1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN PENDIDIKAN MORAL KELAS 2 I
TARIKH/ HARI 7 JANUARI 2018 (AHAD) MASA 10.15 – 10.45 (30 minit)
UNIT Ajaran Agama Keluarga Saya
TAJUK Patuh Kepada AjaranAgama
STANDARD
KANDUNGAN
1.0 Kepatuhankepada Ajaran Agama
STANDARD
PEMBELAJARAN
1.1 Memberi contohperlakuan patuhkepada ajaran agama dalam keluarga.
1.4 Melahirkanperasaanapabila patuhkepada ajaranagama.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Memberi contoh perlakuan patuhkepada ajaran agama dalam keluarga
2. Melahirkan perasaanapabila patuhkepada ajaranagama.
AKTIVITI PDPC 1. Guru menunjukkan gambar perlakuanpatuh kepada ajaranagama.
2. Guru bersoal jawabdenganmuridberkaitangambar perlakuan patuhkepada ajaran agama.
3. Murid diminta untukmenyatakancontohperlakuan patuhkepada ajaranagama dalam keluarga
murid.
4. Murid disoal oehguru berkaitanperasaanmuridapabila patuh kepada ajaranagama.
5. Murid menyiapkanlembaran kerja yangdiedarkanolehguru.
6. Guru membuat rumusanisipelajaran hari ini.
AKTIVITI PAK-21 Peta I-think
BAHAN BANTU
BELAJAR
Buku Teks, KadGambar, Lembaran Kerja
KBAT Mengaplikasi Menganalisis Menilai Mencipta
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM
Nilai Murni Kepercayaan Kepada Tuhan
Kreativiti Menjana idea
PETA PEMIKIRAN
I-THINK
Peta bulatan Peta buih Peta dakap Peta alir
Peta pokok Peta Buih Berganda Peta titi Peta pelbagai alir
PENTAKSIRAN/
PENILAIAN
Lembarankerja Pemerhatian Lisan Tugasan
Hasilkerja Kuiz Drama Projek
REFLEKSI ____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaranyangditetapkan.
____ / ____ orang murid yang tidak mencapai objektif dandiberi bimbingan.
CATATAN Aktiviti pengajaran dan pembelajaranditangguhkankerana:
Mesyuarat Cuti Bencana/ Cuti Khas
Program Sekolah Cuti Peristiwa/ Cuti Umum
Mengiringi MuridKeluar Aktiviti Luar
2. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN PENDIDIKAN MORAL KELAS 2 Al Farabi
TARIKH/ HARI 7 JANUARI 2020 (SELASA) MASA 11.00-12.00 (1JAM)
UNIT Ajaran Agama Keluarga Saya
TAJUK Patuh Kepada AjaranAgama
STANDARD
KANDUNGAN
1.0 Kepatuhankepada Ajaran Agama
STANDARD
PEMBELAJARAN
1.1 Memberi contohperlakuan patuhkepada ajaran agama dalam keluarga.
1.2 Menghuraikantujuan patuh kepada ajaranagama dalamkeluarga.
1.3 Menjelaskankaitan antara patuh dalam ajaranagama dantaat kepada keluarga.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Memberi contohperlakuan patuhkepada ajaran agama dalam keluarga
2. Menghuraikantujuanpatuh kepada ajaranagama dalamkeluarga.
3. Menjelaskankaitanantara patuh dalam ajaranagama dantaat kepada keluarga.
AKTIVITI PDPC 1. Guru menunjukkan gambar perlakuanpatuh kepada ajaranagama.
2. Murid dibimbingoleh guru untuk memahami gambar tersebut.
3. Murid diminta membincangkan tujuanpatuhkepada ajaranagama danmenghuraikannya dengan
bimbingan guru.
4. Guru meminta muridmengaitkanperlakuan patuhkepada ajaran agama dengantaat kepada
keluarga.
5. Murid dibimbinguntuk menceritakanagama dankepercayaanmasing-masing.
6. Murid menyiapkanlembaran kerja yangdiedarkanolehguru.
7. Guru membuat rumusanisipelajaran hari ini.
AKTIVITI PAK-21 Presentations (bercerita)
BAHAN BANTU
BELAJAR
Buku Teks, KadGambar, Lembaran Kerja
KBAT Mengaplikasi Menganalisis Menilai Mencipta
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM
Nilai Murni Kepercayaan Kepada Tuhan
Kreativiti Menjana idea
PETA PEMIKIRAN
I-THINK
Peta bulatan Peta buih Peta dakap Peta alir
Peta pokok Peta Buih Berganda Peta titi Peta pelbagai alir
PENTAKSIRAN/
PENILAIAN
Lembarankerja Pemerhatian Lisan Tugasan
Hasilkerja Kuiz Drama Projek
REFLEKSI ____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaranyangditetapkan.
____ / ____ orang murid yang tidak mencapai objektif dandiberi bimbingan.
CATATAN Aktiviti pengajaran dan pembelajaranditangguhkankerana:
Mesyuarat Cuti Bencana/ Cuti Khas
Program Sekolah Cuti Peristiwa/ Cuti Umum
Mengiringi MuridKeluar Aktiviti Luar
3. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN PENDIDIKAN MORAL KELAS 2 Al Farabi
TARIKH/ HARI 08 JANUARI 2018 (KHAMIS) MASA 10.00-11.00 (1JAM)
UNIT Ajaran Agama Keluarga Saya
TAJUK Ajaran Agama Kami
STANDARD
KANDUNGAN
1.0 Kepatuhankepada Ajaran Agama
STANDARD
PEMBELAJARAN
1.1 Memberi contohperlakuan patuhkepada ajaran agama dalam keluarga.
1.4 Melahirkanperasaanapabila patuhkepada ajaranagama.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Memberi contoh perlakuan patuhkepada ajaran agama dalam keluarga
2. Melahirkan perasaanapabila patuhkepada ajaranagama.
AKTIVITI PDPC 1. Guru menerangkankepada muridberkaitan ajaranagama kami.
2. Guru menggunakancontoh gambar untukmengukuhkankefahaman murid.
3. Murid disoal jawabolehguru
4. Murid diminta untukmenyatakantempat beribadahbagi agama Buddha, Islam, Hindudan
Kristian.
5. Murid dibimbingolehguru untuk melengkapkan ikrar dan membacanya di hadapankelas.
(buku teks m/s 4)
6. Murid menyiapkanlembaran kerja yangdiedarkanolehguru.
7. Guru membuat rumusanisipelajaran hari ini.
AKTIVITI PAK-21 Examples (contoh)
BAHAN BANTU
BELAJAR
Buku Teks, KadGambar, Lembaran Kerja
KBAT Mengaplikasi Menganalisis Menilai Mencipta
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM
Nilai Murni Kepercayaan Kepada Tuhan
Kreativiti Menjana idea
PETA PEMIKIRAN
I-THINK
Peta bulatan Peta buih Peta dakap Peta alir
Peta pokok Peta Buih Berganda Peta titi Peta pelbagai alir
PENTAKSIRAN/
PENILAIAN
Lembarankerja Pemerhatian Lisan Tugasan
Hasilkerja Kuiz Drama Projek
REFLEKSI ____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaranyangditetapkan.
____ / ____ orang murid yang tidak mencapai objektif dandiberi bimbingan.
CATATAN Aktiviti pengajaran dan pembelajaranditangguhkankerana:
Mesyuarat Cuti Bencana/ Cuti Khas
Program Sekolah Cuti Peristiwa/ Cuti Umum
Mengiringi MuridKeluar Aktiviti Luar
4. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN PENDIDIKAN MORAL KELAS 2 Al Farabi
TARIKH/ HARI 10 JANUARI 2018 (JUMAAT) MASA 10.00 – 10.30 (30 minit)
UNIT Ajaran Agama Keluarga Saya
TAJUK Patuh Kepada AjaranAgama
STANDARD
KANDUNGAN
1.0 Kepatuhankepada Ajaran Agama
STANDARD
PEMBELAJARAN
1.1 Memberi contohperlakuan patuhkepada ajaran agama dalam keluarga.
1.2 Menghuraikantujuanpatuh kepada ajaranagama dalamkeluarga.
1.4 Melahirkanperasaanapabila patuhkepada ajaranagama.
1.5 Melaksanakansikappatuhkepada ajaranagama dalam keluarga.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Memberi contohperlakuan patuhkepada ajaran agama dalam keluarga
2. Menghuraikantujuanpatuh kepada ajaranagama dalamkeluarga.
3. Melahirkan perasaanapabila patuhkepada ajaranagama.
4. Melaksanakansikappatuhkepada ajaranagama dalam keluarga.
AKTIVITI PDPC 1. Guru menyediakan borang temu bualdi atas kertas yang besar dandiletakkan di atasmeja.
2. Murid secara bergilir-gilir menulis jawapanmereka di atas kertastersebut.
3. Beberapa orang murid dipilihuntuk membentangkanhasil dapatanmereka.
4. Murid diminta memainkanperanan perlakuanpatuhkepada ajaranagama yang diamalkandalam
keluarga masing-masing.
5. Guru betindaksebagai pembimbing.
6. Murid menyiapkanlembaran kerja yangdiedarkanolehguru.
7. Guru membuat rumusanisipelajaran hari ini.
AKTIVITI PAK-21 Table cloth
BAHAN BANTU
BELAJAR
Buku Teks, Borang temubual, LembaranKerja
KBAT Mengaplikasi Menganalisis Menilai Mencipta
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM
Nilai Murni Kepercayaan Kepada Tuhan
Kreativiti Menjana idea
PETA PEMIKIRAN
I-THINK
Peta bulatan Peta buih Peta dakap Peta alir
Peta pokok Peta Buih Berganda Peta titi Peta pelbagai alir
PENTAKSIRAN/
PENILAIAN
Lembarankerja Pemerhatian Lisan Tugasan
Hasilkerja Kuiz Drama Projek
REFLEKSI ____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaranyangditetapkan.
____ / ____ orang murid yang tidak mencapai objektif dandiberi bimbingan.
CATATAN Aktiviti pengajaran dan pembelajaranditangguhkankerana:
Mesyuarat Cuti Bencana/ Cuti Khas
Program Sekolah Cuti Peristiwa/ Cuti Umum
Mengiringi MuridKeluar Aktiviti Luar
5. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN PENDIDIKAN MORAL KELAS 2 Al Farabi
TARIKH/ HARI 13 JANUARI 2018 (ISNIN) MASA 8.40 – 9.40 (90 minit)
UNIT BaikHati Keluarga Bahagia
TAJUK BaikHati Keluarga Bahagia
STANDARD
KANDUNGAN
2.0 BaikHati
STANDARD
PEMBELAJARAN
2.1 Menyenaraikanjenisbantuanyang bolehdiberikan kepada keluarga.
2.2 Menjelaskancara memberi bantuankepada keluarga.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. menyenaraikan jenis bantuanyangboleh diberikankepada keluarga.
2. menjelaskancara memberi bantuankepada keluarga.
AKTIVITI PDPC 1. Guru meminta murid menerangkanmaksud baik hati.
2. Guru mengaitkan jawapan murid dengan isipelajaranhari ini.
3. Murid diminta menyatakanjenisbantuanyang bolehdiberikan kepada keluarga berdasarkan
gambar yang ditunjukkan oleh guru.
4. Murid dibimbinguntukmenyatakanjenis bantuankepada ahli keluarga daripada aspek
kebendaan, sumbangan tenaga dan sokonganmoral.
5. Murid dibimbinguntukbercerita tentang pengalamanmereka memberikanbantuan kepada
keluarga.
6. Murid menyiapkanlembaran kerja yangdiedarkanolehguru.
7. Guru membuat rumusanisipelajaran hari ini.
AKTIVITI PAK-21 Using Large Picture Card
BAHAN BANTU
BELAJAR
Buku Teks, KadGambar, Lembaran Kerja
KBAT Mengaplikasi Menganalisis Menilai Mencipta
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM
Nilai Murni Baikhati
Kreativiti Menjana idea
PETA PEMIKIRAN
I-THINK
Peta bulatan Peta buih Peta dakap Peta alir
Peta pokok Peta Buih Berganda Peta titi Peta pelbagai alir
PENTAKSIRAN/
PENILAIAN
Lembarankerja Pemerhatian Lisan Tugasan
Hasilkerja Kuiz Drama Projek
REFLEKSI ____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaranyangditetapkan.
____ / ____ orang murid yang tidak mencapai objektif dandiberi bimbingan.
CATATAN Aktiviti pengajaran dan pembelajaranditangguhkankerana:
Mesyuarat Cuti Bencana/ Cuti Khas
Program Sekolah Cuti Peristiwa/ Cuti Umum
Mengiringi MuridKeluar Aktiviti Luar
6. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN PENDIDIKAN MORAL KELAS 2 I
TARIKH/ HARI 18 JANUARI 2018 (KHAMIS) MASA 10.15 – 11.15 (90 minit)
UNIT BaikHati Keluarga Bahagia
TAJUK Bantu-membantuAmalanMulia
STANDARD
KANDUNGAN
2.0 BaikHati
STANDARD
PEMBELAJARAN
2.2 Menjelaskancara memberi bantuankepada keluarga.
2.3 Menganalisis kesanmemberi bantuankepada keluarga.
2.4 Menzahirkan perasaanapabila memberi bantuankepada keluarga.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menjelaskancara memberi bantuankepada keluarga.
2. Menganalisis kesan memberi bantuankepada keluarga.
3. Menzahirkan perasaan apabilamemberi bantuankepada keluarga.
AKTIVITI PDPC 1. Guru menampalkan kadtindakanamalanmulia di hadapan kelas.
2. Guru meminta muridbergerakke hadapan.
3. Murid diminta melihat danberfikir apakahkesandanperasaanberdasarkankadtindakan
tersebut.
4. Murid dibimbingmemberikanjawapan.
5. Murid menyiapkanlembaran kerja yangdiedarkanolehguru.
6. Guru membuat rumusanisipelajaran hari ini.
AKTIVITI PAK-21 GalleryWalk
BAHAN BANTU
BELAJAR
Buku Teks, KadGambar, Lembaran Kerja
KBAT Mengaplikasi Menganalisis Menilai Mencipta
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM
Nilai Murni Baikhati
Kreativiti Menjana idea
PETA PEMIKIRAN
I-THINK
Peta bulatan Peta buih Peta dakap Peta alir
Peta pokok Peta Buih Berganda Peta titi Peta pelbagai alir
PENTAKSIRAN/
PENILAIAN
Lembarankerja Pemerhatian Lisan Tugasan
Hasilkerja Kuiz Drama Projek
REFLEKSI ____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaranyangditetapkan.
____ / ____ orang murid yang tidak mencapai objektif dan diberi bimbingan.
CATATAN Aktiviti pengajaran dan pembelajaranditangguhkankerana:
Mesyuarat Cuti Bencana/ Cuti Khas
Program Sekolah Cuti Peristiwa/ Cuti Umum
Mengiringi MuridKeluar Aktiviti Luar
7. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN PENDIDIKAN MORAL KELAS 2 I
TARIKH/ HARI 23 JANUARI 2018 (SELASA) MASA 8.15 – 9.45 (90 minit)
UNIT BaikHati Keluarga Bahagia
TAJUK BaikHati dalam Keluarga
STANDARD
KANDUNGAN
2.0 BaikHati
STANDARD
PEMBELAJARAN
2.1 Menyenaraikanjenisbantuanyang bolehdiberikan kepada keluarga.
2.2 Menjelaskancara memberi bantuankepada keluarga.
2.3 Menganalisis kesanmemberi bantuankepada keluarga.
2.5 Mengamalkansikapmemberi bantuan kepada keluarga.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. menyenaraikan jenis bantuanyangboleh diberikankepada keluarga.
2. menjelaskancara memberi bantuankepada keluarga.
3. menganalisis kesanmemberi bantuankepada keluarga.
4. mengamalkansikap memberi bantuankepada keluarga.
AKTIVITI PDPC 1. Guru memberikansituasi bergambar kepada murid.
2. Murid diminta melakonkansikapbaikhati terhadapahli keluarga berdasarkansituasi yang diberi.
3. Guru bertindaksebagai pembimbing.
4. Beberapa murid dipilihuntukmenyenaraikan jenis bantuan yangboleh diberikankepada ahli
keluarga.
5. Murid dibimbingolehguru untuk menyatakan kesan apabika membantuahli keluarga.
6. Murid menyiapkanlembaran kerja yangdiedarkanolehguru.
7. Guru membuat rumusanisipelajaran hari ini.
AKTIVITI PAK-21 Presentation (mainperanan)
BAHAN BANTU
BELAJAR
Buku Teks, KadGambar, Lembaran Kerja
KBAT Mengaplikasi Menganalisis Menilai Mencipta
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM
Nilai Murni Baikhati
Kreativiti Menjana idea
PETA PEMIKIRAN
I-THINK
Peta bulatan Peta buih Peta dakap Peta alir
Peta pokok Peta Buih Berganda Peta titi Peta pelbagai alir
PENTAKSIRAN/
PENILAIAN
Lembarankerja Pemerhatian Lisan Tugasan
Hasilkerja Kuiz Drama Projek
REFLEKSI ____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaranyangditetapkan.
____ / ____ orang murid yang tidak mencapai objektif dandiberi bimbingan.
CATATAN Aktiviti pengajaran dan pembelajaranditangguhkankerana:
Mesyuarat Cuti Bencana/ Cuti Khas
Program Sekolah Cuti Peristiwa/ Cuti Umum
Mengiringi MuridKeluar Aktiviti Luar
8. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN PENDIDIKAN MORAL KELAS 2 I
TARIKH/ HARI 25 JANUARI 2018 (KHAMIS) MASA 10.15 – 11.15 (90 minit)
UNIT Tanggungjawab Saya dalam Keluarga
TAJUK Tanggungjawab dalam Keluarga
STANDARD
KANDUNGAN
2.0 Tanggungjawab terhadapkeluarga
STANDARD
PEMBELAJARAN
3.1 Menyenaraikancontohtanggungjawabterhadapkeluarga.
3.2 Menjelaskancara melaksanakan tanggungjawabterhadap keluarga.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. menyenaraikan contoh tanggungjawabterhadap keluarga.
2. menjelaskancara melaksanakantanggungjawab terhadapkeluarga.
AKTIVITI PDPC 1. Guru menulisbeberapa perkataaniaitu ‘contohtanggungjawab terhadapkeluarga’ di papantulis.
2. Murid diminta memahami danmenyenaraikancontohtanggungjawabterhadapkeluarga.
3. Murid diberi peluang berbincang bersama rakan.
4. Guru danmuridberbincang jawapan yang disenaraikanolehmurid.
5. Murid dibimbingmenjelaskancara melaksanakantanggungjawab terhadapkeluarga.
6. Murid menyiapkanlembaran kerja yangdiedarkanolehguru.
7. Guru membuat rumusanisipelajaran hari ini.
AKTIVITI PAK-21 Talk partners
BAHAN BANTU
BELAJAR
Buku Teks, LembaranKerja
KBAT Mengaplikasi Menganalisis Menilai Mencipta
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM
Nilai Murni Bertanggungjawab
Kreativiti Menjana idea
PETA PEMIKIRAN
I-THINK
Peta bulatan Peta buih Peta dakap Peta alir
Peta pokok Peta Buih Berganda Peta titi Peta pelbagai alir
PENTAKSIRAN/
PENILAIAN
Lembarankerja Pemerhatian Lisan Tugasan
Hasilkerja Kuiz Drama Projek
REFLEKSI ____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaranyangditetapkan.
____ / ____ orang murid yang tidak mencapai objektif dan diberi bimbingan.
CATATAN Aktiviti pengajaran dan pembelajaranditangguhkankerana:
Mesyuarat Cuti Bencana/ Cuti Khas
Program Sekolah Cuti Peristiwa/ Cuti Umum
Mengiringi MuridKeluar Aktiviti Luar
9. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN PENDIDIKAN MORAL KELAS 2 I
TARIKH/ HARI 28 JANUARI 2018 (AHAD) MASA 10.15 – 10.45 (30 minit)
UNIT Tanggungjawab Saya dalam Keluarga
TAJUK Kepentingan Tanggungjawabdalam Keluarga
STANDARD
KANDUNGAN
2.0 Tanggungjawab terhadapkeluarga
STANDARD
PEMBELAJARAN
3.3 Menghuraikankepentinganmelaksanakan tanggungjawabterhadap keluarga
3.4 Menzahirkan perasaanapabila melaksanakan tanggungjawabterhadapkeluarga.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. menghuraikankepentinganmelaksanakantanggungjawab terhadapkeluarga
2. menzahirkanperasaan apabila melaksanakantanggungjawab terhadapkeluarga.
AKTIVITI PDPC 1. Guru menunjukkan gambar di hadapan kelas.
2. Murid diminta menyatakankepentingan melaksanakantanggungjawab terhadapkeluarga
berdasarkan gambar.
3. Guru bertindaksebagai pembimbing.
4. Murid juga perlumenyatakanperasaanapabila melaksanakantanggungjawabterhadapkeluarga.
5. Murid perlumenghasilkanpeta minda mengenaikepentingantanggungjawabterhadap keluarga
mengikut kreativiti masing-masing.
6. Guru membuat rumusanisipelajaran hari ini.
AKTIVITI PAK-21 Using Large Picture Card, Mindmap
BAHAN BANTU
BELAJAR
Buku Teks, KadGambar
KBAT Mengaplikasi Menganalisis Menilai Mencipta
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM
Nilai Murni Bertanggungjawab
Kreativiti Menjana idea
PETA PEMIKIRAN
I-THINK
Peta bulatan Peta buih Peta dakap Peta alir
Peta pokok Peta Buih Berganda Peta titi Peta pelbagai alir
PENTAKSIRAN/
PENILAIAN
Lembaran kerja Pemerhatian Lisan Tugasan
Hasilkerja Kuiz Drama Projek
REFLEKSI ____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaranyangditetapkan.
____ / ____ orang murid yang tidak mencapai objektif dandiberi bimbingan.
CATATAN Aktiviti pengajaran dan pembelajaranditangguhkankerana:
Mesyuarat Cuti Bencana/ Cuti Khas
Program Sekolah Cuti Peristiwa/ Cuti Umum
Mengiringi MuridKeluar Aktiviti Luar
10. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN PENDIDIKAN MORAL KELAS 2 I
TARIKH/ HARI 30 JANUARI 2018 (SELASA) MASA 8.15 – 9.45 (30 minit)
UNIT Tanggungjawab Saya dalam Keluarga
TAJUK RumahTanggungjawab
STANDARD
KANDUNGAN
2.0 Tanggungjawab terhadapkeluarga
STANDARD
PEMBELAJARAN
3.1 Menyenaraikancontohtanggungjawab terhadapkeluarga.
3.4 Menzahirkan perasaanapabila melaksanakan tanggungjawabterhadapkeluarga.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. menyenaraikan contoh tanggungjawabterhadap keluarga.
2. menzahirkanperasaan apabila melaksanakantanggungjawab terhadapkeluarga.
AKTIVITI PDPC 1. Guru menunjukkan hasil ‘RumahTanggungjawab’ di hadapankelas.
2. Guru menerangkankepada muridalatan dan bahan yang diperlukanuntuk membuat ‘Rumah
Tanggungjawab’.
3. Guru menerangkandan menunjukkan langkah-langkahyang perluuntukmenghasilkan‘Rumah
Tanggungjawab’.
4. Murid dibimbinguntukmenghasilkan‘Rumah Tanggungjawab’ mengikut kreativiti masing-masing.
5. Setelahsiap, muriddiminta mempamerkan hasil kraf tangandi Sudut PendidikanMoral.
6. Guru membuat rumusanisipelajaran hari ini.
AKTIVITI PAK-21 Quick Quiz, examples.
BAHAN BANTU
BELAJAR
Buku Teks, RumahTanggungjawab, penpenanda, kertaslukisan, 2 kertas warna berlainanwarna, gam.
KBAT Mengaplikasi Menganalisis Menilai Mencipta
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM
Nilai Murni Bertanggungjawab
Kreativiti Menjana idea
PETA PEMIKIRAN
I-THINK
Peta bulatan Peta buih Peta dakap Peta alir
Peta pokok Peta Buih Berganda Peta titi Peta pelbagai alir
PENTAKSIRAN/
PENILAIAN
Lembarankerja Pemerhatian Lisan Tugasan
Hasilkerja Kuiz Drama Projek
REFLEKSI ____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaranyangditetapkan.
____ / ____ orang murid yang tidak mencapai objektif dandiberi bimbingan.
CATATAN Aktiviti pengajaran dan pembelajaranditangguhkankerana:
Mesyuarat Cuti Bencana/ Cuti Khas
Program Sekolah Cuti Peristiwa/ Cuti Umum
Mengiringi MuridKeluar Aktiviti Luar