SlideShare a Scribd company logo
Урок 22. Форматування і друкування тексту.
Цілі:
 навчальна: ознайомити учнів з принципами форматування символів та
абзаців; удосконалювати навички роботи в текстовому редакторі, вміння
змінювати шрифт, розмір, накреслення, колір, вирівнювання, встановлювати
відступи абзацу, міжрядковий інтервал;
 розвивальна: розвивати мислення, увагу;
 виховна: виховувати в учнів активність, грамотність, естетичний смак;
підвищувати загальнокультурний рівень.
Тип уроку: комбінований.
Обладнаннята наочність:дошка, комп’ютери, підручники, навчальна
презентація.
Хід уроку
І. Організаційний етап
ІІ. Перевірка домашньогозавдання
ІІІ. відтворенняі коригуванняопорнихЗнань
Взаємоопитування
Кожен учень готує запитання з теми і ставить його напарникові. Учитель
коригує запитання та відповіді учнів (за потреби).
Варіанти запитань
— Що свідчить про наявність помилок у тексті?
— Які є засоби для перевірки правопису в програмі MS Word?
— Як можна виправити помилки в тексті?
— Якими командами можна викликати вікно перевірки правопису?
— Опишіть основніправила роботипід час перевірки правописутексту
документа.
— Які можливостінадає MS Word щодо виправлення помилоку документі?
— За допомогоюякої командиможнавиконати копіювання виділеного
фрагмента документа?
— Опишіть відомі вам способи:
 видалення фрагмента документа;
 копіювання фрагмента документа;
 переміщення фрагмента документа;
 пошуку фрагмента тексту;
 заміни фрагмента тексту.
IV. Мотиваціянавчальноїдіяльності
— Ми вивчили різні прийоми роботиз текстом та його фрагментами, але текст
у нас одного кольору, а літери однаковогорозміру!
На цьому уроці ми вивчатимемо форматування тексту, тобто зміну шрифту,
розміру, накреслення, кольорутощо.
V. Повідомлення теми, цілей, завдань уроку
VІ. Сприйманняй усвідомленняучнями нового матеріалу
Поясненнявчителяз елементами демонстрування презентації
У 5 класі під час вивчення теми «Графічний редактор» ви вже ознайомилися з
поняттям форматування символів у текстових написах. Також ви здійснювали
форматування текстових об’єктів на слайдах презентацій. Форматування об’єктів
текстового документа в текстовомупроцесоріMS Word здійснюється аналогічно.
Розглянемо це детальніше.
Насамперед,
Форматування тексту — внесення змін у зовнішній вигляд тексту:
встановлення шрифту, кольору, накреслення символів, вирівнювання абзаців,
орієнтації сторінок тощо.
Як і в програміPowerPoint, інструменти для форматування символів розміщено
на вкладці Основне в групі Шрифт.
Для того щоб відформатувати символивже введеного тексту, їх потрібно
попередньо виділити. Однак якщо форматування здійснюється для символів одного
слова, то текст можна не виділяти — достатньо зробитицеслово поточним.
Якщо текст ще не вводили, то перед початком введення можна встановити
потрібні значення властивостей, і тоді текст вводитиметься в потрібному форматі.
Форматування символів тексту
Параметри символа:
 вигляд шрифту (гарнітура);
 накреслення шрифту;
 розмір;
 колір шрифту.
1. Шрифт (або гарнітура шрифту) визначає зовнішній вигляд символів
тексту для всіх розмірів і варіантів накреслення.
Існують два основнівиди шрифтів: із засічками та рублені. Шрифти із
засічками мають у контурах літер тонкі прямізасічки, які сполучаються з основними
штрихами під прямим кутом. Контурирублених шрифтів засічок не мають.
Наприклад:
Шрифти із засічками Рублені шрифти
Times New Roman Arial
Courier New Comic Sans MS
Garamond Tahoma
Bookman Old Style Verdana
Для того щоб змінити шрифт (гарнітуру) тексту, можна скористатисявкладкою
Основне ^ група інструментів Шрифт
Можна також викликати діалогове вікно Шрифт у такий спосіб:на вкладці
Основне —> група інструментів Шрифт —> Відображення діалогового вікна
Шрифт * ; за допомогоюпункту Шрифт контекстного меню об’єктаабо
натисканням комбінації клавіш Ctrl + D.
2. Розмір(або кегль)шрифту визначає величину символів тексту. Для того
щоб змінити розмір символів, можна скористатися
вкладкою Основне ^ група інструментів Шрифт ^ вікно Розмір шрифту або
діалогове вікно Шрифт ^ вкладка Шрифт ^ список Розмір.
Можна вибрати зі спискурозмір шрифту від 8 до 72 пунктів. Можна
встановити свій розмір від 1 до 1638 з точністю до 0,5.
В офіційних документах зазвичайвикористовують шрифтTimes New Roman
розміром 14 пт.
3. Накреслення, абостиль шрифту визначає різновидинаписання символів
одного шрифту.
За жирного накреслення товщина основнихштрихів символів збільшена.
Курсивнийтекст імітує рукописний.
Також використовують комбінацію двох вищезазначених накреслень,
наприклад:
 напівжирне курсивне;
 звичайне накреслення;
 курсивне накреслення;
 жирне накреслення;
 жирне курсивне накреслення.
Для того щоб змінити накреслення шрифту тексту, можна скористатися
вкладкою Основне ^ група інструментів Шрифт або діалогове вікно Шрифт (список
Стиль шрифтуна вкладці Шрифт).
Крім того, у Microsoft Word можна вибрати розтягнене(або ущільнене)
накреслення тексту (масштаб шрифту на вкладці Інтервалдіалогового вікна
Шрифт). При цьому змінюється ширина символів відповідно до заданого числа, але
зберігається висотата стиль. Наприклад:
 ущільнений (80 %);
 звичайний (100 %);
 розтягнений(150 %).
4. Підкресленнятекстувизначає тип, товщину та колір лінії, яка підкреслює
цей текст. У Microsoft Word визначені більш ніж 15 типів різноманітних
підкреслень, наприклад:
 одинарнепідкреслення тонкою лінією;
 подвійне підкреслення;
 одинарнепідкреслення товстою лінією;
 штрихове підкреслення короткимитонкими штрихами;
 пунктирне підкреслення;
 штрих-пунктирне підкреслення товстою лінією.
Установити підкреслення та його колір можна за допомогою списку
Підкреслення на вкладці Шрифт однойменногодіалогового вікна. Установити
одинарнепідкреслення тонкоюлінією можна також за допомогою кнопкина панелі
інструментів.
5. Міжлітерний інтервал визначає відстань між символамитексту.
Міжлітерний інтервал визначається, які розмір шрифту, у пунктах.
Microsoft Word дозволяєзмінювати інтервал, але робитице треба дуже
обережно, бо при цьому можна погіршити зовнішній вигляд тексту та зробитийого
малозрозумілим.
Не треба плутати міжлітерний інтервал із розтягненим (або ущільненим)
накресленням тексту. За розтягування тексту збільшується не тільки відстань між
символамитексту, але й розмір самих символів. За змінювання міжлітерного
інтервалу вигляд символів не змінюється.
6. Коліртексту
У Microsoft Word для тексту можна встановити одинз понад 16,7 млн (224)
кольорів.
Установити колір можна за допомогоюкнопкина панелі інструментів або
діалогового вікна Шрифт, у якому слід перейти на однойменнувкладку і
скористатися списком Колір тексту.
Крім вищеназваних параметрів, до тексту в Microsoft Word можливо
застосовуватирізноманітні спеціальні ефекти. Наведімо приклади деяких із них:
7. Спеціальніефекти
MS Word дозволяєвстановитиспеціальні ефекти виділеного тексту:
 Закреслений,
 подвійне закреслення,
 надрядковий
 з тінню
 підрядковий
 контур,
 піднятий,
 заглиблений,
 ЗМЕНШЕНІ ВЕЛИКІ БУКВИ,
 УСІ ВЕЛИКІ ЛІТЕРИ тощо.
Спеціальні ефекти можна встановити за допомогою діалоговоговікна Шрифт,
у якому слід перейти на однойменну вкладку і поставитипрапорці у групі Видозміна.
Форматування абзаців
Абзац як об’єкттекстового документамає такі властивості: вирівнювання,
відступи, міжрядковий інтервал та інші. З деякими з них ви вже ознайомилися під
час створення презентацій. Нагадаємо основніз них.
Вирівнювання абзацу визначає спосіб розташування рядків абзацу відносно
його меж. Можна встановити вирівнювання ліворуч, праворуч, поцентру, за
шириною. Вирівнювання за шириною здійснюється за рахунок автоматичного
збільшення інтервалів між словами. Найчастіше для абзаців основноготексту
документа встановлюють вирівнювання за шириною, а для заголовків тексту — по
центру.
Відступи характеризують відстань усіх рядків абзацу від межі лівого та правого
поля сторінки, а також відступ першого рядкаабзацу відносно його лівої межі. Для
різних абзаців текстового документа можна встановлювати відступи різної величини.
Зазвичайдля абзаців основноготексту документа встановлюють нульові
відступи, а відступ першого рядкавстановлюють у межах 1,5 см.
Міжрядковий інтервал визначає відстань між рядкамитексту в абзаці,
вимірюється в пунктах. Можна встановити такі значення міжрядкового інтервалу:
 Одинарний— відстань між поданим рядком і сусідніми встановлюється
залежно від розміру найбільшого символу цього рядка;
 1,5 рядка — у 1,5 разибільший за одинарний;
 Подвійний — у 2 рази більший за одинарний;
 Мінімум — мінімальний міжрядковийінтервал, необхідний для
розташування в рядку символів найбільшого розміру;
 Точно — дорівнює вказаному значенню;
 Множник — дорівнює одинарному, помноженомуна вказане значення.
Форматування абзаців, як і форматування символів, здійснюється для
виділених абзаців тексту. Якщо абзаци тексту не виділено, то форматування
застосовується до того абзацу, у якому знаходиться курсор.
Для встановлення значень деяких властивостейабзацу можна використовувати
інструменти групи Абзац вкладки Основне або міні-панелі або скористатися
маркерами горизонтальноїлінійки, перетягуючиїх.
Повний набір усіх інструментів форматування абзаців надається в діалоговому
вікні Абзац, яке можна відкрити відповідною кнопкою цієї групи Стрічки.
VIІ. Самостійне застосуваннязнань устандартнихситуаціях
1. Створення пам'ятки «форматування шрифту»
Використовуючипідручник та інші джерела інформації, вказані вчителем, учні
повинні заповнити таблицю — скласти власну пам’ятку «Форматування шрифту».
Форматування шрифту
2. Створення пам'ятки«форматування абзаца»
Використовуючипідручник, інші джерела інформації, вказані вчителем, учні
повинні заповнити таблицю — скласти власну пам’ятку «Форматування абзаца».
Форматування абзаца
Дія Способивиконання
Зміна вигляду шрифту
(гарнітура)
Зміна розміру шрифту
Зміна накреслення шрифту
Зміна кольору шрифту
3. Роботаза комп’ютером
1) Завантажити програму Microsoft Word.
2) Набрати текст (наприклад, одну строфуулюбленого вірша).
3) Відформатувати шрифт для заголовка: Arial, 16 пт, напівжирний,
підкреслений, для основного текстуTimes New Roman, 14 пт.
4) Установити інтервал між рядками — 1,5.
5) Вирівнювання заголовкупо центру, основноготексту — по лівому краю.
6) Зберегтистворенийдокумент у власну папку під іменем «Пріз-
вище_Текст^ос».
7) Результати роботипоказативчителеві.
8) Завершити роботуз програмою Microsoft Word.
4. Роботаз підручником
VIIІ. Домашнєзавдання
Підручник ст. 153-162
IХ. Підсумки уроку
Рефлексія
Під час уроку я дізнався…, зрозумів…, навчився…
X. Оцінюванняроботи учнів
Дія Спосіб виконання
Вирівнювання
Відступи
Міжрядковий інтервал

More Related Content

What's hot

6 кл урок 4
6 кл урок 46 кл урок 4
6 кл урок 4
Slovyansk School
 
MW
MWMW
Inf 5 tema_3_urok_22
Inf 5 tema_3_urok_22Inf 5 tema_3_urok_22
Inf 5 tema_3_urok_22
AllaGureva
 
Інформатика. Урок не тему: Текстовий документ та його об’єкти
Інформатика. Урок не тему: Текстовий документ та його об’єктиІнформатика. Урок не тему: Текстовий документ та його об’єкти
Інформатика. Урок не тему: Текстовий документ та його об’єкти
Zozuliatamara
 
Програми для опрацювання текстових документів. Текстовий процесор Microsoft Word
Програми для опрацювання текстових документів. Текстовий процесор Microsoft WordПрограми для опрацювання текстових документів. Текстовий процесор Microsoft Word
Програми для опрацювання текстових документів. Текстовий процесор Microsoft Word
Yulia Vlasenko
 
текстовий процесор, його призначення
текстовий процесор, його призначеннятекстовий процесор, його призначення
текстовий процесор, його призначення
1cana1
 
20
2020
Презентація:Форматування символів та абзаців
Презентація:Форматування символів та абзацівПрезентація:Форматування символів та абзаців
Презентація:Форматування символів та абзаців
sveta7940
 

What's hot (9)

6 кл урок 4
6 кл урок 46 кл урок 4
6 кл урок 4
 
MW
MWMW
MW
 
Inf 5 tema_3_urok_22
Inf 5 tema_3_urok_22Inf 5 tema_3_urok_22
Inf 5 tema_3_urok_22
 
Інформатика. Урок не тему: Текстовий документ та його об’єкти
Інформатика. Урок не тему: Текстовий документ та його об’єктиІнформатика. Урок не тему: Текстовий документ та його об’єкти
Інформатика. Урок не тему: Текстовий документ та його об’єкти
 
Програми для опрацювання текстових документів. Текстовий процесор Microsoft Word
Програми для опрацювання текстових документів. Текстовий процесор Microsoft WordПрограми для опрацювання текстових документів. Текстовий процесор Microsoft Word
Програми для опрацювання текстових документів. Текстовий процесор Microsoft Word
 
текстовий процесор, його призначення
текстовий процесор, його призначеннятекстовий процесор, його призначення
текстовий процесор, його призначення
 
20
2020
20
 
Microsoft word
Microsoft wordMicrosoft word
Microsoft word
 
Презентація:Форматування символів та абзаців
Презентація:Форматування символів та абзацівПрезентація:Форматування символів та абзаців
Презентація:Форматування символів та абзаців
 

Viewers also liked

11
1111
16
1616
10
1010
23
2323
Monthly Email Marketing planner Template
Monthly Email Marketing planner TemplateMonthly Email Marketing planner Template
Monthly Email Marketing planner Template
Simon Washbrook
 
07
0707
Dawn Email Marketing Workshop Testimonial
Dawn Email Marketing Workshop TestimonialDawn Email Marketing Workshop Testimonial
Dawn Email Marketing Workshop Testimonial
Simon Washbrook
 
03. Blogger. Primera entrada
03. Blogger. Primera entrada03. Blogger. Primera entrada
03. Blogger. Primera entrada
Diego Bernal
 
01. Blogger. Cuenta de GMail
01. Blogger. Cuenta de GMail01. Blogger. Cuenta de GMail
01. Blogger. Cuenta de GMail
Diego Bernal
 
02. Blogger. Creación del blog
02. Blogger. Creación del blog02. Blogger. Creación del blog
02. Blogger. Creación del blog
Diego Bernal
 
Internet seguro
Internet seguroInternet seguro
Internet seguro
Diego Bernal
 
19
1919
26
2626
24
2424
Starlit Presentation
Starlit PresentationStarlit Presentation
Starlit Presentation
Chetan Gaonkar
 
Antischistosomal activity of Mirazid in experimental schistosomiasis mansoni:...
Antischistosomal activity of Mirazid in experimental schistosomiasis mansoni:...Antischistosomal activity of Mirazid in experimental schistosomiasis mansoni:...
Antischistosomal activity of Mirazid in experimental schistosomiasis mansoni:...
Mohammad Aziz
 
Daniela trabajo
Daniela trabajoDaniela trabajo
Daniela trabajo
maria0406
 
Extremadura
ExtremaduraExtremadura
Extremadura
medibdp
 
Lobna's cv final (1) (2)
Lobna's cv final (1) (2)Lobna's cv final (1) (2)
Lobna's cv final (1) (2)
Lobna Ali
 
Climate Change and Competitiveness
Climate Change and Competitiveness Climate Change and Competitiveness
Climate Change and Competitiveness
Yomayra Martinó
 

Viewers also liked (20)

11
1111
11
 
16
1616
16
 
10
1010
10
 
23
2323
23
 
Monthly Email Marketing planner Template
Monthly Email Marketing planner TemplateMonthly Email Marketing planner Template
Monthly Email Marketing planner Template
 
07
0707
07
 
Dawn Email Marketing Workshop Testimonial
Dawn Email Marketing Workshop TestimonialDawn Email Marketing Workshop Testimonial
Dawn Email Marketing Workshop Testimonial
 
03. Blogger. Primera entrada
03. Blogger. Primera entrada03. Blogger. Primera entrada
03. Blogger. Primera entrada
 
01. Blogger. Cuenta de GMail
01. Blogger. Cuenta de GMail01. Blogger. Cuenta de GMail
01. Blogger. Cuenta de GMail
 
02. Blogger. Creación del blog
02. Blogger. Creación del blog02. Blogger. Creación del blog
02. Blogger. Creación del blog
 
Internet seguro
Internet seguroInternet seguro
Internet seguro
 
19
1919
19
 
26
2626
26
 
24
2424
24
 
Starlit Presentation
Starlit PresentationStarlit Presentation
Starlit Presentation
 
Antischistosomal activity of Mirazid in experimental schistosomiasis mansoni:...
Antischistosomal activity of Mirazid in experimental schistosomiasis mansoni:...Antischistosomal activity of Mirazid in experimental schistosomiasis mansoni:...
Antischistosomal activity of Mirazid in experimental schistosomiasis mansoni:...
 
Daniela trabajo
Daniela trabajoDaniela trabajo
Daniela trabajo
 
Extremadura
ExtremaduraExtremadura
Extremadura
 
Lobna's cv final (1) (2)
Lobna's cv final (1) (2)Lobna's cv final (1) (2)
Lobna's cv final (1) (2)
 
Climate Change and Competitiveness
Climate Change and Competitiveness Climate Change and Competitiveness
Climate Change and Competitiveness
 

Similar to 22

відкрите2
відкрите2відкрите2
відкрите2
Olena Pyzaenko
 
Набір і форматування текстових документів
Набір і форматування текстових документівНабір і форматування текстових документів
Набір і форматування текстових документів
Ольга Гайворонська
 
створення та опрацювання текстових об'єктів
створення та опрацювання текстових об'єктівстворення та опрацювання текстових об'єктів
створення та опрацювання текстових об'єктів
NVK4
 
Урок №12 8 клас
Урок №12 8 класУрок №12 8 клас
Урок №12 8 клас
Nikolay Shaygorodskiy
 
10 информ ривкинд_лысенко_станд_2010_рус
10 информ ривкинд_лысенко_станд_2010_рус10 информ ривкинд_лысенко_станд_2010_рус
10 информ ривкинд_лысенко_станд_2010_рус
Aira_Roo
 
10
1010
10
klas10
 
10 in r_stan
10 in r_stan10 in r_stan
10 in r_stan
Ekaterina Gulya
 
10 in r_stan
10 in r_stan10 in r_stan
10 in r_stan
UA1011
 
Informatyka stand 10klas_ryvkind
Informatyka stand 10klas_ryvkindInformatyka stand 10klas_ryvkind
Informatyka stand 10klas_ryvkind
Lentiy22
 
Інформатика 10 клас (рівень стандарту). Ривкінд Й.Я.
Інформатика 10 клас (рівень стандарту). Ривкінд Й.Я.Інформатика 10 клас (рівень стандарту). Ривкінд Й.Я.
Інформатика 10 клас (рівень стандарту). Ривкінд Й.Я.
Nikolay Shaygorodskiy
 
інформатика 10 ривкінд
інформатика 10 ривкіндінформатика 10 ривкінд
інформатика 10 ривкіндIrine Kashina
 
Підручник з інформатики для 10 класу. Ривкінд Й.Я
Підручник з інформатики для 10 класу. Ривкінд Й.ЯПідручник з інформатики для 10 класу. Ривкінд Й.Я
Підручник з інформатики для 10 класу. Ривкінд Й.Я
VsimPPT
 
10 in r_stan
10 in r_stan10 in r_stan
10 in r_stan
Ekaterina Gulya
 
Informatyka stand-10-klas-ryvkind
Informatyka stand-10-klas-ryvkindInformatyka stand-10-klas-ryvkind
Informatyka stand-10-klas-ryvkind
kreidaros1
 
вам6мі5
вам6мі5вам6мі5
вам6мі5
Sergii Perun
 
Word форматування
Word форматуванняWord форматування
Word форматування
marunasorokina
 
форматування
форматуванняформатування
форматування
marunasorokina
 

Similar to 22 (20)

7 7blog
7 7blog7 7blog
7 7blog
 
розділ 4 4
розділ 4 4розділ 4 4
розділ 4 4
 
відкрите2
відкрите2відкрите2
відкрите2
 
відкрите
відкритевідкрите
відкрите
 
Набір і форматування текстових документів
Набір і форматування текстових документівНабір і форматування текстових документів
Набір і форматування текстових документів
 
створення та опрацювання текстових об'єктів
створення та опрацювання текстових об'єктівстворення та опрацювання текстових об'єктів
створення та опрацювання текстових об'єктів
 
Урок №12 8 клас
Урок №12 8 класУрок №12 8 клас
Урок №12 8 клас
 
10 информ ривкинд_лысенко_станд_2010_рус
10 информ ривкинд_лысенко_станд_2010_рус10 информ ривкинд_лысенко_станд_2010_рус
10 информ ривкинд_лысенко_станд_2010_рус
 
10
1010
10
 
10 in r_stan
10 in r_stan10 in r_stan
10 in r_stan
 
10 in r_stan
10 in r_stan10 in r_stan
10 in r_stan
 
Informatyka stand 10klas_ryvkind
Informatyka stand 10klas_ryvkindInformatyka stand 10klas_ryvkind
Informatyka stand 10klas_ryvkind
 
Інформатика 10 клас (рівень стандарту). Ривкінд Й.Я.
Інформатика 10 клас (рівень стандарту). Ривкінд Й.Я.Інформатика 10 клас (рівень стандарту). Ривкінд Й.Я.
Інформатика 10 клас (рівень стандарту). Ривкінд Й.Я.
 
інформатика 10 ривкінд
інформатика 10 ривкіндінформатика 10 ривкінд
інформатика 10 ривкінд
 
Підручник з інформатики для 10 класу. Ривкінд Й.Я
Підручник з інформатики для 10 класу. Ривкінд Й.ЯПідручник з інформатики для 10 класу. Ривкінд Й.Я
Підручник з інформатики для 10 класу. Ривкінд Й.Я
 
10 in r_stan
10 in r_stan10 in r_stan
10 in r_stan
 
Informatyka stand-10-klas-ryvkind
Informatyka stand-10-klas-ryvkindInformatyka stand-10-klas-ryvkind
Informatyka stand-10-klas-ryvkind
 
вам6мі5
вам6мі5вам6мі5
вам6мі5
 
Word форматування
Word форматуванняWord форматування
Word форматування
 
форматування
форматуванняформатування
форматування
 

More from Ірина Деренівська

Random 150304041813-conversion-gate01
Random 150304041813-conversion-gate01Random 150304041813-conversion-gate01
Random 150304041813-conversion-gate01
Ірина Деренівська
 
Book
BookBook
5 29
5 295 29
5 0
5 05 0
4 24
4 244 24
4 22
4 224 22
4 0
4 04 0

More from Ірина Деренівська (20)

Random 150304041813-conversion-gate01
Random 150304041813-conversion-gate01Random 150304041813-conversion-gate01
Random 150304041813-conversion-gate01
 
Book
BookBook
Book
 
5 31
5 315 31
5 31
 
5 29
5 295 29
5 29
 
5 28
5 285 28
5 28
 
5 27
5 275 27
5 27
 
5 26
5 265 26
5 26
 
5 0
5 05 0
5 0
 
4 25
4 254 25
4 25
 
4 24
4 244 24
4 24
 
4 23
4 234 23
4 23
 
4 22
4 224 22
4 22
 
4 21
4 214 21
4 21
 
4 20
4 204 20
4 20
 
4 19
4 194 19
4 19
 
4 18
4 184 18
4 18
 
4 0
4 04 0
4 0
 
3 17
3 173 17
3 17
 
3 16
3 163 16
3 16
 
3 15
3 153 15
3 15
 

Recently uploaded

zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdfzarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
AleksSaf
 
Віртуальна виставка «Батько – це сила і мудрість».
Віртуальна виставка «Батько – це сила і мудрість».Віртуальна виставка «Батько – це сила і мудрість».
Віртуальна виставка «Батько – це сила і мудрість».
Vinnytsia Regional Universal Scientific Library named after Valentin Otamanovsky
 
Оригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учню
Оригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учнюОригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учню
Оригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учню
Adriana Himinets
 
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича""Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
Чернівецька обласна бібліотека для дітей
 
Майстер графічного малюнку. Георгій Якутовича
Майстер графічного малюнку. Георгій ЯкутовичаМайстер графічного малюнку. Георгій Якутовича
Майстер графічного малюнку. Георгій Якутовича
НБУ для дітей
 
Проєкт "Подорож містами України". Буковина
Проєкт "Подорож містами України". БуковинаПроєкт "Подорож містами України". Буковина
Проєкт "Подорож містами України". Буковина
НБУ для дітей
 
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учнюР.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Adriana Himinets
 
Звіт директора за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
Звіт директора  за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].pptЗвіт директора  за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
Звіт директора за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
ssuser59c0a2
 
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptxЗвіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
ssuserd0ab23
 
Звіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовища
Звіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовищаЗвіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовища
Звіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовища
ssuserce4e97
 
№ 133, 04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
№ 133,  04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...№ 133,  04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
№ 133, 04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
olha1koval
 
Топ книг для літнього настрою: рекомендаційні списки літератури для позакласн...
Топ книг для літнього настрою: рекомендаційні списки літератури для позакласн...Топ книг для літнього настрою: рекомендаційні списки літератури для позакласн...
Топ книг для літнього настрою: рекомендаційні списки літератури для позакласн...
Чернівецька обласна бібліотека для дітей
 
Передвиборча програма Майора Станіслава
Передвиборча програма  Майора СтаніславаПередвиборча програма  Майора Станіслава
Передвиборча програма Майора Станіслава
tetiana1958
 
Передвиборча програма Ковальової Катерини
Передвиборча програма Ковальової КатериниПередвиборча програма Ковальової Катерини
Передвиборча програма Ковальової Катерини
tetiana1958
 
06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf
06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf
06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf
ssuser46127c
 
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.pptЗвіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
ssuserce4e97
 
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
Pervushina1983
 
Постанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdf
Постанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdfПостанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdf
Постанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdf
24tvua
 
Безбар’єрність в бібліотеці – суспільна норма
Безбар’єрність в бібліотеці – суспільна нормаБезбар’єрність в бібліотеці – суспільна норма
Безбар’єрність в бібліотеці – суспільна норма
ssuser15a891
 
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використанняЗернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
Vinnytsia Regional Universal Scientific Library named after Valentin Otamanovsky
 

Recently uploaded (20)

zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdfzarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
 
Віртуальна виставка «Батько – це сила і мудрість».
Віртуальна виставка «Батько – це сила і мудрість».Віртуальна виставка «Батько – це сила і мудрість».
Віртуальна виставка «Батько – це сила і мудрість».
 
Оригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учню
Оригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учнюОригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учню
Оригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учню
 
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича""Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
 
Майстер графічного малюнку. Георгій Якутовича
Майстер графічного малюнку. Георгій ЯкутовичаМайстер графічного малюнку. Георгій Якутовича
Майстер графічного малюнку. Георгій Якутовича
 
Проєкт "Подорож містами України". Буковина
Проєкт "Подорож містами України". БуковинаПроєкт "Подорож містами України". Буковина
Проєкт "Подорож містами України". Буковина
 
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учнюР.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
 
Звіт директора за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
Звіт директора  за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].pptЗвіт директора  за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
Звіт директора за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
 
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptxЗвіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
 
Звіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовища
Звіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовищаЗвіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовища
Звіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовища
 
№ 133, 04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
№ 133,  04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...№ 133,  04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
№ 133, 04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
 
Топ книг для літнього настрою: рекомендаційні списки літератури для позакласн...
Топ книг для літнього настрою: рекомендаційні списки літератури для позакласн...Топ книг для літнього настрою: рекомендаційні списки літератури для позакласн...
Топ книг для літнього настрою: рекомендаційні списки літератури для позакласн...
 
Передвиборча програма Майора Станіслава
Передвиборча програма  Майора СтаніславаПередвиборча програма  Майора Станіслава
Передвиборча програма Майора Станіслава
 
Передвиборча програма Ковальової Катерини
Передвиборча програма Ковальової КатериниПередвиборча програма Ковальової Катерини
Передвиборча програма Ковальової Катерини
 
06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf
06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf
06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf
 
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.pptЗвіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
 
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
 
Постанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdf
Постанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdfПостанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdf
Постанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdf
 
Безбар’єрність в бібліотеці – суспільна норма
Безбар’єрність в бібліотеці – суспільна нормаБезбар’єрність в бібліотеці – суспільна норма
Безбар’єрність в бібліотеці – суспільна норма
 
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використанняЗернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
 

22

  • 1. Урок 22. Форматування і друкування тексту. Цілі:  навчальна: ознайомити учнів з принципами форматування символів та абзаців; удосконалювати навички роботи в текстовому редакторі, вміння змінювати шрифт, розмір, накреслення, колір, вирівнювання, встановлювати відступи абзацу, міжрядковий інтервал;  розвивальна: розвивати мислення, увагу;  виховна: виховувати в учнів активність, грамотність, естетичний смак; підвищувати загальнокультурний рівень. Тип уроку: комбінований. Обладнаннята наочність:дошка, комп’ютери, підручники, навчальна презентація. Хід уроку І. Організаційний етап ІІ. Перевірка домашньогозавдання ІІІ. відтворенняі коригуванняопорнихЗнань Взаємоопитування Кожен учень готує запитання з теми і ставить його напарникові. Учитель коригує запитання та відповіді учнів (за потреби). Варіанти запитань — Що свідчить про наявність помилок у тексті? — Які є засоби для перевірки правопису в програмі MS Word? — Як можна виправити помилки в тексті? — Якими командами можна викликати вікно перевірки правопису? — Опишіть основніправила роботипід час перевірки правописутексту документа. — Які можливостінадає MS Word щодо виправлення помилоку документі? — За допомогоюякої командиможнавиконати копіювання виділеного фрагмента документа? — Опишіть відомі вам способи:  видалення фрагмента документа;  копіювання фрагмента документа;  переміщення фрагмента документа;  пошуку фрагмента тексту;  заміни фрагмента тексту.
  • 2. IV. Мотиваціянавчальноїдіяльності — Ми вивчили різні прийоми роботиз текстом та його фрагментами, але текст у нас одного кольору, а літери однаковогорозміру! На цьому уроці ми вивчатимемо форматування тексту, тобто зміну шрифту, розміру, накреслення, кольорутощо. V. Повідомлення теми, цілей, завдань уроку VІ. Сприйманняй усвідомленняучнями нового матеріалу Поясненнявчителяз елементами демонстрування презентації У 5 класі під час вивчення теми «Графічний редактор» ви вже ознайомилися з поняттям форматування символів у текстових написах. Також ви здійснювали форматування текстових об’єктів на слайдах презентацій. Форматування об’єктів текстового документа в текстовомупроцесоріMS Word здійснюється аналогічно. Розглянемо це детальніше. Насамперед, Форматування тексту — внесення змін у зовнішній вигляд тексту: встановлення шрифту, кольору, накреслення символів, вирівнювання абзаців, орієнтації сторінок тощо. Як і в програміPowerPoint, інструменти для форматування символів розміщено на вкладці Основне в групі Шрифт. Для того щоб відформатувати символивже введеного тексту, їх потрібно попередньо виділити. Однак якщо форматування здійснюється для символів одного слова, то текст можна не виділяти — достатньо зробитицеслово поточним. Якщо текст ще не вводили, то перед початком введення можна встановити потрібні значення властивостей, і тоді текст вводитиметься в потрібному форматі. Форматування символів тексту Параметри символа:  вигляд шрифту (гарнітура);  накреслення шрифту;  розмір;  колір шрифту. 1. Шрифт (або гарнітура шрифту) визначає зовнішній вигляд символів тексту для всіх розмірів і варіантів накреслення. Існують два основнівиди шрифтів: із засічками та рублені. Шрифти із засічками мають у контурах літер тонкі прямізасічки, які сполучаються з основними штрихами під прямим кутом. Контурирублених шрифтів засічок не мають. Наприклад:
  • 3. Шрифти із засічками Рублені шрифти Times New Roman Arial Courier New Comic Sans MS Garamond Tahoma Bookman Old Style Verdana Для того щоб змінити шрифт (гарнітуру) тексту, можна скористатисявкладкою Основне ^ група інструментів Шрифт Можна також викликати діалогове вікно Шрифт у такий спосіб:на вкладці Основне —> група інструментів Шрифт —> Відображення діалогового вікна Шрифт * ; за допомогоюпункту Шрифт контекстного меню об’єктаабо натисканням комбінації клавіш Ctrl + D. 2. Розмір(або кегль)шрифту визначає величину символів тексту. Для того щоб змінити розмір символів, можна скористатися вкладкою Основне ^ група інструментів Шрифт ^ вікно Розмір шрифту або діалогове вікно Шрифт ^ вкладка Шрифт ^ список Розмір. Можна вибрати зі спискурозмір шрифту від 8 до 72 пунктів. Можна встановити свій розмір від 1 до 1638 з точністю до 0,5. В офіційних документах зазвичайвикористовують шрифтTimes New Roman розміром 14 пт. 3. Накреслення, абостиль шрифту визначає різновидинаписання символів одного шрифту.
  • 4. За жирного накреслення товщина основнихштрихів символів збільшена. Курсивнийтекст імітує рукописний. Також використовують комбінацію двох вищезазначених накреслень, наприклад:  напівжирне курсивне;  звичайне накреслення;  курсивне накреслення;  жирне накреслення;  жирне курсивне накреслення. Для того щоб змінити накреслення шрифту тексту, можна скористатися вкладкою Основне ^ група інструментів Шрифт або діалогове вікно Шрифт (список Стиль шрифтуна вкладці Шрифт). Крім того, у Microsoft Word можна вибрати розтягнене(або ущільнене) накреслення тексту (масштаб шрифту на вкладці Інтервалдіалогового вікна Шрифт). При цьому змінюється ширина символів відповідно до заданого числа, але зберігається висотата стиль. Наприклад:  ущільнений (80 %);  звичайний (100 %);  розтягнений(150 %). 4. Підкресленнятекстувизначає тип, товщину та колір лінії, яка підкреслює цей текст. У Microsoft Word визначені більш ніж 15 типів різноманітних підкреслень, наприклад:  одинарнепідкреслення тонкою лінією;  подвійне підкреслення;  одинарнепідкреслення товстою лінією;  штрихове підкреслення короткимитонкими штрихами;  пунктирне підкреслення;  штрих-пунктирне підкреслення товстою лінією. Установити підкреслення та його колір можна за допомогою списку Підкреслення на вкладці Шрифт однойменногодіалогового вікна. Установити одинарнепідкреслення тонкоюлінією можна також за допомогою кнопкина панелі інструментів. 5. Міжлітерний інтервал визначає відстань між символамитексту. Міжлітерний інтервал визначається, які розмір шрифту, у пунктах. Microsoft Word дозволяєзмінювати інтервал, але робитице треба дуже обережно, бо при цьому можна погіршити зовнішній вигляд тексту та зробитийого малозрозумілим. Не треба плутати міжлітерний інтервал із розтягненим (або ущільненим) накресленням тексту. За розтягування тексту збільшується не тільки відстань між
  • 5. символамитексту, але й розмір самих символів. За змінювання міжлітерного інтервалу вигляд символів не змінюється. 6. Коліртексту У Microsoft Word для тексту можна встановити одинз понад 16,7 млн (224) кольорів. Установити колір можна за допомогоюкнопкина панелі інструментів або діалогового вікна Шрифт, у якому слід перейти на однойменнувкладку і скористатися списком Колір тексту. Крім вищеназваних параметрів, до тексту в Microsoft Word можливо застосовуватирізноманітні спеціальні ефекти. Наведімо приклади деяких із них: 7. Спеціальніефекти MS Word дозволяєвстановитиспеціальні ефекти виділеного тексту:  Закреслений,  подвійне закреслення,  надрядковий  з тінню  підрядковий  контур,  піднятий,  заглиблений,  ЗМЕНШЕНІ ВЕЛИКІ БУКВИ,  УСІ ВЕЛИКІ ЛІТЕРИ тощо. Спеціальні ефекти можна встановити за допомогою діалоговоговікна Шрифт, у якому слід перейти на однойменну вкладку і поставитипрапорці у групі Видозміна. Форматування абзаців Абзац як об’єкттекстового документамає такі властивості: вирівнювання, відступи, міжрядковий інтервал та інші. З деякими з них ви вже ознайомилися під час створення презентацій. Нагадаємо основніз них. Вирівнювання абзацу визначає спосіб розташування рядків абзацу відносно його меж. Можна встановити вирівнювання ліворуч, праворуч, поцентру, за шириною. Вирівнювання за шириною здійснюється за рахунок автоматичного збільшення інтервалів між словами. Найчастіше для абзаців основноготексту документа встановлюють вирівнювання за шириною, а для заголовків тексту — по центру. Відступи характеризують відстань усіх рядків абзацу від межі лівого та правого поля сторінки, а також відступ першого рядкаабзацу відносно його лівої межі. Для різних абзаців текстового документа можна встановлювати відступи різної величини. Зазвичайдля абзаців основноготексту документа встановлюють нульові відступи, а відступ першого рядкавстановлюють у межах 1,5 см.
  • 6. Міжрядковий інтервал визначає відстань між рядкамитексту в абзаці, вимірюється в пунктах. Можна встановити такі значення міжрядкового інтервалу:  Одинарний— відстань між поданим рядком і сусідніми встановлюється залежно від розміру найбільшого символу цього рядка;  1,5 рядка — у 1,5 разибільший за одинарний;  Подвійний — у 2 рази більший за одинарний;  Мінімум — мінімальний міжрядковийінтервал, необхідний для розташування в рядку символів найбільшого розміру;  Точно — дорівнює вказаному значенню;  Множник — дорівнює одинарному, помноженомуна вказане значення. Форматування абзаців, як і форматування символів, здійснюється для виділених абзаців тексту. Якщо абзаци тексту не виділено, то форматування застосовується до того абзацу, у якому знаходиться курсор. Для встановлення значень деяких властивостейабзацу можна використовувати інструменти групи Абзац вкладки Основне або міні-панелі або скористатися маркерами горизонтальноїлінійки, перетягуючиїх. Повний набір усіх інструментів форматування абзаців надається в діалоговому вікні Абзац, яке можна відкрити відповідною кнопкою цієї групи Стрічки. VIІ. Самостійне застосуваннязнань устандартнихситуаціях 1. Створення пам'ятки «форматування шрифту» Використовуючипідручник та інші джерела інформації, вказані вчителем, учні повинні заповнити таблицю — скласти власну пам’ятку «Форматування шрифту». Форматування шрифту 2. Створення пам'ятки«форматування абзаца» Використовуючипідручник, інші джерела інформації, вказані вчителем, учні повинні заповнити таблицю — скласти власну пам’ятку «Форматування абзаца». Форматування абзаца Дія Способивиконання Зміна вигляду шрифту (гарнітура) Зміна розміру шрифту Зміна накреслення шрифту Зміна кольору шрифту
  • 7. 3. Роботаза комп’ютером 1) Завантажити програму Microsoft Word. 2) Набрати текст (наприклад, одну строфуулюбленого вірша). 3) Відформатувати шрифт для заголовка: Arial, 16 пт, напівжирний, підкреслений, для основного текстуTimes New Roman, 14 пт. 4) Установити інтервал між рядками — 1,5. 5) Вирівнювання заголовкупо центру, основноготексту — по лівому краю. 6) Зберегтистворенийдокумент у власну папку під іменем «Пріз- вище_Текст^ос». 7) Результати роботипоказативчителеві. 8) Завершити роботуз програмою Microsoft Word. 4. Роботаз підручником VIIІ. Домашнєзавдання Підручник ст. 153-162 IХ. Підсумки уроку Рефлексія Під час уроку я дізнався…, зрозумів…, навчився… X. Оцінюванняроботи учнів Дія Спосіб виконання Вирівнювання Відступи Міжрядковий інтервал