Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Biosfera ta yiyi_skladovi.
1. Урок. БІОСФЕРА ТА ЇЇ СКЛАДОВІ
Навчальна мета:формувати знання про біосферу та її складові; формувати
первинні уміння визначати та пояснюватизакономірностіпоширення живих
організмів, оцінювати вплив людини на біосферу; виховувати бережливе
ставлення до біосферних багатств Землі.
Обладнання:атласи, підручники, схема (рисунок, відеосюжет) «Розвитокживих
організмів на Землі», геохронологічнатаблиця.
Основніпоняття: рослини, тварини, фотосинтез, літосфера, гідросфера,
атмосфера, біосфера, природоохороннітериторії.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорнихзнань і вмінь
• Які оболонкиЗемлі ви знаєте?
• Наведіть приклади взаємодії названих оболонокміж собою.
• Яка частина природиЗемлі, на вашу думку, не увійшла до складу названих
оболонок?
IIІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Прийом «Дивуй!»
Жива природа нашої планети — це унікальна лабораторія, в якій кожний її
об’єкт має своє призначення. Є в цій лабораторії і свій годинник. Наприклад,
соняшник, повертаючись «обличчям» до сонця, відстежує рух світила
небосхилом. А багато квіткових рослин відкриваються і закриваються у чітко
визначений час. Листок кожної рослини — це міні-біоенергостанція, яка у процесі
фотосинтезу перетворює енергію Сонця на поживні речовини, виділяючи при
цьому кисень. Наприклад, одне листяне дерево бук виробляє за годину 1,7 кг
кисню. Денна «продукція» такого «кисневого заводу» може задовольнити
потреби64-х осіб!
Ви вже знаєте про те, що живі організми беруть активно участь у
вивітрюванні гірських порід, формуванні нових форм рельєфу, утворенні водойм
(наприклад, унаслідок будування загат бобрами), створенні гірських порід
(кам’яного вугілля, крейди тощо), зміні кліматичних характеристик місцевості,
регулюванні мінерально-сольовогоскладуводи Світового океану.
Загальна маса живих організмів Землі становить не більш ніж 0,01 % маси
літосфери, але їхня діяльність і роль у природі Землі надзвичайно важлива,
оскільки вони здійснюють у ній не менші зміни, ніж діяльність річок, вітру,
льодовиків та інших екзогенних факторів. Про діяльність і роль живих організмів,
2. закономірності їх поширення на Землі та зв’язок «живої» оболонки з іншими
оболонкамиЗемлі ви дізнаєтесь сьогодніна уроці.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Що таке біосфера
Біосфера — оболонка Землі, в якій мешкають живі організми. Уперше
термін «біосфера» (сфера життя ) запропонував Жан Батист Ламарк на початку
ХІХ ст. Вчення про біосферу обґрунтував та розвинув перший президент
Української академії наук Володимир Іванович Вернадський.
2. Розвитокбіосфери
Аналіз геохронологічноїтаблиці розвиткуживих організмів на Землі.
Протягом геологічної історії розвиток організмів відбувався нерівномірно:
одні види збереглися без істотних змін з давніх геологічних епох до нашого часу,
розвиток інших закінчився вимиранням, треті еволюціонували до складних форм
життя.
3. Складовібіосфери
Сучасна наука виділяє чотири царства живих організмів: рослини, тварини,
гриби та дробянки (бактерії). За визначенням В. Вернадського, до складу
біосфери входять (рослини, тварини, мікроорганізми та гриби) і та частина
речовинипланети, що перебуває в безупинномуобміні з цими організмами.
4. Межі біосфери
Межі біосфери визначаються поширенням живих організмів. На сьогодні
верхню межу біосфери визначають на висоті до 30 км, нижня — у літосфері, на
глибині до 4–5 км від поверхні Землі. Таким чином біосфера включає нижню
частину атмосфери, всю гідросферута верхню частину літосфери.
3. 5. Взаємозв’язокбіосфериз іншими оболонкамиЗемлі
Живі організми, включаючись у безперервний кругообіг речовин і енергії,
перебувають у постійному зв’язку з неживою природою. Завдяки кругообігу
відбувається постійний зв’язок біосфери з атмосферою, гідросферою і
літосферою.
6. Закономірностіпоширення живих організмів на Землі. Аналіз умов,
4. необхідних для розвиткута існування живих організмів
Живі організми поширені в біосфері нерівномірно. Найбільша їх
концентрація на поверхні суші, поверхневих шарах Світового океану, на його дні
у мілководних частинах. На суходолі від екватора до полюсів склад біосфери
змінюється залежно від кліматичних умов. Рослинам необхідні тепло, світло,
волога та поживні речовини. Найбагатший рослинний та тваринний світ у
приекваторіальних та помірних широтах.
V. Закріплення вивченого матеріалу
• Чи змінюються в часі межі біосфери?
• Проаналізуйте вплив людини на біосферу.
VI. Підсумок уроку
VII. Домашнє завдання