Embed presentation
Downloaded 25 times





The document discusses evaluating algebraic expressions and combining like terms. It provides examples of evaluating expressions when given variable values. It then asks to write an expression for the total cost of purchasing apples and oranges for 20 friends, where apples cost 30 cents each and oranges cost 20 cents each. The total cost expression is given as 0.10n + 4, where n is the number of apples purchased.




