SlideShare a Scribd company logo
1 of 3
Download to read offline
UNITAT DIDÀCTICA 8
(C1. Cultura, participació i civisme digital)

               HÀBITS D’ERGONOMIA, SALUT I MEDI AMBIENT                            2h

Competència: Utilitzar de manera eficient, cívica i segura els recursos de què
disposa la ciutadania en la societat digital, i aplicar-los selectivament en els
diversos àmbits de la vida quotidiana, amb la finalitat del desenvolupament
personal, la participació i la col·laboració en la societat

Objectius:

          ⇒ Conèixer i aplicar els hàbits bàsics per a la salut i ergonomia en l'ús
            d'un ordinador o dispositiu.

          ⇒ Conèixer i aplicar els hàbits bàsics de respecte mediambiental en l’ús
            d’ordinadors i dispositiu s.

          ⇒ Conscienciar-nos de la importància d'aquests hàbits, tant per
            nosaltres mateixos com per la societat.

Capacitats:

Fer un ús segur, ètic i cívic de l es TIC .

Continguts:                                   Metodologia:

                                              Tenint en compte que els hàbits
   1. Tenir cura de la higiene postura.       d'ergonomia, salut i medi ambient, són
   2. Configurar característiques visuals     hàbits que cal aplicar en el nostre dia a
      de la pantalla
                                              dia de treball amb les TIC, aquesta
   3. Organitzar l’espai de treball
   4. Emprar protectors de pantalla           unitat     es treballarà de forma
   5. Pautar rutines de descans i gim-        especialment transversal. Per això es
      nàstica en el lloc de feina             plantegen dos tipus d'activitats:
   6. Fer un ús responsable del material
      fungible                            1- Sessió de transmissió de conceptes.
   7. Tractar correctament els residus
      tecnològics                         2- Aplicació de mesures que fomentin
                                          aquests       hàbits,     individual   i
                                          col·lectivament.

                                              Aquestes mesures poden ser:
                                                 •   Implementar i fomentar un
                                                     sistema de recollida de residus
                                                     (tòners, material tecnològic, ....)
                                                 •   Foment      de    pràctiques    de
                                                     reutilització (donació d'equips de


                                                                                  Pàgina 1 de 3
segona      mà,     tallers        de
                                                  reparació, ...)
                                              •   Cartells de senyalització de bons
                                                  hàbits (tipus “aquí es reutilitza”,
                                                  “imprimeix      només     si     és
                                                  imprescindible”, etc.)
                                              •   Assegurar    que     l'espai    de
                                                  realització del curs és adequat
                                                  per les pautes d'ergonomia i salut
                                                  que transmetem.
                                              •   Avaluació i seguiment d'aquests
                                                  hàbits al llarg de tot el curs.
                                              •   Realització d'exercicis de descans
                                                  i gimnàstica, de forma periòdica
                                                  al llarg de tot el curs.
Recursos:

L'espai ha d'estar habilitat per complir amb les mesures d'ergonomia, salut i medi
ambient adequades.

   1. Materials de formació ACTIC. C1. Cultura, participació i civisme digital.
      Nivell 1 Bàsic. Mòdul 1.
      www.xtec.es/pas-centres/material/792593/c1n1/materials/index-6.html

   2. Materials ACTIC – Citilab
      actic.citilab.eu/navegacio/ACTIC_C1_M3/pagina_01.htm

   3. Vídeo a recomanar perquè els alumnes puguin veure i comentar: “Comprar,
      tirar, comprar”
      http://www.rtve.es/television/documentales/comprar-tirar-comprar/


Avaluació:

Indicadors

          ⇒ Aplica els hàbits bàsics per a la salut, ergonomia i respecte
            mediambiental en l’ús d’un ordinador o dispositiu .

Sistema d'avaluació

          ⇒ Realització satisfactòria de les activitats proposades

          ⇒ Test d'assoliment d'objectius de la unitat didàctica.


                                                                                Pàgina 2 de 3
⇒ Observació del formador (al llarg de tot el curs)




Autoria:

Coordinació
      Mar Corts
Equip
      Carme Badia, Lluís Campderrich i Yolanda Anguita

Universitat Oberta de Catalunya: Màster en Dinamització de la SIG 2011




                                                                         Pàgina 3 de 3

More Related Content

Similar to Unitat didàctica 8. Ergonomia, salut i medi ambient.

Presentació projecte implementació de les TIC a l'Educació Física
Presentació projecte implementació de les TIC a l'Educació FísicaPresentació projecte implementació de les TIC a l'Educació Física
Presentació projecte implementació de les TIC a l'Educació FísicaLlavi Bontiu
 
RECICLAJOCS_Situació d'aprenentatge_.pdf
RECICLAJOCS_Situació d'aprenentatge_.pdfRECICLAJOCS_Situació d'aprenentatge_.pdf
RECICLAJOCS_Situació d'aprenentatge_.pdfAntniaSnchezVigil
 
Mapa acustic Mollet del Vallès
Mapa acustic Mollet del VallèsMapa acustic Mollet del Vallès
Mapa acustic Mollet del VallèsJordi Taboada
 
2009 03 05 Electrificacio Amazonia Comp
2009 03 05 Electrificacio Amazonia Comp2009 03 05 Electrificacio Amazonia Comp
2009 03 05 Electrificacio Amazonia Compesfjoanoliver
 
119.2015 c.01 annex 2 coneixement medi nat soc cult introduccio
119.2015 c.01 annex 2 coneixement medi nat soc cult introduccio119.2015 c.01 annex 2 coneixement medi nat soc cult introduccio
119.2015 c.01 annex 2 coneixement medi nat soc cult introducciombadia6
 
Tres años de La Comunitat de professionals de medi obert de Justicia Juvenil
Tres años de La Comunitat de professionals de medi obert de Justicia JuvenilTres años de La Comunitat de professionals de medi obert de Justicia Juvenil
Tres años de La Comunitat de professionals de medi obert de Justicia JuvenilDepartament de Justicia
 
Intervenció en el desenvolupament de la comunicació i
Intervenció en el desenvolupament de la comunicació iIntervenció en el desenvolupament de la comunicació i
Intervenció en el desenvolupament de la comunicació iLaura Garcinuño Velayos
 
Borismircomenarprojecteeducat1x1 Desembre2009 091220162030 Phpapp02
Borismircomenarprojecteeducat1x1 Desembre2009 091220162030 Phpapp02Borismircomenarprojecteeducat1x1 Desembre2009 091220162030 Phpapp02
Borismircomenarprojecteeducat1x1 Desembre2009 091220162030 Phpapp02Baix
 
"Començar" Projecte eduCAT1x1
"Començar" Projecte eduCAT1x1"Començar" Projecte eduCAT1x1
"Començar" Projecte eduCAT1x1Boris Mir
 
Premi ètica i ciència. biotecnologia i societat. escola garbí pere vergés esp...
Premi ètica i ciència. biotecnologia i societat. escola garbí pere vergés esp...Premi ètica i ciència. biotecnologia i societat. escola garbí pere vergés esp...
Premi ètica i ciència. biotecnologia i societat. escola garbí pere vergés esp...lluís nater
 
Unitat didàctica 4. El Sistema Operatiu.
Unitat didàctica 4. El Sistema Operatiu.Unitat didàctica 4. El Sistema Operatiu.
Unitat didàctica 4. El Sistema Operatiu.Lluís Campderrich
 
Usabilitat, resum Mòdul 2
Usabilitat, resum Mòdul 2Usabilitat, resum Mòdul 2
Usabilitat, resum Mòdul 2Paquita Ribas
 
Elaboració pla tic
Elaboració pla ticElaboració pla tic
Elaboració pla ticsuperoleguer
 

Similar to Unitat didàctica 8. Ergonomia, salut i medi ambient. (20)

Presentació projecte implementació de les TIC a l'Educació Física
Presentació projecte implementació de les TIC a l'Educació FísicaPresentació projecte implementació de les TIC a l'Educació Física
Presentació projecte implementació de les TIC a l'Educació Física
 
RECICLAJOCS_Situació d'aprenentatge_.pdf
RECICLAJOCS_Situació d'aprenentatge_.pdfRECICLAJOCS_Situació d'aprenentatge_.pdf
RECICLAJOCS_Situació d'aprenentatge_.pdf
 
Mapa acustic Mollet del Vallès
Mapa acustic Mollet del VallèsMapa acustic Mollet del Vallès
Mapa acustic Mollet del Vallès
 
8448149890
84481498908448149890
8448149890
 
Pla anual implementació_tic
Pla anual implementació_ticPla anual implementació_tic
Pla anual implementació_tic
 
Pla anual implementació_tic
Pla anual implementació_ticPla anual implementació_tic
Pla anual implementació_tic
 
Pla anual implementació_tic
Pla anual implementació_ticPla anual implementació_tic
Pla anual implementació_tic
 
2009 03 05 Electrificacio Amazonia Comp
2009 03 05 Electrificacio Amazonia Comp2009 03 05 Electrificacio Amazonia Comp
2009 03 05 Electrificacio Amazonia Comp
 
Avaluació heurística
Avaluació heurísticaAvaluació heurística
Avaluació heurística
 
119.2015 c.01 annex 2 coneixement medi nat soc cult introduccio
119.2015 c.01 annex 2 coneixement medi nat soc cult introduccio119.2015 c.01 annex 2 coneixement medi nat soc cult introduccio
119.2015 c.01 annex 2 coneixement medi nat soc cult introduccio
 
Tres años de La Comunitat de professionals de medi obert de Justicia Juvenil
Tres años de La Comunitat de professionals de medi obert de Justicia JuvenilTres años de La Comunitat de professionals de medi obert de Justicia Juvenil
Tres años de La Comunitat de professionals de medi obert de Justicia Juvenil
 
Intervenció en el desenvolupament de la comunicació i
Intervenció en el desenvolupament de la comunicació iIntervenció en el desenvolupament de la comunicació i
Intervenció en el desenvolupament de la comunicació i
 
MEMORIA AMBIENTALITZACIÓ
MEMORIA AMBIENTALITZACIÓMEMORIA AMBIENTALITZACIÓ
MEMORIA AMBIENTALITZACIÓ
 
Borismircomenarprojecteeducat1x1 Desembre2009 091220162030 Phpapp02
Borismircomenarprojecteeducat1x1 Desembre2009 091220162030 Phpapp02Borismircomenarprojecteeducat1x1 Desembre2009 091220162030 Phpapp02
Borismircomenarprojecteeducat1x1 Desembre2009 091220162030 Phpapp02
 
"Començar" Projecte eduCAT1x1
"Començar" Projecte eduCAT1x1"Començar" Projecte eduCAT1x1
"Començar" Projecte eduCAT1x1
 
Premi ètica i ciència. biotecnologia i societat. escola garbí pere vergés esp...
Premi ètica i ciència. biotecnologia i societat. escola garbí pere vergés esp...Premi ètica i ciència. biotecnologia i societat. escola garbí pere vergés esp...
Premi ètica i ciència. biotecnologia i societat. escola garbí pere vergés esp...
 
Unitat didàctica 4. El Sistema Operatiu.
Unitat didàctica 4. El Sistema Operatiu.Unitat didàctica 4. El Sistema Operatiu.
Unitat didàctica 4. El Sistema Operatiu.
 
Usabilitat, resum Mòdul 2
Usabilitat, resum Mòdul 2Usabilitat, resum Mòdul 2
Usabilitat, resum Mòdul 2
 
Software educatiu
Software educatiuSoftware educatiu
Software educatiu
 
Elaboració pla tic
Elaboració pla ticElaboració pla tic
Elaboració pla tic
 

More from Lluís Campderrich

Sessió 1 del curs de creació d'empreses
Sessió 1 del curs de creació d'empresesSessió 1 del curs de creació d'empreses
Sessió 1 del curs de creació d'empresesLluís Campderrich
 
Sessió 3 del curs de creació d'empreses
Sessió 3 del curs de creació d'empresesSessió 3 del curs de creació d'empreses
Sessió 3 del curs de creació d'empresesLluís Campderrich
 
Sessió 2 del curs de creació d'empreses
Sessió 2 del curs de creació d'empresesSessió 2 del curs de creació d'empreses
Sessió 2 del curs de creació d'empresesLluís Campderrich
 
Introducció pràctica al comerç electrònic
Introducció pràctica al comerç electrònicIntroducció pràctica al comerç electrònic
Introducció pràctica al comerç electrònicLluís Campderrich
 
Sessió núm. 4: "Ajudes i subvencions, i el pla econòmic i financer" (Curs de...
Sessió núm. 4:  "Ajudes i subvencions, i el pla econòmic i financer" (Curs de...Sessió núm. 4:  "Ajudes i subvencions, i el pla econòmic i financer" (Curs de...
Sessió núm. 4: "Ajudes i subvencions, i el pla econòmic i financer" (Curs de...Lluís Campderrich
 
Vull muntar el meu propi negoci. Per on he de començar?
Vull muntar el meu propi negoci. Per on he de començar?Vull muntar el meu propi negoci. Per on he de començar?
Vull muntar el meu propi negoci. Per on he de començar?Lluís Campderrich
 
Unitat didàctica 29. Gestions i tràmits per Internet.
Unitat didàctica 29. Gestions i tràmits per Internet.Unitat didàctica 29. Gestions i tràmits per Internet.
Unitat didàctica 29. Gestions i tràmits per Internet.Lluís Campderrich
 
Unitat didàctica 27. Introducció a la creació de CDs i DVDs
Unitat didàctica 27. Introducció a la creació de CDs i DVDsUnitat didàctica 27. Introducció a la creació de CDs i DVDs
Unitat didàctica 27. Introducció a la creació de CDs i DVDsLluís Campderrich
 
Unitat didàctica 24. Captació d'imatges.
Unitat didàctica 24. Captació d'imatges.Unitat didàctica 24. Captació d'imatges.
Unitat didàctica 24. Captació d'imatges.Lluís Campderrich
 
Unitat didàctica 22. Treballar amb un full de càlcul.
Unitat didàctica 22. Treballar amb un full de càlcul.Unitat didàctica 22. Treballar amb un full de càlcul.
Unitat didàctica 22. Treballar amb un full de càlcul.Lluís Campderrich
 
Unitat didàctica 13. Navegació per Internet i altres conceptes.
Unitat didàctica 13. Navegació per Internet i altres conceptes.Unitat didàctica 13. Navegació per Internet i altres conceptes.
Unitat didàctica 13. Navegació per Internet i altres conceptes.Lluís Campderrich
 
Unitat didàctica 11. Conceptes de seguretat.
Unitat didàctica 11. Conceptes de seguretat.Unitat didàctica 11. Conceptes de seguretat.
Unitat didàctica 11. Conceptes de seguretat.Lluís Campderrich
 
Unitat didàctica 10. Format de textos i impressió de textos.
Unitat didàctica 10. Format de textos i impressió de textos.Unitat didàctica 10. Format de textos i impressió de textos.
Unitat didàctica 10. Format de textos i impressió de textos.Lluís Campderrich
 
Unitat didàctica 9. Nocions bàsiques del processador de textos.
Unitat didàctica 9. Nocions bàsiques del processador de textos.Unitat didàctica 9. Nocions bàsiques del processador de textos.
Unitat didàctica 9. Nocions bàsiques del processador de textos.Lluís Campderrich
 
Unitat didàctica 3. Els components de l'ordinador.
Unitat didàctica 3. Els components de l'ordinador.Unitat didàctica 3. Els components de l'ordinador.
Unitat didàctica 3. Els components de l'ordinador.Lluís Campderrich
 
Unitat didàctica 1. La Tecnologia.
Unitat didàctica 1. La Tecnologia.Unitat didàctica 1. La Tecnologia.
Unitat didàctica 1. La Tecnologia.Lluís Campderrich
 
Introducció al comerç electrònic
Introducció al comerç electrònicIntroducció al comerç electrònic
Introducció al comerç electrònicLluís Campderrich
 

More from Lluís Campderrich (17)

Sessió 1 del curs de creació d'empreses
Sessió 1 del curs de creació d'empresesSessió 1 del curs de creació d'empreses
Sessió 1 del curs de creació d'empreses
 
Sessió 3 del curs de creació d'empreses
Sessió 3 del curs de creació d'empresesSessió 3 del curs de creació d'empreses
Sessió 3 del curs de creació d'empreses
 
Sessió 2 del curs de creació d'empreses
Sessió 2 del curs de creació d'empresesSessió 2 del curs de creació d'empreses
Sessió 2 del curs de creació d'empreses
 
Introducció pràctica al comerç electrònic
Introducció pràctica al comerç electrònicIntroducció pràctica al comerç electrònic
Introducció pràctica al comerç electrònic
 
Sessió núm. 4: "Ajudes i subvencions, i el pla econòmic i financer" (Curs de...
Sessió núm. 4:  "Ajudes i subvencions, i el pla econòmic i financer" (Curs de...Sessió núm. 4:  "Ajudes i subvencions, i el pla econòmic i financer" (Curs de...
Sessió núm. 4: "Ajudes i subvencions, i el pla econòmic i financer" (Curs de...
 
Vull muntar el meu propi negoci. Per on he de començar?
Vull muntar el meu propi negoci. Per on he de començar?Vull muntar el meu propi negoci. Per on he de començar?
Vull muntar el meu propi negoci. Per on he de començar?
 
Unitat didàctica 29. Gestions i tràmits per Internet.
Unitat didàctica 29. Gestions i tràmits per Internet.Unitat didàctica 29. Gestions i tràmits per Internet.
Unitat didàctica 29. Gestions i tràmits per Internet.
 
Unitat didàctica 27. Introducció a la creació de CDs i DVDs
Unitat didàctica 27. Introducció a la creació de CDs i DVDsUnitat didàctica 27. Introducció a la creació de CDs i DVDs
Unitat didàctica 27. Introducció a la creació de CDs i DVDs
 
Unitat didàctica 24. Captació d'imatges.
Unitat didàctica 24. Captació d'imatges.Unitat didàctica 24. Captació d'imatges.
Unitat didàctica 24. Captació d'imatges.
 
Unitat didàctica 22. Treballar amb un full de càlcul.
Unitat didàctica 22. Treballar amb un full de càlcul.Unitat didàctica 22. Treballar amb un full de càlcul.
Unitat didàctica 22. Treballar amb un full de càlcul.
 
Unitat didàctica 13. Navegació per Internet i altres conceptes.
Unitat didàctica 13. Navegació per Internet i altres conceptes.Unitat didàctica 13. Navegació per Internet i altres conceptes.
Unitat didàctica 13. Navegació per Internet i altres conceptes.
 
Unitat didàctica 11. Conceptes de seguretat.
Unitat didàctica 11. Conceptes de seguretat.Unitat didàctica 11. Conceptes de seguretat.
Unitat didàctica 11. Conceptes de seguretat.
 
Unitat didàctica 10. Format de textos i impressió de textos.
Unitat didàctica 10. Format de textos i impressió de textos.Unitat didàctica 10. Format de textos i impressió de textos.
Unitat didàctica 10. Format de textos i impressió de textos.
 
Unitat didàctica 9. Nocions bàsiques del processador de textos.
Unitat didàctica 9. Nocions bàsiques del processador de textos.Unitat didàctica 9. Nocions bàsiques del processador de textos.
Unitat didàctica 9. Nocions bàsiques del processador de textos.
 
Unitat didàctica 3. Els components de l'ordinador.
Unitat didàctica 3. Els components de l'ordinador.Unitat didàctica 3. Els components de l'ordinador.
Unitat didàctica 3. Els components de l'ordinador.
 
Unitat didàctica 1. La Tecnologia.
Unitat didàctica 1. La Tecnologia.Unitat didàctica 1. La Tecnologia.
Unitat didàctica 1. La Tecnologia.
 
Introducció al comerç electrònic
Introducció al comerç electrònicIntroducció al comerç electrònic
Introducció al comerç electrònic
 

Unitat didàctica 8. Ergonomia, salut i medi ambient.

  • 1. UNITAT DIDÀCTICA 8 (C1. Cultura, participació i civisme digital) HÀBITS D’ERGONOMIA, SALUT I MEDI AMBIENT 2h Competència: Utilitzar de manera eficient, cívica i segura els recursos de què disposa la ciutadania en la societat digital, i aplicar-los selectivament en els diversos àmbits de la vida quotidiana, amb la finalitat del desenvolupament personal, la participació i la col·laboració en la societat Objectius: ⇒ Conèixer i aplicar els hàbits bàsics per a la salut i ergonomia en l'ús d'un ordinador o dispositiu. ⇒ Conèixer i aplicar els hàbits bàsics de respecte mediambiental en l’ús d’ordinadors i dispositiu s. ⇒ Conscienciar-nos de la importància d'aquests hàbits, tant per nosaltres mateixos com per la societat. Capacitats: Fer un ús segur, ètic i cívic de l es TIC . Continguts: Metodologia: Tenint en compte que els hàbits 1. Tenir cura de la higiene postura. d'ergonomia, salut i medi ambient, són 2. Configurar característiques visuals hàbits que cal aplicar en el nostre dia a de la pantalla dia de treball amb les TIC, aquesta 3. Organitzar l’espai de treball 4. Emprar protectors de pantalla unitat es treballarà de forma 5. Pautar rutines de descans i gim- especialment transversal. Per això es nàstica en el lloc de feina plantegen dos tipus d'activitats: 6. Fer un ús responsable del material fungible 1- Sessió de transmissió de conceptes. 7. Tractar correctament els residus tecnològics 2- Aplicació de mesures que fomentin aquests hàbits, individual i col·lectivament. Aquestes mesures poden ser: • Implementar i fomentar un sistema de recollida de residus (tòners, material tecnològic, ....) • Foment de pràctiques de reutilització (donació d'equips de Pàgina 1 de 3
  • 2. segona mà, tallers de reparació, ...) • Cartells de senyalització de bons hàbits (tipus “aquí es reutilitza”, “imprimeix només si és imprescindible”, etc.) • Assegurar que l'espai de realització del curs és adequat per les pautes d'ergonomia i salut que transmetem. • Avaluació i seguiment d'aquests hàbits al llarg de tot el curs. • Realització d'exercicis de descans i gimnàstica, de forma periòdica al llarg de tot el curs. Recursos: L'espai ha d'estar habilitat per complir amb les mesures d'ergonomia, salut i medi ambient adequades. 1. Materials de formació ACTIC. C1. Cultura, participació i civisme digital. Nivell 1 Bàsic. Mòdul 1. www.xtec.es/pas-centres/material/792593/c1n1/materials/index-6.html 2. Materials ACTIC – Citilab actic.citilab.eu/navegacio/ACTIC_C1_M3/pagina_01.htm 3. Vídeo a recomanar perquè els alumnes puguin veure i comentar: “Comprar, tirar, comprar” http://www.rtve.es/television/documentales/comprar-tirar-comprar/ Avaluació: Indicadors ⇒ Aplica els hàbits bàsics per a la salut, ergonomia i respecte mediambiental en l’ús d’un ordinador o dispositiu . Sistema d'avaluació ⇒ Realització satisfactòria de les activitats proposades ⇒ Test d'assoliment d'objectius de la unitat didàctica. Pàgina 2 de 3
  • 3. ⇒ Observació del formador (al llarg de tot el curs) Autoria: Coordinació Mar Corts Equip Carme Badia, Lluís Campderrich i Yolanda Anguita Universitat Oberta de Catalunya: Màster en Dinamització de la SIG 2011 Pàgina 3 de 3