SlideShare a Scribd company logo
1 of 6
PROIECT DIDACTIC
PROFESOR: Loghin Vadim
CLASA: 6c
DENUMIREA INSTITUŢIEI: Liceul G. Coşbuc din m. Bălţi.
Disciplina: Fizica.
Subiectul lecţiei: Fenomene termice. Încălzirea. Răcirea. Echilibrul termic.
Tipul lecţiei: Mixtă.
Durata: 45 de minute.
Data: 13 februarie 2006.

I.

Obiectivul de refrinţă:
Deteminarea fenomenelor termice.

II.

Obiectivele operaţionale:
O1. – să descrie fenomenele termice.
O2. – să determine temperatura diferitor corpuri.
O3. – să descrie construţia termometrului.

Aptitudini şi capacităţi. Elevii vor manifesta.
1. Cunoştinţele teoretice necesare pentru însuşirea temei noi.
2. Interes şi atracţie faţă de materialul nou expus la lecţie.
3. Deprinderi de rezolvare a problemelor.

III.

Strategii didactice:
a) Metode şi tehnici:
Mp1 – Expunerea.
Mp2 – Conversaţia.
Mp3 – Problematizarea.
Mp4 – Sinteza.
Mp5 – Analiza.
b) Metode evaluare:
Me1 – Observarea.
Me2 – Chestionarea.
Me3 – Experimentul.
c) Materiale utilizate:
„ Manual de Fizică” clasa .VI-a.
Tabla şi creta. Trei găleţi mici cu apă.
Conspectul lecţiilor la „Metodica predării fizicii” Eugen Lungu.
Nr

Etapa lecţiei

1.

Momentul
organizatoric

2.

Recapitularea
materialului

3.

Conţinutul
temei noi.

Conţinutul
Activitatea profesorului
Activitatea elevilor
Bună ziua elevi. Luaţi loc. Se face Pregătesc manualele, caietele şi
evidenţa, se notează absenţele,
toate pentru a începe lecţia.
dacă lipseşte cineva întreb care
este cauza.
Acum aş dori să vă amintiţi şi sămi răspundeţi la următoarele
întrebări:
- Cuvintele cald, rece vă
sunt cunoscute sau nu ?
- Deseori spuneţi că ceaiul
este fierbinte, apa este
caldă, îngheţata este rece ?

Elevii se gîndesc şi îmi răspund
la întrebările date.

Evaluare.
Evaluarea se
face în mod
oral .
Evaluarea se
face în mod
oral .
Evaluarea
după
modalitatea
elevilor de a
se încadra în
lucrul din
clasă. După
corectitudinea
răspunsurilor
la întrebările
profesorului.

Elevi astăzi vom face cunoştinţă cu
o temă nouă care se numeşte
„Încăzirea. Răcirea. Echilibrul
termic” Această temă face parte
din capitolul IV – care se numeşte
„Fenomene termice”
În jur aţi observat un şir de
fenomene: îngheţarea apei în lac la
sosirea iernii, topirea gheţii şi a
zăpezii primăvara, formarea
ţurţurilor de gheaţă la streaşină
casei. Aţi văzut că rufele umede
scoase afară se usucă după un
timp, chiar şi iarna. Ştiţi că la
arderea lemnelor în casă devine
mai cald, iar în urma arderii
benzinei sau a motorinei
automobilele, tractoarele şi alte
mijloace de transport se află în
mişcare.
Fenomenele enumerate şi încă
multe altele de acest gen se
studiază în capitolul Fenomene
termice.
Iar acum vă propun să citiţi din
carte textul de la pagina 54.
2

Evaluarea se
face în mod
oral .
Nr.

Etapa lecţiei

3.

Conţinutul
temei noi.

Conţinutul
Activitatea profesorului
E iarnă. Afară totul e alb. Suflă un
vînt pătrunzător şi rece, dar Dănuţ
ci prietenii săi au ieşit la joacă. Au
construit o cetate de zăpadă. S-au
împărţi: în două echipe: în
asediatori şi apărători. După vreo
două ore de joacă Dănuţ s-a
scuturat de zăpadă şi a intrat în
casă. S-a descălţat s-a dezbrăca" şi
s-a aşezat în faţa televizorului,
exclamînd; „Ce cald e în casă!''.
Surioara Iui mai mică, Lenuţa, în
acest timp făcea baie. După ieşirea
din baie, a venit şi ea în faţa
televizorului să privească desenele
animate. La un moment dat,
Lenufa a exclamat; „Ce rece este
în casă!".

Activitatea elevilor
Elevii urmăresc în carte şi citesc
textul.

Acum aş dori să-mi răspundeţi la
următoarele întrebări:
- Cum era temperatura din
odaie în comparaţie cu cea
de afară?
- Dar în comparaţie cu cea
din baie?
- De unde a venit copilul
care a afirmat că în baie
este cald?
- Afirmaţia lui este corectă?
- Dar de unde a venit în
odaie celălalt copil?
- Este corectă afirmaţia
acestuia?

Elevii răspund întrebărilor propuse
de profesor.

Astfel vom stabili că afirmaţiile
ambilor copii sînt corecte, mai
mult ca atît – că noşiunile „cald” şi
„rece” sunt relative. Nu trebuie să
afirmăm că un corp este
cald(rece), ci să indicăm al doilea
corp în comparaţie cu care corpul
considerat este mai cald(mai rece).
Iar acum vom analiza
experimentul propus în cartea
voastră.
Pentru a caracteriza gradul de
încălzire a corpurilor, se introduce
mărimea fizică numită
3

Evaluarea
Evaluarea se
face în mod
oral .
Nr.

Etapa lecţiei

3.

Conţinutul
temei noi.

temperatură. Ea se măsoară cu
termometrul.
Conţinutul
Activitatea profesorului
Activitatea elevilor
Costrucţia termometrului:
Elevii îşi notează în caiet

în partea inferioară,
termometrul are un rezervor cu
lichid (1), care continuă în partea
superioară cu un tub subţire de
sticlă, transparent, închis (2).
Aerul din spaţiul aflat deasupra
lichidului din tub este evacuat. în
lungul tubului se află scara
termometrică (3). Valoarea
temperaturii se citeşte în dreptul
nivelului lichidului din tub.
Termometrul este etalonat într-o
anumită scară. Cea mai utilizată în
prezent este scara centezimală sau
scara Celsius, propusă în 1742 de
către fizicianul suedez Anders
Celsius (1701-1744). Drept puncte
de reper ale ei au fost luate:
temperatura gheţii ce se topeşte
(zero grade Celsius, se notează 0
°C) şi temperatura de fierbere a
apei (100 °C). Distanţa dintre
nivelurile respective ale lichidului
este împărţită în 100 părţi egale
(100 de diviziuni). Fiecare
diviziune corespunde intervalului
de temperaturi egal cu 1 °C.
Temperaturile sub 0 °C sînt
negative.Termometrul medical
(figura 2, b) conţine mercur şi este
gradat din zecime în zecime între
35 °C şi 42 °C. O particularitate a
acestui termometru este prezenţa
unei porţiuni foarte subţiri (4) între
rezervor şi tubul cu mercur. La
începutul scării gradate tubul este
încovoiat. Datorită acestei
construcţii a termometrului, după
4

Evaluarea
Evaluarea se
face în mod
oral .
Evaluarea
după
modalitatea
elevilor de a
se încadra în
lucrul din
clasă. După
corectitudine
a
răspunsurilor
la întrebările
profesorului.
scăderea temperaturii mercurul nu
se poate întoarce în rezervor.
Nr.

Etapa lecţiei

3.

Conţinutul
temei noi.

4.

Consolidarea
cunoştinţelor.

Conţinutul
Activitatea profesorului
Acum aş dori să desenaţi
următoarea schemă:

Activitatea elevilor
Elevii desenează în caiet tabelul
propus de profesor.

1. Ce numim fenomene
termice?

Elevii răspund la întrebările
propuse.

2. Ce reprezintă temeratura?
3. Cu ce putem măsura
temperatura?
4. Care este construcţia
termometrului?

5.

Tema de
acasă

Pentru acasă veţi avea de pregătit
tema 1: Încălzirea. Răcirea.
Echilibrul termic. Lucrează în
caiet pag.56.

5

Elevii îşi notează în caiet

Evaluarea
Evaluarea se
face în mod
oral .

Evaluarea se
face în mod
oral .
Evaluarea
după
modalitatea
elevilor de a
se încadra în
lucrul din
clasă. După
corectitudine
a
răspunsurilor
la întrebările
profesorului.
scăderea temperaturii mercurul nu
se poate întoarce în rezervor.
Nr.

Etapa lecţiei

3.

Conţinutul
temei noi.

4.

Consolidarea
cunoştinţelor.

Conţinutul
Activitatea profesorului
Acum aş dori să desenaţi
următoarea schemă:

Activitatea elevilor
Elevii desenează în caiet tabelul
propus de profesor.

1. Ce numim fenomene
termice?

Elevii răspund la întrebările
propuse.

2. Ce reprezintă temeratura?
3. Cu ce putem măsura
temperatura?
4. Care este construcţia
termometrului?

5.

Tema de
acasă

Pentru acasă veţi avea de pregătit
tema 1: Încălzirea. Răcirea.
Echilibrul termic. Lucrează în
caiet pag.56.

5

Elevii îşi notează în caiet

Evaluarea
Evaluarea se
face în mod
oral .

Evaluarea se
face în mod
oral .
Evaluarea
după
modalitatea
elevilor de a
se încadra în
lucrul din
clasă. După
corectitudine
a
răspunsurilor
la întrebările
profesorului.

More Related Content

What's hot

Manual de Educatie Outdoor
Manual de Educatie OutdoorManual de Educatie Outdoor
Manual de Educatie Outdoorprimariacatunele
 
Protectia mediului inconjurator
Protectia mediului inconjuratorProtectia mediului inconjurator
Protectia mediului inconjuratorRebeca Bularu
 
Surse regenerabile de energie
Surse regenerabile de energieSurse regenerabile de energie
Surse regenerabile de energieCostinela Mailat
 
"Enigma Otiliei" - Semnificații arhitecturale
"Enigma Otiliei" - Semnificații arhitecturale"Enigma Otiliei" - Semnificații arhitecturale
"Enigma Otiliei" - Semnificații arhitecturaleCroitoru Simona
 
Minte sănătoasă în corp sănătos
Minte sănătoasă în corp sănătosMinte sănătoasă în corp sănătos
Minte sănătoasă în corp sănătosMarinescu Madalina
 
Prezentare Gremalschi Anatol.pptx
Prezentare Gremalschi Anatol.pptxPrezentare Gremalschi Anatol.pptx
Prezentare Gremalschi Anatol.pptxNadyaRacila
 
Pașaportul unui reprezentant din regnul animale
Pașaportul unui reprezentant din regnul animalePașaportul unui reprezentant din regnul animale
Pașaportul unui reprezentant din regnul animaleAlexandruTudoreac
 
Chimia in gospodarie
Chimia  in  gospodarieChimia  in  gospodarie
Chimia in gospodariemarianacozma
 
Efectele consumului de alcool
Efectele consumului de alcoolEfectele consumului de alcool
Efectele consumului de alcoolVlad Manea
 
Modele atomice
Modele atomiceModele atomice
Modele atomiceLau Laura
 
Intoxicaţiile acute neprofesionale exogene de etiologie chimică
Intoxicaţiile acute neprofesionale exogene de etiologie chimicăIntoxicaţiile acute neprofesionale exogene de etiologie chimică
Intoxicaţiile acute neprofesionale exogene de etiologie chimicăcentrul_onu_bnrm
 
Limba engleză - Manual pentru cl 11
Limba engleză - Manual pentru cl 11Limba engleză - Manual pentru cl 11
Limba engleză - Manual pentru cl 11Carolina Cheptenari
 

What's hot (20)

Manual de Educatie Outdoor
Manual de Educatie OutdoorManual de Educatie Outdoor
Manual de Educatie Outdoor
 
Protectia mediului inconjurator
Protectia mediului inconjuratorProtectia mediului inconjurator
Protectia mediului inconjurator
 
Surse regenerabile de energie
Surse regenerabile de energieSurse regenerabile de energie
Surse regenerabile de energie
 
Educație financiară manual
Educație financiară manualEducație financiară manual
Educație financiară manual
 
"Enigma Otiliei" - Semnificații arhitecturale
"Enigma Otiliei" - Semnificații arhitecturale"Enigma Otiliei" - Semnificații arhitecturale
"Enigma Otiliei" - Semnificații arhitecturale
 
Taxonomia lui bloom
Taxonomia lui bloomTaxonomia lui bloom
Taxonomia lui bloom
 
Scenariu.docx
Scenariu.docxScenariu.docx
Scenariu.docx
 
Minte sănătoasă în corp sănătos
Minte sănătoasă în corp sănătosMinte sănătoasă în corp sănătos
Minte sănătoasă în corp sănătos
 
Catastrofa de la cernobîl
Catastrofa de la cernobîlCatastrofa de la cernobîl
Catastrofa de la cernobîl
 
Prezentare Gremalschi Anatol.pptx
Prezentare Gremalschi Anatol.pptxPrezentare Gremalschi Anatol.pptx
Prezentare Gremalschi Anatol.pptx
 
Pașaportul unui reprezentant din regnul animale
Pașaportul unui reprezentant din regnul animalePașaportul unui reprezentant din regnul animale
Pașaportul unui reprezentant din regnul animale
 
Alchene-prezentare
Alchene-prezentare Alchene-prezentare
Alchene-prezentare
 
Glucidele
GlucideleGlucidele
Glucidele
 
Citate despre bibliotecă
Citate despre bibliotecăCitate despre bibliotecă
Citate despre bibliotecă
 
Chimia in gospodarie
Chimia  in  gospodarieChimia  in  gospodarie
Chimia in gospodarie
 
Efectele consumului de alcool
Efectele consumului de alcoolEfectele consumului de alcool
Efectele consumului de alcool
 
Modele atomice
Modele atomiceModele atomice
Modele atomice
 
Intoxicaţiile acute neprofesionale exogene de etiologie chimică
Intoxicaţiile acute neprofesionale exogene de etiologie chimicăIntoxicaţiile acute neprofesionale exogene de etiologie chimică
Intoxicaţiile acute neprofesionale exogene de etiologie chimică
 
Petrolul
PetrolulPetrolul
Petrolul
 
Limba engleză - Manual pentru cl 11
Limba engleză - Manual pentru cl 11Limba engleză - Manual pentru cl 11
Limba engleză - Manual pentru cl 11
 

Viewers also liked

Stiinta si ingineria materialelor
Stiinta si ingineria materialelor   Stiinta si ingineria materialelor
Stiinta si ingineria materialelor Flucus Iulia Mihaela
 
Pld 2011 2012 fizica cl.7
Pld 2011 2012 fizica cl.7Pld 2011 2012 fizica cl.7
Pld 2011 2012 fizica cl.7Grigore Grama
 
Strategii, tehnici şi tactici de negociere
Strategii, tehnici şi tactici de negociereStrategii, tehnici şi tactici de negociere
Strategii, tehnici şi tactici de negociereElvira27
 
Prezentare tehnici si tactici de negociere
Prezentare tehnici si tactici de negocierePrezentare tehnici si tactici de negociere
Prezentare tehnici si tactici de negociereasociatiaCRI
 
Tehnici de negociere
Tehnici de negociereTehnici de negociere
Tehnici de negociereBonea Crina
 
Proiect didactic - Activitatea extracuriculara la fizica
Proiect didactic - Activitatea extracuriculara la fizicaProiect didactic - Activitatea extracuriculara la fizica
Proiect didactic - Activitatea extracuriculara la fizicaAlianta INFONET
 
Model de proiect de lectie
Model de proiect de lectieModel de proiect de lectie
Model de proiect de lectieeconsiliere
 

Viewers also liked (14)

Stiinta si ingineria materialelor
Stiinta si ingineria materialelor   Stiinta si ingineria materialelor
Stiinta si ingineria materialelor
 
Proiectul didactic
Proiectul didactic Proiectul didactic
Proiectul didactic
 
Presiunea solidelor
Presiunea solidelor Presiunea solidelor
Presiunea solidelor
 
Pld 2011 2012 fizica cl.7
Pld 2011 2012 fizica cl.7Pld 2011 2012 fizica cl.7
Pld 2011 2012 fizica cl.7
 
Fizik
FizikFizik
Fizik
 
Proiect didactic
Proiect didacticProiect didactic
Proiect didactic
 
Strategii, tehnici şi tactici de negociere
Strategii, tehnici şi tactici de negociereStrategii, tehnici şi tactici de negociere
Strategii, tehnici şi tactici de negociere
 
Prezentare tehnici si tactici de negociere
Prezentare tehnici si tactici de negocierePrezentare tehnici si tactici de negociere
Prezentare tehnici si tactici de negociere
 
Proiect didactic
Proiect didactic Proiect didactic
Proiect didactic
 
Apa Si Gheata 1
Apa Si Gheata 1Apa Si Gheata 1
Apa Si Gheata 1
 
Forta de frecare
Forta de frecareForta de frecare
Forta de frecare
 
Tehnici de negociere
Tehnici de negociereTehnici de negociere
Tehnici de negociere
 
Proiect didactic - Activitatea extracuriculara la fizica
Proiect didactic - Activitatea extracuriculara la fizicaProiect didactic - Activitatea extracuriculara la fizica
Proiect didactic - Activitatea extracuriculara la fizica
 
Model de proiect de lectie
Model de proiect de lectieModel de proiect de lectie
Model de proiect de lectie
 

Recently uploaded

ziua pamantului ziua pamantului ziua pamantului
ziua pamantului ziua pamantului ziua pamantuluiziua pamantului ziua pamantului ziua pamantului
ziua pamantului ziua pamantului ziua pamantuluiAndr808555
 
Catalogul firmei de exercițiu Ancolex 2024.pptx
Catalogul firmei de exercițiu Ancolex 2024.pptxCatalogul firmei de exercițiu Ancolex 2024.pptx
Catalogul firmei de exercițiu Ancolex 2024.pptxCori Rus
 
Strategii-pentru-educatia-remedială-ppt.pptx
Strategii-pentru-educatia-remedială-ppt.pptxStrategii-pentru-educatia-remedială-ppt.pptx
Strategii-pentru-educatia-remedială-ppt.pptxMoroianuCristina1
 
Literatura polonă pentru copii tradusă în limba română
Literatura polonă pentru copii tradusă în limba românăLiteratura polonă pentru copii tradusă în limba română
Literatura polonă pentru copii tradusă în limba românăBibliotecaMickiewicz
 
Sistemul excretor la om, biologie clasa 11
Sistemul excretor la om, biologie clasa 11Sistemul excretor la om, biologie clasa 11
Sistemul excretor la om, biologie clasa 11CMB
 
Agricultura- lectie predare -invatare geografie cls 10
Agricultura- lectie predare -invatare geografie cls 10Agricultura- lectie predare -invatare geografie cls 10
Agricultura- lectie predare -invatare geografie cls 10CrciunAndreeaMaria
 
Igiena sistemului digestiv , biologi clasa 11-a
Igiena sistemului digestiv , biologi clasa 11-aIgiena sistemului digestiv , biologi clasa 11-a
Igiena sistemului digestiv , biologi clasa 11-aCMB
 

Recently uploaded (7)

ziua pamantului ziua pamantului ziua pamantului
ziua pamantului ziua pamantului ziua pamantuluiziua pamantului ziua pamantului ziua pamantului
ziua pamantului ziua pamantului ziua pamantului
 
Catalogul firmei de exercițiu Ancolex 2024.pptx
Catalogul firmei de exercițiu Ancolex 2024.pptxCatalogul firmei de exercițiu Ancolex 2024.pptx
Catalogul firmei de exercițiu Ancolex 2024.pptx
 
Strategii-pentru-educatia-remedială-ppt.pptx
Strategii-pentru-educatia-remedială-ppt.pptxStrategii-pentru-educatia-remedială-ppt.pptx
Strategii-pentru-educatia-remedială-ppt.pptx
 
Literatura polonă pentru copii tradusă în limba română
Literatura polonă pentru copii tradusă în limba românăLiteratura polonă pentru copii tradusă în limba română
Literatura polonă pentru copii tradusă în limba română
 
Sistemul excretor la om, biologie clasa 11
Sistemul excretor la om, biologie clasa 11Sistemul excretor la om, biologie clasa 11
Sistemul excretor la om, biologie clasa 11
 
Agricultura- lectie predare -invatare geografie cls 10
Agricultura- lectie predare -invatare geografie cls 10Agricultura- lectie predare -invatare geografie cls 10
Agricultura- lectie predare -invatare geografie cls 10
 
Igiena sistemului digestiv , biologi clasa 11-a
Igiena sistemului digestiv , biologi clasa 11-aIgiena sistemului digestiv , biologi clasa 11-a
Igiena sistemului digestiv , biologi clasa 11-a
 

Proiect didactic 6c(dilatarea solidelor)

  • 1. PROIECT DIDACTIC PROFESOR: Loghin Vadim CLASA: 6c DENUMIREA INSTITUŢIEI: Liceul G. Coşbuc din m. Bălţi. Disciplina: Fizica. Subiectul lecţiei: Fenomene termice. Încălzirea. Răcirea. Echilibrul termic. Tipul lecţiei: Mixtă. Durata: 45 de minute. Data: 13 februarie 2006. I. Obiectivul de refrinţă: Deteminarea fenomenelor termice. II. Obiectivele operaţionale: O1. – să descrie fenomenele termice. O2. – să determine temperatura diferitor corpuri. O3. – să descrie construţia termometrului. Aptitudini şi capacităţi. Elevii vor manifesta. 1. Cunoştinţele teoretice necesare pentru însuşirea temei noi. 2. Interes şi atracţie faţă de materialul nou expus la lecţie. 3. Deprinderi de rezolvare a problemelor. III. Strategii didactice: a) Metode şi tehnici: Mp1 – Expunerea. Mp2 – Conversaţia. Mp3 – Problematizarea. Mp4 – Sinteza. Mp5 – Analiza. b) Metode evaluare: Me1 – Observarea. Me2 – Chestionarea. Me3 – Experimentul. c) Materiale utilizate: „ Manual de Fizică” clasa .VI-a. Tabla şi creta. Trei găleţi mici cu apă. Conspectul lecţiilor la „Metodica predării fizicii” Eugen Lungu.
  • 2. Nr Etapa lecţiei 1. Momentul organizatoric 2. Recapitularea materialului 3. Conţinutul temei noi. Conţinutul Activitatea profesorului Activitatea elevilor Bună ziua elevi. Luaţi loc. Se face Pregătesc manualele, caietele şi evidenţa, se notează absenţele, toate pentru a începe lecţia. dacă lipseşte cineva întreb care este cauza. Acum aş dori să vă amintiţi şi sămi răspundeţi la următoarele întrebări: - Cuvintele cald, rece vă sunt cunoscute sau nu ? - Deseori spuneţi că ceaiul este fierbinte, apa este caldă, îngheţata este rece ? Elevii se gîndesc şi îmi răspund la întrebările date. Evaluare. Evaluarea se face în mod oral . Evaluarea se face în mod oral . Evaluarea după modalitatea elevilor de a se încadra în lucrul din clasă. După corectitudinea răspunsurilor la întrebările profesorului. Elevi astăzi vom face cunoştinţă cu o temă nouă care se numeşte „Încăzirea. Răcirea. Echilibrul termic” Această temă face parte din capitolul IV – care se numeşte „Fenomene termice” În jur aţi observat un şir de fenomene: îngheţarea apei în lac la sosirea iernii, topirea gheţii şi a zăpezii primăvara, formarea ţurţurilor de gheaţă la streaşină casei. Aţi văzut că rufele umede scoase afară se usucă după un timp, chiar şi iarna. Ştiţi că la arderea lemnelor în casă devine mai cald, iar în urma arderii benzinei sau a motorinei automobilele, tractoarele şi alte mijloace de transport se află în mişcare. Fenomenele enumerate şi încă multe altele de acest gen se studiază în capitolul Fenomene termice. Iar acum vă propun să citiţi din carte textul de la pagina 54. 2 Evaluarea se face în mod oral .
  • 3. Nr. Etapa lecţiei 3. Conţinutul temei noi. Conţinutul Activitatea profesorului E iarnă. Afară totul e alb. Suflă un vînt pătrunzător şi rece, dar Dănuţ ci prietenii săi au ieşit la joacă. Au construit o cetate de zăpadă. S-au împărţi: în două echipe: în asediatori şi apărători. După vreo două ore de joacă Dănuţ s-a scuturat de zăpadă şi a intrat în casă. S-a descălţat s-a dezbrăca" şi s-a aşezat în faţa televizorului, exclamînd; „Ce cald e în casă!''. Surioara Iui mai mică, Lenuţa, în acest timp făcea baie. După ieşirea din baie, a venit şi ea în faţa televizorului să privească desenele animate. La un moment dat, Lenufa a exclamat; „Ce rece este în casă!". Activitatea elevilor Elevii urmăresc în carte şi citesc textul. Acum aş dori să-mi răspundeţi la următoarele întrebări: - Cum era temperatura din odaie în comparaţie cu cea de afară? - Dar în comparaţie cu cea din baie? - De unde a venit copilul care a afirmat că în baie este cald? - Afirmaţia lui este corectă? - Dar de unde a venit în odaie celălalt copil? - Este corectă afirmaţia acestuia? Elevii răspund întrebărilor propuse de profesor. Astfel vom stabili că afirmaţiile ambilor copii sînt corecte, mai mult ca atît – că noşiunile „cald” şi „rece” sunt relative. Nu trebuie să afirmăm că un corp este cald(rece), ci să indicăm al doilea corp în comparaţie cu care corpul considerat este mai cald(mai rece). Iar acum vom analiza experimentul propus în cartea voastră. Pentru a caracteriza gradul de încălzire a corpurilor, se introduce mărimea fizică numită 3 Evaluarea Evaluarea se face în mod oral .
  • 4. Nr. Etapa lecţiei 3. Conţinutul temei noi. temperatură. Ea se măsoară cu termometrul. Conţinutul Activitatea profesorului Activitatea elevilor Costrucţia termometrului: Elevii îşi notează în caiet în partea inferioară, termometrul are un rezervor cu lichid (1), care continuă în partea superioară cu un tub subţire de sticlă, transparent, închis (2). Aerul din spaţiul aflat deasupra lichidului din tub este evacuat. în lungul tubului se află scara termometrică (3). Valoarea temperaturii se citeşte în dreptul nivelului lichidului din tub. Termometrul este etalonat într-o anumită scară. Cea mai utilizată în prezent este scara centezimală sau scara Celsius, propusă în 1742 de către fizicianul suedez Anders Celsius (1701-1744). Drept puncte de reper ale ei au fost luate: temperatura gheţii ce se topeşte (zero grade Celsius, se notează 0 °C) şi temperatura de fierbere a apei (100 °C). Distanţa dintre nivelurile respective ale lichidului este împărţită în 100 părţi egale (100 de diviziuni). Fiecare diviziune corespunde intervalului de temperaturi egal cu 1 °C. Temperaturile sub 0 °C sînt negative.Termometrul medical (figura 2, b) conţine mercur şi este gradat din zecime în zecime între 35 °C şi 42 °C. O particularitate a acestui termometru este prezenţa unei porţiuni foarte subţiri (4) între rezervor şi tubul cu mercur. La începutul scării gradate tubul este încovoiat. Datorită acestei construcţii a termometrului, după 4 Evaluarea Evaluarea se face în mod oral . Evaluarea după modalitatea elevilor de a se încadra în lucrul din clasă. După corectitudine a răspunsurilor la întrebările profesorului.
  • 5. scăderea temperaturii mercurul nu se poate întoarce în rezervor. Nr. Etapa lecţiei 3. Conţinutul temei noi. 4. Consolidarea cunoştinţelor. Conţinutul Activitatea profesorului Acum aş dori să desenaţi următoarea schemă: Activitatea elevilor Elevii desenează în caiet tabelul propus de profesor. 1. Ce numim fenomene termice? Elevii răspund la întrebările propuse. 2. Ce reprezintă temeratura? 3. Cu ce putem măsura temperatura? 4. Care este construcţia termometrului? 5. Tema de acasă Pentru acasă veţi avea de pregătit tema 1: Încălzirea. Răcirea. Echilibrul termic. Lucrează în caiet pag.56. 5 Elevii îşi notează în caiet Evaluarea Evaluarea se face în mod oral . Evaluarea se face în mod oral . Evaluarea după modalitatea elevilor de a se încadra în lucrul din clasă. După corectitudine a răspunsurilor la întrebările profesorului.
  • 6. scăderea temperaturii mercurul nu se poate întoarce în rezervor. Nr. Etapa lecţiei 3. Conţinutul temei noi. 4. Consolidarea cunoştinţelor. Conţinutul Activitatea profesorului Acum aş dori să desenaţi următoarea schemă: Activitatea elevilor Elevii desenează în caiet tabelul propus de profesor. 1. Ce numim fenomene termice? Elevii răspund la întrebările propuse. 2. Ce reprezintă temeratura? 3. Cu ce putem măsura temperatura? 4. Care este construcţia termometrului? 5. Tema de acasă Pentru acasă veţi avea de pregătit tema 1: Încălzirea. Răcirea. Echilibrul termic. Lucrează în caiet pag.56. 5 Elevii îşi notează în caiet Evaluarea Evaluarea se face în mod oral . Evaluarea se face în mod oral . Evaluarea după modalitatea elevilor de a se încadra în lucrul din clasă. După corectitudine a răspunsurilor la întrebările profesorului.