This document provides an overview of a Bosnian language and literature class focused on the short story "Autumn in the City" by Ismet Bekrić. The goals of the class are to develop students' creativity through activities involving the assigned reading, encourage independent reading and comprehension, experience aesthetic sensibilities, practice memorization and expressive recitation, observe themes, images, motifs, rhyme and rhythm, and develop a love of literature and poetry. The class will involve a mix of frontal, individual and group work, using dialogic and monologic teaching methods with materials like books, posters and chalkboards. Students will discuss the reading, author, analyze poems from the story, identify linguistic and stylistic devices, and
1. PREDMET: BOSANSKI JEZIK I KNJIŽEVNOST
NASTAVNA TEMA: KNJIŽEVNOST
NASTAVNA JEDINICA: LEKTIRA ,, JESEN U GRADU”- ISMET BEKRIĆ
CILJEVI I ZADACI SATA: RAZVIJANJE CRTA KREATIVNOSTI POSREDSTVOM
AKTIVNOSTI KOJE PODRAZUMJEVA DOMAĆA LEKTIRA; SAMOSTALNOST U ČITANJU I
RAZUMJEVANJU PROČITANOG; DOŽIVLJAJ ESTETSKOG SENZIBILITETA, RAZVIJANJE
SPOSOBNOSTI UČENJA NAPAMET I MOGUĆNOST IZRAŽAJNOG RECITOVANJA;
UOČAVANJE OSNOVNOG OSJEĆANJA, PJESNIČKIH SLIKA, MOTIVA, RIMA I RITMA;
RAZVIJANJE LJUBAVI PREMA KNJIŽEVNOSTI I LIJEPOJ POEZIJI.
TIP ČASA: OBRADA
OBLICI RADA: FRONTALNI, INDIVIDUALNI, GRUPNI
NASTAVNE METODE: DIJALOŠKA( IZLAGANJE, RAZGOVOR), MONOLOŠKA,
ILUSTRACIJE I DEMONSTRACIJE
NASTAVNA SREDSTVA I TEHNIČKA POMAGALA: KNJIGA, PLAKAT, TABLA,
KREDA U BOJI
SADRŽAJ I ARTIKULACIJA NASTAVNOG SATA
UVODNI DIO:
RAZGOVOR O LEKTIRI KOJU SU IMALI, KOJA JE KNJIGA KOJE JE NAPISAO?
NAJAVA CILJA ČASA.
GLAVNI DIO:
ZAPISUJEM NASLOV NA TABLI. LEKTIRA ,, JESEN U GRADU” – ISMET BEKRIĆ
1.ČAS PREGLEDAM DA LI SU SVI URADILI LEKTIRU. RAZGOVARAMO O JESENI
KAKO JE VIDE I KAKO JE ČUJU. DA ISKAŽU RIJEČIMA KAKO SE ONI OSJEĆAJU
U JESEN. RAZGOVARAMO O PISCU I ZAPISUJEMO ONO NAJVAŽNIJE O NJEMU.
PRELAZIMO NA ANALIZU PJESME JESEN JE U GRADU. ( UZ PRIPREMU SE
NALAZE NASTAVNI LISTIĆI PO KOJIM ĆE ANALIZIRATI OVU PJESMU), NA ISTI
NAČIN RADIMO PJESMU NA BRDU IZNAD GRADA
RADIMO JEZIČKO- STILSKA IZRAŽAJNA SREDSTVA. ( NASTAVNI LIST UZ
PRIPREMU), SVE ANALIZE RADIMO ZAJEDNO. NA KRAJU UČENICI URADE
ILUSTRACIJU OVE DVIJE PJESME.
2. ČAS NA DRUGOM ČASU UČENIKE PODIJELIM U GRUPE, SVA GRUPA DOBIJE
SVOJ ZDATAK, UČENICI RADE I IZVJEŠTAVAJU O SVOM RADU. ( LISTIĆI ZA
GRUPE UZ PRIPREMU) .
ZAVRŠNI DIO:
PONOVIMO SADRŽAJ ČASA, PREPISUJU ZAPIS SA TABLE.
____________________