Αναστοχαστικό Σεναρίου: Λάμπρου Αδάμ, μετά την εφαρμογή του Σεναρίου σε 4 τμήματα της Γ΄ Τάξης του 2ου Γυμνασίου Λαμίας. Το σενάριο αφορούσε στα "Περιοδικά Φαινόμενα-Ταλαντώσεις στην Γ΄ Γυμνασίου"
Το παρόν ενσωματώθηκε (embedded) στο site Λάμπρου Αδάμ:
www.lam-lab.com
Αναστοχαστικό Σεναρίου: Λάμπρου Αδάμ, μετά την εφαρμογή του Σεναρίου σε 4 τμήματα της Γ΄ Τάξης του 2ου Γυμνασίου Λαμίας. Το σενάριο αφορούσε στα "Περιοδικά Φαινόμενα-Ταλαντώσεις στην Γ΄ Γυμνασίου"
Το παρόν ενσωματώθηκε (embedded) στο site Λάμπρου Αδάμ:
www.lam-lab.com
Ένα σύντομο και κατατοπιστικό άρθρο σχετικά με τη θεωρητική θεμελίωση, τα πλεονεκτήματα και τις ιδιαίτερες απαιτήσεις κατά την εφαρμογή της διερευνητικής-ανακαλυπτικής μεθόδου διδασκαλίας.
Σχεδιασμός μικροδιδασκαλίας 20 λεπτών, για σεμινάριο εξειδίκευσης επιμόρφωσης, με τίτλο «Εκπαιδεύοντας Εκπαιδευτές Ενηλίκων: Ανάπτυξη Διδακτικών Ικανοτήτων»
Ένα σύντομο και κατατοπιστικό άρθρο σχετικά με τη θεωρητική θεμελίωση, τα πλεονεκτήματα και τις ιδιαίτερες απαιτήσεις κατά την εφαρμογή της διερευνητικής-ανακαλυπτικής μεθόδου διδασκαλίας.
Σχεδιασμός μικροδιδασκαλίας 20 λεπτών, για σεμινάριο εξειδίκευσης επιμόρφωσης, με τίτλο «Εκπαιδεύοντας Εκπαιδευτές Ενηλίκων: Ανάπτυξη Διδακτικών Ικανοτήτων»
Πρακτική Εκπαίδευση Εκπαιδευτικών Πληροφορικής: Μια προσέγγιση Μικτής ΜάθησηςChrysanthi Tziortzioti
Η εργασία αυτή αφορά στην υλοποίηση και στην αξιολόγηση ενός προγράμματος εκπαίδευσης για τους Υπευθύνους των Σχολικών Εργαστηρίων Πληροφορικής και τα στελέχη των ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ. Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα υλοποιήθηκε μέσα από ένα μοντέλο μικτής εκπαίδευσης που περιλάμβανε εκπαιδευτική συνάντηση, επιτόπια εκπαίδευση και σύγχρονη τηλεκπαίδευση. Η έρευνα είχε ως στόχο να διερευνήσει τις προσωπικές απόψεις των εκπαιδευτικών ως προς τη ικανοποίησή τους από την παρακολούθηση του προγράμματος. Τα αποτελέσματα της έρευνας δείχνουν ότι οι εκπαιδευτικοί έμειναν ικανοποιημένοι από το μοντέλο μικτής μάθησης που εφαρμόστηκε και ανάδειξαν μια σειρά από στοιχεία που θα βελτίωναν την αποτελεσματικότητα του προγράμματος εκπαίδευσης.
Η παρουσίαση αυτή συνόδευσε την 5η Ομαδική Συμβουλευτική Συνάντηση που είχα ως Καθηγήτρια-Σύμβουλος με τους φοιτητές μου στη Θεσσαλονίκη, οι οποίοι παρακολούθησαν τη Θεματική Ενότητα 'Ανοικτή και Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση' του Μεταπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών 'Σπουδές στην Εκπαίδευση', στο Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο. Enjoy!
H Κλιματική Αλλαγή στην Εκπαίδευση για την Αειφορία: οι 17 στόχοι του ΟΗΕ για...Alexandra Tsigkou
Παρουσίαση από την Υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης ΔΠΕ Δυτικής Αττικής, Αλεξάνδρα Τσίγκου, σε Σεμινάριο για το Επιμορφωτικό πρόγραμμα μικτής μάθησης για την Κλιματική Αλλαγή που έγινε στις 15 Μαρτίου 2017 στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Ασπροπύργου.
Course curricula syntax or in Greek "περιγράμματα μαθημάτων". Half slides written in Greek explain the syntax of course curricula following the student centered learning, while the last part of slides written in English present the "value" of soft skills for engineering students.
"Πρόσκληση για Επιμορφωτικό Βιωματικό Σεμινάριο για την οργάνωση των Δημιουργικών Εργασιών στο Λύκειο"
Σκοπός του σεμιναρίου είναι η ενίσχυση των εκπαιδευτικών στην οργάνωση και εφαρμογή των Δημιουργικών Εργασιών στα μαθήματα των Φυσικών Επιστημών.
Weatherman 1-hour Speed Course for Web [2024]Andreas Batsis
Εκλαϊκευμένη Διδασκαλία Μετεωρολογίας. Η συγκεκριμένη παρουσίαση παρέχει συνοπτικά το 20% της πληροφορίας σχετικά με το πως λειτουργεί ο καιρός, η οποία πληροφορία θα παρέχει στον αναγνώστη τη δυνατότητα να ερμηνεύει το 80% των καιρικών περιπτώσεων με τη χρήση ιντερνετικών εργαλείων. Η λογική της παρουσίασης βασίζεται κατά κύριο λόγο στην εφαρμογή και δευτερευόντως στην επιστημονική ερμηνεία η οποία περιορίζεται στα απολύτως απαραίτητα.
2. Α. Σ. Μαςπόποςλορ (2004): ΣΤΟΙΧΔΙΑ ΓΙΓΑΚΤΙΚΗΣ ΜΔΘΟΓΟΛΟΓΙΑΣ – ΣΧΔΓΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ 2
2. Ανάλυση του 5-γώνου της διδασκαλίας
Με ποιους
μαθητές θα γίνει
η διδασκαλία;
(βαθμίδα/τάξη)
-Ποια είναι η «εικόνα» των μαθητών της τάξης
στην οποία θα γίνει η διδασκαλία;
(Επίπεδο νοητικής ανάπτυξης, δυνατότητες, δεξιότητες,
κλίσεις, εμπειρίες, ενδιαφέροντα, ανάγκες,
προηγούμενες γνώσεις, μαθησιακή ετοιμότητα, ιδέες-
αντιλήψεις/ παρανοήσεις, προβλήματα, κ.λπ.).
*Στην αρχή της σχολικής χρονιάς, ο δάσκαλος μπορεί να
διακριβώσει την «εικόνα» των μαθητών της τάξης του, με κατάλληλα
διαγνωστικά τεστ.
1. Για ποιο
σκοπό θα γίνει
η συγκεκριμένη
διδασκαλία;
-Ποιοι είναι οι σκοποί της διδασκαλίας του
μαθήματος στη συγκεκριμένη τάξη;
-Ποιοι είναι οι διδακτικοί στόχοι της ενότητας;
(Δηλαδή, τι αναμένεται να είναι σε θέση να «κάνει» ο
μαθητής μετά το τέλος της διδασκαλίας)
2. Mε ποιο
περιεχόμενο
θα γίνει η
συγκεκριμένη
διδασκαλία;
-Ποια ύλη θα διδαχτεί (διδακτέα ύλη/
περιεχόμενα της διδασκαλίας) για την επίτευξη
των σκοπών-στόχων του μαθήματος;
3. Πώς – με ποιο
τρόπο θα γίνει η
συγκεκριμένη
διδασκαλία;
-Ποιες διδακτικές μέθοδοι θα χρησιμοποιηθούν
κατά τη διδασκαλία (οι τρόποι με τους οποίους θα
γίνει η παρουσίαση/επεξεργασία των περιεχομένων της
διδασκαλίας, η πορεία του μαθήματος & οι διδακτικές-
μαθησιακές ενέργειες, για την επίτευξη των σκοπών -
στόχων της διδασκαλίας);
4. Ποια μέσα &
υλικά θα
χρησιμοποιηθούν
στη διδασκαλία;
-Ποια μέσα & υλικά θα χρησιμοποιηθούν για να
διευκολύνουν την επίτευξη των στόχων της
διδασκαλίας (συσκευές, όργανα, μοντέλα, χάρτες,
πίνακες, CD, ταινίες, διαφάνειες, κ.ά.);
5. Πώς θα γίνει
ο έλεγχος του
αποτελέσματος
της διδασκαλίας;
Με ποιους τρόπους θα γίνει ο έλεγχος του
αποτελέσματος / η αξιολόγηση της
διδασκαλίας; (Δηλαδή, πώς θα διαπιστωθεί το ποσοστό
των μαθητών που κατέκτησε, τους συγκεκριμένους
στόχους σε ικανοποιητικό επίπεδο, ώστε ο δάσκαλος να
δει τι ενδεχομένως δεν πήγε καλά & να επανέλθει με
βελτιωμένη διδασκαλία του μέρους που δεν πήγε καλά).
5. Α. Σ. Μαςπόποςλορ (2004): ΣΤΟΙΧΔΙΑ ΓΙΓΑΚΤΙΚΗΣ ΜΔΘΟΓΟΛΟΓΙΑΣ – ΣΧΔΓΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ 5
5.Πορεία (φάσεις & διδακτικές ενέργειες) μιας διδασκαλίας1
1
Η δηδαθηηθή ποπεία πνπ πξνηείλεηαη είλαη ενδεικηική, ελώ νη διδακηικέρ ενέπγειερ βαζίδνληαη ζηηο πξνηάζεηο
ηνπ Gagne (1985).
Α) ΑΝΟΙΓΜΑ διδαζκαλίαρ – ΕΙΑΓΩΓΗ (6-8 min)
Διζγερςη του ενδιαφζροντοσ & προςζλκυςη τησ προςοχήσ των μαθητϊν.
Πληροφόρηςη των μαθητϊν για τουσ ςτόχουσ του μαθήματοσ -
Παρουςίαςη ενόσ ςυνοπτικοφ διαγράμματοσ ροήσ του μαθήματοσ.
Ανάκληςη των γνωςτικϊν προαπαιτήςεων.
Β) ΕΠΕΞΕΡΓΑΙΑ ηεο νέαρ ύληρ (20-25 min)
ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ τησ προσ μάθηςη νζασ «φλησ» (γνϊςεων, δεξιοτήτων, ςτάςεων),
με επιλεγμζνεσ μεθόδουσ.
Παροχή ευκαιριϊν ςτουσ μαθητζσ (με ερωτήςεισ, αςκήςεισ, δραςτηριότητεσ) για:
Δθαπμογή, εμπέδωζη, ενίζσςζη ηεο ζςγκπάηηζηρ θαη μεηαθοπά ηεο νέαρ γνώζηρ.
Έλεγσο ηεο καηανόηζηρ (διαμοπυωτική αξιολόγηση) – Αναηποθοδόηηζη -
βεληίωζη ηεο διδαζκαλίαρ.
Γ) ΚΛΕΙΙΜΟ διδαζκαλίαρ (6-8 min)
Ανακεφαλαίωςη (επιςήμανςη των κυριότερων σημείων του μαθήματοσ ή
γενική ςφνοψη).
Αναςτοχαςμόσ των μαθητϊν πάνω ςτη διδαςκαλία.
Ανάθεςη εργαςιϊν για το ςπίτι.
Γ)ΑΞΙΟΛΟΓΗΗ μαθηζιακού αποηελέζμαηορ (6-8 min)
Διαπίςτωςη του ποσοστοφ των μαθητών που κατζκτηςε, ςε ικανοποιητικό
επίπεδο, τουσ στόχους τησ διδαςκαλίασ.
6. Α. Σ. Μαςπόποςλορ (2004): ΣΤΟΙΧΔΙΑ ΓΙΓΑΚΤΙΚΗΣ ΜΔΘΟΓΟΛΟΓΙΑΣ – ΣΧΔΓΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ 6
6. τάδια χεδιασμού μιας Διδασκαλίας
1) Προσδιoρίζω γενικούς στόχους-σκοπούς διδασκαλίας της ενότητας &
τους μεταφράζω σε ειδικούς - διδακτικούς στόχους.
…………………………………………………………………………………………………
2) Επιλέγω – διαμορφώνω τα περιεχόμενα της ενότητας που θα βοηθήσουν
στην επίτευξη των στόχων.
…………………………………………………………………………………………………
2α) Καθορίζω τις «γνωστικές» προαπαιτήσεις (απαραίτητες γνώσεις, δεξιότητες και
στάσεις που πρέπει να έχουν οι μαθητές για να κατανοήσουν το νέο μάθημα).
………………………………………………………………………………………………………
2β) Επιλέγω τον τρόπο με τον οποίο θα προκαλέσω το ενδιαφέρον και θα
προσελκύσω την προσοχή των μαθητών.
……………………………………………………………………………………………………….
2γ) Επιλέγω τις ερωτήσεις, ασκήσεις & δραστηριότητες που θα δώσω στους
μαθητές για επιβεβαίωση της μάθησης, αξιοποίηση, εμπέδωση & μεταφορά της
νέας γνώσης & για αξιολόγηση των επί μέρους μαθησιακών αποτελεσμάτων
(διαμορφωτική αξιολόγηση).
………………………………………………………………………………………………..
3) Επιλέγω τη διδακτική στρατηγική (διδακτικές μεθόδους - πορεία).
……………………………………………………………………………………………….
4) Καθορίζω-επιλέγω τα μέσα & υλικά που θα χρησιμοποιηθούν κατά τη
διδασκαλία της ενότητας.
…………………………………………………………………………………………………
υμπληρώνω τον επόμενο πίνακα:
Γιδακηικέρ ενέπγειερ δασκάλος Μαθηζιακέρ ενέπγειερ μαθητή Χπόνορ Γιδακηική
μέθοδορ
5) Διαμορφώνω τα κριτήρια και τις διαδικασίες αξιολόγησης της
διδασκαλίας & του μαθητή.
Συντάσσω γραπτή δοκιμασία, με ερωτήσεις-ασκήσεις που αντιστοιχούν στους στόχους
της διδασκαλίας, για να αξιολογήσω:
α) τη διδασκαλία μου, στο τέλος της διδακτικής ώρας.
β) τους μαθητές, την επόμενη διδακτική ώρα.
…………………………………………………………………………………………………
Κατασκευάζω «φύλλο εργασίας» για τους μαθητές: ……………………………….
………………………………………………………………………………………………….
Βιβλιογραφία – πηγές: ………………………………………………………………….