SlideShare a Scribd company logo
1 of 7
Аягөз қаласының политехникалық колледжі
Ахметова Назерке Ерғазықызы арнайы пәндер оқытушысы
ФИО организатора: Майтайбаева Асель Ергазыевна
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ
МИНИСТРЛІГІ
Аягөз қаласының политехникалық колледжі
Бекітемін:
Директордың оқу-ісі
жөніндегі орынбасары:
_________________Г.А.Дюсенбаева
«__» ақпан 2017 жыл
Пән: «Тартымды жылжымалы
құрамның құрылысы»
Ашық сабақ:
«11-217 модельді әмбебап жабық вагонның
қолданылуы және құрылысы»
Арнайы пән оқытушысы: Ахметова Н.Е.
2016-2017 оқу жылы
Сабақ жоспары
Пәннің атауы: Тартымды жылжымалы құрамдарды жөндеу технологиясы
Уақыты:23.02.2017 жыл Топ:14-ЭПС-3 Өткізілетін орны: №102
кабинет
Сабақтың тақырыбы: 11-217 модельді әмбебап жабық вагонның қолданылуы
және құрылысы
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларды бұрандалы бірігулердің негізгі параметрлерімен және
олардың қолданылуы мен жұмыс мақсаттары, міндеттерімен таныстыру.
Дамытушылық мақсаты: Оқушылардың ой-өрісін, мамандыққа деген
қызығушылықтарын арттыру.
Тәрбиелік: Отансүйгіштікке, өз еркімен жұмыс жасауға, ұқыптылыққа,
жауапкершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдісі:Топтық, сұрақ-жауап, түсіндіру,жазбаша
Сабақтың көрнекіліктері:Интерактивті тақта, макет, плакаттар, суреттер, буклет
Пәнаралық байланыс: теміржолдың жалпы курсы, орыс тілі, вагон жөндеу
технологиясы,
Өндірістік байланыс: ЖШС « Қамқор вагон» вагон жөндеу депосы
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: (5 мин)
1. Кабинетке кіріп, оқушылармен сәлемдесу. Дәрісханананың тазалығына,
балалардың киіміне назар аудару. Оқуларды түгендеу. Журнал толтыру.
2. Сабақтың тақырыбын таныстыру, оқушыларға сабақтың мақсатын
түсіндіру.
ІІ. Үй жұмысын қайталау (25 мин)
І. Берілген қағаздағы жазбаларды тақтаға ілу арқылы кузовтық жіктелуін
көрсету.
ашық жабық ағаш темір есіктермен люктармен
хреб.балкамен хреб.балкасыз
Жалпы сұрақтар қою арқылы:
ІІ. Сұрақ-жауап
1. Вагон дегеніміз не?
2. Вагонның негізгі неше бөлігі бар?
3. Автотіркегіш дегеніміз не?
4. Вагон арбасының қызметі
5. Автотежегіштің қызметі?
6. Кузовтың қызметі?
7. Кузовтар қалай жіктеледі?
8. Хребтовый балканың сечениясы қандай болады?
Кузов
Тасымалданатын
жүктің түріне
қарай
Кузовтың құрылысына
қарай (жүкті тиеп-
түсіруіне байланысты)
Раманың
құрылысы
на қарай
Материалдық
құрылысына
қарай
9. Шкворневой балканың сечениясы қандай болып келеді?
10.Шеткі балканың сечениясы қандай болып келеді?
ІІІ. Үш топка бөлініп берілген вагон макеттерін түсіндіру, үйге берілген
тапсырма жаңа тақырып болып саналады.
IV. Әр топтар бір адамнан шығып көздерін байлап, қолмен бір бөлшекті ұстап
көріп, оның құрылысын, атауын табу керек.
V. Әр топ мамандыққа сабаққа байланыстырып өлең шығаруы керек.
VІ. Әр топ сөйлемей тек ыммен бір бөлшек жасыру керек. Келесі топ оны табу
керек.
ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру:
Жоспары:
1. Жабық вагон, цистерна, хоппер вагондарының қолданылуы
2. Жабық вагон цистерна, хоппер вагондарының жіктелуі
3. Жабық вагон, цистерна, хоппер вагондарының құрылысы
1.Жабық вагондар- ауа-райының қолайсыз жағдайларында жүкерді тасмалдауға
арналған . Жабық вагондарда дара, капталған, себілгіш тағы басқа жүктерді
тасымалдауға арналған.
2. Жабық вагондар қолданысына қарай : 2 ге бөлінеді
)
3.Жабық вагонның құрылысы.
11-217 модельді әмбебап жабық вагонның құрылыс. Вагонның кузовы сыртынан
темір металмен қапталған ішкі жағынан ағашпен жасалған. Екі жаққа ашылатын ені
3825 мм есіктер орналасқан.Вагонға жүктерді есіктері арқылы және төбесінде бүйір
қабырғаларында орналасқан люктары арқылы тиейді. Кузовтын төбесі , бүйір және
шеткі қабырғалары 09Г2Д темірдің маркасынан жасалған.
Арнайы (арнайы вагондармен жеңіл
автокөліктерді, жылқы, ұн, цемент, бидай т.б
жүктерді тасымалдауға арналған.Жылқы
тасымалдауға арналған вагоннан басқа
вагондардың қабылғалары тұтас металдан
құйылып жасалған, оларда есік болмайды,
жүктерді тиеп-түсіру үшін жоғарғы жақта
люктары орналасқан
Әмбебап (әмбебап вагондар бүйір
қабырғаларында есік және люктар
орналасқан)
Кузовтын рамасы хребтовый балкадан, екі бүйір , екі шеткі,екі шкворенді, екі
негізгі, жеті аралық,алты тігінен еденді ұстап тұру үшін арналған балкалар
орналасқан. Хребтовый балка екі Z тәрізді сечениядан жасалған.Хребтовый балкада
автотіркегіш және автотежегіш құрылғылары орналасқан. Бүйір балкалар
швеллердан жасалған.Шеткі балкалар қалыңдығы 6 мм П-тәрізді сечениядан
жасалған.Раманың шкворенді балкалары тұйық каробка тәрізді жасалған.Тігінен
орналасқан жапырпқшалардың қалындығы 6 мм ,үстіңгі 8 мм және астыңғы 10 мм
жапрыақшалардан тұрады.Рамаға қалындығы 55 мм ағаштан еден жасалған.
Раманың есік жағында еденнің үстіне қалындығы 4 мм темір жапырақшалар
жабылған. Кузовтың бүйір қабырғасы сырт жағынан 11 темірден ал ішкі жағынан 10
ағаштан жасалған.Жүктерді тиеп түсіру үшін есіктер 6 ,7 және екі люк 4 орналасқан.
Қабырғаларда екі шкворенді 3, алты аралық 2, екі есіктерге 5 арналған тіректер
орналасқан. Кузовтың қабырғалары сыртқы жағынан қатайтылған (гофрированной)
қабырғалардан жасалған, қалындығы үстінгі жақта 2,5 мм және астынғы жақта 3 мм.
1. Цистерна – сұйық, газ тәрізді, ұнтақ тәрізді заттарды тасымалдауға арналған. Ол
теміржол көлігінің негізгі бөлігі болып табылады.
Вагон - цистерна – сұйық, газ тәріздес және ұнтақ тәріздес жүктерді тасымалдауға
арналған. Олар жүктерді тасымалдау бойынша, рамасының құрылымы бойынша
ерекшеленіледі. Жүктерді тасымалдау бойынша цистерналар екі топқа бөлінеді:
әмбебап және арнайы. Әмбебап цистерна – кең көлемдегі мұнай түрлерін
тасымалдауға арналған. Арнайы цистерна – жүктің дара түрін тасымалдауға
арналған. Әмбебап цистерналар ашық түсті мұнай өнімдерін (бензин, керосин,
лигроин және т.б) және қою тірізді мұнай өнімдерін (мұнай, минералды майлар)
тасымалдауға арналған цистерналарға бөлінеді. Арнайы цистерна вагондар жоғары
қою тәіріздес жүктерді, тағам өнімдерін, қысылған газдарды, ұнтақ тәрізді жүктерді
тасымалдауға арналған цистерналар болып бөлінеді.
Цистерналар сыйымдылығы бойынша :
60 тонналар;
120 тонналар;
125 тонналар болып келеді
.
Хоппер
у ағл. сөзінен шыққан) - . Хоппердің негізгі екі түрлері бар – ашық және жабық.
Жабық хопперді ауа-райының қолайсыздығынан сақтауға қажет жүктерді
тасымалдау үшін арналған (дәнді дақылдар, цемент және т.б.). Ашық хоппер
ешқандай әсерсіз тез кеуіп кететін жүктерді тасымалдау үшін арналған.
Хоппердің екі өсті арбашалары, автотіркегіш және автотежегіш жабдықтары бар.
Жүк тиеуга араналған люктарының қақпағының мехнизмінің пневматикалық және
қолдан жасалған жетегі бар.
ІV. Жаңа сабақты бекіту:
1.Үш топка жеке-жеке вагонның түрін беріп, олар жайында не түсінгендерін
сұрау.
2.Таратылған суреттердегі вагонның рамасының атауларын жазу.
V. Жаңа сабақты қорытындылау: (5 мин)
Ауызша сабақты жалпы топпен қорытындылау.
VI. Бағалау. (5 мин).
VII. Үйге тапсырма. (5 мин)
Өткен тақырыпты оқу, мазмұндау және интернент желісі арқылы мағұлматтар
толтыру.

More Related Content

Viewers also liked

методическая разработка
методическая разработкаметодическая разработка
методическая разработкаoquzaman
 
оңдеу 4готов камила апай
оңдеу 4готов камила апайоңдеу 4готов камила апай
оңдеу 4готов камила апайoquzaman
 
разработка урока меньшаковой
разработка урока меньшаковойразработка урока меньшаковой
разработка урока меньшаковойoquzaman
 
реабилитация онлаин урок
реабилитация онлаин урокреабилитация онлаин урок
реабилитация онлаин урокoquzaman
 
ашық сабақ тері ішіне
ашық сабақ тері ішінеашық сабақ тері ішіне
ашық сабақ тері ішінеoquzaman
 
тарбие сагаты 19,10,2016
тарбие сагаты 19,10,2016тарбие сагаты 19,10,2016
тарбие сагаты 19,10,2016oquzaman
 
план открытого урока зазерская
план открытого урока зазерскаяплан открытого урока зазерская
план открытого урока зазерскаяoquzaman
 
статьяяя
статьяяястатьяяя
статьяяяoquzaman
 
метод пособие меньшакова
метод пособие  меньшаковаметод пособие  меньшакова
метод пособие меньшаковаoquzaman
 
ахметова н.е открытый урок 1
ахметова н.е открытый урок 1ахметова н.е открытый урок 1
ахметова н.е открытый урок 1oquzaman
 
қантты диабет кезінде медбикелік үрдісті ұйымдастыру
қантты диабет кезінде медбикелік үрдісті ұйымдастыруқантты диабет кезінде медбикелік үрдісті ұйымдастыру
қантты диабет кезінде медбикелік үрдісті ұйымдастыруoquzaman
 
презентация к докладу
презентация к докладупрезентация к докладу
презентация к докладуoquzaman
 
разработка ереханова
разработка ерехановаразработка ереханова
разработка ерехановаoquzaman
 
урок естествознания на конкурс
урок естествознания на конкурсурок естествознания на конкурс
урок естествознания на конкурсoquzaman
 
урок ппроизводственного обучения
урок ппроизводственного обученияурок ппроизводственного обучения
урок ппроизводственного обученияoquzaman
 
мухаметжанова ардак слайд внеклассный урок
мухаметжанова ардак слайд внеклассный урокмухаметжанова ардак слайд внеклассный урок
мухаметжанова ардак слайд внеклассный урокoquzaman
 

Viewers also liked (19)

методическая разработка
методическая разработкаметодическая разработка
методическая разработка
 
оңдеу 4готов камила апай
оңдеу 4готов камила апайоңдеу 4готов камила апай
оңдеу 4готов камила апай
 
разработка урока меньшаковой
разработка урока меньшаковойразработка урока меньшаковой
разработка урока меньшаковой
 
реабилитация онлаин урок
реабилитация онлаин урокреабилитация онлаин урок
реабилитация онлаин урок
 
ашық сабақ тері ішіне
ашық сабақ тері ішінеашық сабақ тері ішіне
ашық сабақ тері ішіне
 
тарбие сагаты 19,10,2016
тарбие сагаты 19,10,2016тарбие сагаты 19,10,2016
тарбие сагаты 19,10,2016
 
план открытого урока зазерская
план открытого урока зазерскаяплан открытого урока зазерская
план открытого урока зазерская
 
статьяяя
статьяяястатьяяя
статьяяя
 
метод пособие меньшакова
метод пособие  меньшаковаметод пособие  меньшакова
метод пособие меньшакова
 
ахметова н.е открытый урок 1
ахметова н.е открытый урок 1ахметова н.е открытый урок 1
ахметова н.е открытый урок 1
 
қантты диабет кезінде медбикелік үрдісті ұйымдастыру
қантты диабет кезінде медбикелік үрдісті ұйымдастыруқантты диабет кезінде медбикелік үрдісті ұйымдастыру
қантты диабет кезінде медбикелік үрдісті ұйымдастыру
 
презентация к докладу
презентация к докладупрезентация к докладу
презентация к докладу
 
развитие устной речи
развитие устной речиразвитие устной речи
развитие устной речи
 
сыныптан тыс жұмыс үздік тарихшы
сыныптан тыс жұмыс      үздік тарихшысыныптан тыс жұмыс      үздік тарихшы
сыныптан тыс жұмыс үздік тарихшы
 
разработка ереханова
разработка ерехановаразработка ереханова
разработка ереханова
 
урок естествознания на конкурс
урок естествознания на конкурсурок естествознания на конкурс
урок естествознания на конкурс
 
бұлшық еттер
бұлшық еттербұлшық еттер
бұлшық еттер
 
урок ппроизводственного обучения
урок ппроизводственного обученияурок ппроизводственного обучения
урок ппроизводственного обучения
 
мухаметжанова ардак слайд внеклассный урок
мухаметжанова ардак слайд внеклассный урокмухаметжанова ардак слайд внеклассный урок
мухаметжанова ардак слайд внеклассный урок
 

ахметова н.е открытый урок 2

  • 1. Аягөз қаласының политехникалық колледжі Ахметова Назерке Ерғазықызы арнайы пәндер оқытушысы ФИО организатора: Майтайбаева Асель Ергазыевна ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ МИНИСТРЛІГІ Аягөз қаласының политехникалық колледжі Бекітемін: Директордың оқу-ісі жөніндегі орынбасары: _________________Г.А.Дюсенбаева «__» ақпан 2017 жыл Пән: «Тартымды жылжымалы құрамның құрылысы» Ашық сабақ: «11-217 модельді әмбебап жабық вагонның қолданылуы және құрылысы» Арнайы пән оқытушысы: Ахметова Н.Е. 2016-2017 оқу жылы
  • 2. Сабақ жоспары Пәннің атауы: Тартымды жылжымалы құрамдарды жөндеу технологиясы Уақыты:23.02.2017 жыл Топ:14-ЭПС-3 Өткізілетін орны: №102 кабинет Сабақтың тақырыбы: 11-217 модельді әмбебап жабық вагонның қолданылуы және құрылысы Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушыларды бұрандалы бірігулердің негізгі параметрлерімен және олардың қолданылуы мен жұмыс мақсаттары, міндеттерімен таныстыру. Дамытушылық мақсаты: Оқушылардың ой-өрісін, мамандыққа деген қызығушылықтарын арттыру. Тәрбиелік: Отансүйгіштікке, өз еркімен жұмыс жасауға, ұқыптылыққа, жауапкершілікке тәрбиелеу. Сабақтың түрі: Аралас сабақ Сабақтың әдісі:Топтық, сұрақ-жауап, түсіндіру,жазбаша Сабақтың көрнекіліктері:Интерактивті тақта, макет, плакаттар, суреттер, буклет Пәнаралық байланыс: теміржолдың жалпы курсы, орыс тілі, вагон жөндеу технологиясы, Өндірістік байланыс: ЖШС « Қамқор вагон» вагон жөндеу депосы
  • 3. Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: (5 мин) 1. Кабинетке кіріп, оқушылармен сәлемдесу. Дәрісханананың тазалығына, балалардың киіміне назар аудару. Оқуларды түгендеу. Журнал толтыру. 2. Сабақтың тақырыбын таныстыру, оқушыларға сабақтың мақсатын түсіндіру. ІІ. Үй жұмысын қайталау (25 мин) І. Берілген қағаздағы жазбаларды тақтаға ілу арқылы кузовтық жіктелуін көрсету. ашық жабық ағаш темір есіктермен люктармен хреб.балкамен хреб.балкасыз Жалпы сұрақтар қою арқылы: ІІ. Сұрақ-жауап 1. Вагон дегеніміз не? 2. Вагонның негізгі неше бөлігі бар? 3. Автотіркегіш дегеніміз не? 4. Вагон арбасының қызметі 5. Автотежегіштің қызметі? 6. Кузовтың қызметі? 7. Кузовтар қалай жіктеледі? 8. Хребтовый балканың сечениясы қандай болады? Кузов Тасымалданатын жүктің түріне қарай Кузовтың құрылысына қарай (жүкті тиеп- түсіруіне байланысты) Раманың құрылысы на қарай Материалдық құрылысына қарай
  • 4. 9. Шкворневой балканың сечениясы қандай болып келеді? 10.Шеткі балканың сечениясы қандай болып келеді? ІІІ. Үш топка бөлініп берілген вагон макеттерін түсіндіру, үйге берілген тапсырма жаңа тақырып болып саналады. IV. Әр топтар бір адамнан шығып көздерін байлап, қолмен бір бөлшекті ұстап көріп, оның құрылысын, атауын табу керек. V. Әр топ мамандыққа сабаққа байланыстырып өлең шығаруы керек. VІ. Әр топ сөйлемей тек ыммен бір бөлшек жасыру керек. Келесі топ оны табу керек. ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру: Жоспары: 1. Жабық вагон, цистерна, хоппер вагондарының қолданылуы 2. Жабық вагон цистерна, хоппер вагондарының жіктелуі 3. Жабық вагон, цистерна, хоппер вагондарының құрылысы 1.Жабық вагондар- ауа-райының қолайсыз жағдайларында жүкерді тасмалдауға арналған . Жабық вагондарда дара, капталған, себілгіш тағы басқа жүктерді тасымалдауға арналған. 2. Жабық вагондар қолданысына қарай : 2 ге бөлінеді ) 3.Жабық вагонның құрылысы. 11-217 модельді әмбебап жабық вагонның құрылыс. Вагонның кузовы сыртынан темір металмен қапталған ішкі жағынан ағашпен жасалған. Екі жаққа ашылатын ені 3825 мм есіктер орналасқан.Вагонға жүктерді есіктері арқылы және төбесінде бүйір қабырғаларында орналасқан люктары арқылы тиейді. Кузовтын төбесі , бүйір және шеткі қабырғалары 09Г2Д темірдің маркасынан жасалған. Арнайы (арнайы вагондармен жеңіл автокөліктерді, жылқы, ұн, цемент, бидай т.б жүктерді тасымалдауға арналған.Жылқы тасымалдауға арналған вагоннан басқа вагондардың қабылғалары тұтас металдан құйылып жасалған, оларда есік болмайды, жүктерді тиеп-түсіру үшін жоғарғы жақта люктары орналасқан Әмбебап (әмбебап вагондар бүйір қабырғаларында есік және люктар орналасқан)
  • 5. Кузовтын рамасы хребтовый балкадан, екі бүйір , екі шеткі,екі шкворенді, екі негізгі, жеті аралық,алты тігінен еденді ұстап тұру үшін арналған балкалар орналасқан. Хребтовый балка екі Z тәрізді сечениядан жасалған.Хребтовый балкада автотіркегіш және автотежегіш құрылғылары орналасқан. Бүйір балкалар швеллердан жасалған.Шеткі балкалар қалыңдығы 6 мм П-тәрізді сечениядан жасалған.Раманың шкворенді балкалары тұйық каробка тәрізді жасалған.Тігінен орналасқан жапырпқшалардың қалындығы 6 мм ,үстіңгі 8 мм және астыңғы 10 мм жапрыақшалардан тұрады.Рамаға қалындығы 55 мм ағаштан еден жасалған. Раманың есік жағында еденнің үстіне қалындығы 4 мм темір жапырақшалар жабылған. Кузовтың бүйір қабырғасы сырт жағынан 11 темірден ал ішкі жағынан 10 ағаштан жасалған.Жүктерді тиеп түсіру үшін есіктер 6 ,7 және екі люк 4 орналасқан. Қабырғаларда екі шкворенді 3, алты аралық 2, екі есіктерге 5 арналған тіректер орналасқан. Кузовтың қабырғалары сыртқы жағынан қатайтылған (гофрированной) қабырғалардан жасалған, қалындығы үстінгі жақта 2,5 мм және астынғы жақта 3 мм. 1. Цистерна – сұйық, газ тәрізді, ұнтақ тәрізді заттарды тасымалдауға арналған. Ол теміржол көлігінің негізгі бөлігі болып табылады. Вагон - цистерна – сұйық, газ тәріздес және ұнтақ тәріздес жүктерді тасымалдауға арналған. Олар жүктерді тасымалдау бойынша, рамасының құрылымы бойынша ерекшеленіледі. Жүктерді тасымалдау бойынша цистерналар екі топқа бөлінеді: әмбебап және арнайы. Әмбебап цистерна – кең көлемдегі мұнай түрлерін тасымалдауға арналған. Арнайы цистерна – жүктің дара түрін тасымалдауға арналған. Әмбебап цистерналар ашық түсті мұнай өнімдерін (бензин, керосин, лигроин және т.б) және қою тірізді мұнай өнімдерін (мұнай, минералды майлар) тасымалдауға арналған цистерналарға бөлінеді. Арнайы цистерна вагондар жоғары қою тәіріздес жүктерді, тағам өнімдерін, қысылған газдарды, ұнтақ тәрізді жүктерді тасымалдауға арналған цистерналар болып бөлінеді.
  • 6. Цистерналар сыйымдылығы бойынша : 60 тонналар; 120 тонналар; 125 тонналар болып келеді . Хоппер у ағл. сөзінен шыққан) - . Хоппердің негізгі екі түрлері бар – ашық және жабық. Жабық хопперді ауа-райының қолайсыздығынан сақтауға қажет жүктерді тасымалдау үшін арналған (дәнді дақылдар, цемент және т.б.). Ашық хоппер ешқандай әсерсіз тез кеуіп кететін жүктерді тасымалдау үшін арналған. Хоппердің екі өсті арбашалары, автотіркегіш және автотежегіш жабдықтары бар. Жүк тиеуга араналған люктарының қақпағының мехнизмінің пневматикалық және қолдан жасалған жетегі бар. ІV. Жаңа сабақты бекіту: 1.Үш топка жеке-жеке вагонның түрін беріп, олар жайында не түсінгендерін сұрау. 2.Таратылған суреттердегі вагонның рамасының атауларын жазу.
  • 7. V. Жаңа сабақты қорытындылау: (5 мин) Ауызша сабақты жалпы топпен қорытындылау. VI. Бағалау. (5 мин). VII. Үйге тапсырма. (5 мин) Өткен тақырыпты оқу, мазмұндау және интернент желісі арқылы мағұлматтар толтыру.