E10. Ιστορία Στ' - Ενότητα Ε'. Η μεταπολεμική ανασυγκρότηση της Ελλάδας:Κεφ.10ο - Φύλλο σεναρίου
1. Ε’ Ενότητα - Η Ελλάδα στον 20ο αιώνα
● Σενάριο ανάπτυξης δραστηριότητας 10ου κεφαλαίου: Η μεταπολεμική
ανασυγκρότηση της Ελλάδας
○ Άρθρο σε εφημερίδα - Θεατρική παράσταση - Ραδιοφωνική εκπομπή
Διδακτική προσέγγιση
Διερευνητική μάθηση - Δραστηριότητα σε ζεύγη, ομαδική ή ατομική, ανάλογα με την σύνθεση,
τα μέσα και το μικροκλίμα της τάξης
Τεχνική
Κατανόηση ιστορικών πηγών/Ιστορική γραμμή - Θέατρο στην εκπ/ση - Δημιουργική γραφή
Περιγραφή
Οι μαθητές έχοντας τον ρόλο των αναγνωστών της εφημερίδας γράφουν άρθρα στα οποία
κατατάσουν τα γεγονότα της μεταπολεμικής ανασυγκρότησης της Ελλάδας σε κοινωνικά,
πολιτικά και διεθνή, ετοιμάζουν μια δραματική παράσταση στην οποία παρουσιάζεται η δύσκολη
κατάσταση και τα προβλήματα της χώρας αλλά μέσα σε αυτήν βάζουν και μια σατιρική ματιά σε
κάποιο, δικής τους επιλογής, από τα γεγονότα κάνουν μια ραδιοφωνική εκπομπή στην οποία
μέσω συνεντεύξεων, αναλύσεων κ.ά., παρουσιάζονται όλα τα γεγονότα αυτού του τρίτου
τέταρτου του 20ου αιώνα.
Στόχοι
Εκπ/κοί
Ανάπτυξη της δεξιότητας της ενσυναίσθησης
Ανάπτυξη όλων των ειδών της νοημοσύνης σύμφωνα με την θεωρία της πολλαπλής
νοημοσύνης (Gardner)
Μαθησιακοί
● Ανάπτυξη κριτικού πνεύματος
Διδακτικοί
● Να μελετήσουν τα εσωτερικά και διεθνή γεγονότα της συγκεκριμένης περιόδου
● Να μελετήσουν τις πολιτικές επιλογές που έγιναν σε αυτήν την περίοδο
● Να μελετήσουν τις αιτίες που οδήγησαν στην δικτατορία της 21ης Απριλίου 1967
Διάρκεια
2-3 διδακτικές ώρες1
Προαπαιτούμενα
Για την εφημερίδα
● Το φύλλο εφημερίδας για τους μαθητές2
Για το θεατρικό
● Το φύλλο δραστηριότητας του μαθητή
● Το φύλλο αξιολόγησης
1
Γίνεται επιλογή μιας εκ των τριών δραστηριοτήτων. Αν υπάρχει χρόνος μπορούν να γίνουν και οι τρεις
και ανάλογα με την προσέγγιση μπορεί να γίνει και σαν μια μορφή μικρού project
2
Το υπόδειγμα είναι για εκτύπωση σε Α3 . Μπορεί να εκτυπωθεί και σε Α4 αλλά θα είναι πολύ μικρά τα
γράμματα
Δημιουργία σεναρίου Πέτρος Μιχαηλίδης - Δάσκαλος
2. Για το ραδιόφωνο (ανάλογα με την προσέγγιση)
● Το φύλλο δραστηριότητας του μαθητή
● Λογαριασμός σε σχετική υπηρεσία ραδιοφώνου
● Πρόγραμμα μίξης ήχων
● Μικρόφωνα, κλπ
Ανάπτυξη
Οι δραστηριότητες μπορούν να γίνουν και ανεξάρτητα η μια από την άλλη. Επιλογή της/των
καταλληλότερων ανάλογα με τη δυναμική του τμήματος/τάξης
Δραστηριότητα 1η: Εφημερίδας
Η ανάπτυξη της δραστηριότητας γίνεται σε 5 βήματα
1. Προβάλλεται το video - προοργανωτής της δραστηριότητας το οποίο είναι βασισμένο
στην μάθηση μέσω αφήγησης. (2 λεπτά) Το σχετικό αφηγηματικό κείμενο έχει ως εξής:
“Τα γεγονότα της περιόδου είναι καταιγιστικά. Ο Κων/νος και οι συντάκτες της εφημερίδας
προβληματίζονται για τον τρόπο που θα τα παρουσιάσουν καθώς, όχι μόνο είναι πάρα πολλά και
σημαντικά αλλά υπάρχει πάντοτε και ο “Δαίμων του Τυπογραφείου” που είναι
απρόβλεπτος.Έτσι, αποφασίζεται για μια ακόμα φορά να μην γραφτούν άρθρα αλλά να δώσουν
στους αναγνώστες της εφημερίδας την ευκαιρία να τα συμπληρώσουν μόνοι τους πάνω στο
φύλλο που κυκλοφορεί.”
2. Μοιράζεται στους μαθητές, σε ζεύγη, το φύλλο της εφημερίδας
3. Οι μαθητές συμπληρώνουν τα άρθρα στο φύλλο της εφημερίδας
4. Γίνεται παρουσίαση των άρθρων
Δραστηριότητα 2η: Θεατρικό -Δράμα
Η ανάπτυξη της δραστηριότητας γίνεται σε 5 βήματα
1. Προβάλλεται το video - προοργανωτής της δραστηριότητας το οποίο είναι βασισμένο
στην μάθηση μέσω αφήγησης. (2 λεπτά) Το σχετικό αφηγηματικό κείμενο έχει ως εξής:
“Με την πληθώρα των γεγονότων και τις εξελίξεις να τρέχουν, το θεατρικό εργαστήρι του ομίλου
προσπαθεί να βρει τρόπο να ετοιμάσει μια παράσταση στην οποία θα περιλαμβάνεται όλη η
πορεία ανασυγκρότησης της Ελλάδας. Καθώς είναι πολύ δύσκολο να αποφασίσουν αν θα
κάνουν επιθεώρηση ή όχι και μετά από αρκετές διαφωνίες, καταλήγουν σε μια μέση λύση.
Τουλάχιστον θα είναι μια παράσταση πρωτότυπη και από ότι δείχνει, πολύ ενδιαφέρουσα.”
2. Μοιράζεται το φύλλο δραστηριότητας μαθητή στις ομάδες
3. Οι ομάδες ετοιμάζουν τα υλικά και τους διαλόγους
4. Η κάθε ομάδα παρουσιάζει το θεατρικό της
5. Η κάθε ομάδα αξιολογεί την παρουσίαση των άλλων ομάδων
Δημιουργία σεναρίου Πέτρος Μιχαηλίδης - Δάσκαλος
3. Αξιολόγηση των παραστάσεων με ρουμπρίκα
Δραστηριότητα 3η: Ραδιοφώνου
Η ανάπτυξη της δραστηριότητας γίνεται σε 3 βήματα
1. Προβάλλεται το video - προοργανωτής της δραστηριότητας το οποίο είναι βασισμένο
στην μάθηση μέσω αφήγησης. (2 λεπτά) Το σχετικό αφηγηματικό κείμενο έχει ως εξής:
“Συνεντεύξεις, παρουσιάσεις, αναλύσεις, η πλούσια επικαιρότητα και ο καταιγιστικός ρυθμός των
γεγονότων αναγκάζει του συντελεστές του σταθμού να είναι σε συνεχή ετοιμότητα. Από τα
μικρόφωνα του σταθμού περνούν πολιτικοί και οικονομικοί παράγοντες, αναλυτές αλλά και απλοί
πολίτες που ζουν όλες τις εξελιξεις και παρουσιάζουν τις προσωπικές τους μαρτυρίες. Η πορεία
και ανασυγκρότηση της Ελλάδας σε αυτήν την περίοδο των 25 χρόνων είναι το βασικό θέμα και
όλοι προσπαθούν να δώσουν όσο πιο ολοκληρωμένη εικόνα γίνεται στους ακροατές του
σταθμού.”
2. Οι μαθητές, σε ομάδες, ετοιμάζουν μια ραδιοφωνική εκπομπή όπου μέσα από μαρτυρίες
και αναλύσεις διαφόρων παραγόντων της πολιτικής και οικονομικής ζωής αλλά απλών πολιτών
παρουσιάζεται όλη η πορεία ανασυγκρότησης της χώρας σε αυτό το τρίτο τέταρτο του 20ου
αιώνα. (διάρκειας 5 λεπτών)
3. Οι ομάδες παρουσιάζουν τις εκπομπές τους
Δημιουργία σεναρίου Πέτρος Μιχαηλίδης - Δάσκαλος