8 клас
Тема: Рухова активність та здоров’я. Гіподинамія – основний чинник
виникнення хронічних хвороб. Вікові особливості опорно-рухової
системи.
Мета: розкрити умови правильного формування скелету і м’язів. Показати
значення фізичної праці, фізкультури, спорту для здоров’я людини та її
гармонійного розвитку
Тип уроку: комбінований
Хід уроку:
І. Актуалізація опорних знань учнів та перевірка домашнього
завдання
- які фізіологічні показники роботи м’язів ви знаєте
- охарактеризуйте силу м’язів
- скорочення м’язів
- витривалість м’язів
- ККД м’язів
- тонус м’язів
- що таке стомлення м’язів і за яким механізмом воно відбувається
- чому стомлення м’язів є корисним
ІІ. Повідомлення нової теми та мети уроку
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Вікові особливості опорно-рухової системи (бесіда)
Проблемне питання: чим відрізняється організм тренованої і
нетренованої людини?
Щоб відповісти на це питання вчені провели спеціальне спостереження за
добровольцями, які протягом 70 діб перебували у стані спокою ( так званого
рухливого голодування) і порівняли їхнє здоров’я з людьми, котрі займалися
спортом. Вони одержали цікаві результати: (бесіда з учнями)
У людей, що ведуть малорухливий У тренованих, фізично
спосіб життя активних людей
Обмін речовин і енергії
Порушується:
організм відчуває енергетичне голодування,
бо в непрацюючих м’язах не розпадається
глюкоза, не утворюється енергія. Така
людина завжди мерзне;
погіршується обмін жирів і холестерину:
вони не розкладаються до води і
вуглекислого газу, накопичуються в крові, що
приводить до ожиріння та атеросклерозу;
нереалізована глюкоза накопичується в крові,
може виникнути діабет;
незасвоєні білки, особливо якщо людина
багато їсть, спричиняють подагру і
сечокам’яну хворобу
Поліпшується:
організм добре
забезпечений енергією,
яку дають йому працюючі
м’язи;
прискорюються всі види
обміну речовин. Набагато
зменшується ризик виник-
нення атеросклерозу,
інфаркту, інсульту,
діабету і т.д.
Вплив на мінеральний обмін
Негативний:
погіршується мінеральний обмін, зокрема кальцію.
Він починає виходити з кісток у кров;
втративши кальцій, кістки стають менш міцними та
легко ламаються;
виникає дефіцит кальцію у зубах і вони руйнуються;
надлишок кальцію в крові збільшує здатність крові
до згортання, що призводить до утворення тромбів
Позитивний
обмін кальцію не
порушений, кістки
і зуби здорові.
Вплив на скелет
Порушується постава, викривляється хребет,
псується фігура, через те, що погано
працюючі м’язи не тягнуть краї кісток, вони
погано ростуть і дитина залишається
маленького зросту.
Нормальна постава, рівний
хребет, гарна фігура;
працюючі м’язи добре
тягнуть краї кісток у
довжину, спричиняючи
їхній ріст.
Опірність організму до інфекцій
Негативний:
зменшується опірність організму до інфекцій
Підвищується.
Постачання м’язів кров’ю
Зменшується:
непрацюючим м’язам треба
менше крові, але погіршене
кровопостачання м’язів
приводить до їхньої атрофії.
Збільшується:
працюючі м’язи краще постачаються
кров’ю, при цьому поліпшується їхнє
живлення, вони стають міцнішими.
Вплив на серцеву діяльність
Негативний:
оскільки серцевий м’яз не працює з
постійним навантаженням, він слабшає,
знижується його скорочувальна
функція, і навіть при незначному
навантаженні таке серце вже не може
збільшити об’єм викидання крові.
Серце починає швидше скорочуватися,
через що виснажується
Позитивний:
Серцевий м’яз постійно
навантажується, зміцнюється,
збільшується його скорочува-
льна функція. Раптове збіль-
шення навантаження за потреби
йому не шкодить
Як бачимо, відміни разючі. Отже, без фізичних вправ і праці людина
ніколи не буде здоровою та активною в житті. Запам’ятаймо, що фізичні вправи
чинять стимулюючу дію на кору головного мозку, а тому людина, котра тренує
своє тіло, має гарний настрій, пам’ять, сон.
Фізкультура і спорт.
Фізична культура – це поняття, що обіймає цілий ряд заходів, основним
засобом яких є спеціально підібрані вправи, спрямовані на загальне зміцнення
організму, його фізичний розвиток, відновлення здоров’я у хворих та
ослаблених людей.
Спорт також є частиною фізичної культури. Він складає систему вправ у
вигляді постійних тренувань. Він не тільки загартовує тіло, але й розвиває
вольові якості – сміливість. Витримку, наполегливість, почуття колективізму,
надзвичайну дисциплінованість.
ІУ. Висновки: Організми тренованої і нетренованої людини дуже
відрізняються. Тренування значно поліпшує всі види
обміну речовин та енергії, постачання м’язів кров’ю.
Завдяки тренуванням зміцнюється серцевий м’яз,
міцнішають кістки, підвищується опірність організму.
Основними видами тренування є фізкультура та спорт.
У. Закріплення вивченого матеріалу:
- чим відрізняється організм тренованої та нетренованої людини?
- Яке значення мають фізкультура та спорт
УІ. Домашнє завдання: #19 (20)

8гиподинамия

  • 1.
    8 клас Тема: Руховаактивність та здоров’я. Гіподинамія – основний чинник виникнення хронічних хвороб. Вікові особливості опорно-рухової системи. Мета: розкрити умови правильного формування скелету і м’язів. Показати значення фізичної праці, фізкультури, спорту для здоров’я людини та її гармонійного розвитку Тип уроку: комбінований Хід уроку: І. Актуалізація опорних знань учнів та перевірка домашнього завдання - які фізіологічні показники роботи м’язів ви знаєте - охарактеризуйте силу м’язів - скорочення м’язів - витривалість м’язів - ККД м’язів - тонус м’язів - що таке стомлення м’язів і за яким механізмом воно відбувається - чому стомлення м’язів є корисним ІІ. Повідомлення нової теми та мети уроку ІІІ. Вивчення нового матеріалу Вікові особливості опорно-рухової системи (бесіда) Проблемне питання: чим відрізняється організм тренованої і нетренованої людини? Щоб відповісти на це питання вчені провели спеціальне спостереження за добровольцями, які протягом 70 діб перебували у стані спокою ( так званого рухливого голодування) і порівняли їхнє здоров’я з людьми, котрі займалися спортом. Вони одержали цікаві результати: (бесіда з учнями) У людей, що ведуть малорухливий У тренованих, фізично спосіб життя активних людей
  • 2.
    Обмін речовин іенергії Порушується: організм відчуває енергетичне голодування, бо в непрацюючих м’язах не розпадається глюкоза, не утворюється енергія. Така людина завжди мерзне; погіршується обмін жирів і холестерину: вони не розкладаються до води і вуглекислого газу, накопичуються в крові, що приводить до ожиріння та атеросклерозу; нереалізована глюкоза накопичується в крові, може виникнути діабет; незасвоєні білки, особливо якщо людина багато їсть, спричиняють подагру і сечокам’яну хворобу Поліпшується: організм добре забезпечений енергією, яку дають йому працюючі м’язи; прискорюються всі види обміну речовин. Набагато зменшується ризик виник- нення атеросклерозу, інфаркту, інсульту, діабету і т.д. Вплив на мінеральний обмін Негативний: погіршується мінеральний обмін, зокрема кальцію. Він починає виходити з кісток у кров; втративши кальцій, кістки стають менш міцними та легко ламаються; виникає дефіцит кальцію у зубах і вони руйнуються; надлишок кальцію в крові збільшує здатність крові до згортання, що призводить до утворення тромбів Позитивний обмін кальцію не порушений, кістки і зуби здорові. Вплив на скелет Порушується постава, викривляється хребет, псується фігура, через те, що погано працюючі м’язи не тягнуть краї кісток, вони погано ростуть і дитина залишається маленького зросту. Нормальна постава, рівний хребет, гарна фігура; працюючі м’язи добре тягнуть краї кісток у довжину, спричиняючи їхній ріст. Опірність організму до інфекцій Негативний: зменшується опірність організму до інфекцій Підвищується. Постачання м’язів кров’ю Зменшується: непрацюючим м’язам треба менше крові, але погіршене кровопостачання м’язів приводить до їхньої атрофії. Збільшується: працюючі м’язи краще постачаються кров’ю, при цьому поліпшується їхнє живлення, вони стають міцнішими. Вплив на серцеву діяльність
  • 3.
    Негативний: оскільки серцевий м’язне працює з постійним навантаженням, він слабшає, знижується його скорочувальна функція, і навіть при незначному навантаженні таке серце вже не може збільшити об’єм викидання крові. Серце починає швидше скорочуватися, через що виснажується Позитивний: Серцевий м’яз постійно навантажується, зміцнюється, збільшується його скорочува- льна функція. Раптове збіль- шення навантаження за потреби йому не шкодить Як бачимо, відміни разючі. Отже, без фізичних вправ і праці людина ніколи не буде здоровою та активною в житті. Запам’ятаймо, що фізичні вправи чинять стимулюючу дію на кору головного мозку, а тому людина, котра тренує своє тіло, має гарний настрій, пам’ять, сон. Фізкультура і спорт. Фізична культура – це поняття, що обіймає цілий ряд заходів, основним засобом яких є спеціально підібрані вправи, спрямовані на загальне зміцнення організму, його фізичний розвиток, відновлення здоров’я у хворих та ослаблених людей. Спорт також є частиною фізичної культури. Він складає систему вправ у вигляді постійних тренувань. Він не тільки загартовує тіло, але й розвиває вольові якості – сміливість. Витримку, наполегливість, почуття колективізму, надзвичайну дисциплінованість. ІУ. Висновки: Організми тренованої і нетренованої людини дуже відрізняються. Тренування значно поліпшує всі види обміну речовин та енергії, постачання м’язів кров’ю. Завдяки тренуванням зміцнюється серцевий м’яз, міцнішають кістки, підвищується опірність організму. Основними видами тренування є фізкультура та спорт. У. Закріплення вивченого матеріалу: - чим відрізняється організм тренованої та нетренованої людини? - Яке значення мають фізкультура та спорт УІ. Домашнє завдання: #19 (20)