SlideShare a Scribd company logo
1 of 8
Bbr 36903
Kemahiran tumpuan dalam
sains
TUGASAN KUMPULAN
RANcANGAN PeLAjARAN hARiAN
( KeMAhiRAN 4MAT)
NAMA AhLi KUMPULAN:
jAGAN A/L ARUMUGAM (db 100777)
WAN MOhd FAUZi biN WAN iSMAiL (db100344)
MOhd SALLehUddiN biN MOhd RASid (db 100057)
NORAZRie biN che PUTeh (db 100347)
RUS AMiN biN AbdUL RAZAK (db100051)
PeNSYARAh : eN. TAN KiNG hYiANG
RANCANGAN MENGAJAR HARIAN
Mata Pelajaran :
SAINS
Tingkatan/Kelas :
5
Tempat
: KELAS MUSYTARI
TAJUK

:

Tarikh
:
Bil. Pelajar :
Masa
:

48 orang
40 minit

BURUJ

OBJEKTIF :
Pada akhir pembelajaran dan pengajaran pelajar dapat:
1.1.1 Menyatakan maksud buruj.
1.1.2 Mengenalpasti jenis-jenis buruj.
PENDEKATAN : 4MAT
PENGETAHUAN SEDIA ADA
Murid biasa melihat bintang-bintang di langit pada waktu malam.
ALAT/BAHAN BANTU MENGAJAR (ABBM)
Papan litar Buruj, Slaid Power point, Video, Gambar
PENGURUSAN KELAS/LANGKAH KESELAMATAN
- Bilik darjah dalam keadaan yang baik
-

Susunan kerusi dan meja dalam keadaan baik

PENERAPAN NILAI-NILAI MURNI
-

Bersyukur
Menghargai ciptaan tuhan
2 minit

Isi Pelajaran
Pengenalan/Pra
Pengajaran :

Murid dapat memberi

Aktiviti Pengajaran dan
pembelajaran
1.Guru bertanya khabar

respon.

kepada murid-murid.

Nilai murni:

2. Murid menjawab soalan

Masa

Bersyukur di atas kesihatan

guru.

yang diberikan tuhan.

Hasil Pembelajaran

Apa khabar?

Catatan

Semua sihat hari ini?

5 minit

Set Induksi:

Murid dapat menjawab

1.Guru menayangkan video

Video

soalan yang dikemukakan

bintang-bintang pada waktu

berkaitan dengan video

malam.

yang ditonton.

2.Guru bertanyakan soalan

4MAT- Quardrant One

berdasarkan tayangan video.

‘WHY’

Bintang

-

video bintang pada
waktu malam

3. Murid memberi respon

-

The Meaning Articular

kepada soalan guru.

-

Honoring student
diversity as an aid to
learning

-

Connecting personal life
and the content.
10
minit

Penyampaian isi :
Maksud buruj (buruj
adalah gugusan

Murid dapat mengetahui

1.Guru menunjukkan gambar-

maksud buruj.

gambar buruj.

Alat bantu belajar :

2. Murid menyatakan

- Slaid power point

persamaan dan perbezaan

(Gambar buruj)

bintang di langit yang
membentuk corak

yang terdapat dalam gambar-

pada waktu malam)

gambar buruj.
3.Guru menerangkan maksud

Penstrukturan Idea:
10
minit

Murid mengetahui jenis-

buruj kepada murid.
1.Guru menunjukkan contoh-

Jenis-jenis buruj

jenis buruj.

contoh buruj menggunakan

- buruj belantik

-

Papan litar buruj

-

Perisian Stellarium

papan litar buruj.

- buruj biduk

KPS:

- buruj pari

2. Murid menggunakan
Perisian Stellarium untuk

- buruj skorpio
Murid –murid melakar
jenis-jenis buruj

Meramal
4MAT- Quadrant Two -

mencari buruj mengikut

-“WHAT”

situasi sebenar.

-Understanding at the
conceptual level
-Relating the parts back to the
whole
Penilaian
10
minit

1.Guru membahagikan murid- 4MAT- Quadrant Three

Lembaran Kerja

murid kepada 4 kumpulan.

“HOW DOES THIS WORK”

2.Guru mengedarkan papan

-The Facilitator of Resources

litar buruj yang berlainan

-Paracting and personalizing

serta lembaran kerja kepada

-Learning students to the use

setiap kumpulan .

and integeration of the

3.Murid-murid

material learned.

menyambungkan litar untuk
melihat paparan buruj yang

4 MAT – Quadrant Four “IF”

terbentuk.
4.Seterusnya murid melakar

The Facilitator of creative
options

buruj dalam lembaran kerja
mengikut nama dinyatakan.
5.Murid-murid mengulangi
langkah 3 dan 4 untuk litar
buruj yang lain
6. Murid-murid akan
membentangkan serta
menerangkan tentang jenisjenis buruj.

-Arranging student sharing
-Applying learning in new
ways
3 minit

Penutup

1. Murid menyatakan

1. Guru menyoal murid-murid

Kad manila -Gambar- gambar

tajuk pembelajaran hari

tentang isi pembelajaran yang

buruj

ini.

dipelajari hari ini.

2. Murid dapat

2.Murid –murid menyatakan

Maksud buruj (buruj

menyatakan maksud

maksud buruj dan jenis-jenis

Nilai Murni;

adalah gugusan

buruj.

buruj yang dipelajarinya.

Menghargai ciptaan tuhan

bintang di langit yang

3. Murid dapat

3.Guru menujukkan gambar-

membentuk corak

menamakan jenis-jenis

gambar buruj dan meminta

pada waktu malam)

buruj dengan betul

murid-murid menamakan

4. Murid bersyukur

buruj-buruj tersebut.

dengan ciptaan tuhan.

4. Guru meminta murid

Kesimpulan

Jenis-jenis buruj
- buruj belantik

melakarkan bentuk buruj dan

- buruj biduk

menamakannya dalam buku

- buruj pari

nota sains sebagai latihan di

- buruj skorpio

rumah.
JUSTIFIKASI 4 MAT DALAM PENGAJARAN & PEMBELAJARAN

Kumpulan kami memilih kaedah 4 MAT dalam pengajaran dan pembelajaran kerana :
1.

Ada aktiviti yang melibatkan “ hands on” serta guru bertindak sebagai fasilitator.

2.

Murid –murid yang suka gaya pembelajaran yang berlainan.

3.

Melibatkan semua murid terlibat dalam proses pengajaran & pembelajaran.

4.

Gaya pembelajaran yang sesuai dengan tahap penguasaan murid.

Dalam pengajaran dan pembelajaran kumpulan kami telah menerapkan beberapa pedekatan
4MAT seperti berikut :
Set Induksi – 4MAT Quardrant 1 “WHY” ( Imaginasi dan Kreatif)
1. Murid dapat melihat benda maujud dalam perisian Stelarium serta memahami
dengan lebih menjelas tentang konsep isi pelajaran .
2. Menarik perhatian murid serta membimbing dan juga merangsang murid.

Langkah 2 -Penyampaian Isi-4MAT Quardrant 2 “WHAT” (Teori dan Analisis)
1.

Mempersembahkan slide power point untuk menerangkan konsep isi pelajaran
kepada murid satu demi satu.

2.

Munujukkan gambar-gambar berkaitan dengan tajuk dengan isi pelajaran supaya
mereka dapat merangsang.

3. Guru juga membimbing murid-murid
Langkah 3 – Penstrukturan Idea - 4MAT Quardrant 3 “HOW DOES THIS WORK”
( Praktik)
1.

Murid –murid membuat latihan dan ujikaji papan litar buruj.

2. Murid –murid juga akan melakarkan buruj dalam lembaran kerja. Ini akan
memperkukuhkan konsep isi pelajaran di kalangan murid.
Langkah 4-Penilaian - 4MAT Quardrant 4 “IF” ( Dinamik dan Intuitif)
1. Selepas murid menyambung papan litar buruj serta melakarkan bentuk buruj , muridmurid akan menerangkan konsep dihadapan kelas.
2.

Murid-murid juga berkongsi maklumat dengan murid-murid yang lain.

3. Guru juga perlu membimbing dan membuat tindakan susulan ( jika ada).

More Related Content

Similar to Rancangan pelajaran harian (4 mat)

Set induksi (khaidir)
Set induksi (khaidir)Set induksi (khaidir)
Set induksi (khaidir)Khaidir Zain
 
Modul Ajar Kelas 7 SMP Seni Tari Fase D Unit 2
Modul Ajar Kelas 7 SMP Seni Tari Fase D Unit 2Modul Ajar Kelas 7 SMP Seni Tari Fase D Unit 2
Modul Ajar Kelas 7 SMP Seni Tari Fase D Unit 2Modul Guruku
 
Modul Hakikat Ilmu IPA Kurikulum Merdeka SMP Kelas 7.pdf
Modul Hakikat Ilmu IPA Kurikulum Merdeka SMP Kelas 7.pdfModul Hakikat Ilmu IPA Kurikulum Merdeka SMP Kelas 7.pdf
Modul Hakikat Ilmu IPA Kurikulum Merdeka SMP Kelas 7.pdfZainulHasan13
 
Modul Ajar Kelas 8 SMP IPA Fase D Bab 5
Modul Ajar Kelas 8 SMP IPA Fase D Bab 5Modul Ajar Kelas 8 SMP IPA Fase D Bab 5
Modul Ajar Kelas 8 SMP IPA Fase D Bab 5Modul Guruku
 
RPH MINGGU 6 SAINS THN 1 BY CIKGU GORGEOUS.docx
RPH MINGGU 6 SAINS THN 1 BY CIKGU GORGEOUS.docxRPH MINGGU 6 SAINS THN 1 BY CIKGU GORGEOUS.docx
RPH MINGGU 6 SAINS THN 1 BY CIKGU GORGEOUS.docxVinisha Rajagopal
 
Rpp 13 senam lantai smp vii
Rpp 13 senam lantai smp viiRpp 13 senam lantai smp vii
Rpp 13 senam lantai smp viiimamMZ
 
Lk.3 format desain pembelajaran asrofiyah
Lk.3 format desain pembelajaran asrofiyahLk.3 format desain pembelajaran asrofiyah
Lk.3 format desain pembelajaran asrofiyahFia Trensditia
 
Modul Ajar Matematika Kelas 7 Bab 5 Fase D
Modul Ajar Matematika Kelas 7 Bab 5 Fase DModul Ajar Matematika Kelas 7 Bab 5 Fase D
Modul Ajar Matematika Kelas 7 Bab 5 Fase DModul Guruku
 
Modul KSSR Sains Tahun 4
Modul KSSR Sains Tahun 4Modul KSSR Sains Tahun 4
Modul KSSR Sains Tahun 4Safiah Sulaiman
 
Modul pn p sains bm thn 4
Modul pn p sains bm thn 4Modul pn p sains bm thn 4
Modul pn p sains bm thn 4AIDA YAHYA
 
Modul PDP SAINS (VERSI BM ) TAHUN 4
Modul PDP SAINS (VERSI BM ) TAHUN 4Modul PDP SAINS (VERSI BM ) TAHUN 4
Modul PDP SAINS (VERSI BM ) TAHUN 4FREE FILE DOWNLOAD
 
7. model pembelajaran MK Microteching
7. model pembelajaran MK Microteching7. model pembelajaran MK Microteching
7. model pembelajaran MK MicrotechingSaifUdin16
 
Teknik Melatih 2022 PTM Jatim 3.pptx
Teknik Melatih 2022 PTM Jatim 3.pptxTeknik Melatih 2022 PTM Jatim 3.pptx
Teknik Melatih 2022 PTM Jatim 3.pptxPanjimBangunAsmoro
 
jangka sorong (RPP)
jangka sorong (RPP)jangka sorong (RPP)
jangka sorong (RPP)iyzana
 
jangka sorong (RPP)
jangka sorong (RPP)jangka sorong (RPP)
jangka sorong (RPP)iyzana
 

Similar to Rancangan pelajaran harian (4 mat) (20)

TUGAS TUTORIAL 1 PKP ok.pdf
TUGAS TUTORIAL 1 PKP ok.pdfTUGAS TUTORIAL 1 PKP ok.pdf
TUGAS TUTORIAL 1 PKP ok.pdf
 
Set induksi (khaidir)
Set induksi (khaidir)Set induksi (khaidir)
Set induksi (khaidir)
 
Modul Ajar Kelas 7 SMP Seni Tari Fase D Unit 2
Modul Ajar Kelas 7 SMP Seni Tari Fase D Unit 2Modul Ajar Kelas 7 SMP Seni Tari Fase D Unit 2
Modul Ajar Kelas 7 SMP Seni Tari Fase D Unit 2
 
Modul Hakikat Ilmu IPA Kurikulum Merdeka SMP Kelas 7.pdf
Modul Hakikat Ilmu IPA Kurikulum Merdeka SMP Kelas 7.pdfModul Hakikat Ilmu IPA Kurikulum Merdeka SMP Kelas 7.pdf
Modul Hakikat Ilmu IPA Kurikulum Merdeka SMP Kelas 7.pdf
 
skripsi bab 4 bab 5
skripsi bab 4 bab 5skripsi bab 4 bab 5
skripsi bab 4 bab 5
 
Modul Ajar Kelas 8 SMP IPA Fase D Bab 5
Modul Ajar Kelas 8 SMP IPA Fase D Bab 5Modul Ajar Kelas 8 SMP IPA Fase D Bab 5
Modul Ajar Kelas 8 SMP IPA Fase D Bab 5
 
RPH MINGGU 6 SAINS THN 1 BY CIKGU GORGEOUS.docx
RPH MINGGU 6 SAINS THN 1 BY CIKGU GORGEOUS.docxRPH MINGGU 6 SAINS THN 1 BY CIKGU GORGEOUS.docx
RPH MINGGU 6 SAINS THN 1 BY CIKGU GORGEOUS.docx
 
Rpp 13 senam lantai smp vii
Rpp 13 senam lantai smp viiRpp 13 senam lantai smp vii
Rpp 13 senam lantai smp vii
 
teori reigeluth
teori reigeluthteori reigeluth
teori reigeluth
 
Lk.3 format desain pembelajaran asrofiyah
Lk.3 format desain pembelajaran asrofiyahLk.3 format desain pembelajaran asrofiyah
Lk.3 format desain pembelajaran asrofiyah
 
Modul Ajar Matematika Kelas 7 Bab 5 Fase D
Modul Ajar Matematika Kelas 7 Bab 5 Fase DModul Ajar Matematika Kelas 7 Bab 5 Fase D
Modul Ajar Matematika Kelas 7 Bab 5 Fase D
 
MODUL TING. 5.doc
MODUL TING. 5.docMODUL TING. 5.doc
MODUL TING. 5.doc
 
Modul KSSR Sains Tahun 4
Modul KSSR Sains Tahun 4Modul KSSR Sains Tahun 4
Modul KSSR Sains Tahun 4
 
Modul pn p sains bm thn 4
Modul pn p sains bm thn 4Modul pn p sains bm thn 4
Modul pn p sains bm thn 4
 
Modul PDP SAINS (VERSI BM ) TAHUN 4
Modul PDP SAINS (VERSI BM ) TAHUN 4Modul PDP SAINS (VERSI BM ) TAHUN 4
Modul PDP SAINS (VERSI BM ) TAHUN 4
 
7. model pembelajaran MK Microteching
7. model pembelajaran MK Microteching7. model pembelajaran MK Microteching
7. model pembelajaran MK Microteching
 
Teknik Melatih 2022 PTM Jatim 3.pptx
Teknik Melatih 2022 PTM Jatim 3.pptxTeknik Melatih 2022 PTM Jatim 3.pptx
Teknik Melatih 2022 PTM Jatim 3.pptx
 
jangka sorong (RPP)
jangka sorong (RPP)jangka sorong (RPP)
jangka sorong (RPP)
 
jangka sorong (RPP)
jangka sorong (RPP)jangka sorong (RPP)
jangka sorong (RPP)
 
RPH M4.pdf
RPH M4.pdfRPH M4.pdf
RPH M4.pdf
 

More from Jagan Arumugam

Kertas kerja pertandingan mencungkil bakat murid 2018
Kertas kerja  pertandingan mencungkil bakat murid 2018Kertas kerja  pertandingan mencungkil bakat murid 2018
Kertas kerja pertandingan mencungkil bakat murid 2018Jagan Arumugam
 
மனிதர்களின் வாழ்வியல் செயற்பாங்கு
மனிதர்களின் வாழ்வியல் செயற்பாங்குமனிதர்களின் வாழ்வியல் செயற்பாங்கு
மனிதர்களின் வாழ்வியல் செயற்பாங்குJagan Arumugam
 
matheபின்னம்
matheபின்னம்matheபின்னம்
matheபின்னம்Jagan Arumugam
 
Aturcara majlis sukan tahunan ke 13
Aturcara majlis sukan tahunan ke 13Aturcara majlis sukan tahunan ke 13
Aturcara majlis sukan tahunan ke 13Jagan Arumugam
 
Instrument pemantauan koku 2012
Instrument pemantauan koku 2012Instrument pemantauan koku 2012
Instrument pemantauan koku 2012Jagan Arumugam
 
Y4 living things_-_basic_needs_section_b
Y4 living things_-_basic_needs_section_bY4 living things_-_basic_needs_section_b
Y4 living things_-_basic_needs_section_bJagan Arumugam
 

More from Jagan Arumugam (9)

Energy
EnergyEnergy
Energy
 
Pk tahun 6
Pk tahun 6Pk tahun 6
Pk tahun 6
 
Kertas kerja pertandingan mencungkil bakat murid 2018
Kertas kerja  pertandingan mencungkil bakat murid 2018Kertas kerja  pertandingan mencungkil bakat murid 2018
Kertas kerja pertandingan mencungkil bakat murid 2018
 
மனிதர்களின் வாழ்வியல் செயற்பாங்கு
மனிதர்களின் வாழ்வியல் செயற்பாங்குமனிதர்களின் வாழ்வியல் செயற்பாங்கு
மனிதர்களின் வாழ்வியல் செயற்பாங்கு
 
matheபின்னம்
matheபின்னம்matheபின்னம்
matheபின்னம்
 
Aturcara majlis sukan tahunan ke 13
Aturcara majlis sukan tahunan ke 13Aturcara majlis sukan tahunan ke 13
Aturcara majlis sukan tahunan ke 13
 
Instrument pemantauan koku 2012
Instrument pemantauan koku 2012Instrument pemantauan koku 2012
Instrument pemantauan koku 2012
 
Y4 living things_-_basic_needs_section_b
Y4 living things_-_basic_needs_section_bY4 living things_-_basic_needs_section_b
Y4 living things_-_basic_needs_section_b
 
Borang br1m2
Borang br1m2Borang br1m2
Borang br1m2
 

Rancangan pelajaran harian (4 mat)

  • 1. Bbr 36903 Kemahiran tumpuan dalam sains TUGASAN KUMPULAN RANcANGAN PeLAjARAN hARiAN ( KeMAhiRAN 4MAT) NAMA AhLi KUMPULAN: jAGAN A/L ARUMUGAM (db 100777) WAN MOhd FAUZi biN WAN iSMAiL (db100344) MOhd SALLehUddiN biN MOhd RASid (db 100057) NORAZRie biN che PUTeh (db 100347) RUS AMiN biN AbdUL RAZAK (db100051) PeNSYARAh : eN. TAN KiNG hYiANG
  • 2. RANCANGAN MENGAJAR HARIAN Mata Pelajaran : SAINS Tingkatan/Kelas : 5 Tempat : KELAS MUSYTARI TAJUK : Tarikh : Bil. Pelajar : Masa : 48 orang 40 minit BURUJ OBJEKTIF : Pada akhir pembelajaran dan pengajaran pelajar dapat: 1.1.1 Menyatakan maksud buruj. 1.1.2 Mengenalpasti jenis-jenis buruj. PENDEKATAN : 4MAT PENGETAHUAN SEDIA ADA Murid biasa melihat bintang-bintang di langit pada waktu malam. ALAT/BAHAN BANTU MENGAJAR (ABBM) Papan litar Buruj, Slaid Power point, Video, Gambar PENGURUSAN KELAS/LANGKAH KESELAMATAN - Bilik darjah dalam keadaan yang baik - Susunan kerusi dan meja dalam keadaan baik PENERAPAN NILAI-NILAI MURNI - Bersyukur Menghargai ciptaan tuhan
  • 3. 2 minit Isi Pelajaran Pengenalan/Pra Pengajaran : Murid dapat memberi Aktiviti Pengajaran dan pembelajaran 1.Guru bertanya khabar respon. kepada murid-murid. Nilai murni: 2. Murid menjawab soalan Masa Bersyukur di atas kesihatan guru. yang diberikan tuhan. Hasil Pembelajaran Apa khabar? Catatan Semua sihat hari ini? 5 minit Set Induksi: Murid dapat menjawab 1.Guru menayangkan video Video soalan yang dikemukakan bintang-bintang pada waktu berkaitan dengan video malam. yang ditonton. 2.Guru bertanyakan soalan 4MAT- Quardrant One berdasarkan tayangan video. ‘WHY’ Bintang - video bintang pada waktu malam 3. Murid memberi respon - The Meaning Articular kepada soalan guru. - Honoring student diversity as an aid to learning - Connecting personal life and the content.
  • 4. 10 minit Penyampaian isi : Maksud buruj (buruj adalah gugusan Murid dapat mengetahui 1.Guru menunjukkan gambar- maksud buruj. gambar buruj. Alat bantu belajar : 2. Murid menyatakan - Slaid power point persamaan dan perbezaan (Gambar buruj) bintang di langit yang membentuk corak yang terdapat dalam gambar- pada waktu malam) gambar buruj. 3.Guru menerangkan maksud Penstrukturan Idea: 10 minit Murid mengetahui jenis- buruj kepada murid. 1.Guru menunjukkan contoh- Jenis-jenis buruj jenis buruj. contoh buruj menggunakan - buruj belantik - Papan litar buruj - Perisian Stellarium papan litar buruj. - buruj biduk KPS: - buruj pari 2. Murid menggunakan Perisian Stellarium untuk - buruj skorpio Murid –murid melakar jenis-jenis buruj Meramal 4MAT- Quadrant Two - mencari buruj mengikut -“WHAT” situasi sebenar. -Understanding at the conceptual level -Relating the parts back to the whole
  • 5. Penilaian 10 minit 1.Guru membahagikan murid- 4MAT- Quadrant Three Lembaran Kerja murid kepada 4 kumpulan. “HOW DOES THIS WORK” 2.Guru mengedarkan papan -The Facilitator of Resources litar buruj yang berlainan -Paracting and personalizing serta lembaran kerja kepada -Learning students to the use setiap kumpulan . and integeration of the 3.Murid-murid material learned. menyambungkan litar untuk melihat paparan buruj yang 4 MAT – Quadrant Four “IF” terbentuk. 4.Seterusnya murid melakar The Facilitator of creative options buruj dalam lembaran kerja mengikut nama dinyatakan. 5.Murid-murid mengulangi langkah 3 dan 4 untuk litar buruj yang lain 6. Murid-murid akan membentangkan serta menerangkan tentang jenisjenis buruj. -Arranging student sharing -Applying learning in new ways
  • 6. 3 minit Penutup 1. Murid menyatakan 1. Guru menyoal murid-murid Kad manila -Gambar- gambar tajuk pembelajaran hari tentang isi pembelajaran yang buruj ini. dipelajari hari ini. 2. Murid dapat 2.Murid –murid menyatakan Maksud buruj (buruj menyatakan maksud maksud buruj dan jenis-jenis Nilai Murni; adalah gugusan buruj. buruj yang dipelajarinya. Menghargai ciptaan tuhan bintang di langit yang 3. Murid dapat 3.Guru menujukkan gambar- membentuk corak menamakan jenis-jenis gambar buruj dan meminta pada waktu malam) buruj dengan betul murid-murid menamakan 4. Murid bersyukur buruj-buruj tersebut. dengan ciptaan tuhan. 4. Guru meminta murid Kesimpulan Jenis-jenis buruj - buruj belantik melakarkan bentuk buruj dan - buruj biduk menamakannya dalam buku - buruj pari nota sains sebagai latihan di - buruj skorpio rumah.
  • 7. JUSTIFIKASI 4 MAT DALAM PENGAJARAN & PEMBELAJARAN Kumpulan kami memilih kaedah 4 MAT dalam pengajaran dan pembelajaran kerana : 1. Ada aktiviti yang melibatkan “ hands on” serta guru bertindak sebagai fasilitator. 2. Murid –murid yang suka gaya pembelajaran yang berlainan. 3. Melibatkan semua murid terlibat dalam proses pengajaran & pembelajaran. 4. Gaya pembelajaran yang sesuai dengan tahap penguasaan murid. Dalam pengajaran dan pembelajaran kumpulan kami telah menerapkan beberapa pedekatan 4MAT seperti berikut : Set Induksi – 4MAT Quardrant 1 “WHY” ( Imaginasi dan Kreatif) 1. Murid dapat melihat benda maujud dalam perisian Stelarium serta memahami dengan lebih menjelas tentang konsep isi pelajaran . 2. Menarik perhatian murid serta membimbing dan juga merangsang murid. Langkah 2 -Penyampaian Isi-4MAT Quardrant 2 “WHAT” (Teori dan Analisis) 1. Mempersembahkan slide power point untuk menerangkan konsep isi pelajaran kepada murid satu demi satu. 2. Munujukkan gambar-gambar berkaitan dengan tajuk dengan isi pelajaran supaya mereka dapat merangsang. 3. Guru juga membimbing murid-murid Langkah 3 – Penstrukturan Idea - 4MAT Quardrant 3 “HOW DOES THIS WORK” ( Praktik) 1. Murid –murid membuat latihan dan ujikaji papan litar buruj. 2. Murid –murid juga akan melakarkan buruj dalam lembaran kerja. Ini akan memperkukuhkan konsep isi pelajaran di kalangan murid.
  • 8. Langkah 4-Penilaian - 4MAT Quardrant 4 “IF” ( Dinamik dan Intuitif) 1. Selepas murid menyambung papan litar buruj serta melakarkan bentuk buruj , muridmurid akan menerangkan konsep dihadapan kelas. 2. Murid-murid juga berkongsi maklumat dengan murid-murid yang lain. 3. Guru juga perlu membimbing dan membuat tindakan susulan ( jika ada).