SlideShare a Scribd company logo
1 of 11
Урок № 2 на тему:
Токарний верстат по обробці деревини, інструменти для
токарних робіт (реєр, мейсель та інші)
Технологічні пристосування до верстата (планшайба,
патрон, тризубець та інші)
Правила безпечної роботи та санітарно-гігієнічні вимоги.
Трудове навчання
7 клас
Токарний верстат по обробці деревини.
Мета:
- ознайомити учнів з будовою токарного верстата по обробці деревини,
інструментами для токарних робіт (реєром, мейселем та ін.),
технологічними пристосування до верстата (планшайбою, патроном,
тризубцем та ін.), правилами безпечної роботи та санітарно-гігієнічні
вимоги;
- розвивати пізнавальний інтерес до вивчення технічних засобів з
механічної обробки деревини;
- виховувати бережливе ставлення до інструментів, охайність та точність у
праці.
Обладнання уроку: робочі зошити, ручка, демонстраційні плакати.
Міжпредметні зв'язки: історія, математика.
Тип уроку: комбінований.
СТРУКТУРА УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
III. Вивчення нового матеріалу
IV. Узагальнення нового матеріалу
V. Підсумки уроку
VI. Домашнє завдання
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
Фронтальна бесіда з учнями
1. Які види пиломатеріалів Ви знаєте?
2. Які види обробки деревини Ви знаєте?
3. Які інструменти для оброки деревини ви знаєте?
4. Якими інструментами вам доводилося користуватися?
III. Вивчення нового матеріалу
Перші відомості про механічну обробку виробів з деревини відносять до
212 р. до н. е. Токарний верстат тих часів приводився в рух за допомогою лучка .
Приблизно у І ст. н. е. вдосконалений токарний верстат став приводитися
в рух педаллю з важелем. На початку XIX ст. було сконструйовано верстат,
механізми якого приводилися в рух за допомогою електродвигуна.
Вдосконаленим варіантом цього верстата нині є шкільний верстат з
обробки деревини
СТД-120М (мал. 1).
Букви і цифри
означають: С - верстат
(від російського слова
«станок»); Т -
токарний; Д - для
обробки деревини;
число 120 - відстань у
міліметрах від осі
шпинделя до
напрямних станини.
Мал.1
Буква М означає модернізацію, зміну.
На токарних верстатах з обробки деревини виготовляють деталі та вироби,
які мають циліндричну, конічну або фасонну форму оброблюваної поверхні
(мал. 2).
Токарний верстат СТД-120 М (мал. 2) складається з таких основних
вузлів: станини 8, передньої бабки 3, задньої бабки 7, підручника 6,
електродвигуна 1 та клинопасової передачі 2.
Станина відлита з чавуну і є основою, на якій монтуються складальні
одиниці (вузли) верстата. Вона встановлена на платформі 13. Зліва на станині
закріплена передня бабка. Вздовж напрямних станини можна переміщувати і
закріплювати (фіксувати) в потрібному положенні задню бабку і підручник.
Передня бабка (мал. 2) призначена для встановлення і кріплення заготовки та
передавання їй обертального руху. Вона складається з корпусу 1, в якому на
двох підшипниках 7 і 9 установлено шпиндель 8. Шпиндель має вигляд
фасонного вала, на правому кінці якого нарізана різьба для нагвинчування
патрона, планшайби та інших спеціальних пристосувань для кріплення
заготовок. На лівому кінці шпинделя кріпиться двоступінчастий шків 2, який
отримує рух за допомогою клинопасової передачі від електродвигуна.
Для пуску та зупинки верстата на передній бабці розміщено кнопковий
пульт керування 4 (див. мал1).
Мал.3
Задня бабка (мал. 3) слугує опорою для довгих заготовок під час
обробки, підтримуючи їх заднім центром 3, та для кріплення в ній свердлильного
патрона, свердла й інших інструментів для
обробки отворів. Корпус 1 задньої бабки
пересувається вздовж напрямних станини.
Залежно від довжини заготовки корпус
закріплюється на станині за допомогою
пластини 12 і болта з гайкою 13.
У корпус задньої бабки вмонтовано піноль 4. З
одного боку піноль має конусний отвір, у який
вставляється задній центр 3. З другого боку
запресована втулка 7 з внутрішньою різьбою.
Піноль вільно пересувається в отворі верхньої
частини корпусу. Обертанню пінолю навколо
своєї осі запобігає установочний гвинт 2, який
входить у паз на зовнішній поверхні пінолю.
У різьбову втулку 7 входить гвинт 8 пінолю, на
другому кінці якого на шпонці насаджено
маховик 10, закріплений гайкою. Мал. 4
Обертаючись за допомогою маховика навколо
своєї осі, гвинт через різьбову втулку пересуває піноль.
Фіксація пінолю в потрібному положенні здійснюється рукояткою
фіксатора 5. Для змащування 6.
Підручник (мал. 5) - це опора для різального інструмента під час роботи.
Він складається з опорної лінійки 1, що кріпиться на сталевому циліндрі 2,
каретки 4, фіксатора опорної лінійки 3 та фіксатора каретки 5.
Каретку підручника виставляють у потрібному положенні і закріплюють
на напрямних станини за допомогою фіксатора 5. Опорну лінійку виставляють
по висоті і під певним кутом та закріплюють за фіксатором лінійки 3.
Кінематичну схему токарного верстата зображено на малюнку 6.
Мал.6
Правила безпечної праці під час виконання робіт на токарному верстаті
1. Перед початком роботи переконатися, що підлога біля верстата
чиста, а на її поверхні лежить гумовий килимок або дерев’яна підставка.
Оглянути верстат і технологічні пристрої до нього. У разі виявлення
несправностей обладнання повідомити вчителя.
2. Перевірити надійність заземлення верстата. Якщо провід заземлення
верстата пошкоджений, вмикати верстат заборонено!
3. Працювати на верстаті необхідно у спецодязі, головному уборі та
захисних окулярах.
4. Під час роботи на верстаті не тримати
при собі зайвих предметів.
5. Прозорий екран захисного пристрою
під час роботи має бути опущений.
6. Прозорий екран і кожух пасової
передачі піднімати тільки після остаточної зупинки
шпинделя.
7. Забороняється відходити або
залишати без нагляду ввімкнений верстат.
8. За умови виявлення будь-яких
неполадок негайно припинити роботу та
повідомити вчителя.
9. Вимірювання розмірів деталей, заміну
пристроїв, перевірку надійності кріплення
заготовок, а також прибирання треба виконувати
після зупинки верстата.
10. Після закінчення роботи верстат вимкнути, очистити від стружки,
пилу і бруду; перевірити його справність і змастити мастилом; скласти
інструмент у відведене місце для зберігання; показати виконану роботу
вчителеві.
Техн
ологічні пристрої (мал. 7) - це конструктивні елементи, за допомогою яких
установлюють та закріплюють на верстатах заготовки і різальний інструмент.
Найбільш поширеним
пристосуванням токарного верстата
є тризуб (мал. 7 а).
Він застосовується для кріплення
довгих та порівняно важких заготовок,
які під час обробки підтримуються
заднім центром. Заготовка звичайно
має форму правильного
паралелепіпеда.
Для кріплення на тризубі
заготовку слід підготувати. Спочатку
на торцях заготовки розмічають центри і накернюють їх (мал. 8, а).
Потім торець, який установлюється на тризуб, пропилюють уздовж лінії
розмітки на глибину 2...З мм, щоб не розколоти заготовку під час її кріплення
(мал. 48, б). Розміченій заготовці рубанком надають форму восьмигранника
(мал. 48, в). Середній зуб тризуба вставляють у центр заготовки так, щоб два
інших зуби розташувались вздовж пропилу. Піджимаючи заготовку заднім
центром, зуби вдавлюються в деревину заготовки на глибину пропилу і міцно
утримують її під час обробки.
Патрон з шипами (мал. 47, б) має двоступеневу циліндричну форму. З
лівого боку патрона нарізана внутрішня різьба, за допомогою якої він
нагвинчується на шпиндель. На правому торці патрон має чотири гострих шипи.
Центральний шип на 3...4 мм довший за крайні. Для закріплення заготовки в її
торцях розмічають центри (як для тризуба), а потім надають їй форму
восьмигранника. Центр торця заготовки розміщують на середній шип, а по
другому торцю злегка вдаряють киянкою. Закріпивши заготовку на шипи
патрона, її другий торець притискують центром задньої бабки. В більшості
випадків патрони з шипами застосовують під час обробки заготовок деревини з
м’яких порід.
Патрон з конічним гвинтом (мал. 47, в) має таку саму форму, що й патрон
з шипами, але у цьому пристрої шипи замінені на конічний гвинт, на який
нагвинчують заготовки. Заготовку м’яких порід деревини нагвинчують
безпосередньо на гвинт, попередньо наколовши шилом точку накручування. В
заготовках твердих порід це місце засвердлюють на глибину, що дорівнює
довжині гвинта.
Чашковий патрон (мал. 7, г) використовують для кріплення
заготовок, у яких передбачається обробка внутрішніх поверхонь. Заготовку
спочатку закріплюють за допомогою тризуба або патрона з шипами і
проточують до надання їй циліндричної форми. Потім один кінець циліндричної
заготовки проточують, надаючи її поверхні конусної форми, подібної до форми
конічного отвору патрона. Проточену таким чином заготовку вгвинчують у
патрон. Залежно від конструкції патрона заготовку можна додатково фіксувати
кількома шурупами або гвинтами.
Цангові патрони (мал. 7, ґ) застосовують при серійному виробництві
однотипних деталей. Заготовку затискують, набиваючи кільце на конічний
корпус патрона.
У лещатному патроні (мал. 7, д) за допомогою гвинта затискують
заготовки, що мають у перерізі форму квадрата або прямокутника.
Для закріплення коротких заготовок великого діаметра застосовують
планшайби (мал. 7, е). Це чавунний диск з отворами, який нагвинчується на
шпиндель як і всі інші пристрої.
Найбільш універсальним технологічним пристроєм для кріплення
заготовок на токарних верстатах є трикулачковий самоцентруючий патрон
(мал. 9). Він має три кулачки, які одночасно сходяться до центра і розходяться
від нього.
Кулачки забезпечують центрування та кріплення симетричних заготовок.
Це досягається одночасним пересуванням усіх кулачків при повертанні одного з
малих зубчастих коліс, зчеплених з великим зубчастим колесом.
Правила безпечної праці під час користування технологічними
пристроями при виготовленні виробів на токарному верстаті
1. Перед точінням деталей ознайомитися з призначенням та застосуванням
пристроїв для кріплення заготовок.
2. Установити клинопасову передачу на найменшу швидкість обертання
шпинделя.
3. Дібрати суху заготовку, яка не має тріщин, сучків та інших вад.
4. Обробити заготовку ручним інструментом, надавши їй форми
восьмигранника.
5. Дібрати пристрій для кріплення заготовки відповідно до виду ви-
конуваної роботи. Простежити, щоб заготовка міцно трималась у
пристрої, оскільки під час увімкнення верстата вона може вирватись і
травмувати працюючого.
6. Користуватися лише справним, добре загостреним інструментом з
надійно насадженими ручками.
7. Працювати лише при опущеному захисному екрані, а за його відсутності
- в захисних окулярах.
8. Забороняється виконувати будь-яке регулювання верстата, вимірювання
розмірів заготовки, визначати якість обробленої поверхні до повної
зупинки верстата.
9. У разі виявлення будь-яких несправностей робочого обладнання, відчуття
найменших ознак дії електричного струму, запаху диму, іскріння -
негайно вимкнути електричне живлення верстата кнопкою «Стоп» і
повідомити про це вчителя.
Пам’ятай! Порушення технологічної дисципліни, правил безпечної праці може
призвести до травмування та неякісного виготовлення виробів.
Різальні інструменти для токарної обробки
деревини
Різальними інструментами для токарної
обробки деревини є стамески. Залежно від
призначення вони мають різну форму (мал. 10).
Напівкругла стамеска - рейєр (мал. 10, а) має
вигляд напівкруглого жолобка з відтягнутим
штирем, на якому кріпиться ручка. Ріжуча частина
- лезо - має напівкруглу форму. Фаску заточують з
випуклого боку.
Широкі напівкруглі стамески застосовують для
чорнової обробки заготовок, а вузькі - для
виточування увігнутих поверхонь напівкруглої
форми (галтелей).
Кут загострення напівкруглих стамесок для
обробки деревини твердих порід становить 35°,
для обробки деревини м’яких порід - 25°. У межах
від 25° до 35° вибирають кут загострення леза для
інших порід, залежно від ступеня їх твердості.
Плоска токарна стамеска - косяк (мейсель) (мал.
10, б) - являє собою плоску сталеву штабу з
відтягнутим штирем для кріплення ручки. Лезо
заточують під кутом 70...80°. Фаску заточують з двох боків під кутом 20...30°.
Косяки застосовують для чистової обробки циліндричних, конічних та опуклих
поверхонь після чорнової обробки напівкруглою стамескою, а також для
підрізання торців і відрізання готових деталей (виробів).
Заточування леза косяка під кутом дає змогу
зручно працювати серединою леза при
обточуванні прямолінійних і випуклих поверхонь.
Тупим кутом леза виконують закруглення, а
гострим кутом підрізують торці.
Плоскі прямокутні стамески (канавочники) (мал.
51, а) застосовують для точіння виточок (канавок)
у вузьких заглиблених місцях. Якщо необхідно
мати канавку напівкруглої форми (галтель), лезо
інструмента заточують не під прямим кутом, а по
радіусу (мал. 11, б).
Відрізний різець (мал. 12, а) схожий на
канавочник, але має ширину 2,5...3 мм і висоту
(товщину) 15...20 мм. Таким різцем значно
швидше і легше, ніж косяком, відрізати готові
деталі та підрізати торці в заготовках діаметром до
100 мм.
При відрізанні та торцюванні деталей з деревини м’яких порід відрізний
різець слід заточувати по задній грані на канавку (мал. 12, б). Таке заточування
дає змогу отримувати чистішу поверхню на торцях заготовки.
Правила безпечної праці під час користування стамесками при
виготовленні виробів на токарному верстаті
1. Працювати дозволяється тільки добре загостреним та справним
інструментом. Ручки інструментів не повинні мати сколів, тріщин, над-
ломів.
2. Під час роботи стамескою її слід тримати правою рукою за ручку, а лівою
рукою обхопити передню грань стамески. Правою рукою натискувати на
торець ручки, а лівою - регулювати напрямок різання і товщину стружки.
У процесі різання стамеску необхідно розміщувати під прямим або
гострим кутом до напрямку волокон.
3. Розміщувати стамески треба лезами від себе.
4. Забороняється здувати дрібні відходи, щоб не запорошити чи не
травмувати очі.
5. Передавати інструмент можна лише ручкою вперед.
6. Щоб не порізатися, не можна перевіряти якість загострення леза пальцями.
7. Зберігати інструменти у відведених для них місцях, у спеціальних
укладках або футлярах.
IV. Узагальнення нового матеріалу
1. З яких основних вузлів складається токарний верстат по обробці
деревини СТД -120 М?
2. Які правила безпечної праці під час виконання робіт на токарному
верстаті Ви знаєте?
3. Які технологічні пристрої токарного верстата Ви знаєте?
4. Які правила безпечної праці під час роботи з технологічними
пристроями Ви знаєте?
5. Які різальні інструментами для токарної обробки деревини Ви
знаєте?
6. Які правила безпечної праці під час роботи з різальними
інструментами Ви знаєте?
V.Підсумки уроку
VI. Домашнє завдання
Опрацювати текст підручника.
Література: 1. Трудове навчання.

More Related Content

What's hot

Оздоблення виробів із фанери та ДВП
Оздоблення виробів із фанери та ДВПОздоблення виробів із фанери та ДВП
Оздоблення виробів із фанери та ДВПgrigorevayana
 
виготовлення привітальної листівки з використанням изонить
виготовлення привітальної листівки з використанням изонитьвиготовлення привітальної листівки з використанням изонить
виготовлення привітальної листівки з використанням изонитьPetro Plushkin
 
Творчий проект з трудового навчання “Дошка”
Творчий проект  з трудового навчання “Дошка”Творчий проект  з трудового навчання “Дошка”
Творчий проект з трудового навчання “Дошка”Школа №7 Миргород
 
№5 процес розмічання заготовок
№5 процес розмічання заготовок№5 процес розмічання заготовок
№5 процес розмічання заготовокannajni
 
6 клас Випрямляння, розмічання та різання тонколистового металу
6 клас Випрямляння, розмічання та різання тонколистового металу6 клас Випрямляння, розмічання та різання тонколистового металу
6 клас Випрямляння, розмічання та різання тонколистового металуAndy Levkovich
 
Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас(урок 13)
Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас(урок 13)Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас(урок 13)
Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас(урок 13)PRESLAVA1972
 
урок з трудового
урок з трудовогоурок з трудового
урок з трудовогоolenafab
 
6 клас. 6-13 уроки Слюсарні операції (теорія)
6 клас. 6-13 уроки Слюсарні операції (теорія)6 клас. 6-13 уроки Слюсарні операції (теорія)
6 клас. 6-13 уроки Слюсарні операції (теорія)Andy Levkovich
 
Процес розмічання заготовки з деревини
Процес розмічання заготовки з деревиниПроцес розмічання заготовки з деревини
Процес розмічання заготовки з деревиниЮра Палій
 
Аплікація з підручних матеріалів (трудове навчання, 5 клас, теоретичний матер...
Аплікація з підручних матеріалів (трудове навчання, 5 клас, теоретичний матер...Аплікація з підручних матеріалів (трудове навчання, 5 клас, теоретичний матер...
Аплікація з підручних матеріалів (трудове навчання, 5 клас, теоретичний матер...Andy Levkovich
 
Властивості металів та дроту (6 клас)
Властивості металів та дроту (6 клас)Властивості металів та дроту (6 клас)
Властивості металів та дроту (6 клас)Andy Levkovich
 
Конспект уроку 11 клас. Створення банку ідей.
Конспект уроку 11 клас. Створення банку ідей.Конспект уроку 11 клас. Створення банку ідей.
Конспект уроку 11 клас. Створення банку ідей.Ілля Возняк
 
5 клас "Свердління"
5 клас "Свердління"5 клас "Свердління"
5 клас "Свердління"Andy Levkovich
 
6 клас. Дріт та оздоблення (теорія)
6 клас. Дріт та оздоблення (теорія)6 клас. Дріт та оздоблення (теорія)
6 клас. Дріт та оздоблення (теорія)Andy Levkovich
 
5 клас (уроки 13-20, теорія)
5 клас (уроки 13-20, теорія)5 клас (уроки 13-20, теорія)
5 клас (уроки 13-20, теорія)Andy Levkovich
 
Зразок оформлення звіту по проекту
Зразок оформлення звіту по проектуЗразок оформлення звіту по проекту
Зразок оформлення звіту по проектуAndy Levkovich
 
Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас( 8 урок)
Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас( 8 урок)Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас( 8 урок)
Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас( 8 урок)PRESLAVA1972
 

What's hot (20)

Оздоблення виробів із фанери та ДВП
Оздоблення виробів із фанери та ДВПОздоблення виробів із фанери та ДВП
Оздоблення виробів із фанери та ДВП
 
виготовлення привітальної листівки з використанням изонить
виготовлення привітальної листівки з використанням изонитьвиготовлення привітальної листівки з використанням изонить
виготовлення привітальної листівки з використанням изонить
 
Творчий проект з трудового навчання “Дошка”
Творчий проект  з трудового навчання “Дошка”Творчий проект  з трудового навчання “Дошка”
Творчий проект з трудового навчання “Дошка”
 
№5 процес розмічання заготовок
№5 процес розмічання заготовок№5 процес розмічання заготовок
№5 процес розмічання заготовок
 
6 клас Випрямляння, розмічання та різання тонколистового металу
6 клас Випрямляння, розмічання та різання тонколистового металу6 клас Випрямляння, розмічання та різання тонколистового металу
6 клас Випрямляння, розмічання та різання тонколистового металу
 
Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас(урок 13)
Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас(урок 13)Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас(урок 13)
Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас(урок 13)
 
урок з трудового
урок з трудовогоурок з трудового
урок з трудового
 
6 клас. 6-13 уроки Слюсарні операції (теорія)
6 клас. 6-13 уроки Слюсарні операції (теорія)6 клас. 6-13 уроки Слюсарні операції (теорія)
6 клас. 6-13 уроки Слюсарні операції (теорія)
 
будова токарного стд 120 м верстата
будова токарного стд 120 м верстатабудова токарного стд 120 м верстата
будова токарного стд 120 м верстата
 
кроcсворд труд
кроcсворд трудкроcсворд труд
кроcсворд труд
 
Процес розмічання заготовки з деревини
Процес розмічання заготовки з деревиниПроцес розмічання заготовки з деревини
Процес розмічання заготовки з деревини
 
Аплікація з підручних матеріалів (трудове навчання, 5 клас, теоретичний матер...
Аплікація з підручних матеріалів (трудове навчання, 5 клас, теоретичний матер...Аплікація з підручних матеріалів (трудове навчання, 5 клас, теоретичний матер...
Аплікація з підручних матеріалів (трудове навчання, 5 клас, теоретичний матер...
 
Властивості металів та дроту (6 клас)
Властивості металів та дроту (6 клас)Властивості металів та дроту (6 клас)
Властивості металів та дроту (6 клас)
 
пристрої введення та виведення інформації
пристрої введення та виведення інформаціїпристрої введення та виведення інформації
пристрої введення та виведення інформації
 
Конспект уроку 11 клас. Створення банку ідей.
Конспект уроку 11 клас. Створення банку ідей.Конспект уроку 11 клас. Створення банку ідей.
Конспект уроку 11 клас. Створення банку ідей.
 
5 клас "Свердління"
5 клас "Свердління"5 клас "Свердління"
5 клас "Свердління"
 
6 клас. Дріт та оздоблення (теорія)
6 клас. Дріт та оздоблення (теорія)6 клас. Дріт та оздоблення (теорія)
6 клас. Дріт та оздоблення (теорія)
 
5 клас (уроки 13-20, теорія)
5 клас (уроки 13-20, теорія)5 клас (уроки 13-20, теорія)
5 клас (уроки 13-20, теорія)
 
Зразок оформлення звіту по проекту
Зразок оформлення звіту по проектуЗразок оформлення звіту по проекту
Зразок оформлення звіту по проекту
 
Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас( 8 урок)
Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас( 8 урок)Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас( 8 урок)
Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас( 8 урок)
 

Viewers also liked

презентация промежуточный отчет 2017
презентация промежуточный отчет 2017презентация промежуточный отчет 2017
презентация промежуточный отчет 2017yuyukul
 
Gasolina Y Aceites
Gasolina Y AceitesGasolina Y Aceites
Gasolina Y Aceitesguestb80484e
 
Procedimiento para Supervisar la Verificación de la Disponibilidad y el Estad...
Procedimiento para Supervisar la Verificación de la Disponibilidad y el Estad...Procedimiento para Supervisar la Verificación de la Disponibilidad y el Estad...
Procedimiento para Supervisar la Verificación de la Disponibilidad y el Estad...cruizgaray
 
Importancia de la maquetación
Importancia de la maquetaciónImportancia de la maquetación
Importancia de la maquetaciónJhon Vega Aguilar
 
TEORÍAS ORGANIZATIVAS~Nicolás Triana ECCI
TEORÍAS ORGANIZATIVAS~Nicolás Triana ECCITEORÍAS ORGANIZATIVAS~Nicolás Triana ECCI
TEORÍAS ORGANIZATIVAS~Nicolás Triana ECCINicolás Triana
 
La Religión y el Mundo Actual de Federico Salvador Ramón – 24 – África, Amér...
La Religión y el Mundo Actual  de Federico Salvador Ramón – 24 – África, Amér...La Religión y el Mundo Actual  de Federico Salvador Ramón – 24 – África, Amér...
La Religión y el Mundo Actual de Federico Salvador Ramón – 24 – África, Amér...Antonio García Megía
 
индивидуальный образовательный маршрут
индивидуальный образовательный маршрутиндивидуальный образовательный маршрут
индивидуальный образовательный маршрутyuyukul
 
спортивная одаренность
спортивная одаренностьспортивная одаренность
спортивная одаренностьyuyukul
 
Como Construir Rj 45
Como Construir Rj 45Como Construir Rj 45
Como Construir Rj 45Edgardo_duran
 
Custo Cibernético
Custo CibernéticoCusto Cibernético
Custo CibernéticoAon Brasil
 
Web base-04-js-function
Web base-04-js-functionWeb base-04-js-function
Web base-04-js-functionStudiabo
 
Evaluación capacidades emprendedoras
Evaluación capacidades emprendedorasEvaluación capacidades emprendedoras
Evaluación capacidades emprendedorasRicardo Torres Gomez
 

Viewers also liked (17)

презентация промежуточный отчет 2017
презентация промежуточный отчет 2017презентация промежуточный отчет 2017
презентация промежуточный отчет 2017
 
Biblioclub
BiblioclubBiblioclub
Biblioclub
 
Gasolina Y Aceites
Gasolina Y AceitesGasolina Y Aceites
Gasolina Y Aceites
 
Procedimiento para Supervisar la Verificación de la Disponibilidad y el Estad...
Procedimiento para Supervisar la Verificación de la Disponibilidad y el Estad...Procedimiento para Supervisar la Verificación de la Disponibilidad y el Estad...
Procedimiento para Supervisar la Verificación de la Disponibilidad y el Estad...
 
Importancia de la maquetación
Importancia de la maquetaciónImportancia de la maquetación
Importancia de la maquetación
 
TEORÍAS ORGANIZATIVAS~Nicolás Triana ECCI
TEORÍAS ORGANIZATIVAS~Nicolás Triana ECCITEORÍAS ORGANIZATIVAS~Nicolás Triana ECCI
TEORÍAS ORGANIZATIVAS~Nicolás Triana ECCI
 
La Religión y el Mundo Actual de Federico Salvador Ramón – 24 – África, Amér...
La Religión y el Mundo Actual  de Federico Salvador Ramón – 24 – África, Amér...La Religión y el Mundo Actual  de Federico Salvador Ramón – 24 – África, Amér...
La Religión y el Mundo Actual de Federico Salvador Ramón – 24 – África, Amér...
 
индивидуальный образовательный маршрут
индивидуальный образовательный маршрутиндивидуальный образовательный маршрут
индивидуальный образовательный маршрут
 
спортивная одаренность
спортивная одаренностьспортивная одаренность
спортивная одаренность
 
Como Construir Rj 45
Como Construir Rj 45Como Construir Rj 45
Como Construir Rj 45
 
Custo Cibernético
Custo CibernéticoCusto Cibernético
Custo Cibernético
 
web-portfolio-new2
web-portfolio-new2web-portfolio-new2
web-portfolio-new2
 
TA ku
TA kuTA ku
TA ku
 
Portafolio neo av
Portafolio neo avPortafolio neo av
Portafolio neo av
 
Somos la suma perfecta: Somos neoAV
Somos la suma perfecta: Somos neoAVSomos la suma perfecta: Somos neoAV
Somos la suma perfecta: Somos neoAV
 
Web base-04-js-function
Web base-04-js-functionWeb base-04-js-function
Web base-04-js-function
 
Evaluación capacidades emprendedoras
Evaluación capacidades emprendedorasEvaluación capacidades emprendedoras
Evaluación capacidades emprendedoras
 

Similar to урок №2 токарний верстат по обробці деревини

методична розробка обробка зовнішніх циліндричних програм
методична розробка  обробка зовнішніх циліндричних программетодична розробка  обробка зовнішніх циліндричних програм
методична розробка обробка зовнішніх циліндричних програмЕлена Швецова
 
Lab 7 (2)
Lab 7 (2)Lab 7 (2)
Lab 7 (2)olenyxa
 
теорія.docx.pdf
теорія.docx.pdfтеорія.docx.pdf
теорія.docx.pdfssuser867943
 
Теоретичний_матеріал_9_клас.pdf
Теоретичний_матеріал_9_клас.pdfТеоретичний_матеріал_9_клас.pdf
Теоретичний_матеріал_9_клас.pdfssuser867943
 
конспект уроку
конспект урокуконспект уроку
конспект урокуAndy Levkovich
 
Modul 7 lektsiya_2
Modul 7 lektsiya_2Modul 7 lektsiya_2
Modul 7 lektsiya_2Ch1ffon
 
Модуль 7 , Лекція №2
Модуль 7 , Лекція №2Модуль 7 , Лекція №2
Модуль 7 , Лекція №2Ch1ffon
 
токарний верстат (дерево метал) та фрезерний верстат
токарний верстат (дерево метал) та фрезерний верстаттокарний верстат (дерево метал) та фрезерний верстат
токарний верстат (дерево метал) та фрезерний верстатСветлана Ивановна Ковтун
 
Vstypnuj instr tokar
Vstypnuj instr   tokarVstypnuj instr   tokar
Vstypnuj instr tokarssuser9f0893
 
Modul 7 lektsiya_1
Modul 7 lektsiya_1Modul 7 lektsiya_1
Modul 7 lektsiya_1Ch1ffon
 
Урок 04.6 Призначення, будова частин і механізмів автомата, приладдя і патронів
Урок 04.6 Призначення, будова частин і механізмів автомата, приладдя і патронівУрок 04.6 Призначення, будова частин і механізмів автомата, приладдя і патронів
Урок 04.6 Призначення, будова частин і механізмів автомата, приладдя і патронівКовпитська ЗОШ
 
урок №3
урок №3урок №3
урок №3annajni
 

Similar to урок №2 токарний верстат по обробці деревини (20)

методична розробка обробка зовнішніх циліндричних програм
методична розробка  обробка зовнішніх циліндричних программетодична розробка  обробка зовнішніх циліндричних програм
методична розробка обробка зовнішніх циліндричних програм
 
Lab 7 (2)
Lab 7 (2)Lab 7 (2)
Lab 7 (2)
 
теорія.docx.pdf
теорія.docx.pdfтеорія.docx.pdf
теорія.docx.pdf
 
План-конспект
План-конспектПлан-конспект
План-конспект
 
Lr6n
Lr6nLr6n
Lr6n
 
Теоретичний_матеріал_9_клас.pdf
Теоретичний_матеріал_9_клас.pdfТеоретичний_матеріал_9_клас.pdf
Теоретичний_матеріал_9_клас.pdf
 
Lab 7
Lab 7Lab 7
Lab 7
 
конспект уроку
конспект урокуконспект уроку
конспект уроку
 
тема
тематема
тема
 
Modul 7 lektsiya_2
Modul 7 lektsiya_2Modul 7 lektsiya_2
Modul 7 lektsiya_2
 
Модуль 7 , Лекція №2
Модуль 7 , Лекція №2Модуль 7 , Лекція №2
Модуль 7 , Лекція №2
 
токарний верстат (дерево метал) та фрезерний верстат
токарний верстат (дерево метал) та фрезерний верстаттокарний верстат (дерево метал) та фрезерний верстат
токарний верстат (дерево метал) та фрезерний верстат
 
Lr6n
Lr6nLr6n
Lr6n
 
клепання
клепанняклепання
клепання
 
Vstypnuj instr tokar
Vstypnuj instr   tokarVstypnuj instr   tokar
Vstypnuj instr tokar
 
Modul 7 lektsiya_1
Modul 7 lektsiya_1Modul 7 lektsiya_1
Modul 7 lektsiya_1
 
Урок 04.6 Призначення, будова частин і механізмів автомата, приладдя і патронів
Урок 04.6 Призначення, будова частин і механізмів автомата, приладдя і патронівУрок 04.6 Призначення, будова частин і механізмів автомата, приладдя і патронів
Урок 04.6 Призначення, будова частин і механізмів автомата, приладдя і патронів
 
урок №3
урок №3урок №3
урок №3
 
Lr3n
Lr3nLr3n
Lr3n
 
Lr3n
Lr3nLr3n
Lr3n
 

More from Светлана Ивановна Ковтун

урок №4 ознайомлення з технологією токарної обробки
урок №4 ознайомлення з технологією токарної обробкиурок №4 ознайомлення з технологією токарної обробки
урок №4 ознайомлення з технологією токарної обробкиСветлана Ивановна Ковтун
 
Використання мультимедійних технологій на уроках математики
Використання мультимедійних технологій на уроках математикиВикористання мультимедійних технологій на уроках математики
Використання мультимедійних технологій на уроках математикиСветлана Ивановна Ковтун
 

More from Светлана Ивановна Ковтун (20)

1756872
17568721756872
1756872
 
Подорож країною Інтернет
Подорож країною ІнтернетПодорож країною Інтернет
Подорож країною Інтернет
 
Епідемія кору
Епідемія коруЕпідемія кору
Епідемія кору
 
Eпідемія кору
Eпідемія коруEпідемія кору
Eпідемія кору
 
Звіт директора за 2016/2017 н.р.
Звіт директора за 2016/2017 н.р.Звіт директора за 2016/2017 н.р.
Звіт директора за 2016/2017 н.р.
 
Звіт директора школи за 2016/2017
Звіт директора школи за 2016/2017Звіт директора школи за 2016/2017
Звіт директора школи за 2016/2017
 
Звіт директора школи за 2016- 2017 н.р.
Звіт директора школи за 2016- 2017 н.р.Звіт директора школи за 2016- 2017 н.р.
Звіт директора школи за 2016- 2017 н.р.
 
Штаб національно-патріотичного виховання
Штаб національно-патріотичного вихованняШтаб національно-патріотичного виховання
Штаб національно-патріотичного виховання
 
урок №4 ознайомлення з технологією токарної обробки
урок №4 ознайомлення з технологією токарної обробкиурок №4 ознайомлення з технологією токарної обробки
урок №4 ознайомлення з технологією токарної обробки
 
урок №3 організація робочого місця
урок №3 організація робочого місцяурок №3 організація робочого місця
урок №3 організація робочого місця
 
урок №1 місце та роль токарства
урок №1 місце та роль токарстваурок №1 місце та роль токарства
урок №1 місце та роль токарства
 
Слюсарна справа
Слюсарна справаСлюсарна справа
Слюсарна справа
 
технологIя обробки деревини
технологIя обробки деревинитехнологIя обробки деревини
технологIя обробки деревини
 
Iнструменти
IнструментиIнструменти
Iнструменти
 
Урок
УрокУрок
Урок
 
Всі уроки 6 кл труд
Всі уроки 6 кл трудВсі уроки 6 кл труд
Всі уроки 6 кл труд
 
Презентація досвіду роботи
Презентація досвіду роботи Презентація досвіду роботи
Презентація досвіду роботи
 
Тема уроку
Тема урокуТема уроку
Тема уроку
 
Процес різання
Процес різанняПроцес різання
Процес різання
 
Використання мультимедійних технологій на уроках математики
Використання мультимедійних технологій на уроках математикиВикористання мультимедійних технологій на уроках математики
Використання мультимедійних технологій на уроках математики
 

Recently uploaded

Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»tetiana1958
 
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...JurgenstiX
 
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptxБібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptxssuserc301ed1
 
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdfІваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdfhome
 
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класХімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класkrementsova09nadya
 
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняПроблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняtetiana1958
 
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняР.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняAdriana Himinets
 
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfатестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfhome
 
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfЗастосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfssuser15a891
 
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxПрезентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxOlgaDidenko6
 
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.pptЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.pptssuser59e649
 
Бомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентаціяБомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентаціяssuser0a4f48
 

Recently uploaded (12)

Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
 
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
 
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptxБібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
 
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdfІваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
 
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класХімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
 
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняПроблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
 
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняР.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
 
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfатестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
 
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfЗастосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
 
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxПрезентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
 
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.pptЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
 
Бомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентаціяБомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентація
 

урок №2 токарний верстат по обробці деревини

  • 1. Урок № 2 на тему: Токарний верстат по обробці деревини, інструменти для токарних робіт (реєр, мейсель та інші) Технологічні пристосування до верстата (планшайба, патрон, тризубець та інші) Правила безпечної роботи та санітарно-гігієнічні вимоги. Трудове навчання 7 клас
  • 2. Токарний верстат по обробці деревини. Мета: - ознайомити учнів з будовою токарного верстата по обробці деревини, інструментами для токарних робіт (реєром, мейселем та ін.), технологічними пристосування до верстата (планшайбою, патроном, тризубцем та ін.), правилами безпечної роботи та санітарно-гігієнічні вимоги; - розвивати пізнавальний інтерес до вивчення технічних засобів з механічної обробки деревини; - виховувати бережливе ставлення до інструментів, охайність та точність у праці. Обладнання уроку: робочі зошити, ручка, демонстраційні плакати. Міжпредметні зв'язки: історія, математика. Тип уроку: комбінований. СТРУКТУРА УРОКУ I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань III. Вивчення нового матеріалу IV. Узагальнення нового матеріалу V. Підсумки уроку VI. Домашнє завдання ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань Фронтальна бесіда з учнями 1. Які види пиломатеріалів Ви знаєте? 2. Які види обробки деревини Ви знаєте? 3. Які інструменти для оброки деревини ви знаєте? 4. Якими інструментами вам доводилося користуватися? III. Вивчення нового матеріалу Перші відомості про механічну обробку виробів з деревини відносять до 212 р. до н. е. Токарний верстат тих часів приводився в рух за допомогою лучка . Приблизно у І ст. н. е. вдосконалений токарний верстат став приводитися в рух педаллю з важелем. На початку XIX ст. було сконструйовано верстат, механізми якого приводилися в рух за допомогою електродвигуна.
  • 3. Вдосконаленим варіантом цього верстата нині є шкільний верстат з обробки деревини СТД-120М (мал. 1). Букви і цифри означають: С - верстат (від російського слова «станок»); Т - токарний; Д - для обробки деревини; число 120 - відстань у міліметрах від осі шпинделя до напрямних станини. Мал.1 Буква М означає модернізацію, зміну. На токарних верстатах з обробки деревини виготовляють деталі та вироби, які мають циліндричну, конічну або фасонну форму оброблюваної поверхні (мал. 2). Токарний верстат СТД-120 М (мал. 2) складається з таких основних вузлів: станини 8, передньої бабки 3, задньої бабки 7, підручника 6, електродвигуна 1 та клинопасової передачі 2. Станина відлита з чавуну і є основою, на якій монтуються складальні одиниці (вузли) верстата. Вона встановлена на платформі 13. Зліва на станині закріплена передня бабка. Вздовж напрямних станини можна переміщувати і закріплювати (фіксувати) в потрібному положенні задню бабку і підручник. Передня бабка (мал. 2) призначена для встановлення і кріплення заготовки та передавання їй обертального руху. Вона складається з корпусу 1, в якому на
  • 4. двох підшипниках 7 і 9 установлено шпиндель 8. Шпиндель має вигляд фасонного вала, на правому кінці якого нарізана різьба для нагвинчування патрона, планшайби та інших спеціальних пристосувань для кріплення заготовок. На лівому кінці шпинделя кріпиться двоступінчастий шків 2, який отримує рух за допомогою клинопасової передачі від електродвигуна. Для пуску та зупинки верстата на передній бабці розміщено кнопковий пульт керування 4 (див. мал1). Мал.3 Задня бабка (мал. 3) слугує опорою для довгих заготовок під час обробки, підтримуючи їх заднім центром 3, та для кріплення в ній свердлильного патрона, свердла й інших інструментів для обробки отворів. Корпус 1 задньої бабки пересувається вздовж напрямних станини. Залежно від довжини заготовки корпус закріплюється на станині за допомогою пластини 12 і болта з гайкою 13. У корпус задньої бабки вмонтовано піноль 4. З одного боку піноль має конусний отвір, у який вставляється задній центр 3. З другого боку запресована втулка 7 з внутрішньою різьбою. Піноль вільно пересувається в отворі верхньої частини корпусу. Обертанню пінолю навколо своєї осі запобігає установочний гвинт 2, який входить у паз на зовнішній поверхні пінолю. У різьбову втулку 7 входить гвинт 8 пінолю, на другому кінці якого на шпонці насаджено маховик 10, закріплений гайкою. Мал. 4 Обертаючись за допомогою маховика навколо своєї осі, гвинт через різьбову втулку пересуває піноль. Фіксація пінолю в потрібному положенні здійснюється рукояткою фіксатора 5. Для змащування 6.
  • 5. Підручник (мал. 5) - це опора для різального інструмента під час роботи. Він складається з опорної лінійки 1, що кріпиться на сталевому циліндрі 2, каретки 4, фіксатора опорної лінійки 3 та фіксатора каретки 5. Каретку підручника виставляють у потрібному положенні і закріплюють на напрямних станини за допомогою фіксатора 5. Опорну лінійку виставляють по висоті і під певним кутом та закріплюють за фіксатором лінійки 3. Кінематичну схему токарного верстата зображено на малюнку 6. Мал.6 Правила безпечної праці під час виконання робіт на токарному верстаті 1. Перед початком роботи переконатися, що підлога біля верстата чиста, а на її поверхні лежить гумовий килимок або дерев’яна підставка. Оглянути верстат і технологічні пристрої до нього. У разі виявлення несправностей обладнання повідомити вчителя. 2. Перевірити надійність заземлення верстата. Якщо провід заземлення верстата пошкоджений, вмикати верстат заборонено! 3. Працювати на верстаті необхідно у спецодязі, головному уборі та захисних окулярах. 4. Під час роботи на верстаті не тримати при собі зайвих предметів. 5. Прозорий екран захисного пристрою під час роботи має бути опущений. 6. Прозорий екран і кожух пасової передачі піднімати тільки після остаточної зупинки шпинделя. 7. Забороняється відходити або залишати без нагляду ввімкнений верстат. 8. За умови виявлення будь-яких неполадок негайно припинити роботу та повідомити вчителя. 9. Вимірювання розмірів деталей, заміну пристроїв, перевірку надійності кріплення заготовок, а також прибирання треба виконувати
  • 6. після зупинки верстата. 10. Після закінчення роботи верстат вимкнути, очистити від стружки, пилу і бруду; перевірити його справність і змастити мастилом; скласти інструмент у відведене місце для зберігання; показати виконану роботу вчителеві. Техн ологічні пристрої (мал. 7) - це конструктивні елементи, за допомогою яких установлюють та закріплюють на верстатах заготовки і різальний інструмент. Найбільш поширеним пристосуванням токарного верстата є тризуб (мал. 7 а). Він застосовується для кріплення довгих та порівняно важких заготовок, які під час обробки підтримуються заднім центром. Заготовка звичайно має форму правильного паралелепіпеда. Для кріплення на тризубі заготовку слід підготувати. Спочатку на торцях заготовки розмічають центри і накернюють їх (мал. 8, а). Потім торець, який установлюється на тризуб, пропилюють уздовж лінії розмітки на глибину 2...З мм, щоб не розколоти заготовку під час її кріплення (мал. 48, б). Розміченій заготовці рубанком надають форму восьмигранника (мал. 48, в). Середній зуб тризуба вставляють у центр заготовки так, щоб два інших зуби розташувались вздовж пропилу. Піджимаючи заготовку заднім центром, зуби вдавлюються в деревину заготовки на глибину пропилу і міцно утримують її під час обробки.
  • 7. Патрон з шипами (мал. 47, б) має двоступеневу циліндричну форму. З лівого боку патрона нарізана внутрішня різьба, за допомогою якої він нагвинчується на шпиндель. На правому торці патрон має чотири гострих шипи. Центральний шип на 3...4 мм довший за крайні. Для закріплення заготовки в її торцях розмічають центри (як для тризуба), а потім надають їй форму восьмигранника. Центр торця заготовки розміщують на середній шип, а по другому торцю злегка вдаряють киянкою. Закріпивши заготовку на шипи патрона, її другий торець притискують центром задньої бабки. В більшості випадків патрони з шипами застосовують під час обробки заготовок деревини з м’яких порід.
  • 8. Патрон з конічним гвинтом (мал. 47, в) має таку саму форму, що й патрон з шипами, але у цьому пристрої шипи замінені на конічний гвинт, на який нагвинчують заготовки. Заготовку м’яких порід деревини нагвинчують безпосередньо на гвинт, попередньо наколовши шилом точку накручування. В заготовках твердих порід це місце засвердлюють на глибину, що дорівнює довжині гвинта. Чашковий патрон (мал. 7, г) використовують для кріплення заготовок, у яких передбачається обробка внутрішніх поверхонь. Заготовку спочатку закріплюють за допомогою тризуба або патрона з шипами і проточують до надання їй циліндричної форми. Потім один кінець циліндричної заготовки проточують, надаючи її поверхні конусної форми, подібної до форми конічного отвору патрона. Проточену таким чином заготовку вгвинчують у патрон. Залежно від конструкції патрона заготовку можна додатково фіксувати кількома шурупами або гвинтами. Цангові патрони (мал. 7, ґ) застосовують при серійному виробництві однотипних деталей. Заготовку затискують, набиваючи кільце на конічний корпус патрона. У лещатному патроні (мал. 7, д) за допомогою гвинта затискують заготовки, що мають у перерізі форму квадрата або прямокутника. Для закріплення коротких заготовок великого діаметра застосовують планшайби (мал. 7, е). Це чавунний диск з отворами, який нагвинчується на шпиндель як і всі інші пристрої. Найбільш універсальним технологічним пристроєм для кріплення заготовок на токарних верстатах є трикулачковий самоцентруючий патрон (мал. 9). Він має три кулачки, які одночасно сходяться до центра і розходяться від нього. Кулачки забезпечують центрування та кріплення симетричних заготовок. Це досягається одночасним пересуванням усіх кулачків при повертанні одного з малих зубчастих коліс, зчеплених з великим зубчастим колесом. Правила безпечної праці під час користування технологічними пристроями при виготовленні виробів на токарному верстаті
  • 9. 1. Перед точінням деталей ознайомитися з призначенням та застосуванням пристроїв для кріплення заготовок. 2. Установити клинопасову передачу на найменшу швидкість обертання шпинделя. 3. Дібрати суху заготовку, яка не має тріщин, сучків та інших вад. 4. Обробити заготовку ручним інструментом, надавши їй форми восьмигранника. 5. Дібрати пристрій для кріплення заготовки відповідно до виду ви- конуваної роботи. Простежити, щоб заготовка міцно трималась у пристрої, оскільки під час увімкнення верстата вона може вирватись і травмувати працюючого. 6. Користуватися лише справним, добре загостреним інструментом з надійно насадженими ручками. 7. Працювати лише при опущеному захисному екрані, а за його відсутності - в захисних окулярах. 8. Забороняється виконувати будь-яке регулювання верстата, вимірювання розмірів заготовки, визначати якість обробленої поверхні до повної зупинки верстата. 9. У разі виявлення будь-яких несправностей робочого обладнання, відчуття найменших ознак дії електричного струму, запаху диму, іскріння - негайно вимкнути електричне живлення верстата кнопкою «Стоп» і повідомити про це вчителя. Пам’ятай! Порушення технологічної дисципліни, правил безпечної праці може призвести до травмування та неякісного виготовлення виробів. Різальні інструменти для токарної обробки деревини Різальними інструментами для токарної обробки деревини є стамески. Залежно від призначення вони мають різну форму (мал. 10). Напівкругла стамеска - рейєр (мал. 10, а) має вигляд напівкруглого жолобка з відтягнутим штирем, на якому кріпиться ручка. Ріжуча частина - лезо - має напівкруглу форму. Фаску заточують з випуклого боку. Широкі напівкруглі стамески застосовують для чорнової обробки заготовок, а вузькі - для виточування увігнутих поверхонь напівкруглої форми (галтелей). Кут загострення напівкруглих стамесок для обробки деревини твердих порід становить 35°, для обробки деревини м’яких порід - 25°. У межах від 25° до 35° вибирають кут загострення леза для інших порід, залежно від ступеня їх твердості. Плоска токарна стамеска - косяк (мейсель) (мал. 10, б) - являє собою плоску сталеву штабу з відтягнутим штирем для кріплення ручки. Лезо
  • 10. заточують під кутом 70...80°. Фаску заточують з двох боків під кутом 20...30°. Косяки застосовують для чистової обробки циліндричних, конічних та опуклих поверхонь після чорнової обробки напівкруглою стамескою, а також для підрізання торців і відрізання готових деталей (виробів). Заточування леза косяка під кутом дає змогу зручно працювати серединою леза при обточуванні прямолінійних і випуклих поверхонь. Тупим кутом леза виконують закруглення, а гострим кутом підрізують торці. Плоскі прямокутні стамески (канавочники) (мал. 51, а) застосовують для точіння виточок (канавок) у вузьких заглиблених місцях. Якщо необхідно мати канавку напівкруглої форми (галтель), лезо інструмента заточують не під прямим кутом, а по радіусу (мал. 11, б). Відрізний різець (мал. 12, а) схожий на канавочник, але має ширину 2,5...3 мм і висоту (товщину) 15...20 мм. Таким різцем значно швидше і легше, ніж косяком, відрізати готові деталі та підрізати торці в заготовках діаметром до 100 мм. При відрізанні та торцюванні деталей з деревини м’яких порід відрізний різець слід заточувати по задній грані на канавку (мал. 12, б). Таке заточування дає змогу отримувати чистішу поверхню на торцях заготовки. Правила безпечної праці під час користування стамесками при виготовленні виробів на токарному верстаті 1. Працювати дозволяється тільки добре загостреним та справним інструментом. Ручки інструментів не повинні мати сколів, тріщин, над- ломів. 2. Під час роботи стамескою її слід тримати правою рукою за ручку, а лівою рукою обхопити передню грань стамески. Правою рукою натискувати на торець ручки, а лівою - регулювати напрямок різання і товщину стружки. У процесі різання стамеску необхідно розміщувати під прямим або гострим кутом до напрямку волокон. 3. Розміщувати стамески треба лезами від себе. 4. Забороняється здувати дрібні відходи, щоб не запорошити чи не травмувати очі. 5. Передавати інструмент можна лише ручкою вперед. 6. Щоб не порізатися, не можна перевіряти якість загострення леза пальцями. 7. Зберігати інструменти у відведених для них місцях, у спеціальних укладках або футлярах. IV. Узагальнення нового матеріалу
  • 11. 1. З яких основних вузлів складається токарний верстат по обробці деревини СТД -120 М? 2. Які правила безпечної праці під час виконання робіт на токарному верстаті Ви знаєте? 3. Які технологічні пристрої токарного верстата Ви знаєте? 4. Які правила безпечної праці під час роботи з технологічними пристроями Ви знаєте? 5. Які різальні інструментами для токарної обробки деревини Ви знаєте? 6. Які правила безпечної праці під час роботи з різальними інструментами Ви знаєте? V.Підсумки уроку VI. Домашнє завдання Опрацювати текст підручника. Література: 1. Трудове навчання.