SlideShare a Scribd company logo
1 of 7
ორგანიზმი და გარემო

      ქისტაურის საჯარო სკოლა

             ბიოლოგია



მარინა ღადალაშვილი
საგანი            ბიოლოგია




კლასი             IX




გაკვეთილის ტიპი   შემაჯამებელი გაკვეთილი




თემა              ორგანიზმი და გარემო
გაკვეთილის მიზანი        ჩამოუყალიბოს მოსწავლეებს
                          თავისუფალი აზროვნების
                          უნარი




აქტივობები და მეთოდები  გონებრივი იერიში
                         ასოციაციური კავშირები

                         თავისუფალი წერა,პლაკატის
                          მომზადება

                         გასეირნება გალერეაში
მოსწავლეების ორგანიზება    ინდივიდუალური,წყვილური,
                            ჯგუფური



გამოყენებული მასალა        ფორმატის ქაღალდი

(რესურსები)                ფურცლრბი

                           ფერადი ფანქრები

                           თვალსაჩინოება

                           ი ს ტ.


შეფასება                   განმსაზღვრელი (შეფასების
                            კრიტერიუმებით)

                           განმავითარებელი(შეფასების
                            რუბრიკა)
დროის განაწილება    ჯგუფების ფორმირება (5 წთ)

 (სულ 45 წუთი)
                    ვარიანტების შექმნა (10 წთ)


                    გადასინჯვა,რედაქტირება (10 წთ)


                    პრეზენტაცია (15 წთ)


                    შეფასება - თავისუფალი წერა
                     (5 წთ)
გაკვეთილის მიზანი

  მოსწავლეები იხსენებენ, მსჯელობენ, სვამენ
კიტხვებს, ანალიზს აკეთებენ, აფასებენ.
გაკვეთილის მსვლელობა
 მასწავლებელი ატარებს მინი ლექციას განწყობის
 შესაქმნელად (5 წთ)
 გონებრივი იერიში- სთხოვს თუ რა იციან
 ორგანიზმის და იმ გარემო პირობების შესახებ, სადაც
 ცოცხალ ორგანიზმს უწევს სიცოცხლე.
 ჯგუფებად ორგანიზება- მოსწავლეები ეწყობიან
 ჯგუფებად და თითოეული ჯგუფი იღებს დავალებას.
 პრეზენტაცია- თითოეული ჯგუფის პრეზენტატორი
 აკეთებს პრეზენტაციას ჯგუფის მუსაობის შესახებ.
 წარმოადგენენ ჯგუფები პლაკატებს, გამოაკრავენ
 თვალსაჩინოდ და აცნობენ თავიაანთ ნააზრევს.
 შეფასება
საშინაო დავალება

More Related Content

Similar to ორგანიზმი და გარემო

საკლასო პლაკატის დამზადება
საკლასო პლაკატის დამზადებასაკლასო პლაკატის დამზადება
საკლასო პლაკატის დამზადებაritadateshidze
 
კარგ ქართველთა ხსოვნისათვის - სამოდელო გაკვეთილის გეგმა
კარგ ქართველთა ხსოვნისათვის  - სამოდელო გაკვეთილის გეგმაკარგ ქართველთა ხსოვნისათვის  - სამოდელო გაკვეთილის გეგმა
კარგ ქართველთა ხსოვნისათვის - სამოდელო გაკვეთილის გეგმაmziaegiashvili
 
ქართველი რომანტიკოსები სამოდელო გაკვეთილის გეგმა
ქართველი რომანტიკოსები   სამოდელო გაკვეთილის გეგმაქართველი რომანტიკოსები   სამოდელო გაკვეთილის გეგმა
ქართველი რომანტიკოსები სამოდელო გაკვეთილის გეგმაmziaegiashvili
 
Manana Abazadze
Manana AbazadzeManana Abazadze
Manana Abazadzemeoredone2
 
პრეზენტაცია "არაჯანსაღი კვება@
პრეზენტაცია "არაჯანსაღი კვება@პრეზენტაცია "არაჯანსაღი კვება@
პრეზენტაცია "არაჯანსაღი კვება@ninochi68
 
მეტაკოგნიცია-სწავლის სწავლა
მეტაკოგნიცია-სწავლის სწავლამეტაკოგნიცია-სწავლის სწავლა
მეტაკოგნიცია-სწავლის სწავლაAdelina Ahadova
 
მასწავლებელთა სამეცნიერო–პრაქტიკული კონფერენცია. მაია –წყალტუბო–გეგუთი
მასწავლებელთა სამეცნიერო–პრაქტიკული კონფერენცია. მაია –წყალტუბო–გეგუთიმასწავლებელთა სამეცნიერო–პრაქტიკული კონფერენცია. მაია –წყალტუბო–გეგუთი
მასწავლებელთა სამეცნიერო–პრაქტიკული კონფერენცია. მაია –წყალტუბო–გეგუთიმაია მამისეიშვილი
 
ნანა ზარხოზაშვილი
ნანა ზარხოზაშვილინანა ზარხოზაშვილი
ნანა ზარხოზაშვილიmeoredone2
 
ნანა ზარხოზაშვილი
ნანა ზარხოზაშვილინანა ზარხოზაშვილი
ნანა ზარხოზაშვილიmeoredone2
 
გაკვეთილის გეგმა
გაკვეთილის გეგმაგაკვეთილის გეგმა
გაკვეთილის გეგმაschool
 
გაკვეთილის გეგმები
გაკვეთილის გეგმებიგაკვეთილის გეგმები
გაკვეთილის გეგმებიnino mania
 

Similar to ორგანიზმი და გარემო (20)

საკლასო პლაკატის დამზადება
საკლასო პლაკატის დამზადებასაკლასო პლაკატის დამზადება
საკლასო პლაკატის დამზადება
 
Gegma2
Gegma2Gegma2
Gegma2
 
კარგ ქართველთა ხსოვნისათვის - სამოდელო გაკვეთილის გეგმა
კარგ ქართველთა ხსოვნისათვის  - სამოდელო გაკვეთილის გეგმაკარგ ქართველთა ხსოვნისათვის  - სამოდელო გაკვეთილის გეგმა
კარგ ქართველთა ხსოვნისათვის - სამოდელო გაკვეთილის გეგმა
 
ქართველი რომანტიკოსები სამოდელო გაკვეთილის გეგმა
ქართველი რომანტიკოსები   სამოდელო გაკვეთილის გეგმაქართველი რომანტიკოსები   სამოდელო გაკვეთილის გეგმა
ქართველი რომანტიკოსები სამოდელო გაკვეთილის გეგმა
 
Proeqti
ProeqtiProeqti
Proeqti
 
Gegma5
Gegma5Gegma5
Gegma5
 
Presentation1
Presentation1Presentation1
Presentation1
 
Gakve tilis gegma tvalze
Gakve tilis gegma tvalzeGakve tilis gegma tvalze
Gakve tilis gegma tvalze
 
Manana Abazadze
Manana AbazadzeManana Abazadze
Manana Abazadze
 
Gegma3
Gegma3Gegma3
Gegma3
 
პრეზენტაცია "არაჯანსაღი კვება@
პრეზენტაცია "არაჯანსაღი კვება@პრეზენტაცია "არაჯანსაღი კვება@
პრეზენტაცია "არაჯანსაღი კვება@
 
მეტაკოგნიცია-სწავლის სწავლა
მეტაკოგნიცია-სწავლის სწავლამეტაკოგნიცია-სწავლის სწავლა
მეტაკოგნიცია-სწავლის სწავლა
 
საკუთარი პრაქტიკის კვალდაკვალ
საკუთარი პრაქტიკის კვალდაკვალსაკუთარი პრაქტიკის კვალდაკვალ
საკუთარი პრაქტიკის კვალდაკვალ
 
მასწავლებელთა სამეცნიერო–პრაქტიკული კონფერენცია. მაია –წყალტუბო–გეგუთი
მასწავლებელთა სამეცნიერო–პრაქტიკული კონფერენცია. მაია –წყალტუბო–გეგუთიმასწავლებელთა სამეცნიერო–პრაქტიკული კონფერენცია. მაია –წყალტუბო–გეგუთი
მასწავლებელთა სამეცნიერო–პრაქტიკული კონფერენცია. მაია –წყალტუბო–გეგუთი
 
Gegma1
Gegma1Gegma1
Gegma1
 
ნანა ზარხოზაშვილი
ნანა ზარხოზაშვილინანა ზარხოზაშვილი
ნანა ზარხოზაშვილი
 
ნანა ზარხოზაშვილი
ნანა ზარხოზაშვილინანა ზარხოზაშვილი
ნანა ზარხოზაშვილი
 
Gakve tilis gegma tvalze
Gakve tilis gegma tvalzeGakve tilis gegma tvalze
Gakve tilis gegma tvalze
 
გაკვეთილის გეგმა
გაკვეთილის გეგმაგაკვეთილის გეგმა
გაკვეთილის გეგმა
 
გაკვეთილის გეგმები
გაკვეთილის გეგმებიგაკვეთილის გეგმები
გაკვეთილის გეგმები
 

More from lalipangani

სურათები
სურათებისურათები
სურათებიlalipangani
 
დღე და ღამე
დღე და ღამედღე და ღამე
დღე და ღამეlalipangani
 
დღე და ღამე
დღე და ღამედღე და ღამე
დღე და ღამეlalipangani
 
სპორტი
სპორტისპორტი
სპორტიlalipangani
 
მონაცემთა წარმოდგენის ხერხები
მონაცემთა წარმოდგენის ხერხებიმონაცემთა წარმოდგენის ხერხები
მონაცემთა წარმოდგენის ხერხებიlalipangani
 
საერთო სახლი–პლანეტა დედამიწა
საერთო სახლი–პლანეტა დედამიწასაერთო სახლი–პლანეტა დედამიწა
საერთო სახლი–პლანეტა დედამიწაlalipangani
 
საერთო სახლი–პლანეტა დედამიწა
საერთო სახლი–პლანეტა დედამიწასაერთო სახლი–პლანეტა დედამიწა
საერთო სახლი–პლანეტა დედამიწაlalipangani
 
ზემო ხოდაშენი1
ზემო ხოდაშენი1ზემო ხოდაშენი1
ზემო ხოდაშენი1lalipangani
 
საქართველოს წითელი წიგნი
საქართველოს წითელი წიგნისაქართველოს წითელი წიგნი
საქართველოს წითელი წიგნიlalipangani
 
ბერმუდის სამკუთხედი
ბერმუდის სამკუთხედიბერმუდის სამკუთხედი
ბერმუდის სამკუთხედიlalipangani
 

More from lalipangani (14)

სურათები
სურათებისურათები
სურათები
 
დღე და ღამე
დღე და ღამედღე და ღამე
დღე და ღამე
 
დღე და ღამე
დღე და ღამედღე და ღამე
დღე და ღამე
 
სპორტი
სპორტისპორტი
სპორტი
 
მონაცემთა წარმოდგენის ხერხები
მონაცემთა წარმოდგენის ხერხებიმონაცემთა წარმოდგენის ხერხები
მონაცემთა წარმოდგენის ხერხები
 
საერთო სახლი–პლანეტა დედამიწა
საერთო სახლი–პლანეტა დედამიწასაერთო სახლი–პლანეტა დედამიწა
საერთო სახლი–პლანეტა დედამიწა
 
საერთო სახლი–პლანეტა დედამიწა
საერთო სახლი–პლანეტა დედამიწასაერთო სახლი–პლანეტა დედამიწა
საერთო სახლი–პლანეტა დედამიწა
 
ზემო ხოდაშენი1
ზემო ხოდაშენი1ზემო ხოდაშენი1
ზემო ხოდაშენი1
 
Firosmani
FirosmaniFirosmani
Firosmani
 
Vaja fshavela
Vaja fshavelaVaja fshavela
Vaja fshavela
 
Firosmani
FirosmaniFirosmani
Firosmani
 
Mari
MariMari
Mari
 
საქართველოს წითელი წიგნი
საქართველოს წითელი წიგნისაქართველოს წითელი წიგნი
საქართველოს წითელი წიგნი
 
ბერმუდის სამკუთხედი
ბერმუდის სამკუთხედიბერმუდის სამკუთხედი
ბერმუდის სამკუთხედი
 

ორგანიზმი და გარემო

  • 1. ორგანიზმი და გარემო ქისტაურის საჯარო სკოლა ბიოლოგია მარინა ღადალაშვილი
  • 2. საგანი ბიოლოგია კლასი IX გაკვეთილის ტიპი შემაჯამებელი გაკვეთილი თემა ორგანიზმი და გარემო
  • 3. გაკვეთილის მიზანი  ჩამოუყალიბოს მოსწავლეებს თავისუფალი აზროვნების უნარი აქტივობები და მეთოდები  გონებრივი იერიში  ასოციაციური კავშირები  თავისუფალი წერა,პლაკატის მომზადება  გასეირნება გალერეაში
  • 4. მოსწავლეების ორგანიზება  ინდივიდუალური,წყვილური, ჯგუფური გამოყენებული მასალა  ფორმატის ქაღალდი (რესურსები)  ფურცლრბი  ფერადი ფანქრები  თვალსაჩინოება  ი ს ტ. შეფასება  განმსაზღვრელი (შეფასების კრიტერიუმებით)  განმავითარებელი(შეფასების რუბრიკა)
  • 5. დროის განაწილება  ჯგუფების ფორმირება (5 წთ) (სულ 45 წუთი)  ვარიანტების შექმნა (10 წთ)  გადასინჯვა,რედაქტირება (10 წთ)  პრეზენტაცია (15 წთ)  შეფასება - თავისუფალი წერა (5 წთ)
  • 6. გაკვეთილის მიზანი მოსწავლეები იხსენებენ, მსჯელობენ, სვამენ კიტხვებს, ანალიზს აკეთებენ, აფასებენ.
  • 7. გაკვეთილის მსვლელობა  მასწავლებელი ატარებს მინი ლექციას განწყობის შესაქმნელად (5 წთ)  გონებრივი იერიში- სთხოვს თუ რა იციან ორგანიზმის და იმ გარემო პირობების შესახებ, სადაც ცოცხალ ორგანიზმს უწევს სიცოცხლე.  ჯგუფებად ორგანიზება- მოსწავლეები ეწყობიან ჯგუფებად და თითოეული ჯგუფი იღებს დავალებას.  პრეზენტაცია- თითოეული ჯგუფის პრეზენტატორი აკეთებს პრეზენტაციას ჯგუფის მუსაობის შესახებ.  წარმოადგენენ ჯგუფები პლაკატებს, გამოაკრავენ თვალსაჩინოდ და აცნობენ თავიაანთ ნააზრევს.  შეფასება საშინაო დავალება