SlideShare a Scribd company logo
Інтегрований урок географії та історії 10 клас
Тема: Японія. Економіко – географічне положення. Природні
умови та ресурси. Населення.
Мета:формувати предметнікомпетентності:на основігрупової
випереджальної роботисформуватизнання учнів про географічне
положення, природніумови і ресурси, історичніпроцесирозвитку;
державний устрій, національні символи;розглянутиспецифіку японської
історії і культури;сучасний стан населення та систему
розселення;формувати ключовікомпетентності:компетентністьв
природничихнаукахта технологіях:формувативміння учнів аналізувати,
зіставляти, презентувати опрацьоване,узагальнюватий робити
висновки;інформаційно-цифровукомпетентність;уміння навчатися
впродовж життя:самостійно працювати з додатковим матеріалом;
формувати аналітичне мислення, творчууяву; комунікативну
компетентність і спілкуваннядержавною та іноземними
мовами:розвиватимовленнєвий апарат учнів;соціальнуі громадянську
компетентність;загальнокультурнуграмотність:виховувати повагудо
історії, культури та традицій інших народів світу і надбань японської
держави; формувати екологічнуграмотністьта здорове життя.
Обладнання:підручники,зошити,атласи, політична карта світу, роздатковий
матеріал для учнів, кластери,мультимедійна презентація, проектор, ноутбук,
проекти учнів,буклети, костюми в японськомустилі.
Тип уроку: уроквивчення нового матеріалу.
Форма проведення:інтегрованийурокгеографії та історії (урок-презентація)
Хід уроку.
О, країно! Далека й така таємнича,
Де сонце щодня виринаєз пітьми,
Де сакура квітне поблизу гір мальовничих,
Сьогодні до тебе звертаємось ми…
Мацуо Баско
І. Організаційний момент.
Перегляд відео-кліпу про Японію (на фоні музики починаємо урок)
Вчитель географії:"Охаё годзаймас"
Вчитель історії: Ласкаво просимо в Японськуказку.
ІІ. Мотиваціянавчальноїта пізнавальноїдіяльності.
Вчитель географії: Ми запрошуємо вас у далеку, проте дивовижнуЯпонію
– країну Сонця, що сходить.
Вчитель історії:Я б назвала її країною навпаки, настільки там все незвично
для нас.
Вчитель географії:Садиз каменів. Кермо в автомобілі з правого боку.
Пишуть згори вниз. Їдять паличками.
Вчитель історії:Поклони тут цілий ритуал, а чаювання представляє собою
обряд. Ікебана і бонсай – ціла наука.
Вчитель географії:Входячив дім – ми, українці, знімаємо шапки, японці –
взуття, ми намагаємося досягтиперсональноївідповідальностіза якусь
справу – японці твердо стоять на колективній.
Вчитель історії:Українськамати лякає дитя: «З дому більше не вийдеш», а
японська:«Дивись, в дім більше не зайдеш».
Вчитель географії: Погодьтесь, цікаво. Сьогодніми маємо можливість
відкрити для себе цю країну, познайомитись з незвичнимидля нас
традиціями. Для того, щоб допомогтинам краще зрозуміти давні традиції,
особливостікультури та менталітет японців,самого незбагненного народу, на
нашому уроці присутня вчитель-історії Олена Сергіївна.
Сьогодніви працюєте в міні-групах. Кожна група отримала своє
випереджальне завдання. Тож починаємо нашу дивовижну подорож з
«візитної картки» країни.
ІІІ. Вивченнянового матеріалу.
Виступ першої групи учнів:
Учень-географ:
Офіційна назва – Японськадержава.
Площа – 378 тис. км²
Населення -126,2 млн. осіб (2018р.)
Столиця – Токіо (Східна столиця)
Тип країни – високорозвинутадержава, країна«Великої сімки»
Державний устрій – конституційна
монархія, унітарна держава (47
префектур)
Офіційна мова – японська
Релігії – будизм, синтоїзм
Валюта –єна
Учень - історик: Дата заснування 660
г. до н.э.Стародавня назвакраїни –
Ямато. Японці називають її Ніппон або
Ніхон , ця назва складається з двох
ієрогліфічних знаків, перший з яких
означає «сонце», а другий «основа».
Звідси й походить назва Японії, як КраїниРанкового Сонця.
Національний прапор білого кольоруз червоним колом - Сонцем в середині.
Кругла хризантема на гербікраїни також символізує сонце, що сходить.
Національна квітка Японії - кругла хризантема,особистийгерб
Імператорськогодому.
Вчитель історії: Які форми державного правління ви знаєте? Що таке
конституційна монархія ? Імперія?
До прийняття Конституції Японія
була абсолютною монархією,
закони якої наділяли імператора
необмеженою владою та
приписували йому походження від
Бога. В 1947 році абсолютна
монархія була скасована.
59-річний імператорНарухіто
став 126-м імператором
Японії, наприкінці квітня цього
року його батько, 85-ти річний
імператор Акіхіто, зрікся престолу
після тридцятироків правління. Відмова Акіхіто від подальшого правління
стала першою за останні 200 років, аби дозволитиімператору “піти у
відставку”, довелося прийнятиспеціальний закон.
Зі зреченням Акіхіто в Японії завершилася ера Хейсей (“Встановлення
миру”). Від початку правління кожного новогоімператора в країні
починається новеліточислення, паралельне загальноприйнятомузахідному.
У травні в країні розпочалася ера Рейва – “Прекрасна гармонія”.
Але імператорв Японії – це символ нації, реальна влада належить
парламентута прем’єр-міністру,тому конституційна монархія
вважається демократичною формоюправління.
Вчитель географії:…Колись богиопустиликораловийклинок в океан, а
коли виймали його , 4 прозорікраплі впали у воду і перетворились на 4
великих острови – (Хокайдо, Хонсю, Сікоку ,Кюсю) – так була створена
Японія.
Виступ групи географів:
Японія - це не просто країна , а країна - архіпелаг , розташована в
Східній Азії на чотирьох великих островах: Хоккайдо , Хонсю , Сікоку ,
Кюсю, крім них ще 6000 дрібних островів. (Робота з картою)
На півночі Японія омивається Охотским морем, на сході - Тихим
океаном, на півдні - Тихим океаном і Східно-Китайським морем, на заході -
Корейською протокою і Японським морем.(Робота з картою)
По довжиніберегової лінії (30 тис.км ) вона значно перевершує таку велику
країну , як США , і її можна порівняти з усією Африкою.
Вчитель географії: Попрацюйте з картою атласу, з’ясуйте особливості
економіко -географічного положення Японії,заповніть таблицю.
Вчитель географії: Висновок:Економіко – географічне положення
Японії є зручним. Країна розташована на периферійній частині Східної Азії,
але саме Японія є економічним центром цього регіону. Несприятливою
рисою ЕГП Японії є те, що Японія віддалена від більшості країн , що
ускладнює процес інтеграції .
Рухаємось далі й розглянемо природні умови і ресурси Японії.
Виступ групи географів:
Давня назва країни - Ямато, в перекладі означає «шлях гір». Дійсно ¾
території Японії займають гори, малопридатні для господарської діяльності.
На островах – близько 200 вулканів, 40 з яких – діючі, в тому числі й
Фудзіяма – національний символ Японії. Фудзі, як її ще називають японці,
вулкан правильної конічної форми – її висота 3776м, найкрасивіша гора
Японії.
Вчитель географії:Давайте з вами заглянемо в атлас і подивимося чи
володіє країна корисними копалинами якщо так , то якими?
Країна бідна на корисні копалини, але є поклади кам’яного вугілля, сірки,
міді. Незначні поклади природного газу, свинцевих, мідних, срібних та
золотих руд, кам’яної солі. . Тому особливого значення набувають інші
природні ресурси . Особливу цінність представляють ліси . Численні річки
порожисті і малої довжини непридатні для судноплавства , але є джерелом
гідроенергії і води для зрошення.Грунти підзолисті,бурі
лісові,жовтоземи,червоноземи – родючість низька. Рілля 13% площі.
Особливості ЕГП Позитивні риси Негативні
Ізольованість (острівна
країна) +
Близькість до східно-
азіатських берегів та
Росії
+
Віддаленість від ринків
сировинита ринків збуту +
Вихід до морів і океану +
Вчитель географії: Природа на Японських островах жорстока. Часто
трапляються землетруси , тому тут будують такі будинки , при руйнуванні
яких не гинуть люди.
Відчутної шкоди приносять тайфуни і цунамі (з японської :«хвилі в
бухті»)(Відео цунамі)
Але океан може бути й другом:«Океан найближчий сусід, найважливіший
партнер і союзникЯпонії, один із творців її історії й культури. Океан допоміг
відстояти країну в часи монгольської навали, він пом’якшує клімат країни,
дає мільйони тонн морепродуктів; з його дна японці добувають марганцеві
конкреції, а з океанічної води витягують уран».
Вчитель історії:Не тільки природа випробовує японців на міцність.
Після Другої світової війни, в якій, до речі, країна була союзницею
фашистської Німеччини, Японія була окупована американськимивійськами,
що завдало великої шкоди економіці.
Не можна не згадати про трагічні події серпня 1945 року.
6 серпня 1945 року США вперше у світі скинули на японськемісто Хіросіму
атомну бомбу. Внаслідок цього всібудинки міста в радіусі 5 км відмісця
вибуху були повністю знищені, вбито та поранено 140 тис. чоловік.
Неможливо забутибезформніметалеві злитки, на які перетворилися наручні
годинникий монети, які знаходилися в кишенях спалених людей. Аналогічна
доля спіткала 9 серпня 1945 року містоНагасакі. Від вибуху атомної бомби
третина міста була зруйнована, загинуло 75 тис. чол.
Тисячі мешканців Хіросіми й Нагасакі були вражені смертельною
променевою хворобою.
Вчитель географії:Японія – яскравий приклад того, як люди можуть долати
несприятливі природні умови та досягати надзвичайно високих успіхів в
економічному розвитку, незважаючи на нестачу корисних копалин або
історичні долю.Причинаяпонського «економічного дива» криється, перш за
все,в самих японцях.
Японці - загадка нашого століття , це самий незбагненний , самий
парадоксальний з народів . Вони не схожі не на який інший народ світу . Це
натури самі чуйні , живі , артистичні і в той же час самі незворушні,
непрактичні , мовчазні люди.
Вчитель історії:Японська нація зародилася від народів, які прийшли
сюди з Далекого Сходу - айнів . Японія багато століть була ізольована від
решти світу і тому зберегла свою самобутність і своєрідність . Японці свято
шанують старовинніобрядиі традиції , до числа яких відносяться шанування
старших , кімоно , особливості
японської кухні , сервіровка
столу , чайна церемонія , ікебана
, бонсай.
Учні підготували проект
про японські традиції та
культуру.(Виступ з проектом).
Вчитель географіїпо ходу
проекта питання:З чим
пов’язанаприсутність
парасолькив національному
жіночому костюміяпонських
жінок? (Мусонний клімат, влітку
– сезондощів).
Вчитель географії: Всім
відомо,що японці люблять ігри.
Тому,щоб краще вивчити
демографічні показники складіть
географічне лото.(Гра
географічне лото: на аркушах
паперу розкресленеполе й картки з даними по населенню, групи
розкладають картки, хто швидше).
Дані для карток:
За кількістю населення (126, 2 млн. осіб – перепис 2018 року) входить до
першої десятки країнсвіту.
Єдина країна, яка в результаті проведеної демографічноїполітики перейшла
від ІІ типу відтворення до І типу.
Природнийприріствід’ємний-2,1‰
Найвища середня тривалість життя у світі: чоловіки — 76 років, жінки — 84
роки, старіння населення (28% старші за 65 років),Японія – нація здорових
людей із найнижчим у світі показником дитячої смертності.
Національна однорідність (японці — 99 %).
Релігійний склад населення – синтоїзм -79,2%, буддизм -66,8% (багато
японців сповідують синтоїзм і буддизм одночасно)
Середня густота населення досить велика – понад 330 чол. на км 2 (в сім
разів більше середньосвітової)
Рівень урбанізації - 93,5 %
(Перевірка завдань, відповіді на слайді)
Вчитель географії:
Населення розміщене нерівномірно. Більшість проживають на прибережних
рівнинах ( на Тихоокеанськомуузбережжігустота населення 1000 осіб на
кв.км.) Городянистановлять майже 94% населення Японії, причомублизько
чверті проживають у 15 найбільших містах, у тому числі в Токіо. Система
розселення : Токіо – Йокогама, Осака – Кобе– Кіото, Нагоя, північна частина
Кюсю(Кітакюсю – Фукуока) являють собою великі багатомільйонні
агломерації. Від Токіо – Йокогама до Осаки – Кобезнаходиться мегаполіс –
Токайдо (більше 65млн.чол.).Щоб вирішити проблемуіз житлом, будують
хмарочоси.
Як в Японіївирішують проблему нестачіземлі?
Учень. Проблема дефіциту земель в Японії вирішується за рахунок наступу
на прибережніділянки морів. Так, у центрі Осакської агломерації за 14 років
було побудовано величезнийштучний
острів. При цьому використовувалася
технологія дробіння гірських порід та їх
подачітранспортерамидо моря. На
островіспоруджено причали, доки,
житлові квартали на 20 тис.чол.
Проектується створення аналогічних
островів.
Також для побудови островів
використовують відсортованесміття.
Японці вибрали хорошийспосіб переробкисміття. Відходи проходять
термічну обробку, потім з них роблять міцні брикети, з яких створюють
плавучі острови. Таким чином, Японія не засмічує свої землі сміттям, а лише
розширюєтериторію завдякивідходам життєдіяльності.
Дана технологія вже успішно використовується японцямиблизько десяти
років. В токійській затоці умільці створилипрекраснийострів з затишним
парком, стадіоном і музеєм. Також на островіможна побачити чимало
зелених і красивих затишних куточків. Крім того,наштучних островах
японці розмістилиметалургійний комбінат і повноцінний аеропорт.(Відео)
Вчитель географії:Країнадобрезабезпеченатрудовимиресурсами. Частка
економічно активного населення становить близько половини. Японці
відрізняються високоюкваліфікацією та виконавчою дисципліною. Одинз
головнихкритеріїв неухильного зростання Японії «людськийфактор» -
особливіриси,що властиві японськомународу:
разючапрацьовитість,сумлінність,високийрівень освіченостіі професійної
кваліфікації. Це досягається,завдякиособливійяпонськійсистемі
виховання.Виховання дитини розділене на 3 етапи:
1 етап - до 5 років. Дитина - «бог» - йому дозволяється робити все , так як
дитина пізнає світ.
2 етап - до 14 років. Дитина - «раб» - він повинен беззаперечно підкорятися
своїм батькам, тому що він вчиться бути виконавцем .
3 етап - від 14 років. Дитина - « друг» - його думку враховують , з ним
радяться , так як він вчиться бути самостійним.
Університет — найзаповітніша мрія батьків. Їй підпорядкованевсе життя
дитини, і дуже часто ключем для здійснення цієї мрії стає постійне зубріння.
Змалку дітей навчають заприслів'ям:«Будеш спати чотиригодини —
потрапишдо вузу, будеш спати шістьгодин — провалишся».
В Японії нараховується майже 200 університетів, це більше, ніж в усій
Західній Європі.
Кількість бажаючих здобутивищу освіту постійно збільшується. І японців не
зупиняютьніякі труднощі на цьому шляху — ні складні конкурси, ні висока
плата за навчання, тому щопісля закінчення університету
можнавлаштуватися на престижну фірму. За данимистатистики: до 25 років
40% японськихюнаків здобувають вищу освіту, це вдвічі більше, ніжу США.
Вчитель історії: Японців відрізняє сильна прив’язаність до своєї сім’ї,
навчального закладу, місця роботи,батьківщини. «Господарський
патріотизм»: японці працюють набагато більше,ніж жителі Європиабо
Америки : 30% японців працюють понад 50 годинна тиждень, а 12% - навіть
більше, ніж 60 годин;в Японії найкоротші відпустки в світі – всього два
тижні. Більшість японців працюють в одній компанії або фірмі все життя до
виходу на пенсію, яку сплачує їм ця компанія.
Вчитель географії: Хоча японцімають невелику відпустку, протелюблять
подорожувати світом і мають в своїйкраїні багаті рекреаційні ресурси. (20
об’єктів Спадщини ЮНЕСКО). Наша туристична фірма «Навколо світу»
пропонуєвам маршрут подорожі«7 чудес Японії» .
Виступи учнів з проектом+буклет.
ІV. Узагальненнята систематизаціязнань.
Тестовізавдання
1 . Число жителів, що проживають на території Японії:
а ) 115 млн. чол. б) 120 млн. чол. в) 127 млн.чол.
2. Державний лад:
а ) абсолютна монархія б) конституційна монархія в) республіка
3. Національний склад - ...... японці :
а ) 89 % б) 90 % в) 99 %
4. Японія належить до :
а ) I типу відтворення ; б) II типу відтворення ;
5. Населення Японії сповідує 2 основні релігії :
а ) буддизм і конфуціанство б) конфуціанство і синтоїзм ;
в) буддизм і синтоїзм г) іудаїзм і синтоїзм
6. Якими ресурсами не володіє Японія :
а ) трудовими б) мінеральними в) лісовими
Вікторина
1. Назвіть столицю Японії. Що означає Токіо? (Східна столиця)
2. Назвіть чотиринайбільші острови.
3. Який рельєф переважає у Японії?
4. Чи є вулкани? Назвіть найвідоміший із діючих вулканів.
5. Яке місце займає за рівнем економічного розвитку?
6. Грошоваодиниця.
7. Як перекладається слово карате? (боротьбабез зброї)
8.Національна квітка японців.
9.. Мистецтво складання букетів.
10. Чайна церемонія (тяною)
14. «Символ» держави (імператор)
15.Національний одяг (кімоно)
16. Дерево – національний символкраїни (сакура)
17. Державний лад Японії (конституційна монархія)
19. Назва морального кодексусамураїв (бусідо)
20.Який жест при зустрічі друзів відсутній у японців? (рукопотискання)
21.Мистецтво робитифігурки з паперу – орігамі
22. Назва паличок якими їдять рис – хасі.
V. Підведенняпідсумківуроку, домашнє завдання.
Вчитель географії: ЛИСТ САМОКОНТРОЛЮ.
Домашнє завдання :
1) опрацювати відповідну тему в підручнику;
2)Дослідження за вибором учнів: «Острови Кюсю іХоккайдо: контрасти
Японії».
Учитель географії:Японськепобажання :
Хай обійдуть нас хвороби,
Нехай завжди буде спокій в родині,
Нехай завжди нас супроводжує вдачау справах!
Вчитель історії:Саёнара. До побачення! Дякуємо за урок.
Комунальний заклад «Навчально-виховний комплекс №24»
Кам’янської міської ради
Інтегрований урок географії та історії 10 клас
на тему: Японія. Економіко – географічне
положення. Природні умови та ресурси.
Населення
Розробила:
вчитель географії
спеціаліст І категорії
Дашко О.С.
вчитель історії
Бельмас О.С.

More Related Content

Similar to 1

Географічна довідка про Японію
Географічна довідка про ЯпоніюГеографічна довідка про Японію
Географічна довідка про Японію
dtamara123
 
Istoriya ukrajini-5-klas-pometun
Istoriya ukrajini-5-klas-pometunIstoriya ukrajini-5-klas-pometun
Istoriya ukrajini-5-klas-pometun
freegdz
 
5 iu p_u_2013
5 iu p_u_20135 iu p_u_2013
5 iu p_u_2013
5klas
 
5 iu p_u_2013
5 iu p_u_20135 iu p_u_2013
5 iu p_u_2013
UA4-6
 
5 iu p_u_2013
5 iu p_u_20135 iu p_u_2013
5 iu p_u_2013
Agent Plus UK
 
5 ист укр_пометун_костюк_2013_укр
5 ист укр_пометун_костюк_2013_укр5 ист укр_пометун_костюк_2013_укр
5 ист укр_пометун_костюк_2013_укр
Aira_Roo
 
Istorija ukrainy-5-klas-pometun
Istorija ukrainy-5-klas-pometunIstorija ukrainy-5-klas-pometun
Istorija ukrainy-5-klas-pometun
kreidaros1
 
7 vi d_2015_ua
7 vi d_2015_ua7 vi d_2015_ua
7 vi d_2015_ua
7klnew
 
Всесвітня історія 7 клас
Всесвітня історія 7 класВсесвітня історія 7 клас
Всесвітня історія 7 клас
Школа Леди и Кадетство
 
Всесвітня історія 7 клас
Всесвітня історія 7 класВсесвітня історія 7 клас
Всесвітня історія 7 клас
Школа Леди и Кадетство
 
7 vi d_2015_ua
7 vi d_2015_ua7 vi d_2015_ua
7 vi d_2015_ua
Svinka Pepa
 
Містична Японія
Містична Японія  Містична Японія
Містична Японія
library_darnitsa
 
1
11
6 vi b_2019
6 vi b_20196 vi b_2019
6 vi b_2019
4book
 
6 vi v_2019
6 vi v_20196 vi v_2019
6 vi v_2019
4book
 
Vsesvitnja istorija-6-klas-bandrovskyj-2019
Vsesvitnja istorija-6-klas-bandrovskyj-2019Vsesvitnja istorija-6-klas-bandrovskyj-2019
Vsesvitnja istorija-6-klas-bandrovskyj-2019
kreidaros1
 
Японія – країна вранішнього сонця
Японія – країна вранішнього сонцяЯпонія – країна вранішнього сонця
Японія – країна вранішнього сонця
Lena Ischyk
 
7 iu sor_2020
7 iu sor_20207 iu sor_2020
7 iu sor_2020
4book
 

Similar to 1 (20)

129
129129
129
 
Географічна довідка про Японію
Географічна довідка про ЯпоніюГеографічна довідка про Японію
Географічна довідка про Японію
 
Istoriya ukrajini-5-klas-pometun
Istoriya ukrajini-5-klas-pometunIstoriya ukrajini-5-klas-pometun
Istoriya ukrajini-5-klas-pometun
 
5 iu p_u_2013
5 iu p_u_20135 iu p_u_2013
5 iu p_u_2013
 
5 iu p_u_2013
5 iu p_u_20135 iu p_u_2013
5 iu p_u_2013
 
5 iu p_u_2013
5 iu p_u_20135 iu p_u_2013
5 iu p_u_2013
 
5 ист укр_пометун_костюк_2013_укр
5 ист укр_пометун_костюк_2013_укр5 ист укр_пометун_костюк_2013_укр
5 ист укр_пометун_костюк_2013_укр
 
5 iu p_u_2013
5 iu p_u_20135 iu p_u_2013
5 iu p_u_2013
 
Istorija ukrainy-5-klas-pometun
Istorija ukrainy-5-klas-pometunIstorija ukrainy-5-klas-pometun
Istorija ukrainy-5-klas-pometun
 
7 vi d_2015_ua
7 vi d_2015_ua7 vi d_2015_ua
7 vi d_2015_ua
 
Всесвітня історія 7 клас
Всесвітня історія 7 класВсесвітня історія 7 клас
Всесвітня історія 7 клас
 
Всесвітня історія 7 клас
Всесвітня історія 7 класВсесвітня історія 7 клас
Всесвітня історія 7 клас
 
7 vi d_2015_ua
7 vi d_2015_ua7 vi d_2015_ua
7 vi d_2015_ua
 
Містична Японія
Містична Японія  Містична Японія
Містична Японія
 
1
11
1
 
6 vi b_2019
6 vi b_20196 vi b_2019
6 vi b_2019
 
6 vi v_2019
6 vi v_20196 vi v_2019
6 vi v_2019
 
Vsesvitnja istorija-6-klas-bandrovskyj-2019
Vsesvitnja istorija-6-klas-bandrovskyj-2019Vsesvitnja istorija-6-klas-bandrovskyj-2019
Vsesvitnja istorija-6-klas-bandrovskyj-2019
 
Японія – країна вранішнього сонця
Японія – країна вранішнього сонцяЯпонія – країна вранішнього сонця
Японія – країна вранішнього сонця
 
7 iu sor_2020
7 iu sor_20207 iu sor_2020
7 iu sor_2020
 

More from Cshkilniy

28.04.2021. 3
28.04.2021. 328.04.2021. 3
28.04.2021. 3
Cshkilniy
 
28.04.2021.2
28.04.2021.228.04.2021.2
28.04.2021.2
Cshkilniy
 
28.04.2021
28.04.202128.04.2021
28.04.2021
Cshkilniy
 
6,03,2021
6,03,20216,03,2021
6,03,2021
Cshkilniy
 
21.02.21.2
21.02.21.221.02.21.2
21.02.21.2
Cshkilniy
 
21.02.21
21.02.2121.02.21
21.02.21
Cshkilniy
 
6.02.2020
6.02.20206.02.2020
6.02.2020
Cshkilniy
 
18.10
18.1018.10
18.10
Cshkilniy
 
5.10
5.105.10
5.10
Cshkilniy
 
1,10
1,101,10
1,10
Cshkilniy
 
30.09
30.0930.09
30.09
Cshkilniy
 
Toys
ToysToys
Toys
Cshkilniy
 
29.09
29.0929.09
29.09
Cshkilniy
 
29.09
29.0929.09
29.09
Cshkilniy
 

More from Cshkilniy (20)

10
1010
10
 
08
0808
08
 
08
0808
08
 
07
0707
07
 
28.04.2021. 3
28.04.2021. 328.04.2021. 3
28.04.2021. 3
 
28.04.2021.2
28.04.2021.228.04.2021.2
28.04.2021.2
 
28.04.2021
28.04.202128.04.2021
28.04.2021
 
6,03,2021
6,03,20216,03,2021
6,03,2021
 
21.02.21.2
21.02.21.221.02.21.2
21.02.21.2
 
21.02.21
21.02.2121.02.21
21.02.21
 
6.02.2020
6.02.20206.02.2020
6.02.2020
 
18.10
18.1018.10
18.10
 
5.10
5.105.10
5.10
 
1,10
1,101,10
1,10
 
30.09
30.0930.09
30.09
 
Toys
ToysToys
Toys
 
29.09
29.0929.09
29.09
 
29.09
29.0929.09
29.09
 
1
11
1
 
1
11
1
 

Recently uploaded

№ 133, 04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
№ 133,  04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...№ 133,  04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
№ 133, 04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
olha1koval
 
Криптографія КриптографіяКриптографіяКриптографія
Криптографія КриптографіяКриптографіяКриптографіяКриптографія КриптографіяКриптографіяКриптографія
Криптографія КриптографіяКриптографіяКриптографія
ssuser172ac3
 
курсова робота теорема Штольца з математики
курсова робота теорема Штольца з математикикурсова робота теорема Штольца з математики
курсова робота теорема Штольца з математики
ssuser3a363c
 
Передвиборча програма Майора Станіслава
Передвиборча програма  Майора СтаніславаПередвиборча програма  Майора Станіслава
Передвиборча програма Майора Станіслава
tetiana1958
 
Передвиборча програма Ковальової Катерини
Передвиборча програма Ковальової КатериниПередвиборча програма Ковальової Катерини
Передвиборча програма Ковальової Катерини
tetiana1958
 
Проєкт "Подорож містами України". Буковина
Проєкт "Подорож містами України". БуковинаПроєкт "Подорож містами України". Буковина
Проєкт "Подорож містами України". Буковина
НБУ для дітей
 
Майстер графічного малюнку. Георгій Якутовича
Майстер графічного малюнку. Георгій ЯкутовичаМайстер графічного малюнку. Георгій Якутовича
Майстер графічного малюнку. Георгій Якутовича
НБУ для дітей
 
Розпад колоніальних імперій. Країни Азії, Африки, Латинської Америки (1945 р....
Розпад колоніальних імперій. Країни Азії, Африки, Латинської Америки (1945 р....Розпад колоніальних імперій. Країни Азії, Африки, Латинської Америки (1945 р....
Розпад колоніальних імперій. Країни Азії, Африки, Латинської Америки (1945 р....
gravebabyjohn
 
Звіт керівника Залав'єцького ЗДО перед громадськістю та колективом за 2023-20...
Звіт керівника Залав'єцького ЗДО перед громадськістю та колективом за 2023-20...Звіт керівника Залав'єцького ЗДО перед громадськістю та колективом за 2023-20...
Звіт керівника Залав'єцького ЗДО перед громадськістю та колективом за 2023-20...
yevheniiakhyzhuk
 
Віртуальна виставка «Батько – це сила і мудрість».
Віртуальна виставка «Батько – це сила і мудрість».Віртуальна виставка «Батько – це сила і мудрість».
Віртуальна виставка «Батько – це сила і мудрість».
Vinnytsia Regional Universal Scientific Library named after Valentin Otamanovsky
 
Безбар’єрність в бібліотеці – суспільна норма
Безбар’єрність в бібліотеці – суспільна нормаБезбар’єрність в бібліотеці – суспільна норма
Безбар’єрність в бібліотеці – суспільна норма
ssuser15a891
 
High-intent keywords для просування SaaS компаній | Iryna Kutnyak
High-intent keywords для просування SaaS компаній | Iryna KutnyakHigh-intent keywords для просування SaaS компаній | Iryna Kutnyak
High-intent keywords для просування SaaS компаній | Iryna Kutnyak
Collaborator.pro
 
Топ книг для літнього настрою: рекомендаційні списки літератури для позакласн...
Топ книг для літнього настрою: рекомендаційні списки літератури для позакласн...Топ книг для літнього настрою: рекомендаційні списки літератури для позакласн...
Топ книг для літнього настрою: рекомендаційні списки літератури для позакласн...
Чернівецька обласна бібліотека для дітей
 

Recently uploaded (13)

№ 133, 04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
№ 133,  04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...№ 133,  04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
№ 133, 04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
 
Криптографія КриптографіяКриптографіяКриптографія
Криптографія КриптографіяКриптографіяКриптографіяКриптографія КриптографіяКриптографіяКриптографія
Криптографія КриптографіяКриптографіяКриптографія
 
курсова робота теорема Штольца з математики
курсова робота теорема Штольца з математикикурсова робота теорема Штольца з математики
курсова робота теорема Штольца з математики
 
Передвиборча програма Майора Станіслава
Передвиборча програма  Майора СтаніславаПередвиборча програма  Майора Станіслава
Передвиборча програма Майора Станіслава
 
Передвиборча програма Ковальової Катерини
Передвиборча програма Ковальової КатериниПередвиборча програма Ковальової Катерини
Передвиборча програма Ковальової Катерини
 
Проєкт "Подорож містами України". Буковина
Проєкт "Подорож містами України". БуковинаПроєкт "Подорож містами України". Буковина
Проєкт "Подорож містами України". Буковина
 
Майстер графічного малюнку. Георгій Якутовича
Майстер графічного малюнку. Георгій ЯкутовичаМайстер графічного малюнку. Георгій Якутовича
Майстер графічного малюнку. Георгій Якутовича
 
Розпад колоніальних імперій. Країни Азії, Африки, Латинської Америки (1945 р....
Розпад колоніальних імперій. Країни Азії, Африки, Латинської Америки (1945 р....Розпад колоніальних імперій. Країни Азії, Африки, Латинської Америки (1945 р....
Розпад колоніальних імперій. Країни Азії, Африки, Латинської Америки (1945 р....
 
Звіт керівника Залав'єцького ЗДО перед громадськістю та колективом за 2023-20...
Звіт керівника Залав'єцького ЗДО перед громадськістю та колективом за 2023-20...Звіт керівника Залав'єцького ЗДО перед громадськістю та колективом за 2023-20...
Звіт керівника Залав'єцького ЗДО перед громадськістю та колективом за 2023-20...
 
Віртуальна виставка «Батько – це сила і мудрість».
Віртуальна виставка «Батько – це сила і мудрість».Віртуальна виставка «Батько – це сила і мудрість».
Віртуальна виставка «Батько – це сила і мудрість».
 
Безбар’єрність в бібліотеці – суспільна норма
Безбар’єрність в бібліотеці – суспільна нормаБезбар’єрність в бібліотеці – суспільна норма
Безбар’єрність в бібліотеці – суспільна норма
 
High-intent keywords для просування SaaS компаній | Iryna Kutnyak
High-intent keywords для просування SaaS компаній | Iryna KutnyakHigh-intent keywords для просування SaaS компаній | Iryna Kutnyak
High-intent keywords для просування SaaS компаній | Iryna Kutnyak
 
Топ книг для літнього настрою: рекомендаційні списки літератури для позакласн...
Топ книг для літнього настрою: рекомендаційні списки літератури для позакласн...Топ книг для літнього настрою: рекомендаційні списки літератури для позакласн...
Топ книг для літнього настрою: рекомендаційні списки літератури для позакласн...
 

1

  • 1. Інтегрований урок географії та історії 10 клас Тема: Японія. Економіко – географічне положення. Природні умови та ресурси. Населення. Мета:формувати предметнікомпетентності:на основігрупової випереджальної роботисформуватизнання учнів про географічне положення, природніумови і ресурси, історичніпроцесирозвитку; державний устрій, національні символи;розглянутиспецифіку японської історії і культури;сучасний стан населення та систему розселення;формувати ключовікомпетентності:компетентністьв природничихнаукахта технологіях:формувативміння учнів аналізувати, зіставляти, презентувати опрацьоване,узагальнюватий робити висновки;інформаційно-цифровукомпетентність;уміння навчатися впродовж життя:самостійно працювати з додатковим матеріалом; формувати аналітичне мислення, творчууяву; комунікативну компетентність і спілкуваннядержавною та іноземними мовами:розвиватимовленнєвий апарат учнів;соціальнуі громадянську компетентність;загальнокультурнуграмотність:виховувати повагудо історії, культури та традицій інших народів світу і надбань японської держави; формувати екологічнуграмотністьта здорове життя. Обладнання:підручники,зошити,атласи, політична карта світу, роздатковий матеріал для учнів, кластери,мультимедійна презентація, проектор, ноутбук, проекти учнів,буклети, костюми в японськомустилі. Тип уроку: уроквивчення нового матеріалу. Форма проведення:інтегрованийурокгеографії та історії (урок-презентація) Хід уроку. О, країно! Далека й така таємнича, Де сонце щодня виринаєз пітьми, Де сакура квітне поблизу гір мальовничих, Сьогодні до тебе звертаємось ми… Мацуо Баско І. Організаційний момент. Перегляд відео-кліпу про Японію (на фоні музики починаємо урок) Вчитель географії:"Охаё годзаймас" Вчитель історії: Ласкаво просимо в Японськуказку.
  • 2. ІІ. Мотиваціянавчальноїта пізнавальноїдіяльності. Вчитель географії: Ми запрошуємо вас у далеку, проте дивовижнуЯпонію – країну Сонця, що сходить. Вчитель історії:Я б назвала її країною навпаки, настільки там все незвично для нас. Вчитель географії:Садиз каменів. Кермо в автомобілі з правого боку. Пишуть згори вниз. Їдять паличками. Вчитель історії:Поклони тут цілий ритуал, а чаювання представляє собою обряд. Ікебана і бонсай – ціла наука. Вчитель географії:Входячив дім – ми, українці, знімаємо шапки, японці – взуття, ми намагаємося досягтиперсональноївідповідальностіза якусь справу – японці твердо стоять на колективній. Вчитель історії:Українськамати лякає дитя: «З дому більше не вийдеш», а японська:«Дивись, в дім більше не зайдеш». Вчитель географії: Погодьтесь, цікаво. Сьогодніми маємо можливість відкрити для себе цю країну, познайомитись з незвичнимидля нас традиціями. Для того, щоб допомогтинам краще зрозуміти давні традиції, особливостікультури та менталітет японців,самого незбагненного народу, на нашому уроці присутня вчитель-історії Олена Сергіївна. Сьогодніви працюєте в міні-групах. Кожна група отримала своє випереджальне завдання. Тож починаємо нашу дивовижну подорож з «візитної картки» країни. ІІІ. Вивченнянового матеріалу. Виступ першої групи учнів: Учень-географ: Офіційна назва – Японськадержава. Площа – 378 тис. км² Населення -126,2 млн. осіб (2018р.) Столиця – Токіо (Східна столиця) Тип країни – високорозвинутадержава, країна«Великої сімки»
  • 3. Державний устрій – конституційна монархія, унітарна держава (47 префектур) Офіційна мова – японська Релігії – будизм, синтоїзм Валюта –єна Учень - історик: Дата заснування 660 г. до н.э.Стародавня назвакраїни – Ямато. Японці називають її Ніппон або Ніхон , ця назва складається з двох ієрогліфічних знаків, перший з яких означає «сонце», а другий «основа». Звідси й походить назва Японії, як КраїниРанкового Сонця. Національний прапор білого кольоруз червоним колом - Сонцем в середині. Кругла хризантема на гербікраїни також символізує сонце, що сходить. Національна квітка Японії - кругла хризантема,особистийгерб Імператорськогодому. Вчитель історії: Які форми державного правління ви знаєте? Що таке конституційна монархія ? Імперія?
  • 4. До прийняття Конституції Японія була абсолютною монархією, закони якої наділяли імператора необмеженою владою та приписували йому походження від Бога. В 1947 році абсолютна монархія була скасована. 59-річний імператорНарухіто став 126-м імператором Японії, наприкінці квітня цього року його батько, 85-ти річний імператор Акіхіто, зрікся престолу після тридцятироків правління. Відмова Акіхіто від подальшого правління стала першою за останні 200 років, аби дозволитиімператору “піти у відставку”, довелося прийнятиспеціальний закон. Зі зреченням Акіхіто в Японії завершилася ера Хейсей (“Встановлення миру”). Від початку правління кожного новогоімператора в країні починається новеліточислення, паралельне загальноприйнятомузахідному. У травні в країні розпочалася ера Рейва – “Прекрасна гармонія”. Але імператорв Японії – це символ нації, реальна влада належить парламентута прем’єр-міністру,тому конституційна монархія вважається демократичною формоюправління. Вчитель географії:…Колись богиопустиликораловийклинок в океан, а коли виймали його , 4 прозорікраплі впали у воду і перетворились на 4 великих острови – (Хокайдо, Хонсю, Сікоку ,Кюсю) – так була створена Японія. Виступ групи географів: Японія - це не просто країна , а країна - архіпелаг , розташована в Східній Азії на чотирьох великих островах: Хоккайдо , Хонсю , Сікоку , Кюсю, крім них ще 6000 дрібних островів. (Робота з картою) На півночі Японія омивається Охотским морем, на сході - Тихим океаном, на півдні - Тихим океаном і Східно-Китайським морем, на заході - Корейською протокою і Японським морем.(Робота з картою)
  • 5. По довжиніберегової лінії (30 тис.км ) вона значно перевершує таку велику країну , як США , і її можна порівняти з усією Африкою. Вчитель географії: Попрацюйте з картою атласу, з’ясуйте особливості економіко -географічного положення Японії,заповніть таблицю. Вчитель географії: Висновок:Економіко – географічне положення Японії є зручним. Країна розташована на периферійній частині Східної Азії, але саме Японія є економічним центром цього регіону. Несприятливою рисою ЕГП Японії є те, що Японія віддалена від більшості країн , що ускладнює процес інтеграції . Рухаємось далі й розглянемо природні умови і ресурси Японії. Виступ групи географів: Давня назва країни - Ямато, в перекладі означає «шлях гір». Дійсно ¾ території Японії займають гори, малопридатні для господарської діяльності. На островах – близько 200 вулканів, 40 з яких – діючі, в тому числі й Фудзіяма – національний символ Японії. Фудзі, як її ще називають японці, вулкан правильної конічної форми – її висота 3776м, найкрасивіша гора Японії. Вчитель географії:Давайте з вами заглянемо в атлас і подивимося чи володіє країна корисними копалинами якщо так , то якими? Країна бідна на корисні копалини, але є поклади кам’яного вугілля, сірки, міді. Незначні поклади природного газу, свинцевих, мідних, срібних та золотих руд, кам’яної солі. . Тому особливого значення набувають інші природні ресурси . Особливу цінність представляють ліси . Численні річки порожисті і малої довжини непридатні для судноплавства , але є джерелом гідроенергії і води для зрошення.Грунти підзолисті,бурі лісові,жовтоземи,червоноземи – родючість низька. Рілля 13% площі. Особливості ЕГП Позитивні риси Негативні Ізольованість (острівна країна) + Близькість до східно- азіатських берегів та Росії + Віддаленість від ринків сировинита ринків збуту + Вихід до морів і океану +
  • 6. Вчитель географії: Природа на Японських островах жорстока. Часто трапляються землетруси , тому тут будують такі будинки , при руйнуванні яких не гинуть люди. Відчутної шкоди приносять тайфуни і цунамі (з японської :«хвилі в бухті»)(Відео цунамі) Але океан може бути й другом:«Океан найближчий сусід, найважливіший партнер і союзникЯпонії, один із творців її історії й культури. Океан допоміг відстояти країну в часи монгольської навали, він пом’якшує клімат країни, дає мільйони тонн морепродуктів; з його дна японці добувають марганцеві конкреції, а з океанічної води витягують уран». Вчитель історії:Не тільки природа випробовує японців на міцність. Після Другої світової війни, в якій, до речі, країна була союзницею фашистської Німеччини, Японія була окупована американськимивійськами, що завдало великої шкоди економіці. Не можна не згадати про трагічні події серпня 1945 року. 6 серпня 1945 року США вперше у світі скинули на японськемісто Хіросіму атомну бомбу. Внаслідок цього всібудинки міста в радіусі 5 км відмісця вибуху були повністю знищені, вбито та поранено 140 тис. чоловік. Неможливо забутибезформніметалеві злитки, на які перетворилися наручні годинникий монети, які знаходилися в кишенях спалених людей. Аналогічна доля спіткала 9 серпня 1945 року містоНагасакі. Від вибуху атомної бомби третина міста була зруйнована, загинуло 75 тис. чол. Тисячі мешканців Хіросіми й Нагасакі були вражені смертельною променевою хворобою. Вчитель географії:Японія – яскравий приклад того, як люди можуть долати несприятливі природні умови та досягати надзвичайно високих успіхів в економічному розвитку, незважаючи на нестачу корисних копалин або історичні долю.Причинаяпонського «економічного дива» криється, перш за все,в самих японцях. Японці - загадка нашого століття , це самий незбагненний , самий парадоксальний з народів . Вони не схожі не на який інший народ світу . Це натури самі чуйні , живі , артистичні і в той же час самі незворушні, непрактичні , мовчазні люди. Вчитель історії:Японська нація зародилася від народів, які прийшли сюди з Далекого Сходу - айнів . Японія багато століть була ізольована від решти світу і тому зберегла свою самобутність і своєрідність . Японці свято шанують старовинніобрядиі традиції , до числа яких відносяться шанування
  • 7. старших , кімоно , особливості японської кухні , сервіровка столу , чайна церемонія , ікебана , бонсай. Учні підготували проект про японські традиції та культуру.(Виступ з проектом). Вчитель географіїпо ходу проекта питання:З чим пов’язанаприсутність парасолькив національному жіночому костюміяпонських жінок? (Мусонний клімат, влітку – сезондощів). Вчитель географії: Всім відомо,що японці люблять ігри. Тому,щоб краще вивчити демографічні показники складіть географічне лото.(Гра географічне лото: на аркушах паперу розкресленеполе й картки з даними по населенню, групи розкладають картки, хто швидше). Дані для карток: За кількістю населення (126, 2 млн. осіб – перепис 2018 року) входить до першої десятки країнсвіту. Єдина країна, яка в результаті проведеної демографічноїполітики перейшла від ІІ типу відтворення до І типу. Природнийприріствід’ємний-2,1‰ Найвища середня тривалість життя у світі: чоловіки — 76 років, жінки — 84 роки, старіння населення (28% старші за 65 років),Японія – нація здорових людей із найнижчим у світі показником дитячої смертності. Національна однорідність (японці — 99 %).
  • 8. Релігійний склад населення – синтоїзм -79,2%, буддизм -66,8% (багато японців сповідують синтоїзм і буддизм одночасно) Середня густота населення досить велика – понад 330 чол. на км 2 (в сім разів більше середньосвітової) Рівень урбанізації - 93,5 % (Перевірка завдань, відповіді на слайді) Вчитель географії: Населення розміщене нерівномірно. Більшість проживають на прибережних рівнинах ( на Тихоокеанськомуузбережжігустота населення 1000 осіб на кв.км.) Городянистановлять майже 94% населення Японії, причомублизько чверті проживають у 15 найбільших містах, у тому числі в Токіо. Система розселення : Токіо – Йокогама, Осака – Кобе– Кіото, Нагоя, північна частина Кюсю(Кітакюсю – Фукуока) являють собою великі багатомільйонні агломерації. Від Токіо – Йокогама до Осаки – Кобезнаходиться мегаполіс – Токайдо (більше 65млн.чол.).Щоб вирішити проблемуіз житлом, будують хмарочоси. Як в Японіївирішують проблему нестачіземлі? Учень. Проблема дефіциту земель в Японії вирішується за рахунок наступу на прибережніділянки морів. Так, у центрі Осакської агломерації за 14 років було побудовано величезнийштучний острів. При цьому використовувалася технологія дробіння гірських порід та їх подачітранспортерамидо моря. На островіспоруджено причали, доки, житлові квартали на 20 тис.чол. Проектується створення аналогічних островів. Також для побудови островів використовують відсортованесміття. Японці вибрали хорошийспосіб переробкисміття. Відходи проходять термічну обробку, потім з них роблять міцні брикети, з яких створюють плавучі острови. Таким чином, Японія не засмічує свої землі сміттям, а лише розширюєтериторію завдякивідходам життєдіяльності.
  • 9. Дана технологія вже успішно використовується японцямиблизько десяти років. В токійській затоці умільці створилипрекраснийострів з затишним парком, стадіоном і музеєм. Також на островіможна побачити чимало зелених і красивих затишних куточків. Крім того,наштучних островах японці розмістилиметалургійний комбінат і повноцінний аеропорт.(Відео) Вчитель географії:Країнадобрезабезпеченатрудовимиресурсами. Частка економічно активного населення становить близько половини. Японці відрізняються високоюкваліфікацією та виконавчою дисципліною. Одинз головнихкритеріїв неухильного зростання Японії «людськийфактор» - особливіриси,що властиві японськомународу: разючапрацьовитість,сумлінність,високийрівень освіченостіі професійної кваліфікації. Це досягається,завдякиособливійяпонськійсистемі виховання.Виховання дитини розділене на 3 етапи: 1 етап - до 5 років. Дитина - «бог» - йому дозволяється робити все , так як дитина пізнає світ. 2 етап - до 14 років. Дитина - «раб» - він повинен беззаперечно підкорятися своїм батькам, тому що він вчиться бути виконавцем . 3 етап - від 14 років. Дитина - « друг» - його думку враховують , з ним радяться , так як він вчиться бути самостійним. Університет — найзаповітніша мрія батьків. Їй підпорядкованевсе життя дитини, і дуже часто ключем для здійснення цієї мрії стає постійне зубріння. Змалку дітей навчають заприслів'ям:«Будеш спати чотиригодини — потрапишдо вузу, будеш спати шістьгодин — провалишся». В Японії нараховується майже 200 університетів, це більше, ніж в усій Західній Європі. Кількість бажаючих здобутивищу освіту постійно збільшується. І японців не зупиняютьніякі труднощі на цьому шляху — ні складні конкурси, ні висока плата за навчання, тому щопісля закінчення університету можнавлаштуватися на престижну фірму. За данимистатистики: до 25 років 40% японськихюнаків здобувають вищу освіту, це вдвічі більше, ніжу США. Вчитель історії: Японців відрізняє сильна прив’язаність до своєї сім’ї, навчального закладу, місця роботи,батьківщини. «Господарський патріотизм»: японці працюють набагато більше,ніж жителі Європиабо Америки : 30% японців працюють понад 50 годинна тиждень, а 12% - навіть більше, ніж 60 годин;в Японії найкоротші відпустки в світі – всього два
  • 10. тижні. Більшість японців працюють в одній компанії або фірмі все життя до виходу на пенсію, яку сплачує їм ця компанія. Вчитель географії: Хоча японцімають невелику відпустку, протелюблять подорожувати світом і мають в своїйкраїні багаті рекреаційні ресурси. (20 об’єктів Спадщини ЮНЕСКО). Наша туристична фірма «Навколо світу» пропонуєвам маршрут подорожі«7 чудес Японії» . Виступи учнів з проектом+буклет. ІV. Узагальненнята систематизаціязнань. Тестовізавдання 1 . Число жителів, що проживають на території Японії: а ) 115 млн. чол. б) 120 млн. чол. в) 127 млн.чол. 2. Державний лад: а ) абсолютна монархія б) конституційна монархія в) республіка
  • 11. 3. Національний склад - ...... японці : а ) 89 % б) 90 % в) 99 % 4. Японія належить до : а ) I типу відтворення ; б) II типу відтворення ; 5. Населення Японії сповідує 2 основні релігії : а ) буддизм і конфуціанство б) конфуціанство і синтоїзм ; в) буддизм і синтоїзм г) іудаїзм і синтоїзм 6. Якими ресурсами не володіє Японія : а ) трудовими б) мінеральними в) лісовими Вікторина 1. Назвіть столицю Японії. Що означає Токіо? (Східна столиця) 2. Назвіть чотиринайбільші острови. 3. Який рельєф переважає у Японії? 4. Чи є вулкани? Назвіть найвідоміший із діючих вулканів. 5. Яке місце займає за рівнем економічного розвитку? 6. Грошоваодиниця. 7. Як перекладається слово карате? (боротьбабез зброї) 8.Національна квітка японців. 9.. Мистецтво складання букетів. 10. Чайна церемонія (тяною) 14. «Символ» держави (імператор) 15.Національний одяг (кімоно) 16. Дерево – національний символкраїни (сакура) 17. Державний лад Японії (конституційна монархія) 19. Назва морального кодексусамураїв (бусідо) 20.Який жест при зустрічі друзів відсутній у японців? (рукопотискання) 21.Мистецтво робитифігурки з паперу – орігамі 22. Назва паличок якими їдять рис – хасі.
  • 12. V. Підведенняпідсумківуроку, домашнє завдання. Вчитель географії: ЛИСТ САМОКОНТРОЛЮ. Домашнє завдання : 1) опрацювати відповідну тему в підручнику; 2)Дослідження за вибором учнів: «Острови Кюсю іХоккайдо: контрасти Японії». Учитель географії:Японськепобажання : Хай обійдуть нас хвороби, Нехай завжди буде спокій в родині, Нехай завжди нас супроводжує вдачау справах! Вчитель історії:Саёнара. До побачення! Дякуємо за урок.
  • 13. Комунальний заклад «Навчально-виховний комплекс №24» Кам’янської міської ради Інтегрований урок географії та історії 10 клас на тему: Японія. Економіко – географічне положення. Природні умови та ресурси. Населення Розробила: вчитель географії спеціаліст І категорії Дашко О.С. вчитель історії Бельмас О.С.