опис ситуације Одељењскистарешина сте у одељењу првог разреда средње школе. У одељењу имате ученицу која има све петице, која чита све лектире и којој, полако примећујете, нису наклоњени остали ученици из одељења. Кулминација нетрпељивости према поменутој девојчици настала је када је цело одељење хтело да побегне са часа историје, а она је дотрчала до вас да каже на шта се одељење спрема. .
ДНЕВНА ПРИПРЕМА
Наставни предмет
Час одељенског старешине: Татјана Крповић
Наставна јединица
Нетрепељивост
Редни број часа
1.
Тип часа
вежбе
Облици рада
Фронтални, индивидуални, групни , мултимедијални
Циљеви и задаци часа
Побољшати климу у одељењу - смањити нетрпељивост према “бубалици”, како је остали ученици називају, са једне стране, а са друге усмерити “бубалицу” ка одељењу
Наставне методе
Стрип у наставцима, „топли чупавци“, „Хладни боцкаавци“, разговор писањем, олуја идеја
Наставна средства и потребан материјал
Закон о основама система образовања и васпитања; Протокол о борби против насиља, злостављања и занемаривања,Конвенција о правима детета.
Материјал за израду плаката: фломастери,папир у боји, новине, часописи,маказе, стикери,колаж папир, лепак, хамер.
Резултати часа – исходи
Развијање уважавања и поштовања разлик и равноправности свих ученика;
Развијање тимског духа, пријатељски односа и сардње код ученика.
Развијање креативности код ученика и испољавања својих идеја и дружење;
2.
Корелација
Српски језик,Грађанско васпитање, Веронаука
Коришћена литература
http://www.okcseminari.rs/mod/page/view.php?id=1540
Ток часа:
Уводни део часа – 8 минута
1. Корак : Упознати ученике са Протоколом о занемаривању, злостављању и заанемаривању.
Главни део часа – 20 минута
2. Корак: Ученик је нацртао почетну ситуацију догађаја, како сви покушавају да беже, а „бубалица“мени прилази. Остали ученици дискутују шта треба нацтати на следећим сликама. Ученици говоре не само о „бубалици“, већ и разлозима зашто су хтели да побегну са часа. Такође откривају разлоге своје нетрепљивости . 3. Корак : Разредни старешина даје плаве стикере „хладним боцкавцима“, а црвене „топлим чупавцима“. Након тога разредни их дели тако што се ухвате сви за руке, који се друже. Затим их дели на који имају црне, смеђе, плаве, зелене очи. 3. корак : Сваки ученик износи на хамеру ставове о бежању са часова, о другарству, пријатељству, учењу, „бубалици“. 4 . корак: На основу ставова развија се „олуја идеја“ и формирају се ставови међусобног поштовања и указивања на лоше поступке.
Завршни део часа –17 минута
5. корак: Разредни старешина са ученицима износи закључке о бежању са часова и како решавати проблеме везане за учење . И да је ружно „цинкарити“ другове. Такође да треба се дружити са другарицом без обзира на боју очију, на групу којој припадају, и „хладни боцкавци“ су неприхватљиви и о важности учења за даљу будућност ученика.Неговати и истицати особености сваког појединца. Својим поступцима деловати тако да се различити појединци осећају корисним и прихваћеним у одељењу. На крају ученици са разредним старешином певају песму од Бајаге „Моји су другови бисери расути“.
(Само)евалуација и корекција часа
У току часа наставник с обзиром како буде текла расправа може мењати методе рада на часу и прилагођавати их ученицима.
Прилози