SlideShare a Scribd company logo
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
M KALIAPPAN MUNIANDY
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN
BAHASA MELAYU TAHUN LIMA
MINGGU 1 TARIKH
HARI
24/3/2022
Khamis
KELAS 5 CHOLAN MASA 7.40-8.40
TEMA Keluarga Tercinta
TAJUK Riangnya Keluargaku
STANDARD
KANDUNGAN
1.1 Mendengar dan memberikan respons semasa berkomunikasi dalam situasi formal dan
tidak formal
STANDARD
PEMBELAJARAN
1.1.1 Mendengar, mengecam sebutan, dan menyebut semula ujaran yang terdapat dalam
situasi formal
KEMAHIRAN Kemahiran Mendengar dan Bertutur
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Mendengar, mengecam sebutan, dan menyebut semula ujaran yang terdapat
dalam situasi formal
KRITERIA
KEJAYAAN
Murid dapat:
1. Mengenal pasti ujaran yang disebut dan menyebut semula.
2. Memberikan dua respons yang sesuai.
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang rumah idaman.
Aktiviti
1. Murid bercerita dengan berdasarkan gambar dan pernyataan. I See, I Think, I
Wonder (Saya Lihat, Saya Fikir dan Saya Bertanya)
2. Murid meneliti dan memahami teks dan gambar.
3. Murid mendengar dan mengecam sebutan.
4. Murid membuat simulasi. Simulation (Simulasi)
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang rumah idaman dengan bimbingan guru.
BUKU Buku Teks hlmn 1-2
ABM/BBM
PKJR SK 1.1 Kenderaan persendirian, kenderaan awam, kenderaan berat dan jentera
PKJR SP 1.1.5 Membuat keputusan memilih kenderaan awam yang selamat mengikut situasi.
PAK-21 I See, I Think, I Wonder (Saya Lihat, Saya Fikir dan Saya Bertanya)
PAK-21 Simulation (Simulasi)
STRATEGI PdP KP - Interpersonal EMK : ILMU Nilai Murni
KBAT Menganalisis - Mengenal
pasti
EMK: NILAI Kasih Sayang
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
M KALIAPPAN MUNIANDY
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN
BAHASA MELAYU TAHUN LIMA
MINGGU 1 TARIKH
HARI
1/1/2021
Ahad
KELAS MASA
TEMA Keluarga Tercinta
TAJUK Riangnya Keluargaku
STANDARD
KANDUNGAN
2.1 Asas membaca dan memahami
STANDARD
PEMBELAJARAN
2.1.1 Membaca dan memahami maklumat tersurat dan tersirat untuk memberikan respons
KEMAHIRAN Kemahiran Membaca
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Membaca dan memahami tiga maklumat tersurat dan tersirat untuk memberikan
respons.
KRITERIA
KEJAYAAN
Murid dapat:
1. Mengenal pasti tiga maklumat.
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang ceria bermain.
Aktiviti
1. Murid meneliti dan memahami teks dan gambar.
2. Murid membaca petikan bersama-sama. Loud Reader (Pembaca Lantang)
3. Murid mengenal pasti maklumat tersurat dan tersirat.
4. Murid berbincang tentang respons yang sesuai. Reaction Response (Respon
Reaksi)
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang ceria bermain dengan bimbingan guru.
BUKU Buku Teks hlmn 3
ABM/BBM
PKJR SK -
PKJR SP -
PAK-21 Loud Reader (Pembaca Lantang)
PAK-21 Reaction Response (Respon Reaksi)
STRATEGI PdP Konstruktivisme EMK : ILMU Nilai Murni
KBAT Menganalisis - Menilai EMK: NILAI Kerjasama
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
M KALIAPPAN MUNIANDY
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN
BAHASA MELAYU TAHUN LIMA
MINGGU 1 TARIKH
HARI
1/1/2021
Ahad
KELAS MASA
TEMA Keluarga Tercinta
TAJUK Riangnya Keluargaku
STANDARD
KANDUNGAN
3.1 Asas menulis
STANDARD
PEMBELAJARAN
3.1.1 Menulis ayat dalam perenggan secara mekanis dalam bentuk tulisan berangkai
KEMAHIRAN Kemahiran Menulis
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menulis tiga ayat dalam perenggan secara mekanis dalam bentuk tulisan
berangkai.
KRITERIA
KEJAYAAN
Murid dapat:
1. Menulis tiga ayat dengan kemas dalam tulisan berangkai.
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang gembira bercuti.
Aktiviti
1. Murid meneliti dan memahami teks dan gambar.
2. Murid menulis perenggan dalam bentuk tulisan berangkai. Cursive Writer
(Penulis Tulisan Berangkai)
3. Murid membaca perenggan bersama-sama. Collaboration (Kolaborasi)
4. Murid berbincang tentang percutian yang pernah mereka alami.
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang gembira bercuti dengan bimbingan guru.
BUKU Buku Teks hlmn 4
ABM/BBM
PKJR SK -
PKJR SP -
PAK-21 Cursive Writer (Penulis Tulisan Berangkai)
PAK-21 Collaboration (Kolaborasi)
STRATEGI PdP BCB - Mencatat EMK : ILMU Nilai Murni
KBAT Mengaplikasi -
Menghasilkan
EMK: NILAI Bermuafakat
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
M KALIAPPAN MUNIANDY
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN
BAHASA MELAYU TAHUN LIMA
MINGGU 1 TARIKH
HARI
31/3/2022
Khamis
KELAS 5 CHOLAN MASA 7.40-8.40
TEMA Keluarga Tercinta
TAJUK Riangnya Keluargaku
STANDARD
KANDUNGAN
3.1 Asas menulis
STANDARD
PEMBELAJARAN
3.1.1 Menulis ayat dalam perenggan secara mekanis dalam bentuk tulisan berangkai
KEMAHIRAN Kemahiran Menulis
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menulis lima ayat dalam perenggan secara mekanis dalam bentuk tulisan
berangkai.
KRITERIA
KEJAYAAN
Murid dapat:
1. Menulis lima ayat dengan kemas dalam bentuk tulisan berangkai.
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang unta haiwan istimewa.
Aktiviti
1. Murid meneliti dan memahami teks dan gambar.
2. Murid dipilih untuk membaca petikan di hadapan kelas. Perform Well (Cuba
yang Terbaik)
3. Murid menulis perenggan dalam tulisan berangkai dengan kemas.
4. Murid berbincang tentang percutian yang pernah mereka lawati. Personal
Learning Experiences (Pengalaman Peribadi)
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang unta haiwan istimewa dengan bimbingan
guru.
BUKU Buku Teks hlmn 4
ABM/BBM
PKJR SK -
PKJR SP -
PAK-21 Perform Well (Cuba yang Terbaik)
PAK-21 Personal Learning Experiences (Pengalaman Peribadi)
STRATEGI PdP BCB - Mencatat EMK : ILMU Nilai Murni
KBAT Mengaplikasi -
Menghasilkan
EMK: NILAI Menghargai
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
M KALIAPPAN MUNIANDY
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN
BAHASA MELAYU TAHUN LIMA
MINGGU 1 TARIKH
HARI
1/1/2021
Ahad
KELAS MASA
TEMA Keluarga Tercinta
TAJUK Riangnya Keluargaku
STANDARD
KANDUNGAN
4.1 Mengaplikasikan unsur keindahan dan kesantunan bahasa dalam bahan sastera
STANDARD
PEMBELAJARAN
4.1.1 Bercerita dan mengujarkan dialog yang mengandungi peribahasa dan bahasa yang
santun
KEMAHIRAN Aspek Seni Bahasa
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Bercerita dan mengujarkan empat dialog yang mengandungi peribahasa dan
bahasa yang santun.
KRITERIA
KEJAYAAN
Murid dapat:
1. Mengujarkan empat dialog dengan gaya yang sesuai.
2. Mengenal pasti empat peribahasa dan maknanya.
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang keluarga Adiputera
Aktiviti
1. Murid meneliti dan memahami teks dan gambar.
2. Murid membentuk kumpulan. Chunking (Gabungan)
3. Murid bercerita dan mengujar dialog dalam kumpulan bersama-sama.
4. Murid berbincang tentang makna peribahasa dalam dialog.
5. Murid mempersembahkan cerita dan dialog dalam kumpulan. Presentations
(Persembahan)
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang keluarga Adiputera dengan bimbingan
guru.
BUKU Buku Teks hlmn 5
ABM/BBM
PKJR SK -
PKJR SP -
PAK-21 Chunking (Gabungan)
PAK-21 Presentations (Persembahan) - Berkumpulan
STRATEGI PdP KP - Verbal-linguistik EMK : ILMU Bahasa
KBAT Mengaplikasi -
Menggunakan
EMK: NILAI Bermuafakat
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
M KALIAPPAN MUNIANDY
Copyright © 2020 Nur Hana Razali, Siti Khairani Alias
Cetakan pertama 2020
Hak cipta terpelihara. Tidak dibenarkan mengeluar ulang mana-mana bahagian artikel, ilustrasi dan isi
kandungan buku ini dalam apa jua bentuk dan dengan apa cara sekalipun, sama ada secara elektronik, fotokopi,
mekanik, rakaman atau cara lain sebelum mendapat keizinan bertulis daripada Nur Hana Razali dan/atau Siti
Khairani Alias.
Penulis tidak dapat bertanggungjawab ke atas sebarang kesilapan ataupun maklumat yang tidak
dimasukkan walaupun langkah berjaga-jaga sudah diambil. Penulis juga tidak bertanggungjawab ke atas
sebarang maklumat yang disalahgunakan.
Penulis tidak akan mengHALALkan mana-mana pihak yang menyalahgunakan isi kandungan buku ini
dan menyebarkan tanpa mendapat keizinan bertulis daripada Nur Hana Razali dan/atau Siti Khairani Alias.
Nur Hana Razali//Siti Khairani Alias
Untuk pembelian:
www.cikgugorgeous.com
Sebarang pertanyaan, dan komen:
Cikgu Hanna: 0165123372
Masalah teknikal:
Kate: 0149174124

More Related Content

Similar to BMS 5 W1 2021 www.cikgugorgeous.com.docx

7. pecahan
7. pecahan7. pecahan
Unit 1 keluargaku sayang
Unit 1 keluargaku sayangUnit 1 keluargaku sayang
Unit 1 keluargaku sayang
yusmie
 
RPH-17.pdf
RPH-17.pdfRPH-17.pdf
RPH-17.pdf
MaryAnn127880
 
Model-Model Pembelajaran
Model-Model PembelajaranModel-Model Pembelajaran
Model-Model PembelajaranGita Kumayas
 
Rph bm thn 2 unit 6 (m9)
Rph bm thn 2 unit 6 (m9)Rph bm thn 2 unit 6 (m9)
Rph bm thn 2 unit 6 (m9)
mlah7802
 
Apkg 1 dan 2
Apkg 1 dan 2Apkg 1 dan 2
Apkg 1 dan 2
Sukardi Juniardi
 
1. dunia saya yang indah
1. dunia saya yang indah1. dunia saya yang indah
1. dunia saya yang indah
Majestic Azam
 
Unit 30 ( pertanian sumber rezeki )
Unit 30 ( pertanian sumber rezeki  )Unit 30 ( pertanian sumber rezeki  )
Unit 30 ( pertanian sumber rezeki )
syida84
 
3.1 4.1
3.1 4.13.1 4.1
3.1 4.1
Dek Wid
 
8. perpuluhan
8. perpuluhan8. perpuluhan
Unit 1 ( impian keluarga )
Unit 1 ( impian keluarga )Unit 1 ( impian keluarga )
Unit 1 ( impian keluarga )
Kama Reeza
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harian
Dvya Selvakumar
 
Unit 11 ( kita memberi , orang merasa )
Unit 11 ( kita memberi , orang merasa )Unit 11 ( kita memberi , orang merasa )
Unit 11 ( kita memberi , orang merasa )
Peter Edward
 
ERPH MINGGU 17.docx
ERPH MINGGU 17.docxERPH MINGGU 17.docx
ERPH MINGGU 17.docx
TEJA812252
 
Unit 9-kesihatan-dan-kebersihan-
Unit 9-kesihatan-dan-kebersihan-Unit 9-kesihatan-dan-kebersihan-
Unit 9-kesihatan-dan-kebersihan-
Ghani Shahid
 
17. kadaran
17. kadaran17. kadaran
MODUL AJAR B. INDONESIA FASE D_opt.pdf
MODUL AJAR B. INDONESIA FASE D_opt.pdfMODUL AJAR B. INDONESIA FASE D_opt.pdf
MODUL AJAR B. INDONESIA FASE D_opt.pdf
CherzioSaga
 

Similar to BMS 5 W1 2021 www.cikgugorgeous.com.docx (20)

7. pecahan
7. pecahan7. pecahan
7. pecahan
 
Unit 1 keluargaku sayang
Unit 1 keluargaku sayangUnit 1 keluargaku sayang
Unit 1 keluargaku sayang
 
RPH-17.pdf
RPH-17.pdfRPH-17.pdf
RPH-17.pdf
 
Model-Model Pembelajaran
Model-Model PembelajaranModel-Model Pembelajaran
Model-Model Pembelajaran
 
Alat penilaian kemampuan guru
Alat penilaian kemampuan guruAlat penilaian kemampuan guru
Alat penilaian kemampuan guru
 
Rph bm thn 2 unit 6 (m9)
Rph bm thn 2 unit 6 (m9)Rph bm thn 2 unit 6 (m9)
Rph bm thn 2 unit 6 (m9)
 
Apkg 1 dan 2
Apkg 1 dan 2Apkg 1 dan 2
Apkg 1 dan 2
 
1. dunia saya yang indah
1. dunia saya yang indah1. dunia saya yang indah
1. dunia saya yang indah
 
Unit 30 ( pertanian sumber rezeki )
Unit 30 ( pertanian sumber rezeki  )Unit 30 ( pertanian sumber rezeki  )
Unit 30 ( pertanian sumber rezeki )
 
3.1 4.1
3.1 4.13.1 4.1
3.1 4.1
 
8. perpuluhan
8. perpuluhan8. perpuluhan
8. perpuluhan
 
Unit 1 ( impian keluarga )
Unit 1 ( impian keluarga )Unit 1 ( impian keluarga )
Unit 1 ( impian keluarga )
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harian
 
Unit 11 ( kita memberi , orang merasa )
Unit 11 ( kita memberi , orang merasa )Unit 11 ( kita memberi , orang merasa )
Unit 11 ( kita memberi , orang merasa )
 
ERPH MINGGU 17.docx
ERPH MINGGU 17.docxERPH MINGGU 17.docx
ERPH MINGGU 17.docx
 
Unit 9-kesihatan-dan-kebersihan-
Unit 9-kesihatan-dan-kebersihan-Unit 9-kesihatan-dan-kebersihan-
Unit 9-kesihatan-dan-kebersihan-
 
kumpulan model pembelajaran
kumpulan model pembelajarankumpulan model pembelajaran
kumpulan model pembelajaran
 
Model modl pembelajaran
Model modl pembelajaranModel modl pembelajaran
Model modl pembelajaran
 
17. kadaran
17. kadaran17. kadaran
17. kadaran
 
MODUL AJAR B. INDONESIA FASE D_opt.pdf
MODUL AJAR B. INDONESIA FASE D_opt.pdfMODUL AJAR B. INDONESIA FASE D_opt.pdf
MODUL AJAR B. INDONESIA FASE D_opt.pdf
 

Recently uploaded

AKSI NYATA FASILITATOR PEMBELAJARAN.pptx
AKSI NYATA FASILITATOR PEMBELAJARAN.pptxAKSI NYATA FASILITATOR PEMBELAJARAN.pptx
AKSI NYATA FASILITATOR PEMBELAJARAN.pptx
AdeRinaMuliawati1
 
ppt landasan pendidikan pai 9 revisi.pdf
ppt landasan pendidikan pai 9 revisi.pdfppt landasan pendidikan pai 9 revisi.pdf
ppt landasan pendidikan pai 9 revisi.pdf
setiatinambunan
 
Pendampingan Individu 2 Modul 1 PGP 10 Kab. Sukabumi Jawa Barat
Pendampingan Individu 2 Modul 1 PGP 10 Kab. Sukabumi Jawa BaratPendampingan Individu 2 Modul 1 PGP 10 Kab. Sukabumi Jawa Barat
Pendampingan Individu 2 Modul 1 PGP 10 Kab. Sukabumi Jawa Barat
Eldi Mardiansyah
 
PPT ELABORASI PEMAHAMAN MODUL 1.4. budaya positfpdf
PPT ELABORASI PEMAHAMAN MODUL 1.4. budaya positfpdfPPT ELABORASI PEMAHAMAN MODUL 1.4. budaya positfpdf
PPT ELABORASI PEMAHAMAN MODUL 1.4. budaya positfpdf
SdyokoSusanto1
 
Modul ajar logaritma matematika kelas X SMK
Modul ajar logaritma matematika kelas X SMKModul ajar logaritma matematika kelas X SMK
Modul ajar logaritma matematika kelas X SMK
WinaldiSatria
 
ALur Tujuan Pembelajaran Materi IPA Kelas VII (1).pptx
ALur Tujuan Pembelajaran Materi IPA  Kelas VII (1).pptxALur Tujuan Pembelajaran Materi IPA  Kelas VII (1).pptx
ALur Tujuan Pembelajaran Materi IPA Kelas VII (1).pptx
rusinaharva1
 
0. PPT Juknis PPDB TK-SD -SMP 2024-2025 Cilacap.pptx
0. PPT Juknis PPDB TK-SD -SMP 2024-2025 Cilacap.pptx0. PPT Juknis PPDB TK-SD -SMP 2024-2025 Cilacap.pptx
0. PPT Juknis PPDB TK-SD -SMP 2024-2025 Cilacap.pptx
Indah106914
 
ppt materi aliran aliran pendidikan pai 9
ppt materi aliran aliran pendidikan pai 9ppt materi aliran aliran pendidikan pai 9
ppt materi aliran aliran pendidikan pai 9
mohfedri24
 
Refleksi pembelajaran guru bahasa inggris.pptx
Refleksi pembelajaran guru bahasa inggris.pptxRefleksi pembelajaran guru bahasa inggris.pptx
Refleksi pembelajaran guru bahasa inggris.pptx
SholahuddinAslam
 
ppt landasan pendidikan Alat alat pendidikan PAI 9_
ppt landasan pendidikan Alat alat pendidikan PAI 9_ppt landasan pendidikan Alat alat pendidikan PAI 9_
ppt landasan pendidikan Alat alat pendidikan PAI 9_
setiatinambunan
 
Sebuah buku foto yang berjudul Lensa Kampung Ondel-Ondel
Sebuah buku foto yang berjudul Lensa Kampung Ondel-OndelSebuah buku foto yang berjudul Lensa Kampung Ondel-Ondel
Sebuah buku foto yang berjudul Lensa Kampung Ondel-Ondel
ferrydmn1999
 
NUMERASI KOMPETENSI PENDIDIK TAHAP CAKAP DAN MAHIR.pdf
NUMERASI KOMPETENSI PENDIDIK TAHAP CAKAP DAN MAHIR.pdfNUMERASI KOMPETENSI PENDIDIK TAHAP CAKAP DAN MAHIR.pdf
NUMERASI KOMPETENSI PENDIDIK TAHAP CAKAP DAN MAHIR.pdf
DataSupriatna
 
Observasi-Kelas-oleh-Kepala-Sekolah.pptx
Observasi-Kelas-oleh-Kepala-Sekolah.pptxObservasi-Kelas-oleh-Kepala-Sekolah.pptx
Observasi-Kelas-oleh-Kepala-Sekolah.pptx
akram124738
 
AKSI NYATA MODUL 1.3 visi dan prakarsa perubahan
AKSI NYATA MODUL 1.3 visi  dan prakarsa perubahanAKSI NYATA MODUL 1.3 visi  dan prakarsa perubahan
AKSI NYATA MODUL 1.3 visi dan prakarsa perubahan
PutuRatihSiswinarti1
 
RANCANGAN TINDAKAN AKSI NYATA MODUL 1.4.pptx
RANCANGAN TINDAKAN AKSI NYATA MODUL 1.4.pptxRANCANGAN TINDAKAN AKSI NYATA MODUL 1.4.pptx
RANCANGAN TINDAKAN AKSI NYATA MODUL 1.4.pptx
SurosoSuroso19
 
RHK Jabatan Kep Sekolah dan Bukti Dukung.pdf
RHK Jabatan Kep Sekolah dan Bukti Dukung.pdfRHK Jabatan Kep Sekolah dan Bukti Dukung.pdf
RHK Jabatan Kep Sekolah dan Bukti Dukung.pdf
asyi1
 
Teori Fungsionalisme Kulturalisasi Talcott Parsons (Dosen Pengampu : Khoirin ...
Teori Fungsionalisme Kulturalisasi Talcott Parsons (Dosen Pengampu : Khoirin ...Teori Fungsionalisme Kulturalisasi Talcott Parsons (Dosen Pengampu : Khoirin ...
Teori Fungsionalisme Kulturalisasi Talcott Parsons (Dosen Pengampu : Khoirin ...
nasrudienaulia
 
Komunitas Belajar dalam Sekolah.Mari Melakukan Identifikasi! Apakah kombel Ib...
Komunitas Belajar dalam Sekolah.Mari Melakukan Identifikasi! Apakah kombel Ib...Komunitas Belajar dalam Sekolah.Mari Melakukan Identifikasi! Apakah kombel Ib...
Komunitas Belajar dalam Sekolah.Mari Melakukan Identifikasi! Apakah kombel Ib...
JokoPramono34
 
penjelasan tentang tugas dan wewenang pkd
penjelasan tentang tugas dan wewenang pkdpenjelasan tentang tugas dan wewenang pkd
penjelasan tentang tugas dan wewenang pkd
jaya35ml2
 
RESUME DAN REFLEKSI MODUL 1 GURU INFORMATIKA 2024.pptx
RESUME DAN REFLEKSI MODUL 1 GURU INFORMATIKA 2024.pptxRESUME DAN REFLEKSI MODUL 1 GURU INFORMATIKA 2024.pptx
RESUME DAN REFLEKSI MODUL 1 GURU INFORMATIKA 2024.pptx
ABDULRASIDSANGADJI1
 

Recently uploaded (20)

AKSI NYATA FASILITATOR PEMBELAJARAN.pptx
AKSI NYATA FASILITATOR PEMBELAJARAN.pptxAKSI NYATA FASILITATOR PEMBELAJARAN.pptx
AKSI NYATA FASILITATOR PEMBELAJARAN.pptx
 
ppt landasan pendidikan pai 9 revisi.pdf
ppt landasan pendidikan pai 9 revisi.pdfppt landasan pendidikan pai 9 revisi.pdf
ppt landasan pendidikan pai 9 revisi.pdf
 
Pendampingan Individu 2 Modul 1 PGP 10 Kab. Sukabumi Jawa Barat
Pendampingan Individu 2 Modul 1 PGP 10 Kab. Sukabumi Jawa BaratPendampingan Individu 2 Modul 1 PGP 10 Kab. Sukabumi Jawa Barat
Pendampingan Individu 2 Modul 1 PGP 10 Kab. Sukabumi Jawa Barat
 
PPT ELABORASI PEMAHAMAN MODUL 1.4. budaya positfpdf
PPT ELABORASI PEMAHAMAN MODUL 1.4. budaya positfpdfPPT ELABORASI PEMAHAMAN MODUL 1.4. budaya positfpdf
PPT ELABORASI PEMAHAMAN MODUL 1.4. budaya positfpdf
 
Modul ajar logaritma matematika kelas X SMK
Modul ajar logaritma matematika kelas X SMKModul ajar logaritma matematika kelas X SMK
Modul ajar logaritma matematika kelas X SMK
 
ALur Tujuan Pembelajaran Materi IPA Kelas VII (1).pptx
ALur Tujuan Pembelajaran Materi IPA  Kelas VII (1).pptxALur Tujuan Pembelajaran Materi IPA  Kelas VII (1).pptx
ALur Tujuan Pembelajaran Materi IPA Kelas VII (1).pptx
 
0. PPT Juknis PPDB TK-SD -SMP 2024-2025 Cilacap.pptx
0. PPT Juknis PPDB TK-SD -SMP 2024-2025 Cilacap.pptx0. PPT Juknis PPDB TK-SD -SMP 2024-2025 Cilacap.pptx
0. PPT Juknis PPDB TK-SD -SMP 2024-2025 Cilacap.pptx
 
ppt materi aliran aliran pendidikan pai 9
ppt materi aliran aliran pendidikan pai 9ppt materi aliran aliran pendidikan pai 9
ppt materi aliran aliran pendidikan pai 9
 
Refleksi pembelajaran guru bahasa inggris.pptx
Refleksi pembelajaran guru bahasa inggris.pptxRefleksi pembelajaran guru bahasa inggris.pptx
Refleksi pembelajaran guru bahasa inggris.pptx
 
ppt landasan pendidikan Alat alat pendidikan PAI 9_
ppt landasan pendidikan Alat alat pendidikan PAI 9_ppt landasan pendidikan Alat alat pendidikan PAI 9_
ppt landasan pendidikan Alat alat pendidikan PAI 9_
 
Sebuah buku foto yang berjudul Lensa Kampung Ondel-Ondel
Sebuah buku foto yang berjudul Lensa Kampung Ondel-OndelSebuah buku foto yang berjudul Lensa Kampung Ondel-Ondel
Sebuah buku foto yang berjudul Lensa Kampung Ondel-Ondel
 
NUMERASI KOMPETENSI PENDIDIK TAHAP CAKAP DAN MAHIR.pdf
NUMERASI KOMPETENSI PENDIDIK TAHAP CAKAP DAN MAHIR.pdfNUMERASI KOMPETENSI PENDIDIK TAHAP CAKAP DAN MAHIR.pdf
NUMERASI KOMPETENSI PENDIDIK TAHAP CAKAP DAN MAHIR.pdf
 
Observasi-Kelas-oleh-Kepala-Sekolah.pptx
Observasi-Kelas-oleh-Kepala-Sekolah.pptxObservasi-Kelas-oleh-Kepala-Sekolah.pptx
Observasi-Kelas-oleh-Kepala-Sekolah.pptx
 
AKSI NYATA MODUL 1.3 visi dan prakarsa perubahan
AKSI NYATA MODUL 1.3 visi  dan prakarsa perubahanAKSI NYATA MODUL 1.3 visi  dan prakarsa perubahan
AKSI NYATA MODUL 1.3 visi dan prakarsa perubahan
 
RANCANGAN TINDAKAN AKSI NYATA MODUL 1.4.pptx
RANCANGAN TINDAKAN AKSI NYATA MODUL 1.4.pptxRANCANGAN TINDAKAN AKSI NYATA MODUL 1.4.pptx
RANCANGAN TINDAKAN AKSI NYATA MODUL 1.4.pptx
 
RHK Jabatan Kep Sekolah dan Bukti Dukung.pdf
RHK Jabatan Kep Sekolah dan Bukti Dukung.pdfRHK Jabatan Kep Sekolah dan Bukti Dukung.pdf
RHK Jabatan Kep Sekolah dan Bukti Dukung.pdf
 
Teori Fungsionalisme Kulturalisasi Talcott Parsons (Dosen Pengampu : Khoirin ...
Teori Fungsionalisme Kulturalisasi Talcott Parsons (Dosen Pengampu : Khoirin ...Teori Fungsionalisme Kulturalisasi Talcott Parsons (Dosen Pengampu : Khoirin ...
Teori Fungsionalisme Kulturalisasi Talcott Parsons (Dosen Pengampu : Khoirin ...
 
Komunitas Belajar dalam Sekolah.Mari Melakukan Identifikasi! Apakah kombel Ib...
Komunitas Belajar dalam Sekolah.Mari Melakukan Identifikasi! Apakah kombel Ib...Komunitas Belajar dalam Sekolah.Mari Melakukan Identifikasi! Apakah kombel Ib...
Komunitas Belajar dalam Sekolah.Mari Melakukan Identifikasi! Apakah kombel Ib...
 
penjelasan tentang tugas dan wewenang pkd
penjelasan tentang tugas dan wewenang pkdpenjelasan tentang tugas dan wewenang pkd
penjelasan tentang tugas dan wewenang pkd
 
RESUME DAN REFLEKSI MODUL 1 GURU INFORMATIKA 2024.pptx
RESUME DAN REFLEKSI MODUL 1 GURU INFORMATIKA 2024.pptxRESUME DAN REFLEKSI MODUL 1 GURU INFORMATIKA 2024.pptx
RESUME DAN REFLEKSI MODUL 1 GURU INFORMATIKA 2024.pptx
 

BMS 5 W1 2021 www.cikgugorgeous.com.docx

  • 1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN M KALIAPPAN MUNIANDY RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN LIMA MINGGU 1 TARIKH HARI 24/3/2022 Khamis KELAS 5 CHOLAN MASA 7.40-8.40 TEMA Keluarga Tercinta TAJUK Riangnya Keluargaku STANDARD KANDUNGAN 1.1 Mendengar dan memberikan respons semasa berkomunikasi dalam situasi formal dan tidak formal STANDARD PEMBELAJARAN 1.1.1 Mendengar, mengecam sebutan, dan menyebut semula ujaran yang terdapat dalam situasi formal KEMAHIRAN Kemahiran Mendengar dan Bertutur OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: 1. Mendengar, mengecam sebutan, dan menyebut semula ujaran yang terdapat dalam situasi formal KRITERIA KEJAYAAN Murid dapat: 1. Mengenal pasti ujaran yang disebut dan menyebut semula. 2. Memberikan dua respons yang sesuai. AKTIVITI PdP Set Induksi 1. Murid mendengar penerangan guru tentang rumah idaman. Aktiviti 1. Murid bercerita dengan berdasarkan gambar dan pernyataan. I See, I Think, I Wonder (Saya Lihat, Saya Fikir dan Saya Bertanya) 2. Murid meneliti dan memahami teks dan gambar. 3. Murid mendengar dan mengecam sebutan. 4. Murid membuat simulasi. Simulation (Simulasi) Penutup 1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang rumah idaman dengan bimbingan guru. BUKU Buku Teks hlmn 1-2 ABM/BBM PKJR SK 1.1 Kenderaan persendirian, kenderaan awam, kenderaan berat dan jentera PKJR SP 1.1.5 Membuat keputusan memilih kenderaan awam yang selamat mengikut situasi. PAK-21 I See, I Think, I Wonder (Saya Lihat, Saya Fikir dan Saya Bertanya) PAK-21 Simulation (Simulasi) STRATEGI PdP KP - Interpersonal EMK : ILMU Nilai Murni KBAT Menganalisis - Mengenal pasti EMK: NILAI Kasih Sayang PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN - LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6 REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan ☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan ☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
  • 2. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN M KALIAPPAN MUNIANDY RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN LIMA MINGGU 1 TARIKH HARI 1/1/2021 Ahad KELAS MASA TEMA Keluarga Tercinta TAJUK Riangnya Keluargaku STANDARD KANDUNGAN 2.1 Asas membaca dan memahami STANDARD PEMBELAJARAN 2.1.1 Membaca dan memahami maklumat tersurat dan tersirat untuk memberikan respons KEMAHIRAN Kemahiran Membaca OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: 1. Membaca dan memahami tiga maklumat tersurat dan tersirat untuk memberikan respons. KRITERIA KEJAYAAN Murid dapat: 1. Mengenal pasti tiga maklumat. AKTIVITI PdP Set Induksi 1. Murid mendengar penerangan guru tentang ceria bermain. Aktiviti 1. Murid meneliti dan memahami teks dan gambar. 2. Murid membaca petikan bersama-sama. Loud Reader (Pembaca Lantang) 3. Murid mengenal pasti maklumat tersurat dan tersirat. 4. Murid berbincang tentang respons yang sesuai. Reaction Response (Respon Reaksi) Penutup 1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang ceria bermain dengan bimbingan guru. BUKU Buku Teks hlmn 3 ABM/BBM PKJR SK - PKJR SP - PAK-21 Loud Reader (Pembaca Lantang) PAK-21 Reaction Response (Respon Reaksi) STRATEGI PdP Konstruktivisme EMK : ILMU Nilai Murni KBAT Menganalisis - Menilai EMK: NILAI Kerjasama PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN - LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6 REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan ☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan ☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
  • 3. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN M KALIAPPAN MUNIANDY RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN LIMA MINGGU 1 TARIKH HARI 1/1/2021 Ahad KELAS MASA TEMA Keluarga Tercinta TAJUK Riangnya Keluargaku STANDARD KANDUNGAN 3.1 Asas menulis STANDARD PEMBELAJARAN 3.1.1 Menulis ayat dalam perenggan secara mekanis dalam bentuk tulisan berangkai KEMAHIRAN Kemahiran Menulis OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: 1. Menulis tiga ayat dalam perenggan secara mekanis dalam bentuk tulisan berangkai. KRITERIA KEJAYAAN Murid dapat: 1. Menulis tiga ayat dengan kemas dalam tulisan berangkai. AKTIVITI PdP Set Induksi 1. Murid mendengar penerangan guru tentang gembira bercuti. Aktiviti 1. Murid meneliti dan memahami teks dan gambar. 2. Murid menulis perenggan dalam bentuk tulisan berangkai. Cursive Writer (Penulis Tulisan Berangkai) 3. Murid membaca perenggan bersama-sama. Collaboration (Kolaborasi) 4. Murid berbincang tentang percutian yang pernah mereka alami. Penutup 1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang gembira bercuti dengan bimbingan guru. BUKU Buku Teks hlmn 4 ABM/BBM PKJR SK - PKJR SP - PAK-21 Cursive Writer (Penulis Tulisan Berangkai) PAK-21 Collaboration (Kolaborasi) STRATEGI PdP BCB - Mencatat EMK : ILMU Nilai Murni KBAT Mengaplikasi - Menghasilkan EMK: NILAI Bermuafakat PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN - LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6 REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan ☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan ☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
  • 4. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN M KALIAPPAN MUNIANDY RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN LIMA MINGGU 1 TARIKH HARI 31/3/2022 Khamis KELAS 5 CHOLAN MASA 7.40-8.40 TEMA Keluarga Tercinta TAJUK Riangnya Keluargaku STANDARD KANDUNGAN 3.1 Asas menulis STANDARD PEMBELAJARAN 3.1.1 Menulis ayat dalam perenggan secara mekanis dalam bentuk tulisan berangkai KEMAHIRAN Kemahiran Menulis OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: 1. Menulis lima ayat dalam perenggan secara mekanis dalam bentuk tulisan berangkai. KRITERIA KEJAYAAN Murid dapat: 1. Menulis lima ayat dengan kemas dalam bentuk tulisan berangkai. AKTIVITI PdP Set Induksi 1. Murid mendengar penerangan guru tentang unta haiwan istimewa. Aktiviti 1. Murid meneliti dan memahami teks dan gambar. 2. Murid dipilih untuk membaca petikan di hadapan kelas. Perform Well (Cuba yang Terbaik) 3. Murid menulis perenggan dalam tulisan berangkai dengan kemas. 4. Murid berbincang tentang percutian yang pernah mereka lawati. Personal Learning Experiences (Pengalaman Peribadi) Penutup 1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang unta haiwan istimewa dengan bimbingan guru. BUKU Buku Teks hlmn 4 ABM/BBM PKJR SK - PKJR SP - PAK-21 Perform Well (Cuba yang Terbaik) PAK-21 Personal Learning Experiences (Pengalaman Peribadi) STRATEGI PdP BCB - Mencatat EMK : ILMU Nilai Murni KBAT Mengaplikasi - Menghasilkan EMK: NILAI Menghargai PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN - LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6 REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan ☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan ☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
  • 5. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN M KALIAPPAN MUNIANDY RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN LIMA MINGGU 1 TARIKH HARI 1/1/2021 Ahad KELAS MASA TEMA Keluarga Tercinta TAJUK Riangnya Keluargaku STANDARD KANDUNGAN 4.1 Mengaplikasikan unsur keindahan dan kesantunan bahasa dalam bahan sastera STANDARD PEMBELAJARAN 4.1.1 Bercerita dan mengujarkan dialog yang mengandungi peribahasa dan bahasa yang santun KEMAHIRAN Aspek Seni Bahasa OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: 1. Bercerita dan mengujarkan empat dialog yang mengandungi peribahasa dan bahasa yang santun. KRITERIA KEJAYAAN Murid dapat: 1. Mengujarkan empat dialog dengan gaya yang sesuai. 2. Mengenal pasti empat peribahasa dan maknanya. AKTIVITI PdP Set Induksi 1. Murid mendengar penerangan guru tentang keluarga Adiputera Aktiviti 1. Murid meneliti dan memahami teks dan gambar. 2. Murid membentuk kumpulan. Chunking (Gabungan) 3. Murid bercerita dan mengujar dialog dalam kumpulan bersama-sama. 4. Murid berbincang tentang makna peribahasa dalam dialog. 5. Murid mempersembahkan cerita dan dialog dalam kumpulan. Presentations (Persembahan) Penutup 1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang keluarga Adiputera dengan bimbingan guru. BUKU Buku Teks hlmn 5 ABM/BBM PKJR SK - PKJR SP - PAK-21 Chunking (Gabungan) PAK-21 Presentations (Persembahan) - Berkumpulan STRATEGI PdP KP - Verbal-linguistik EMK : ILMU Bahasa KBAT Mengaplikasi - Menggunakan EMK: NILAI Bermuafakat PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN - LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6 REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan ☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan ☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
  • 6. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN M KALIAPPAN MUNIANDY Copyright © 2020 Nur Hana Razali, Siti Khairani Alias Cetakan pertama 2020 Hak cipta terpelihara. Tidak dibenarkan mengeluar ulang mana-mana bahagian artikel, ilustrasi dan isi kandungan buku ini dalam apa jua bentuk dan dengan apa cara sekalipun, sama ada secara elektronik, fotokopi, mekanik, rakaman atau cara lain sebelum mendapat keizinan bertulis daripada Nur Hana Razali dan/atau Siti Khairani Alias. Penulis tidak dapat bertanggungjawab ke atas sebarang kesilapan ataupun maklumat yang tidak dimasukkan walaupun langkah berjaga-jaga sudah diambil. Penulis juga tidak bertanggungjawab ke atas sebarang maklumat yang disalahgunakan. Penulis tidak akan mengHALALkan mana-mana pihak yang menyalahgunakan isi kandungan buku ini dan menyebarkan tanpa mendapat keizinan bertulis daripada Nur Hana Razali dan/atau Siti Khairani Alias. Nur Hana Razali//Siti Khairani Alias Untuk pembelian: www.cikgugorgeous.com Sebarang pertanyaan, dan komen: Cikgu Hanna: 0165123372 Masalah teknikal: Kate: 0149174124