SlideShare a Scribd company logo
1 of 9
Урок з історії України для 10 класу
Тема: ІV Універсал Центральної Ради . Проголошення
незалежності УНР. Політика більшовиків в Україні.
Підготувала
вчитель історії та права
першої кваліфікаційної
категорії
Неклеса Світлана
Анатоліївна
Світловодськ2014р.
Тема: ІV Універсал Центральної Ради . Проголошення незалежності УНР.
Політика більшовиків в Україні.
Мета: охарактеризувати відносини між ЦР та більшовицьким урядом
наприкінці 1917 - на початку 1918 рр.;визначити передумови, зміст та
наслідки ІV Універсалу Центральної Ради; охарактеризувати процес
співіснування на території України двох держав та двох урядів, що призвело
до відкритої силової боротьби, яскравим прикладом якої стала битва під
крутами;
розвивативміння працювати з джерелами інформації, аналізувати матеріал,
робитивисновки, встановлювати причинно-наслідковізв'язки;на основі
розповідіпро подвиг героїв Крутвиховувати в учнів почуття гордостіза
українськийнарод та національно-патріотичні почуття. Враховувати здоров'я
зберігаючі елементи.
Основніпоняття:"Жовтневий переворот", "ІV Універсал", "І Всеукраїнський
з'їзд Рад", "бій під Крутами".
Обладнання: картки з документами, карта.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Очікувані результати
Після цього урокуучні зможуть:
1. визначати хронологічнупослідовність подій періоду визвольнихзмагань;o
показувати на карті місця основнихподій періоду визвольнихзмагань та
військові дії періоду Громадянськоївійни;
2. на основіаналізу різних джерел інформації:
а) визначати причинно-наслідковізв'язкиміж подіями, явищами та
процесамиперіоду визвольнихзмагань;
б) описувати соціально-економічне становище, повсякденнежиття, настрої
населення та психологічнийклімат у суспільстві за часів визвольнихзмагань
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ.Вивчення нового матеріалу
Актуалізація опорнихзнань учнів.
роботаз термінами і поняттями
Радянізація - процес установлення радянськоївлади, насадження її в усіх
сферах життя суспільства.
"Червонийтерор" - арешти або знищення більшовиками своїхпотенційних
противників.
Націоналізація - перехід приватних підприємств та іншої приватної власності
у власність держави як шляхом експропріації, так і на основівикупних
операцій.
Діалогічне спілкування
Чим було зумовлено протистояння ТимчасовогоУрядута Центральної Ради?
Як склалися взаємини центральної Ради з Раднаркомами?
Чому виникла можливість існування двохурядів на території України
одночасно?
План
1.Вторгнення більшовицьких військ на територію України
А)сили сторін
Б)похід на Київ
В)битва під Крутами
2.Проголошення ІV Універсалу Центральної Ради
А)Проголошення незалежності УНР
Б)Зміни влади в Центральній раді
3.Спробарадянізації України
1.Розповідь вчителя
25 грудня харківський з'їзд проголосив УкраїнуРеспублікою Рад та обрав
ВсеукраїнськийЦентральний Виконавчий Комітет рад (ВУЦВК) ускладі 41
особи(із них 35 - більшовики). Головою ЦВК було обраноукраїнського
соціал-демократа Є. Медведєва. Саме ВУЦВК створив урядрадянської
України (офіційною назвою якої була УкраїнськаНародна Рес-публіка) -
Народний секретаріат у складі 12 секретарів (С. Бакинський,Є. Бош, В.
Затонський, Ю. Коцюбинський, Ф. Сергєєв (Артем), М. Скрип-ник та ін.).
Кілька місяців уряд не мав голови. Його засідання очолилаЄ. Бош. За одним
винятком усі члени урядубули більшовиками.
Отже, влада рад була проголошенав Україні від імені 96 рад із 300
функціонуючих.
В. Затонськийзгадував:"Називали себе урядом та самі до того ста-вилися
трохи гумористично. Тай насправді: який же з нас уряд був без армії,
фактично без території, бо навіть Харківська Рада нас не визнавала. Апарату
жодного".Уряд мав маріонетковий характер, його єдиним завданням було
організувати боротьбуз Центральною Радою.
Отже, на кінець 1917 р. тривала боротьбазавладу в Україні вилилась у
протистояння двохконкуруючихсил: Української НародноїРеспубліки,
покликаної до життя Українською Центральною Радою, і радянської
Української Народної Республіки, проголошеної нахарківському з'їздіРад.
Українськийрадянськийуряд у Харкові визнав підпорядкування
Петроградовіта за його підтримки розпочав боротьбуз УЦР. Народний
Секретаріат відразу скасував заборонуна вивезення хліба до Росії й
опублікував постановупро недійсність усіх постанов Генерального
Секретаріату. Також Народний Секретаріат звернувся до РаднаркомуРосії за
воєнноюдопомогоюв боротьбіпроти УЦР. Поряд із "війною декретів"
розгорталася збройнаборотьба. Вирішальним для харківського уряду стало
прибуття 25 грудня більшовицьких загонів із Росії на чолі з В. Антоновим-
Овсієнком. Разом із місцевими загонами Червоної гвардії ці частини
розгорнулинаступ на Київ та інші райони України. Більшовицькі сили
складалися з частинрегулярної армії, червоногвардійськихзагонів із Росії та
України, загонів моряків. Їхня тактика полягала в просуваннілініями
залізниць і встановленні контролю над великими промисловимий
транспортнимицентрами. Таке ведення бойовихдій дістало назву ешелонної
війни. Атакуючі розраховувалина допомогуробітничихзагонів у цих містах.
Безпосередньона Київ наступали частини, якими командував колишній
царськийполковник М. Муравйов. Він у своємунаказі відверто говорив:"Цю
владу [радянську]ми несемо з далекої півночі на вістрях своїхбагнетів, де її
встановлюємо, всемірно підтримуємо її силою цих багнетів".
Збройнаагресія радянської Росії, яка прикривалася радянським урядом у
Харкові, змусила УЦР до рішучих дій з організації оборониУНР. Було
створено Особливийкомітет оборониУкраїниу складі М. Порша, С.Петлюри
та В. Єщенка, полковника Ю. Капкана призначено командувачем
українськоговійська. Генеральний Секретаріат ухвалив рішення про
створення армії УНР на засадах добровільностіта грошового утримання. Але
такі дії вже не могливрятувати ситуації. Лідери УЦР боялися й не розуміли
значення організованої збройноїсили(регулярної армії), здатної підтримати
революцію. Таким чином, перед зовнішньою агресією УЦР виявилася
фактично беззбройною. Хочазагальна частина більшовицьких загонів була
невеликою й вони наступали лише вздовж основнихзалізниць, реально
протиставитиїм не було чого. Томуна захист українськоїсправи стала
національно свідома учнівська та студентськамолодь. Близько 300 юнаків на
чолі із сотником Омельченком під станцією Крути (на шляху з Чернігова до
Києва) вступили в нерівний бій (29 січня 1918 р.) з переважаючими
більшовицькими загонами. Більшість із них заплатили власним життям за
недалекоглядну політику лідерів УЦР, але нічого змінити не змогли.
Більшовики невпинно наближалися до Києва.
Розповідь заопорноютаблицею
Повідомлення учнів
Битва під Крутами
Фізкультхвилинка
2.проблемне питання (Записана на дошці),учні дають відповідь до
розглядання матеріалу і після вивчення нової теми.
Що спонукало Центральну Раду видати ІV Універсал?
розповідь вчителя.
В ситуації що склалася керівники УЦР були змушені переглянути свої
поглядина статус України і, відмовившись від гасел автономії у складі
рівноправної федерації народів, стати на позицію цілковитої незалежності
України. В умовах війни 22 січня 1918 р. з'явився ІV Універсал УЦР.
Роботаз документом, прочитатидокумент і виділити умови ІV Універсалу.
проголошував УкраїнськуНародну Республіку "самостійною, ні від кого не
залежною, вільною, суверенною державою українськогонароду. Зо всіма
сусідніми державами, як-то: Росією, Польщею, Австрією, Румунією,
Туреччиноюта іншими ми хочемо жити в згодій приязні, але ні одна з них
не може втручатися в життя Самостійної УкраїнськоїРеспубліки. Власть у
ній буде належати тільки народовіУкраїни...".
Текст Універсалу було розроблено наосновіпроектів М. Грушевського, В.
Винниченка, М. Шаповала.
Проголошувалося також, що влада в Україні належатиме тільки її народові,
від імені якого виступатимуть УкраїнськіУстановчі збори. До їх зібрання
мала правити УкраїнськаЦентральна Рада та її виконавчий орган, який
дістав назву Ради Народних Міністрів. Одним із найголовніших завдань, які
потребували розв'язання в найближчий час і знайшли своє відображення в IV
Універсалі, було укладення миру з Німеччиною та її союзниками.
Крім того, в універсалі містилася низка соціально-економічнихположень.
Щодо аграрного питання повідомлялося:"Земельна комісія... вже виробила
закон про передачу землі трудовомународубез викупу, прийнявшиза основу
скасування власностіі соціалізацію землі".
Проект закону планувалося розглянутита прийнятина найближчому
засіданні УЦР, "щоб передача землі в руки трудящих неодмінно відбулася ще
до початку весняних робіт". Усі ліси, водий надра конфісковувались у
попередніх власників і переходили у власність держави. Уряду
приписувалося "приступитидо переведення всіх заводів і фабрик на мирний
стан, на вироблення продуктів, потрібних насамперед трудящим масам".
У IV Універсалі також ішлося про необхідність ужити термінових заходів
щодо ліквідації безробіття, матеріального забезпечення інвалідів, сиріт,
людей похилого віку й усіх тих, хто постраждав від війни. Проголошувалася
націоналізація "найважливіших галузей торгівлі", установлювалася
монополія держави на зовнішню торгівлю. Усі банки мали контролюватися
державою.
Підтверджувалися всі демократичні права і свободигромадян,рівність
представників різних націй УНР. Усвідомлюючинестійкість і непевність
свого становища, УЦР проголошувала:"Все, чого не встигнемо зробитими,
те довершать, справлять і до останнього порядкуприведуть Українські
Установчізбори".
Прийняття IV Універсалу стало визначною подією в житті українського
народу. Тривалий шлях боротьбизавершився логічним результатом -
проголошенням незалежності. Хоча в той час не вдалося відстояти
самостійну Українськудержаву і сприятлива нагода відродження й
закріплення своєї державностізазнала краху, але ідея самостійної соборної
України жила в головах кращих представників українськогонароду,
надихала їх на боротьбузанезалежну Україну. Саме в цьому полягає головне
історичне значення ІV Універсалу Центральної Ради. У день проголошення
ІV Універсалу УЦР прийняла Закон про національно-персональну
автономію. Право на автономію автоматично визнавалося за трьома
найбільшими національними групами - росіянами, євреями та поляками.
Білоруси, німці, чехи, молдавани, татари, греки й болгаримогли одержатице
право за умови, якщо їхні петиції в цій справізберуть щонайменше 10
тис.голосів.
3.Повідомлення учнів
Повстання на заводі"Арсенал"
розповідь вчителя.
29 січня 1918 р. в столиці розпочавсязбройнийвиступокремихчастин
міського гарнізону та робітників заводу "Арсенал", спрямованийпротиУЦР.
Протягом п'ятиднів війська УНР під командуванням С. Петлюри та Є.
Коновальця придушили повстання в Києві. Однак це вже не мало
стратегічного значення. Наступ більшовицьких військ тривав. 7 лютого 1918
р. вониувійшли в Київ. Наступного дня члени Малої Ради й Ради Народних
Міністрів, залишивши Київ, перебралися спочатку до Житомира, а потім - до
Сарн.
Роботаз документом
Із доповіді М. Муравйова про штурм Києва
«Я наказав артилерії стріляти по висотнихі багатих палацах, по
церквах і попах... Я спалив великий будинокГрушевського, і він упродовж
трьохдіб горів яскравим полум'ям.»
Зі спогадів М. Муравйова
«Ми йдемо огнем і мечем встановлювати радянськувладу. Я зайняв місто,
бив по палацах і церквах... бив, нікому не даючи пощади! 28 січня Дума
[Києва] просилаперемир'я. У відповідь я наказав їх душити газами. Сотні
генералів, а може і тисячі, були вбиті без жалю... Так ми помстилися. Ми
могли зупинити жагу помсти, але ми не робилицього, бо наше гасло - бути
безпощадними. (Завдякигазовій атаці червоногвардійцям вдалося оволодіти
переправами й мостом через Дніпро. За приблизнимипідрахунками у Києві
було знищено понад тисячуофіцерів. - Авт.)»
1) Завдяки чомубільшовикам удалося захопити Київ?
2) Яку політику проводив М. Муравйов у захопленому місті?
Внаслідок військових дій в середині січня 1918 р.у Миколаєві, Одесі,
Херсоні- встановлюється радянськавлада. До березня радянськавлада
проголошенав Полтаві, Костянтинограді, Ромадані, Лубнах, Лохвиці.
Причинами поразкивійськ УЦР слід уважати: ослаблення соціальної опори
УЦР (повільність, нерішучість у здійсненні соціально-економічних
перетворень відштовхнули селянство, у той час як більшість робітників
підтримувала більшовиків); відсутність належної уваги до військової
політики, збройногозахистудержавності, що виявилося у відсутності
регулярної та централізованої армії; високий ступінь організованостіта
боєздатностібільшовицьких військ, успішна тактика боротьбизавладу;
уміла соціальна демагогія Рад.
Перша спробарадянізації України.
Претендуючи на роль загальноукраїнського уряду, більшовицькийНародний
Секретаріат одразупісля захоплення радянськимивійськамиКиєва переїхав
туди. Проте здобутиавторитет і налагодити ефективну системувлади він так
і не зміг.
Цікаво знати
Місцева влада Києва пішла на співпрацю з Народним Секретаріатом,
сподіваючись, що з його переїздом до міста припиниться терор радянських
військ під командуванням М. Муравйова. Після засудження Київською
радоютерору НароднийСекретаріат був змушений заборонитисамочинні
обшуки й самосуди. У реальній цінності заборонипересвідчувалися самі
народнісекретарі. В. Затонськогомало не заарештували після пред'явлення
документа члена НС(народного секретаріату). Його врятувало лише
посвідчення члена РаднаркомуРСФРР за підписом В. Леніна. Іншого
народного секретаря - М. Скрипника- червоноармійці ледь не розстріляли,
прийнявши за колишнього полковника царської армії. НС безуспішно
вимагав від М.Муравйова припинити терор у Києві та відвести його загони
на фронт. Тільки коли Раднарком Росії відкликав війська М. Муравйова з
міста, ситуація стабілізувалася.
Перший прихід більшовиків до влади в Україні супроводжувався масовим
"червоним терором".Лише в Києві радянськівійська знищили від 3 до 5
тис.осіб. Це, зрозуміло, не викликало прихильності народуУкраїни до нової
влади. Непопулярними були й інші заходи більшовиків, які
супроводжувалисяреквізиціями, конфіскаціями, експропріаціями майна
громадян.
Складові першої радянізації України (січень-березень (квітень) 1918
р.)(Записатив зошит)
Терор був безсистемним.
Поширення законів радянської Росії.
Усі закони (декрети), які були прийняті або приймалися, автоматично
поширювалися на територію України, контрольованурадянськими
військами.
Злам старого адміністративного апарату
Уся система управління, яка ще залишилася від Тимчасовогоурядуй УЦР ,
ліквідовувалася. На місцях влада переходила до воєннореволюційних
комітетів і рад.
Формування армії У січні 1918 р. було створено армію радянської УНР-
Червоне козацтво
Націоналізація -Націоналізація великих підприємств (переважно вугільної,
металургійної, машинобудівної), частина з яких перейшла у власність РСФРР
. Не зачепила харчової й легкої промисловості
Фінанси - Відмова від українськихгрошей
Аграрні -перетворення Розгром поміщицьких маєтків, стихійний розподіл
поміщицьких земель серед селян, спробастворення комун. Відновлення
постачання хліба до Росії
Розчленування території України
На початку 1918 р. на території України створено ще три радянські
республіки: Донецько-Криворізькурадянськуреспубліку, Радянську
Соціалістичну Республіку Тавриду, ОдеськурадянськуРеспубліку. Таким
чином, територія радянськоїУНР обмежувалася п'ятьмагуберніями,
визначеними ще в "Інструкції" Тимчасового уряду
ІІІ. Закріплення нового матеріалу.
- Порівняйте зміст І-ІV Універсалів, як по них можна прослідкувати
політику ЦР та історичніпроцесив Україні.(роботаз документами
"Універсали ЦР").
- Дайте власну оцінку битви під Крутами? Як ви ставитесь до вчинку юнаків
і дій радянськоїармії?
Назвіть основніпрояви радянізації України, дайте їм власну оцінку?
- Завдання для слабких учнів
роботав контурній карті-1)позначте територію УЦР за ІV
Універсалом.2)Позначте битву під Крутами.
Оцінки за урок.
ІV.Підсумок уроку
опрацювати параграфи,
приготувати повідомлення - Скоропадський.
Використана література
ru.wikipedia.org/wiki/Универсалы_Центральной_рады?
uk.wikipedia.org/wiki/Штурм_Києва_(1918)?
alizyaka.livejournal.com/570995.html?
www.personal-plus.net/262/3048.html?
О.Субтельний"Історія України Руси"

More Related Content

What's hot

Спрощення в групах приголосних
Спрощення в групах приголоснихСпрощення в групах приголосних
Спрощення в групах приголоснихDmytro Kryvenko
 
10 клас. атлас. історія україни.
10 клас. атлас. історія україни.10 клас. атлас. історія україни.
10 клас. атлас. історія україни.Nikita Bogun
 
оригінальна література княжої руси україни
оригінальна література княжої руси україниоригінальна література княжої руси україни
оригінальна література княжої руси україниОлена Хомко
 
паризька мирна конференція
паризька мирна конференціяпаризька мирна конференція
паризька мирна конференціяtetjanacheban
 
Україна в І Світовій війні
Україна в І Світовій війніУкраїна в І Світовій війні
Україна в І Світовій війніpv01com
 
Презентація Ткачук А.Ф.
Презентація Ткачук А.Ф.Презентація Ткачук А.Ф.
Презентація Ткачук А.Ф.CSIUKRAINE
 
завдання іі етапу олімпіади з української мови і літер.
завдання іі етапу олімпіади з української мови і літер.завдання іі етапу олімпіади з української мови і літер.
завдання іі етапу олімпіади з української мови і літер.Vitaliy01
 
19224 презентація про шевченка
19224 презентація про шевченка19224 презентація про шевченка
19224 презентація про шевченкаoksanasushkova78
 
Великий терор
Великий  терорВеликий  терор
Великий терорvpu24
 
Утворення Української козацької держави — Гетьманщини
Утворення Української козацької держави — ГетьманщиниУтворення Української козацької держави — Гетьманщини
Утворення Української козацької держави — Гетьманщиниguknet
 
презентація до відкритого уроку
презентація до відкритого урокупрезентація до відкритого уроку
презентація до відкритого урокуSvetaMytchenko
 
Острянська О. В. Презентація до уроку "Звертання. Вставні слова. Словосполуче...
Острянська О. В. Презентація до уроку "Звертання. Вставні слова. Словосполуче...Острянська О. В. Презентація до уроку "Звертання. Вставні слова. Словосполуче...
Острянська О. В. Презентація до уроку "Звертання. Вставні слова. Словосполуче...Соловьёва Наталья
 
укрмова 11
укрмова 11укрмова 11
укрмова 11Dan444
 
Презентація до Дня Соборності 12 ХТ.pptx
Презентація до Дня Соборності 12 ХТ.pptxПрезентація до Дня Соборності 12 ХТ.pptx
Презентація до Дня Соборності 12 ХТ.pptxktgg
 
Ерік Еммануель Шмітт Повість"Оскар і Рожева пані". Сучасна література. Позак...
Ерік Еммануель Шмітт Повість"Оскар  і Рожева пані". Сучасна література. Позак...Ерік Еммануель Шмітт Повість"Оскар  і Рожева пані". Сучасна література. Позак...
Ерік Еммануель Шмітт Повість"Оскар і Рожева пані". Сучасна література. Позак...dtamara123
 
презентація. написання слів іншомовного походження
презентація. написання слів іншомовного походженняпрезентація. написання слів іншомовного походження
презентація. написання слів іншомовного походженняmetodist_selid
 
гармонія людини і природи 2
гармонія людини і природи 2гармонія людини і природи 2
гармонія людини і природи 2ssusereb8bd0
 
Презентація на тему: "Число іменників" .Пилип Г.Ф.
 Презентація  на тему: "Число іменників" .Пилип Г.Ф. Презентація  на тему: "Число іменників" .Пилип Г.Ф.
Презентація на тему: "Число іменників" .Пилип Г.Ф.velikokopanska zosh I-III st.
 
28. Правила життя в суспільстві
28. Правила життя в суспільстві28. Правила життя в суспільстві
28. Правила життя в суспільствіIgor Shuvarsky
 

What's hot (20)

Спрощення в групах приголосних
Спрощення в групах приголоснихСпрощення в групах приголосних
Спрощення в групах приголосних
 
10 клас. атлас. історія україни.
10 клас. атлас. історія україни.10 клас. атлас. історія україни.
10 клас. атлас. історія україни.
 
оригінальна література княжої руси україни
оригінальна література княжої руси україниоригінальна література княжої руси україни
оригінальна література княжої руси україни
 
паризька мирна конференція
паризька мирна конференціяпаризька мирна конференція
паризька мирна конференція
 
Україна в І Світовій війні
Україна в І Світовій війніУкраїна в І Світовій війні
Україна в І Світовій війні
 
Презентація Ткачук А.Ф.
Презентація Ткачук А.Ф.Презентація Ткачук А.Ф.
Презентація Ткачук А.Ф.
 
завдання іі етапу олімпіади з української мови і літер.
завдання іі етапу олімпіади з української мови і літер.завдання іі етапу олімпіади з української мови і літер.
завдання іі етапу олімпіади з української мови і літер.
 
19224 презентація про шевченка
19224 презентація про шевченка19224 презентація про шевченка
19224 презентація про шевченка
 
Великий терор
Великий  терорВеликий  терор
Великий терор
 
Утворення Української козацької держави — Гетьманщини
Утворення Української козацької держави — ГетьманщиниУтворення Української козацької держави — Гетьманщини
Утворення Української козацької держави — Гетьманщини
 
презентація до відкритого уроку
презентація до відкритого урокупрезентація до відкритого уроку
презентація до відкритого уроку
 
Острянська О. В. Презентація до уроку "Звертання. Вставні слова. Словосполуче...
Острянська О. В. Презентація до уроку "Звертання. Вставні слова. Словосполуче...Острянська О. В. Презентація до уроку "Звертання. Вставні слова. Словосполуче...
Острянська О. В. Презентація до уроку "Звертання. Вставні слова. Словосполуче...
 
укрмова 11
укрмова 11укрмова 11
укрмова 11
 
Презентація до Дня Соборності 12 ХТ.pptx
Презентація до Дня Соборності 12 ХТ.pptxПрезентація до Дня Соборності 12 ХТ.pptx
Презентація до Дня Соборності 12 ХТ.pptx
 
Образ мавки
Образ мавкиОбраз мавки
Образ мавки
 
Ерік Еммануель Шмітт Повість"Оскар і Рожева пані". Сучасна література. Позак...
Ерік Еммануель Шмітт Повість"Оскар  і Рожева пані". Сучасна література. Позак...Ерік Еммануель Шмітт Повість"Оскар  і Рожева пані". Сучасна література. Позак...
Ерік Еммануель Шмітт Повість"Оскар і Рожева пані". Сучасна література. Позак...
 
презентація. написання слів іншомовного походження
презентація. написання слів іншомовного походженняпрезентація. написання слів іншомовного походження
презентація. написання слів іншомовного походження
 
гармонія людини і природи 2
гармонія людини і природи 2гармонія людини і природи 2
гармонія людини і природи 2
 
Презентація на тему: "Число іменників" .Пилип Г.Ф.
 Презентація  на тему: "Число іменників" .Пилип Г.Ф. Презентація  на тему: "Число іменників" .Пилип Г.Ф.
Презентація на тему: "Число іменників" .Пилип Г.Ф.
 
28. Правила життя в суспільстві
28. Правила життя в суспільстві28. Правила життя в суспільстві
28. Правила життя в суспільстві
 

Similar to IV Універсал центральної Ради

"Доба української Центральної Ради. Відродження державності".
 "Доба української Центральної Ради. Відродження державності". "Доба української Центральної Ради. Відродження державності".
"Доба української Центральної Ради. Відродження державності".Savua
 
Проголошення автономії україни
Проголошення автономії україниПроголошення автономії україни
Проголошення автономії україниArkusha
 
прорахунки центральної ради
прорахунки центральної радипрорахунки центральної ради
прорахунки центральної радиГаля Кірик
 
Проголошення автономії України
Проголошення автономії УкраїниПроголошення автономії України
Проголошення автономії Україниpv01com
 
Презентація до відкритого уроку викладача історії Геличак О.Р.
Презентація до відкритого уроку викладача історії Геличак О.Р.Презентація до відкритого уроку викладача історії Геличак О.Р.
Презентація до відкритого уроку викладача історії Геличак О.Р.Руслан Дидусь
 
укр революция
укр революцияукр революция
укр революцияssuserac5085
 
10 клас історія Проголошення незалежності УНР ІVУніверсал.ppt
10 клас історія Проголошення незалежності УНР ІVУніверсал.ppt10 клас історія Проголошення незалежності УНР ІVУніверсал.ppt
10 клас історія Проголошення незалежності УНР ІVУніверсал.pptssuser7354ef
 
Проголошення УНР
Проголошення УНРПроголошення УНР
Проголошення УНРpv01com
 
Славетні герої нескореної України
Славетні герої нескореної УкраїниСлаветні герої нескореної України
Славетні герої нескореної УкраїниНБУ для дітей
 
Правління гетьмана Павла Скоропадського
Правління гетьмана Павла СкоропадськогоПравління гетьмана Павла Скоропадського
Правління гетьмана Павла СкоропадськогоSavua
 
Тема 2 . Урок 5-2
Тема 2 . Урок 5-2Тема 2 . Урок 5-2
Тема 2 . Урок 5-2history-kpl
 
діана михайлюк
діана михайлюкдіана михайлюк
діана михайлюкnata nata2
 
Державність України: нелегкий шлях становлення
Державність України: нелегкий шлях становленняДержавність України: нелегкий шлях становлення
Державність України: нелегкий шлях становленняSavua
 
Директорія УНР
Директорія УНРДиректорія УНР
Директорія УНРpv01com
 

Similar to IV Універсал центральної Ради (20)

"Доба української Центральної Ради. Відродження державності".
 "Доба української Центральної Ради. Відродження державності". "Доба української Центральної Ради. Відродження державності".
"Доба української Центральної Ради. Відродження державності".
 
Проголошення автономії україни
Проголошення автономії україниПроголошення автономії україни
Проголошення автономії україни
 
прорахунки центральної ради
прорахунки центральної радипрорахунки центральної ради
прорахунки центральної ради
 
Проголошення автономії України
Проголошення автономії УкраїниПроголошення автономії України
Проголошення автономії України
 
Тема 29
Тема 29Тема 29
Тема 29
 
Презентація до відкритого уроку викладача історії Геличак О.Р.
Презентація до відкритого уроку викладача історії Геличак О.Р.Презентація до відкритого уроку викладача історії Геличак О.Р.
Презентація до відкритого уроку викладача історії Геличак О.Р.
 
укр революция
укр революцияукр революция
укр революция
 
Тема 30
Тема 30Тема 30
Тема 30
 
10 клас історія Проголошення незалежності УНР ІVУніверсал.ppt
10 клас історія Проголошення незалежності УНР ІVУніверсал.ppt10 клас історія Проголошення незалежності УНР ІVУніверсал.ppt
10 клас історія Проголошення незалежності УНР ІVУніверсал.ppt
 
Стабільність Конституції – стабільність держави
Стабільність Конституції – стабільність державиСтабільність Конституції – стабільність держави
Стабільність Конституції – стабільність держави
 
Проголошення УНР
Проголошення УНРПроголошення УНР
Проголошення УНР
 
Славетні герої нескореної України
Славетні герої нескореної УкраїниСлаветні герої нескореної України
Славетні герої нескореної України
 
Правління гетьмана Павла Скоропадського
Правління гетьмана Павла СкоропадськогоПравління гетьмана Павла Скоропадського
Правління гетьмана Павла Скоропадського
 
Тема 2 . Урок 5-2
Тема 2 . Урок 5-2Тема 2 . Урок 5-2
Тема 2 . Урок 5-2
 
діана михайлюк
діана михайлюкдіана михайлюк
діана михайлюк
 
124
124124
124
 
Стабільність Конституції – стабільність держави
Стабільність Конституції – стабільність державиСтабільність Конституції – стабільність держави
Стабільність Конституції – стабільність держави
 
Державність України: нелегкий шлях становлення
Державність України: нелегкий шлях становленняДержавність України: нелегкий шлях становлення
Державність України: нелегкий шлях становлення
 
Директорія УНР
Директорія УНРДиректорія УНР
Директорія УНР
 
100 річчя Української революції
100 річчя Української революції100 річчя Української революції
100 річчя Української революції
 

More from ЗШ №10 м.Світловодська

Аналіз роботи ШМО вчителів математики, фізики та інформатики
Аналіз роботи ШМО вчителів математики, фізики та інформатикиАналіз роботи ШМО вчителів математики, фізики та інформатики
Аналіз роботи ШМО вчителів математики, фізики та інформатикиЗШ №10 м.Світловодська
 
Аналіз роботи МО вчителів вчителів фізичної культури, учителів естетичного ку...
Аналіз роботи МО вчителів вчителів фізичної культури, учителів естетичного ку...Аналіз роботи МО вчителів вчителів фізичної культури, учителів естетичного ку...
Аналіз роботи МО вчителів вчителів фізичної культури, учителів естетичного ку...ЗШ №10 м.Світловодська
 
Аналіз МО суспільно-природничих дисциплін.docx
Аналіз МО суспільно-природничих дисциплін.docxАналіз МО суспільно-природничих дисциплін.docx
Аналіз МО суспільно-природничих дисциплін.docxЗШ №10 м.Світловодська
 
Аналіз роботи МО вчителів початкових класів.docx
Аналіз роботи МО вчителів початкових класів.docxАналіз роботи МО вчителів початкових класів.docx
Аналіз роботи МО вчителів початкових класів.docxЗШ №10 м.Світловодська
 
МО вчителів української мови та літератури.pptx
МО вчителів української мови та літератури.pptxМО вчителів української мови та літератури.pptx
МО вчителів української мови та літератури.pptxЗШ №10 м.Світловодська
 
Аналіз ШМО вчителів зарубіжної літератури
Аналіз ШМО вчителів зарубіжної літературиАналіз ШМО вчителів зарубіжної літератури
Аналіз ШМО вчителів зарубіжної літературиЗШ №10 м.Світловодська
 
Правила внутрішнього трудового розпорядку
Правила внутрішнього трудового розпорядкуПравила внутрішнього трудового розпорядку
Правила внутрішнього трудового розпорядкуЗШ №10 м.Світловодська
 
Опис досвіду роботи вчителя початкових класів
Опис досвіду роботи вчителя початкових класівОпис досвіду роботи вчителя початкових класів
Опис досвіду роботи вчителя початкових класівЗШ №10 м.Світловодська
 

More from ЗШ №10 м.Світловодська (20)

Атестація-2023.ppt
Атестація-2023.pptАтестація-2023.ppt
Атестація-2023.ppt
 
Психічне здоров'я
Психічне здоров'яПсихічне здоров'я
Психічне здоров'я
 
План ШМО вчителів початкових класів
План ШМО вчителів початкових класівПлан ШМО вчителів початкових класів
План ШМО вчителів початкових класів
 
План методичної роботи.docx
План методичної роботи.docxПлан методичної роботи.docx
План методичної роботи.docx
 
Pomytkin.pdf
Pomytkin.pdfPomytkin.pdf
Pomytkin.pdf
 
Аналіз роботи МО класних керівників
Аналіз роботи МО класних керівниківАналіз роботи МО класних керівників
Аналіз роботи МО класних керівників
 
Аналіз роботи ШМО вчителів математики, фізики та інформатики
Аналіз роботи ШМО вчителів математики, фізики та інформатикиАналіз роботи ШМО вчителів математики, фізики та інформатики
Аналіз роботи ШМО вчителів математики, фізики та інформатики
 
Аналіз роботи МО вчителів укр. мови.docx
Аналіз роботи МО вчителів укр. мови.docxАналіз роботи МО вчителів укр. мови.docx
Аналіз роботи МО вчителів укр. мови.docx
 
Аналіз роботи МО вчителів вчителів фізичної культури, учителів естетичного ку...
Аналіз роботи МО вчителів вчителів фізичної культури, учителів естетичного ку...Аналіз роботи МО вчителів вчителів фізичної культури, учителів естетичного ку...
Аналіз роботи МО вчителів вчителів фізичної культури, учителів естетичного ку...
 
Аналіз МО суспільно-природничих дисциплін.docx
Аналіз МО суспільно-природничих дисциплін.docxАналіз МО суспільно-природничих дисциплін.docx
Аналіз МО суспільно-природничих дисциплін.docx
 
Аналіз роботи МО вчителів початкових класів.docx
Аналіз роботи МО вчителів початкових класів.docxАналіз роботи МО вчителів початкових класів.docx
Аналіз роботи МО вчителів початкових класів.docx
 
МО вчителів української мови та літератури.pptx
МО вчителів української мови та літератури.pptxМО вчителів української мови та літератури.pptx
МО вчителів української мови та літератури.pptx
 
Аналіз ШМО вчителів зарубіжної літератури
Аналіз ШМО вчителів зарубіжної літературиАналіз ШМО вчителів зарубіжної літератури
Аналіз ШМО вчителів зарубіжної літератури
 
Аналіз ШМО вчителів іноземної мови.docx
Аналіз ШМО вчителів іноземної мови.docxАналіз ШМО вчителів іноземної мови.docx
Аналіз ШМО вчителів іноземної мови.docx
 
Свято вишиванки
Свято вишиванкиСвято вишиванки
Свято вишиванки
 
Інноваційна діяльність
Інноваційна діяльністьІнноваційна діяльність
Інноваційна діяльність
 
Атестація-2022
Атестація-2022Атестація-2022
Атестація-2022
 
Опис досвіду роботи Дерземанової Н.П.
Опис досвіду роботи Дерземанової Н.П.Опис досвіду роботи Дерземанової Н.П.
Опис досвіду роботи Дерземанової Н.П.
 
Правила внутрішнього трудового розпорядку
Правила внутрішнього трудового розпорядкуПравила внутрішнього трудового розпорядку
Правила внутрішнього трудового розпорядку
 
Опис досвіду роботи вчителя початкових класів
Опис досвіду роботи вчителя початкових класівОпис досвіду роботи вчителя початкових класів
Опис досвіду роботи вчителя початкових класів
 

Recently uploaded

upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfssuser54595a
 
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxАвтомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxvitalina6709
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»tetiana1958
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяAdriana Himinets
 
освітня програма 2023-2024 .
освітня програма  2023-2024                    .освітня програма  2023-2024                    .
освітня програма 2023-2024 .zaskalko111
 

Recently uploaded (7)

upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
 
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxАвтомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
 
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
 
освітня програма 2023-2024 .
освітня програма  2023-2024                    .освітня програма  2023-2024                    .
освітня програма 2023-2024 .
 
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptxЇї величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
 

IV Універсал центральної Ради

  • 1. Урок з історії України для 10 класу Тема: ІV Універсал Центральної Ради . Проголошення незалежності УНР. Політика більшовиків в Україні. Підготувала вчитель історії та права першої кваліфікаційної категорії Неклеса Світлана Анатоліївна Світловодськ2014р.
  • 2. Тема: ІV Універсал Центральної Ради . Проголошення незалежності УНР. Політика більшовиків в Україні. Мета: охарактеризувати відносини між ЦР та більшовицьким урядом наприкінці 1917 - на початку 1918 рр.;визначити передумови, зміст та наслідки ІV Універсалу Центральної Ради; охарактеризувати процес співіснування на території України двох держав та двох урядів, що призвело до відкритої силової боротьби, яскравим прикладом якої стала битва під крутами; розвивативміння працювати з джерелами інформації, аналізувати матеріал, робитивисновки, встановлювати причинно-наслідковізв'язки;на основі розповідіпро подвиг героїв Крутвиховувати в учнів почуття гордостіза українськийнарод та національно-патріотичні почуття. Враховувати здоров'я зберігаючі елементи. Основніпоняття:"Жовтневий переворот", "ІV Універсал", "І Всеукраїнський з'їзд Рад", "бій під Крутами". Обладнання: картки з документами, карта. Тип уроку: урок засвоєння нових знань. Очікувані результати Після цього урокуучні зможуть: 1. визначати хронологічнупослідовність подій періоду визвольнихзмагань;o показувати на карті місця основнихподій періоду визвольнихзмагань та військові дії періоду Громадянськоївійни; 2. на основіаналізу різних джерел інформації: а) визначати причинно-наслідковізв'язкиміж подіями, явищами та процесамиперіоду визвольнихзмагань; б) описувати соціально-економічне становище, повсякденнежиття, настрої населення та психологічнийклімат у суспільстві за часів визвольнихзмагань Хід уроку І. Організаційний момент ІІ.Вивчення нового матеріалу Актуалізація опорнихзнань учнів. роботаз термінами і поняттями Радянізація - процес установлення радянськоївлади, насадження її в усіх сферах життя суспільства.
  • 3. "Червонийтерор" - арешти або знищення більшовиками своїхпотенційних противників. Націоналізація - перехід приватних підприємств та іншої приватної власності у власність держави як шляхом експропріації, так і на основівикупних операцій. Діалогічне спілкування Чим було зумовлено протистояння ТимчасовогоУрядута Центральної Ради? Як склалися взаємини центральної Ради з Раднаркомами? Чому виникла можливість існування двохурядів на території України одночасно? План 1.Вторгнення більшовицьких військ на територію України А)сили сторін Б)похід на Київ В)битва під Крутами 2.Проголошення ІV Універсалу Центральної Ради А)Проголошення незалежності УНР Б)Зміни влади в Центральній раді 3.Спробарадянізації України 1.Розповідь вчителя 25 грудня харківський з'їзд проголосив УкраїнуРеспублікою Рад та обрав ВсеукраїнськийЦентральний Виконавчий Комітет рад (ВУЦВК) ускладі 41 особи(із них 35 - більшовики). Головою ЦВК було обраноукраїнського соціал-демократа Є. Медведєва. Саме ВУЦВК створив урядрадянської України (офіційною назвою якої була УкраїнськаНародна Рес-публіка) - Народний секретаріат у складі 12 секретарів (С. Бакинський,Є. Бош, В. Затонський, Ю. Коцюбинський, Ф. Сергєєв (Артем), М. Скрип-ник та ін.). Кілька місяців уряд не мав голови. Його засідання очолилаЄ. Бош. За одним винятком усі члени урядубули більшовиками. Отже, влада рад була проголошенав Україні від імені 96 рад із 300 функціонуючих. В. Затонськийзгадував:"Називали себе урядом та самі до того ста-вилися трохи гумористично. Тай насправді: який же з нас уряд був без армії,
  • 4. фактично без території, бо навіть Харківська Рада нас не визнавала. Апарату жодного".Уряд мав маріонетковий характер, його єдиним завданням було організувати боротьбуз Центральною Радою. Отже, на кінець 1917 р. тривала боротьбазавладу в Україні вилилась у протистояння двохконкуруючихсил: Української НародноїРеспубліки, покликаної до життя Українською Центральною Радою, і радянської Української Народної Республіки, проголошеної нахарківському з'їздіРад. Українськийрадянськийуряд у Харкові визнав підпорядкування Петроградовіта за його підтримки розпочав боротьбуз УЦР. Народний Секретаріат відразу скасував заборонуна вивезення хліба до Росії й опублікував постановупро недійсність усіх постанов Генерального Секретаріату. Також Народний Секретаріат звернувся до РаднаркомуРосії за воєнноюдопомогоюв боротьбіпроти УЦР. Поряд із "війною декретів" розгорталася збройнаборотьба. Вирішальним для харківського уряду стало прибуття 25 грудня більшовицьких загонів із Росії на чолі з В. Антоновим- Овсієнком. Разом із місцевими загонами Червоної гвардії ці частини розгорнулинаступ на Київ та інші райони України. Більшовицькі сили складалися з частинрегулярної армії, червоногвардійськихзагонів із Росії та України, загонів моряків. Їхня тактика полягала в просуваннілініями залізниць і встановленні контролю над великими промисловимий транспортнимицентрами. Таке ведення бойовихдій дістало назву ешелонної війни. Атакуючі розраховувалина допомогуробітничихзагонів у цих містах. Безпосередньона Київ наступали частини, якими командував колишній царськийполковник М. Муравйов. Він у своємунаказі відверто говорив:"Цю владу [радянську]ми несемо з далекої півночі на вістрях своїхбагнетів, де її встановлюємо, всемірно підтримуємо її силою цих багнетів". Збройнаагресія радянської Росії, яка прикривалася радянським урядом у Харкові, змусила УЦР до рішучих дій з організації оборониУНР. Було створено Особливийкомітет оборониУкраїниу складі М. Порша, С.Петлюри та В. Єщенка, полковника Ю. Капкана призначено командувачем українськоговійська. Генеральний Секретаріат ухвалив рішення про створення армії УНР на засадах добровільностіта грошового утримання. Але такі дії вже не могливрятувати ситуації. Лідери УЦР боялися й не розуміли значення організованої збройноїсили(регулярної армії), здатної підтримати революцію. Таким чином, перед зовнішньою агресією УЦР виявилася фактично беззбройною. Хочазагальна частина більшовицьких загонів була невеликою й вони наступали лише вздовж основнихзалізниць, реально протиставитиїм не було чого. Томуна захист українськоїсправи стала національно свідома учнівська та студентськамолодь. Близько 300 юнаків на чолі із сотником Омельченком під станцією Крути (на шляху з Чернігова до
  • 5. Києва) вступили в нерівний бій (29 січня 1918 р.) з переважаючими більшовицькими загонами. Більшість із них заплатили власним життям за недалекоглядну політику лідерів УЦР, але нічого змінити не змогли. Більшовики невпинно наближалися до Києва. Розповідь заопорноютаблицею Повідомлення учнів Битва під Крутами Фізкультхвилинка 2.проблемне питання (Записана на дошці),учні дають відповідь до розглядання матеріалу і після вивчення нової теми. Що спонукало Центральну Раду видати ІV Універсал? розповідь вчителя. В ситуації що склалася керівники УЦР були змушені переглянути свої поглядина статус України і, відмовившись від гасел автономії у складі рівноправної федерації народів, стати на позицію цілковитої незалежності України. В умовах війни 22 січня 1918 р. з'явився ІV Універсал УЦР. Роботаз документом, прочитатидокумент і виділити умови ІV Універсалу. проголошував УкраїнськуНародну Республіку "самостійною, ні від кого не залежною, вільною, суверенною державою українськогонароду. Зо всіма сусідніми державами, як-то: Росією, Польщею, Австрією, Румунією, Туреччиноюта іншими ми хочемо жити в згодій приязні, але ні одна з них не може втручатися в життя Самостійної УкраїнськоїРеспубліки. Власть у ній буде належати тільки народовіУкраїни...". Текст Універсалу було розроблено наосновіпроектів М. Грушевського, В. Винниченка, М. Шаповала. Проголошувалося також, що влада в Україні належатиме тільки її народові, від імені якого виступатимуть УкраїнськіУстановчі збори. До їх зібрання мала правити УкраїнськаЦентральна Рада та її виконавчий орган, який дістав назву Ради Народних Міністрів. Одним із найголовніших завдань, які потребували розв'язання в найближчий час і знайшли своє відображення в IV Універсалі, було укладення миру з Німеччиною та її союзниками. Крім того, в універсалі містилася низка соціально-економічнихположень. Щодо аграрного питання повідомлялося:"Земельна комісія... вже виробила
  • 6. закон про передачу землі трудовомународубез викупу, прийнявшиза основу скасування власностіі соціалізацію землі". Проект закону планувалося розглянутита прийнятина найближчому засіданні УЦР, "щоб передача землі в руки трудящих неодмінно відбулася ще до початку весняних робіт". Усі ліси, водий надра конфісковувались у попередніх власників і переходили у власність держави. Уряду приписувалося "приступитидо переведення всіх заводів і фабрик на мирний стан, на вироблення продуктів, потрібних насамперед трудящим масам". У IV Універсалі також ішлося про необхідність ужити термінових заходів щодо ліквідації безробіття, матеріального забезпечення інвалідів, сиріт, людей похилого віку й усіх тих, хто постраждав від війни. Проголошувалася націоналізація "найважливіших галузей торгівлі", установлювалася монополія держави на зовнішню торгівлю. Усі банки мали контролюватися державою. Підтверджувалися всі демократичні права і свободигромадян,рівність представників різних націй УНР. Усвідомлюючинестійкість і непевність свого становища, УЦР проголошувала:"Все, чого не встигнемо зробитими, те довершать, справлять і до останнього порядкуприведуть Українські Установчізбори". Прийняття IV Універсалу стало визначною подією в житті українського народу. Тривалий шлях боротьбизавершився логічним результатом - проголошенням незалежності. Хоча в той час не вдалося відстояти самостійну Українськудержаву і сприятлива нагода відродження й закріплення своєї державностізазнала краху, але ідея самостійної соборної України жила в головах кращих представників українськогонароду, надихала їх на боротьбузанезалежну Україну. Саме в цьому полягає головне історичне значення ІV Універсалу Центральної Ради. У день проголошення ІV Універсалу УЦР прийняла Закон про національно-персональну автономію. Право на автономію автоматично визнавалося за трьома найбільшими національними групами - росіянами, євреями та поляками. Білоруси, німці, чехи, молдавани, татари, греки й болгаримогли одержатице право за умови, якщо їхні петиції в цій справізберуть щонайменше 10 тис.голосів. 3.Повідомлення учнів Повстання на заводі"Арсенал" розповідь вчителя. 29 січня 1918 р. в столиці розпочавсязбройнийвиступокремихчастин міського гарнізону та робітників заводу "Арсенал", спрямованийпротиУЦР.
  • 7. Протягом п'ятиднів війська УНР під командуванням С. Петлюри та Є. Коновальця придушили повстання в Києві. Однак це вже не мало стратегічного значення. Наступ більшовицьких військ тривав. 7 лютого 1918 р. вониувійшли в Київ. Наступного дня члени Малої Ради й Ради Народних Міністрів, залишивши Київ, перебралися спочатку до Житомира, а потім - до Сарн. Роботаз документом Із доповіді М. Муравйова про штурм Києва «Я наказав артилерії стріляти по висотнихі багатих палацах, по церквах і попах... Я спалив великий будинокГрушевського, і він упродовж трьохдіб горів яскравим полум'ям.» Зі спогадів М. Муравйова «Ми йдемо огнем і мечем встановлювати радянськувладу. Я зайняв місто, бив по палацах і церквах... бив, нікому не даючи пощади! 28 січня Дума [Києва] просилаперемир'я. У відповідь я наказав їх душити газами. Сотні генералів, а може і тисячі, були вбиті без жалю... Так ми помстилися. Ми могли зупинити жагу помсти, але ми не робилицього, бо наше гасло - бути безпощадними. (Завдякигазовій атаці червоногвардійцям вдалося оволодіти переправами й мостом через Дніпро. За приблизнимипідрахунками у Києві було знищено понад тисячуофіцерів. - Авт.)» 1) Завдяки чомубільшовикам удалося захопити Київ? 2) Яку політику проводив М. Муравйов у захопленому місті? Внаслідок військових дій в середині січня 1918 р.у Миколаєві, Одесі, Херсоні- встановлюється радянськавлада. До березня радянськавлада проголошенав Полтаві, Костянтинограді, Ромадані, Лубнах, Лохвиці. Причинами поразкивійськ УЦР слід уважати: ослаблення соціальної опори УЦР (повільність, нерішучість у здійсненні соціально-економічних перетворень відштовхнули селянство, у той час як більшість робітників підтримувала більшовиків); відсутність належної уваги до військової політики, збройногозахистудержавності, що виявилося у відсутності регулярної та централізованої армії; високий ступінь організованостіта боєздатностібільшовицьких військ, успішна тактика боротьбизавладу; уміла соціальна демагогія Рад. Перша спробарадянізації України. Претендуючи на роль загальноукраїнського уряду, більшовицькийНародний Секретаріат одразупісля захоплення радянськимивійськамиКиєва переїхав
  • 8. туди. Проте здобутиавторитет і налагодити ефективну системувлади він так і не зміг. Цікаво знати Місцева влада Києва пішла на співпрацю з Народним Секретаріатом, сподіваючись, що з його переїздом до міста припиниться терор радянських військ під командуванням М. Муравйова. Після засудження Київською радоютерору НароднийСекретаріат був змушений заборонитисамочинні обшуки й самосуди. У реальній цінності заборонипересвідчувалися самі народнісекретарі. В. Затонськогомало не заарештували після пред'явлення документа члена НС(народного секретаріату). Його врятувало лише посвідчення члена РаднаркомуРСФРР за підписом В. Леніна. Іншого народного секретаря - М. Скрипника- червоноармійці ледь не розстріляли, прийнявши за колишнього полковника царської армії. НС безуспішно вимагав від М.Муравйова припинити терор у Києві та відвести його загони на фронт. Тільки коли Раднарком Росії відкликав війська М. Муравйова з міста, ситуація стабілізувалася. Перший прихід більшовиків до влади в Україні супроводжувався масовим "червоним терором".Лише в Києві радянськівійська знищили від 3 до 5 тис.осіб. Це, зрозуміло, не викликало прихильності народуУкраїни до нової влади. Непопулярними були й інші заходи більшовиків, які супроводжувалисяреквізиціями, конфіскаціями, експропріаціями майна громадян. Складові першої радянізації України (січень-березень (квітень) 1918 р.)(Записатив зошит) Терор був безсистемним. Поширення законів радянської Росії. Усі закони (декрети), які були прийняті або приймалися, автоматично поширювалися на територію України, контрольованурадянськими військами. Злам старого адміністративного апарату Уся система управління, яка ще залишилася від Тимчасовогоурядуй УЦР , ліквідовувалася. На місцях влада переходила до воєннореволюційних комітетів і рад. Формування армії У січні 1918 р. було створено армію радянської УНР- Червоне козацтво
  • 9. Націоналізація -Націоналізація великих підприємств (переважно вугільної, металургійної, машинобудівної), частина з яких перейшла у власність РСФРР . Не зачепила харчової й легкої промисловості Фінанси - Відмова від українськихгрошей Аграрні -перетворення Розгром поміщицьких маєтків, стихійний розподіл поміщицьких земель серед селян, спробастворення комун. Відновлення постачання хліба до Росії Розчленування території України На початку 1918 р. на території України створено ще три радянські республіки: Донецько-Криворізькурадянськуреспубліку, Радянську Соціалістичну Республіку Тавриду, ОдеськурадянськуРеспубліку. Таким чином, територія радянськоїУНР обмежувалася п'ятьмагуберніями, визначеними ще в "Інструкції" Тимчасового уряду ІІІ. Закріплення нового матеріалу. - Порівняйте зміст І-ІV Універсалів, як по них можна прослідкувати політику ЦР та історичніпроцесив Україні.(роботаз документами "Універсали ЦР"). - Дайте власну оцінку битви під Крутами? Як ви ставитесь до вчинку юнаків і дій радянськоїармії? Назвіть основніпрояви радянізації України, дайте їм власну оцінку? - Завдання для слабких учнів роботав контурній карті-1)позначте територію УЦР за ІV Універсалом.2)Позначте битву під Крутами. Оцінки за урок. ІV.Підсумок уроку опрацювати параграфи, приготувати повідомлення - Скоропадський. Використана література ru.wikipedia.org/wiki/Универсалы_Центральной_рады? uk.wikipedia.org/wiki/Штурм_Києва_(1918)? alizyaka.livejournal.com/570995.html? www.personal-plus.net/262/3048.html? О.Субтельний"Історія України Руси"