1. Районний
конкурс сценаріїв та методичних розробок виховних заходів
«Перлина натхнення»
(Виховний захід для учнів 11 класу)
Номінація: «екологічне виховання»
Кузьма Любов Василівна- вчитель фізики та математики
Чорноморська загальноосвітня школа I-III ступенів
2015р.
2. Виховний захід
Тема: «Твій біль, Україно, дзвони Чорнобиля»
Мета: дати аналіз історичним подіям 26 квітня 1986 року, вказати на вплив
аварії ЧАЕС на навколишнє середовище, а особливо на людину; відзначити
подвиг українського народу при ліквідації наслідків Чорнобильської
катастрофи, запалити свічку пам’яті за загиблими при ліквідації пожежі на
ЧАЕС; виховувати почуття поваги і пам’яті до трагічних сторінок
України.Форма проведення: виховна година
Обладнання: мультимедійна презентація
Оформлення: показ слайдів, що висвітлюють події даної трагедії, місце з
портретами пожежників, що загинули при ліквідації пожежі та свічка пам’яті
за жертвами Чорнобильської катастрофи
Епіграф заходу: ,,Чи знаєш ти, світе, як сиво
ридає полин, як тяжко, як
тужно моєму народу болить’’
Борис Олійник.
Хід заходу
Учениця:
Чи буде квітень, як завждиДарункомвесняноїздоби.ЧивласниміменембідиМи
назвемойогоЧорнобиль?ЧиможевикреслимойогоЗ календарівсвоїхдопокиНас
теплийгрітимевогоньЩе не відкритихізотопів?Безмежнамисль, немає
межЇїспинитигоді!І ти, Чорнобилю, титежНе маєш меж сьогодні.(Слайд 1)
Вступне слово вчителя: 26 квітня 1986 рік. В пам'яті українського народу це
день чорнобильського лиха, болю, суму. Забути це чи викреслити із нашої
пам’яті – неможливо.Почався новий відлік українського часу.Болісний і
гіркий
26 квітня!Люди. не проспіть!Атомне століття раною горить(Слайд 2)
«Дзвони Чорнобилю» – тема нашого заходу. З давніх давен звуки дзонів були
сигналом якоїсь біди, дзвони – бо всі повинні чути і знати про цю страшну
трагедію, дзвони – бо всі повинні пам’ятати тих, хто віддав своє життя,
долаючи наслідки цієї біди.(Слайд 3-4)
(Звучить пісня ,, Чорнобильські дзвони’’)
3. 26 квітня!В ніч із забуттяЙде страшне створіння – атомне дитя.Суть його
безкровна і зіниць немаІ уста безмовні, і душа німа.Вирвавшись на волю з
мороку ночей,Вже калічить долі і батьків, й дітейПрисипляє мозок посвистом
глухимСтронцієву дозу сипле, наче дим. (Слайд 5)
Учениця: Що таке Чорнобиль? Чому він став для нас знаком біди?...Минуть
роки і десятиліття,а чорний день Чорнобильської трагедії все одно
хвилюватиме людей _ і тих.кого він зачепив своїм не добрим крилом. І тих.
Хто народився далеко від скривдженої землі.Чорнобиль- це біль україни…
Учениця:Чорнобильська трагедія…Це повість, що зіткана із
правди.скорботи,мужності людей.зібраних у зоні неприборканої
стихії.130км на північ від Києва.мальовничий куточок рідної землі.що
потопає у квітучих садах.Гарнарічка Прип’ять.водавній
коричнева,мабуть.тому,що витікає із торф’яних поліських
боліт.течіямідна.бистра.зачерпнеш рукою терпку коричнювату воду.і шкіру
відразу стягне від болотних кислот.тут в Чорнобилі.землядревня.Тут князь
Святослав наречену собі вибирав. Більше тисячу років цьому маленькому
містечку.за 18км від Чорнобиля розташована
ЧорнобильськаАЕС.безпосереднє місце,де знаходиться станція і містечко
обслуговуючого персоналу- місто Прип’ять.Учень:Чорнобиль.
Ценазваневеличкого районного центру, щознаходиться в 130 кмвідКиєва.
Заснованийще за часівКиївськоїРусі, стародавнійЧорнобиль дав свою
гіркуназвупотужнійатомнійелектростанції, будівництвоякоїбулорозпочато в
1971 році. В 1983 роцівжепрацювало 4
енергоблокицієїелектростанціїіззапланованихшести.Але в
історіюЧорнобильувійденазавжди, як місто, що дало назвуодній з
найбільших в історіїлюдства катастроф.(Слайд 6)
Учениця.Для України, для всіх, хто прямо чипобічнопричетний до
трагедіїЧорнобиля та їїнаслідків, час нібирозділився на двічастини: до 26
квітня 1986 року і післянього. Цимчастинам часу в народівже дано назву –
два кольори часу, і тому недаремнопісню, яку ви зараз почуєте, стала
символом червоного і чорногокольоріввдоліУкраїни та її народу.(Слайд 7-8)
(Звучить пісня «Два кольори» )
Учень:Як історія говорить про ці страшні події?Ту
мирнувеснянуукраїнськуніч на берегах Прип’яті люди ніколи не забудуть.
Вона була, як зараз усімздається, найтихішою і найтеплішою. І не сповіщала
про біду. Навпакивсім жителям містечкаатомниківщезвечора, підвихідний,
жадалосяотримативідприродихорошу погоду. Проте в ту саму ніч з 25 на 26
квітнявідлік часу став уже не мирним, а бойовим і аварійним. Відлікпішов на
хвилини і секунди. О першійгодині 23 хвилини 40 секунд, коли всі спали
4. безтурботним сном, над четвертим реактором
Чорнобильськоїатомноїстанціїнесподівановелетенськеполум’ярозірвалонічну
темряву.(Слайд 9)
2 учениці:Як біда, підступна і падлючаІ скільки крутизни хова нутро.Повзе
вона, звиваючись гадючоДо прихисту, який звело добро.Щоб зненацька
боляче вжалити,Лишаючи то рану, то синця,Метається, мов звір,
несамовито.Цей атом, незбагненний до кінця.А думалось: впокорений,
слухняний.Гадалося, служитиме як слід.Та вибухнув пекельно в день
веснянийТак, що здригнувсь тривожно всенький світ.Зів’яв пейзаж, зробивсь
таким пасивним,Вгорнулось місто в незвичайний дим.І мирний атом ,ставши
агресивним,Націлився на села і сади.(Слайд 10 -16)
Учениця:І справді вважалося, що атом мирний, але треба пам’ятати, що
людина належить до найчутливіших до радіації видів істот. Радіонуклідне
забруднення торкнулося десятки мільйонів людей. Найбільше посипані
радіонуклідами землі лежать навколо ЧАЕС, але й за сотні кілометрів
атмосферні потоки і дощі забруднили поля і ліси радіонуклідами до
небезпечного рівня.Елементами-рекордсменами за відстанню поширення
стали інертні гази, йод і цезій.Період напіврозпаду цезія-137 близько 30 років
і його ізотопу цезій-134 – 20 років
Гідулянов Костя.За час вибухової і вулканічної активності реактора було
викинуто в атмосферу тисячу мільйонів кюрі. Більша частина була зумовлена
ізотопами з малими періодами напіврозпаду, тому за десять років активність
зменшується у 100 разів.Небезпека створюється ізотопами плутонію, цезію і
стронцію. На жаль, вона зберігається і в ХХІ столітті.(Слайд 17)Учениця:
Зойкнула Земля чаїним криком- Сину, вбережи і
захисти!Вийшламатиізіконним ликом:- Йди, синочку, хто ж коли не
ти?Спалахнуло небо, впало крижнем:- Боже, вбережи і захисти!Вийшлажінка
з немовляткомніжним:- Йди, коханий, хто ж коли не ти?І уже ні сина, ані
мужа!Лиш розверсті зоряні поля….Так пліч-о-пліч стали біль і мужність.Дух
і Воля. Небо і Земля.(Слайд 18-19)
Учень: Першим ступив назустріч атомній біді начальник караулу лейтенант
Володимир Правик. Ступив за бар’єр, за межу можливого. Ступив туди,
звідки звичайна людська доля бере новий початок – у безсмертя. І стояв.
Доки вистачило сили. Разом із ним у вогонь ступили його пожежники ,його
підлеглі.
Учениця: Ось на допомогу Правику рвонувся Віктор Кібенок, який прибув на
допомогу з Прип’яті. Вступивши у веруюче полум’я, у смертельну небезпеку
,якою дихав реактор, пожежники в ту ніч, не шкодуючи ні сил, ні самого
життя ,виконували присягу на вірність народу України.(Слайд 20)
5. Учень:На підмосковному Митинському кладовищі на гранітних плитах із
червоними зірками навічно вибиті імена пожежників ,які закрили нас собою
та пішли у безсмертя.
Зпапам’ятайте ці прізвища:
Володимир ПравикВіктор КібенокМикола ВащукВолодимир ТишураВасиль
ІгнатенкоМикола Титенок
(горить свічка, хвилина мовчання)
Учень:Вплив Чорнобильської аварії на здоров’я людей дуже значний і цей
вплив буде проблемою не тільки для сучасного покоління, але і для
наступного.
Людство прагне Всесвіт осягнутиІ себе у ньому зрозуміти.А тривожне «бути
чи небути»?Страшно над Планетою висить.
Учениця:Чорнобильська аварія – це одне з найбільших техногенних
катастроф сьогодення. Це справжнє національне лихо українського та інших
народів. У світі зараз нараховується 500 атомних електростанцій, а на
території України 5: Чорнобильська, Рівненська, Хмельницька, Запорізька,
Південно-Українська АЕС.
Учениця:Учені вважають, що вплив радіації на людський організм можна
контролювати, але треба дотримуватися таких рекомендацій:
1) не вживати в їжу овочі та фрукти, що мають неприродньо великі
розмір;
2) їсти якомога більше молочних продуктів, особливо сир, вони
забезпечують організм кальцієм, який запобігає накопиченню стронцію
в кістках;
3) яйця краще смажити ,а не варити (шкарлупа накопичує стронцій);
4) цибуля та часник сприяють виведенню з організму радіоактивних
речовин;
5) не захоплюватися кавою ,вона затримує радіонукліди в тканинах,
краще пити чай;
6) з м’ясних продуктів краще їсти свинину та птицю ,вареним, але не
смаженим;
7) рекомендується вживати у їжу волоські горіхи, сиру моркву, буряк.
Учень.Захисні спорудження є найбільш надійним засобом захисту населення
від аварії у районах АЕС. Укриття 4 блоку «саркофаг» ЧАЕС поступово
6. осідає, деформується і стає більш радіоактивним. Тому велику увагу світова
спільнота приділяє створенню нового проекту саркофагу ,який буде
надійним і безпечним.
Учень:
Ніщо не згоїть вирваної втрати - Нема таких на світі лікарів.І тільки сміх
наївний немовлятиЗове в життя стражденних матерівНам горе люте Миром
пережите,Нам поховати зло в бетон і бронь,І – не забути! – доки світ і
люди,Синів землі, що відвели вогонь.(Слайд 21)
Учень.Доля нашої днини після Чорнобильської катастрофи сумна і нелегка,
але все дається в порівнянні. Щастя нашої днини в тому, що ми живемо, що
ті, що могли ніколи не народитися після 1986 року народились, живуть і
вчаться творити прекрасне . (Слайд 22-24)
Учитель :
Буває часом сліпну від краси,Спиняюсь,- не втямлю, що воно за диво – Оці
степи, це небо, ці ліси,Усе так гарно ,чисто, незрадливо,Усе як є – дороги,
явори,Усе моє, все зветься – Україна
Така краса, висока і нетлінна,Що хоч спинись і з Богом говори.