."პროექტი ,, ჩემი ოცნებაა...."
პროექტი ,, ჩემი ოცნებაა...."Natia Khachiuri
 
A tömegkommunikáció
A tömegkommunikációA tömegkommunikáció
A tömegkommunikáció
Bereniké Gál
 
Konyhakerti növények - 5. osztály
Konyhakerti növények - 5. osztályKonyhakerti növények - 5. osztály
Konyhakerti növények - 5. osztály
Csimax
 
Városodás, megyéink dolgozat
Városodás, megyéink dolgozatVárosodás, megyéink dolgozat
Városodás, megyéink dolgozat
Csimax
 
Csekeiné vagács zsuzsa digitális óravázlat végleges
Csekeiné vagács zsuzsa digitális óravázlat véglegesCsekeiné vagács zsuzsa digitális óravázlat végleges
Csekeiné vagács zsuzsa digitális óravázlat véglegesvagacszs
 
Kanada földrajza- 7. osztály számára
Kanada földrajza- 7. osztály számáraKanada földrajza- 7. osztály számára
Kanada földrajza- 7. osztály számára
Csimax
 
Ausztrália természeti képe - 7. osztály
Ausztrália természeti képe - 7. osztályAusztrália természeti képe - 7. osztály
Ausztrália természeti képe - 7. osztály
Csimax
 
óRavázlat kóródiné
óRavázlat kóródinéóRavázlat kóródiné
óRavázlat kóródiné
korodiancsa
 
A föld tengely körüli foegása óratervezet
A föld tengely körüli foegása óratervezetA föld tengely körüli foegása óratervezet
A föld tengely körüli foegása óratervezetszita0717
 
საკონფერენციო თემა 2013 prezentacia
საკონფერენციო თემა 2013 prezentaciaსაკონფერენციო თემა 2013 prezentacia
საკონფერენციო თემა 2013 prezentaciaNargiz Kiliptari
 
ვაშლის ხე და ბიჭი
ვაშლის ხე და ბიჭივაშლის ხე და ბიჭი
ვაშლის ხე და ბიჭი
tamo
 

What's hot (20)

óRatervezet móra ferenc_nagyapó-kissné lami mónika
óRatervezet móra ferenc_nagyapó-kissné lami mónikaóRatervezet móra ferenc_nagyapó-kissné lami mónika
óRatervezet móra ferenc_nagyapó-kissné lami mónika
 
óRavázlat
óRavázlatóRavázlat
óRavázlat
 
სამოდელო გაკვეთილის რეფლექსია
სამოდელო გაკვეთილის რეფლექსიასამოდელო გაკვეთილის რეფლექსია
სამოდელო გაკვეთილის რეფლექსია
 
Eqvtime tayai svili
Eqvtime tayai sviliEqvtime tayai svili
Eqvtime tayai svili
 
Japán - 7. osztály
Japán - 7. osztályJapán - 7. osztály
Japán - 7. osztály
 
Energiagazdaság Magyarország
Energiagazdaság MagyarországEnergiagazdaság Magyarország
Energiagazdaság Magyarország
 
Kelet-Európa: A hátságok földje
Kelet-Európa: A hátságok földjeKelet-Európa: A hátságok földje
Kelet-Európa: A hátságok földje
 
óRavázlat hunyadi
óRavázlat hunyadióRavázlat hunyadi
óRavázlat hunyadi
 
Az almafa
Az almafaAz almafa
Az almafa
 
პროექტი ,, ჩემი ოცნებაა...."
პროექტი ,, ჩემი ოცნებაა...."პროექტი ,, ჩემი ოცნებაა...."
პროექტი ,, ჩემი ოცნებაა...."
 
A tömegkommunikáció
A tömegkommunikációA tömegkommunikáció
A tömegkommunikáció
 
Konyhakerti növények - 5. osztály
Konyhakerti növények - 5. osztályKonyhakerti növények - 5. osztály
Konyhakerti növények - 5. osztály
 
Városodás, megyéink dolgozat
Városodás, megyéink dolgozatVárosodás, megyéink dolgozat
Városodás, megyéink dolgozat
 
Csekeiné vagács zsuzsa digitális óravázlat végleges
Csekeiné vagács zsuzsa digitális óravázlat véglegesCsekeiné vagács zsuzsa digitális óravázlat végleges
Csekeiné vagács zsuzsa digitális óravázlat végleges
 
Kanada földrajza- 7. osztály számára
Kanada földrajza- 7. osztály számáraKanada földrajza- 7. osztály számára
Kanada földrajza- 7. osztály számára
 
Ausztrália természeti képe - 7. osztály
Ausztrália természeti képe - 7. osztályAusztrália természeti képe - 7. osztály
Ausztrália természeti képe - 7. osztály
 
óRavázlat kóródiné
óRavázlat kóródinéóRavázlat kóródiné
óRavázlat kóródiné
 
A föld tengely körüli foegása óratervezet
A föld tengely körüli foegása óratervezetA föld tengely körüli foegása óratervezet
A föld tengely körüli foegása óratervezet
 
საკონფერენციო თემა 2013 prezentacia
საკონფერენციო თემა 2013 prezentaciaსაკონფერენციო თემა 2013 prezentacia
საკონფერენციო თემა 2013 prezentacia
 
ვაშლის ხე და ბიჭი
ვაშლის ხე და ბიჭივაშლის ხე და ბიჭი
ვაშლის ხე და ბიჭი
 

Viewers also liked

Közép-Európa Témazáró - 8. osztály - 2. oldal
Közép-Európa Témazáró - 8. osztály - 2. oldalKözép-Európa Témazáró - 8. osztály - 2. oldal
Közép-Európa Témazáró - 8. osztály - 2. oldal
Csimax
 
Németország természeti képe - 8.osztály
Németország természeti képe - 8.osztályNémetország természeti képe - 8.osztály
Németország természeti képe - 8.osztály
Csimax
 
Magyarország természeti erőforrásai - 8. osztály - földrajz
Magyarország természeti erőforrásai - 8. osztály - földrajzMagyarország természeti erőforrásai - 8. osztály - földrajz
Magyarország természeti erőforrásai - 8. osztály - földrajz
Csimax
 
A folyók munkája 5. osztály (nx power-lite)
A folyók munkája   5. osztály (nx power-lite)A folyók munkája   5. osztály (nx power-lite)
A folyók munkája 5. osztály (nx power-lite)
Csimax
 
Közép-Európa domborzata - topográfia - 8. osztály
Közép-Európa domborzata - topográfia - 8. osztályKözép-Európa domborzata - topográfia - 8. osztály
Közép-Európa domborzata - topográfia - 8. osztály
Csimax
 
Európa éghajlata és Európa országai dolgozat - 7. osztály
Európa éghajlata és Európa országai dolgozat - 7. osztályEurópa éghajlata és Európa országai dolgozat - 7. osztály
Európa éghajlata és Európa országai dolgozat - 7. osztály
Csimax
 
Amerika felszíne és éghajlata 7. osztály - dolgozat előkészítő.
Amerika felszíne és éghajlata  7. osztály - dolgozat előkészítő.Amerika felszíne és éghajlata  7. osztály - dolgozat előkészítő.
Amerika felszíne és éghajlata 7. osztály - dolgozat előkészítő.
Csimax
 
Amerika összefoglalás 7. osztály
Amerika összefoglalás 7. osztályAmerika összefoglalás 7. osztály
Amerika összefoglalás 7. osztály
Csimax
 
Mátrai Bettina: a vizek világa
Mátrai Bettina:  a vizek világaMátrai Bettina:  a vizek világa
Mátrai Bettina: a vizek világaehevesy2011
 
Nyugat-magyarországi peremvidék és Kisalföld 8.osztály
Nyugat-magyarországi peremvidék és Kisalföld   8.osztályNyugat-magyarországi peremvidék és Kisalföld   8.osztály
Nyugat-magyarországi peremvidék és Kisalföld 8.osztályCsimax
 
Amerika témazáró dolgozat 1. oldal
Amerika témazáró dolgozat 1. oldalAmerika témazáró dolgozat 1. oldal
Amerika témazáró dolgozat 1. oldalCsimax
 
Kelet-Európa dolgozat - 7. osztály
Kelet-Európa dolgozat - 7. osztályKelet-Európa dolgozat - 7. osztály
Kelet-Európa dolgozat - 7. osztály
Csimax
 
Európa domborzata - 7. osztály
Európa domborzata - 7. osztályEurópa domborzata - 7. osztály
Európa domborzata - 7. osztály
Csimax
 
Ázsia témazáró - 2. oldal - 7. osztály
Ázsia témazáró - 2. oldal - 7. osztályÁzsia témazáró - 2. oldal - 7. osztály
Ázsia témazáró - 2. oldal - 7. osztály
Csimax
 
Ázsia témazáró dolgozat - 1.oldal - 7. osztály
Ázsia témazáró dolgozat - 1.oldal - 7. osztályÁzsia témazáró dolgozat - 1.oldal - 7. osztály
Ázsia témazáró dolgozat - 1.oldal - 7. osztály
Csimax
 
Amerika témazáró - 7. osztály - 2. oldal
Amerika témazáró - 7. osztály - 2. oldalAmerika témazáró - 7. osztály - 2. oldal
Amerika témazáró - 7. osztály - 2. oldal
Csimax
 
Vízpartok élővilága: Fűz,nád,gyékény - 6.osztály
Vízpartok élővilága: Fűz,nád,gyékény - 6.osztályVízpartok élővilága: Fűz,nád,gyékény - 6.osztály
Vízpartok élővilága: Fűz,nád,gyékény - 6.osztály
Csimax
 
Sivatagok élővilága - 7. osztály
Sivatagok élővilága - 7. osztálySivatagok élővilága - 7. osztály
Sivatagok élővilága - 7. osztály
Csimax
 
Alpokalja - 6. osztály
Alpokalja - 6. osztályAlpokalja - 6. osztály
Alpokalja - 6. osztály
Csimax
 

Viewers also liked (20)

Közép-Európa Témazáró - 8. osztály - 2. oldal
Közép-Európa Témazáró - 8. osztály - 2. oldalKözép-Európa Témazáró - 8. osztály - 2. oldal
Közép-Európa Témazáró - 8. osztály - 2. oldal
 
Németország természeti képe - 8.osztály
Németország természeti képe - 8.osztályNémetország természeti képe - 8.osztály
Németország természeti képe - 8.osztály
 
Magyarország természeti erőforrásai - 8. osztály - földrajz
Magyarország természeti erőforrásai - 8. osztály - földrajzMagyarország természeti erőforrásai - 8. osztály - földrajz
Magyarország természeti erőforrásai - 8. osztály - földrajz
 
A folyók munkája 5. osztály (nx power-lite)
A folyók munkája   5. osztály (nx power-lite)A folyók munkája   5. osztály (nx power-lite)
A folyók munkája 5. osztály (nx power-lite)
 
Közép-Európa domborzata - topográfia - 8. osztály
Közép-Európa domborzata - topográfia - 8. osztályKözép-Európa domborzata - topográfia - 8. osztály
Közép-Európa domborzata - topográfia - 8. osztály
 
Európa éghajlata és Európa országai dolgozat - 7. osztály
Európa éghajlata és Európa országai dolgozat - 7. osztályEurópa éghajlata és Európa országai dolgozat - 7. osztály
Európa éghajlata és Európa országai dolgozat - 7. osztály
 
Amerika felszíne és éghajlata 7. osztály - dolgozat előkészítő.
Amerika felszíne és éghajlata  7. osztály - dolgozat előkészítő.Amerika felszíne és éghajlata  7. osztály - dolgozat előkészítő.
Amerika felszíne és éghajlata 7. osztály - dolgozat előkészítő.
 
Amerika összefoglalás 7. osztály
Amerika összefoglalás 7. osztályAmerika összefoglalás 7. osztály
Amerika összefoglalás 7. osztály
 
Mátrai Bettina: a vizek világa
Mátrai Bettina:  a vizek világaMátrai Bettina:  a vizek világa
Mátrai Bettina: a vizek világa
 
Nyugat-magyarországi peremvidék és Kisalföld 8.osztály
Nyugat-magyarországi peremvidék és Kisalföld   8.osztályNyugat-magyarországi peremvidék és Kisalföld   8.osztály
Nyugat-magyarországi peremvidék és Kisalföld 8.osztály
 
Amerika témazáró dolgozat 1. oldal
Amerika témazáró dolgozat 1. oldalAmerika témazáró dolgozat 1. oldal
Amerika témazáró dolgozat 1. oldal
 
Kelet-Európa dolgozat - 7. osztály
Kelet-Európa dolgozat - 7. osztályKelet-Európa dolgozat - 7. osztály
Kelet-Európa dolgozat - 7. osztály
 
Európa domborzata - 7. osztály
Európa domborzata - 7. osztályEurópa domborzata - 7. osztály
Európa domborzata - 7. osztály
 
Ázsia témazáró - 2. oldal - 7. osztály
Ázsia témazáró - 2. oldal - 7. osztályÁzsia témazáró - 2. oldal - 7. osztály
Ázsia témazáró - 2. oldal - 7. osztály
 
Ázsia témazáró dolgozat - 1.oldal - 7. osztály
Ázsia témazáró dolgozat - 1.oldal - 7. osztályÁzsia témazáró dolgozat - 1.oldal - 7. osztály
Ázsia témazáró dolgozat - 1.oldal - 7. osztály
 
A vizek
A vizekA vizek
A vizek
 
Amerika témazáró - 7. osztály - 2. oldal
Amerika témazáró - 7. osztály - 2. oldalAmerika témazáró - 7. osztály - 2. oldal
Amerika témazáró - 7. osztály - 2. oldal
 
Vízpartok élővilága: Fűz,nád,gyékény - 6.osztály
Vízpartok élővilága: Fűz,nád,gyékény - 6.osztályVízpartok élővilága: Fűz,nád,gyékény - 6.osztály
Vízpartok élővilága: Fűz,nád,gyékény - 6.osztály
 
Sivatagok élővilága - 7. osztály
Sivatagok élővilága - 7. osztálySivatagok élővilága - 7. osztály
Sivatagok élővilága - 7. osztály
 
Alpokalja - 6. osztály
Alpokalja - 6. osztályAlpokalja - 6. osztály
Alpokalja - 6. osztály
 

Digitális óravázlat, földrajz

  • 1. Eszterházy Károly Főiskola Elektronikus médiumok és tananyagok Oktató: Dr. Forgó Sándor Földrajz óravázlat Készítette: Stokker Zsuzsanna (KI6RZJ) Pedagógiatanár – Tehetségfejlesztő tanár szak (I. évfolyam) levelező, 5 félév 2013. november 19. 1
  • 2. Óravázlat Készítő:StokkerZsuzsanna / KI6RZJ Iskola típusa: alapfokú oktatási intézmény Osztály: 7. Óra helye a tantervben: 32. Tantárgy: Földrajz Téma, témakör: Felszíni formák Óra típusa: Új ismeretet feldolgozó, alkalmazó (feladatmegoldó) Elsajátítandó fogalmak jegyzéke: felszíni formák, ősföldek, röghegységek, lánchegységek, síkságok, kőzet, ősmasszívum, előidő, óidő, középidő, újidő harmadidőszak, kőzet, kőzetlemezek, vetődéses szerkezeti formák, Kaledóniai-, Variszkuszi- hegységrendszerek, Eurázsiai- és Pacifikus-hegységrendszerek, újidő negyedidőszak, tökéletes síkság, tökéletlen síkság, feltöltött síkság, lepusztított síkság, táblás síkság, fedetlen ősmasszívumok, fedett ősmasszívumok, dekkán, alföld, mélyföld, felföld, fennsík Fejlesztési célok Az ismeretek, ismeretkörök tudása: tanult ismeretek felidézése és alkalmazása, logikus következtetés, ok-okozati összefüggések feltárása, térképismeret – tájékozódás, kutatómunka A képességek, készségek: kommunikációs képesség, gyors felidéző és emlékező képesség, lényeglátás, tanulási önszabályozási képességek, feladatmegoldás, verbalitás, gondolkodási képességek fejlesztése Az attitűdök, viselkedésbeli jellemzők: rendszerességre, pontosságra való nevelés, együttműködés, figyelem, fegyelem Idő Tartalom 045 1 p. 4 p 2 p Az órai tevékenység Gondolatmenet, részfeladat Szervezési feladatok Óra eleji számonkérés Motiváció Célkitűzés 2 Jelentés Az óra előkészítése Felszerelés ellenőrzése Tanult ismeretek felidézése és alkalmazása Védőbeszéd írása egy erdő védelmében. Két fogalmazás meghallgatása, véleményezése. Mire utalnak a képek? A Föld felszínének kialakulására. A változatos felszíni formákra. Hol lakhattál volna 60 millió éve? Milyen volt akkor a táj képe? A Föld életének mozgalmas időszaka, Adat, név, fogalom, jelenség Módszerei, tevékenységei formái Eszközei Szemléltetés tantermi szóbeli beszámoltatás, egyéni munka: tanári kérdések – egyéni válaszok önálló feladatmegoldás frontális munka, tanári magyarázat frontális munka, ráhangolás a témára tantermi képek a hálózatról tankönyv, képek számítógép, projektor http://www.youtube.co m/watch?v=OowFvnlWI 90
  • 3. hegyek kiemelkedése, erőteljes vulkáni tevékenységek ideje. A Föld felszíni formáiról tanulunk. Mi alakítja Földünk felszínét? Hosszú földtörténeti fejlődés során a külső és 2 Részcélkitűzés a belső erők p felszínalakítása jelentős volt. Gyors és látványos vulkán kitörésekkor,de általában nagyon lassú folyamat. Csoportmunkában a Föld egy-egy nagyszerkezeti egységének a feldolgozása: - Ősföldek - Röghegységek - Lánchegységek - Síkságok A feladatat szempontjai: 1.Mikor és hogyan keletkeztek? 2. Milyen a mai felszínük? 5 feladatRészcélkitűzés 3. Milyen szempontok p megbeszélés szerint csoportosíthatók? 4. Válaszd ki a kőzetet, amely hozzátartozik! 5. Mely ásványkincsekben gazdagok? 6. Hol találhatók a Földön? A kérdések megválaszolásához a tankönyvet és a térképet használhatják. A munkára szánt idő: 4 perc Ősmasszívumok Mikor és hogyan keletkeztek? Az első hegységképző 10 folyamatok során az Részcélkitűzés p előidőben. Milyen a mai felszínük? Lepusztultak, átalakultak. Felszínük változatos. 3 számítógép, projektor frontális munka, tanári magyarázat képek elemzése http://highered.mcgrawhill.com/olcweb/cgi/plugin pop.cgi?it=swf::640::480:: /sites/dl/free/0072402466/ 30425/19_46.swf::Fig.%2 019.46%20%20Hot%20Spots%20an d%20Aseismic%20Ridge s tankönyv, térkép csoportmunka Feladat meghatározása http://vimeo.com/142 58945 , kőzetek előkészítése http://www.youtube.com/ watch?v=ngV66m00UvU csoportmunka tantermi, kőzet
  • 4. Milyen szempontok szerint csoportosíthatók? Fedett- és fedetlen ősmasszívumok. Melyik kőzetet kellett kiválasztani?gránit Mely ásványkincsben gazdagok? szén, vas, nikkel. Hol találhatók a Földön? Kanadai-, Balti-, Középszibériai-fennsík, Délkínai-hegyvidék, Dekkán, Arab-tábla, Guyanaihegyvidék, Brazil-felföld, Afrikai-ősföld, Ausztrálősföld Vaktérképen a tanulók bejelölik az ősmasszívumokat. Röghegységek Mikor és hogyan keletkeztek? A földtörténeti óidőben, felgyűrődtek az ősföldek pereméhez. Mára erősen lekoptak. Vetődéses szerkezeti formák jellemzik. Milyen a mai felszínük? Közepes magasságúak, lejtőik lankásak, hegyhátaik gömbölydedek, lekerekítettek, medencéik tágasak. Milyen szempontok szerint csoportosíthatók? Két hegységképződési folyamat nyomán kialakult hegységrendszerek: Kaledóniai-, Variszkuszihgr. Válaszd ki a kőzetet, amely hozzátartozik! feketekőszén, só Mely ásványkincsekben gazdagok? Feketekőszén, só, színes-, nemesfémek Hol találhatók a Földön? Kaledóniai-hgr: tagjai: Skandináv-hg, Skócia-, Wales-, É-Írország-hg, 4 bemutatása, számítógép, képek a hálózatról tankönyv, térkép
  • 5. K-Grönland Variszkuszi-hgr. tagjai: Francia-khg, Német-khg, Ardennek,Lengyel-khg, Cseh-medence peremhegységei, SzlovákÉrchegység,Rodope, Velencei-hegység, Urál, Tiensan Appalache-hegység, Nagy- Vízválasztó-hg Közösen megkeressük helyüket a térképen. Vaktérképen a tanulók bejelölik a röghegységeket. Lánchegységek 1.Mikor és hogyan keletkeztek? Földtörténeti középidő és újidő harmadidőszak. Kőzetlemezszegélyek mentén gyűrődtek fel. 2. Milyen a mai felszínük? párhuzamos, láncszerűen kapcsolódó vonulatok, hegyes csúcsok, hosszanti völgyek, éles gerincek, meredek, szakadékos lejtők 3. Milyen szempontok szerint csoportosíthatók? 10 Az Eurázsiai- és a Részcélkitűzés p Pacifikus-hgr. 4. Válaszd ki a kőzetet, amely hozzátartozik! mészkő, andezit, barnakőszén 5. Mely ásványkincsekben gazdagok? barnakőszén, kőolaj, földgáz, só telepek 6. Hol találhatók a Földön? Eurázsiai-hgr.-tagjai: Atlasz, Pireneusok, Alpok, Appenninek, Kárpátok, Dinárihegység, Balkánhegység Kaukázus, Pamír, 5 csoportmunka tantermi kőzet bemutatása számítógép, képek a hálózatról tankönyv, térkép csoportmunka tankönyv térkép
  • 6. Himalája Pacifikus-hgr.- tagjai Kelet-ázsiai partvonal és szigetív, Kordillerák, Andok Síkságok 1.Mikor és hogyan keletkeztek? Újidő negyedidőszak a mai felszínük kialakulása. 2. Milyen a mai felszínük? Hatalmas kiterjedésű sík területek, lejtésük nem haladja meg 100 menként a 60 cm-t. 3. Milyen szempontok szerint csoportosíthatók? -Lejtésük szerint Tökéletes síkság Magasságkülönbsége km2-enként kevesebb, mint 20 m. Tökéletlen síkság Magasságkülönbsége km2-enként kevesebb, mint 20-50 m. -Kialakulásuk szerint: Feltöltött síkság: süllyedő medencék, tengeröblök feltöltésével keletkezik: Mississippi-alföld, Pósíkság, Alföld Lepusztított síkság: a külső erők -jég, víz, széláltal letarolt sík terület fedetlen ősmasszívumok:Balti- és Kanadai-pajzs Táblás síkság fedett ősmasszívumok: Dekkán - Elhelyezkedésük szerint: alföld Tsz. feletti magassága 0200 m közötti: Kínai-alföld, Ny-szibériai alföld, Alföld mélyföld Tsz. feletti magassága 0 m alatti: Kaszpi-mélyföld, 6
  • 7. Holland-mélyföld felföld, fennsík Tsz feletti magassága 200 m feletti: Tibet, Közép-szibériai fennsík, Bükk-fennsík 4. Válaszd ki a kőzetet, amely hozzátartozik! homok, lösz 5. Mely ásványkincsekben gazdagok? kőolaj, földgáz 6. Hol találhatók a Földön? Pl.: Pó-síkság, Mississippi-alföld, Nyugat-szibériai-alföld, 10 Óra végi p rögzítés Értékelés 7 Feladatok megoldása: Tájak csoportosítása a megfelelő felszínformákhoz, majd bejelölésük a vaktérképre. Keresztrejtvény készítése egy megadott földrajzi fogalommal kapcsolatosan. Köszönöm a figyelmeteket, az aktivitásotokat! Ügyesek voltatok! frontális munka, csoportmunka egyéni munka tantermi vaktérkép szóbeli, tanári közlés