SlideShare a Scribd company logo
1 of 7
Конспект уроку:
«Технологія вирощування декоративних кущів.»
Урок у 8 класі
Тема. Технологія вирощування декоративних кущів. Місце декоративних
кущових рослин в озелененні території. Їх естетична і захисна роль. Загальна
характеристика традиційних українських декоративних кущів (калина, бузок,
жасмин).
Мета уроку:
навчальна: навчити учнів характеризувати декоративні рослини,
ознайомити з їх сортами, дати поняття про способи розмноження і догляду за
рослинами; формувати вміння висаджувати саджанці декоративних рослин;
розвивальна: сприяти розвитку сенсорної сфери, пам’яті,
спостережливості, логічного мислення;
виховна: виховувати в учнів культуру праці, бережливість,
працелюбність, дбайливість, охайність та інші якості сучасного працівника;
ознайомити учнів з професією садівника.
Зміст уроку
1. Теоретичні відомості: місце декоративних рослин в озелененні
території. Загальна характеристика декоративних кущів (калина, бузок,
жасмин), їх оцінка й добір для конкретних умов регіону. Способирозмноження,
садіння, догляду за рослинами. Захист від шкідників.
2. Практична робота. Відбір і висаджування саджанців. Догляд за
рослинами.
Об’єкти праці: саджанці декоративних рослин (калини, бузку, жасмину).
Дидактичні засоби: підручник (навчальний посібник); робочий зошит
проекту декоративних кущових рослин; плакати: «Будова декоративних
кущових рослин»; інструкційна карта на висаджування декоративних рослин.
Обладнання, інструменти, матеріали: садові лопати, живці бузку, калини,
граблі, розмічальні кілочки.
Трудові дії, прийоми й операції: висаджування саджанців декоративних
рослин.
Методи навчання: розповідь; бесіда; показ; демонстрування; фронтальне
опитування; практична робота; метод проектів.
Форми організації пізнавальної діяльності учнів: фронтальна; групова;
робота в парах.
Тип уроку: комбінований.
План уроку
I. Організаційний момент (2 хв).
II. Повторення раніше вивченого матеріалу (5 хв).
III. Мотивація навчально-трудової діяльності учнів (5 хв).
IV. Вивчення нового матеріалу (10 хв).
V. Закріплення нового матеріалу (5 хв).
VI. Практична робота.
6.1. Вступний інструктаж (10 хв).
6.2. Самостійна практична робота учнів та інструктаж учителя (40 хв).
6.3. Заключний інструктаж (3 хв).
VII. Прибирання робочих місць і приміщення майстерні черговим (4 хв).
VIII. Підведення вчителем підсумків заняття (5 хв).
Хід уроку
І. Організаційний момент
Перевірка присутностіучнів та їхньої підготовленостідо уроку (наявність
зошита проекту, підручника, спецодягу тощо).
Призначення чергових.
Ознайомлення учнів із планом уроку.
ІІ. Повторення раніше вивченого матеріалу
Аналіз домашнього завдання (перевірка виконання проектного завдання,
винесеного на самостійне опрацювання).
Усне опитування
-Як розмножують калину?
-Яке значення декоративних рослин в озелененні території?
-Чим відрізняються калина, бузок, жасмин від інших садових рослин?
-Коли висаджують калину?
-Які біологічні особливості калини?
-У чому суть догляду за калиною?
ІІІ. Мотивація навчально-трудової діяльності учнів
Розповідь учителя про важливість вирощування кущових рослин.
Перегляд відеоролика «Озеленення території з допомогою кущових рослин».
ІV. Вивчення нового матеріалу
1. Загальна характеристика кущових декоративнихрослин (калини, бузку,
жасмину).
Розповідь учителя
— Серед поширених рослин, які використовують для декоративного
оформлення, є бузок, калина, жасмин тощо.
Бузок— кущова декоративна
рослина заввишки до 5 м, із
великою кількістю гілок, на яких
утворюються суцвіття з квітками,
діаметром 2,5 см кожна.
Зацвітають вони у травні й
квітнуть упродовж 20 днів. Квітки,
залежно від виду рослини, можуть
бути білого, оранжевого,
фіолетового кольорів або їх
відтінків. Квіти мають приємний,
ароматний запах. Нині
селекціонерами виведено близько
300 видів бузку. Усі ці рослини
невибагливі до вологи й родючості
ґрунту, але краще ростуть і квітнуть на удобрених і добре оброблених ґрунтах.
Листя блискуче, темно-зеленого кольору. Восени листя деяких видів бузку
стають фіолетовими зверху і жовтими знизу, що робить рослину особливо
декоративно привабливою.
Калина— гіллястий кущ або невелике (2–4 м) дерево. Листя на калині
протягом літа зелене, а восени — жовтого, червоного, пурпурового кольорів з
різними відтінками. Черешки листків довгі з залозками при основі. Квітки білі,
пахучі. Плоди — червоні кулясті,
зібрані в грона, достигають у
жовтні й довго тримаються на
гілках. Калина зимостійка й
вимоглива до вологи рослина,
здатна витримати загазованість
повітря. Її можна побачитив лісах,
на берегах річок, озер, боліт.
Розмножується здерев’янілими й
зеленими живцями, відсадками,
насінням. Однак насіннєвий
спосіб незручний тим, що
потребує тривалого періоду
передпосівної підготовки, а також тим, що сіянці на два-три роки пізніше
починають плодоносити. Офіційно зареєстрованих сортів калини не існує.
Жасмин— кущова рослина з
духмяними квітами. Відомо близько 300
її видів. Вирощують як декоративну
рослину або для отримання з квіток
ефірного масла, яке використовують у
парфумерії, харчовій промисловості для
ароматизації виробів тощо.
2. Особливості планування
Розповідь учителя
— Декоративне оформлення присадибної ділянки розпочинають із
розробляння її плану. З цією метою на ньому наносять у масштабі розмір
земельної ділянки, місця розташування будівель, планують місця майбутніх
клумб, газонів, бордюрів тощо.
Як же правильно розмістити рослини на присадибній ділянці? Для
прикрашання входу до присадибної ділянки використовують великі дерева, а по
краях доріжок, алей висаджують кущові декоративні рослини. Кущові рослини
заввишки 1–1,2 м, висаджені вздовж алей, доріжок, називають бордюрами.
Бордюриз кущових рослин восени періодично «стрижуть», надаючи їм певної
геометричної форми, для їх формування можна використати жасмин, бузок,
калину й інші кущові рослини. Низькорослі кущові рослини висаджують на
передньому плані, вищі дерева — на задньому плані для захисту чи
фоноутворювання.
Формуючи декоративні насадження на присадибній ділянці, необхідно
враховувати, що бузок, жасмин — світлолюбні рослини, гарно квітнуть у разі
значного попадання на них сонячного проміння. Менше їх квітіння в затінених
місцях. Калина порівняно менш вимоглива до світла, але більше потребує
вологи, тому її часто висаджують для декоративного оформлення поблизу
криниць, басейнів, фонтанів.
3. Особливості вегетативного розмноження рослин
Розповідь учителя
— Розмножують кущові рослини вегетативно, здебільшого кореневими
пагонами. Для цього ранньою весною або восени, після завершення цвітіння
рослини, добре розрослі й розвинені кореневі паростки відкопують садовою
лопатою й пересаджують на постійне місце. Цей спосіб має ряд переваг.
Рослинишвидко ростуть, повністю зберігають декоративніформи материнської
рослини, тоді як вирощеним із насіння ці властивості здебільшого не вдається
зберегти. Утворені кореневі паростки можна викопувати разом із коренем
материнської рослини й не боятися, що їх можна пошкодити, а рослина —
загине. Навпаки, материнська рослина при цьому збільшує кількість кореневих
паростків і краще квітне.
4. Технологія висаджування й догляду за кущовими декоративними
рослинами
Розповідь учителя
— Важливим етапом вирощування кущових декоративних рослин є
висаджування. Практично його можна виконувати з весни до осені. Проте
кращий результат дає висаджування ранньою весною до початку активного
росту рослини або восени після її цвітіння.
Крони кущових рослин формують ранньою весною до початку
соковиділення чи восени після завершення цвітіння, коли температура
навколишнього середовища не перевищує 4-5 °С. При цьому видаляють
секатором зламані, перекручені, пошкоджені, перехрещені гілки й частини
рослини, які можуть надати їй непривабливого зовнішнього вигляду. Необхідно
стежити також, щоб під час відрізання пошкодженої або зайвої гілки не
утворити тріщин на основній частині рослини, відшарування чи ушкодження
кори, надто великих залишків частини гілки, що видаляють. Відрізаючи товсті
гілки садовою пилкою, необхідно спочатку виконати надріз із нижнього боку
на 1/3 її діаметра, а потім продовжити цю саму операцію зверху.
Місця зрізування покривають спеціальною суспензією (варом), який
реалізують у торговельній мережі, або масляною фарбою світлого кольору.
Квітки, що відцвіли, треба також обрізати, оскільки вони споживають із
рослини поживні речовини. У результаті зменшують їх доступ до тих частин
рослини, що квітнуть.
Восени рослини необхідно підготувати до зимівлі. Листя в цей період
краще не прибирати. Воно захищає кореневу систему від промерзання.
V. Закріплення вивченого матеріалу
Запитання для закріплення вивченого матеріалу
-Які ви знаєте біологічні особливості кущових декоративних росли?
-Яка роль декоративних рослин в озелененні території?
-Які особливостірозміщення бузку, калини, жасмину під час формування
декоративних насаджень?
-Які ви знаєте способивегетативного розмноження декоративнихрослин?
VІ. Практична робота
Відбір і вирощування саджанців декоративних кущових рослин.
Мета: навчити учнів висаджувати декоративні кущі рослин із метою
озеленення території.
1. Вступний інструктаж
Учитель повідомляє учням, що під час цієї практичної роботи вони
одночасно виконують технологічну частину проекту, який вони розробляють
(«Бузок — окраса довкілля»), а потім будуть захищати. Працюють учні за
розробленоютехнологічноюкартою, одночасно ведучи робочі зошити проекту
за визначеними завданнями.
2. Інструктаж до виконання практичної роботи
Учитель повідомляє, що, комбінуючи розміщення кущових рослин,
можна декоративно оформляти будь-яку земельну ділянку. Проте для цього
необхідно знати, які з рослин більше, а які менше вимогливі до родючості
ґрунту, які сонцелюбні, а які — тінелюбні, які морозостійкі, які швидко
ростуть, а яким для цього потрібно більше часу. У декоративному оформленні
необхідно також ураховувати колір листя, кори, квіток у різні порироку, форму
й структуру крони, висоту в різні періоди розвитку. Із урахуванням цих
особливостей можна формувати різні варіанти композиції. Кущові рослини,
наприклад жасмин, висаджують групами на відстані 0,5-2 м один від одного, а
бузок — 1-3 м. Групу із кущових рослин можна висаджувати суцільно або з
невеликими проміжками між окремими групами від 2 до 5 м.
За принципом побудови групи можуть бути симетричними, тобто з
висадженими у вершинах трикутника, чотирикутника тощо, або компактними
— висадженими по кілька штук один біля одного, чи вільно висадженими.
Висаджуючи кущові декоративні рослини, необхідно знати їх
вимогливість до ґрунтів. Калина й бузок — не досить вимогливідо родючості, а
перед висаджуванням жасмину ґрунт необхідно удобрити перегноєм і торфом.
Після висаджування всі рослини ретельно поливають.
Практичну роботу виконують групами. Кожна група отримує
інструкційну картку з послідовністю виконання агротехнічних операцій. Для
економії часу краще в групах розподілити виконання робіт між учнями,
провести практичну роботу в формі гри-імітації, коли кожний член групи
набуває навичок певної сільськогосподарської професії.
3. Інструктаж із безпеки праці
Можна використати такі ігрові форми:
1) учитель демонструє виконання правила й озвучує його початок, учні
мають його продовжити; учні виконують роботу в групах; учитель оцінює, яка
група скоріше продовжить правила;
2) учитель демонструєвиконання правил із порушенням, учні мають його
виправити, озвучивши правило правильно.
4. Виконання практичної роботи
Практичну роботу виконують відповідно до пори року:
1) садіння декоративних рослин;
2) відбір і висаджування саджанців;
3) естетичне оформлення (фігурне обрізування) кущів і дерев, догляд за
рослинами (видалення сухих пошкоджених гілок, прибирання).
Роботуучнів увесь час треба контролювати, учасно поправляючи тих, хто
допускає помилки. Доцільно час від часу нагадувати про прийоми безпечної
праці.
VІІ. Підсумки уроку
Учитель просить учнів самим оцінити виконану роботу, аналізує якість
виконання робіт, зазначає недоліки, пояснює способи їх усунення.
VІІІ. Домашнє завдання
Опрацювати текст підручника. Виконати завдання до проекту «Бузок —
окраса довкілля».

More Related Content

What's hot

властивості деревини
властивості деревинивластивості деревини
властивості деревиниЮра Палій
 
Написання префіксів пре , при-, прі-
Написання префіксів пре , при-, прі-Написання префіксів пре , при-, прі-
Написання префіксів пре , при-, прі-milona14
 
Леонід глібов "Чиж та Голуб"
Леонід глібов  "Чиж  та  Голуб"Леонід глібов  "Чиж  та  Голуб"
Леонід глібов "Чиж та Голуб"olesia Matsiuk
 
види мякої іграшки
види мякої іграшкивиди мякої іграшки
види мякої іграшкиAndy Levkovich
 
виготовлення привітальної листівки з використанням изонить
виготовлення привітальної листівки з використанням изонитьвиготовлення привітальної листівки з використанням изонить
виготовлення привітальної листівки з використанням изонитьPetro Plushkin
 
Заняття з математики "Подорож до лісу" (сер.вік)
Заняття з математики "Подорож до лісу" (сер.вік)Заняття з математики "Подорож до лісу" (сер.вік)
Заняття з математики "Подорож до лісу" (сер.вік)Alyona Bilyk
 
Презентация "Обереги українського народу"
Презентация "Обереги українського народу"Презентация "Обереги українського народу"
Презентация "Обереги українського народу"Center_Inspiration
 
декупаж майстер клас для вчит
декупаж майстер клас для вчитдекупаж майстер клас для вчит
декупаж майстер клас для вчитPetro Plushkin
 
Проект *Квітник нашої мрії*
Проект *Квітник нашої мрії*Проект *Квітник нашої мрії*
Проект *Квітник нашої мрії*Alina Kapitula
 
Варіативні модулі 10 11 класи
Варіативні модулі 10 11 класиВаріативні модулі 10 11 класи
Варіативні модулі 10 11 класиAndy Levkovich
 
сучасні конструкційні матеріали
сучасні конструкційні матеріалисучасні конструкційні матеріали
сучасні конструкційні матеріалиfalkovolodymyr
 
виготовлення листівки технікою «айріс фолдінг»
виготовлення листівки технікою «айріс фолдінг»виготовлення листівки технікою «айріс фолдінг»
виготовлення листівки технікою «айріс фолдінг»Petro Plushkin
 
Створення ескізу тематичного плакату на екологічну тематику. 7 клас.
Створення ескізу тематичного плакату на екологічну тематику. 7 клас.Створення ескізу тематичного плакату на екологічну тематику. 7 клас.
Створення ескізу тематичного плакату на екологічну тематику. 7 клас.School 20, Zaporizhzhya
 
натюрморт
натюрмортнатюрморт
натюрмортOsipova
 

What's hot (20)

властивості деревини
властивості деревинивластивості деревини
властивості деревини
 
Написання префіксів пре , при-, прі-
Написання префіксів пре , при-, прі-Написання префіксів пре , при-, прі-
Написання префіксів пре , при-, прі-
 
3
33
3
 
Леонід глібов "Чиж та Голуб"
Леонід глібов  "Чиж  та  Голуб"Леонід глібов  "Чиж  та  Голуб"
Леонід глібов "Чиж та Голуб"
 
види мякої іграшки
види мякої іграшкивиди мякої іграшки
види мякої іграшки
 
виготовлення привітальної листівки з використанням изонить
виготовлення привітальної листівки з використанням изонитьвиготовлення привітальної листівки з використанням изонить
виготовлення привітальної листівки з використанням изонить
 
Презентація до уроку на тему «Культура споживання їжі»
Презентація до уроку на тему «Культура споживання їжі»Презентація до уроку на тему «Культура споживання їжі»
Презентація до уроку на тему «Культура споживання їжі»
 
Заняття з математики "Подорож до лісу" (сер.вік)
Заняття з математики "Подорож до лісу" (сер.вік)Заняття з математики "Подорож до лісу" (сер.вік)
Заняття з математики "Подорож до лісу" (сер.вік)
 
Презентация "Обереги українського народу"
Презентация "Обереги українського народу"Презентация "Обереги українського народу"
Презентация "Обереги українського народу"
 
декупаж майстер клас для вчит
декупаж майстер клас для вчитдекупаж майстер клас для вчит
декупаж майстер клас для вчит
 
Проект *Квітник нашої мрії*
Проект *Квітник нашої мрії*Проект *Квітник нашої мрії*
Проект *Квітник нашої мрії*
 
техніки вишивання
техніки вишиваннятехніки вишивання
техніки вишивання
 
витинанка
витинанкавитинанка
витинанка
 
Варіативні модулі 10 11 класи
Варіативні модулі 10 11 класиВаріативні модулі 10 11 класи
Варіативні модулі 10 11 класи
 
сучасні конструкційні матеріали
сучасні конструкційні матеріалисучасні конструкційні матеріали
сучасні конструкційні матеріали
 
Презентація до уроку Апсайклінг (1).pptx
Презентація до уроку Апсайклінг (1).pptxПрезентація до уроку Апсайклінг (1).pptx
Презентація до уроку Апсайклінг (1).pptx
 
виготовлення листівки технікою «айріс фолдінг»
виготовлення листівки технікою «айріс фолдінг»виготовлення листівки технікою «айріс фолдінг»
виготовлення листівки технікою «айріс фолдінг»
 
Весела абетка. Н Забіла
Весела абетка. Н ЗабілаВесела абетка. Н Забіла
Весела абетка. Н Забіла
 
Створення ескізу тематичного плакату на екологічну тематику. 7 клас.
Створення ескізу тематичного плакату на екологічну тематику. 7 клас.Створення ескізу тематичного плакату на екологічну тематику. 7 клас.
Створення ескізу тематичного плакату на екологічну тематику. 7 клас.
 
натюрморт
натюрмортнатюрморт
натюрморт
 

Similar to технолог декорат кущів

парад квітів біля школи В'язівне
парад квітів біля школи В'язівнепарад квітів біля школи В'язівне
парад квітів біля школи В'язівнеЛюда Петрик
 
внутрішня будова корення
внутрішня будова кореннявнутрішня будова корення
внутрішня будова коренняlily_zbar
 
догляд за-кімнатними-рослинами
догляд за-кімнатними-рослинамидогляд за-кімнатними-рослинами
догляд за-кімнатними-рослинамиЛюдмила Ранця
 
11.02.2024.pdf11.02.2024.pdf11.02.2024.pdf
11.02.2024.pdf11.02.2024.pdf11.02.2024.pdf11.02.2024.pdf11.02.2024.pdf11.02.2024.pdf
11.02.2024.pdf11.02.2024.pdf11.02.2024.pdfssuser33f19a
 
Різноманітність рослин у природі
Різноманітність рослин у природіРізноманітність рослин у природі
Різноманітність рослин у природіКовпитська ЗОШ
 
видозміни пагона
видозміни пагонавидозміни пагона
видозміни пагонаlily_zbar
 
експериментально дослідницька робота
експериментально дослідницька роботаекспериментально дослідницька робота
експериментально дослідницька роботаCshkilniy
 
Сад на підвіконні
 Сад на підвіконні  Сад на підвіконні
Сад на підвіконні library_darnitsa
 
завдання проекту
завдання проектузавдання проекту
завдання проектуElena Nosirova
 
квітка
квіткаквітка
квіткаlily_zbar
 
Догляд за кімнатними рослинами
Догляд за кімнатними рослинамиДогляд за кімнатними рослинами
Догляд за кімнатними рослинамиYulia Karpenko
 
Ранньоквітучі трав’янисті рослини. Міні-проект «Не зривай первоцвітів»
Ранньоквітучі трав’янисті рослини. Міні-проект «Не зривай первоцвітів»Ранньоквітучі трав’янисті рослини. Міні-проект «Не зривай первоцвітів»
Ранньоквітучі трав’янисті рослини. Міні-проект «Не зривай первоцвітів»Ковпитська ЗОШ
 

Similar to технолог декорат кущів (20)

парад квітів біля школи В'язівне
парад квітів біля школи В'язівнепарад квітів біля школи В'язівне
парад квітів біля школи В'язівне
 
внутрішня будова корення
внутрішня будова кореннявнутрішня будова корення
внутрішня будова корення
 
догляд за-кімнатними-рослинами
догляд за-кімнатними-рослинамидогляд за-кімнатними-рослинами
догляд за-кімнатними-рослинами
 
Насінина. Розробка уроку
Насінина. Розробка урокуНасінина. Розробка уроку
Насінина. Розробка уроку
 
11.02.2024.pdf11.02.2024.pdf11.02.2024.pdf
11.02.2024.pdf11.02.2024.pdf11.02.2024.pdf11.02.2024.pdf11.02.2024.pdf11.02.2024.pdf
11.02.2024.pdf11.02.2024.pdf11.02.2024.pdf
 
Різноманітність рослин у природі
Різноманітність рослин у природіРізноманітність рослин у природі
Різноманітність рослин у природі
 
видозміни пагона
видозміни пагонавидозміни пагона
видозміни пагона
 
експериментально дослідницька робота
експериментально дослідницька роботаекспериментально дослідницька робота
експериментально дослідницька робота
 
94
9494
94
 
Сад на підвіконні
 Сад на підвіконні  Сад на підвіконні
Сад на підвіконні
 
42
4242
42
 
завдання проекту
завдання проектузавдання проекту
завдання проекту
 
плод
плодплод
плод
 
квітка
квіткаквітка
квітка
 
94
9494
94
 
Догляд за кімнатними рослинами
Догляд за кімнатними рослинамиДогляд за кімнатними рослинами
Догляд за кімнатними рослинами
 
поширення плодів
поширення плодівпоширення плодів
поширення плодів
 
Ранньоквітучі трав’янисті рослини. Міні-проект «Не зривай первоцвітів»
Ранньоквітучі трав’янисті рослини. Міні-проект «Не зривай первоцвітів»Ранньоквітучі трав’янисті рослини. Міні-проект «Не зривай первоцвітів»
Ранньоквітучі трав’янисті рослини. Міні-проект «Не зривай первоцвітів»
 
49
4949
49
 
Запилення. Розробка уроку
Запилення. Розробка урокуЗапилення. Розробка уроку
Запилення. Розробка уроку
 

More from Andy Levkovich

Положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти
Положення про внутрішню систему забезпечення якості освітиПоложення про внутрішню систему забезпечення якості освіти
Положення про внутрішню систему забезпечення якості освітиAndy Levkovich
 
16 днів проти насильства
16 днів проти насильства16 днів проти насильства
16 днів проти насильстваAndy Levkovich
 
7 клас моделювання
7 клас моделювання7 клас моделювання
7 клас моделюванняAndy Levkovich
 
привітання для педагогічного колективу
привітання для педагогічного колективупривітання для педагогічного колективу
привітання для педагогічного колективуAndy Levkovich
 
Туризм це стиль життя
Туризм це стиль життяТуризм це стиль життя
Туризм це стиль життяAndy Levkovich
 
Що таке проект
Що таке проектЩо таке проект
Що таке проектAndy Levkovich
 
нагородження сертифікати бобер 2016 2017
нагородження сертифікати бобер 2016 2017нагородження сертифікати бобер 2016 2017
нагородження сертифікати бобер 2016 2017Andy Levkovich
 
зно олімп проекти
зно олімп проектизно олімп проекти
зно олімп проектиAndy Levkovich
 
на сайт день матері
на сайт день матеріна сайт день матері
на сайт день матеріAndy Levkovich
 
природа на сайт
природа на сайтприрода на сайт
природа на сайтAndy Levkovich
 
твір опис 7 клас
твір опис 7 кластвір опис 7 клас
твір опис 7 класAndy Levkovich
 
презентация Iмiдж вчителя
презентация Iмiдж вчителяпрезентация Iмiдж вчителя
презентация Iмiдж вчителяAndy Levkovich
 
Iнновацii в бiлокамiнському нвк
Iнновацii в бiлокамiнському нвкIнновацii в бiлокамiнському нвк
Iнновацii в бiлокамiнському нвкAndy Levkovich
 

More from Andy Levkovich (20)

Положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти
Положення про внутрішню систему забезпечення якості освітиПоложення про внутрішню систему забезпечення якості освіти
Положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти
 
Zno2021
Zno2021Zno2021
Zno2021
 
16 днів проти насильства
16 днів проти насильства16 днів проти насильства
16 днів проти насильства
 
Zno21
Zno21Zno21
Zno21
 
7 клас моделювання
7 клас моделювання7 клас моделювання
7 клас моделювання
 
практична 6
практична 6практична 6
практична 6
 
практична 5
практична 5практична 5
практична 5
 
практична 4
практична 4практична 4
практична 4
 
привітання для педагогічного колективу
привітання для педагогічного колективупривітання для педагогічного колективу
привітання для педагогічного колективу
 
Туризм це стиль життя
Туризм це стиль життяТуризм це стиль життя
Туризм це стиль життя
 
Що таке проект
Що таке проектЩо таке проект
Що таке проект
 
нагородження сертифікати бобер 2016 2017
нагородження сертифікати бобер 2016 2017нагородження сертифікати бобер 2016 2017
нагородження сертифікати бобер 2016 2017
 
ікт в школі
ікт в школіікт в школі
ікт в школі
 
зно олімп проекти
зно олімп проектизно олімп проекти
зно олімп проекти
 
на сайт день матері
на сайт день матеріна сайт день матері
на сайт день матері
 
природа на сайт
природа на сайтприрода на сайт
природа на сайт
 
лIто 2016 (1)
лIто 2016 (1)лIто 2016 (1)
лIто 2016 (1)
 
твір опис 7 клас
твір опис 7 кластвір опис 7 клас
твір опис 7 клас
 
презентация Iмiдж вчителя
презентация Iмiдж вчителяпрезентация Iмiдж вчителя
презентация Iмiдж вчителя
 
Iнновацii в бiлокамiнському нвк
Iнновацii в бiлокамiнському нвкIнновацii в бiлокамiнському нвк
Iнновацii в бiлокамiнському нвк
 

Recently uploaded

атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfатестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfhome
 
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класХімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класkrementsova09nadya
 
Бомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентаціяБомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентаціяssuser0a4f48
 
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняПроблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняtetiana1958
 
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptxБібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptxssuserc301ed1
 
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptxГорбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptxOlgaDidenko6
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxOlgaDidenko6
 
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxПрезентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxOlgaDidenko6
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxOlgaDidenko6
 
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняР.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняAdriana Himinets
 
Defectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptxDefectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptxOlgaDidenko6
 
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...JurgenstiX
 
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfЗастосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfssuser15a891
 
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdfІваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdfhome
 
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.pptpsychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.pptOlgaDidenko6
 
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.pptЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.pptssuser59e649
 
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»tetiana1958
 

Recently uploaded (17)

атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfатестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
 
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класХімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
 
Бомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентаціяБомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентація
 
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняПроблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
 
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptxБібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
 
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptxГорбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxПрезентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняР.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
 
Defectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptxDefectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptx
 
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
 
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfЗастосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
 
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdfІваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
 
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.pptpsychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
 
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.pptЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
 
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
 

технолог декорат кущів

  • 1. Конспект уроку: «Технологія вирощування декоративних кущів.» Урок у 8 класі Тема. Технологія вирощування декоративних кущів. Місце декоративних кущових рослин в озелененні території. Їх естетична і захисна роль. Загальна характеристика традиційних українських декоративних кущів (калина, бузок, жасмин). Мета уроку: навчальна: навчити учнів характеризувати декоративні рослини, ознайомити з їх сортами, дати поняття про способи розмноження і догляду за рослинами; формувати вміння висаджувати саджанці декоративних рослин; розвивальна: сприяти розвитку сенсорної сфери, пам’яті, спостережливості, логічного мислення; виховна: виховувати в учнів культуру праці, бережливість, працелюбність, дбайливість, охайність та інші якості сучасного працівника; ознайомити учнів з професією садівника. Зміст уроку 1. Теоретичні відомості: місце декоративних рослин в озелененні території. Загальна характеристика декоративних кущів (калина, бузок, жасмин), їх оцінка й добір для конкретних умов регіону. Способирозмноження, садіння, догляду за рослинами. Захист від шкідників. 2. Практична робота. Відбір і висаджування саджанців. Догляд за рослинами. Об’єкти праці: саджанці декоративних рослин (калини, бузку, жасмину). Дидактичні засоби: підручник (навчальний посібник); робочий зошит проекту декоративних кущових рослин; плакати: «Будова декоративних кущових рослин»; інструкційна карта на висаджування декоративних рослин. Обладнання, інструменти, матеріали: садові лопати, живці бузку, калини, граблі, розмічальні кілочки. Трудові дії, прийоми й операції: висаджування саджанців декоративних рослин. Методи навчання: розповідь; бесіда; показ; демонстрування; фронтальне опитування; практична робота; метод проектів. Форми організації пізнавальної діяльності учнів: фронтальна; групова; робота в парах. Тип уроку: комбінований.
  • 2. План уроку I. Організаційний момент (2 хв). II. Повторення раніше вивченого матеріалу (5 хв). III. Мотивація навчально-трудової діяльності учнів (5 хв). IV. Вивчення нового матеріалу (10 хв). V. Закріплення нового матеріалу (5 хв). VI. Практична робота. 6.1. Вступний інструктаж (10 хв). 6.2. Самостійна практична робота учнів та інструктаж учителя (40 хв). 6.3. Заключний інструктаж (3 хв). VII. Прибирання робочих місць і приміщення майстерні черговим (4 хв). VIII. Підведення вчителем підсумків заняття (5 хв). Хід уроку І. Організаційний момент Перевірка присутностіучнів та їхньої підготовленостідо уроку (наявність зошита проекту, підручника, спецодягу тощо). Призначення чергових. Ознайомлення учнів із планом уроку. ІІ. Повторення раніше вивченого матеріалу Аналіз домашнього завдання (перевірка виконання проектного завдання, винесеного на самостійне опрацювання). Усне опитування -Як розмножують калину? -Яке значення декоративних рослин в озелененні території? -Чим відрізняються калина, бузок, жасмин від інших садових рослин? -Коли висаджують калину? -Які біологічні особливості калини? -У чому суть догляду за калиною? ІІІ. Мотивація навчально-трудової діяльності учнів Розповідь учителя про важливість вирощування кущових рослин. Перегляд відеоролика «Озеленення території з допомогою кущових рослин».
  • 3. ІV. Вивчення нового матеріалу 1. Загальна характеристика кущових декоративнихрослин (калини, бузку, жасмину). Розповідь учителя — Серед поширених рослин, які використовують для декоративного оформлення, є бузок, калина, жасмин тощо. Бузок— кущова декоративна рослина заввишки до 5 м, із великою кількістю гілок, на яких утворюються суцвіття з квітками, діаметром 2,5 см кожна. Зацвітають вони у травні й квітнуть упродовж 20 днів. Квітки, залежно від виду рослини, можуть бути білого, оранжевого, фіолетового кольорів або їх відтінків. Квіти мають приємний, ароматний запах. Нині селекціонерами виведено близько 300 видів бузку. Усі ці рослини невибагливі до вологи й родючості ґрунту, але краще ростуть і квітнуть на удобрених і добре оброблених ґрунтах. Листя блискуче, темно-зеленого кольору. Восени листя деяких видів бузку стають фіолетовими зверху і жовтими знизу, що робить рослину особливо декоративно привабливою. Калина— гіллястий кущ або невелике (2–4 м) дерево. Листя на калині протягом літа зелене, а восени — жовтого, червоного, пурпурового кольорів з різними відтінками. Черешки листків довгі з залозками при основі. Квітки білі, пахучі. Плоди — червоні кулясті, зібрані в грона, достигають у жовтні й довго тримаються на гілках. Калина зимостійка й вимоглива до вологи рослина, здатна витримати загазованість повітря. Її можна побачитив лісах, на берегах річок, озер, боліт. Розмножується здерев’янілими й зеленими живцями, відсадками, насінням. Однак насіннєвий спосіб незручний тим, що потребує тривалого періоду передпосівної підготовки, а також тим, що сіянці на два-три роки пізніше починають плодоносити. Офіційно зареєстрованих сортів калини не існує.
  • 4. Жасмин— кущова рослина з духмяними квітами. Відомо близько 300 її видів. Вирощують як декоративну рослину або для отримання з квіток ефірного масла, яке використовують у парфумерії, харчовій промисловості для ароматизації виробів тощо. 2. Особливості планування Розповідь учителя — Декоративне оформлення присадибної ділянки розпочинають із розробляння її плану. З цією метою на ньому наносять у масштабі розмір земельної ділянки, місця розташування будівель, планують місця майбутніх клумб, газонів, бордюрів тощо. Як же правильно розмістити рослини на присадибній ділянці? Для прикрашання входу до присадибної ділянки використовують великі дерева, а по краях доріжок, алей висаджують кущові декоративні рослини. Кущові рослини заввишки 1–1,2 м, висаджені вздовж алей, доріжок, називають бордюрами. Бордюриз кущових рослин восени періодично «стрижуть», надаючи їм певної геометричної форми, для їх формування можна використати жасмин, бузок, калину й інші кущові рослини. Низькорослі кущові рослини висаджують на передньому плані, вищі дерева — на задньому плані для захисту чи фоноутворювання. Формуючи декоративні насадження на присадибній ділянці, необхідно враховувати, що бузок, жасмин — світлолюбні рослини, гарно квітнуть у разі значного попадання на них сонячного проміння. Менше їх квітіння в затінених місцях. Калина порівняно менш вимоглива до світла, але більше потребує вологи, тому її часто висаджують для декоративного оформлення поблизу криниць, басейнів, фонтанів. 3. Особливості вегетативного розмноження рослин Розповідь учителя — Розмножують кущові рослини вегетативно, здебільшого кореневими пагонами. Для цього ранньою весною або восени, після завершення цвітіння рослини, добре розрослі й розвинені кореневі паростки відкопують садовою лопатою й пересаджують на постійне місце. Цей спосіб має ряд переваг. Рослинишвидко ростуть, повністю зберігають декоративніформи материнської рослини, тоді як вирощеним із насіння ці властивості здебільшого не вдається
  • 5. зберегти. Утворені кореневі паростки можна викопувати разом із коренем материнської рослини й не боятися, що їх можна пошкодити, а рослина — загине. Навпаки, материнська рослина при цьому збільшує кількість кореневих паростків і краще квітне. 4. Технологія висаджування й догляду за кущовими декоративними рослинами Розповідь учителя — Важливим етапом вирощування кущових декоративних рослин є висаджування. Практично його можна виконувати з весни до осені. Проте кращий результат дає висаджування ранньою весною до початку активного росту рослини або восени після її цвітіння. Крони кущових рослин формують ранньою весною до початку соковиділення чи восени після завершення цвітіння, коли температура навколишнього середовища не перевищує 4-5 °С. При цьому видаляють секатором зламані, перекручені, пошкоджені, перехрещені гілки й частини рослини, які можуть надати їй непривабливого зовнішнього вигляду. Необхідно стежити також, щоб під час відрізання пошкодженої або зайвої гілки не утворити тріщин на основній частині рослини, відшарування чи ушкодження кори, надто великих залишків частини гілки, що видаляють. Відрізаючи товсті гілки садовою пилкою, необхідно спочатку виконати надріз із нижнього боку на 1/3 її діаметра, а потім продовжити цю саму операцію зверху. Місця зрізування покривають спеціальною суспензією (варом), який реалізують у торговельній мережі, або масляною фарбою світлого кольору. Квітки, що відцвіли, треба також обрізати, оскільки вони споживають із рослини поживні речовини. У результаті зменшують їх доступ до тих частин рослини, що квітнуть. Восени рослини необхідно підготувати до зимівлі. Листя в цей період краще не прибирати. Воно захищає кореневу систему від промерзання. V. Закріплення вивченого матеріалу Запитання для закріплення вивченого матеріалу -Які ви знаєте біологічні особливості кущових декоративних росли? -Яка роль декоративних рослин в озелененні території? -Які особливостірозміщення бузку, калини, жасмину під час формування декоративних насаджень? -Які ви знаєте способивегетативного розмноження декоративнихрослин? VІ. Практична робота Відбір і вирощування саджанців декоративних кущових рослин.
  • 6. Мета: навчити учнів висаджувати декоративні кущі рослин із метою озеленення території. 1. Вступний інструктаж Учитель повідомляє учням, що під час цієї практичної роботи вони одночасно виконують технологічну частину проекту, який вони розробляють («Бузок — окраса довкілля»), а потім будуть захищати. Працюють учні за розробленоютехнологічноюкартою, одночасно ведучи робочі зошити проекту за визначеними завданнями. 2. Інструктаж до виконання практичної роботи Учитель повідомляє, що, комбінуючи розміщення кущових рослин, можна декоративно оформляти будь-яку земельну ділянку. Проте для цього необхідно знати, які з рослин більше, а які менше вимогливі до родючості ґрунту, які сонцелюбні, а які — тінелюбні, які морозостійкі, які швидко ростуть, а яким для цього потрібно більше часу. У декоративному оформленні необхідно також ураховувати колір листя, кори, квіток у різні порироку, форму й структуру крони, висоту в різні періоди розвитку. Із урахуванням цих особливостей можна формувати різні варіанти композиції. Кущові рослини, наприклад жасмин, висаджують групами на відстані 0,5-2 м один від одного, а бузок — 1-3 м. Групу із кущових рослин можна висаджувати суцільно або з невеликими проміжками між окремими групами від 2 до 5 м. За принципом побудови групи можуть бути симетричними, тобто з висадженими у вершинах трикутника, чотирикутника тощо, або компактними — висадженими по кілька штук один біля одного, чи вільно висадженими. Висаджуючи кущові декоративні рослини, необхідно знати їх вимогливість до ґрунтів. Калина й бузок — не досить вимогливідо родючості, а перед висаджуванням жасмину ґрунт необхідно удобрити перегноєм і торфом. Після висаджування всі рослини ретельно поливають. Практичну роботу виконують групами. Кожна група отримує інструкційну картку з послідовністю виконання агротехнічних операцій. Для економії часу краще в групах розподілити виконання робіт між учнями, провести практичну роботу в формі гри-імітації, коли кожний член групи набуває навичок певної сільськогосподарської професії. 3. Інструктаж із безпеки праці Можна використати такі ігрові форми: 1) учитель демонструє виконання правила й озвучує його початок, учні мають його продовжити; учні виконують роботу в групах; учитель оцінює, яка група скоріше продовжить правила;
  • 7. 2) учитель демонструєвиконання правил із порушенням, учні мають його виправити, озвучивши правило правильно. 4. Виконання практичної роботи Практичну роботу виконують відповідно до пори року: 1) садіння декоративних рослин; 2) відбір і висаджування саджанців; 3) естетичне оформлення (фігурне обрізування) кущів і дерев, догляд за рослинами (видалення сухих пошкоджених гілок, прибирання). Роботуучнів увесь час треба контролювати, учасно поправляючи тих, хто допускає помилки. Доцільно час від часу нагадувати про прийоми безпечної праці. VІІ. Підсумки уроку Учитель просить учнів самим оцінити виконану роботу, аналізує якість виконання робіт, зазначає недоліки, пояснює способи їх усунення. VІІІ. Домашнє завдання Опрацювати текст підручника. Виконати завдання до проекту «Бузок — окраса довкілля».