1. RANCANGAN PELAJARAN HARIAN SAINS TAHUN 4
Tema : Menyiasat Bumi dan Alam Semesta
Tajuk : 1. Sistem Suria
Tempoh : 60 minit
Objektif Umum : Memahami sistem suria
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menyenaraikan ahli sistem suria
2. Menamakan planet-planet dalam sistem suria mengikut urutan.
3. Menyatakan planet-planet beredar mengelilingi matahari.
Strategi & Kaedah
Pengajaran dan pembelajaran
: 1. Pembelajaran masteri
2. Simulasi
Fasa Pengajaran Isi kandungan Aktiviti Catatan
1. Gain Attention
2. Informing the
Learner of the
Objectives
Set Induksi
(5 minit)
Memperkenalkan ahli-
ahli sistem suria
Jenis aktiviti: Menyanyi bersama.
1. Guru menayangkan video dan
murid diminta menyanyi bersama-
sama mengikut seni kata yang
dipaparkan di dalam video tersebut.
2. Guru menerangkan mengenai
objektif pelajaran dan isi pelajaran
BBM:
Laman Web, Video - Bintang Kecil:
http://www.youtube.com/watch?v=OIJ7ES-
X9U0
Video – Bintang Kecil
Kemahiran Saintifik:
Memerhati
Kemahiran berfikir:
Nilai murni:
Kerjasama
Tahap kognitif:
Pengetahuan
3. Stimulating
Recall of Prior
Learning
Pencetusan Idea
(10 minit)
Ahli-ahli sistem suria
terdiri daripada
matahari, planet-
planet, dan objek lain
seperti komet dan
asteroid.
Jenis aktiviti: Kuiz sistem suria
1. Guru menayangkan animasi sistem
suria dan murid diminta mengenal
pasti objek-objek yang terdapat
dalam sistem suria tersebut.
Bahan P&P:
Laman web animasi:
http://www.kidsastronomy.com/solar_system
.htm
Kemahiran Saintifik:
Memerhati
2. Planet-planet dan
objek-objek lain
beredar mengelilingi
matahari.
2. Guru berbincang dengan murid
berkaitan objek-objek yang tidak
dapat dikenal pasti oleh murid.
3. Murid diminta menyenaraikan objek-
objek tersebut di dalam buku nota.
Kemahiran berfikir:
Mencirikan
Nilai murni:
Minat dan bersifat ingin tahu terhadap
alam semesta.
Tahap kognitif:
Pengetahuan
4. Presenting the
Stimulus
5. Providing
learning
guidance
Penstrukturan
Semula Idea
(15 minit)
Planet-Planet dalam
sistem suria terdiri
daripada:
a) Utarid
b) Zuhrah
c) Bumi
d) Marikh
e) Musytari
f) Zuhal
g) Uranus
h) Neptun
i) Pluto
Jenis aktiviti: Tayangan slaid
1. Guru meminta murid menyatakan
nama- nama planet yang mereka
ketahui.
2. Guru menayangkan slaid planet-
planet dalam sistem suria mengikut
urutan.
3. Guru meminta murid menyatakan
nama-nama planet mengikut urutan.
4. Guru meminta murid menyebut
nama-nama planet yang telah
dinyatakan.
5. Guru memberi ujian ejaan berkenaan
nama-nama planet.
Bahan P&P:
Powerpoint: Planet-Planet Dalam Sistem
Suria
Kemahiran Saintifik:
Memerhati
Kemahiran berfikir:
Membuat urutan
Nilai murni:
Menyedari sains adalah satu cara untuk
memahami alam.
Mensyukuri nikmat kurniaan Tuhan.
Sistematik dan yakin
6. Eliciting
performance
7. Provide
feedback
Aplikasi Idea
(15 minit)
Susunan planet-planet
dan pergerakkan
planet mengelilingi
Matahari
Jenis aktiviti : Simulasi
1. Guru mengedarkan kad-kad yang
mengandungi nama-nama planet
secara rawak kepada murid-murid.
2. Murid-murid yang mendapat kad-kad
tersebut diminta keluar ke hadapan
kelas .
3. Berdasarkan kad-kad yang diberikan,
mereka diminta membuat simulasi
berkaitan susunan dan peredaran
planet.
4. Guru mengemukakan beberapa
soalan kepada murid:
a) Ramalkan apa yang berlaku
sekiranya planet-planet tidak beredar
Bahan P&P:
Kad nama planet
Kemahiran Saintifik:
Memerhati
Meramal
Kemahiran berfikir:
Membuat urutan
Nilai murni:
Kerjasama
Menyedari sains adalah satu cara untuk
memahami alam.
Mensyukuri nikmat kurniaan Tuhan.
Sistematik dan yakin
Berani mencuba.
3. mengikut orbit masing-masing?
b) Ramalkan apa yang berlaku jika orbit
Bumi mendekati / menjauhi
Matahari?
Tahap kognitif:
Aplikasi
Sintesis
8. Assess
performance
Penutup
(5 minit)
Kesimpulan
pengajaran dan
pembelajaran.
Jenis aktiviti: Bersoal jawab.
1. Guru meminta murid menyatakan
ahli-ahli sistem suria.
2. Guru meminta murid menyenarai
nama planet-planat yang telah
mereka pelajari mengikut urutan.
3. Murid diminta menyatakan tentang
peredaran planet-planet.
Bahan P&P: -
Kemahiran Saintifik:
Memerhati
Kemahiran berfikir:
Membuat kesimpulan
Nilai murni:
Sistematik dan yakin
Tahap kognitif:
Pengetahuan
Kefahaman
9. Enhance
retention and
transfer
Refleksi
(10 minit)
Jenis aktiviti: Latihan
1. Guru mengedarkan lembaran kerja
kepada semua murid.
2. Guru dan murid berbincang berkaitan
lembaran kerja yang telah diberikan.
Bahan P&P:
Lampiran 1
Kemahiran Saintifik:
Memerhati
Kemahiran berfikir:
Membuat kesimpulan
Nilai murni:
Sistematik dan yakin
Kerjasama
Tahap kognitif:
Pengetahuan
Kefahaman
Impak
4. RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran : Sains
Kelas : Tahun 4 Pintar
Tarikh / Hari : 06 November 2012 / Selasa
Masa : 9.00pg – 9.40pg
Bil Murid : 12 orang
Tema : Menyiasat Bumi dan Alam Semesta
Bidang Pembelajaran : Sistem Suria
Objektif Pembelajaran : Memahami Sistem Suria
Hasil Pembelajaran : Di akhir sessi pembelajaran ini, murid dapat:
A Menguasai isi kandungan
a) Menyatakan nama-nama planet dalam Sistem Suria mengikut turutan.
b) Menyatakan keistimewaan bagi setiap planet dalam Sistem Suria.
B Membina kemahiran saintifik, berfikir dan strategi
berfikir
a) Memerhati
b) Menggunakan perhubungan ruang dan masa
c) Membanding dan membezakan
d) Mencirikan
e) Membuat urutan
5. C Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni
a) Menyedari bahawa Sains merupakan satu daripada cara untuk memahami alam.
b) Minat dan bersifat ingin tahu tentang alam sekeliling
Konsep/prinsip/hukum/teori:
a) Sistem Suria
b) Planet-planet beredar mengelilingi matahari
mengikut orbitmya
c) Ada 8 planet dalam Sistem Suria
Bahan:
LCD
Notebook
Kad nama planet
Kad keistimewaan planet
Pengetahuan sedia ada:
Murid pernah melihat gambar planet-planet melalui
pembacaan atau di kaca televisyen
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS 4 PINTAR
Langkah
/ Masa
Isi Kandungan
Aktiviti Pengajaran
Dan Pembelajaran
Catatan
6. Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Set
Induksi
(5 minit)
Ahli-Ahli Sistem
Suria
1.Matahari
2.Bulan /
satelit
semulajadi
3.Planet
4.Asteroid
5.Meteor
6.Komet
1. Guru
menayangkan
gambar Sistem
Suria melalui
powerpoint.
2. Guru bertanya
kepada murid
apakah ahli-ahli
Sistem Suria.
3. Guru
menunjukkan
gambar ahli-ahli
Sistem Suria
melalui
powerpoint
dan memberi
penerangan
1. Murid memerhati
gambar Sistem
Suria yang
ditayangkan.
2. Murid
menyatakan ahli-
ahli Sistem Suria.
3. Murid memerhati
gambar-gambar
ahli Sistem Suria
yang ditayangkan
dan mendengar
penerangan guru.
Strategi /
Teknik
1. Tayangan
powerpoint
2. Penerangan
KBKK
1. Memerhati
7. Langkah
/ Masa
Isi Kandungan
Aktiviti Pengajaran
Dan Pembelajaran Catatan
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
mengenainya.
Perkem-
bangan
Langkah
1
(6 minit)
Kenal pasti
planet-planet
dalam Sistem
Suria mengikut
turutan
1.Utarid
2.Zuhrah
3.Bumi
4.Marikh
5.Musytari
6.Zuhal
7.Uranus
8.Neptun
1. Guru memberi
setiap kumpulan
dengan 2 keping
kad nama-nama
planet .
2. Guru
mengarahkan
setiap kumpulan
untuk
menampalkan
nama-nama
planet di papan
putih
berdasarkan kad
yang diterima
mengikut urutan
1. Ahli setiap
kumpulan
berbincang dan
menilai nama-
nama planet yang
diberi.
2. Ahli kumpulan ke
papan putih untuk
menampalkan
nama-nama
planet apabila
dipanggil oleh
guru berdasarkan
kad yang mereka
terima.
3. Murid
Strategi /
Teknik
1. Perbincangan
kumpulan
2. Penerangan
3. Tayangan
powerpoint
KBKK
1. Membuat
turutan
2. Memerhati
8. Langkah
/ Masa
Isi Kandungan
Aktiviti Pengajaran
Dan Pembelajaran Catatan
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
apabila dipanggil.
3. Guru meminta
murid
menyatakan
nama-nama
planet mengikut
turutan yang
betul.
4. Guru
menayangkan
gambar planet-
planet dalam
Sistem Suria
melalui
powerpoint dan
memberi
penerangan.
menyatakan
nama-nama
planet mengikut
turutan yang
betul.
4. Murid memerhati
gambar planet-
planet yang
ditayangkan dan
mendengar
penerangan guru.
9. Langkah
/ Masa
Isi Kandungan
Aktiviti Pengajaran
Dan Pembelajaran Catatan
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Langkah
2
(15 minit)
Kenal pasti
keistimewaan 8
planet dalam
Sistem Suria
1. Guru memberikan
setiap kumpulan
dua kad yang
mengandungi
keistimewaan
mana-mana
planet.
2. Guru meminta
setiap kumpulan
menampalkan
keistimewaan
planet-planet di
papan putih
berdasarkan kad
yang mereka
terima mengikut
1. Murid berbincang
dalam kumpulan
mengenai kad
yang diterima
berkaitan dengan
planet yang
mana.
2. Wakil setiap
kumpulan
menampalkan
keistimewaan
planet yang
berkaitan dengan
kad yang diterima
di papan putih
apabila dipanggil
Strategi/ Teknik
1. Perbincangan
kumpulan
2. Penerangan
3. Tayangan
powerpoint
10. Langkah
/ Masa
Isi Kandungan
Aktiviti Pengajaran
Dan Pembelajaran Catatan
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Utarid
Zuhrah
Bumi
Marikh
Musytari
Zuhal
Uranus
Neptun
turutan
planetyang
pertama hingga
kelapan apabila
dipanggil oleh
guru.
3. Guru
menerangkan
keistimewaan
setiap planet
berdasarkan
gambar di
powerpoint dan
membandingkan
dengan jawapan
murid melalui kad
keistimewaan
yang ditampal
oleh setiap
oleh guru.
3. Murid mendengar
penerangan guru
dengan melihat
gambar di
powerpoint serta
membuat
perbandingan
dengan jawapan
yang telah
mereka
tampalkan di
papan putih.
KBKK
1. Memerhati
2. Menggunakan
perhubungan
ruang dan
masa
3. Mencirikan
4. Membanding
dan membeza
11. Langkah
/ Masa
Isi Kandungan
Aktiviti Pengajaran
Dan Pembelajaran Catatan
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
kumpulan.
Langkah
3
(5 minit)
Kuiz
1. Guru memberikan
soalan. Ahli
kumpulan yang
mengangkat
tangan dahulu
boleh menjawab
soalan. Ganjaran
bintang diberi
kepada kumpulan
yang ahlinya
dapat menjawab
dengan betul.
1. Ahli kumpulan
menjawab soalan
yang diajukan
oleh guru.
Ganjaran bintang
ditampal diruang
kumpulan
masing-masing
Strategi/ Teknik
Kuiz
Langkah Penilaian 1. Guru 1. Murid menjawab
12. Langkah
/ Masa
Isi Kandungan
Aktiviti Pengajaran
Dan Pembelajaran Catatan
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
4
(5 minit)
(Lembaran Kerja) mengedarkan
lembaran kerja
berdasarkan hasil
pembelajaran
(Rujuk
Lampiran 1)
soalan-soalan
dalam lembaran
kerja yang
diberikan oleh
guru.
Strategi/ Teknik
Penilaian
Penutup
(4 minit)
Menyatakan
semula planet-
planet dalam
Sistem Suria dan
keistimewaannya.
1. Guru
mengingatkan
semula tentang
urutan planet-
planet dalam
Sistem Suria dan
keistimewaannya.
1. Murid
menyatakan
semula nama-
nama planet
mengikut turutan
dan
keistimewaan
planet tersebut.
Strategi/ Teknik
Penyoalan