SlideShare a Scribd company logo
TÉMA: A Föld és bolygótestvérei-tájékozódás a földi térben és időben
Az óra címe: A Föld tengely körüli forgása
Óratervezet
A Föld tengely körüli
forgása
Készítette: Vinczéné Obrecsány Judit
Pedagógiatanár MA I. félév
Neptunkód: GWKMU8
TÉMA: A Föld és bolygótestvérei-tájékozódás a földi térben és időben
Az óra címe: A Föld tengely körüli forgása
Tanító tanár neve: Vinczéné Obrecsány Judit
Szakvezető tanár: Honti Hajnalka
Tanítás ideje: (2012. 09. 28. 10.55 – 11.40)
Osztály: 10 K, 10 V
Óra típusa: Új ismereteket feldolgozó óra
Téma: A Föld és bolygótestvérei-tájékozódás a földi térben és időben
Tanítási egység: A Föld tengely körüli forgása
Megelőző óra: A Föld alakja
Következő óra: A Föld Nap körüli keringése
Munkaformák: Frontális osztálymunka, önálló munka és kísérlet
Oktatási célok: nappalok és éjszakák váltakozásának okai, Föld forgásának iránya
Nevelési célok: Föld forgásának hatása a mindennapokra
Képzési célok: ismeretek alkalmazása, ok-okozati összefüggések, kommunikációs képesség
fejlesztése
Fogalmak: helyi idő, meridián, időzóna, zónaidő, dátumválasztó vonal
Taneszközök, szemléltetés:
Jónás Ilona – Kovács Lászlóné – Vízvári Albertné: Kozmikus és természetföldrajzi
környezetünk Mozaik Kiadó Szeged 2011., Kereszty Péter- Nagy Balázs-Nemerényi Antal-
Sárfalvi Béla: Lakóhelyünk, a Föld Általános természetföldrajz a középiskolák 9. évfolyam
számára Nemzeti Tankönyvkiadó 2011
Földrajzi atlasz az 5-10. évfolyam számára (Cartographia, 2011)
Laptop, projektor
PPT prezentáció
Feladatlap, óravázlat
TÉMA: A Föld és bolygótestvérei-tájékozódás a földi térben és időben
Az óra címe: A Föld tengely körüli forgása
Didaktikai
feladatok,
idő
Az óra menete, oktatási feladatok
Munkaformák, módszerek
Nevelési,
képzési.
feladatok
Szervezési
feladatok
1 perc
Jelentés
Az óra előkészítése
Felszerelés ellenőrzése
Rendszerességre,
pontosságra való
nevelés
Ismétlés 5 perc Teszt feladat megoldása. (WorWall)
A Föld alakja ilyen. (Geoid)
A Föld legmagasabb pontja. ( Mount Everest)
A látóhatár ilyen alakú. (kör)
A Föld gömbalakjának következménye. (éghajlati
övezetek)
Előző órán
tanultak
ellenőrzése
Célkitűzés Új téma feldolgozása
Részcélkitűzés
5 perc
Rögzítés
Ráhangoló kérdések feltevése. Bevezetésként kivetítek
egy képet a Földről.
Tk. 20. oldalán olvassátok el az 1. bekezdést.
Válaszoljatok a következő kérdésekre!
1. Hogyan mozog a Föld a tengelye és a Nap körül?
(forog tengelye és kering a Nap körül ellipszis
alakú pályán)
Kihívok két tanulót az egyikkőjüket kinevezem Földnek
a másikat Napnak. Elmondom nekik, hogy Föld Ny-ról
keletre forog a tengelye körül, és kering a Nap körül,
ami az óra mutató járásával ellentétes mozgást jelent.
Miután mindenki leült, megkérek minden tanulót, hogy
csukják be a szemüket és képzeljék azt, hogy egy
vonaton utaznak. Megkérdezem, hogy ha kinéznek az
ablakon, akkor mit látnak, mi történik a fákkal és az
oszlopokkal? Milyen irányba mozognak? És a
valóságban ki mozog? Ezzel rávezetem őket a Nap és
Föld viszonyára. A Nap látszólagos mozgását látjuk, a
valóságban a Föld mozog ellentétes irányban, úgy mint a
vonat, vagyis mi azt látjuk, hogy K-ről Ny-ra, de a
valóságban Ny-ról K-re.
Táblai rajz:
A Föld forgásának érzékelése:
A tengely körüli
forgás tisztázása,
önálló
gondolkodásra
nevelés.
Értő olvasás
fejlesztése
Frontális közlés
TÉMA: A Föld és bolygótestvérei-tájékozódás a földi térben és időben
Az óra címe: A Föld tengely körüli forgása
HAJNAL: látóhatár K-i oldalán
DÉL: elérte napi útjának legmagasabb pontját
SZÜRKÜLET: a horizont NY-i szélén a látóhatár alá
bukik.
A nappalok és éjszakák váltakozásának OKA: Föld
forgása
A teljes megfordulás ideje 1 nap 24 h.
Motiváció
5 perc
Részcélkitűzés
Bizonyítás FAUCAULT francia fizikus kísérlete.
Először elmagyarázom, majd mutatok róla egy videót.
http://www.youtube.com/watch?v=1K_fbJ1dYIU
Foucault a Pantheonban felfüggesztett egy hosszú és
súlyos ingát, a padlóra homokot szórt, amire az inga
egyenes vonalakat rajzolt. 1-2 óra múlva a vonalak
küllőszerűen keresztezték egymást, mivel köztudott
hogy az inga nem mozdul el, így bebizonyította, hogy a
Föld mozdult el az inga alatt.
Videó nézés
Részcélkitűzés
5 perc
rögzítés
A Föld képzelt tengelye Északi- Déli- sarkot köti össze
az É-i vége a Sarkcsillag irányába mutat.
Táblai rajz:
Ha a szekér két hátsó csillagát a keréktől indulva
meghosszabbítjuk, és távolságukat ötször felmérjük, egy
közepesen fényes, magányos csillagba ütközünk. Ez a
Sarkcsillag, amely mindig az égnek ugyan azon
pontjában látható és az iránytűnél is pontosabban kijelöli
az északi irányt.
Fogalmak
tisztázása.
Motiváció
Részcélkitűzés
8 perc
A munka füzet7, 8, 11. feladatának megoldása. Önálló feladat
megoldás
Részcélkitűzés
5 perc
Rögzítés
Kísérlet: ismételten kihívok 2 tanulót, az egyik kap egy
elemlámpát, a másik egy földgömböt. Lekapcsolom a
lámpát, és behúzom a függönyt. A kísérlet megmutatja,
hogy hol van a földgömbön nappal és hol éjszaka.
gyerekek
mozgatása
TÉMA: A Föld és bolygótestvérei-tájékozódás a földi térben és időben
Az óra címe: A Föld tengely körüli forgása
Táblarajz:
Azon az oldalon van nappal, amelyik oldalon
megvilágítja a Nap. A Föld forgásának tengely körüli
forgásának következménye a nappalok és éjszakák
váltakozása. A napot 24h-ra, az órát 60 min-re, a percet
60 másodpercre osztjuk. Egy napnak azt az időt
nevezzük, ami a Nap két egymást követő delelése között
eltelik.
Motiváció
5 perc
rögzítés
Mf. 9,10 feladatának megoldása. Önálló
feladatmegoldás.
Óra végi
összefoglalás
7 perc
A föld milyen mozgást végez és mi körül?
Milyen irányban teszi ezt a mozgást?
Mi a Föld tengely körüli forgásának a
következménye?
Mit nevezünk egy napnak?
Mennyi a teljes megfordulás ideje?
Mi volt a Foucault kísérlet?
Értékelő
képesség
fejlesztése
Értékelés Megköszönöm a munkátokat, ügyesen dolgoztatok

More Related Content

What's hot

A tatárjárás óratervezet
A tatárjárás   óratervezetA tatárjárás   óratervezet
A tatárjárás óratervezetkonczerika
 
Alföld topográfia 8. osztály
Alföld topográfia 8. osztályAlföld topográfia 8. osztály
Alföld topográfia 8. osztály
Csimax
 
Európa bevezető - természetföldrajz, nyelvek
Európa bevezető - természetföldrajz, nyelvekEurópa bevezető - természetföldrajz, nyelvek
Európa bevezető - természetföldrajz, nyelvek
Csimax
 
Hegységképződés - 6. osztály
Hegységképződés - 6. osztályHegységképződés - 6. osztály
Hegységképződés - 6. osztály
Csimax
 
Látás.ppt
Látás.pptLátás.ppt
Látás.pptgareka
 
ADITYA-L1 NARSINGH.pptx
ADITYA-L1 NARSINGH.pptxADITYA-L1 NARSINGH.pptx
ADITYA-L1 NARSINGH.pptx
ManasMajhi10
 
Nyugat-magyarországi peremvidék és Kisalföld 8.osztály
Nyugat-magyarországi peremvidék és Kisalföld   8.osztályNyugat-magyarországi peremvidék és Kisalföld   8.osztály
Nyugat-magyarországi peremvidék és Kisalföld 8.osztályCsimax
 
Szarvasmarha
SzarvasmarhaSzarvasmarha
Szarvasmarha
Csimax
 
Kisalföld
KisalföldKisalföld
Kisalföld
HDcsenel
 
Fénytani alapismeretek
Fénytani alapismeretekFénytani alapismeretek
Fénytani alapismeretekkissjenofoto
 
A legnagyobb tájunk: Alföld - (természetismeret) - 6. osztály
A legnagyobb tájunk: Alföld - (természetismeret) - 6. osztályA legnagyobb tájunk: Alföld - (természetismeret) - 6. osztály
A legnagyobb tájunk: Alföld - (természetismeret) - 6. osztály
Csimax
 
Missile
MissileMissile
Missile
ravi goparaju
 
Kelet-Európa: A hátságok földje
Kelet-Európa: A hátságok földjeKelet-Európa: A hátságok földje
Kelet-Európa: A hátságok földje
Csimax
 
Csekeiné vagács zsuzsa digitális óravázlat végleges
Csekeiné vagács zsuzsa digitális óravázlat véglegesCsekeiné vagács zsuzsa digitális óravázlat végleges
Csekeiné vagács zsuzsa digitális óravázlat véglegesvagacszs
 
Afrika természeti képe - 7. osztály
Afrika természeti képe - 7. osztályAfrika természeti képe - 7. osztály
Afrika természeti képe - 7. osztály
Csimax
 
Szögek, szögfajták
Szögek, szögfajtákSzögek, szögfajták
Szögek, szögfajták
pattilala
 
Energiagazdaság Magyarország
Energiagazdaság MagyarországEnergiagazdaság Magyarország
Energiagazdaság Magyarország
Nikolett Bartha
 
Adcs
AdcsAdcs
Európa domborzata - 7. osztály
Európa domborzata - 7. osztályEurópa domborzata - 7. osztály
Európa domborzata - 7. osztály
Csimax
 

What's hot (20)

A tatárjárás óratervezet
A tatárjárás   óratervezetA tatárjárás   óratervezet
A tatárjárás óratervezet
 
Alföld topográfia 8. osztály
Alföld topográfia 8. osztályAlföld topográfia 8. osztály
Alföld topográfia 8. osztály
 
Európa bevezető - természetföldrajz, nyelvek
Európa bevezető - természetföldrajz, nyelvekEurópa bevezető - természetföldrajz, nyelvek
Európa bevezető - természetföldrajz, nyelvek
 
Hegységképződés - 6. osztály
Hegységképződés - 6. osztályHegységképződés - 6. osztály
Hegységképződés - 6. osztály
 
Látás.ppt
Látás.pptLátás.ppt
Látás.ppt
 
ADITYA-L1 NARSINGH.pptx
ADITYA-L1 NARSINGH.pptxADITYA-L1 NARSINGH.pptx
ADITYA-L1 NARSINGH.pptx
 
Nyugat-magyarországi peremvidék és Kisalföld 8.osztály
Nyugat-magyarországi peremvidék és Kisalföld   8.osztályNyugat-magyarországi peremvidék és Kisalföld   8.osztály
Nyugat-magyarországi peremvidék és Kisalföld 8.osztály
 
Szarvasmarha
SzarvasmarhaSzarvasmarha
Szarvasmarha
 
Kisalföld
KisalföldKisalföld
Kisalföld
 
Fénytani alapismeretek
Fénytani alapismeretekFénytani alapismeretek
Fénytani alapismeretek
 
A legnagyobb tájunk: Alföld - (természetismeret) - 6. osztály
A legnagyobb tájunk: Alföld - (természetismeret) - 6. osztályA legnagyobb tájunk: Alföld - (természetismeret) - 6. osztály
A legnagyobb tájunk: Alföld - (természetismeret) - 6. osztály
 
Missile
MissileMissile
Missile
 
Kelet-Európa: A hátságok földje
Kelet-Európa: A hátságok földjeKelet-Európa: A hátságok földje
Kelet-Európa: A hátságok földje
 
Csekeiné vagács zsuzsa digitális óravázlat végleges
Csekeiné vagács zsuzsa digitális óravázlat véglegesCsekeiné vagács zsuzsa digitális óravázlat végleges
Csekeiné vagács zsuzsa digitális óravázlat végleges
 
Afrika természeti képe - 7. osztály
Afrika természeti képe - 7. osztályAfrika természeti képe - 7. osztály
Afrika természeti képe - 7. osztály
 
Szögek, szögfajták
Szögek, szögfajtákSzögek, szögfajták
Szögek, szögfajták
 
Energiagazdaság Magyarország
Energiagazdaság MagyarországEnergiagazdaság Magyarország
Energiagazdaság Magyarország
 
Beadandó óravázlat (2)
Beadandó óravázlat (2)Beadandó óravázlat (2)
Beadandó óravázlat (2)
 
Adcs
AdcsAdcs
Adcs
 
Európa domborzata - 7. osztály
Európa domborzata - 7. osztályEurópa domborzata - 7. osztály
Európa domborzata - 7. osztály
 

A föld tengely körüli foegása óratervezet

  • 1. TÉMA: A Föld és bolygótestvérei-tájékozódás a földi térben és időben Az óra címe: A Föld tengely körüli forgása Óratervezet A Föld tengely körüli forgása Készítette: Vinczéné Obrecsány Judit Pedagógiatanár MA I. félév Neptunkód: GWKMU8
  • 2. TÉMA: A Föld és bolygótestvérei-tájékozódás a földi térben és időben Az óra címe: A Föld tengely körüli forgása Tanító tanár neve: Vinczéné Obrecsány Judit Szakvezető tanár: Honti Hajnalka Tanítás ideje: (2012. 09. 28. 10.55 – 11.40) Osztály: 10 K, 10 V Óra típusa: Új ismereteket feldolgozó óra Téma: A Föld és bolygótestvérei-tájékozódás a földi térben és időben Tanítási egység: A Föld tengely körüli forgása Megelőző óra: A Föld alakja Következő óra: A Föld Nap körüli keringése Munkaformák: Frontális osztálymunka, önálló munka és kísérlet Oktatási célok: nappalok és éjszakák váltakozásának okai, Föld forgásának iránya Nevelési célok: Föld forgásának hatása a mindennapokra Képzési célok: ismeretek alkalmazása, ok-okozati összefüggések, kommunikációs képesség fejlesztése Fogalmak: helyi idő, meridián, időzóna, zónaidő, dátumválasztó vonal Taneszközök, szemléltetés: Jónás Ilona – Kovács Lászlóné – Vízvári Albertné: Kozmikus és természetföldrajzi környezetünk Mozaik Kiadó Szeged 2011., Kereszty Péter- Nagy Balázs-Nemerényi Antal- Sárfalvi Béla: Lakóhelyünk, a Föld Általános természetföldrajz a középiskolák 9. évfolyam számára Nemzeti Tankönyvkiadó 2011 Földrajzi atlasz az 5-10. évfolyam számára (Cartographia, 2011) Laptop, projektor PPT prezentáció Feladatlap, óravázlat
  • 3. TÉMA: A Föld és bolygótestvérei-tájékozódás a földi térben és időben Az óra címe: A Föld tengely körüli forgása Didaktikai feladatok, idő Az óra menete, oktatási feladatok Munkaformák, módszerek Nevelési, képzési. feladatok Szervezési feladatok 1 perc Jelentés Az óra előkészítése Felszerelés ellenőrzése Rendszerességre, pontosságra való nevelés Ismétlés 5 perc Teszt feladat megoldása. (WorWall) A Föld alakja ilyen. (Geoid) A Föld legmagasabb pontja. ( Mount Everest) A látóhatár ilyen alakú. (kör) A Föld gömbalakjának következménye. (éghajlati övezetek) Előző órán tanultak ellenőrzése Célkitűzés Új téma feldolgozása Részcélkitűzés 5 perc Rögzítés Ráhangoló kérdések feltevése. Bevezetésként kivetítek egy képet a Földről. Tk. 20. oldalán olvassátok el az 1. bekezdést. Válaszoljatok a következő kérdésekre! 1. Hogyan mozog a Föld a tengelye és a Nap körül? (forog tengelye és kering a Nap körül ellipszis alakú pályán) Kihívok két tanulót az egyikkőjüket kinevezem Földnek a másikat Napnak. Elmondom nekik, hogy Föld Ny-ról keletre forog a tengelye körül, és kering a Nap körül, ami az óra mutató járásával ellentétes mozgást jelent. Miután mindenki leült, megkérek minden tanulót, hogy csukják be a szemüket és képzeljék azt, hogy egy vonaton utaznak. Megkérdezem, hogy ha kinéznek az ablakon, akkor mit látnak, mi történik a fákkal és az oszlopokkal? Milyen irányba mozognak? És a valóságban ki mozog? Ezzel rávezetem őket a Nap és Föld viszonyára. A Nap látszólagos mozgását látjuk, a valóságban a Föld mozog ellentétes irányban, úgy mint a vonat, vagyis mi azt látjuk, hogy K-ről Ny-ra, de a valóságban Ny-ról K-re. Táblai rajz: A Föld forgásának érzékelése: A tengely körüli forgás tisztázása, önálló gondolkodásra nevelés. Értő olvasás fejlesztése Frontális közlés
  • 4. TÉMA: A Föld és bolygótestvérei-tájékozódás a földi térben és időben Az óra címe: A Föld tengely körüli forgása HAJNAL: látóhatár K-i oldalán DÉL: elérte napi útjának legmagasabb pontját SZÜRKÜLET: a horizont NY-i szélén a látóhatár alá bukik. A nappalok és éjszakák váltakozásának OKA: Föld forgása A teljes megfordulás ideje 1 nap 24 h. Motiváció 5 perc Részcélkitűzés Bizonyítás FAUCAULT francia fizikus kísérlete. Először elmagyarázom, majd mutatok róla egy videót. http://www.youtube.com/watch?v=1K_fbJ1dYIU Foucault a Pantheonban felfüggesztett egy hosszú és súlyos ingát, a padlóra homokot szórt, amire az inga egyenes vonalakat rajzolt. 1-2 óra múlva a vonalak küllőszerűen keresztezték egymást, mivel köztudott hogy az inga nem mozdul el, így bebizonyította, hogy a Föld mozdult el az inga alatt. Videó nézés Részcélkitűzés 5 perc rögzítés A Föld képzelt tengelye Északi- Déli- sarkot köti össze az É-i vége a Sarkcsillag irányába mutat. Táblai rajz: Ha a szekér két hátsó csillagát a keréktől indulva meghosszabbítjuk, és távolságukat ötször felmérjük, egy közepesen fényes, magányos csillagba ütközünk. Ez a Sarkcsillag, amely mindig az égnek ugyan azon pontjában látható és az iránytűnél is pontosabban kijelöli az északi irányt. Fogalmak tisztázása. Motiváció Részcélkitűzés 8 perc A munka füzet7, 8, 11. feladatának megoldása. Önálló feladat megoldás Részcélkitűzés 5 perc Rögzítés Kísérlet: ismételten kihívok 2 tanulót, az egyik kap egy elemlámpát, a másik egy földgömböt. Lekapcsolom a lámpát, és behúzom a függönyt. A kísérlet megmutatja, hogy hol van a földgömbön nappal és hol éjszaka. gyerekek mozgatása
  • 5. TÉMA: A Föld és bolygótestvérei-tájékozódás a földi térben és időben Az óra címe: A Föld tengely körüli forgása Táblarajz: Azon az oldalon van nappal, amelyik oldalon megvilágítja a Nap. A Föld forgásának tengely körüli forgásának következménye a nappalok és éjszakák váltakozása. A napot 24h-ra, az órát 60 min-re, a percet 60 másodpercre osztjuk. Egy napnak azt az időt nevezzük, ami a Nap két egymást követő delelése között eltelik. Motiváció 5 perc rögzítés Mf. 9,10 feladatának megoldása. Önálló feladatmegoldás. Óra végi összefoglalás 7 perc A föld milyen mozgást végez és mi körül? Milyen irányban teszi ezt a mozgást? Mi a Föld tengely körüli forgásának a következménye? Mit nevezünk egy napnak? Mennyi a teljes megfordulás ideje? Mi volt a Foucault kísérlet? Értékelő képesség fejlesztése Értékelés Megköszönöm a munkátokat, ügyesen dolgoztatok