SlideShare a Scribd company logo
1 of 6
Аягөз қаласының политехникалық колледжі
Ахметова Назерке Ерғазықызы арнайы пәндер оқытушысы
ФИО организатора: Майтайбаева Асель Ергазыевна
Сабақ жоспары
Күні: 17.11.2016 ж Топ:13-ЭПС-4 Кабинет:№ 102
Пән: Тартымды жылжымалы құрам құрылысы
Сабақтың тақырыбы: Доңғалақ жұптарының қолданылуы,құрылысы және жіктелуі.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: оқушыларға доңғалақ жұптарының қолданылуын, құрылысын, жіктелуін
үйрету.
Дамытушылық: доңғалақ жұбының құрылысын атап айтуға, өз бетінше доңғалақ
жұбының типін анықтай алуға үйрету .
Тәрбиелік: оқушыларды адамгершілікке, отан сүйгіштікке баулу, мамандыққа деген
сүйіспеншіліктерін, қызығушылықтарын арттыру.
Көрнекіліктер: вагон арбасының макеті, суреттер, плакаттар.
Техникалық құрал-жабдықтар: интерактивті тақта.
Пәнаралық байланыс: теміржолдың жалпы курсы, жылжымалы құрамдарды
жөндеу технологиясы
Өндірістік байланыс: ЖШС « Қамқор вагон» вагон жөндеу депосы
Сабақтың түрі: жаңа сабақ.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: түсіндіру, сұрақ-жауап, әңгімелесу.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: (1-2 мин)
1. Кабинетке кіріп, оқушылармен сәлемдесу. Дәрісханананың тазалығына,
балалардың киіміне назар аудару. Оқушыларды түгендеу. Журнал толтыру.
2. Сабақтың тақырыбын таныстыру, оқушыларға сабақтың мақсатын түсіндіру.
ІІ. Үй жұмысын қайталау ( 20-25 мин)
1.Сұрақ-жауап
2.Әр топқа жеке вагон түрінің мозайкасын құрастыру және оған анықтама беру
қажет.
3. Өткен тақырып бойынша әр топқа бір тапсырма беріледі және оны тірек-
сызба арқылы орындау керек.
1-топ. Вагондардың негізгі бөлшектері.
2-топ. Вагондардың жіктелуі.
3-топ. Вагондардың негізгі түрлері.
4-топ. Вагон габариттері.
ІІІ. Жаңа тақырып.( 25-30 мин)
Жоспары:
1. Доңғалақ жұптарының қолданылуы.
2. Доңғалақ жұптарының құрылысы .
3. Доңғалақ жұптарының жіктелуі.
Доңғалақ жұптары -
вагондарды рельс бойымен бағыттауға
және кузовтан түскен әр түрлі
күштерді рельске және рельстен
вагонға келетін күштерді өзіне
қабылдап жіберу үшін арналған.
Доңғалақ жұптары екі доңғалақ бір біліктен тұрады. Доңғалақ
жұптарының типі, негізгі өлшемдері және дайындалатын техникалық жағдайы
мемлекеттік стандартпен белгіленеді, ал оларды жөндеу және техникалық
қызмет көрсету теміржолды техникалық пайдалану ережелерімен, доңғалақ
жұптарын жөндеу және куәләндіру нұсқаулығымен жүзеге асады.
Доңғалақ жұбының типтері біліктін типімен доңғалақтың диаметрімен
анықталады. Роликті подшипниктерге арналған доңғалақ жұптары
бірынғайландырылған, жолаушы және жүк вагондарында да қолданылады.
РУ1-950, РУ-950 және РУ-1050 типті доңғалақ жұптарында өстін шетіне
подшипниктерді бұранда арқылы бекітсе, ал РУ1Ш-950 доңғалақ жұбында
шайба арқылы бекітіледі. Бұндағы Ш әрпі « шайба» сөзін білдіреді.
Р- роликті
У- бірыңғайландырылған (унифицированный)
1-біліктің (ось)типі
Ш- шайба
950,1050- доңғалақтың диаметрі
Вагондағы доңғалақ жұптарының типі
Доңғалақ
жұбының типі
Біліктің типі Доңғалақтың
диаметрі, мм
Доңғалақ
жұбындағы
подшипник типі
Ескерту
РУ1-950 РУ1 950 Тербеліс 1963 ж кейін
салынған барлық
жолаушы және
жүк вагондарында
РУ1Ш-950 РУ1Ш 950 Тербеліс 1979 жж салынған
барлық жолаушы
және жүк
вагондарында
РУ-950 РУ 950 Тербеліс 1964 ж дейін
салынған барлық
жолаушы және
жүк вагондарында
РУ-1050 РУ 1050 Тербеліс 1959 ж дейін
салынған
жолаушы
вагондарында
ІІІ-950 ІІІ 950 сырғанау Төрт білікті жүк
вагондарында
Доңғалақ жұптары вагонның ең негізгі бөлшектерінің бірі оның қалыпты
жұмыс жағдайы пойыздың қауіпсіз қозғалысын қолайлы етеді. Сол себепті олар
белгілі бір талаптарға сәйкес болуы керек.
Доңғалақ жұптарына қойылатын негізгі талаптар:
- Беріктігі жеткілікті болу керек
- Тозуға төзімді болуы керек
- Салмағы аз болуы керек (доңғалақ жұбының салмағы аз болса вагонның тарасы
жеңілдейді, тара жеңілдегеннен вагонның қозғалысы кезінде жолдың үстіңгі
қабатына түсетін динамикалық әсер азаяды)
Пойыздардың қалыпты қозғалысы үшін доңғалақтарды білікке суық күйде
пресстің көмегімен берік қылып орнатады. Доңғалақ жұптарының ішкі жағының ара
қашықтығы: жаңадан шыққан жылдамдығы 120 км/сағ дейін жүретін вагондарда
1440+3 мм. 120 км/сағ-тан 160 км/сағ дейін 1440 +3,-1 мм. Бағыттамалық бұрмада
доңғалақ жұбымен рельстердің жақсы жанасуы үшін өлшемдердің ең төменгі
ауытқу - 1 мм болып табылады. Күштердің доңғалақ жұптарына бірқалыпты
жіберілуі үшін өстің шеткі жағынан доңғалақтың ішкі жағына дейінгі ара-
қашықтықтың айырмашылығы 3 мм аспауы керек. Бір өске бекітілген доңғалақ
жұбының диаметрлерінің айырмашылығы 1 мм аспауы қажет.
Доңғалақ жұптарын өлшеуге
арналған шаблондар:
Штихмас – доңғалақ жұбының
ішкі жағының ара-қашықтығын өлшеуге
арналған шаблон.
Абсолютті шаблон – гребеннің қалындығын
өлшеуге арналған.
Кронциркуль – ободтың енін өлшеу үшін арналған.
ДК (скоба) – доңғалақтың диаметрін
өлшеуге арналған.
Доңғалақ.
Доңғалақ үш бөліктен тұрады: Обод, диск, ступица.
Айналу шеңбері (круг катания) - дөңгелектің ішкі жағынан 70 мм қашықтықта
орналасқан . Айналу шеңберімен дөңгелектің диаметрі және обыттың қалыңдығы
өлшенеді. Ободттың ені – 130 мм.ободттың қалындығы 25 мм төмен болмауы керек.
Доңғалақтың диаметрі 950,1050 мм.
Гребень – ободтың негізгі бір бөлшегі. Гребеннің қалындығы өшенеді.
Жолаушы вагондарында 120 км/сағ тан 140 км/сағ дейін эксплуатацияга рұқсат
етілген гребеннің ең төменгі қалындығы 28 мм, 140км/сағ тан 160 км/сағ дейін 30
мм.Жаңадан шыққан вагондарда 33 мм.
Білік.
Білік доғалақтарды орналастыруға арналған доңғалақ жұбының негізгі бір
бөлшегі. Ол төрт бөліктен тұрады.
Білік
Шейка біліктің ортаңғы бөлігі предподступичная часть подступичная часть
Термин сөздер
Доңғалақ жұбы Колесная пара
Доңғалақ Колесо
Білік Ось
Айналу шеңбері Круг котания
Беріктігі жеткілікті Обладать достатосной прочностью
Бірыңғайланған Унифицированный
Тозуға төзімді болу керек Износостойкость
Гребень Гребень
Обод Обод
Диск Диск
Ступица Ступица
Шейка Мойын тірек
ІV. Жаңа сабақты бекіту: (15-20 мин)
1. Әр оқушыға шаблон суреттері таратылады, оған атауын және сипаттамасын
жазу керек.
2. Алфавит әріптері таратылады ондағы әріптерге сабақта өтілген термин сөздерді
жазу керек.
3. Термин сөздердің қазақша атауын жазу.
V. Жаңа сабақты қорытындылау: (5-7 мин)
Бүгінгі сабақта не түсінді стикерге жазып жабыстыру.
VI. Бағалау. (2-5 мин).
VII. Үйге тапсырма. Өткен тақырыпты оқу, мазмұндау және қосымша мәлімет
жазып келу.
Термин сөздер
Доңғалақ жұбы Колесная пара
Доңғалақ Колесо
Білік Ось
Айналу шеңбері Круг котания
Беріктігі жеткілікті Обладать достатосной прочностью
Бірыңғайланған Унифицированный
Тозуға төзімді болу керек Износостойкость
Гребень Гребень
Обод Обод
Диск Диск
Ступица Ступица
Шейка Мойын тірек
ІV. Жаңа сабақты бекіту: (15-20 мин)
1. Әр оқушыға шаблон суреттері таратылады, оған атауын және сипаттамасын
жазу керек.
2. Алфавит әріптері таратылады ондағы әріптерге сабақта өтілген термин сөздерді
жазу керек.
3. Термин сөздердің қазақша атауын жазу.
V. Жаңа сабақты қорытындылау: (5-7 мин)
Бүгінгі сабақта не түсінді стикерге жазып жабыстыру.
VI. Бағалау. (2-5 мин).
VII. Үйге тапсырма. Өткен тақырыпты оқу, мазмұндау және қосымша мәлімет
жазып келу.

More Related Content

Featured

How Race, Age and Gender Shape Attitudes Towards Mental Health
How Race, Age and Gender Shape Attitudes Towards Mental HealthHow Race, Age and Gender Shape Attitudes Towards Mental Health
How Race, Age and Gender Shape Attitudes Towards Mental Health
ThinkNow
 
Social Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie Insights
Social Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie InsightsSocial Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie Insights
Social Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie Insights
Kurio // The Social Media Age(ncy)
 

Featured (20)

2024 State of Marketing Report – by Hubspot
2024 State of Marketing Report – by Hubspot2024 State of Marketing Report – by Hubspot
2024 State of Marketing Report – by Hubspot
 
Everything You Need To Know About ChatGPT
Everything You Need To Know About ChatGPTEverything You Need To Know About ChatGPT
Everything You Need To Know About ChatGPT
 
Product Design Trends in 2024 | Teenage Engineerings
Product Design Trends in 2024 | Teenage EngineeringsProduct Design Trends in 2024 | Teenage Engineerings
Product Design Trends in 2024 | Teenage Engineerings
 
How Race, Age and Gender Shape Attitudes Towards Mental Health
How Race, Age and Gender Shape Attitudes Towards Mental HealthHow Race, Age and Gender Shape Attitudes Towards Mental Health
How Race, Age and Gender Shape Attitudes Towards Mental Health
 
AI Trends in Creative Operations 2024 by Artwork Flow.pdf
AI Trends in Creative Operations 2024 by Artwork Flow.pdfAI Trends in Creative Operations 2024 by Artwork Flow.pdf
AI Trends in Creative Operations 2024 by Artwork Flow.pdf
 
Skeleton Culture Code
Skeleton Culture CodeSkeleton Culture Code
Skeleton Culture Code
 
PEPSICO Presentation to CAGNY Conference Feb 2024
PEPSICO Presentation to CAGNY Conference Feb 2024PEPSICO Presentation to CAGNY Conference Feb 2024
PEPSICO Presentation to CAGNY Conference Feb 2024
 
Content Methodology: A Best Practices Report (Webinar)
Content Methodology: A Best Practices Report (Webinar)Content Methodology: A Best Practices Report (Webinar)
Content Methodology: A Best Practices Report (Webinar)
 
How to Prepare For a Successful Job Search for 2024
How to Prepare For a Successful Job Search for 2024How to Prepare For a Successful Job Search for 2024
How to Prepare For a Successful Job Search for 2024
 
Social Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie Insights
Social Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie InsightsSocial Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie Insights
Social Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie Insights
 
Trends In Paid Search: Navigating The Digital Landscape In 2024
Trends In Paid Search: Navigating The Digital Landscape In 2024Trends In Paid Search: Navigating The Digital Landscape In 2024
Trends In Paid Search: Navigating The Digital Landscape In 2024
 
5 Public speaking tips from TED - Visualized summary
5 Public speaking tips from TED - Visualized summary5 Public speaking tips from TED - Visualized summary
5 Public speaking tips from TED - Visualized summary
 
ChatGPT and the Future of Work - Clark Boyd
ChatGPT and the Future of Work - Clark Boyd ChatGPT and the Future of Work - Clark Boyd
ChatGPT and the Future of Work - Clark Boyd
 
Getting into the tech field. what next
Getting into the tech field. what next Getting into the tech field. what next
Getting into the tech field. what next
 
Google's Just Not That Into You: Understanding Core Updates & Search Intent
Google's Just Not That Into You: Understanding Core Updates & Search IntentGoogle's Just Not That Into You: Understanding Core Updates & Search Intent
Google's Just Not That Into You: Understanding Core Updates & Search Intent
 
How to have difficult conversations
How to have difficult conversations How to have difficult conversations
How to have difficult conversations
 
Introduction to Data Science
Introduction to Data ScienceIntroduction to Data Science
Introduction to Data Science
 
Time Management & Productivity - Best Practices
Time Management & Productivity -  Best PracticesTime Management & Productivity -  Best Practices
Time Management & Productivity - Best Practices
 
The six step guide to practical project management
The six step guide to practical project managementThe six step guide to practical project management
The six step guide to practical project management
 
Beginners Guide to TikTok for Search - Rachel Pearson - We are Tilt __ Bright...
Beginners Guide to TikTok for Search - Rachel Pearson - We are Tilt __ Bright...Beginners Guide to TikTok for Search - Rachel Pearson - We are Tilt __ Bright...
Beginners Guide to TikTok for Search - Rachel Pearson - We are Tilt __ Bright...
 

ахметова н.е открытый урок 1

  • 1. Аягөз қаласының политехникалық колледжі Ахметова Назерке Ерғазықызы арнайы пәндер оқытушысы ФИО организатора: Майтайбаева Асель Ергазыевна Сабақ жоспары Күні: 17.11.2016 ж Топ:13-ЭПС-4 Кабинет:№ 102 Пән: Тартымды жылжымалы құрам құрылысы Сабақтың тақырыбы: Доңғалақ жұптарының қолданылуы,құрылысы және жіктелуі. Сабақтың мақсаты: Білімділік: оқушыларға доңғалақ жұптарының қолданылуын, құрылысын, жіктелуін үйрету. Дамытушылық: доңғалақ жұбының құрылысын атап айтуға, өз бетінше доңғалақ жұбының типін анықтай алуға үйрету . Тәрбиелік: оқушыларды адамгершілікке, отан сүйгіштікке баулу, мамандыққа деген сүйіспеншіліктерін, қызығушылықтарын арттыру. Көрнекіліктер: вагон арбасының макеті, суреттер, плакаттар. Техникалық құрал-жабдықтар: интерактивті тақта. Пәнаралық байланыс: теміржолдың жалпы курсы, жылжымалы құрамдарды жөндеу технологиясы Өндірістік байланыс: ЖШС « Қамқор вагон» вагон жөндеу депосы Сабақтың түрі: жаңа сабақ. Сабақтың әдіс-тәсілдері: түсіндіру, сұрақ-жауап, әңгімелесу. Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: (1-2 мин) 1. Кабинетке кіріп, оқушылармен сәлемдесу. Дәрісханананың тазалығына, балалардың киіміне назар аудару. Оқушыларды түгендеу. Журнал толтыру. 2. Сабақтың тақырыбын таныстыру, оқушыларға сабақтың мақсатын түсіндіру. ІІ. Үй жұмысын қайталау ( 20-25 мин) 1.Сұрақ-жауап 2.Әр топқа жеке вагон түрінің мозайкасын құрастыру және оған анықтама беру қажет.
  • 2. 3. Өткен тақырып бойынша әр топқа бір тапсырма беріледі және оны тірек- сызба арқылы орындау керек. 1-топ. Вагондардың негізгі бөлшектері. 2-топ. Вагондардың жіктелуі. 3-топ. Вагондардың негізгі түрлері. 4-топ. Вагон габариттері. ІІІ. Жаңа тақырып.( 25-30 мин) Жоспары: 1. Доңғалақ жұптарының қолданылуы. 2. Доңғалақ жұптарының құрылысы . 3. Доңғалақ жұптарының жіктелуі. Доңғалақ жұптары - вагондарды рельс бойымен бағыттауға және кузовтан түскен әр түрлі күштерді рельске және рельстен вагонға келетін күштерді өзіне қабылдап жіберу үшін арналған. Доңғалақ жұптары екі доңғалақ бір біліктен тұрады. Доңғалақ жұптарының типі, негізгі өлшемдері және дайындалатын техникалық жағдайы мемлекеттік стандартпен белгіленеді, ал оларды жөндеу және техникалық қызмет көрсету теміржолды техникалық пайдалану ережелерімен, доңғалақ жұптарын жөндеу және куәләндіру нұсқаулығымен жүзеге асады. Доңғалақ жұбының типтері біліктін типімен доңғалақтың диаметрімен анықталады. Роликті подшипниктерге арналған доңғалақ жұптары бірынғайландырылған, жолаушы және жүк вагондарында да қолданылады. РУ1-950, РУ-950 және РУ-1050 типті доңғалақ жұптарында өстін шетіне подшипниктерді бұранда арқылы бекітсе, ал РУ1Ш-950 доңғалақ жұбында шайба арқылы бекітіледі. Бұндағы Ш әрпі « шайба» сөзін білдіреді. Р- роликті У- бірыңғайландырылған (унифицированный) 1-біліктің (ось)типі Ш- шайба 950,1050- доңғалақтың диаметрі Вагондағы доңғалақ жұптарының типі Доңғалақ жұбының типі Біліктің типі Доңғалақтың диаметрі, мм Доңғалақ жұбындағы подшипник типі Ескерту РУ1-950 РУ1 950 Тербеліс 1963 ж кейін салынған барлық жолаушы және
  • 3. жүк вагондарында РУ1Ш-950 РУ1Ш 950 Тербеліс 1979 жж салынған барлық жолаушы және жүк вагондарында РУ-950 РУ 950 Тербеліс 1964 ж дейін салынған барлық жолаушы және жүк вагондарында РУ-1050 РУ 1050 Тербеліс 1959 ж дейін салынған жолаушы вагондарында ІІІ-950 ІІІ 950 сырғанау Төрт білікті жүк вагондарында Доңғалақ жұптары вагонның ең негізгі бөлшектерінің бірі оның қалыпты жұмыс жағдайы пойыздың қауіпсіз қозғалысын қолайлы етеді. Сол себепті олар белгілі бір талаптарға сәйкес болуы керек. Доңғалақ жұптарына қойылатын негізгі талаптар: - Беріктігі жеткілікті болу керек - Тозуға төзімді болуы керек - Салмағы аз болуы керек (доңғалақ жұбының салмағы аз болса вагонның тарасы жеңілдейді, тара жеңілдегеннен вагонның қозғалысы кезінде жолдың үстіңгі қабатына түсетін динамикалық әсер азаяды) Пойыздардың қалыпты қозғалысы үшін доңғалақтарды білікке суық күйде пресстің көмегімен берік қылып орнатады. Доңғалақ жұптарының ішкі жағының ара қашықтығы: жаңадан шыққан жылдамдығы 120 км/сағ дейін жүретін вагондарда 1440+3 мм. 120 км/сағ-тан 160 км/сағ дейін 1440 +3,-1 мм. Бағыттамалық бұрмада доңғалақ жұбымен рельстердің жақсы жанасуы үшін өлшемдердің ең төменгі ауытқу - 1 мм болып табылады. Күштердің доңғалақ жұптарына бірқалыпты жіберілуі үшін өстің шеткі жағынан доңғалақтың ішкі жағына дейінгі ара- қашықтықтың айырмашылығы 3 мм аспауы керек. Бір өске бекітілген доңғалақ жұбының диаметрлерінің айырмашылығы 1 мм аспауы қажет. Доңғалақ жұптарын өлшеуге арналған шаблондар: Штихмас – доңғалақ жұбының ішкі жағының ара-қашықтығын өлшеуге арналған шаблон. Абсолютті шаблон – гребеннің қалындығын өлшеуге арналған.
  • 4. Кронциркуль – ободтың енін өлшеу үшін арналған. ДК (скоба) – доңғалақтың диаметрін өлшеуге арналған. Доңғалақ. Доңғалақ үш бөліктен тұрады: Обод, диск, ступица. Айналу шеңбері (круг катания) - дөңгелектің ішкі жағынан 70 мм қашықтықта орналасқан . Айналу шеңберімен дөңгелектің диаметрі және обыттың қалыңдығы өлшенеді. Ободттың ені – 130 мм.ободттың қалындығы 25 мм төмен болмауы керек. Доңғалақтың диаметрі 950,1050 мм. Гребень – ободтың негізгі бір бөлшегі. Гребеннің қалындығы өшенеді. Жолаушы вагондарында 120 км/сағ тан 140 км/сағ дейін эксплуатацияга рұқсат етілген гребеннің ең төменгі қалындығы 28 мм, 140км/сағ тан 160 км/сағ дейін 30 мм.Жаңадан шыққан вагондарда 33 мм. Білік. Білік доғалақтарды орналастыруға арналған доңғалақ жұбының негізгі бір бөлшегі. Ол төрт бөліктен тұрады. Білік Шейка біліктің ортаңғы бөлігі предподступичная часть подступичная часть
  • 5. Термин сөздер Доңғалақ жұбы Колесная пара Доңғалақ Колесо Білік Ось Айналу шеңбері Круг котания Беріктігі жеткілікті Обладать достатосной прочностью Бірыңғайланған Унифицированный Тозуға төзімді болу керек Износостойкость Гребень Гребень Обод Обод Диск Диск Ступица Ступица Шейка Мойын тірек ІV. Жаңа сабақты бекіту: (15-20 мин) 1. Әр оқушыға шаблон суреттері таратылады, оған атауын және сипаттамасын жазу керек. 2. Алфавит әріптері таратылады ондағы әріптерге сабақта өтілген термин сөздерді жазу керек. 3. Термин сөздердің қазақша атауын жазу. V. Жаңа сабақты қорытындылау: (5-7 мин) Бүгінгі сабақта не түсінді стикерге жазып жабыстыру. VI. Бағалау. (2-5 мин). VII. Үйге тапсырма. Өткен тақырыпты оқу, мазмұндау және қосымша мәлімет жазып келу.
  • 6. Термин сөздер Доңғалақ жұбы Колесная пара Доңғалақ Колесо Білік Ось Айналу шеңбері Круг котания Беріктігі жеткілікті Обладать достатосной прочностью Бірыңғайланған Унифицированный Тозуға төзімді болу керек Износостойкость Гребень Гребень Обод Обод Диск Диск Ступица Ступица Шейка Мойын тірек ІV. Жаңа сабақты бекіту: (15-20 мин) 1. Әр оқушыға шаблон суреттері таратылады, оған атауын және сипаттамасын жазу керек. 2. Алфавит әріптері таратылады ондағы әріптерге сабақта өтілген термин сөздерді жазу керек. 3. Термин сөздердің қазақша атауын жазу. V. Жаңа сабақты қорытындылау: (5-7 мин) Бүгінгі сабақта не түсінді стикерге жазып жабыстыру. VI. Бағалау. (2-5 мин). VII. Үйге тапсырма. Өткен тақырыпты оқу, мазмұндау және қосымша мәлімет жазып келу.