1. Предшолска установа „Наше дете“, Шабац
ПИСАНА ПРИПРЕМА ЗА ИЗВОЂЕЊЕ АКТИВНОСТИ ИЗ
МЕТОДИКЕ РАЗВОЈА ГОВОРА
Васпитач : Слађана Калајџић- Петровић
2. Вртић : „Полетарац“
Узрасна група: припремна предшколска
Тема : „У СУСРЕТ ПРОЛЕЋУ“
Циљеви :
• проширивање и богаћење дечјег речника,
• упознавање деце са поетским текстовима народне и светске књижевности
Задаци :
• подстицати проширивање и богаћење дечјег речника
• упознати децу неким рецитацијама о пролећу
• упућивати децу на правилну употребу речи
• подстицати развијање способности да самостално и стваралачки причају,
измишљају и стварају
Облици рада: Фронтални, индивидуални
Методе рада: казивање текста, метода разговора, демонстративно-илустративна,
метода игре
Корелација са другим васпитно-образовним областима:
методика упознавања околине, методика ликовног васпитања, методика музичког
васпитања
Место одржавања активности: соба за дневни боравак деце
Средства: гињол лутке за драматизацију, рецитације из интерактивне књиге
http://storybird.com/books/-6840/ , бојице или фломастери и папир за цртање, ЦД
са композицијом „Пролеће“ А.Вивалдија.
Трајање активности: минимум 30 мин
3. ТОК КТИВНОСТИ
УВОДНИ ДЕО АКТИВНОСТИ:
Деца седе у полукругу испред већ раније постављене позорнице. Васпитач замоли
децу да буду тихи и да пажљиво слушају и гледају представу која ће се одиграти
иза мале позорнице.
Текст драматизације:
Лутке: Пролећни цветови: висибаба, љубичица, лала, маслачак, бела рада.
Инсекти: пчела,бумбар,оса,бубамара,лептир.
Ток драматизације:
Наратор: На ливади поред траве, цветoве ћеш срести праве.
Беле,жуте и црвене, љубичасте па и плаве.
Висибаба: Висибабе,бело лице поздрављају бубе,птице!
Бела рада: Добро јутро,добар дан!Пролећни сам цветак ја.
Свако дете мене зна, бела рада то сам ја!
Наратор: Љубичице лепотице, дигни главу из травице.
Лепа ти је боја плава и круница мирисава.
Подигни се не стиди се.
Љубичица: Цвет сам плави, лепа лица
Мене зову љубичица!
Маслачак: Ја сам цвет жуте боје,
Маслачак то је име моје!
Црвене лала: Ја сам цвет црвене боје,
Знате већ-лала је име моје!
Наратор: На ливади поред траве,поред цвећа многих боја,
становници бројни живе
разне бубе лакокриле.
Пчела: Ја сам пчела Лела! Крила су ми бела,
а стомак ми жут.
4. Кад пролеће дође,са цвета на цвет
кренем ја на пут, волим мед жут, волим мед жут!
(пчела лети с цвета на цвет)
Прва строфа „Зујалице“ (пева наратор)
Маслачак: Рекли су пчели да сам дивно цвеће,
па дошла мало да се шеће,
па зуји,зуји на мом телу
Хвала ти Боже, што створи пчелу.
(пчела зуји и лети око маслачка)
(појављују се бумбар и оса, и зује)
Оса: Ја сам оса Боса!
Бумбар: А ја бумбар страшни!
Оса и бумбар: Једно другом нисмо нарочито важни.
Пролеће кад дође љубави се буде, тако је и с нама биће како буде!
Рефрен „Зујалице“
Бела рада: Комшинице,комшинице пробуди се!
Шта зановеташ?Дошло је време да процветаш!
Љубичица: Ма ко ме то виче?
Бела рада: Јутрос рано на моје раме слетела пчела,
Не знам тачно шта је хтела!
Лала: И на моје раме слетела пчела
па зуји,зуји и у круг шета,
можда чека да процветам.
Љубичица: Замисли само!На моју главу долете оса,
само до главе и ту се сплела,па зуји, зуји
и нешто шапће. Можда у коси прави саће!
Бубамара: Ја сам бубамара,хаљина ми са пет шара,
слетела сам усред цвећа, обожавам дах пролећа!
(усхићено говори и лети око цвећа).
Бумбар: ( Залеће се на бубамару и виче)
Ало,мала!Где си пошла?
Ливада је ово моја,мора да си залутала!
Бубамара: Бумбарчино,шта то значи?!
5. Не можеш ме отерати,нема везе што си јачи!
Бумбар: (постиђен се поклања и склања са пута)
Извините,опростите лепа Маро!
Не знам шта ми би.
Изволите и ви са нама, ливада је тек процвала!
(појављује се лептир и бумбар се обраћа њему)
Бумбар: И ти лептирићу-шаренићу, дођи уживај са нама!
Лептир: Хоћу,хоћу врло радо!
Ливадица ова најлепша је у крају,од пролећа па до зиме у цветном је сјају.
Ову ливаду лепу,волим понајвише,од пролећа па до зиме опојно мирише!
Наратор: На ливади овој цветови се клате,
од веселе песме,озарених лица,
бубе гласно зборе весели се свете,
пролећна је песма ова „Зујалица“!
ГЛАВНИ (ЦЕНТРАЛНИ) ДЕО АКТИВНОСТИ:
Након одгледане представе, води се кратак разговор о томе шта су гледали, ко се
све појавио у представи, о пролећу, његовим карактеристикама, и о весницима
који нам најављују долазак пролећа.
Затим васпитач користи видеобим преко ког деци презентује интерактивну књигу
„У сусрет пролећу“. Затим почиње са читањем рецитација из ње позивајући децу
да се играју и погађају речи. Васпитач укључује децу да активно учестују у
разговору, погађајући на основу асоцијацијадатих стиховима, речи које су у
заградама у скоро сваком стиху. То ће радити све докле траје интересовање деце.
Такође ће подстицати децу да траже и неке нове речи које се римују са већ
понуђеним речима у текстовима. У колико деца покажу инересовање васпитач ће
им пружити могућност да рецитују раније научене рецитације о пролећу или да
заједно отпевају песме о пролећу.
ЗАВШНИ ДЕО АКТИВНОСТИ:
6. Деца седају за столове и цртају на тему „У сусрет пролећу“. Док цртају, слушају
композицију „Пролеће“, А.Вивалди.
7. Деца седају за столове и цртају на тему „У сусрет пролећу“. Док цртају, слушају
композицију „Пролеће“, А.Вивалди.