SlideShare a Scribd company logo
Cəbr.7-ci sinif
Mövzu: “Birhədli və onun standart şəkli”
Məqsəd:
Birhədlini standart şəklə gətirir.
Birhədlilərin sadələşməsində vurmanın yerdəyişmə və qruplaşdırma qanunlarından istifadə edir.
Birhədlinin qüvvətini təyin edir.
Oxşar və əks birhədliləri ayırd edir.

İş forması: Qruplarla və fərdi iş
İş üsulu:Beyin həmləsi,müzakirə
Resurs: dərslik,işçi vərəqləri, test kitabı,İkt avadanlıqları
Dərsə başlamazdan əvvəl qimətləndirmə cədvəlini lövhədə qeyd edirəm.

Dərsin gedişi
ӏ
.Motivasiya.Problemin qoyulması.
Sinfə müraciət edirəm. Ölçüləri göstərilmiş düzbucaqlı paralelepipedin həcmi nəyə bərabərdir?
Şagirdlər fikir mübadiləsi edirlər.Düzbucaqlı paralelepipedin həcmi hesablanır.

Tadqiqat sualı:
Verilmiş həcmləri necə sadələşdirmək olar?

ǁ Tədqiqatın aparılması:Sinfi qruplara bölür. Hər qrupa iş vərəqləri paylayıram.
Iş vərəqi 1.
1. Hansı birhədlinin qüvvəti ən böyükdür?
A) 128ab b)

c)

d) 27

e)

2.Hansı münasibət doğrudur?
a)

=

b)

=

c)

:

=

d)

e)

=

3. işarəsinin yerinə əmsalı verilmiş birhədlinin əmsalından 2 dəfə böyük və ona oxşar olan birhədli
yazın: 0,2
və

Iş vərəqi2.
1.Oxşar birhədliləri göstətin:
-

; 20

bc; -0,45
2.Birhədlini standart şəkildə yazın və onun qiymətini hesablayın:
əgər p=1, q=-2 olarsa

,
3.-

+

+

ifadəsinin qiymətini hesablayın.

İşvərəqi 3.
1.a=2 ,b=-200 olarsa,
2.

ifadəsinin qiymətini tapın.

ifadəsinin qiymətini tapın.

3.Hansı birhədlinin qüvvəti ən kiçikdir?
a)

b) 12

c) 93

b d)

e)

İnformasiya mübadiləsi:
Hər qrupda lider seçilirş Qrup lideri qrupun işini təqdim edir. Təqdimatlar yazı taxtasında yazılır.

İnformasiyanın müzakirəsi:
Təqdimatın nəticələrini şagirdlərlə müzakirə edirik. Sonra şagirdlərə müzakirə sualları verilir.
1.
2.
3.
4.

Standart şəkilli birhədlinin tərifi necədir?
Birhədlinin əmsalı nəyə deyilir?
Birhədlinin qüvvəti necə təyin edilir?
0-dan fərqli ədədin qüvvəti nəyə bərabərdir?

Nəticə və ümumiləşdirmə:Şagirdlərin

diqqətini tədqiqat sualına yönəldərək cavabları

ümumiləşdirirəm.
İstənilən birhədlini standart şəkildə yazmaq olar. Birhədlinin dəyişənlərinin qüvvət üstlətinin cəminə
birhədlinin qüvvəti deyilir. Birhədlidə dəyişən iştirak etmirsə ,onun qüvvəti sıfra bərabərdir.
Şagirdlərin mövzuya aid biliklərini möhkəmləndirmək üçün

Yaradıcı tətbiqrtmə:Test kitabından test tapşırıqları təqdim edirəm.
Test tapşırıqlarını yoxlayıb düzgün cavabları müəyyənləşdirirəm.

Qiymətləndirmə:

Qruplar
Tapşırığın düzgün
yerinə yetirilməsi
Təqdim etmə
Ə
məkdaşlıq

More Related Content

What's hot

Faiz anlayışı
Faiz anlayışı Faiz anlayışı
Faiz anlayışı
Arzu Melikova
 
Bucaq
Bucaq   Bucaq
Bucaq
ziyara66
 
Düzbucaqlı,kvadrat və onların perimetrləri
Düzbucaqlı,kvadrat və onların perimetrləriDüzbucaqlı,kvadrat və onların perimetrləri
Düzbucaqlı,kvadrat və onların perimetrləri
Arzu Melikova
 
Riyaziyyat
RiyaziyyatRiyaziyyat
Riyaziyyat
Aytaj
 
V sinif. Düzbucaqlı paralelepiped və kub
  V sinif. Düzbucaqlı paralelepiped və kub  V sinif. Düzbucaqlı paralelepiped və kub
V sinif. Düzbucaqlı paralelepiped və kub
Arzu Melikova
 
Vafa
VafaVafa
6-cı sinif (cari planlaşdırma)
6-cı sinif (cari planlaşdırma)6-cı sinif (cari planlaşdırma)
6-cı sinif (cari planlaşdırma)
Parvana Hatamova
 
Faiz
FaizFaiz
Mireli müəllim
Mireli müəllimMireli müəllim
Mireli müəllim
Mireli Eliyev
 
Çoxhədlilər üzərində əməllər
Çoxhədlilər üzərində əməllərÇoxhədlilər üzərində əməllər
Çoxhədlilər üzərində əməllərmimio_azerbaijan
 
Kvadrat tənliyin həlli usulları
Kvadrat tənliyin həlli usullarıKvadrat tənliyin həlli usulları
Kvadrat tənliyin həlli usulları
Arzu Melikova
 
Təbiətin dostları
Təbiətin dostlarıTəbiətin dostları
Təbiətin dostları
Vefa Huseynova
 
Çevrə daxili bucaqlar
Çevrə daxili bucaqlarÇevrə daxili bucaqlar
Çevrə daxili bucaqlar
Arzu Melikova
 
Çevrə və Çevrənin uzunluğu
Çevrə və Çevrənin uzunluğuÇevrə və Çevrənin uzunluğu
Çevrə və Çevrənin uzunluğu
Arzu Melikova
 
6 -cı sinif. Mənfi ədədlər
6 -cı sinif.  Mənfi  ədədlər 6 -cı sinif.  Mənfi  ədədlər
6 -cı sinif. Mənfi ədədlər
Arzu Melikova
 

What's hot (20)

Faiz anlayışı
Faiz anlayışı Faiz anlayışı
Faiz anlayışı
 
Bucaq
Bucaq   Bucaq
Bucaq
 
Düzbucaqlı,kvadrat və onların perimetrləri
Düzbucaqlı,kvadrat və onların perimetrləriDüzbucaqlı,kvadrat və onların perimetrləri
Düzbucaqlı,kvadrat və onların perimetrləri
 
Riyaziyyat
RiyaziyyatRiyaziyyat
Riyaziyyat
 
V sinif. Düzbucaqlı paralelepiped və kub
  V sinif. Düzbucaqlı paralelepiped və kub  V sinif. Düzbucaqlı paralelepiped və kub
V sinif. Düzbucaqlı paralelepiped və kub
 
Vafa
VafaVafa
Vafa
 
6-cı sinif (cari planlaşdırma)
6-cı sinif (cari planlaşdırma)6-cı sinif (cari planlaşdırma)
6-cı sinif (cari planlaşdırma)
 
Faiz
FaizFaiz
Faiz
 
Mireli müəllim
Mireli müəllimMireli müəllim
Mireli müəllim
 
Çoxhədlilər üzərində əməllər
Çoxhədlilər üzərində əməllərÇoxhədlilər üzərində əməllər
Çoxhədlilər üzərində əməllər
 
Kirımova almaz
Kirımova almazKirımova almaz
Kirımova almaz
 
Kvadrat tənliyin həlli usulları
Kvadrat tənliyin həlli usullarıKvadrat tənliyin həlli usulları
Kvadrat tənliyin həlli usulları
 
Təbiətin dostları
Təbiətin dostlarıTəbiətin dostları
Təbiətin dostları
 
Isim
IsimIsim
Isim
 
Fiqurların açılışı
Fiqurların açılışıFiqurların açılışı
Fiqurların açılışı
 
Sahə vahidləri
Sahə vahidləri Sahə vahidləri
Sahə vahidləri
 
Çevrə daxili bucaqlar
Çevrə daxili bucaqlarÇevrə daxili bucaqlar
Çevrə daxili bucaqlar
 
Çevrə və Çevrənin uzunluğu
Çevrə və Çevrənin uzunluğuÇevrə və Çevrənin uzunluğu
Çevrə və Çevrənin uzunluğu
 
Açıq dərs
Açıq dərsAçıq dərs
Açıq dərs
 
6 -cı sinif. Mənfi ədədlər
6 -cı sinif.  Mənfi  ədədlər 6 -cı sinif.  Mənfi  ədədlər
6 -cı sinif. Mənfi ədədlər
 

Viewers also liked

1 sinif riyaziyyat ksq 3
1 sinif riyaziyyat ksq 31 sinif riyaziyyat ksq 3
Hacı qara
Hacı qaraHacı qara
Qanlı yanvar.20.01.1990
Qanlı yanvar.20.01.1990Qanlı yanvar.20.01.1990
Qanlı yanvar.20.01.1990
Kamilə Quliyeva
 
Azərbaycan təbiəti
Azərbaycan təbiətiAzərbaycan təbiəti
Azərbaycan təbiəti
xatiremaqsudova
 
Formativ qiymetlendirme dəfteri Azərbaycan dili
Formativ qiymetlendirme dəfteri Azərbaycan diliFormativ qiymetlendirme dəfteri Azərbaycan dili
Formativ qiymetlendirme dəfteri Azərbaycan diliNermin27
 
Tesviri incesenet 5 108_penahova aybeniz shirbala
Tesviri incesenet 5 108_penahova aybeniz shirbalaTesviri incesenet 5 108_penahova aybeniz shirbala
Tesviri incesenet 5 108_penahova aybeniz shirbalamimio_azerbaijan
 
T.s. 7 metodik vesait
T.s. 7 metodik vesaitT.s. 7 metodik vesait
T.s. 7 metodik vesaitYegane1
 
Milli kurikulum vesait abdulla
Milli kurikulum vesait abdullaMilli kurikulum vesait abdulla
Milli kurikulum vesait abdulla
AZERİ AZERBAYCAN
 
Iii sinif
Iii sinifIii sinif
I sinif intelektual oyun ( azerb- riyaz )
I sinif    intelektual oyun (  azerb- riyaz )I sinif    intelektual oyun (  azerb- riyaz )
I sinif intelektual oyun ( azerb- riyaz )
Yaqut Əzimzadə
 
Azərbaycan dili
Azərbaycan dili Azərbaycan dili
Azərbaycan dili
xylmhrrmv
 

Viewers also liked (15)

Ders i̇cmal
Ders i̇cmalDers i̇cmal
Ders i̇cmal
 
1 sinif riyaziyyat ksq 3
1 sinif riyaziyyat ksq 31 sinif riyaziyyat ksq 3
1 sinif riyaziyyat ksq 3
 
Hacı qara
Hacı qaraHacı qara
Hacı qara
 
20 yanvar
20 yanvar20 yanvar
20 yanvar
 
Qanlı yanvar.20.01.1990
Qanlı yanvar.20.01.1990Qanlı yanvar.20.01.1990
Qanlı yanvar.20.01.1990
 
7pre
7pre7pre
7pre
 
Azərbaycan təbiəti
Azərbaycan təbiətiAzərbaycan təbiəti
Azərbaycan təbiəti
 
Formativ qiymetlendirme dəfteri Azərbaycan dili
Formativ qiymetlendirme dəfteri Azərbaycan diliFormativ qiymetlendirme dəfteri Azərbaycan dili
Formativ qiymetlendirme dəfteri Azərbaycan dili
 
Tesviri incesenet 5 108_penahova aybeniz shirbala
Tesviri incesenet 5 108_penahova aybeniz shirbalaTesviri incesenet 5 108_penahova aybeniz shirbala
Tesviri incesenet 5 108_penahova aybeniz shirbala
 
T.s. 7 metodik vesait
T.s. 7 metodik vesaitT.s. 7 metodik vesait
T.s. 7 metodik vesait
 
Milli kurikulum vesait abdulla
Milli kurikulum vesait abdullaMilli kurikulum vesait abdulla
Milli kurikulum vesait abdulla
 
Iii sinif
Iii sinifIii sinif
Iii sinif
 
Məntiq 1 sinif
Məntiq 1 sinifMəntiq 1 sinif
Məntiq 1 sinif
 
I sinif intelektual oyun ( azerb- riyaz )
I sinif    intelektual oyun (  azerb- riyaz )I sinif    intelektual oyun (  azerb- riyaz )
I sinif intelektual oyun ( azerb- riyaz )
 
Azərbaycan dili
Azərbaycan dili Azərbaycan dili
Azərbaycan dili
 

More from elnara78

Cəbr 9 (2)
Cəbr 9 (2)Cəbr 9 (2)
Cəbr 9 (2)elnara78
 
8 ci sinif həndəsə
8 ci sinif həndəsə8 ci sinif həndəsə
8 ci sinif həndəsəelnara78
 
Həndəsə 9
Həndəsə 9Həndəsə 9
Həndəsə 9elnara78
 
8 ci sinif həndəsə
8 ci sinif həndəsə8 ci sinif həndəsə
8 ci sinif həndəsəelnara78
 
7bsq həndəsə
7bsq həndəsə7bsq həndəsə
7bsq həndəsəelnara78
 
Ksq1 həndəsə9
Ksq1 həndəsə9Ksq1 həndəsə9
Ksq1 həndəsə9elnara78
 
Gundelik plan bmm
Gundelik plan bmmGundelik plan bmm
Gundelik plan bmmelnara78
 
7sinif yoxlama
7sinif yoxlama7sinif yoxlama
7sinif yoxlamaelnara78
 
7 sinif summatif
7 sinif summatif7 sinif summatif
7 sinif summatifelnara78
 
Həndəsə
HəndəsəHəndəsə
Həndəsəelnara78
 
X1 sinif.həndəsə
X1 sinif.həndəsəX1 sinif.həndəsə
X1 sinif.həndəsəelnara78
 
Vii sinif həndəsə
Vii sinif  həndəsəVii sinif  həndəsə
Vii sinif həndəsəelnara78
 

More from elnara78 (20)

Cəbr 9 (2)
Cəbr 9 (2)Cəbr 9 (2)
Cəbr 9 (2)
 
8 ci sinif həndəsə
8 ci sinif həndəsə8 ci sinif həndəsə
8 ci sinif həndəsə
 
Həndəsə 9
Həndəsə 9Həndəsə 9
Həndəsə 9
 
2 v
2 v2 v
2 v
 
8 ci sinif həndəsə
8 ci sinif həndəsə8 ci sinif həndəsə
8 ci sinif həndəsə
 
7bsq həndəsə
7bsq həndəsə7bsq həndəsə
7bsq həndəsə
 
Ksq1 həndəsə9
Ksq1 həndəsə9Ksq1 həndəsə9
Ksq1 həndəsə9
 
Gundelik plan bmm
Gundelik plan bmmGundelik plan bmm
Gundelik plan bmm
 
Cəbr 9
Cəbr 9Cəbr 9
Cəbr 9
 
7sinif yoxlama
7sinif yoxlama7sinif yoxlama
7sinif yoxlama
 
7cəbrbsq
7cəbrbsq7cəbrbsq
7cəbrbsq
 
7 sinif summatif
7 sinif summatif7 sinif summatif
7 sinif summatif
 
1
11
1
 
Vӏӏ
VӏӏVӏӏ
Vӏӏ
 
Sum
SumSum
Sum
 
Həndəsə
HəndəsəHəndəsə
Həndəsə
 
7
77
7
 
2
22
2
 
X1 sinif.həndəsə
X1 sinif.həndəsəX1 sinif.həndəsə
X1 sinif.həndəsə
 
Vii sinif həndəsə
Vii sinif  həndəsəVii sinif  həndəsə
Vii sinif həndəsə
 

Cəbr 7 ci sinif icmalı

  • 1. Cəbr.7-ci sinif Mövzu: “Birhədli və onun standart şəkli” Məqsəd: Birhədlini standart şəklə gətirir. Birhədlilərin sadələşməsində vurmanın yerdəyişmə və qruplaşdırma qanunlarından istifadə edir. Birhədlinin qüvvətini təyin edir. Oxşar və əks birhədliləri ayırd edir. İş forması: Qruplarla və fərdi iş İş üsulu:Beyin həmləsi,müzakirə Resurs: dərslik,işçi vərəqləri, test kitabı,İkt avadanlıqları Dərsə başlamazdan əvvəl qimətləndirmə cədvəlini lövhədə qeyd edirəm. Dərsin gedişi ӏ .Motivasiya.Problemin qoyulması. Sinfə müraciət edirəm. Ölçüləri göstərilmiş düzbucaqlı paralelepipedin həcmi nəyə bərabərdir? Şagirdlər fikir mübadiləsi edirlər.Düzbucaqlı paralelepipedin həcmi hesablanır. Tadqiqat sualı: Verilmiş həcmləri necə sadələşdirmək olar? ǁ Tədqiqatın aparılması:Sinfi qruplara bölür. Hər qrupa iş vərəqləri paylayıram. Iş vərəqi 1. 1. Hansı birhədlinin qüvvəti ən böyükdür? A) 128ab b) c) d) 27 e) 2.Hansı münasibət doğrudur? a) = b) = c) : = d) e) = 3. işarəsinin yerinə əmsalı verilmiş birhədlinin əmsalından 2 dəfə böyük və ona oxşar olan birhədli yazın: 0,2 və Iş vərəqi2. 1.Oxşar birhədliləri göstətin: - ; 20 bc; -0,45
  • 2. 2.Birhədlini standart şəkildə yazın və onun qiymətini hesablayın: əgər p=1, q=-2 olarsa , 3.- + + ifadəsinin qiymətini hesablayın. İşvərəqi 3. 1.a=2 ,b=-200 olarsa, 2. ifadəsinin qiymətini tapın. ifadəsinin qiymətini tapın. 3.Hansı birhədlinin qüvvəti ən kiçikdir? a) b) 12 c) 93 b d) e) İnformasiya mübadiləsi: Hər qrupda lider seçilirş Qrup lideri qrupun işini təqdim edir. Təqdimatlar yazı taxtasında yazılır. İnformasiyanın müzakirəsi: Təqdimatın nəticələrini şagirdlərlə müzakirə edirik. Sonra şagirdlərə müzakirə sualları verilir. 1. 2. 3. 4. Standart şəkilli birhədlinin tərifi necədir? Birhədlinin əmsalı nəyə deyilir? Birhədlinin qüvvəti necə təyin edilir? 0-dan fərqli ədədin qüvvəti nəyə bərabərdir? Nəticə və ümumiləşdirmə:Şagirdlərin diqqətini tədqiqat sualına yönəldərək cavabları ümumiləşdirirəm. İstənilən birhədlini standart şəkildə yazmaq olar. Birhədlinin dəyişənlərinin qüvvət üstlətinin cəminə birhədlinin qüvvəti deyilir. Birhədlidə dəyişən iştirak etmirsə ,onun qüvvəti sıfra bərabərdir. Şagirdlərin mövzuya aid biliklərini möhkəmləndirmək üçün Yaradıcı tətbiqrtmə:Test kitabından test tapşırıqları təqdim edirəm. Test tapşırıqlarını yoxlayıb düzgün cavabları müəyyənləşdirirəm. Qiymətləndirmə: Qruplar Tapşırığın düzgün yerinə yetirilməsi Təqdim etmə Ə məkdaşlıq