SlideShare a Scribd company logo
1 of 10
Download to read offline
Proiect didactic la
geometrie
Clasa 11-A
Tema :
Volumul şi suprafaţa corpurilor de rotaţie.
Rezolvarea problemelor aplicative.
Scopul:
 de creat condiţii pentru dezvoltarea personalităţii în baza
utilizării variatelor forme şi mrtode privitor la hrocesul de
învăţare – evaluare , orientat spre fiecare elev;
 de creat aşa situaţii , încât elevul atingând succesul , să simte
o bucurie a învingerii , încredere în propriile cunoştinţe;
 de sistematizat şi de generalizat materialul teoretic la tema
dată ;
 de dezvoltat gândirea logică, deprinderea de a analiza , de a
rezolva probleme la un nivel profesional, de altoit deprindere
activităţii în grup şi de sinestătător.
Tipul lecţiei :
lecţie de sistematizare şi corecţie a cunuoştinţelor ,
deprinderilor şi priceperilor.
Mijloace didactice :
Tabelele „Cilindrul”, „Conul”, modele de corpuri de rotaţie ,
material didactic, portretele lui Euclid şi Arhimede.
Mersul lecţiei:
I. Moment organizatoric.
II. Cuvânt de întroducere a profesorului.
Astăzi noi o să studiem corpuri de rotaţie , voi veţi vedea
aplicarea practică a formulelor , după care se află volumele şi ariile
suprafeţelor.
La fiecare vă doresc , să nu vă temeţi de greutăţi , să fiţi încrezuţi
în puterile voastre şi atunci veţi dobândi succes.
III. 1. Brainstorming.
Cu fjutorul rebusului voi o să citiţi tema care noi o terminăm de
studiat.
2. Joaca „Al treilea e de prisos”
 Cilindru ; Prisma ; Conu;
 Trunchi de con ; Sfera ; Cerc;
 Generatoare ; Masă ; Densitatea;
 V=
1
3
ПR2H; V=abc ; V=
4
3
ПR3;
3. De găsit greşeala.
 Vcon= ПR2H;
 Vcil. =
1
3
ПR2H;
 Stot. cil. =2ПRH+ ПR2;
 Stot. con = ПR2;
4. Joaca „Domino – matematic”
IV. Aplicarea practic a formulelor.
1. Date istorice despre corpurile de rotaţie. (2 elevi)
2. Definiţia corpurilor de rotaţie şi elementelor lor. (4 elevi)
3. Formulele de calcul a volumului , suprafeţelor laterale şi totale a
corpurilor de rotaţie .(4 elevi la tablă)
4. Rezolvarea problemelor aplicative.
V. Lucrul cu teste.
VI. Totalurile.
1. Întrebări la clasă.
 Ce probleme noi am rezolvat la lecţie?
 Vă trebuiesc oare cunoştinţele acestea ? De ce ?
 Va plăcut vouă lecţia ? De ce ?
2. Notarea elevilor la lecţie.
3. Tema acasă.
VII . Tema acasă.
1. Un cort de formă conică are înălţimea de 3,5 m , şi diametrul bazei de 4 m ,
este acoperit cu material. Cât material trebuie pentru acest cort? R : 25,3 m3
2. Mărimea unghiului este egală cu 300. Cu ce este egală mărimea unghiului ,
dacă o să ne uităm la unghi prin lupă care măreşte de 3 ori ? R: 300.
3. Trei numere mai întâi le-o adunat , apoi le-o înmulţit. Suma şi produsul este
unul şi acelaşi. Care sunt aceste numere ? R : 1;2;3.
Rezolvarea problemelor aplicative.
1. Diametrul veselei este egal cu 44 cm., înălţimea este egală cu 32 cm. Câţi litri
de apă încap în veselă ? (Vcil.-?) R: 49 l.
2. Se dă secţiunea bidonului de lapte. Mărimile sunt date în centimetri. De
aflat volumul bidonului ? (Vb=V1+V2+V3) R: 47 dm3.
3. Câtă miere încape într-un ulcior de formă cilindrică cu diametrul bazei de
22 cm. , şi înălţivea de 46 cm., dacă densitatea mierei este egală cu 1350
kg/m3. ( m=Vcil. ρ) R= 23,6 kg.
4. Găleata are forma trunchiului de con , cu diametrul bazelor 31 cm. şi 22 cm.
şi generatoarea de 27 cm. . Cât material trebuie pentru confecţionarea găletei
dacă la închieturi şi la reziduri merge 12% din material ?
(Scăld.=Slat.tr.con+Sb) R= 0,29 m2.
5. Cartofa este pusă în grămadă sub formă conică . Lungimea cercului bazei
este egală cu 12 m. , generatoarea este egală cu 3m . Câte tone de cartofă este
în grămadă? Masa 1m3de cartofă este egală cu 800kg.
6. Un harbuz are formă sferică . Cum de aflat raza lui ; fără de-l tăiet? (lung.
cercului mare, l=2ПR).
Domino matematic
Vcon. ПR2H
Vsf.
1
3
ПR2H
Slat. cil.
4
3
ПR3
Slat. con. 2ПRH
Stot. cil ПRl
Ssf. ПRl+ ПR2
Ssf.segm. 4ПR2
Vsect.sf. 2ПRH
sin 300 1
3
ПR2H
Sdrept. 1
2
Str. ab
Vcil. S
Stot. con. 2ПRH+
2ПR2
ПR2 D
2R Vsegm.sf.
ПH2(R -
1
3
) V tr.con.
1
3
ПH(R2
+Rr+r2)
S tr.con.
П(R1+R2)l m
V𝜌 c2
a2+b2 1 l
1 dm3 R
1
2
D 103
1
2
ah
1000 tg 450
Formulelr de calcul a volumului , suorafețelor laterale și totale a
corpurilor de rotație (4 elevi la tală)
1.Slat. =2ПRH
Stot.=2ПRH+2ПR2
V= ПR2H
2. Slat. =ПRl
Stot.=ПR(R+l)
V=
1
3
ПR2H
3.Slat. =Пl(R+r)
Stot.= Slat. +П(R2+r2)
V=
1
3
ПH(R2+Rr+r2)
4.S=4ПR2
V=
4
3
ПR3
V . TESTE
varianta I
1.R ,H – raza şi înălţimea cilindrului ; Slat.-?
a. RH ; c. ПRH;
b. 2ПRH ; d. ПR2
2. R=2сm. ,l=5 cm. Slat.con.-?
a. 10 cm2 c. 20 cm2
b. 10 Пcm2 d. 20 Пcm2
3. R=5сm. , Ssf..-?
a. 25Пcm2 c. 75 Пcm2
b. 100 Пcm2 d. 50 Пcm2
4. Con. H=3 cm. D= 8 cm. Slat.con.-?
a. 24Пcm2 c. 15 Пcm2
b. 20 Пcm2 d. 12 Пcm2
5. Cilindru. C=2 ПR C=18 cm. H=0,5 cm. Slat.cil.-?
a. 3 cm2 c. 6 cm2
b. 9 cm2 d. 9 Пcm2
6. Ssf..=36 П V sf.- ?
a. 144П c. 48 П
b. 36 П d. 9 П
TESTE
varianta II
1. R ,l – raza şi generatoarea conului; Slat.con.-?
a. ПRl c. 2ПRl
b. Rl d.
1
3
ПRl
2. R=2сm. ,l=5 cm. Slat.cil.-?
a. 20 cm2 c. 20 cm2
b. 10 Пcm2 d. 20 Пcm2
3. Ssf..=16 П сm2 Rsf.- ?
a. 2 cm c. 4 Пcm
b. 4 cm d. 2Пcm
4. Diagonala secţ. axiale a cilindrului = 10 cm. Diagonala bazei =8 cm. Slat.cil.-?
a. 48 Пcm2 c. 24П cm2
b. 80 Пcm2 d. 60 Пcm2
5. Con. C=2ПR C=18cm. l=
𝟏
𝟑
cm. Slat.con.-?
a. 3cm2 c. 6cm2
b. 3 Пcm2 d. 9cm2
6. V sf.=36 П S sf.- ?
a. 36П c. 12 П
b. 144П d. 6П

More Related Content

Viewers also liked

цікаві факти із життя відомих математиків презентація (4)
цікаві факти із життя відомих математиків презентація (4)цікаві факти із життя відомих математиків презентація (4)
цікаві факти із життя відомих математиків презентація (4)olena_mykolaivna
 
видатні математики та їх відкриття
видатні математики та їх відкриттявидатні математики та їх відкриття
видатні математики та їх відкриттяbanzalova1
 
Цікаві математичні задачі
Цікаві математичні задачіЦікаві математичні задачі
Цікаві математичні задачіFormula.co.ua
 
логічні вправи
логічні вправилогічні вправи
логічні вправиtata360
 
мнемотехника презентация
мнемотехника презентациямнемотехника презентация
мнемотехника презентацияjulia_BERIZKA
 
Розвиток мовлення
Розвиток мовленняРозвиток мовлення
Розвиток мовлення2berizka
 
Математичні цікавинки
Математичні цікавинкиМатематичні цікавинки
Математичні цікавинкиFormula.co.ua
 
Навчалочка
НавчалочкаНавчалочка
Навчалочкаpaginec
 

Viewers also liked (9)

цікаві факти із життя відомих математиків презентація (4)
цікаві факти із життя відомих математиків презентація (4)цікаві факти із життя відомих математиків презентація (4)
цікаві факти із життя відомих математиків презентація (4)
 
видатні математики та їх відкриття
видатні математики та їх відкриттявидатні математики та їх відкриття
видатні математики та їх відкриття
 
математичний бій
математичний бійматематичний бій
математичний бій
 
Цікаві математичні задачі
Цікаві математичні задачіЦікаві математичні задачі
Цікаві математичні задачі
 
логічні вправи
логічні вправилогічні вправи
логічні вправи
 
мнемотехника презентация
мнемотехника презентациямнемотехника презентация
мнемотехника презентация
 
Розвиток мовлення
Розвиток мовленняРозвиток мовлення
Розвиток мовлення
 
Математичні цікавинки
Математичні цікавинкиМатематичні цікавинки
Математичні цікавинки
 
Навчалочка
НавчалочкаНавчалочка
Навчалочка
 

Similar to 11 клас

a VIII-a piramida regulata-arii si volume.doc
a VIII-a piramida regulata-arii si volume.doca VIII-a piramida regulata-arii si volume.doc
a VIII-a piramida regulata-arii si volume.docAlexandraBejan8
 
Metode active in didactica matematicii
Metode active in didactica matematiciiMetode active in didactica matematicii
Metode active in didactica matematiciicrynutza_25
 
Metode active é-«n didactica matematicii
Metode active  é-«n didactica matematiciiMetode active  é-«n didactica matematicii
Metode active é-«n didactica matematiciicirstea_oana
 
Metode active ă®n didactica matematicii
Metode active ă®n didactica matematiciiMetode active ă®n didactica matematicii
Metode active ă®n didactica matematiciienculescusilvia
 
Metode active in didactica matematicii
Metode active in didactica matematiciiMetode active in didactica matematicii
Metode active in didactica matematiciim_mariana1981
 
Tema-proiect-de-lectie.pdf
Tema-proiect-de-lectie.pdfTema-proiect-de-lectie.pdf
Tema-proiect-de-lectie.pdfLiviuAur
 

Similar to 11 клас (7)

Pl perimetre
Pl perimetrePl perimetre
Pl perimetre
 
a VIII-a piramida regulata-arii si volume.doc
a VIII-a piramida regulata-arii si volume.doca VIII-a piramida regulata-arii si volume.doc
a VIII-a piramida regulata-arii si volume.doc
 
Metode active in didactica matematicii
Metode active in didactica matematiciiMetode active in didactica matematicii
Metode active in didactica matematicii
 
Metode active é-«n didactica matematicii
Metode active  é-«n didactica matematiciiMetode active  é-«n didactica matematicii
Metode active é-«n didactica matematicii
 
Metode active ă®n didactica matematicii
Metode active ă®n didactica matematiciiMetode active ă®n didactica matematicii
Metode active ă®n didactica matematicii
 
Metode active in didactica matematicii
Metode active in didactica matematiciiMetode active in didactica matematicii
Metode active in didactica matematicii
 
Tema-proiect-de-lectie.pdf
Tema-proiect-de-lectie.pdfTema-proiect-de-lectie.pdf
Tema-proiect-de-lectie.pdf
 

More from Тетяна Герман

омельяненко в.л., а.і. кузьмінський педагогічна мудрість віків
омельяненко в.л., а.і. кузьмінський педагогічна мудрість віківомельяненко в.л., а.і. кузьмінський педагогічна мудрість віків
омельяненко в.л., а.і. кузьмінський педагогічна мудрість віківТетяна Герман
 
незалежне оцінювання, шляхи розв’язування
незалежне оцінювання, шляхи розв’язуваннянезалежне оцінювання, шляхи розв’язування
незалежне оцінювання, шляхи розв’язуванняТетяна Герман
 

More from Тетяна Герман (20)

герман тетяна іванівна
герман тетяна іванівнагерман тетяна іванівна
герман тетяна іванівна
 
герман тетяна іванівна
герман тетяна іванівнагерман тетяна іванівна
герман тетяна іванівна
 
анкета
анкетаанкета
анкета
 
З досвіду роботи
З досвіду роботиЗ досвіду роботи
З досвіду роботи
 
з досвіду роботи
з досвіду роботи з досвіду роботи
з досвіду роботи
 
мої цінності
мої цінностімої цінності
мої цінності
 
омельяненко в.л., а.і. кузьмінський педагогічна мудрість віків
омельяненко в.л., а.і. кузьмінський педагогічна мудрість віківомельяненко в.л., а.і. кузьмінський педагогічна мудрість віків
омельяненко в.л., а.і. кузьмінський педагогічна мудрість віків
 
математика ІІІ етап
математика ІІІ етапматематика ІІІ етап
математика ІІІ етап
 
зно 2016 презентація
зно 2016 презентаціязно 2016 презентація
зно 2016 презентація
 
незалежне оцінювання, шляхи розв’язування
незалежне оцінювання, шляхи розв’язуваннянезалежне оцінювання, шляхи розв’язування
незалежне оцінювання, шляхи розв’язування
 
Posibnik dlja batkiv_diti_v_interneti
Posibnik dlja batkiv_diti_v_internetiPosibnik dlja batkiv_diti_v_interneti
Posibnik dlja batkiv_diti_v_interneti
 
Епіграфи до уроків
Епіграфи до уроківЕпіграфи до уроків
Епіграфи до уроків
 
Я сам Алгебра
Я сам АлгебраЯ сам Алгебра
Я сам Алгебра
 
Геометрія в таблицях
Геометрія в таблицяхГеометрія в таблицях
Геометрія в таблицях
 
Алгебра в таблицях
Алгебра в таблицяхАлгебра в таблицях
Алгебра в таблицях
 
Довідник
ДовідникДовідник
Довідник
 
алгебра9
алгебра9алгебра9
алгебра9
 
алгебра 9
алгебра 9алгебра 9
алгебра 9
 
геометрія11
геометрія11геометрія11
геометрія11
 
7 клас геометрія
7 клас геометрія7 клас геометрія
7 клас геометрія
 

11 клас

  • 2. Tema : Volumul şi suprafaţa corpurilor de rotaţie. Rezolvarea problemelor aplicative. Scopul:  de creat condiţii pentru dezvoltarea personalităţii în baza utilizării variatelor forme şi mrtode privitor la hrocesul de învăţare – evaluare , orientat spre fiecare elev;  de creat aşa situaţii , încât elevul atingând succesul , să simte o bucurie a învingerii , încredere în propriile cunoştinţe;  de sistematizat şi de generalizat materialul teoretic la tema dată ;  de dezvoltat gândirea logică, deprinderea de a analiza , de a rezolva probleme la un nivel profesional, de altoit deprindere activităţii în grup şi de sinestătător. Tipul lecţiei : lecţie de sistematizare şi corecţie a cunuoştinţelor , deprinderilor şi priceperilor. Mijloace didactice : Tabelele „Cilindrul”, „Conul”, modele de corpuri de rotaţie , material didactic, portretele lui Euclid şi Arhimede.
  • 3. Mersul lecţiei: I. Moment organizatoric. II. Cuvânt de întroducere a profesorului. Astăzi noi o să studiem corpuri de rotaţie , voi veţi vedea aplicarea practică a formulelor , după care se află volumele şi ariile suprafeţelor. La fiecare vă doresc , să nu vă temeţi de greutăţi , să fiţi încrezuţi în puterile voastre şi atunci veţi dobândi succes. III. 1. Brainstorming. Cu fjutorul rebusului voi o să citiţi tema care noi o terminăm de studiat. 2. Joaca „Al treilea e de prisos”  Cilindru ; Prisma ; Conu;  Trunchi de con ; Sfera ; Cerc;  Generatoare ; Masă ; Densitatea;  V= 1 3 ПR2H; V=abc ; V= 4 3 ПR3; 3. De găsit greşeala.  Vcon= ПR2H;  Vcil. = 1 3 ПR2H;  Stot. cil. =2ПRH+ ПR2;  Stot. con = ПR2; 4. Joaca „Domino – matematic” IV. Aplicarea practic a formulelor. 1. Date istorice despre corpurile de rotaţie. (2 elevi) 2. Definiţia corpurilor de rotaţie şi elementelor lor. (4 elevi)
  • 4. 3. Formulele de calcul a volumului , suprafeţelor laterale şi totale a corpurilor de rotaţie .(4 elevi la tablă) 4. Rezolvarea problemelor aplicative. V. Lucrul cu teste. VI. Totalurile. 1. Întrebări la clasă.  Ce probleme noi am rezolvat la lecţie?  Vă trebuiesc oare cunoştinţele acestea ? De ce ?  Va plăcut vouă lecţia ? De ce ? 2. Notarea elevilor la lecţie. 3. Tema acasă. VII . Tema acasă. 1. Un cort de formă conică are înălţimea de 3,5 m , şi diametrul bazei de 4 m , este acoperit cu material. Cât material trebuie pentru acest cort? R : 25,3 m3 2. Mărimea unghiului este egală cu 300. Cu ce este egală mărimea unghiului , dacă o să ne uităm la unghi prin lupă care măreşte de 3 ori ? R: 300. 3. Trei numere mai întâi le-o adunat , apoi le-o înmulţit. Suma şi produsul este unul şi acelaşi. Care sunt aceste numere ? R : 1;2;3.
  • 5. Rezolvarea problemelor aplicative. 1. Diametrul veselei este egal cu 44 cm., înălţimea este egală cu 32 cm. Câţi litri de apă încap în veselă ? (Vcil.-?) R: 49 l. 2. Se dă secţiunea bidonului de lapte. Mărimile sunt date în centimetri. De aflat volumul bidonului ? (Vb=V1+V2+V3) R: 47 dm3. 3. Câtă miere încape într-un ulcior de formă cilindrică cu diametrul bazei de 22 cm. , şi înălţivea de 46 cm., dacă densitatea mierei este egală cu 1350 kg/m3. ( m=Vcil. ρ) R= 23,6 kg. 4. Găleata are forma trunchiului de con , cu diametrul bazelor 31 cm. şi 22 cm. şi generatoarea de 27 cm. . Cât material trebuie pentru confecţionarea găletei dacă la închieturi şi la reziduri merge 12% din material ? (Scăld.=Slat.tr.con+Sb) R= 0,29 m2. 5. Cartofa este pusă în grămadă sub formă conică . Lungimea cercului bazei este egală cu 12 m. , generatoarea este egală cu 3m . Câte tone de cartofă este în grămadă? Masa 1m3de cartofă este egală cu 800kg. 6. Un harbuz are formă sferică . Cum de aflat raza lui ; fără de-l tăiet? (lung. cercului mare, l=2ПR).
  • 6. Domino matematic Vcon. ПR2H Vsf. 1 3 ПR2H Slat. cil. 4 3 ПR3 Slat. con. 2ПRH Stot. cil ПRl Ssf. ПRl+ ПR2 Ssf.segm. 4ПR2 Vsect.sf. 2ПRH sin 300 1 3 ПR2H Sdrept. 1 2 Str. ab Vcil. S Stot. con. 2ПRH+ 2ПR2
  • 7. ПR2 D 2R Vsegm.sf. ПH2(R - 1 3 ) V tr.con. 1 3 ПH(R2 +Rr+r2) S tr.con. П(R1+R2)l m V𝜌 c2 a2+b2 1 l 1 dm3 R 1 2 D 103 1 2 ah 1000 tg 450
  • 8. Formulelr de calcul a volumului , suorafețelor laterale și totale a corpurilor de rotație (4 elevi la tală) 1.Slat. =2ПRH Stot.=2ПRH+2ПR2 V= ПR2H 2. Slat. =ПRl Stot.=ПR(R+l) V= 1 3 ПR2H 3.Slat. =Пl(R+r) Stot.= Slat. +П(R2+r2) V= 1 3 ПH(R2+Rr+r2) 4.S=4ПR2 V= 4 3 ПR3
  • 9. V . TESTE varianta I 1.R ,H – raza şi înălţimea cilindrului ; Slat.-? a. RH ; c. ПRH; b. 2ПRH ; d. ПR2 2. R=2сm. ,l=5 cm. Slat.con.-? a. 10 cm2 c. 20 cm2 b. 10 Пcm2 d. 20 Пcm2 3. R=5сm. , Ssf..-? a. 25Пcm2 c. 75 Пcm2 b. 100 Пcm2 d. 50 Пcm2 4. Con. H=3 cm. D= 8 cm. Slat.con.-? a. 24Пcm2 c. 15 Пcm2 b. 20 Пcm2 d. 12 Пcm2 5. Cilindru. C=2 ПR C=18 cm. H=0,5 cm. Slat.cil.-? a. 3 cm2 c. 6 cm2 b. 9 cm2 d. 9 Пcm2 6. Ssf..=36 П V sf.- ? a. 144П c. 48 П b. 36 П d. 9 П
  • 10. TESTE varianta II 1. R ,l – raza şi generatoarea conului; Slat.con.-? a. ПRl c. 2ПRl b. Rl d. 1 3 ПRl 2. R=2сm. ,l=5 cm. Slat.cil.-? a. 20 cm2 c. 20 cm2 b. 10 Пcm2 d. 20 Пcm2 3. Ssf..=16 П сm2 Rsf.- ? a. 2 cm c. 4 Пcm b. 4 cm d. 2Пcm 4. Diagonala secţ. axiale a cilindrului = 10 cm. Diagonala bazei =8 cm. Slat.cil.-? a. 48 Пcm2 c. 24П cm2 b. 80 Пcm2 d. 60 Пcm2 5. Con. C=2ПR C=18cm. l= 𝟏 𝟑 cm. Slat.con.-? a. 3cm2 c. 6cm2 b. 3 Пcm2 d. 9cm2 6. V sf.=36 П S sf.- ? a. 36П c. 12 П b. 144П d. 6П