SlideShare a Scribd company logo
1 of 23
КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ
(оперативен план за час)
Наставен предмет: англиски јазик
Наставник:
Наставна содржина: Food, Food, Food !
Страница од учебникот: 18-19
Клас:
Датум:
Место на реализација:
Цели на часот: обработка и лингвистичка анализа на текст (An oil for life)
Очекувани исходи: ученикот разбира главна мисла во голем текст, чита без попречување,
препознава конкретни информации во параграфи и куси текстови со позната и помалку
позната содржина, и истите умее да ги поврзе со конкретни прашања.
Корелација: историја, географија, македонски јазик
Методи:
1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална
2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање
3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)
4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)
5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)
11. Друго
Форми:
1. Фронтална 3. Индивидуална
2. Групни 4. Работа во парови
Средства и помагала:
1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД
2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер
3. Креди во боја 7. Интерактивна табла
4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели
ТЕК НА ЧАСОТ
ZABELE[KA: УЧЕНИК НАСТАВНИК
ВОВЕДЕНДЕЛ10MIN10МИН.
• Индивидуално даваат свои предлози
• Индивидуално опишуваат слики кои
претставуваат храна
• Работа во повеќе мали групи
• Внимателно слушаат и поправаат
доколку е потребно
 Поттикнување на учениците da набројат
зборови кои асоцираат на насловот
 Поттикнување на учениците да коментираат
за сликата (гигантски сендвич) а потоа да
дадат свои предлози за слика која би била
интересна залекцијата
 Давање упатства за вежба А со контрола на
потребното време
 Соопштување на точните одговори и давање
дополнителни објаснувања
*точни одговори во прирачникот за
наставници
ГЛАВЕНДЕЛ25МИН.
• Индивидуално го читаат текстот
набрзина и го одбираат точниот
одговор, а потоа повторно го читаат
првиот параграф заради проверка
• Читаат и ги анализираат објаснувањата
за дадените реченици-вежби
• Внимателно читаат и го одбираат
точниот одговор
• Индивидуално го скенираат текстот, го
извлекуваат значењето на зборовите од
контекст и соодветно поврзуваат
 Насочување на фокусот на текстот и давање
упатства за вежба В и С со напомена за
употреба на техниката skimming.
 Обрнување внимание на Close-up и начинот
како се изведува активноста пополнување
празнини во реченици
 Инструкции за следната вежба Е- одбирање
соодветна реченица испуштена од реченица
во контекст
 Давање упатства за вежба F- поврзување на
дадените зборови со нивните
дефиниции/објаснувања
ЗАВРШЕНДЕЛ5МИН.
 Разговараат според дадени упатства  Давање инструкции за групна дискусија
според дадени прашања
КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ
(оперативен план за час)
Наставен предмет: англиски јазик
Наставник:
Наставна содржина: Food, Food, Food !
Страница од учебникот: 20 и 24
Клас:
Датум:
Место на реализација:
Цели на часот:
Обработка на вокабулар (зборови поврзани со исхрана, ресторани, колокации, изрази)
Очекувани исходи: дефинира и опишува со синоними, разбира, изведува значење од
контекст, соодветно и правилно применува зборови и изрази поврзани со храна, исхрана,
ресторани, навики
Корелација: македонски јазик
Методи:
1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална
2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање
3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)
4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)
5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)
11. Друго
Форми:
1. Фронтална 3. Индивидуална
2. Групни 4. Работа во парови
Средства и помагала:
1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД
2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер
3. Креди во боја 7. Интерактивна табла
4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели
ТЕК НА ЧАСОТ
УЧЕНИК НАСТАВНИК
ВОВЕДЕНДЕЛ10MIN10МИН.
• Индивидуално набројуваат зборови  Поттикнување на учениците да набројат
зборови поврзани со храна од
претходниот текст
ГЛАВЕНДЕЛ35МИН.
• Го одбираат зборот кој не припаѓа
во групата
• Пополнуваат реченици со зборови
од претходната вежба
• Одбираат соодветен збор од два
понудени во контекст
• Одбираат точен збор според даден
израз во реченица
• Го поврзуваат точното значење на
фразалните глаголи со соодветните
понудени одговори
• Пополнуваат реченици со
соодветен фразален глагол од
претходната вежба
• Пополнуваат празнинна во текст со
соодветно формиран збор од даден
 Давање упатства за форматот иначинот
на кој треба да се сработат активностите
со кои се обновува вокабуларот
 Патролирање низ училницата и давање
дополнителни инструкции и/или помош
ЗАВРШЕНДЕЛ2МИН.
• Внимателно слушаат и запишуваат
• Разговараат спорд дадени упатства
 Задавање домашна работа од работната
тетратка стр. 9
 Упатства за кратка дискусија по дадени
прашања
ZABELE[KA:
КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ
(оперативен план за час)
Наставен предмет: англиски јазик
Наставник:
Наставна содржина Food, Food, Food !
Страница од работната тетратка: 9 и 10
Клас:
Датум:
Место на реализација:
Цели на часот:
Увежбување на вокабуларот
Очекувани исходи: дефинира и опишува со синоними, разбира, изведува значење од
контекст, соодветно и правилно применува зборови и изрази поврзани со храна, исхрана,
ресторани, навики, ученикот разбира главна мисла во голем текст, чита без попречување,
препознава конкретни информации во параграфи и куси текстови со позната и помалку позната
содржина, и истите умее да ги поврзе со конкретни прашања.
Корелација: македонски јазик
Методи:
1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална
2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање
3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)
4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)
5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)
11. Друго
Форми:
1. Фронтална 3. Индивидуална
2. Групни 4. Работа во парови
Средства и помагала:
1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД
2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер
3. Креди во боја 7. Интерактивна табла
4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели
ТЕК НА ЧАСОТ
УЧЕНИК НАСТАВНИК
ВОВЕДЕНДЕЛ5MIN10МИН.
• Индивидуално ги читаат своите
одговори, ги споредуваат и
поправаат каде е потребно
 Проверување на претходно дадената
домашна во работната тетратка на стр. 9
давање дополнително објаснување
доколку е потребно
ГЛАВЕНДЕЛ25МИН. • Одбираат соодветен збор од три
понудени во реченица
• Внимателно ги читаат речениците и
ги поправаат грешките во изразите
• Соодветно поврзуваат прашања со
одговори
• Пополнуваат текст со одбирање на
соодветен збор од понудените
 Давање упатства за форматот и начинот
на кој треба да се сработат активностите
со кои се повторува употребата на
вокабуларот поврзан со исхрана во
работната тетратка
 Патролирање низ училницата и давање
дополнителни инструкции и/или помош
ЗАВРШЕНДЕЛ5МИН.
• Ги кажуваат и споредуваат
одговорите иги поправаат грешките
 Проверка на сработеното и давање
дополнителни информации околу
деловите каде учениците имале
најголеми потешкотии
КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ
(оперативен план за час)
Наставен предмет: англиски јазик
ZABELE[KA:
Часот може да се изведе со примена на ИКТ. Предлог интернет страници:
http://www.agendaweb.org/vocabulary/food-upper-intermediate-exercises.html
http://www.esolcourses.com/topics/food-and-drink.html
http://www.eslflow.com/foodrestaurantlessonplans.html
http://www.eltbase.com/vtr_refs.php?id=344
Наставник:
Наставна содржина: Food, Food, Food !
Страница од учебникот: 21 и 25
Клас:
Датум:
Место на реализација:
Цели на часот:
Обработка на граматички структури (контрастирање минати времиња, форми за
искажување навика во минатото (used to & would, be used to& get used to)
Очекувани исходи: препознава, разликува, анализира, разбира и правилно применува
структури на минатите времиња во сите форми (прашална, одречна и потврдна), набројува,
споредува и прави разлика меѓу форми за искажување навики во минатото, истите точно ги
користи во контекст
Корелација: македонски јазик
Методи:
1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална
2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање
3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)
4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)
5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)
11. Друго
Форми:
1. Фронтална 3. Индивидуална
2. Групни 4. Работа во парови
Средства и помагала:
1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД
2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер
3. Креди во боја 7. Интерактивна табла
4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели
ТЕК НА ЧАСОТ
УЧЕНИК НАСТАВНИК
ВОВЕДЕНДЕЛ3MIN10МИН. • Даваат свои образложенија  Давање пример на две реченици со употреба
на различна форма на минато време
 Поттикнување на учениците да ја наведат
разликата во употребата на глаголските
форми
ГЛАВЕНДЕЛ40МИН.
• Во парови поврзуваат притоа
дискутирајќи ги различните употреби на
двете минати времиња
• Го пополнуваат текстот со соодветната
форма на сегашно просто од
понудените глаголи
• Ја следат проверката и поправаат каде е
потребно
• Индивидуално составуваат реченици
притоа користејќи соодветни форми на
сегашно прогресивно време
• Индивидуално пополнуваат а потоа во
парови го проверуваат сработеното
• Индивидуално работат ипоплнуваат а
потоа го слушаат наставникот
• Ги обележуваат речениците според
дадените упатства
• Гоодбираат точниот одговор од
понудените три
 Насочување на фокусот на вежба А и В – да се
поврзат речениците со понудените употреби
на граматичкото време
 Давање упатства за наредната активност -
вежба С – пополнување на текст со дадени
глаголи во соодветна форма
 Инструкции за вежба D- составување
реченици со дадени зборови
 Давање упатства за вежба Е- пополнување
реченици со избор на соодвенто време
 Проверка на сработеното и дополнително
објаснување каде е потребно
 Насочување на фокусот на страна 25-
инструкции за вежба А и В- обрнување
внимание на речениците, споредување на
две реченици и соодветно пополнување на
правилата
 Давање упатства за вежба С и D, а потоа се
проверува сработеното со дополнителна
помош ако е потребно
ЗАВРШЕНДЕЛ2МИН. • Разговараат меѓусебно и посочуваат
примери
 Колективна дискусија за граматичките
структури
ZABELE[KA:
КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ
(оперативен план за час)
Наставен предмет: англиски јазик
Наставник:
Наставна содржина: Food, Food, Food !
Страница од работната тетратка: 11
Клас:
Датум:
Место на реализација:
Цели на часот: увежбување на граматиката
Очекувани исходи: препознава, разликува, анализира, разбира и правилно применува
структури на минатите времиња во сите форми (прашална, одречна и потврдна), набројува,
споредува и прави разлика меѓу форми за искажување навики во минатото, истите точно ги
користи во контекст
Корелација: македонски јазик
Методи:
1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална
2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање
3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)
4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)
5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)
11. Друго
Форми:
1. Фронтална 3. Индивидуална
2. Групни 4. Работа во парови
Средства и помагала:
1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД
2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер
3. Креди во боја 7. Интерактивна табла
4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели
ТЕК НА ЧАСОТ
УЧЕНИК НАСТАВНИК
ВОВЕДЕНДЕЛ3MIN10МИН.
• Индивидуално даваат примери  Поттикнување на учениците да набројат
неколку изрази со кои искажуваме навика
во минато
 Да наведат по една реченица со форми на
глаголи во минато време
ГЛАВЕНДЕЛ
30
МИН.
• Го заокружуваат соодветниот збор
• Пополнуваат текст со дадени
глаголи во точна форма на
соодветно време
• Пополнуваат дијалози со соодветен
израз
• Внимателно го читаат текстот и ги
поправаат грешките
 Давање упатства за форматот и начинот
на кој треба да се сработат активностите
со кои се повторува употребата на
минатите граматички времиња и изразите
за искажување навика во минатото во
работната тетратка
 Патролирање низ училницата и давање
дополнителни инструкции и/или помош
ЗАВРШЕНДЕЛ7МИН. • Ги кажуваат и споредуваат
одговорите и ги поправаат грешките
 Проверка на сработеното и давање
дополнителни информации околу
деловите каде учениците имале
најголеми потешкотии
КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ
(оперативен план за час)
Наставен предмет: англиски јазик
Наставник:
Наставна содржина: Food, Food, Food !
Страница од учебникот: 22 и 23
Клас:
Датум:
Место на реализација:
ZABELE[KA:
Часот може да се изведе со примена на ИКТ. Предлог интернет страници:
http://www.agendaweb.org/verbs/past-continuous-past-simple-exercises.html
http://www.perfect-english-grammar.com/past-simple-past-continuous-exercise-1.html
http://www.grammar-quizzes.com/past1c.html
http://www.eltbase.com/vtr_refs.php?id=73
Цели на часот:
Обработка на техники за слушање со разбирање и зборување
Очекувани исходи: презентира мислење, дискутира, прашува, предлага, објаснува,
генерализира за типови ресторани и видови исхрана, разбира слухово куси искази,
подолги дијалози и разговори, препознава, резимира, помни, поврзува, дополнува
информации поврзани со истите
Корелација: социологија, македонски јазик
Методи:
1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална
2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање
3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)
4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)
5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)
11. Друго
Форми:
1. Фронтална 3. Индивидуална
2. Групни 4. Работа во парови
Средства и помагала:
1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД
2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер
3. Креди во боја 7. Интерактивна табла
4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели
ТЕК НА ЧАСОТ
УЧЕНИК НАСТАВНИК
ВОВЕДЕНДЕЛ3MIN10МИН.
• Меѓусебноразговараат анализирајќи
ги речениците и одбираат соодветен
одговор
 Објаснување на вежба А- анализа и
поврзување на зборови во реченици со нивни
значења
ГЛАВЕНДEL30МИН.
• Индивидуално работат според
дадените упатства
• Внимателно слушаат и го
заокружуваат точниот одговор
според ислушаниот дел од
интервјуто
• Меѓусебно во парови се прашуваат и
одговараат
• По анализа на речениците
соодветно ги пополнуваат и
меѓусебно ги проверуваат
• Меѓусебно во парови се прашуваат и
одговараат
 Давање упатства за следната активност-
анализирање група одговори и
составување на прашања според даден
контекст а потоа слушање на кратки
дијалози, проверка на прашањата и
заокружување на точниот одговор
 Инструкции за слушање на интервју во
три делови проследени со прашање и
одбирање на точен одговор кој
соодветствува на секој од деловите
 Насочување на фокусот на страна 23 и
вежба А- кратко дискутирање по дадени
прашања
 Давање упатства за работа во парови-
соодветно пополнување реченици со
сврзувачки средства според Close-up
инструкциите
 Инструкции за работа во парови- анализа
на слики и разговор
 Патролирање низ училница и укажување
помош кому е потребно
ЗАВРШЕНДЕЛ5МИН.
• Се изјаснуваат според дадените
прашања
 Инструкции за групна дискусија по
дадени прашања
ZABELE[KA:
КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ
(оперативен план за час)
Наставен предмет: англиски јазик
Наставник:
Наставна содржина: Food, Food, Food !
Страница од учебникот: 26 и 27
Клас:
Датум:
Место на реализација:
Цели на часот:
Обработка на формат и структура за пишување критика
Очекувани исходи: ученикот парафразира, реконструира, пишува со свои зборови и ја
подобрува правилната употреба на сврзувачките средства при пишување критика.
Корелација: македонски јазик
Методи:
1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална
2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање
3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)
4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)
5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)
11. Друго
Форми:
1. Фронтална 3. Индивидуална
2. Групни 4. Работа во парови
Средства и помагала:
1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД
2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер
3. Креди во боја 7. Интерактивна табла
4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели
ТЕК НА ЧАСОТ
УЧЕНИК НАСТАВНИК
ВОВЕДЕНДЕЛ5MIN10МИН.
• Даваат свои предлози и истите ги
категоризираат
 Поттикнување на учениците да дадат
примери на придавки и истите да ги
категоризираат
ГЛАВЕНДЕЛ30МИН.
• Работат според дадените упатства
• Индивидуално обележуваат
• Ја читаат критиката и ги пополнуваат
празнините со дадени придавки во
правилен редослед според
претходно укажаните правила
• Повторно ја читаат критиката и
учествуваат во групниот разговор во
врска со дадените прашања
• Во парови ги поврзуваат деловите
• Индивидуално работат според
дадените упатства
 Насочување на фокусот на првата
вежба- обележување на точните и
поправање на грешните реченици
 Читање на упатства за следната
активност- обележување точен
одгворспоред даден контекст
 Насочување на фокусот на предлог-
критика од вежба С и D- давање
инструкции за истите
 Инструкции за вежба Е- поврзување и
подредување на деловите од критиката
според дадени одговори
 Обрнување внимание на понудените
корисни изрази за следната вежба-
категоризирање на позитивни и
негативни придавки и пишување
критика
ЗАВРШЕНДЕЛ5МИН. • Индивидуално работат според
претходно дадените упатства
 Давање упатства за изработка на план
за пишување критика
ZABELE[KA:
*Пишувањето критика е домашна задача и наставникот ги прегледува вон наставата и им ги
враќа на учениците со коментари и бодови според однапред утврдени критериуми
КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ
(оперативен план за час)
Наставен предмет: англиски јазик
Наставник:
Наставна содржина Food, Food, Food !
Страница од учебникот: 28
Клас:
Датум:
Место на реализација:
Цели на часот:
Обработка на видео
Очекувани исходи: ученикот следи, разбира видео на англиски јазик, помни и
препознава информации, поврзува, пополнува, дискутира на истата тема
Корелација: историја, географија
Методи:
1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална
2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање
3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)
4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)
5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)
11. Друго
Форми:
1. Фронтална 3. Индивидуална
2. Групни 4. Работа во парови
Средства и помагала:
1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД
2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер
3. Креди во боја 7. Интерактивна табла
4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели
ТЕК НА ЧАСОТ
УЧЕНИК НАСТАВНИК
ВОВЕДЕНДЕЛ5MIN10МИН.
• Зборуваат во врска со темата и
соодветно ги обележуваат
речениците од првата вежба
 Поттикнување на дискусија за дадената
тема и упатства за првата вежба
ГЛАВЕНДЕЛ35МИН. • Внимателно гледааат и фаќаат
забелешки, а потоа ја проверуваат
претходно сработената вежба
• Внимателно го гледаат видеото и ги
заокружуваат зборовите што ги
слушаат
• Читаат и соодветно пополнуваат
 Давање инструкции за гледање краток
филм поврзан со темата за дискусија
 Насочување на фокусот на вежба С со
упатства за работа
 Давање инструкции за следната вежба-
пополнување текст во врска со видеото со
понудени зборови
ЗАВРШЕНДЕЛ1МИН.
• Искажуваат свои мислења  Упатства за групна дискусија според
дадени прашања
ZABELE[KA:
Кратките филмови се достапни со секој учебник
КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ
(Оперативен план за час)
Наставен предмет: Англиски јазик
Наставник:
Наставна содржина: Food, Food, Food !
Страница од учебникот:
Клас:
Датум:
Место на реализација:
Цел(и) на часот: проверка на знаењата
Методи:
1.. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална
2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање
3. Работа на текст 8. Пантомима(The Silent Way)
4.Метод на пишување 9.Еклектичен (мешовит)
5.Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)
11. Друго
Форми:
1.Фронтална 3. Индивидуална
2.Групна 4. Работа во парови
Средства и помагала:
1.Слики / флеш карти 5. Наставно ливче
2.Видео касета / ДВД 6. Графологија
3.Играчки 7. Магнетна табла
4.Маски 8. Мапи/табели
9. Аудио ЦД
ТЕК НА ЧАСОТ
УЧЕНИК НАСТАВНИКВОВЕДЕНДЕЛ5МИН10МИН.
• Внимателно го следат наставникот и
евентуално поставуваат прашања во
врска со писмената задача
 Давање упатства, детали и насоки
заначинотна кој треба да се сработи секој
дел од писмената работа/тест/наставно
ливче и какви се очекувањата и
критериумите за оценување
ГЛАВЕНДЕЛ39МИН.
• Внимателно ги следат инструкциите
и индивидуално даваат одговори на
задачите и доколку е потребно се
консултираат со наставникот
 Патролирање низ училницата,следење на
работата на учениците, давање
дополнителни насоки и упатства доколку
е неопходно
 На редовни интервали се потсетуваат
учениците за тоа колку време е останато
до крајот на часот
ЗАВРШЕНДЕЛ1МИН.
• Набрзина го проверуваат
сработеното и го предаваат кај
наставникот
 Собирање на писмените
работи/тестовите/нставнителивчиња на
учениците
ЗАБЕЛЕШКА:
*Предлог: утврдувањето може да се спроведе после секои 2 тематски целини преку деловите
Review од учебникот и работната тетратка.
Close up im (unit 2)

More Related Content

Viewers also liked

GTI Product Presentation (Updated)
GTI Product Presentation (Updated)GTI Product Presentation (Updated)
GTI Product Presentation (Updated)Bernadette Polintan
 
Fundación Victimas de la Mala Estética
Fundación Victimas de la Mala EstéticaFundación Victimas de la Mala Estética
Fundación Victimas de la Mala Estéticadeisyamud
 
Amada vida. Milagros Doña Flores
Amada vida. Milagros Doña FloresAmada vida. Milagros Doña Flores
Amada vida. Milagros Doña FloresGea Ana Belén
 
Una y otra vez. Milagros Doña Flores
Una y otra vez. Milagros Doña FloresUna y otra vez. Milagros Doña Flores
Una y otra vez. Milagros Doña FloresGea Ana Belén
 
Sanjay Singh Nayal-CV
Sanjay Singh Nayal-CVSanjay Singh Nayal-CV
Sanjay Singh Nayal-CVNayal Sanjay
 
Сценарий по творчеству Рубцова
Сценарий по творчеству РубцоваСценарий по творчеству Рубцова
Сценарий по творчеству РубцоваТатьяна Новых
 
Соловей в терновнике. Сценарий
Соловей в терновнике. СценарийСоловей в терновнике. Сценарий
Соловей в терновнике. СценарийТатьяна Новых
 
Meme Kanseri ve Kendi Kendine Meme Muayenesi Egitimi
Meme Kanseri ve Kendi Kendine Meme Muayenesi EgitimiMeme Kanseri ve Kendi Kendine Meme Muayenesi Egitimi
Meme Kanseri ve Kendi Kendine Meme Muayenesi EgitimiSemih Kucukcankurtaran
 
Presentamos algúns proxectos biografia
Presentamos algúns proxectos biografiaPresentamos algúns proxectos biografia
Presentamos algúns proxectos biografiaCarmela Garcia
 
CNC eConnectivity _Project Case Study
CNC eConnectivity _Project Case StudyCNC eConnectivity _Project Case Study
CNC eConnectivity _Project Case StudyBecky Porter, PMP
 
03FS_Izbori-za-Evropski-parlament_web
03FS_Izbori-za-Evropski-parlament_web03FS_Izbori-za-Evropski-parlament_web
03FS_Izbori-za-Evropski-parlament_webAleksandar Avramović
 

Viewers also liked (16)

Calendario
CalendarioCalendario
Calendario
 
GTI Product Presentation (Updated)
GTI Product Presentation (Updated)GTI Product Presentation (Updated)
GTI Product Presentation (Updated)
 
Fundación Victimas de la Mala Estética
Fundación Victimas de la Mala EstéticaFundación Victimas de la Mala Estética
Fundación Victimas de la Mala Estética
 
Amada vida. Milagros Doña Flores
Amada vida. Milagros Doña FloresAmada vida. Milagros Doña Flores
Amada vida. Milagros Doña Flores
 
Una y otra vez. Milagros Doña Flores
Una y otra vez. Milagros Doña FloresUna y otra vez. Milagros Doña Flores
Una y otra vez. Milagros Doña Flores
 
Sanjay Singh Nayal-CV
Sanjay Singh Nayal-CVSanjay Singh Nayal-CV
Sanjay Singh Nayal-CV
 
uPSSP-1009
uPSSP-1009uPSSP-1009
uPSSP-1009
 
Сценарий по творчеству Рубцова
Сценарий по творчеству РубцоваСценарий по творчеству Рубцова
Сценарий по творчеству Рубцова
 
о Рубцове Н.М.
о Рубцове Н.М.о Рубцове Н.М.
о Рубцове Н.М.
 
Соловей в терновнике. Сценарий
Соловей в терновнике. СценарийСоловей в терновнике. Сценарий
Соловей в терновнике. Сценарий
 
Meme Kanseri ve Kendi Kendine Meme Muayenesi Egitimi
Meme Kanseri ve Kendi Kendine Meme Muayenesi EgitimiMeme Kanseri ve Kendi Kendine Meme Muayenesi Egitimi
Meme Kanseri ve Kendi Kendine Meme Muayenesi Egitimi
 
Presentamos algúns proxectos biografia
Presentamos algúns proxectos biografiaPresentamos algúns proxectos biografia
Presentamos algúns proxectos biografia
 
Teacher's day
Teacher's dayTeacher's day
Teacher's day
 
CNC eConnectivity _Project Case Study
CNC eConnectivity _Project Case StudyCNC eConnectivity _Project Case Study
CNC eConnectivity _Project Case Study
 
Mohamed-mahmoud-CV
Mohamed-mahmoud-CVMohamed-mahmoud-CV
Mohamed-mahmoud-CV
 
03FS_Izbori-za-Evropski-parlament_web
03FS_Izbori-za-Evropski-parlament_web03FS_Izbori-za-Evropski-parlament_web
03FS_Izbori-za-Evropski-parlament_web
 

Similar to Close up im (unit 2)

Tematsko-Procesno-VI-9 (3).docx
Tematsko-Procesno-VI-9 (3).docxTematsko-Procesno-VI-9 (3).docx
Tematsko-Procesno-VI-9 (3).docxersana1
 
декември
декемвридекември
декемвриbrane71
 
април 2017
април 2017април 2017
април 2017brane71
 
Close up im (tematsko planiranje)
Close up im (tematsko planiranje)Close up im (tematsko planiranje)
Close up im (tematsko planiranje)Ivana Nikolovska
 
ноември
ноемвриноември
ноемвриbrane71
 
2оддтематско set sail
2оддтематско set sail2оддтематско set sail
2оддтематско set sailJulijana Stoilkova
 
Тематскопроцесно 22-23 пето.docx
Тематскопроцесно 22-23 пето.docxТематскопроцесно 22-23 пето.docx
Тематскопроцесно 22-23 пето.docxFatihKamberi
 
септември
септемврисептември
септемвриbrane71
 
ГТМ планирање за IV одд.2014/15
ГТМ планирање за IV  одд.2014/15ГТМ планирање за IV  одд.2014/15
ГТМ планирање за IV одд.2014/15Violetka Spasevska
 
настава за новата генерација на ученици цела
настава за новата генерација на ученици целанастава за новата генерација на ученици цела
настава за новата генерација на ученици целаUniversity American College Skopje
 
Планирање на реализацијата на наставната програма за 4 одделение (1).doc
Планирање на реализацијата на наставната програма за 4 одделение (1).docПланирање на реализацијата на наставната програма за 4 одделение (1).doc
Планирање на реализацијата на наставната програма за 4 одделение (1).docSanjaIlievska
 
јануари 2018
јануари 2018јануари 2018
јануари 2018brane71
 
годишно глобално и тематско планирање за V одд
годишно глобално и тематско планирање за V оддгодишно глобално и тематско планирање за V одд
годишно глобално и тематско планирање за V оддbrane71
 

Similar to Close up im (unit 2) (20)

Close up im (unit 6)
Close up im (unit 6)Close up im (unit 6)
Close up im (unit 6)
 
Close up im (unit 9)
Close up im (unit 9)Close up im (unit 9)
Close up im (unit 9)
 
Close up im (unit 10)
Close up im (unit 10)Close up im (unit 10)
Close up im (unit 10)
 
Tematsko-Procesno-VI-9 (3).docx
Tematsko-Procesno-VI-9 (3).docxTematsko-Procesno-VI-9 (3).docx
Tematsko-Procesno-VI-9 (3).docx
 
декември
декемвридекември
декември
 
април 2017
април 2017април 2017
април 2017
 
Close up im (tematsko planiranje)
Close up im (tematsko planiranje)Close up im (tematsko planiranje)
Close up im (tematsko planiranje)
 
ноември
ноемвриноември
ноември
 
2оддтематско set sail
2оддтематско set sail2оддтематско set sail
2оддтематско set sail
 
Тематскопроцесно 22-23 пето.docx
Тематскопроцесно 22-23 пето.docxТематскопроцесно 22-23 пето.docx
Тематскопроцесно 22-23 пето.docx
 
септември
септемврисептември
септември
 
ГТМ планирање за IV одд.2014/15
ГТМ планирање за IV  одд.2014/15ГТМ планирање за IV  одд.2014/15
ГТМ планирање за IV одд.2014/15
 
настава за новата генерација на ученици цела
настава за новата генерација на ученици целанастава за новата генерација на ученици цела
настава за новата генерација на ученици цела
 
јуни 2017
јуни 2017јуни 2017
јуни 2017
 
Планирање на реализацијата на наставната програма за 4 одделение (1).doc
Планирање на реализацијата на наставната програма за 4 одделение (1).docПланирање на реализацијата на наставната програма за 4 одделение (1).doc
Планирање на реализацијата на наставната програма за 4 одделение (1).doc
 
јануари 2018
јануари 2018јануари 2018
јануари 2018
 
Tema osnovi na gimnastikata
Tema osnovi na gimnastikataTema osnovi na gimnastikata
Tema osnovi na gimnastikata
 
1 anka
1 anka1 anka
1 anka
 
годишно глобално и тематско планирање за V одд
годишно глобално и тематско планирање за V оддгодишно глобално и тематско планирање за V одд
годишно глобално и тематско планирање за V одд
 
Nastavni programi vi odd
Nastavni programi vi oddNastavni programi vi odd
Nastavni programi vi odd
 

Close up im (unit 2)

  • 1. КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ (оперативен план за час) Наставен предмет: англиски јазик Наставник: Наставна содржина: Food, Food, Food ! Страница од учебникот: 18-19 Клас: Датум: Место на реализација: Цели на часот: обработка и лингвистичка анализа на текст (An oil for life) Очекувани исходи: ученикот разбира главна мисла во голем текст, чита без попречување, препознава конкретни информации во параграфи и куси текстови со позната и помалку позната содржина, и истите умее да ги поврзе со конкретни прашања. Корелација: историја, географија, македонски јазик Методи: 1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална 2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање 3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way) 4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит) 5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR) 11. Друго Форми: 1. Фронтална 3. Индивидуална 2. Групни 4. Работа во парови Средства и помагала: 1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД 2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер 3. Креди во боја 7. Интерактивна табла 4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели
  • 2. ТЕК НА ЧАСОТ ZABELE[KA: УЧЕНИК НАСТАВНИК ВОВЕДЕНДЕЛ10MIN10МИН. • Индивидуално даваат свои предлози • Индивидуално опишуваат слики кои претставуваат храна • Работа во повеќе мали групи • Внимателно слушаат и поправаат доколку е потребно  Поттикнување на учениците da набројат зборови кои асоцираат на насловот  Поттикнување на учениците да коментираат за сликата (гигантски сендвич) а потоа да дадат свои предлози за слика која би била интересна залекцијата  Давање упатства за вежба А со контрола на потребното време  Соопштување на точните одговори и давање дополнителни објаснувања *точни одговори во прирачникот за наставници ГЛАВЕНДЕЛ25МИН. • Индивидуално го читаат текстот набрзина и го одбираат точниот одговор, а потоа повторно го читаат првиот параграф заради проверка • Читаат и ги анализираат објаснувањата за дадените реченици-вежби • Внимателно читаат и го одбираат точниот одговор • Индивидуално го скенираат текстот, го извлекуваат значењето на зборовите од контекст и соодветно поврзуваат  Насочување на фокусот на текстот и давање упатства за вежба В и С со напомена за употреба на техниката skimming.  Обрнување внимание на Close-up и начинот како се изведува активноста пополнување празнини во реченици  Инструкции за следната вежба Е- одбирање соодветна реченица испуштена од реченица во контекст  Давање упатства за вежба F- поврзување на дадените зборови со нивните дефиниции/објаснувања ЗАВРШЕНДЕЛ5МИН.  Разговараат според дадени упатства  Давање инструкции за групна дискусија според дадени прашања
  • 3. КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ (оперативен план за час) Наставен предмет: англиски јазик Наставник: Наставна содржина: Food, Food, Food ! Страница од учебникот: 20 и 24 Клас: Датум: Место на реализација: Цели на часот: Обработка на вокабулар (зборови поврзани со исхрана, ресторани, колокации, изрази) Очекувани исходи: дефинира и опишува со синоними, разбира, изведува значење од контекст, соодветно и правилно применува зборови и изрази поврзани со храна, исхрана, ресторани, навики Корелација: македонски јазик Методи: 1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална 2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање 3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way) 4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит) 5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR) 11. Друго Форми: 1. Фронтална 3. Индивидуална 2. Групни 4. Работа во парови Средства и помагала: 1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД 2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер 3. Креди во боја 7. Интерактивна табла 4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели
  • 4. ТЕК НА ЧАСОТ УЧЕНИК НАСТАВНИК ВОВЕДЕНДЕЛ10MIN10МИН. • Индивидуално набројуваат зборови  Поттикнување на учениците да набројат зборови поврзани со храна од претходниот текст ГЛАВЕНДЕЛ35МИН. • Го одбираат зборот кој не припаѓа во групата • Пополнуваат реченици со зборови од претходната вежба • Одбираат соодветен збор од два понудени во контекст • Одбираат точен збор според даден израз во реченица • Го поврзуваат точното значење на фразалните глаголи со соодветните понудени одговори • Пополнуваат реченици со соодветен фразален глагол од претходната вежба • Пополнуваат празнинна во текст со соодветно формиран збор од даден  Давање упатства за форматот иначинот на кој треба да се сработат активностите со кои се обновува вокабуларот  Патролирање низ училницата и давање дополнителни инструкции и/или помош
  • 5. ЗАВРШЕНДЕЛ2МИН. • Внимателно слушаат и запишуваат • Разговараат спорд дадени упатства  Задавање домашна работа од работната тетратка стр. 9  Упатства за кратка дискусија по дадени прашања ZABELE[KA: КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ (оперативен план за час) Наставен предмет: англиски јазик Наставник: Наставна содржина Food, Food, Food ! Страница од работната тетратка: 9 и 10 Клас: Датум: Место на реализација: Цели на часот: Увежбување на вокабуларот Очекувани исходи: дефинира и опишува со синоними, разбира, изведува значење од контекст, соодветно и правилно применува зборови и изрази поврзани со храна, исхрана, ресторани, навики, ученикот разбира главна мисла во голем текст, чита без попречување, препознава конкретни информации во параграфи и куси текстови со позната и помалку позната содржина, и истите умее да ги поврзе со конкретни прашања. Корелација: македонски јазик
  • 6. Методи: 1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална 2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање 3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way) 4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит) 5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR) 11. Друго Форми: 1. Фронтална 3. Индивидуална 2. Групни 4. Работа во парови Средства и помагала: 1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД 2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер 3. Креди во боја 7. Интерактивна табла 4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели ТЕК НА ЧАСОТ УЧЕНИК НАСТАВНИК ВОВЕДЕНДЕЛ5MIN10МИН. • Индивидуално ги читаат своите одговори, ги споредуваат и поправаат каде е потребно  Проверување на претходно дадената домашна во работната тетратка на стр. 9 давање дополнително објаснување доколку е потребно
  • 7. ГЛАВЕНДЕЛ25МИН. • Одбираат соодветен збор од три понудени во реченица • Внимателно ги читаат речениците и ги поправаат грешките во изразите • Соодветно поврзуваат прашања со одговори • Пополнуваат текст со одбирање на соодветен збор од понудените  Давање упатства за форматот и начинот на кој треба да се сработат активностите со кои се повторува употребата на вокабуларот поврзан со исхрана во работната тетратка  Патролирање низ училницата и давање дополнителни инструкции и/или помош ЗАВРШЕНДЕЛ5МИН. • Ги кажуваат и споредуваат одговорите иги поправаат грешките  Проверка на сработеното и давање дополнителни информации околу деловите каде учениците имале најголеми потешкотии КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ (оперативен план за час) Наставен предмет: англиски јазик ZABELE[KA: Часот може да се изведе со примена на ИКТ. Предлог интернет страници: http://www.agendaweb.org/vocabulary/food-upper-intermediate-exercises.html http://www.esolcourses.com/topics/food-and-drink.html http://www.eslflow.com/foodrestaurantlessonplans.html http://www.eltbase.com/vtr_refs.php?id=344
  • 8. Наставник: Наставна содржина: Food, Food, Food ! Страница од учебникот: 21 и 25 Клас: Датум: Место на реализација: Цели на часот: Обработка на граматички структури (контрастирање минати времиња, форми за искажување навика во минатото (used to & would, be used to& get used to) Очекувани исходи: препознава, разликува, анализира, разбира и правилно применува структури на минатите времиња во сите форми (прашална, одречна и потврдна), набројува, споредува и прави разлика меѓу форми за искажување навики во минатото, истите точно ги користи во контекст Корелација: македонски јазик Методи: 1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална 2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање 3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way) 4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит) 5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR) 11. Друго Форми: 1. Фронтална 3. Индивидуална 2. Групни 4. Работа во парови Средства и помагала: 1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД 2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер 3. Креди во боја 7. Интерактивна табла 4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели ТЕК НА ЧАСОТ УЧЕНИК НАСТАВНИК
  • 9. ВОВЕДЕНДЕЛ3MIN10МИН. • Даваат свои образложенија  Давање пример на две реченици со употреба на различна форма на минато време  Поттикнување на учениците да ја наведат разликата во употребата на глаголските форми ГЛАВЕНДЕЛ40МИН. • Во парови поврзуваат притоа дискутирајќи ги различните употреби на двете минати времиња • Го пополнуваат текстот со соодветната форма на сегашно просто од понудените глаголи • Ја следат проверката и поправаат каде е потребно • Индивидуално составуваат реченици притоа користејќи соодветни форми на сегашно прогресивно време • Индивидуално пополнуваат а потоа во парови го проверуваат сработеното • Индивидуално работат ипоплнуваат а потоа го слушаат наставникот • Ги обележуваат речениците според дадените упатства • Гоодбираат точниот одговор од понудените три  Насочување на фокусот на вежба А и В – да се поврзат речениците со понудените употреби на граматичкото време  Давање упатства за наредната активност - вежба С – пополнување на текст со дадени глаголи во соодветна форма  Инструкции за вежба D- составување реченици со дадени зборови  Давање упатства за вежба Е- пополнување реченици со избор на соодвенто време  Проверка на сработеното и дополнително објаснување каде е потребно  Насочување на фокусот на страна 25- инструкции за вежба А и В- обрнување внимание на речениците, споредување на две реченици и соодветно пополнување на правилата  Давање упатства за вежба С и D, а потоа се проверува сработеното со дополнителна помош ако е потребно
  • 10. ЗАВРШЕНДЕЛ2МИН. • Разговараат меѓусебно и посочуваат примери  Колективна дискусија за граматичките структури ZABELE[KA: КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ (оперативен план за час) Наставен предмет: англиски јазик Наставник: Наставна содржина: Food, Food, Food ! Страница од работната тетратка: 11 Клас: Датум: Место на реализација: Цели на часот: увежбување на граматиката Очекувани исходи: препознава, разликува, анализира, разбира и правилно применува структури на минатите времиња во сите форми (прашална, одречна и потврдна), набројува, споредува и прави разлика меѓу форми за искажување навики во минатото, истите точно ги користи во контекст Корелација: македонски јазик Методи: 1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална 2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање
  • 11. 3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way) 4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит) 5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR) 11. Друго Форми: 1. Фронтална 3. Индивидуална 2. Групни 4. Работа во парови Средства и помагала: 1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД 2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер 3. Креди во боја 7. Интерактивна табла 4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели ТЕК НА ЧАСОТ УЧЕНИК НАСТАВНИК ВОВЕДЕНДЕЛ3MIN10МИН. • Индивидуално даваат примери  Поттикнување на учениците да набројат неколку изрази со кои искажуваме навика во минато  Да наведат по една реченица со форми на глаголи во минато време ГЛАВЕНДЕЛ 30 МИН. • Го заокружуваат соодветниот збор • Пополнуваат текст со дадени глаголи во точна форма на соодветно време • Пополнуваат дијалози со соодветен израз • Внимателно го читаат текстот и ги поправаат грешките  Давање упатства за форматот и начинот на кој треба да се сработат активностите со кои се повторува употребата на минатите граматички времиња и изразите за искажување навика во минатото во работната тетратка  Патролирање низ училницата и давање дополнителни инструкции и/или помош
  • 12. ЗАВРШЕНДЕЛ7МИН. • Ги кажуваат и споредуваат одговорите и ги поправаат грешките  Проверка на сработеното и давање дополнителни информации околу деловите каде учениците имале најголеми потешкотии КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ (оперативен план за час) Наставен предмет: англиски јазик Наставник: Наставна содржина: Food, Food, Food ! Страница од учебникот: 22 и 23 Клас: Датум: Место на реализација: ZABELE[KA: Часот може да се изведе со примена на ИКТ. Предлог интернет страници: http://www.agendaweb.org/verbs/past-continuous-past-simple-exercises.html http://www.perfect-english-grammar.com/past-simple-past-continuous-exercise-1.html http://www.grammar-quizzes.com/past1c.html http://www.eltbase.com/vtr_refs.php?id=73
  • 13. Цели на часот: Обработка на техники за слушање со разбирање и зборување Очекувани исходи: презентира мислење, дискутира, прашува, предлага, објаснува, генерализира за типови ресторани и видови исхрана, разбира слухово куси искази, подолги дијалози и разговори, препознава, резимира, помни, поврзува, дополнува информации поврзани со истите Корелација: социологија, македонски јазик Методи: 1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална 2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање 3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way) 4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит) 5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR) 11. Друго Форми: 1. Фронтална 3. Индивидуална 2. Групни 4. Работа во парови Средства и помагала: 1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД 2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер 3. Креди во боја 7. Интерактивна табла 4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели ТЕК НА ЧАСОТ УЧЕНИК НАСТАВНИК
  • 14. ВОВЕДЕНДЕЛ3MIN10МИН. • Меѓусебноразговараат анализирајќи ги речениците и одбираат соодветен одговор  Објаснување на вежба А- анализа и поврзување на зборови во реченици со нивни значења ГЛАВЕНДEL30МИН. • Индивидуално работат според дадените упатства • Внимателно слушаат и го заокружуваат точниот одговор според ислушаниот дел од интервјуто • Меѓусебно во парови се прашуваат и одговараат • По анализа на речениците соодветно ги пополнуваат и меѓусебно ги проверуваат • Меѓусебно во парови се прашуваат и одговараат  Давање упатства за следната активност- анализирање група одговори и составување на прашања според даден контекст а потоа слушање на кратки дијалози, проверка на прашањата и заокружување на точниот одговор  Инструкции за слушање на интервју во три делови проследени со прашање и одбирање на точен одговор кој соодветствува на секој од деловите  Насочување на фокусот на страна 23 и вежба А- кратко дискутирање по дадени прашања  Давање упатства за работа во парови- соодветно пополнување реченици со сврзувачки средства според Close-up инструкциите  Инструкции за работа во парови- анализа на слики и разговор  Патролирање низ училница и укажување помош кому е потребно ЗАВРШЕНДЕЛ5МИН. • Се изјаснуваат според дадените прашања  Инструкции за групна дискусија по дадени прашања
  • 15. ZABELE[KA: КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ (оперативен план за час) Наставен предмет: англиски јазик Наставник: Наставна содржина: Food, Food, Food ! Страница од учебникот: 26 и 27 Клас: Датум: Место на реализација: Цели на часот: Обработка на формат и структура за пишување критика Очекувани исходи: ученикот парафразира, реконструира, пишува со свои зборови и ја подобрува правилната употреба на сврзувачките средства при пишување критика. Корелација: македонски јазик Методи: 1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална 2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање 3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way) 4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит) 5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR) 11. Друго Форми: 1. Фронтална 3. Индивидуална 2. Групни 4. Работа во парови Средства и помагала:
  • 16. 1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД 2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер 3. Креди во боја 7. Интерактивна табла 4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели ТЕК НА ЧАСОТ УЧЕНИК НАСТАВНИК ВОВЕДЕНДЕЛ5MIN10МИН. • Даваат свои предлози и истите ги категоризираат  Поттикнување на учениците да дадат примери на придавки и истите да ги категоризираат ГЛАВЕНДЕЛ30МИН. • Работат според дадените упатства • Индивидуално обележуваат • Ја читаат критиката и ги пополнуваат празнините со дадени придавки во правилен редослед според претходно укажаните правила • Повторно ја читаат критиката и учествуваат во групниот разговор во врска со дадените прашања • Во парови ги поврзуваат деловите • Индивидуално работат според дадените упатства  Насочување на фокусот на првата вежба- обележување на точните и поправање на грешните реченици  Читање на упатства за следната активност- обележување точен одгворспоред даден контекст  Насочување на фокусот на предлог- критика од вежба С и D- давање инструкции за истите  Инструкции за вежба Е- поврзување и подредување на деловите од критиката според дадени одговори  Обрнување внимание на понудените корисни изрази за следната вежба- категоризирање на позитивни и негативни придавки и пишување критика
  • 17. ЗАВРШЕНДЕЛ5МИН. • Индивидуално работат според претходно дадените упатства  Давање упатства за изработка на план за пишување критика ZABELE[KA: *Пишувањето критика е домашна задача и наставникот ги прегледува вон наставата и им ги враќа на учениците со коментари и бодови според однапред утврдени критериуми КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ (оперативен план за час) Наставен предмет: англиски јазик Наставник: Наставна содржина Food, Food, Food ! Страница од учебникот: 28 Клас: Датум: Место на реализација: Цели на часот: Обработка на видео Очекувани исходи: ученикот следи, разбира видео на англиски јазик, помни и препознава информации, поврзува, пополнува, дискутира на истата тема Корелација: историја, географија Методи:
  • 18. 1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална 2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање 3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way) 4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит) 5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR) 11. Друго Форми: 1. Фронтална 3. Индивидуална 2. Групни 4. Работа во парови Средства и помагала: 1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД 2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер 3. Креди во боја 7. Интерактивна табла 4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели ТЕК НА ЧАСОТ УЧЕНИК НАСТАВНИК ВОВЕДЕНДЕЛ5MIN10МИН. • Зборуваат во врска со темата и соодветно ги обележуваат речениците од првата вежба  Поттикнување на дискусија за дадената тема и упатства за првата вежба
  • 19. ГЛАВЕНДЕЛ35МИН. • Внимателно гледааат и фаќаат забелешки, а потоа ја проверуваат претходно сработената вежба • Внимателно го гледаат видеото и ги заокружуваат зборовите што ги слушаат • Читаат и соодветно пополнуваат  Давање инструкции за гледање краток филм поврзан со темата за дискусија  Насочување на фокусот на вежба С со упатства за работа  Давање инструкции за следната вежба- пополнување текст во врска со видеото со понудени зборови ЗАВРШЕНДЕЛ1МИН. • Искажуваат свои мислења  Упатства за групна дискусија според дадени прашања ZABELE[KA: Кратките филмови се достапни со секој учебник КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ (Оперативен план за час) Наставен предмет: Англиски јазик Наставник:
  • 20. Наставна содржина: Food, Food, Food ! Страница од учебникот: Клас: Датум: Место на реализација: Цел(и) на часот: проверка на знаењата Методи: 1.. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална 2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање 3. Работа на текст 8. Пантомима(The Silent Way) 4.Метод на пишување 9.Еклектичен (мешовит) 5.Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR) 11. Друго Форми: 1.Фронтална 3. Индивидуална 2.Групна 4. Работа во парови Средства и помагала: 1.Слики / флеш карти 5. Наставно ливче 2.Видео касета / ДВД 6. Графологија 3.Играчки 7. Магнетна табла 4.Маски 8. Мапи/табели 9. Аудио ЦД
  • 22. УЧЕНИК НАСТАВНИКВОВЕДЕНДЕЛ5МИН10МИН. • Внимателно го следат наставникот и евентуално поставуваат прашања во врска со писмената задача  Давање упатства, детали и насоки заначинотна кој треба да се сработи секој дел од писмената работа/тест/наставно ливче и какви се очекувањата и критериумите за оценување ГЛАВЕНДЕЛ39МИН. • Внимателно ги следат инструкциите и индивидуално даваат одговори на задачите и доколку е потребно се консултираат со наставникот  Патролирање низ училницата,следење на работата на учениците, давање дополнителни насоки и упатства доколку е неопходно  На редовни интервали се потсетуваат учениците за тоа колку време е останато до крајот на часот ЗАВРШЕНДЕЛ1МИН. • Набрзина го проверуваат сработеното и го предаваат кај наставникот  Собирање на писмените работи/тестовите/нставнителивчиња на учениците ЗАБЕЛЕШКА: *Предлог: утврдувањето може да се спроведе после секои 2 тематски целини преку деловите Review од учебникот и работната тетратка.