1. PROPOSTA DIDÀCTICA PER ALTRACTAMENT DEL LLENGUATGEORAL
Desenvolupament d’Habilitats Comunicatives en contextosmultilingües
Jordi Muñoz
David Ulloa
Javier Pedrajas
3ºC
2. PROPOSTA DIDÀCTICA PER AL
TRACTAMENT DEL LLENGUATGE ORAL
NIVELL AL QUE VA DIRIGIT:
• Qualsevol cicle de Primària (adaptable als continguts de tots els cicles)
OBJECTIUS:
• Desenvolupar l’habilitat d’expressar-se oralment.
• Participació activa de l’alumnat en la construcció de coneixements teòrics.
• Assolir els coneixements de l’assignatura de manera pràctica i lúdica.
• Respectar els torns de paraula en una parla amb diversos participants.
CONTINGUTS:
• Tots els continguts que es treballen a les àrees curriculars.
MATERIAL:
• Pissarra digital
• Objecte indicador per al parlant, relacionat amb la temàtica.
TEMPORALITZACIÓ:
• Segons el tipus d’activitat:
o Com a identificador d’idees prèvies: de 20 -30 minuts.
o Com a mètode per a assolir coneixements: 50-55 minuts.
AVALUACIÓ:
• El correcte ús de la llengua oral.
• La seua habilitat com a orador.
3. PROPOSTA DIDÀCTICA PER AL
TRACTAMENT DEL LLENGUATGE ORAL
MICROHABILITATS IMPLICADES:
• Reconèixer les paraules per tal d’aconseguir extraure el significat de les
explicacions dels companys.
• Interpretar allò que escoltem per tractar de trobar la paraula o paraules que
s’està definint.
• Inferir informació dels gestos que fan els companys recolzant el seu discurs oral
per tal de trobar amb més facilitat la resposta correcta.
• Retenir les dades més importants del discurs de l’orador a fi de poder-les
emprar per a trobar la solució.
4. PROPOSTA DIDÀCTICA PER AL
TRACTAMENT DEL LLENGUATGE ORAL
DESCRIPCIÓ DE L’ACTIVITAT:
• Escollim un alumne que farà d’orador, i es col·locarà enfront de la pissarra
digital al final de la classe de cara als companys.
• La resta es col·locarà d’esquenes a la pissarra i esperant a que el seu
company comence l’activitat.
• A la pissarra digital apareixerà una imatge que l’orador haurà d’explicar als
seus companys, tractant que aquestos endevinen de què es tracta.
• L’activitat es podrà adaptar a tots els cicles d’Educació Primària.
5. PRIMER CICLE
ofici fusta
ferramentes mobles
Fuster: Persona que treballa la fusta, utilitzant
ferramentes, per a transformar-la en objectes
útils per a la vida de les persones, com mobles,
portes…
¿De quin ofici es tracta?
7. TERCER CICLE
hoquei gel
patins stick
¿De quin esport es tracta?
disc
És un esport que es juga per equips, sobre diverses superfícies, on
l’objectiu és marcar gol en unes porteries xicotetes, colpejant l’objecte
amb una peça de fusta o plàstic i conduint-lo per terra.