SlideShare a Scribd company logo
1 of 6
Хичээл №5 (Хувилбар 1)
Хамрах хүрээ: 8 дугаар анги
Сэдэв: Цахим техникт мэдээллийг дүрслэх
Хичээлийн зорилго: Оролтын төхөөрөмжүүдийг ашиглан компьютерт мэдээллийг оруулж
дижитал хэлбэрт хувиргаж байгааг мэдэх
Хичээлийн зорилт:
              • Оролтын төхөөрөмжүүдийн үүргийг мэдэх /гар, микрофон, сканнер, камер/
              • Эдгээрийг ашиглан мэдээллийг компьютерт оруулах
                     Зорилгоо хэрэгжүүлэх хэлбэр:         Зохион байгуулалтын хэлбэр:
  Хичээлийн
                  - Шинэ мэдлэг олгох                 - Анги нийтээр ажиллах
  хэлбэр
                                                      - Хүүхэд бүртэй тулж ажиллах
Хэрэглэгдэхүүн: LCD, презентац (Үзүүлэн 5.1-5.3), компьютер, тараах материал (ТӨМ 5.1-5.6),
              камер, микрофон, сканнер
Сургалтын арга: Харилцан ярилцах, багаар ажиллуулах, чөлөөт ярилцлага, бүтээлч үйлийн арга
                                       Хичээлийн явц:
 Хичээлийн
                   Суралцах үйл ажиллагаа            ¶ Үнэлгээ,
  элемент
                Багшийн асуулт (Б), Сурагчийн        l Багшийн санал
   / t -40
                        хариулт (С)                  ♣ Анхаарах зүйл
   минут/
Сэдэл         Б: Компьютерт мэдээллийг яаж
төрүүлэх ба   дүрсэлдэг вэ?
сэргээн       С: Компьютер нь тоо, текст, дуу,                              ТӨМ 5.2 –ийг ажиллуулах
санах шат     график мэтийн аливаа мэдээллийг                               явцад гар утасны дуу болон
              тоогоор дүрсэлж илэрхийлдэг.                                  бичлэг хийдэг камер
              Б: Та нар мэдээллийг оруулдаг ямар     ♣ 1, 2, 3, 4 багийн    ашиглах, Windows –ийн
              ямар төхөөрөмжийг мэдэх вэ?            хийх ажлын зааврыг     Sound Recorder зэрэг бэлэн
              (Үзүүлэн 5.1-5.3)                      хувилж бэлтгэх,        байгаа амьдралд ойр
                                                                            төхөөрөмжийг ашиглах
  Асуудал     С: Гар, хулгана, микрофон, сканннер,   микрофон, сканнер,
 дэвшүүлэх    камер, дижитал аппарат, гар утас       камер бэлтгэх (ТӨМ
              Б: Ангийн сурагчдыг 4 баг болгож       5.1-5.4)
              багаар хийх ажлын зааврыг
              тайлбарлан тараан өгнө. (ТӨМ                                  ТӨМ 5.2 Энэхүү програмыг
              5.1-5.4)                                                      Интернэтээс татаж авч
              С: 4 баг тус бүр хамтран мэдээлэл      l1-р баг Дуун          болно. Хаяг:
              оруулах төхөөрөмжүүдийг ашиглаж        мэдээлэл               http://www.audio-
              мэдээллийг компьютерт оруулна.           2-р баг Зурган       tool.net/AudioRecorderForFr
                                                     мэдээлэл               ee.exe
 Асуудал                                               3-р баг тоон,
шийдвэрлэх                                           текстэн мэдээлэл
                                                       4-р баг видео
                                                     бичлэг хийж
                                                     компьютерт тус тус
                                                     оруулах
              Багууд хийсэн ажлын талаар             ¶ Багаар ажилласан
              бусаддаа тайлагнаж, дүгнэлтийг өгнө    байдлаар сурагчдыг
              С: Дуу бол аналог өгөгдөл. Аналог      стандарт үнэлгээгээр
 Бататгах                                            үнэлнэ
  Дүгнэх      өгөгдлийг дижитал хэлбэрт
              хувиргасан./микрофон/
              Бодит зүйлсийг дижитал хэлбэрт
              хувиргасан. /камер/

ТӨМ 5.1
О.Дашбалбар
                              Амьддаа бие биенээ хайрла хүмүүс ээ!
       Амьддаа бие биенээ хайрла хүмүүс ээ
       Алив сайхнаа бусдаас битгий харамла
       Хэрэггүй үгийн зэвээр зүрхийг минь бүү шархлуул
       Хэн нэгийгээ харанхуй нүх рүү бүү түлх
       Архинд орсон нэгийгээ шоолж бүү инээ

                                                     1
Аяа чиний аав чинь ч байж мэднэ шүү дээ
Амжиж чи өөрөө алдрын зэрэгт хүрсэн бол
Аз жаргалын хаалгыг бусаддаа нээж өг
Ачийг чинь тэд бас бүү мартаг ...
ТӨМ 5.2
                              Микрофонтой ажиллах заавар
1. Микрофоныг залгах




2. Микрофон дээр байрлах ON, OFF горимын On буюу асаах горимт шилжүүлнэ
3.


                                              Энд дар




4.




                                          2
Энд дар




5.




         Энд 8г гэж
           бичнэ
         Ok дарна




          Энд дарж
         ажиллуулна



6.




     3
Үзүүлэн 5.1                                   Үзүүлэн 5.2




  Үзүүлэн 5.3                                   ТӨМ 5.3




  ТӨМ 5.4                                       ТӨМ 5.5




  ТӨМ 5.6




                               Хичээл №: 5 (Хувилбар 2)
Хичээлийн сэдэв:   Мэдээллийн процесс
Хамрах хүрээ:      8б анги
Хичээлийн зорилго: Өгөгдсөн мэдээлэлд дүн шинжилгээ хийж, боловсруулан үнэлэх
Зорилт:
         • Өгөгдсөн мэдээлэлд дүн шинжилгээ хийх


                                            4
• Мэдээллийг боловсруулах
         • Мэдээллийг үнэлэн бусдад тайлбарлах
Хичээлийн хэлбэр:
      Зорилгоо хэрэгжүүлэх хэлбэр:
         • Шинэ мэдлэг олгох
      Зохион байгуулалтын хэлбэр:
              -   Анги нийтээр ажиллах                    - Асуулт хариулт
           - Хосоор ажиллах                        - Шалган дүгнэх
Хэрэглэгдэхүүн: LCD, presentation, компьютер, сурах бичиг, багшийн бэлдсэн мэдээлэл, ТӨМ
Цаг төлөвлөлт:
       • Сэргээн санах,сэдэл төрүлэх шат 5 мин
       • Шинэ мэдлэг олгох                         12 мин
       • Бүтээлч үйл, бие даан ажиллах шат         13 мин
       • Үнэлгээ, дүгнэлт                          8 мин
       • Гэрийн даалгавар                          2 мин
Арга зүй: Харилцан ярилцах,үзүүлэн таниулах, тараах материал ашиглах
Хичээлийн явц:
  Хичээл                             Үйл ажиллагааны арга зүй
  зохион
№
  байгуулалт           Багшийн үйл ажиллагаа         Суралцагчийн үйл ажиллагаа        Боловсруул баг
  40 минут                                                                             Дараах
                   •   Хичээлийн бэлтгэл хангах       •   Багштай мэндлэх              мэдээллийг
                   •   Сурагчидтай мэндлэх            •   Хичээлийн бэлтгэл хангах     монгол бичиг
    Ангийн         •   Компьютеруудыг ажлын           •   Баг болон хуваагдан суух    Үүнээс гадна
1   зохион
                                                                                       рүү хөрвүүлнэ үү
                       бэлэн байдалд оруулах          •   Компьютертай зааврын        замын
    байгуулалт                                                                         2008 03 22
                   •   Сурагчдыг 6 баг болгон             дагуу зөв аюулгүй           хөдөлгөөний
                       хуваах                             байдлыг хангаж               Энэ өдөр дэлхийн
                                                                                      дүрмийг зургаар
                                                          ажиллана                     бүхий л хэсэг өдөр
                                                                                      илэрхийлсэн
                   Болгоомжтой!”                                                       шөнө тэнцдэг өдөр
                                                                                      жишээ гэх мэт
                   Be carefull                                                         ба казах ард түмэн
                                                                                      амьдралд ойр
                   •••---•••                                                           маань
                                                                                      жишээ ашиглахүндэсний
                   • , , Эдгээр тэмдэглэгээнүүд юу   Аюулын тухай мэдээлэл             баяр           болох
                   гэсэн үг вэ?                                                        “Наурыз”        буюу
    Сэдэл
2                  Энэ мэдээллийг яаж мэдсэн бэ?     Өмнө нь мэддэг байсан, . . .      “Нарны       баяр”-аа
    бүрдүүлэлт
                                                                                       тэмдэглэж байгаа
                   Мэдээллийг цуглуулах,            Хайдаг, асуудаг, уншдаг, үздэг,
                   мэдээлэл олж авахын тулд чи      хардаг, судалдаг...                билээ.
                   ямар ямар үйлдлүүдийг хийдэг
                   вэ?                                                                Хайх баг
                   Баг тус бүрт 1:1 мэдээлэл өгч    Багшийн өгсөн мэдээллийг          Дараах
                   түүнийг боловсруулан шинжилж     боловсруулан даалгаврыг           мэдээллийг
                   мэдээллийг                       гүйцэтгэх                         компьютер
    Шинэ           - цуглуул                                                          ашиглан хайж
3   мэдлэг         - боловсруул                                                       олно уу. . . / . . . нь
                                                                                      Гэрийн даалгаврыг
                                                                                                           .–
    олгох          - дамжуул                                                          суралцагчдад хийж
                                                                                      р компьютерийг
                   - хадгал                                                           чадахуйцаар
                                                                                      ашиглана/тодорхой
                   - хай                                                              ойлгомжтой,
                   - хамгаалах даалгавар өгөх                                          өгөх
                   Тухайн даалгаврыг гүйцэтгэхийн   Багийн гишүүд тухайн              Хамгаалах баг
    Шинэ           тулд чамаас ямар ямар мэдлэг     даалгаврыг гүйцэтгэхийн тулд      Дараах
4   мэдлэгээ       шаардагдсан бэ?                  ямар мэдлэг хэрэглэгдсэн          мэдээллийг
    бататгах       Мэдээллийн процессын талаар      тухай бусад багийнхандаа          хууль бус
                   тайлбарлах                       тайлбарлах                        хэрэглэгчдээс
                   Хичээлд оролцсон идэвхээр сурагчдыг үнэлэх                         хэрхэн
5   Үнэлгээ
                                                                                      хамгаалах вэ?
    Гэрийн                                           Гэрийн даалгавар тэмдэглэж       /сурах бичгийн
6
    даалгавар                                        авах
                                                                                      19-р хуудасны
                   Өнөөдрийн хичээлээр юу мэдсэн     Өнөөдрийн хичээлээр олж
                                                                                      “3.6. Мэдээлэл
7   Дүгнэлт        талаараа дэвтэртээ тэмдэглэл      авсан мэдлэгээ дэвтэртээ
                   хөтлөх                            тэмдэглэж авах                   хамгаалах”
                                                                                      сэдвийг уншина
уу/
Энэ өдөр дэлхийн бүхий л хэсэг өдөр шөнө тэнцдэг өдөр ба казах ард түмэн маань үндэсний баяр
болох “Наурыз” буюу “Нарны баяр”-аа тэмдэглэж байгаа билээ.


                                                      5
Цуглуулах баг
Дараах мэдээллийг дотроос тоотой холбоотой мэдээллийг цуглуулна уу.




Дамжуул баг
Дараах мэдээллийг бусдад хэрхэн дамжуулж болох вэ? /боломжит хувилбаруудыг
багаараа хамтран ярилцаж тэмдэглэл хөтлөнө үү/




Хадгал баг

Дараах бичвэрийг компьютерт шивээд дараах хавтсанд хадгална уу.

My document8b classProject lessonHarry Potter

“Professor McGonagall дахин ярьж эхлэхдээ хоолой нь чичрэн “Энэ ч бас бүгд биш шүү, түүнийг бас
Potter-ынхоны хүү Harry-ыг хөнөөх гэж оролдсон гэцгээх юм. Гэхдээ… чадсангүй. Энэ жаал хүүг тэр
хөнөөж чадсангүй. Яагаад гэдгийг хэн ч мэдэхгүй бөгөөд өөрөө Harry Potter-ыг хорлож чадаагүй
учраас хүч чадал нь гэнэт барагдаж, чухамхүү үүнээсээ болоод алга болсон гэлцэх юм байна шүү
дээ” гэв.

Dumbledore баргар царайлан толгой дохилоо.

“it’s --- it’s true?” гэж Professor McGonagall асуугаад “Бүх юм хийснийхээ дараа... Бидний олонхийг
хөнөөснийхөө дараа... тэр бяцхан хүүг хорлож чадсангүй гэж үү? Үнэхээр гайхалтай юм... Түүнийг
болиулах санаатай хичнээн оролдсоноо санах аваас... Үүний тулд ямар арга эс хэрэглэлээ... Харин
ямар гайхамшигаар Harry амьд үлдэж чадваа?” гэлээ.


“Бид зөвхөн тааварлах төдийхөн. Бид хэзээ ч үнэнийг мэдэхгүй байж болох юм.” гэж Dumbledore
хариулав.”




                                                   6

More Related Content

Similar to 8 r angi no5 medeelliin proces

7 r angi no4 medeelel damjuulah
7 r angi no4 medeelel damjuulah7 r angi no4 medeelel damjuulah
7 r angi no4 medeelel damjuulahshulam
 
9 r angi no6 web medeelel
9 r angi no6 web medeelel9 r angi no6 web medeelel
9 r angi no6 web medeelelshulam
 
Powerpoint програмын хэрэглэгдэхүүн
Powerpoint програмын хэрэглэгдэхүүнPowerpoint програмын хэрэглэгдэхүүн
Powerpoint програмын хэрэглэгдэхүүнVigo Rous
 
12жилийн төлөвлөлт
12жилийн төлөвлөлт12жилийн төлөвлөлт
12жилийн төлөвлөлтHurelbaatar Bold
 
12жилийн төлөвлөлт
12жилийн төлөвлөлт12жилийн төлөвлөлт
12жилийн төлөвлөлтHurelbaatar Bold
 
3th day content development
3th day content development3th day content development
3th day content developmentbudkhand_2
 
математикийн хичээлд мхт ашиглаж буй судалгаанд хийсэн дүн
математикийн хичээлд мхт ашиглаж буй судалгаанд хийсэн дүнматематикийн хичээлд мхт ашиглаж буй судалгаанд хийсэн дүн
математикийн хичээлд мхт ашиглаж буй судалгаанд хийсэн дүнmuugii_16
 
мэдээллийн технологи 1 хичээлийн хөтөлбөр
мэдээллийн технологи 1 хичээлийн хөтөлбөрмэдээллийн технологи 1 хичээлийн хөтөлбөр
мэдээллийн технологи 1 хичээлийн хөтөлбөрБатбагана Баасанжав
 
1st day ict argazui-v1
1st day ict argazui-v11st day ict argazui-v1
1st day ict argazui-v1budkhand_2
 
7 r angi no1 medeelel medleg
7 r angi no1 medeelel medleg7 r angi no1 medeelel medleg
7 r angi no1 medeelel medlegshulam
 
9 r angi no5 medeelliig nuutslah hamgaalah
9 r angi no5 medeelliig nuutslah hamgaalah9 r angi no5 medeelliig nuutslah hamgaalah
9 r angi no5 medeelliig nuutslah hamgaalahshulam
 

Similar to 8 r angi no5 medeelliin proces (20)

7 computer
7 computer7 computer
7 computer
 
7 r angi no4 medeelel damjuulah
7 r angi no4 medeelel damjuulah7 r angi no4 medeelel damjuulah
7 r angi no4 medeelel damjuulah
 
БГД-ийн 93 дугаар сургуулийн илтгэл:
БГД-ийн 93 дугаар сургуулийн илтгэл: БГД-ийн 93 дугаар сургуулийн илтгэл:
БГД-ийн 93 дугаар сургуулийн илтгэл:
 
9 r angi no6 web medeelel
9 r angi no6 web medeelel9 r angi no6 web medeelel
9 r angi no6 web medeelel
 
Powerpoint програмын хэрэглэгдэхүүн
Powerpoint програмын хэрэглэгдэхүүнPowerpoint програмын хэрэглэгдэхүүн
Powerpoint програмын хэрэглэгдэхүүн
 
Is320
Is320Is320
Is320
 
12жилийн төлөвлөлт
12жилийн төлөвлөлт12жилийн төлөвлөлт
12жилийн төлөвлөлт
 
12жилийн төлөвлөлт
12жилийн төлөвлөлт12жилийн төлөвлөлт
12жилийн төлөвлөлт
 
7 r angi negj-1
7 r angi negj-17 r angi negj-1
7 r angi negj-1
 
3th day content development
3th day content development3th day content development
3th day content development
 
математикийн хичээлд мхт ашиглаж буй судалгаанд хийсэн дүн
математикийн хичээлд мхт ашиглаж буй судалгаанд хийсэн дүнматематикийн хичээлд мхт ашиглаж буй судалгаанд хийсэн дүн
математикийн хичээлд мхт ашиглаж буй судалгаанд хийсэн дүн
 
7 r angi medeelel
7 r angi medeelel7 r angi medeelel
7 r angi medeelel
 
Math ppt
Math pptMath ppt
Math ppt
 
7r angi medeelel tehnologi
7r angi medeelel tehnologi7r angi medeelel tehnologi
7r angi medeelel tehnologi
 
мэдээллийн технологи 1 хичээлийн хөтөлбөр
мэдээллийн технологи 1 хичээлийн хөтөлбөрмэдээллийн технологи 1 хичээлийн хөтөлбөр
мэдээллийн технологи 1 хичээлийн хөтөлбөр
 
1st day ict argazui-v1
1st day ict argazui-v11st day ict argazui-v1
1st day ict argazui-v1
 
7 r angi no1 medeelel medleg
7 r angi no1 medeelel medleg7 r angi no1 medeelel medleg
7 r angi no1 medeelel medleg
 
S.IT101 хичээлийн хөтөлбөр
S.IT101 хичээлийн хөтөлбөрS.IT101 хичээлийн хөтөлбөр
S.IT101 хичээлийн хөтөлбөр
 
9 r angi no5 medeelliig nuutslah hamgaalah
9 r angi no5 medeelliig nuutslah hamgaalah9 r angi no5 medeelliig nuutslah hamgaalah
9 r angi no5 medeelliig nuutslah hamgaalah
 
чадварын үнэлгээ
чадварын үнэлгээ чадварын үнэлгээ
чадварын үнэлгээ
 

More from shulam

8 r angi no1 bairlalt toolliin system
8 r angi no1 bairlalt toolliin system8 r angi no1 bairlalt toolliin system
8 r angi no1 bairlalt toolliin systemshulam
 
9 r angi no3 medeelliin es zui-medeeleltei ajillah soel
9 r angi no3 medeelliin es zui-medeeleltei ajillah soel9 r angi no3 medeelliin es zui-medeeleltei ajillah soel
9 r angi no3 medeelliin es zui-medeeleltei ajillah soelshulam
 
8 r angi no2 bairlalt bus toolliin system
8 r angi no2 bairlalt bus toolliin system8 r angi no2 bairlalt bus toolliin system
8 r angi no2 bairlalt bus toolliin systemshulam
 
8 r angi no2 bairlalt bus toolliin system
8 r angi no2 bairlalt bus toolliin system8 r angi no2 bairlalt bus toolliin system
8 r angi no2 bairlalt bus toolliin systemshulam
 
9 r angi no3 medeelliin es zui-medeeleltei ajillah soel
9 r angi no3 medeelliin es zui-medeeleltei ajillah soel9 r angi no3 medeelliin es zui-medeeleltei ajillah soel
9 r angi no3 medeelliin es zui-medeeleltei ajillah soelshulam
 
9 r angi no4 medeelliin hamtran ezemshilt
9 r angi no4 medeelliin hamtran ezemshilt9 r angi no4 medeelliin hamtran ezemshilt
9 r angi no4 medeelliin hamtran ezemshiltshulam
 
8 r angi no3 medeelliig dursleh
8 r angi no3 medeelliig dursleh8 r angi no3 medeelliig dursleh
8 r angi no3 medeelliig durslehshulam
 
9 r angi no5 medeelliig nuutslah hamgaalah taraah material
9 r angi no5 medeelliig nuutslah hamgaalah taraah material9 r angi no5 medeelliig nuutslah hamgaalah taraah material
9 r angi no5 medeelliig nuutslah hamgaalah taraah materialshulam
 
Medeelelzui zuvlumj1
Medeelelzui zuvlumj1Medeelelzui zuvlumj1
Medeelelzui zuvlumj1shulam
 
Medeelelzui zuvlumj2
Medeelelzui zuvlumj2Medeelelzui zuvlumj2
Medeelelzui zuvlumj2shulam
 
Monitoring
MonitoringMonitoring
Monitoringshulam
 
хичээллэхэд арга ухаан хэрэгтэй
хичээллэхэд арга ухаан хэрэгтэйхичээллэхэд арга ухаан хэрэгтэй
хичээллэхэд арга ухаан хэрэгтэйshulam
 
файлын түүний систем
файлын түүний системфайлын түүний систем
файлын түүний системshulam
 
срU гэж юу вэ?
срU гэж юу вэ?срU гэж юу вэ?
срU гэж юу вэ?shulam
 
пхангамж
пхангамж пхангамж
пхангамж shulam
 
программ хангамжийн їндсэн ойлголт
программ хангамжийн їндсэн ойлголтпрограмм хангамжийн їндсэн ойлголт
программ хангамжийн їндсэн ойлголтshulam
 
мэдээлэл зүйн боловсролын айн бүдүүвч
мэдээлэл зүйн боловсролын айн бүдүүвчмэдээлэл зүйн боловсролын айн бүдүүвч
мэдээлэл зүйн боловсролын айн бүдүүвчshulam
 
Youtube s duu bichleg tatah
Youtube s duu bichleg tatahYoutube s duu bichleg tatah
Youtube s duu bichleg tatahshulam
 
11 р анги хөтөлбөр
11 р анги хөтөлбөр 11 р анги хөтөлбөр
11 р анги хөтөлбөр shulam
 
9 р анги хөтөлбөр
9 р анги хөтөлбөр9 р анги хөтөлбөр
9 р анги хөтөлбөрshulam
 

More from shulam (20)

8 r angi no1 bairlalt toolliin system
8 r angi no1 bairlalt toolliin system8 r angi no1 bairlalt toolliin system
8 r angi no1 bairlalt toolliin system
 
9 r angi no3 medeelliin es zui-medeeleltei ajillah soel
9 r angi no3 medeelliin es zui-medeeleltei ajillah soel9 r angi no3 medeelliin es zui-medeeleltei ajillah soel
9 r angi no3 medeelliin es zui-medeeleltei ajillah soel
 
8 r angi no2 bairlalt bus toolliin system
8 r angi no2 bairlalt bus toolliin system8 r angi no2 bairlalt bus toolliin system
8 r angi no2 bairlalt bus toolliin system
 
8 r angi no2 bairlalt bus toolliin system
8 r angi no2 bairlalt bus toolliin system8 r angi no2 bairlalt bus toolliin system
8 r angi no2 bairlalt bus toolliin system
 
9 r angi no3 medeelliin es zui-medeeleltei ajillah soel
9 r angi no3 medeelliin es zui-medeeleltei ajillah soel9 r angi no3 medeelliin es zui-medeeleltei ajillah soel
9 r angi no3 medeelliin es zui-medeeleltei ajillah soel
 
9 r angi no4 medeelliin hamtran ezemshilt
9 r angi no4 medeelliin hamtran ezemshilt9 r angi no4 medeelliin hamtran ezemshilt
9 r angi no4 medeelliin hamtran ezemshilt
 
8 r angi no3 medeelliig dursleh
8 r angi no3 medeelliig dursleh8 r angi no3 medeelliig dursleh
8 r angi no3 medeelliig dursleh
 
9 r angi no5 medeelliig nuutslah hamgaalah taraah material
9 r angi no5 medeelliig nuutslah hamgaalah taraah material9 r angi no5 medeelliig nuutslah hamgaalah taraah material
9 r angi no5 medeelliig nuutslah hamgaalah taraah material
 
Medeelelzui zuvlumj1
Medeelelzui zuvlumj1Medeelelzui zuvlumj1
Medeelelzui zuvlumj1
 
Medeelelzui zuvlumj2
Medeelelzui zuvlumj2Medeelelzui zuvlumj2
Medeelelzui zuvlumj2
 
Monitoring
MonitoringMonitoring
Monitoring
 
хичээллэхэд арга ухаан хэрэгтэй
хичээллэхэд арга ухаан хэрэгтэйхичээллэхэд арга ухаан хэрэгтэй
хичээллэхэд арга ухаан хэрэгтэй
 
файлын түүний систем
файлын түүний системфайлын түүний систем
файлын түүний систем
 
срU гэж юу вэ?
срU гэж юу вэ?срU гэж юу вэ?
срU гэж юу вэ?
 
пхангамж
пхангамж пхангамж
пхангамж
 
программ хангамжийн їндсэн ойлголт
программ хангамжийн їндсэн ойлголтпрограмм хангамжийн їндсэн ойлголт
программ хангамжийн їндсэн ойлголт
 
мэдээлэл зүйн боловсролын айн бүдүүвч
мэдээлэл зүйн боловсролын айн бүдүүвчмэдээлэл зүйн боловсролын айн бүдүүвч
мэдээлэл зүйн боловсролын айн бүдүүвч
 
Youtube s duu bichleg tatah
Youtube s duu bichleg tatahYoutube s duu bichleg tatah
Youtube s duu bichleg tatah
 
11 р анги хөтөлбөр
11 р анги хөтөлбөр 11 р анги хөтөлбөр
11 р анги хөтөлбөр
 
9 р анги хөтөлбөр
9 р анги хөтөлбөр9 р анги хөтөлбөр
9 р анги хөтөлбөр
 

8 r angi no5 medeelliin proces

  • 1. Хичээл №5 (Хувилбар 1) Хамрах хүрээ: 8 дугаар анги Сэдэв: Цахим техникт мэдээллийг дүрслэх Хичээлийн зорилго: Оролтын төхөөрөмжүүдийг ашиглан компьютерт мэдээллийг оруулж дижитал хэлбэрт хувиргаж байгааг мэдэх Хичээлийн зорилт: • Оролтын төхөөрөмжүүдийн үүргийг мэдэх /гар, микрофон, сканнер, камер/ • Эдгээрийг ашиглан мэдээллийг компьютерт оруулах Зорилгоо хэрэгжүүлэх хэлбэр: Зохион байгуулалтын хэлбэр: Хичээлийн - Шинэ мэдлэг олгох - Анги нийтээр ажиллах хэлбэр - Хүүхэд бүртэй тулж ажиллах Хэрэглэгдэхүүн: LCD, презентац (Үзүүлэн 5.1-5.3), компьютер, тараах материал (ТӨМ 5.1-5.6), камер, микрофон, сканнер Сургалтын арга: Харилцан ярилцах, багаар ажиллуулах, чөлөөт ярилцлага, бүтээлч үйлийн арга Хичээлийн явц: Хичээлийн Суралцах үйл ажиллагаа ¶ Үнэлгээ, элемент Багшийн асуулт (Б), Сурагчийн l Багшийн санал / t -40 хариулт (С) ♣ Анхаарах зүйл минут/ Сэдэл Б: Компьютерт мэдээллийг яаж төрүүлэх ба дүрсэлдэг вэ? сэргээн С: Компьютер нь тоо, текст, дуу, ТӨМ 5.2 –ийг ажиллуулах санах шат график мэтийн аливаа мэдээллийг явцад гар утасны дуу болон тоогоор дүрсэлж илэрхийлдэг. бичлэг хийдэг камер Б: Та нар мэдээллийг оруулдаг ямар ♣ 1, 2, 3, 4 багийн ашиглах, Windows –ийн ямар төхөөрөмжийг мэдэх вэ? хийх ажлын зааврыг Sound Recorder зэрэг бэлэн (Үзүүлэн 5.1-5.3) хувилж бэлтгэх, байгаа амьдралд ойр төхөөрөмжийг ашиглах Асуудал С: Гар, хулгана, микрофон, сканннер, микрофон, сканнер, дэвшүүлэх камер, дижитал аппарат, гар утас камер бэлтгэх (ТӨМ Б: Ангийн сурагчдыг 4 баг болгож 5.1-5.4) багаар хийх ажлын зааврыг тайлбарлан тараан өгнө. (ТӨМ ТӨМ 5.2 Энэхүү програмыг 5.1-5.4) Интернэтээс татаж авч С: 4 баг тус бүр хамтран мэдээлэл l1-р баг Дуун болно. Хаяг: оруулах төхөөрөмжүүдийг ашиглаж мэдээлэл http://www.audio- мэдээллийг компьютерт оруулна. 2-р баг Зурган tool.net/AudioRecorderForFr мэдээлэл ee.exe Асуудал 3-р баг тоон, шийдвэрлэх текстэн мэдээлэл 4-р баг видео бичлэг хийж компьютерт тус тус оруулах Багууд хийсэн ажлын талаар ¶ Багаар ажилласан бусаддаа тайлагнаж, дүгнэлтийг өгнө байдлаар сурагчдыг С: Дуу бол аналог өгөгдөл. Аналог стандарт үнэлгээгээр Бататгах үнэлнэ Дүгнэх өгөгдлийг дижитал хэлбэрт хувиргасан./микрофон/ Бодит зүйлсийг дижитал хэлбэрт хувиргасан. /камер/ ТӨМ 5.1 О.Дашбалбар Амьддаа бие биенээ хайрла хүмүүс ээ! Амьддаа бие биенээ хайрла хүмүүс ээ Алив сайхнаа бусдаас битгий харамла Хэрэггүй үгийн зэвээр зүрхийг минь бүү шархлуул Хэн нэгийгээ харанхуй нүх рүү бүү түлх Архинд орсон нэгийгээ шоолж бүү инээ 1
  • 2. Аяа чиний аав чинь ч байж мэднэ шүү дээ Амжиж чи өөрөө алдрын зэрэгт хүрсэн бол Аз жаргалын хаалгыг бусаддаа нээж өг Ачийг чинь тэд бас бүү мартаг ... ТӨМ 5.2 Микрофонтой ажиллах заавар 1. Микрофоныг залгах 2. Микрофон дээр байрлах ON, OFF горимын On буюу асаах горимт шилжүүлнэ 3. Энд дар 4. 2
  • 3. Энд дар 5. Энд 8г гэж бичнэ Ok дарна Энд дарж ажиллуулна 6. 3
  • 4. Үзүүлэн 5.1 Үзүүлэн 5.2 Үзүүлэн 5.3 ТӨМ 5.3 ТӨМ 5.4 ТӨМ 5.5 ТӨМ 5.6 Хичээл №: 5 (Хувилбар 2) Хичээлийн сэдэв: Мэдээллийн процесс Хамрах хүрээ: 8б анги Хичээлийн зорилго: Өгөгдсөн мэдээлэлд дүн шинжилгээ хийж, боловсруулан үнэлэх Зорилт: • Өгөгдсөн мэдээлэлд дүн шинжилгээ хийх 4
  • 5. • Мэдээллийг боловсруулах • Мэдээллийг үнэлэн бусдад тайлбарлах Хичээлийн хэлбэр: Зорилгоо хэрэгжүүлэх хэлбэр: • Шинэ мэдлэг олгох Зохион байгуулалтын хэлбэр: - Анги нийтээр ажиллах - Асуулт хариулт - Хосоор ажиллах - Шалган дүгнэх Хэрэглэгдэхүүн: LCD, presentation, компьютер, сурах бичиг, багшийн бэлдсэн мэдээлэл, ТӨМ Цаг төлөвлөлт: • Сэргээн санах,сэдэл төрүлэх шат 5 мин • Шинэ мэдлэг олгох 12 мин • Бүтээлч үйл, бие даан ажиллах шат 13 мин • Үнэлгээ, дүгнэлт 8 мин • Гэрийн даалгавар 2 мин Арга зүй: Харилцан ярилцах,үзүүлэн таниулах, тараах материал ашиглах Хичээлийн явц: Хичээл Үйл ажиллагааны арга зүй зохион № байгуулалт Багшийн үйл ажиллагаа Суралцагчийн үйл ажиллагаа Боловсруул баг 40 минут Дараах • Хичээлийн бэлтгэл хангах • Багштай мэндлэх мэдээллийг • Сурагчидтай мэндлэх • Хичээлийн бэлтгэл хангах монгол бичиг Ангийн • Компьютеруудыг ажлын • Баг болон хуваагдан суух Үүнээс гадна 1 зохион рүү хөрвүүлнэ үү бэлэн байдалд оруулах • Компьютертай зааврын замын байгуулалт 2008 03 22 • Сурагчдыг 6 баг болгон дагуу зөв аюулгүй хөдөлгөөний хуваах байдлыг хангаж Энэ өдөр дэлхийн дүрмийг зургаар ажиллана бүхий л хэсэг өдөр илэрхийлсэн Болгоомжтой!” шөнө тэнцдэг өдөр жишээ гэх мэт Be carefull ба казах ард түмэн амьдралд ойр •••---••• маань жишээ ашиглахүндэсний • , , Эдгээр тэмдэглэгээнүүд юу Аюулын тухай мэдээлэл баяр болох гэсэн үг вэ? “Наурыз” буюу Сэдэл 2 Энэ мэдээллийг яаж мэдсэн бэ? Өмнө нь мэддэг байсан, . . . “Нарны баяр”-аа бүрдүүлэлт тэмдэглэж байгаа Мэдээллийг цуглуулах, Хайдаг, асуудаг, уншдаг, үздэг, мэдээлэл олж авахын тулд чи хардаг, судалдаг... билээ. ямар ямар үйлдлүүдийг хийдэг вэ? Хайх баг Баг тус бүрт 1:1 мэдээлэл өгч Багшийн өгсөн мэдээллийг Дараах түүнийг боловсруулан шинжилж боловсруулан даалгаврыг мэдээллийг мэдээллийг гүйцэтгэх компьютер Шинэ - цуглуул ашиглан хайж 3 мэдлэг - боловсруул олно уу. . . / . . . нь Гэрийн даалгаврыг .– олгох - дамжуул суралцагчдад хийж р компьютерийг - хадгал чадахуйцаар ашиглана/тодорхой - хай ойлгомжтой, - хамгаалах даалгавар өгөх өгөх Тухайн даалгаврыг гүйцэтгэхийн Багийн гишүүд тухайн Хамгаалах баг Шинэ тулд чамаас ямар ямар мэдлэг даалгаврыг гүйцэтгэхийн тулд Дараах 4 мэдлэгээ шаардагдсан бэ? ямар мэдлэг хэрэглэгдсэн мэдээллийг бататгах Мэдээллийн процессын талаар тухай бусад багийнхандаа хууль бус тайлбарлах тайлбарлах хэрэглэгчдээс Хичээлд оролцсон идэвхээр сурагчдыг үнэлэх хэрхэн 5 Үнэлгээ хамгаалах вэ? Гэрийн Гэрийн даалгавар тэмдэглэж /сурах бичгийн 6 даалгавар авах 19-р хуудасны Өнөөдрийн хичээлээр юу мэдсэн Өнөөдрийн хичээлээр олж “3.6. Мэдээлэл 7 Дүгнэлт талаараа дэвтэртээ тэмдэглэл авсан мэдлэгээ дэвтэртээ хөтлөх тэмдэглэж авах хамгаалах” сэдвийг уншина уу/ Энэ өдөр дэлхийн бүхий л хэсэг өдөр шөнө тэнцдэг өдөр ба казах ард түмэн маань үндэсний баяр болох “Наурыз” буюу “Нарны баяр”-аа тэмдэглэж байгаа билээ. 5
  • 6. Цуглуулах баг Дараах мэдээллийг дотроос тоотой холбоотой мэдээллийг цуглуулна уу. Дамжуул баг Дараах мэдээллийг бусдад хэрхэн дамжуулж болох вэ? /боломжит хувилбаруудыг багаараа хамтран ярилцаж тэмдэглэл хөтлөнө үү/ Хадгал баг Дараах бичвэрийг компьютерт шивээд дараах хавтсанд хадгална уу. My document8b classProject lessonHarry Potter “Professor McGonagall дахин ярьж эхлэхдээ хоолой нь чичрэн “Энэ ч бас бүгд биш шүү, түүнийг бас Potter-ынхоны хүү Harry-ыг хөнөөх гэж оролдсон гэцгээх юм. Гэхдээ… чадсангүй. Энэ жаал хүүг тэр хөнөөж чадсангүй. Яагаад гэдгийг хэн ч мэдэхгүй бөгөөд өөрөө Harry Potter-ыг хорлож чадаагүй учраас хүч чадал нь гэнэт барагдаж, чухамхүү үүнээсээ болоод алга болсон гэлцэх юм байна шүү дээ” гэв. Dumbledore баргар царайлан толгой дохилоо. “it’s --- it’s true?” гэж Professor McGonagall асуугаад “Бүх юм хийснийхээ дараа... Бидний олонхийг хөнөөснийхөө дараа... тэр бяцхан хүүг хорлож чадсангүй гэж үү? Үнэхээр гайхалтай юм... Түүнийг болиулах санаатай хичнээн оролдсоноо санах аваас... Үүний тулд ямар арга эс хэрэглэлээ... Харин ямар гайхамшигаар Harry амьд үлдэж чадваа?” гэлээ. “Бид зөвхөн тааварлах төдийхөн. Бид хэзээ ч үнэнийг мэдэхгүй байж болох юм.” гэж Dumbledore хариулав.” 6