SlideShare a Scribd company logo
1 of 4
Proiect didactic
Data:
Clasa: IX-a
Durata: 45 min
Obiectul: Geografia
Modulul: Agricultura i industria alimentară.ș
Subiectul lec iei:ț Cre terea animalelor i industriile produselor animaliere.ș ș
Tipul lec iei:ț de comunicare a noilor cuno tin e.ș ț
Profesor: Parasca Stela
Subcompeten e:ț caracterizarea economiei na ionale.ț
Obiective opera ionale:ț
O1 – să identifice particularită ile dinamicii eptelului, studiind tabelulț ș .
O2 – să caracterizeze subramurile cre terii animalelor, conform algoritmului.ș
O3 – să deducă particularită ile reparti iei spa iale a cre terii animalelor i a întreprinderilor de prelucrare a produc iei animaliere,ț ț ț ș ș ț
studiind hăr ile.ț
O4 – să argumenteze factorii de localizare a întreprinderilor de prelucrare a produc iei animaliere, studiind un fragment de text i harta.ț ș
O5 – să recunoască pozi ia geografică a centrelor principale ale industriilor de prelucrare a produc iei animaliere, studiind harta.ț ț
Strategii didactice:
1. Activită i de învă are i evaluare:ț ț ș conversaţia euristică, studierea unui fragment de text, explicarea,
analiza schemelor, exerciţii de studiere a materialului grafic, alcătuirea conspectelor de reper, metoda riscului i aș
obstacolelor,algoritmizarea, problematizarea, jocul „Răspunde, apoi întreabă pe alt coleg", tehnica analiza SWOT, tehnica Col urile,ț
braistorming.
2. Materiale didactice: manualul de Geografie umană cl. a IX-a, ghidul profesorului,
harta umană a Republicii Moldova, Harta economică, tabele, diagrame şi imagini fotografice tematice.
3.Moduri de activitate: frontală, individuală, în perechi.
Desfă urarea lec iei:ș ț
Etapele
lec ieiț
Activitatea profesorului i elevuluiș Strategii
didactice
Evocarea
Verificarea
cuno tin elorș ț
În baza temei „Viticultura şi industria vinicolă", se aplică
jocul „Răspunde, apoi întreabă pe alt coleg". La începutul jocului,
profesorul atenţionează că întrebările vor fi alcătuite
de elevi nu în mod haotic, ci în ordinea studierii temei de
acasă. El poate interveni, corectînd formularea întrebărilor şi dirijînd mersul jocului. Profesorul
jocul
„Răspunde,
apoi întreabă
începe jocul: formulează o întrebare şi o adresează unui elev, acesta răspunde şi formulează o altă
întrebare pentru un alt elev ş.a.m.d.
Important este ca elevii care răspund corect să fie apreciaţi cu un anumit număr de puncte. Elevii
care nu răspund complet
la întrebare sau formulează nereuşit întrebările nu trebuie ignoraţi, ci motivaţi să studieze mai
aprofundat tema.
pe alt coleg"
Captarea
aten ieiț
Citată: ,,Animalul nu are nevoie de o pregătire specială
pentru a fi animal, omul însă pentru a deveni om are nevoie
de educa ie, educa ia face diferen a dintre oameni iț ț ț ș
animale”.
(Marcus Tulius Cicero)
Realizarea
sensului
Anunţarea obiectivelor lecţiei - activitate frontală. Ramurile creşterii
animalelor
Exerciţii de identificare a:
- subramurilor creşterii animalelor;
- rolului ramurii în economia naţională;
- bazei furajere pentru creşterea animalelor.
O1,O2,O3
Caracterizarea subramurilor creşterii animalelor, în baza
algoritmului - activitate în grup.
• Caracterizarea subramurilor principale ale creşterii animalelor (bovine, porcine, ovine şi
caprine, cabaline, păsări), utilizînd textul din manual, tabelul 4.2, fig. 4.35 şi următorul
algoritm:
- importanţa subramurii şi produsele oferite;
- baza furajeră;
- dinamica şeptelului;
- repartiţia spaţială a şeptelului.
o3,o4,o5
Industriile produselor animaliere - activitate în perechi.
• Explicarea factorilor de localizare a industriilor cărnii, a laptelui şi a produselor lactate, în
baza analizei hărţii (fig. 4.37) şi a unor fragmente de text din manual.
• Exerciţii de identificare a centrelor principale ale industriilor respective, în baza hărţii (fig.
4.37).
Se aplică metoda riscului sau a obstacolelor - activitate frontală şi în
grup. Prin aceasta, elevii învaţă să gîndească prospectiv şi să includă o problemă într-un cadru mai
larg; ei conştientizează că orice acţiune implică anumite riscuri şi că acestea pot fi diminuate sau
evitate dacă se iau anumite
măsuri. Etapele de realizare:
I. Sarcina de lucru: Un investitor intenţionează să construiască o fabrică de
produse lactate în localitatea X, situată la 30-50 km de oraşul Y. Specificaţi ce riscuri sau
dificultăţi ar putea să apară.
II.Brainstorming frontal. Lista dificultăţilor sau obstacolelor se va scrie pe tablă sau
pe o foaie, pe un poster, în caiet. De exemplu:
- nu există suficient lapte în localitatea respectivă;
- trebuie să aducă lapte din alte localităţi, ceea ce
sporeşte cheltuielile;
- nu există specialişti pentru industrializarea laptelui;
- drumul este de calitate foarte proastă;
- investitorul nu are locuinţă în localitatea respectivă;
- unii oameni au obiceiul să fure;
Algoritmiza-
rea
Problematiza-
rea
Metoda
riscului sau a
obstacolelor
- localitatea este situată departe de piaţa de
desfacere, ceea ce măreşte costurile etc.
III.Clasificarea riscurilor după diferite criterii: elevii împreună
cu profesorul vor propune cîteva categorii de riscuri şi le vor scrie pe tablă sau pe un
poster.
De exemplu:
- forţa de muncă;
- aprovizionarea cu materie primă;
- infrastructura;
- desfacerea produselor.
IV. Identificarea soluţiilor. Clasa se împarte în grupuri pentru a discuta o sumă de riscuri
şi a căuta modalităţi de rezolvare.
V. Activitate frontală: fiecare grup prezintă soluţiile identificate şi le argumentează. Se
discută despre modalităţile de prevenire a riscurilor identificate.
• Concluzii.
Braistorming
Reflec iaț Aplic tehnica analiza SWOT
Enun ul: Este necesar de dezvoltat i de creat întreprinderiț ș
pentru cre terea animalelor în Republica Moldova.ș
Algoritmul aplicării:
1. Profesorul anun ă problema, explică sarcina i strategia deț ș
realizare a tehnicii.
2. Se desenează pe tablă sau se distribuie postere
Corespunzătoare cadranelor, după cum urmează:
S.Puncte forte (de ce trebuie
dezvoltat)
W.Puncte vulnerabile (de ce
nu este necesar să se
dezvolte)
O.Oportunită ileț (de ce aici
i acum trebuie dezvoltat)ș
T.Temerile (ce riscăm, dacă
îl dezvoltăm)
3. Se organizează clasa, fie pentru lucru plenar – oricine are
vreo idee, în legătură cu orice aspect, o enun ă / o scrie sauț
se constituie echipe echitabile (4-8, în func ie de numărulț
celor prezen i), urmînd ca fiecare să acumuleze opiniiț
pentru un anumit cadran.
4. Elevii sunt chema i că completeze cadranele cu ideileț
solicitate.
5. Cînd expiră timpul sau este clar că s-au epuizat ideile, se
procedează la analiza lor.
6. La încheiere, fiecare elev î i exprimă într-un enunș ț
op iunea proprie.ț
Prin tehnica Col urileț ve i răspunde la următoareaț
întrebare: Care ramură a economiei poate aduce cele mai
mari beneficii Republicii Moldova: agricultura, industria,
turismul sau comer ul? Elevul alege col ul care dore te iț ț ș ș
afirmă de ce anume a ales op iunea dată.ț
Tehnica
analiza
SWOT
Tehnica
Col urileț
Extensia 1. Realizarea sarcinilor 2 şi 3 din compartimentul Formare şi
Explica iaț
evaluare (pag. 85 din manual).
2. Realizarea sarcinii 4 din compartimentul Formare şi
evaluare (la dorinţa elevilor).
3.Repetarea subiectelor din subcapitolul „Agricultura şi industria alimentară".
Informaţii suplimentare:
• Combinatul de Carne din Chişinău Carmez SA deţine, în prezent, locul doi după volumul producţiei în cadrul industriei
cărnii, fiind depăşit doar de Combinatul Basarabia Nord din Bălţi. Carmez SA a fost fondat în anul 1902, iar în anul 1947 a fost construit
complexul actual, acesta fiind ulterior, reconstruit i reutilat. Combinatul produce mezeluri, conserve de carne, grăsimi alimentare i tehnice,ș ș
substan e concentrate pentru furajarea animalelor .a.; dispune de abatoare, de laboratoare de cercetări tiin ifice în domeniu, de o re ea deț ș ș ț ț
magazin e specializat; organizează tîrguri i expozi ii cu vînzări.ș ț

More Related Content

Similar to 0 cresterea animalelor

Metode active in didactica matematicii
Metode active in didactica matematiciiMetode active in didactica matematicii
Metode active in didactica matematicii
crynutza_25
 
Metode active é-«n didactica matematicii
Metode active  é-«n didactica matematiciiMetode active  é-«n didactica matematicii
Metode active é-«n didactica matematicii
cirstea_oana
 
Metode active ă®n didactica matematicii
Metode active ă®n didactica matematiciiMetode active ă®n didactica matematicii
Metode active ă®n didactica matematicii
enculescusilvia
 
Metode active in didactica matematicii
Metode active in didactica matematiciiMetode active in didactica matematicii
Metode active in didactica matematicii
m_mariana1981
 
Ghid metodologic de_elaborare_lucrari_metodico_stiintifice_grd_i_seria_2018-2020
Ghid metodologic de_elaborare_lucrari_metodico_stiintifice_grd_i_seria_2018-2020Ghid metodologic de_elaborare_lucrari_metodico_stiintifice_grd_i_seria_2018-2020
Ghid metodologic de_elaborare_lucrari_metodico_stiintifice_grd_i_seria_2018-2020
Mihaela Rosca
 
Drumul meu in_viata_o_problema_de_responsabilitate
Drumul meu in_viata_o_problema_de_responsabilitateDrumul meu in_viata_o_problema_de_responsabilitate
Drumul meu in_viata_o_problema_de_responsabilitate
Ana Simedru
 

Similar to 0 cresterea animalelor (20)

Proiect didactic RECAPITULARE X B M1 Etica si comunicare profesionala.docx
Proiect didactic RECAPITULARE X B M1 Etica si comunicare profesionala.docxProiect didactic RECAPITULARE X B M1 Etica si comunicare profesionala.docx
Proiect didactic RECAPITULARE X B M1 Etica si comunicare profesionala.docx
 
Proiect lectie.docx
Proiect lectie.docxProiect lectie.docx
Proiect lectie.docx
 
Activitate 2.1.
Activitate 2.1.Activitate 2.1.
Activitate 2.1.
 
Activitate 2.1.
Activitate 2.1.Activitate 2.1.
Activitate 2.1.
 
Metode active in didactica matematicii
Metode active in didactica matematiciiMetode active in didactica matematicii
Metode active in didactica matematicii
 
Metode active é-«n didactica matematicii
Metode active  é-«n didactica matematiciiMetode active  é-«n didactica matematicii
Metode active é-«n didactica matematicii
 
Metode active ă®n didactica matematicii
Metode active ă®n didactica matematiciiMetode active ă®n didactica matematicii
Metode active ă®n didactica matematicii
 
Metode active in didactica matematicii
Metode active in didactica matematiciiMetode active in didactica matematicii
Metode active in didactica matematicii
 
METODE INOVATIVE
METODE INOVATIVEMETODE INOVATIVE
METODE INOVATIVE
 
SYNERGY Induction to Pedagogy Programme - Learning Materials and Objectives (...
SYNERGY Induction to Pedagogy Programme - Learning Materials and Objectives (...SYNERGY Induction to Pedagogy Programme - Learning Materials and Objectives (...
SYNERGY Induction to Pedagogy Programme - Learning Materials and Objectives (...
 
Studiu eficienta-ccponline
Studiu eficienta-ccponlineStudiu eficienta-ccponline
Studiu eficienta-ccponline
 
Raport Dociu Oxana.ppt
Raport Dociu Oxana.pptRaport Dociu Oxana.ppt
Raport Dociu Oxana.ppt
 
3 Cum să vă creaţi propriul proiect ENGAGE
3 Cum să vă creaţi propriul proiect ENGAGE3 Cum să vă creaţi propriul proiect ENGAGE
3 Cum să vă creaţi propriul proiect ENGAGE
 
Curicula fizica astronomie
Curicula fizica astronomieCuricula fizica astronomie
Curicula fizica astronomie
 
Ghid metodologic de_elaborare_lucrari_metodico_stiintifice_grd_i_seria_2018-2020
Ghid metodologic de_elaborare_lucrari_metodico_stiintifice_grd_i_seria_2018-2020Ghid metodologic de_elaborare_lucrari_metodico_stiintifice_grd_i_seria_2018-2020
Ghid metodologic de_elaborare_lucrari_metodico_stiintifice_grd_i_seria_2018-2020
 
Ghid de utilizare a platformei Moodle -Imbunutatirea competentelor TIC ale p...
Ghid de utilizare a platformei Moodle -Imbunutatirea competentelor  TIC ale p...Ghid de utilizare a platformei Moodle -Imbunutatirea competentelor  TIC ale p...
Ghid de utilizare a platformei Moodle -Imbunutatirea competentelor TIC ale p...
 
Proiect internațional rezumat.pptx
Proiect internațional rezumat.pptxProiect internațional rezumat.pptx
Proiect internațional rezumat.pptx
 
BROSURA ELECTRONICA - PROIECTUL DE PARTENERIAT MULTILATERAL COMENIUS - "SCHOO...
BROSURA ELECTRONICA - PROIECTUL DE PARTENERIAT MULTILATERAL COMENIUS - "SCHOO...BROSURA ELECTRONICA - PROIECTUL DE PARTENERIAT MULTILATERAL COMENIUS - "SCHOO...
BROSURA ELECTRONICA - PROIECTUL DE PARTENERIAT MULTILATERAL COMENIUS - "SCHOO...
 
Drumul meu in_viata_o_problema_de_responsabilitate
Drumul meu in_viata_o_problema_de_responsabilitateDrumul meu in_viata_o_problema_de_responsabilitate
Drumul meu in_viata_o_problema_de_responsabilitate
 
Proiect lectie
Proiect lectieProiect lectie
Proiect lectie
 

0 cresterea animalelor

  • 1. Proiect didactic Data: Clasa: IX-a Durata: 45 min Obiectul: Geografia Modulul: Agricultura i industria alimentară.ș Subiectul lec iei:ț Cre terea animalelor i industriile produselor animaliere.ș ș Tipul lec iei:ț de comunicare a noilor cuno tin e.ș ț Profesor: Parasca Stela Subcompeten e:ț caracterizarea economiei na ionale.ț Obiective opera ionale:ț O1 – să identifice particularită ile dinamicii eptelului, studiind tabelulț ș . O2 – să caracterizeze subramurile cre terii animalelor, conform algoritmului.ș O3 – să deducă particularită ile reparti iei spa iale a cre terii animalelor i a întreprinderilor de prelucrare a produc iei animaliere,ț ț ț ș ș ț studiind hăr ile.ț O4 – să argumenteze factorii de localizare a întreprinderilor de prelucrare a produc iei animaliere, studiind un fragment de text i harta.ț ș O5 – să recunoască pozi ia geografică a centrelor principale ale industriilor de prelucrare a produc iei animaliere, studiind harta.ț ț Strategii didactice: 1. Activită i de învă are i evaluare:ț ț ș conversaţia euristică, studierea unui fragment de text, explicarea, analiza schemelor, exerciţii de studiere a materialului grafic, alcătuirea conspectelor de reper, metoda riscului i aș obstacolelor,algoritmizarea, problematizarea, jocul „Răspunde, apoi întreabă pe alt coleg", tehnica analiza SWOT, tehnica Col urile,ț braistorming. 2. Materiale didactice: manualul de Geografie umană cl. a IX-a, ghidul profesorului, harta umană a Republicii Moldova, Harta economică, tabele, diagrame şi imagini fotografice tematice. 3.Moduri de activitate: frontală, individuală, în perechi. Desfă urarea lec iei:ș ț Etapele lec ieiț Activitatea profesorului i elevuluiș Strategii didactice Evocarea Verificarea cuno tin elorș ț În baza temei „Viticultura şi industria vinicolă", se aplică jocul „Răspunde, apoi întreabă pe alt coleg". La începutul jocului, profesorul atenţionează că întrebările vor fi alcătuite de elevi nu în mod haotic, ci în ordinea studierii temei de acasă. El poate interveni, corectînd formularea întrebărilor şi dirijînd mersul jocului. Profesorul jocul „Răspunde, apoi întreabă
  • 2. începe jocul: formulează o întrebare şi o adresează unui elev, acesta răspunde şi formulează o altă întrebare pentru un alt elev ş.a.m.d. Important este ca elevii care răspund corect să fie apreciaţi cu un anumit număr de puncte. Elevii care nu răspund complet la întrebare sau formulează nereuşit întrebările nu trebuie ignoraţi, ci motivaţi să studieze mai aprofundat tema. pe alt coleg" Captarea aten ieiț Citată: ,,Animalul nu are nevoie de o pregătire specială pentru a fi animal, omul însă pentru a deveni om are nevoie de educa ie, educa ia face diferen a dintre oameni iț ț ț ș animale”. (Marcus Tulius Cicero) Realizarea sensului Anunţarea obiectivelor lecţiei - activitate frontală. Ramurile creşterii animalelor Exerciţii de identificare a: - subramurilor creşterii animalelor; - rolului ramurii în economia naţională; - bazei furajere pentru creşterea animalelor. O1,O2,O3 Caracterizarea subramurilor creşterii animalelor, în baza algoritmului - activitate în grup. • Caracterizarea subramurilor principale ale creşterii animalelor (bovine, porcine, ovine şi caprine, cabaline, păsări), utilizînd textul din manual, tabelul 4.2, fig. 4.35 şi următorul algoritm: - importanţa subramurii şi produsele oferite; - baza furajeră; - dinamica şeptelului; - repartiţia spaţială a şeptelului. o3,o4,o5 Industriile produselor animaliere - activitate în perechi. • Explicarea factorilor de localizare a industriilor cărnii, a laptelui şi a produselor lactate, în baza analizei hărţii (fig. 4.37) şi a unor fragmente de text din manual. • Exerciţii de identificare a centrelor principale ale industriilor respective, în baza hărţii (fig. 4.37). Se aplică metoda riscului sau a obstacolelor - activitate frontală şi în grup. Prin aceasta, elevii învaţă să gîndească prospectiv şi să includă o problemă într-un cadru mai larg; ei conştientizează că orice acţiune implică anumite riscuri şi că acestea pot fi diminuate sau evitate dacă se iau anumite măsuri. Etapele de realizare: I. Sarcina de lucru: Un investitor intenţionează să construiască o fabrică de produse lactate în localitatea X, situată la 30-50 km de oraşul Y. Specificaţi ce riscuri sau dificultăţi ar putea să apară. II.Brainstorming frontal. Lista dificultăţilor sau obstacolelor se va scrie pe tablă sau pe o foaie, pe un poster, în caiet. De exemplu: - nu există suficient lapte în localitatea respectivă; - trebuie să aducă lapte din alte localităţi, ceea ce sporeşte cheltuielile; - nu există specialişti pentru industrializarea laptelui; - drumul este de calitate foarte proastă; - investitorul nu are locuinţă în localitatea respectivă; - unii oameni au obiceiul să fure; Algoritmiza- rea Problematiza- rea Metoda riscului sau a obstacolelor
  • 3. - localitatea este situată departe de piaţa de desfacere, ceea ce măreşte costurile etc. III.Clasificarea riscurilor după diferite criterii: elevii împreună cu profesorul vor propune cîteva categorii de riscuri şi le vor scrie pe tablă sau pe un poster. De exemplu: - forţa de muncă; - aprovizionarea cu materie primă; - infrastructura; - desfacerea produselor. IV. Identificarea soluţiilor. Clasa se împarte în grupuri pentru a discuta o sumă de riscuri şi a căuta modalităţi de rezolvare. V. Activitate frontală: fiecare grup prezintă soluţiile identificate şi le argumentează. Se discută despre modalităţile de prevenire a riscurilor identificate. • Concluzii. Braistorming Reflec iaț Aplic tehnica analiza SWOT Enun ul: Este necesar de dezvoltat i de creat întreprinderiț ș pentru cre terea animalelor în Republica Moldova.ș Algoritmul aplicării: 1. Profesorul anun ă problema, explică sarcina i strategia deț ș realizare a tehnicii. 2. Se desenează pe tablă sau se distribuie postere Corespunzătoare cadranelor, după cum urmează: S.Puncte forte (de ce trebuie dezvoltat) W.Puncte vulnerabile (de ce nu este necesar să se dezvolte) O.Oportunită ileț (de ce aici i acum trebuie dezvoltat)ș T.Temerile (ce riscăm, dacă îl dezvoltăm) 3. Se organizează clasa, fie pentru lucru plenar – oricine are vreo idee, în legătură cu orice aspect, o enun ă / o scrie sauț se constituie echipe echitabile (4-8, în func ie de numărulț celor prezen i), urmînd ca fiecare să acumuleze opiniiț pentru un anumit cadran. 4. Elevii sunt chema i că completeze cadranele cu ideileț solicitate. 5. Cînd expiră timpul sau este clar că s-au epuizat ideile, se procedează la analiza lor. 6. La încheiere, fiecare elev î i exprimă într-un enunș ț op iunea proprie.ț Prin tehnica Col urileț ve i răspunde la următoareaț întrebare: Care ramură a economiei poate aduce cele mai mari beneficii Republicii Moldova: agricultura, industria, turismul sau comer ul? Elevul alege col ul care dore te iț ț ș ș afirmă de ce anume a ales op iunea dată.ț Tehnica analiza SWOT Tehnica Col urileț Extensia 1. Realizarea sarcinilor 2 şi 3 din compartimentul Formare şi Explica iaț
  • 4. evaluare (pag. 85 din manual). 2. Realizarea sarcinii 4 din compartimentul Formare şi evaluare (la dorinţa elevilor). 3.Repetarea subiectelor din subcapitolul „Agricultura şi industria alimentară". Informaţii suplimentare: • Combinatul de Carne din Chişinău Carmez SA deţine, în prezent, locul doi după volumul producţiei în cadrul industriei cărnii, fiind depăşit doar de Combinatul Basarabia Nord din Bălţi. Carmez SA a fost fondat în anul 1902, iar în anul 1947 a fost construit complexul actual, acesta fiind ulterior, reconstruit i reutilat. Combinatul produce mezeluri, conserve de carne, grăsimi alimentare i tehnice,ș ș substan e concentrate pentru furajarea animalelor .a.; dispune de abatoare, de laboratoare de cercetări tiin ifice în domeniu, de o re ea deț ș ș ț ț magazin e specializat; organizează tîrguri i expozi ii cu vînzări.ș ț