1. GUIA DIDÀCTICA DEL BLOG
<http://ticenglishresources.blogspot.com/>
Justificació
El nostre projecte es basa en un blog, que hem escollit per tal de reforçar l’aprenentatge de
forma més interactiva a l’àrea de la llengua anglesa. En aquest, hi podem trobar diferents activitats
per realitzar amb els alumnes a classe. Conseqüentment, aquestes activitats podran ser consultades
pel propi alumnat en qualsevol moment sempre i quan tinguin accés a la xarxa.
En el blog, proposem diferents activitats per treballar el tema de les hores en anglès que ens
serviran com a model per mostrar la seva aplicació didàctica.
Destinataris
L’alumnat destinatari d’aquest blog són infants de 3r cicle de primària, en concret de 5è curs,
i pertanyen a un estatus social de classe mitjana-baixa. La gran majoria de l’alumnat no disposa
d’ordinador a casa i per aquest motiu hem posat a la seva disposició a l’aula d’anglès un ordinador
per a cada alumne.
Per altra banda, l’escola també disposa d’una aula d’informàtica disponible per als alumnes
durant l’horari no lectiu.
Objectius
- Objectius del blog:
1. Aprendre a utilitzar l’accès a Internet, d’una manera productiva i autodidacta.
2. Conèixer els continguts del blog i utilitzar-lo.
3. Aprendre les possibilitat que ens ofereixen els recursos multimèdia que trobam al blog
com són el power point, l’accès la webquest, pàgines web interactives...
4. Fer servir l’ordinador com a eina d’aprenentatge realitzant les activitats proposades a
l’aula, que estan incloses al blog com exemples.
5. Comunicar-se de manera real mitjançant el fòrum que trobarem al blog.
6. Informar-se sobre el tema tractat a classe mitjançant recursos visuals i auditius que
2. trobam al blog (power point i video).
7. Potenciar l’expressió oral i la fonètica fent ús del programa Audacity per a que els pares i
els alumnes, mitjançant el blog, puguin veure la feina feta a classe.
8. Reforçar amb les pàgines web, que trobam com a enllaços al blog, les estructures
gramaticals i el vocabulari après a classe.
- Objectius generals de les activitats del blog:
1. Escoltar i comprendre missatges orals dins un context i amb suport visual, utilitzant les
informacions rebudes per realitzar tasques relacionades amb la situació i amb la seva
experiència.
2. Expressar-se oralment amb correcció i amb una entonació adequada en situacions senzilles,
quotidianes o properes a la realitat, utilitzant els procediments verbals i no verbals adequats
a la situació i adoptant una actitud respectuosa i de cooperació.
3. Escriure textos amb finalitats variades sobre temes tractats prèviament a l’aula amb l’ajut, si
cal, de models.
4. Aprendre a utilitzar amb progressiva autonomia els mitjans convencionals i les tecnologies
de la informació i la comunicació com a instrument per comunicar-se i per a l’aprenentatge
de la llengua estrangera, augmentant l’autonomia en l’aprenentatge.
5. Valorar la llengua estrangera i les llengües en general com a mitjans de comunicació i entesa
entre persones de procedències i cultures diverses i com a eina d’aprenentatge.
6. Mostrar una actitud receptiva, d’interès, d’esforç i de confiança amb la pròpia capacitat
d’aprenentatge i d’ús de la llengua estrangera.
7. Identificar trets fonètics i rítmics, d’accentuació i d’entonació, així com estructures
lingüístiques i aspectes lèxics de la llengua estrangera i usar-los com a elements bàsics de la
comunicació.
8. Desenvolupar l’interès per gaudir de l’aprenentatge de la llengua estrangera en un ambient
divertit i lúdic.
3. - Objectius específics de les activitats del blog:
a. Reproduir missatges i estructures sintàctiques de forma oral i escrita utilitzant la llengua
estrangera amb l’ajuda d’un Power Point, per tal d’aprendre les hores.
b. Reproduir un diàleg de forma oral entre els alumnes per tal de reforçar el seu vocabulari i la seva
forma d’expressió.
c. Pronunciar correctament les hores en llengua anglesa.
d. Expressar les hores de forma escrita.
e. Aplicar l’estructura utilitzada per interpretar l’hora en anglès, així com també l’ús del vocabulari
necessari.
f. Utilitzar el blog de forma autònoma fent ús dels recursos oferts per aquest, així com també del
fòrum.
g. Mostrar una actitud positiva vers l’aprenentatge de les hores en anglès.
h. Usar la llengua anglesa per comunicar-se de forma real.
i. Introduir la cultura anglesa enfocada als hàbits horaris.
j. Participar de forma activa en totes les activitats relacionades amb el tema.
4. Continguts
En el nostre blog referent als continguts podem trobar:
- Introducció de la funció que tindrà el blog, que serà donar suport a l’aprenentatge de la matèria
d’anglès.
- Fotografies d’elements típics britànics, que serviran per introduir als nins en el context de la
cultura anglesa. En les imatges podem veure una cabina de telèfon, així com la bandera
britànica, el te, etc.
- Frases fetes. A la banda dreta del blog podem veure una frases feta diferent cada vegada que
accedim al blog, per tal que l’alumne conegui dites en anglès.
- Calendari. Situat també a la part dreta del blog, podem veure un calendari que ens servirà per
recordar dates d’entrega d’activitats penjades al blog o exàmens.
- Etiquetes: Aquestes ens mostren la divisió del blog en diferents apartats que fan menció a
activitats, recerques útils per fer les activitats, guia didàctica i memòria final del projecte. Dins
les activitats trobem les següents tasques:
Activitat 1:
- Presentació de Power Point: Primer la mestra ha de mostrar als alumnes la
presentació amb les hores en anglès i els alumnes han de repetir les hores que diu la
mestra en anglès, per exemple: “It is three o’clock”. Això ho faran en gran grup.
Seguidament la mestra mostra als alumnes la fulla d’activitats (escriure les hores que
marca el rellotge) que trobem a la presentació i els alumnes han d’escriure al seu propi
quadern el resultat de l’activitat de forma individual.
- “Tell the time”: La mestra fa accedir els alumnes a l’enllaç que troben al blog amb la
paraula “exercise” i han de llegir primerament l’explicació que surt a la pàgina i després
han d’escriure les hores a una fulla apart de forma individual.
- “Memory game”: La mestra mostra als alumnes un exemple de com es juga al
memory. Va girant les cartes que surten al joc, d’una en una per intentar trobar les seves
parelles corresponents. Guanyarà la persona que tardi manco temps en trobar les parelles.
- “Classmate evaluation”: Els alumnes es col·loquen en parelles i han de fer girar les
agulles del rellotge analògic que surt a la plana web que hem enllaçat al blog.
- “Match the time”: En les dues columnes que apareixen en la pàgina web trobem una
5. columna de rellotges analògics i una altra amb les hores de forma digital. Allò que han de
fer els alumnes és enllaçar el rellotge digital amb el seu analògic corresponent. Això ho
faran de forma individual.
- “Hickory, dickory, dock song”: La mestra primer fa accedir els alumnes a l’enllaç
que trobem al blog. Seguidament la mestra entona la cançó mentre els alumnes van llegint,
escoltant i repetint allò que diu la mestra. Aquesta activitat es duu a terme en gran grup.
Activitat 2:
- “Create a clock”: Els alumnes accedeixen a l’enllaç que poden trobar al blog de
l’assignatura (de forma individual) i primer, amb uns auriculars, per tal de no molestar els
companys, escolten allò que diu el vídeo. Una vegada escoltat, s’obri un temps de dubtes
sobre el vídeo per aclarir allò que els alumnes no hagin entès. Finalment, la mestra mostra
els exemples que trobem al blog i els alumnes comencen a elaborar el vídeo de forma
individual amb l’ajuda de cartolina (per fer les agulles), un plat de plàstic, una xinxeta, i
retoladors de colors. Aquells dos alumnes que ho facin millor, penjaran una fotografia del
seu projecte al blog.
Activitat 3:
- “Let’s check your pronunciation”: La mestra farà anar als alumnes al blog per tal que
vegin i escoltin un exemple de l’activitat que han de dur a terme. Seguidament, per
parelles, els alumnes obrin el programa Audacity (que ja tindran descarregat als
ordinadors) i amb una plantilla que la mestra els proporcionarà sobre les hores (com per
exemple: “Sarah, what time is it?” “What time do you have lunch?”). Es tracta que els
alumnes responguin les preguntes de la plantilla al mateix temps que graven les seves veus
amb el programa. Això ho faran per tal de millorar la seva pronúncia. Finalment els
mateixos alumnes s’escoltaran per autoavaluar-se. Aquella parella d’alumnes que ho hagi
fet millor podrà penjar la seva gravació al blog, així com ho van fer amb el rellotge
dissenyat.
- “Fòrum”: Els alumnes accedeixen a l’enllaç del fòrum que troben al blog i primer es
registren posant un nom d’usuari i una clau d’accés. Seguidament es presenten a la
comunitat virtual i han d’intentar establir una conversa amb alumnes participants del
projecte Comenius, sempre tractant el tema corresponent (en aquest cas, les hores). Això
ho faran de forma individual.
6. - Contingut de les activitats del blog
Bloc 1. Comprendre, parlar i conversar
- Escolta i comprensió d’instruccions, explicacions, interaccions orals dirigides i altres
missatges orals de progressiva complexitat per obtenir informació global i específica.
- Audició, comprensió i extracció d’informació concreta procedent d’enregistraments en
suport audiovisual i informàtic per realitzar diverses tasques.
- Participació en intercanvis orals per expressar necessitats o per realitzar activitats a l’aula
relatives a l’entorn de l’alumnat, a la seva experiència i als seus coneixements d’altres àrees.
- Producció de missatges orals correctes basats en estructures i models lingüístics coneguts i
adequats a la seva edat en interaccions comunicatives reals o simulades, amb progressiva
autonomia, eficàcia i complexitat de les expressions utilitzades, mostrant interès per expressar-
se oralment en activitats individuals o de grup.
- Desenvolupament d’estratègies bàsiques per donar suport a la comprensió i a l’expressió
oral: coneixements previs sobre el tema o situació, ús de context visual i no verbal, repetició
d’estructures, escolta atenta.
- Valoració de la llengua estrangera com a instrument per comunicar-se.
Bloc 2. Llegir i escriure
- Lectura i comprensió de diversos textos escrits, en suport paper i digital, adaptats a la
competència lingüística de l’alumnat i relacionats amb les seves experiències i interessos, per
utilitzar informació global o específica en el desenvolupament d’una tasca o projecte o per
gaudir de la lectura.
- Lectura i escriptura de textos propis de situacions quotidianes de relació social, de mitjans de
comunicació i de textos per aprendre i per informar-se.
- Valoració de la lectura d’un idioma estranger com a instrument d’aprenentatge.
- Utilització de les tecnologies de la informació i la comunicació per elaborar textos escrits i
7. presentacions i per transmetre informació.
- Valoració de la llengua estrangera com a instrument de comunicació i d’aprenentatge.
Bloc 3. Coneixement de la llengua
Coneixements lingüístics
- Reconeixement i ús de les formes i estructures bàsiques pròpies de la llengua estrangera
prèviament utilitzades, valorant la seva la funcionalitat: nombres cardinals bàsics i hores.
- Formulació de preguntes i respostes sobre quantitats, rutines i activitats quotidianes.
- Coneixement i ampliació del vocabulari relacionat amb l’entorn immediat i amb interessos i
experiències dels alumnes.
- Pronunciació i discriminació dels fonemes més característics de la llengua estrangera.
- Interès per utilitzar la llengua estrangera de manera correcta en situacions diverses.
Reflexió sobre l’aprenentatge
- Maneig de les tecnologies de la informació i la comunicació per reforçar i ampliar els
aprenentatges de la llengua estrangera.
- Confiança en la pròpia capacitat per aprendre un idioma estranger.
- Valoració del treball cooperatiu, necessari per dur a terme determinades activitats, tasques,
dramatitzacions i projectes dins de la classe d’idioma.
Bloc 4. Aspectes socioculturals i consciència inter cultural
- Interès per establir comunicació amb altres parlants amb l’ajuda de les noves tecnologies de
la comunicació i la informació.
- Coneixement de costums i ús de formes de relació social d’altres països on es parla
8. oficialment la llengua estrangera.
- Valoració de la llengua estrangera com a instrument per conèixer altres cultures, per tenir
accés a informacions noves i com a mitjà per comunicar-se i relacionar-se amb companys
d’altres països.
- Realització d’activitats de caràcter sociocultural relatives a la llengua estrangera.
- Actitud receptiva, positiva i tolerant vers les persones que parlen un idioma estranger i tenen
una cultura diferent a la pròpia.
Descripció de la situació didàctica
ACTIVITAT 1: Primer dia
1. Mitjançant la presentació Power Point que farà la mestra a classe, els alumnes aprendran les
estructures necessàries per dir les hores en llengua anglesa. Els alumnes treballaran en gran
grup en el moment de la presentació de les hores (repetint les estructures sintàctiques que la
mestra presenta), i de forma individual en el moment de fer l’exercici escrit que mostra la
mestra al Power Point.
Es recomana que els alumnes tinguin assolits els coneixements de les hores en la seva
llengua materna.
Duració: 15 minuts.
2. Els alumnes hauran de dur a terme una activitat relacionada amb el tema de les hores. En
primer lloc hauran de llegir la informació que els proporciona la pàgina web i seguidament
hauran de respondre aquelles qüestions que se’ls demana. La forma de treball serà
individual.
Duració: 10 minuts.
3. Aquesta vegada els alumnes faran un “memory game” on posaran en pràctica els
coneixements adquirits fins ara, a la vegada que utilitzaran la memòria per treballar. Els
alumnes treballaran el joc en parelles.
Duració: 5 minuts.
9. 4. Per parelles els alumnes s’hauran de demanar un a l’altre l’hora que marca el rellotge. El seu
company anirà movent les busques del rellotge i a la vegada demanarà l’hora que és.
Duració: 10 minuts.
5. De forma individual els alumnes hauran de relacionar les hores del rellotge analògic amb les
del rellotge digital.
Duració: 5 minuts.
6. Els alumnes en gran grup cantaran la cançó “Hickory, dickory, dock song”.
Duració: 5 minuts.
ACTIVITAT 2: Segon dia
1. Els alumnes hauran de veure el vídeo per tal d’elaborar un rellotge analògic a l’aula. El
treball dels alumnes serà de forma individual.
Duració: 25 minuts.
2. Després de l’elaboració del rellotge, es faran fotografies dels rellotges utilitzant la webcam
dels ordinadors. Finalment practicaran les hores amb els seus propis rellotges.
Duració: 25 minuts.
ACTIVITAT 3: Tercer dia
1. Amb el programa Audacity, els alumnes treballaran en parelles gravant-se les seves veus
alhora que llegeixen uns diàlegs preparats per la mestra. Seguidament es podran escoltar i
aquelles dues parelles d’alumnes que ho facin millor tindran el seu projecte penjat al blog de
l’assignatura. Es tracta de practicar en profunditat la pronúncia en llengua anglesa.
Duració: 35 minuts.
2. Amb tot allò practicat a l’Audacity, sirà una eina perquè els alumnes tinguin el vocabulari
adient per poder comunicar-se (mitjançant el fòrum) amb alumnes d’altres països
participants en el Projecte Comenius.
Duració: 15 minuts.
10. Altres usos del material
Els alumnes podran accedir al blog tant en l’horari lectiu com en l’horari no lectiu. Altres
materials inserits dins el blog són: pàgines web interactives, webquest, fòrum, diccionaris i
gramàtica on-line, etc.
Referència a altres materials per treballar el tema:
- Activitat que consisteix en un rellotge en el que han d’aturar les agulles depenent de l’hora
escrita en anglès que surt a la pantalla. És una bona manera d’autoavaluació dels alumnes de forma
interactiva. <http://www.teachingtime.co.uk/clock2/clockwordsres.html>
- Recurs multimèdia on es poden trobar diferents d’activitat per treballar el tema de les hores
en anglès. És un bon material per tal d’assolir els continguts de forma eficaç, interactiva, i directa.
<http://www.teachingtime.co.uk>
- Activitat on els alumnes han de relacionar les hores del rellotge digital amb el rellotge
analògic, i és una bona forma d’autoavaluar-se. <http://www.apples4theteacher.com/clocks.html>
- Activitat amb un alt grau d’interactivitat i reforç extrínsec perquè apareixen personatges que
et van animant a seguir avançant quan es fa correctament. També permet obtenir informació sobre
l’activitat i les seves instruccions en qualsevol moment.
<http://www.bbc.co.uk/schools/ks1bitesize/numeracy/time/fs.shtml>
- En aquest material multimèdia hi trobem dues activitats relacionades amb el tema i que es
poden fer servir (una amb un grau de dificultat més elevat que l’altra). Es pot practicar de forma
interactiva i reforçadora. <http://www.crickweb.co.uk/assets/resources/flash.php?&file=Toolkit
%20index2a>