2. Видавництво «Ранок»
Початок Національно-визвольної війни
(за підручником «Історія України» (8 клас),
авт. О. В. Гісем, О. О. Мартинюк)
Охредько Олег Едуардович,
учитель вищої категорії, учитель-методист,
аналітик та експерт з освітніх питань
Центру громадянської просвіти «Альменда»
3. Видавництво «Ранок»
Початок Національно-визвольної війни
Мета: сформувати уявлення про положення на українських
землях напередодні Національно-визвольної війни; створити
умови для розуміння причин Національно-визвольної війни;
розглянути становище різних верств населення на українських
землях напередодні Національно-визвольної війни; установити
зв’язок між зовнішніми й внутрішніми чинниками розвитку подій
напередодні Національно-визвольної війни; скласти
характеристику Богдана Хмельницького та його сподвижників;
розвивати вміння порівнювати передумови Національно-
визвольної війни і Селянської війни в Німеччині; висловлювати
власну думку щодо союзників, яких обрав Б. Хмельницький
у Національно-визвольній війні.
Обладнання: карта Європи, карта України.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
4. Видавництво «Ранок»
§ 16. Початок Національно-визвольної війни
Поняття: Національно-визвольна війна, Українська
національна революція XVII ст.
Основні дати та події: лютий 1648 – серпень 1657 р. –
Національно-визвольна війна українського народу.
Історичні постаті: Богдан (Зіновій) Хмельницький,
Д. Чаплинський, Владислав IV, Іслам-Гірей ІІІ, М. Кривоніс,
Г. Гуляницький, М. Небаба, І. Богун.
Початок Національно-визвольної війни
5. Видавництво «Ранок»
§ 16. Початок Національно-визвольної війни
Очікувані результати:
учні навчаться:
•називати дати, пов’язані з передумовами Національно-
визвольної війни;
•показувати на карті українські землі напередодні Національно-
визвольної війни;
•застосовувати та пояснювати на прикладах основні поняття
й терміни;
•характеризувати постаті Богдана Хмельницького та його
сподвижників;
•порівнювати передумови Національно-визвольної війни й
Селянської війни в Німеччині та висловлювати свою думку
щодо союзників, яких обрав Б. Хмельницький в Національно-
визвольній війні.
Початок Національно-визвольної війни
6. Видавництво «Ранок»
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Вступне слово вчителя
ІІІ. Актуалізація знань
ІV. Пояснення нового матеріалу
V. Закріплення вивченого матеріалу
VІ. Підсумки уроку
VІІ. Домашнє завдання
§ 16. Початок Національно-визвольної війниПочаток Національно-визвольної війни
7. Видавництво «Ранок»
ІІІ. Актуалізація знань
Варіант А
Евристична бесіда щодо положення у світі та на українських
землях напередодні Національно-визвольної війни 1648 – 1657рр.
Усі сусіди Польщі були ослаблені й переживали в тій чи іншій
формі кризу:
•Німеччина була розбита й знесилена внаслідок
Тридцятилітньої війни;
•Угорщина гнулася в турецькому ярмі;
•Швеція була виснажена своєю участю в Тридцятилітній війні;
•Московія ще не загоїла своїх ран зі Смутного часу й добре
пам’ятала урок під Смоленськом із 1632 р.;
•Туреччина була ослаблена частими династичними
переворотами й також ще не позбулася вражень від Хотинської
кампанії 1621 р.;
•Козаччина була приборкана й, здавалося, цього разу
вже остаточно.
8. Видавництво «Ранок»
ІІІ. Актуалізація знань
Евристична бесіда – діалогічний метод творчої взаємодії
викладача та учнів, що базується на розв’язанні проблемного
завдання за допомогою основних і навідних запитань
пошукового характеру для активізації в учнів самостійного
пошуку істини.
Евристична бесіда (від грец. – знаходжу, винаходжу) –
метод навчання, який передбачає, що вчитель уміло
поставленими запитаннями скеровує учнів на формування
нових запитань, висновків, правил, використовуючи наявні
знання, спостереження.
ІІІ. Актуалізація знань
9. Видавництво «Ранок»
Варіант Б
Фронтальне опитування учнів за запитаннями:
1. До складу яких держав входили українські землі
в середині ХVII ст.?
2. Яким був політичний устрій Речі Посполитої
в середині ХVII ст.?
3. Які галузі господарства активно розвивалися в Речі
Посполитій в середині ХVII ст.?
4. Що таке фільварок?
5. Які релігії були поширені на українських землях?
6. На які соціальні групи поділялося населення українських
земель?
ІІІ. Актуалізація знаньІІІ. Актуалізація знань
10. Видавництво «Ранок»
ІV. Пояснення нового матеріалу
Оголосити тему уроку та поставити перед класом проблемне
запитання:
Чому Національно-визвольна війна українського народу
розпочалася саме в 1648 р.?
11. Видавництво «Ранок»
ІV. Пояснення нового матеріалу
Вивчення нового матеріалу за планом:
1.Передумови й причини Національно-визвольної війни.
2.Б. Хмельницький та його соратники.
3.Початок війни.
ІV. Пояснення нового матеріалу
12. Видавництво «Ранок»
ІV. Пояснення нового матеріалу
1. Передумови й причини Національно-визвольної війни.
Передумова — попередня умова існування, виникнення,
діяння тощо чого-небудь.
Причина — підстава, привід для яких-небудь дій, вчинків.
(Словник української мови,
Академічний тлумачний словник (1970—1980))
ІV. Пояснення нового матеріалу
13. Видавництво «Ранок»
ІV. Пояснення нового матеріалу
Варіант А
Розповідь учителя:
1) наративна лекція;
2) інтерактивна лекція.
, іноді (англ. і франц. Narrative – розповідь,
оповідання, від латин. Narrare – розповідати) – історично
і культурно обґрунтована інтерпретація деякого аспекту світу
з певної позиції.
У літературі наратив – лінійний виклад фактів і подій
у літературному творі, тобто те, як воно було написано автором.
ІV. Пояснення нового матеріалу
14. Видавництво «Ранок»
Варіант Б
Індивідуальна або групова робота
Робота з документами за певним планом (алгоритмом).
План:
1. Прочитати текст документів.
2. Відповісти на запитання:
а) про які соціальні групи йдеться в документах?
б) наведіть приклади з документів щодо
утиску представників соціальної групи.
ІV. Пояснення нового матеріалуІV. Пояснення нового матеріалу
15. Видавництво «Ранок»
ІV. Пояснення нового матеріалу
Варіант Б
Індивідуальна або групова робота
Робота з документами за певним планом (алгоритмом).
Гійом де Боплан про Україну
... селяни змушені віддавати своїм панам усе, що тим
заманеться вимагати. Не дивно, що цим злидарям у тяжких
умовах не залишається нічого для себе. Але це ще не все:
пани мають безмежну владу не тільки над селянським
майном, а й над їхнім життям.
Із листа козаків до короля Речі Посполитої
...вони (феодали) поводяться з нами не так, як годиться
чинити з лицарськими людьми, гірше знущаються з нас,
ніж зі своїх невільників, і роблять нам усілякі кривди.
Не тільки в майні своєму, а й самі собі ми не вільні.
ІV. Пояснення нового матеріалу
16. Видавництво «Ранок»
Варіант Б
Індивідуальна або групова робота
Робота з документами за певним планом (алгоритмом).
ІV. Пояснення нового матеріалу
Із листа Б. Хмельницького до польського короля (1647 р.)
Пани, державці та старости на втіху собі нестерпно кривдять
нас і тяжко ображають, позбавляючи нас не тільки вбогого
майна, а й свободи, посягаючи на наші хутори, луки, сіножаті,
ниви, зорані поля, ставки, млини, бджоляні десятини, хоч усе це й
належить
до володінь Вашої королівської милості. І що тільки комусь із них
у нас, козаків, сподобається, силою відбирають, а нас самих,
безневинних, обдирають, б’ють, мордують, до в’язниць кидають,
на смерть за наші маєтності вбивають, так що багато кого
з нашого товариства поранено й знівечено. А наші пани
полковники, добровільні слуги їх милостей панів старост, замість
того, щоб нас від такої біди й напасті захищати, допомагають
панам урядовцям знущатися з нас.
ІV. Пояснення нового матеріалу
17. Видавництво «Ранок»
Із записок польського публіциста середини ХVІІ ст.
Мусимо визнати, що велику ненависть підносять і поширюють
великі податки, незвичайні роботи, часті, поволовщини, оренди,
рогове, копитове та інші подібні тягарі, що їх над ними
вигадують урядники, орендарі, суддівські гачки, економи, котрі
хотіли б збільшити прибутки своїх панів... Спитайтесь у самих
же козаків, що спонукало їх до такої відваги, сміливості,
відчайдушності й шалу, і думаю, що всі вони подадуть великий
реєстр кривд, неслушних податків, що їх терпіли від панів
комісарів та інших вельможних державців.
ІV. Пояснення нового матеріалу
Варіант Б
Індивідуальна або групова робота
Робота з документами за певним планом (алгоритмом).
18. Видавництво «Ранок»
Зі скарги волинської шляхти на сеймі 1645—1646 рр.
...Таких утисків не терплять і греки в турецькій неволі:
забрано у православних церкви, монастирі й кафедри,
заборонено вільне провадження відправ, бідні православні
вмирають без причастя, не можуть прилюдно відправляти
похоронів; у Любліні, Сокалі, Белзі та інших містах через
відібрання церков православні мусять потайки ховати своїх
померлих у підвалах і домах.
ІV. Пояснення нового матеріалу
Варіант Б
Індивідуальна або групова робота
Робота з документами за певним планом (алгоритмом).
19. Видавництво «Ранок»
ІV. Пояснення нового матеріалу
Варіант В
Індивідуальна або групова робота
Робота з матеріалом підручника, текстами документів тощо
за певним планом (алгоритмом).
План:
1. Отримати завдання в учителя.
2. За допомогою матеріалу підручника й додаткової інформації
виконати завдання.
3. Представити результат класу.
ІV. Пояснення нового матеріалу
20. Видавництво «Ранок»
ІV. Пояснення нового матеріалу
Варіант В
Індивідуальна або групова робота
Робота з матеріалом підручника, текстами документів тощо
за певним планом (алгоритмом).
Узагальнені результати роботи класу оформити у вигляді таблиці.
Стан/Причини Економічні Політичні Національні Релігійні
Селяни
Міщани
Православне
духовенство
Козацтво
ІV. Пояснення нового матеріалу
21. Видавництво «Ранок»
ІV. Пояснення нового матеріалу
1. Передумови й причини Національно-визвольної війни.
•Формування української нації, яка в межах Речі Посполитої
фактично не мала шансів на повноцінний розвиток.
•Перетворення українського козацтва на провідну
політичну силу, що виражала ідеї народу.
•Поширення ідей боротьби за національну незалежність
та особисту свободу людини, які набули поширення на той
час у Європі.
ІV. Пояснення нового матеріалу
22. Видавництво «Ранок»
ІV. Пояснення нового матеріалу
•Екстенсивний розвиток економіки Речі Посполитої.
• Незадоволення різних верств населення України швидким
зростанням у країні земельних володінь польських магнатів
та шляхти.
• Невідповідність між фактичним набуттям
козаками політичного лідерства в українському суспільстві
й обмеженнями, що накладалися на них владою
за «Ординацією» 1638 р.
1. Передумови й причини Національно-визвольної війни.
ІV. Пояснення нового матеріалу
23. Видавництво «Ранок»
•Посилення національно-релігійних утисків православних
українців.
•Слабкість вищої державної влади Речі Посполитої (короля
й сейму), яка навіть за наявності бажання не мала достатніх
повноважень та авторитету, щоб контролювати дії польських
магнатів і шляхти в Україні.
1. Передумови й причини Національно-визвольної війни.
ІV. Пояснення нового матеріалу
24. Видавництво «Ранок»
ІV. Пояснення нового матеріалу
2. Б. Хмельницький та його соратники.
Варіант А
Розповідь учителя.
Варіант Б
Доповіді учнів.
ІV. Пояснення нового матеріалу
25. Видавництво «Ранок»
Варіант В
Дидактична гра.
Правила гри
1. Кожен учень отримує картку з характеристикою певного діяча.
2. Завдання:
а) відшукати інших учнів, які мають картки
із характеристиками цього діяча;
б) об’єднатися із цими учнями у групу;
в) скласти розповідь про діяча, факти з життя
якого наведені на картках;
г) представити результати роботи класу.
2. Б. Хмельницький та його соратники.
ІV. Пояснення нового матеріалу
27. Видавництво «Ранок»
ІV. Пояснення нового матеріалу
Періодизація Національно-визвольної війни українського
народу середини XVII ст.
ІV. Пояснення нового матеріалу
28. Видавництво «Ранок»
ІV. Пояснення нового матеріалу
3. Початок війни.
Варіант А
Розповідь учителя.
Варіант Б
Складання хронологічної таблиці:
1) разом з учителем під час його розповіді або
2) самостійна робота за матеріалом підручника.
ІV. Пояснення нового матеріалу
29. Видавництво «Ранок»
ІV. Пояснення нового матеріалу
Додатковий матеріал
Богдан Хмельницький — батько «психологічних війн»
…Б. Хмельницький під час формування своєї армії надавав
першочергового значення організації міцної розвідувальної служби.
…За допомогою розвідувальної та контррозвідувальної служби
Богдан Хмельницький шляхом поширення дезінформації прагнув
посіяти у ворожому війську непевність у власних силах, панічний
настрій.…
Отже, уперше в практиці вітчизняного воєнного мистецтва
застосовувалися принципи ведення так званої психологічної війни.
Такі методи були використані українським гетьманом у ході
вирішальних битв з ворогом під Корсунем, Пилявцями та
Берестечком…
(Незнайома Кліо. Таємниці, казуси і курйози української історії.
Козацька доба / В. Горобець, Т. Чухліб. — К. : Наук. думка,
2004. — 310 с. Режим доступу: http://www.haidamaka.org.ua/0105.html)
ІV. Пояснення нового матеріалу
30. Видавництво «Ранок»
V. Закріплення вивченого матеріалу
Варіант А
Фронтальне опитування учнів.
Варіант Б
Робота з контурною картою.
Покажіть на карті:
1) держави, до складу яких входили українські землі;
2) територію Запорозької Січі.
31. Видавництво «Ранок»
Варіант В
Виконати завдання з підручника (с. 110).
Варіант Г
Дидактична гра.
Правила гри:
1) Виберіть картку, де написано назву представника певної
соціальної групи на українських землях у середині XVII ст.
2) Опишіть, яких утисків він міг зазнати на цей час.
V. Закріплення вивченого матеріалу
32. Видавництво «Ранок»
V. Закріплення вивченого матеріалу
Зразок назв представників соціальних груп.
• Вільний селянин
• Ремісник
• Торговець
• Реєстровий козак
• Православний священик
• Нереєстровий козак
• Представник старшини
• Православний шляхтич
• Міський бідняк
• Залежний селянин
• Сільський вчитель
V. Закріплення вивченого матеріалу
33. Видавництво «Ранок»
Підсумовуючи урок, слід повернутися до проблемного
запитання «Чому Національно-визвольна війна
українського народу розпочалася саме в 1648 р.? »
і ще раз наголосити на передумовах та причинах
Національно-визвольної війни.
VІ. Підсумки уроку
34. Видавництво «Ранок»
Основні висновки
•На кінець 40-х рр. XVII ст. політика, здійснювана Річчю
Посполитою на українських землях, призвела до появи великої
кількості незадоволених серед різних верств суспільства.
Це створило передумови до початку національно-визвольної
боротьби.
•Б. Хмельницький став лідером повстанців і разом зі своїми
сподвижниками згуртував український народ для боротьби за
свої права та свободи.
•Національно-визвольна війна українського народу середини
XVII ст. розпочалася після оволодіння військами
Б. Хмельницького Запорозькою Січчю.
VІ. Підсумки урокуVІ. Підсумки уроку
35. Видавництво «Ранок»
VІІ. Домашнє завдання
Домашнє завдання
1) Опрацювати текст § 16;
2) Виконати завдання підручника на с.110;
3) Випереджальне завдання: підготувати опис однієї з битв
1648 р. з погляду учасника цієї події.