CVP Analysis/ Incremental Analysis/ Decision MakingMohit Kumar singhKrishnapriyaPremchandra M.JagmeetKaur
Case 3P A or B or Both.Q X or Y or Both.Minimum quantity to be produced   A and B: 1500 each   X and Y: 1200 eachMachine Hours Available:   P: 4500   Q:5100
Solution 1T1.Before Conversion:Considering Machine PA Contribution Margin=18B Contribution Margin=35Since A has a lower contribution margin, it will give less Profit.So, the minimum amount required to be produced for A is   1500 units.For B, 3000 MHs is available. (4500-1500)So, No of units of B= 3000/1.25=> 2400 units
Now Considering Machine Q.X Contribution Margin: 50Y Contribution Margin: 60X Minimum=1200 Units. ( 1 unit: 1.25 MH)Total MH required for X= 1500.MHs available for Y: 5100-1500=3600 MHs.No. of Units for Y: 3600/0.8= 4500 Units.
Total Contribution	Units		Contribution		A	1500  *	18		=27000	B 	2400	  *	35		=84000	X    1200	  *	50		=60000	Y 	4500   *	60		=270000Total Contribution=			441000Profit= Total Contribution-FC	    =441000-400000	    =41000
After Conversion VersatilityContribution Margin OrderY >		 X > 		B > 		A.			1200		1500		1500Total MH=9600X+A+B= 4200 Units
MH used:	Units		MH		Total 		A	1500		1		1500		B	1500		1.25		1875		X	1200		1.25		1500		Y					4725		Y= 4725/0.8=5906 UNITS
Total Contribution Margin after Conversion		Cont margin	Units		TotalA			18			1500		27000B			35			1500		52500X			50			1200		60000Y			60			5906		354360TOTAL						493860Profit= Tcont – FC		=493860-(425000)	=68860.Yes, Profit is more by 27860. (68860-41000)
Case 4
Equipment is ordered. (Company Manufactures)Sales Per tube: 240/24=10Cost Per tube: 234/24=9.75For 3 lakh units: Total Profit= 300000*(10-9.75)=75000For 3.5 lakhunits	350000*(10-9.75)-30000=57500For 4.5 lakh units450000*(.25)-30000=82500
If it buysSelling price=Rs.10Cost= (0.8*108+.9*72+.9*54)/24+1.35 =9.68Contribution margin=10-9.68=.32For 3 lakh units: Total Profit= 300000*.32=96000For 3.5 lakh units	350000*.32=112000For 4.5 lakh units450000*.32=144000Since profit is more if it buys,the company must buy rather than manufacture tubes
Volume of sales.. ?Assumption- Initially profit was 75000 With increase in capacity to 3.5 lakhs, profit came down to 57500Economical  scenario assumed is 7500075000= .25*sales-30000 (Profit=CM-Fc)X=42000, i.e. should produce 420000, so as to equal profit.

Cvp analysis

  • 1.
    CVP Analysis/ IncrementalAnalysis/ Decision MakingMohit Kumar singhKrishnapriyaPremchandra M.JagmeetKaur
  • 2.
    Case 3P Aor B or Both.Q X or Y or Both.Minimum quantity to be produced A and B: 1500 each X and Y: 1200 eachMachine Hours Available: P: 4500 Q:5100
  • 3.
    Solution 1T1.Before Conversion:ConsideringMachine PA Contribution Margin=18B Contribution Margin=35Since A has a lower contribution margin, it will give less Profit.So, the minimum amount required to be produced for A is 1500 units.For B, 3000 MHs is available. (4500-1500)So, No of units of B= 3000/1.25=> 2400 units
  • 4.
    Now Considering MachineQ.X Contribution Margin: 50Y Contribution Margin: 60X Minimum=1200 Units. ( 1 unit: 1.25 MH)Total MH required for X= 1500.MHs available for Y: 5100-1500=3600 MHs.No. of Units for Y: 3600/0.8= 4500 Units.
  • 5.
    Total Contribution Units Contribution A 1500 * 18 =27000 B 2400 * 35 =84000 X 1200 * 50 =60000 Y 4500 * 60 =270000Total Contribution= 441000Profit= Total Contribution-FC =441000-400000 =41000
  • 6.
    After Conversion VersatilityContributionMargin OrderY > X > B > A. 1200 1500 1500Total MH=9600X+A+B= 4200 Units
  • 7.
  • 8.
    Total Contribution Marginafter Conversion Cont margin Units TotalA 18 1500 27000B 35 1500 52500X 50 1200 60000Y 60 5906 354360TOTAL 493860Profit= Tcont – FC =493860-(425000) =68860.Yes, Profit is more by 27860. (68860-41000)
  • 9.
  • 10.
    Equipment is ordered.(Company Manufactures)Sales Per tube: 240/24=10Cost Per tube: 234/24=9.75For 3 lakh units: Total Profit= 300000*(10-9.75)=75000For 3.5 lakhunits 350000*(10-9.75)-30000=57500For 4.5 lakh units450000*(.25)-30000=82500
  • 11.
    If it buysSellingprice=Rs.10Cost= (0.8*108+.9*72+.9*54)/24+1.35 =9.68Contribution margin=10-9.68=.32For 3 lakh units: Total Profit= 300000*.32=96000For 3.5 lakh units 350000*.32=112000For 4.5 lakh units450000*.32=144000Since profit is more if it buys,the company must buy rather than manufacture tubes
  • 12.
    Volume of sales..?Assumption- Initially profit was 75000 With increase in capacity to 3.5 lakhs, profit came down to 57500Economical scenario assumed is 7500075000= .25*sales-30000 (Profit=CM-Fc)X=42000, i.e. should produce 420000, so as to equal profit.