SlideShare a Scribd company logo
1 of 24
КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ
(оперативен план за час)
Наставен предмет: англиски јазик
Наставник:
Наставна содржина: Lessons to Learn
Страница од учебникот: 136 и 137
Клас:
Датум:
Место на реализација:
Цели на часот: обработка и лингвистичка анализа на текст (Advertisements)
Очекувани исходи: ученикот разбира главна мисла во голем текст, чита без попречување,
препознава конкретни информации во параграфи и куси текстови со позната и помалку
позната содржина, и истите умее да ги поврзе со конкретни прашања.
Корелација: македонски јазик
Методи:
1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална
2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање
3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)
4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)
5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)
11. Друго
Форми:
1. Фронтална 3. Индивидуална
2. Групни 4. Работа во парови
Средства и помагала:
1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД
2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер
3. Креди во боја 7. Интерактивна табла
4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели
ТЕК НА ЧАСОТ
ZABELE[KA: УЧЕНИК НАСТАВНИК
ВОВЕДЕНДЕЛ10MIN10МИН.
• Индивидуално даваат свои предлози
• Индивидуално опишуваат слики кои
за нив претставуваат образование,
училиште
 Поттикнување на учениците да
коментираат за значењето на сликата
(ученик од Перу) а потоа да дадат свои
предлози за слика која би претставувала
образование, училиште
ГЛАВЕНДЕЛ25МИН.
• Зборуваат, ги анализираат
понудените опции
• Го читаат текстот набрзина и ги
обележуваат исказите
• Индивидуално го читаат текстот и ги
одбираат точните одговори во
прашања со повеќечлен избор
• Читаат и ги анализираат
објаснувањата за дадените зборови
во парови
• Ги пронаоѓааат соодветните зборови
од текстот и гипополнуваат
речениците
 Надоврзување на вежба А и дискусија по
дадени прашања
 Насочување на фокусот на
текстот/огласите и давање упатства за
вежба С и D со напомена за употреба на
техниката skimming и scanning според
инструкции во Close up
 Насочување на фокусот на Wordwise –
инструкции за разбирање на зборови во
контекст
 Упатства за наредната активност-
пополнување реченици со зборови од
текстот
 Поттикнување на учениците да додадат
уште нови зборови и истите да се објаснат
според контекстот
ЗАВРШЕНДЕЛ5МИН.
 Разговараат по дадени упатства  Давање инструкции за групна дискусија
по дадени прашања
КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ
(оперативен план за час)
Наставен предмет: англиски јазик
Наставник:
Наставна содржина Lessons to Learn
Страница од учебникот: 138 и 142
Клас:
Датум:
Место на реализација:
Цели на часот:
Обработка на вокабулар (образование, колокации и изрази, предлози)
Очекувани исходи: дефинира и опишува со синоними, разбира, изведува значење од
контекст, соодветно и правилно применува зборови и изрази поврзани со образование,
училиште, колокации и изрази, предлози
Корелација: музичка уметност, македонски јазик
Методи:
1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална
2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање
3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)
4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)
5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)
11. Друго
Форми:
1. Фронтална 3. Индивидуална
2. Групни 4. Работа во парови
Средства и помагала:
1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД
2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер
3. Креди во боја 7. Интерактивна табла
4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели
ТЕК НА ЧАСОТ
УЧЕНИК НАСТАВНИК
ВОВЕДЕНДЕЛ10MIN10МИН.
• Индивидуално набројуваат  Поттикнување на учениците да набројат
неколку зборови поврзани со
образование/училиште од претходниот
текст
ГЛАВЕНДЕЛ35МИН.
• Анализираат зборовни групи и
препознаваат збор кој не припаѓа
• Поврзуваат реченици кои логички
се надополнуваат
• Дополнуваат реченици користејќи
ги понудените зборови
• Одбираат точно објаснување на
даден израз
• Пополнуваат текст со изразите од
претходната вежба
• Пополнуваат реченици со
соодветен предлог
 Давање упатства за форматот и начинот
на кој треба да се сработат активностите
со кои се обновува вокабуларот
 Патролирање низ училницата и давање
дополнителни инструкции и/или помош
ЗАВРШЕНДЕЛ2МИН.
• Разговараат според дадените
упатства
 Упатства за групна дискусија по дадени
прашања
ZABELE[KA:
КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ
(оперативен план за час)
Наставен предмет: англиски јазик
Наставник:
Наставна содржина: Lessons to Learn
Страница од работната тетратка: 64 и 65
Клас:
Датум:
Место на реализација:
Цели на часот:
Увежбување на вокабуларот
Очекувани исходи: ученикот разбира главна мисла во голем текст, препознава конкретни
информации во параграфи и куси текстови и истите умее да ги поврзе со конкретни прашања,
дефинира и опишува со синоними, разбира, изведува значење од контекст, соодветно и
правилно применува зборови и изрази поврзани со образование, колокации и изрази,
предлози
Корелација: македонски јазик
Методи:
1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална
2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање
3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)
4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)
5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)
11. Друго
Форми:
1. Фронтална 3. Индивидуална
2. Групни 4. Работа во парови
Средства и помагала:
1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД
2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер
3. Креди во боја 7. Интерактивна табла
4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели
ТЕК НА ЧАСОТ
УЧЕНИК НАСТАВНИК
ВОВЕДЕНДЕЛ5MIN10МИН. • Индивидуално даваат предлози кои
ги научиле од претходните часови
 Запишување на зборот
образование/училиште на табла и
поттикнување на учениците да додадат
зборови што се поврзани/асоцираат на
истиот
ГЛАВЕНДЕЛ25МИН.
• Внимателно го читаат текстот и
соодвтено ги обележуваат точните
одговори од прашања со повеќечлен
избор
• Ги пополнуваат празнините со
точниот збор според дадените
инструкции
• Ги дополнуваат објаснувањата
• Заокружуваат точни зборови
• Пополнуваат реченици со соодветен
прилог
 Давање упатства за форматот и начинот
на кој треба да се сработат активностите
со кои се повторува употребата на
вокабуларот поврзан со образование во
работната тетратка
 Патролирање низ училницата и давање
дополнителни инструкции и/или помош
ЗАВРШЕНДЕЛ5МИН.
• Ги кажуваат и споредуваат
одговорите иги поправаат грешките
 Проверка на сработеното и давање
дополнителни информации околу
деловите каде учениците имале
најголеми потешкотии
КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ
(оперативен план за час)
Наставен предмет: англиски јазик
Наставник:
Наставна содржина Lessons to Learn
Страница од учебникот: 139 и 143
Клас:
Датум:
Место на реализација:
Цели на часот:
Обработка на граматички структури (глаголски конструкции -causative, глаголски правила -
gerunds, infinitives)
Очекувани исходи: препознава, разликува, анализира, разбира и правилно применува
структури на глаголски конструкции -causative, глаголски правила - gerunds, infinitives истите
точно ги користи во контекст
Корелација: македонски јазик
Методи:
1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална
2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање
3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)
4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)
5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)
11. Друго
ZABELE[KA:
Часот може да се изведе со примена на ИКТ. Предлог интернет страници:
http://www.eltbase.com/vtr_display.php?submit=search&search=education
http://www.eltbase.com/vtr_display.php?submit=search&search=school
Форми:
1. Фронтална 3. Индивидуална
2. Групни 4. Работа во парови
Средства и помагала:
1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД
2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер
3. Креди во боја 7. Интерактивна табла
4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели
ТЕК НА ЧАСОТ
УЧЕНИК НАСТАВНИК
ВОВЕДЕНДЕЛ3MIN10МИН.
• Даваат свои образложенија  Давање пример на реченици со употреба
глаголски конструкции и правила и
поттикнување на учениците да ги увидат
промените во речениците
ГЛАВЕНДЕЛ40МИН. • Во парови пополнуваат притоа
дискутирајќи ја употребата на
граматичката конструкција
• Индивидуално ги составуваат а
потоа ги пополнуваат речениците со
точните одговори
• Ги пополнуваат правилата со
соодветниот одговор
• Го пополнуваат текстот со соодветни
форми на глаголските правила
• Ги заокружуваат точните зборови, а
потоа внимателно ја следат
проверката и поправаат каде е
потребно
 Насочување на фокусот на вежба А и В–
анализирање на реченици и пополнување
на соодветните правила
 Давање упатства за наредната активност С
и D – составување реченици од понудени
зборови и пополнување реченици со
соодветна форма
 Насочување на фокусот на страна 143-
инструкции за вежба А,В, С, D и E -
анализирање на реченици и пополнување
на соодветните правила
 Давање упатства за вежби F и G, а потоа
се проверува сработеното со
дополнителна помош ако е потребно
ЗАВРШЕНДЕЛ2МИН.
• Разговараат меѓусебно и посочуваат
примери
 Колективна дискусија за глаголските
конструкции и правила
ZABELE[KA:
КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ
(оперативен план за час)
Наставен предмет: англиски јазик
Наставник:
Наставна содржина: Lessons to Learn
Страница од работната тетратка: 66 и 67
Клас:
Датум:
Место на реализација:
Цели на часот: увежбување на граматиката
Очекувани исходи: препознава, разликува, анализира, разбира и правилно применува
структури на глаголски конструкции –causative во сите форми (прашална, одречна и потврдна),
набројува, споредува и прави разлика меѓу формите на глаголски правила - gerunds, infinitives,
истите точно ги користи во контекст
Корелација: македонски јазик
Методи:
1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална
2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање
3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)
4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)
5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)
11. Друго
Форми:
1. Фронтална 3. Индивидуална
2. Групни 4. Работа во парови
Средства и помагала:
1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД
2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер
3. Креди во боја 7. Интерактивна табла
4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели
ТЕК НА ЧАСОТ
УЧЕНИК НАСТАВНИК
ВОВЕДЕНДЕЛ3MIN10МИН. • Индивидуално даваат примери  Поттикнување на учениците да кажат
приемри со претходно научените
глаголски конструкции и правила
ГЛАВЕНДЕЛ
30
МИН.
• Заокружуваат точен збор/зборови
• Пополнуваат реченици со соодветна
форма на понуден глагол
• Одбираат точни одговори според
понудени опции
• Внимателно читаат краток текст и ги
поправаат грешките
• Пополнуваат празнини во текст со
користење на само еден збор
• Составување реченици со дадени
зборови според даден пример
 Давање упатства за форматот и начинот
на кој треба да се сработат активностите
со кои се повторува употребата на
глаголски конструкции –causative и
глаголски правила - gerunds, infinitives во
работната тетратка
 Патролирање низ училницата и давање
дополнителни инструкции и/или помош
ЗАВРШЕНДЕЛ7МИН.
• Ги кажуваат и споредуваат
одговорите и ги поправаат грешките
 Проверка на сработеното и давање
дополнителни информации околу
деловите каде учениците имале
најголеми потешкотии
ZABELE[KA:
Часот може да се изведе со примена на ИКТ. Предлог интернет страници:
http://www.eltbase.com/vtr_display.php?submit=search&search=gerund
КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ
(оперативен план за час)
Наставен предмет: англиски јазик
Наставник:
Наставна содржина Lessons to Learn
Страница од учебникот: 140 и 141
Клас:
Датум:
Место на реализација:
Цели на часот:
Обработка на техники за слушање со разбирање и зборување
Очекувани исходи: разбира куси и подолги дијалози и разговори, препознава,
резимира, помни, поврзува, дополнува информации поврзани со истите; презентира
мислење, дискутира, прашува, предлага, објаснува, генерализира за училиште и
училшна екскурзија
Корелација: македонски јазик
Методи:
1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална
2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање
3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)
4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)
5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)
11. Друго
Форми:
1. Фронтална 3. Индивидуална
2. Групни 4. Работа во парови
Средства и помагала:
1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД
2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер
3. Креди во боја 7. Интерактивна табла
4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели
ТЕК НА ЧАСОТ
УЧЕНИК НАСТАВНИК
ВОВЕДЕНДЕЛ3MIN10МИН.
• Работат според упаствата  Објаснување на вежба А- анализа на
зборови и слика и поттикнување
дискусија
ГЛАВЕНДEL30МИН.
• Во парови ги подредуваат
понудените зборови
• Индивидуално слушаат и поврзуваат
• Меѓусебно во парови се прашуваат и
одговараат
• Го одбираат точниот одговор и по
анализа на фотографиите, водат
меѓусебен разговор за истите притоа
користејќи го помошниот вокабулар
 Инструкции за вежба В- подредување
понудени зборови во соодветна колона
од табела
 Упатства за слушање кратки разговори за
училишна ексурзија со соодветно
поврзување
 Насочување на фокусот на страна 141 и
вежба А- кратко дискутирање по дадени
прашања
 Давање упатства за работа во парови-
соодветно одбирање одговори и
споредба на дадени фотографии
 Патролирање низ училница и укажување
помош кому е потребно
ЗАВРШЕНДЕЛ5МИН.
• Се изјаснуваат според дадените
прашања
 Инструкции за групна дискусија по
дадени прашања
ZABELE[KA:
КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ
(оперативен план за час)
Наставен предмет: англиски јазик
Наставник:
Наставна содржина: Lessons to Learn
Страница од учебникот: 144 и 145
Клас:
Датум:
Место на реализација:
Цели на часот:
Обработка на формат и структура за пишување извештај
Очекувани исходи: ученикот парафразира, реконструира, пишува со свои зборови и ја
подобрува правилната употреба на сврзувачките средства при пишување извештај.
Корелација: македонски јазик
Методи:
1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална
2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање
3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)
4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)
5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)
11. Друго
Форми:
1. Фронтална 3. Индивидуална
2. Групни 4. Работа во парови
Средства и помагала:
1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД
2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер
3. Креди во боја 7. Интерактивна табла
4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели
ТЕК НА ЧАСОТ
УЧЕНИК НАСТАВНИК
ВОВЕДЕНДЕЛ5MIN10МИН.
• Даваат свои предлози  Поттикнување на учениците да дадат
причини зошто се пишува извештај
ГЛАВЕНДЕЛ30МИН. • Работат според дадените упатства
• Ја читаат задачата и ги обележуваат
зборовите, а потоа ги одговараат
прашањата во своите тетратки
• Го читаат извештајот, ги вметнуваатт
зборовите и соодветно обележуваат
во наредната вежба
• Индивидуално ги анализираат
деловите и ги подредуваат
• Работат според упатствата
 Насочување на фокусот на првата
вежба- одбирање точен одговор во
реченица со понудени два
 Читање на упатства за следната
активност В- подвлекување клучни
зборови според дадена задача
 Насочување на фокусот на предлог-
извештај од вежба С и D- давање
инструкции за истите
 Инструкции за вежба Е- подредување на
делови од извештај
 Обрнување внимание на понудените
корисни изрази за следната вежба-
одбирање точен одговор во реченици
со понудени три
ЗАВРШЕНДЕЛ5МИН.
• Индивидуално работат според
претходно дадените упатства
 Давање упатства за изработка на план
за пишување извештај
ZABELE[KA:
*Пишувањето извештај е домашна задача и наставникот ги прегледува вон наставата и им ги
враќа на учениците со коментари и бодови според однапред утврдени критериуми
КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ
(оперативен план за час)
Наставен предмет: англиски јазик
Наставник:
Наставна содржина Lessons to Learn
Страница од учебникот: 146
Клас:
Датум:
Место на реализација:
Цели на часот:
Обработка на видео
Очекувани исходи: ученикот следи, разбира видео на англиски јазик, помни и
препознава информации, поврзува, пополнува, дискутира на истата тема
Корелација: географија, македонски јазик
Методи:
1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална
2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање
3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)
4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)
5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)
11. Друго
Форми:
1. Фронтална 3. Индивидуална
2. Групни 4. Работа во парови
Средства и помагала:
1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД
2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер
3. Креди во боја 7. Интерактивна табла
4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели
ТЕК НА ЧАСОТ
УЧЕНИК НАСТАВНИК
ВОВЕДЕНДЕЛ5MIN10МИН. • Зборуваат во врска со сликата и ги
одговараат прашањата
 Поттикнување дискусија за понудената
слика преку понудените прашања
ГЛАВЕНДЕЛ35
МИН.
• Внимателно гледааат и фаќаат
забелешки
• Ја утврдуваат точноста на исказите
во врска со филмот
• Читаат и соодветно пополнуваат
 Давање инструкции за гледање краток
филм поврзан со темата за дискусија
 Насочување на фокусот на вежба В со
упатства за работа
 Давање инструкции за следната вежба-
пополнување текст во врска со видеото со
понудени зборови
ЗАВРШЕНДЕЛ1МИН.
• Искажуваат свои мислења  Упатства за групна дискусија според
дадени прашања
ZABELE[KA:
Кратките филмови се достапни со секој учебник
КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ
(Оперативен план за час)
Наставен предмет: Англиски јазик
Наставник:
Наставна содржина: Lessons to Learn
Страница од учебникот:
Клас:
Датум:
Место на реализација:
Цел(и) на часот: проверка на знаењата
Методи:
1.. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална
2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање
3. Работа на текст 8. Пантомима(The Silent Way)
4.Метод на пишување 9.Еклектичен (мешовит)
5.Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)
11. Друго
Форми:
1.Фронтална 3. Индивидуална
2.Групна 4. Работа во парови
Средства и помагала:
1.Слики / флеш карти 5. Наставно ливче
2.Видео касета / ДВД 6. Графологија
3.Играчки 7. Магнетна табла
4.Маски 8. Мапи/табели
9. Аудио ЦД
ТЕК НА ЧАСОТ
УЧЕНИК НАСТАВНИКВОВЕДЕНДЕЛ5МИН10МИН.
• Внимателно го следат наставникот и
евентуално поставуваат прашања во
врска со писмената задача
 Давање упатства, детали и насоки
заначинотна кој треба да се сработи секој
дел од писмената работа/тест/наставно
ливче и какви се очекувањата и
критериумите за оценување
ГЛАВЕНДЕЛ39МИН.
• Внимателно ги следат инструкциите
и индивидуално даваат одговори на
задачите и доколку е потребно се
консултираат со наставникот
 Патролирање низ училницата,следење на
работата на учениците, давање
дополнителни насоки и упатства доколку
е неопходно
 На редовни интервали се потсетуваат
учениците за тоа колку време е останато
до крајот на часот
ЗАВРШЕНДЕЛ1МИН.
• Набрзина го проверуваат
сработеното и го предаваат кај
наставникот
 Собирање на писмените
работи/тестовите/наставните ливчиња на
учениците
ЗАБЕЛЕШКА:
*Предлог: утврдувањето може да се спроведе после секои 2 тематски целини преку деловите
Review од учебникот и работната тетратка.
Close up im (unit 11)

More Related Content

Viewers also liked

Project-Report-Latest-March-10-Final
Project-Report-Latest-March-10-FinalProject-Report-Latest-March-10-Final
Project-Report-Latest-March-10-Final
Amrita Jash
 
Untitled Presentation
Untitled PresentationUntitled Presentation
Untitled Presentation
deisyamud
 
Tutkintotodistus
TutkintotodistusTutkintotodistus
Tutkintotodistus
Tiina K
 

Viewers also liked (10)

Certain Algebraic Procedures for the Aperiodic Stability Analysis and Countin...
Certain Algebraic Procedures for the Aperiodic Stability Analysis and Countin...Certain Algebraic Procedures for the Aperiodic Stability Analysis and Countin...
Certain Algebraic Procedures for the Aperiodic Stability Analysis and Countin...
 
Project-Report-Latest-March-10-Final
Project-Report-Latest-March-10-FinalProject-Report-Latest-March-10-Final
Project-Report-Latest-March-10-Final
 
Untitled Presentation
Untitled PresentationUntitled Presentation
Untitled Presentation
 
Minimizing Musculoskeletal Disorders in Lathe Machine Workers
Minimizing Musculoskeletal Disorders in Lathe Machine WorkersMinimizing Musculoskeletal Disorders in Lathe Machine Workers
Minimizing Musculoskeletal Disorders in Lathe Machine Workers
 
Ñani de Tacanda. Cuento de terror
Ñani de Tacanda. Cuento de terrorÑani de Tacanda. Cuento de terror
Ñani de Tacanda. Cuento de terror
 
Tutkintotodistus
TutkintotodistusTutkintotodistus
Tutkintotodistus
 
MIND WITHOUT FEAR.
MIND WITHOUT FEAR.MIND WITHOUT FEAR.
MIND WITHOUT FEAR.
 
Fp fm reporte aplicacion aamtic_g89_act.2-angelap.muñoz
Fp fm reporte aplicacion aamtic_g89_act.2-angelap.muñozFp fm reporte aplicacion aamtic_g89_act.2-angelap.muñoz
Fp fm reporte aplicacion aamtic_g89_act.2-angelap.muñoz
 
Fp fm reporte aplicacion aamtic_g89_act.3-angelap.muñoz
Fp fm reporte aplicacion aamtic_g89_act.3-angelap.muñozFp fm reporte aplicacion aamtic_g89_act.3-angelap.muñoz
Fp fm reporte aplicacion aamtic_g89_act.3-angelap.muñoz
 
Global eCommerce Opportunity - INFINii Presentation For Aspiring Entrepreneurs
Global eCommerce Opportunity - INFINii Presentation For Aspiring EntrepreneursGlobal eCommerce Opportunity - INFINii Presentation For Aspiring Entrepreneurs
Global eCommerce Opportunity - INFINii Presentation For Aspiring Entrepreneurs
 

Similar to Close up im (unit 11)

Tematsko-Procesno-VI-9 (3).docx
Tematsko-Procesno-VI-9 (3).docxTematsko-Procesno-VI-9 (3).docx
Tematsko-Procesno-VI-9 (3).docx
ersana1
 
2оддтематско set sail
2оддтематско set sail2оддтематско set sail
2оддтематско set sail
Julijana Stoilkova
 
Close up im (tematsko planiranje)
Close up im (tematsko planiranje)Close up im (tematsko planiranje)
Close up im (tematsko planiranje)
Ivana Nikolovska
 
настава за новата генерација на ученици цела
настава за новата генерација на ученици целанастава за новата генерација на ученици цела
настава за новата генерација на ученици цела
University American College Skopje
 
Тематскопроцесно 22-23 пето.docx
Тематскопроцесно 22-23 пето.docxТематскопроцесно 22-23 пето.docx
Тематскопроцесно 22-23 пето.docx
FatihKamberi
 
Планирање на реализацијата на наставната програма за 4 одделение (1).doc
Планирање на реализацијата на наставната програма за 4 одделение (1).docПланирање на реализацијата на наставната програма за 4 одделение (1).doc
Планирање на реализацијата на наставната програма за 4 одделение (1).doc
SanjaIlievska
 

Similar to Close up im (unit 11) (20)

Close up im (unit 10)
Close up im (unit 10)Close up im (unit 10)
Close up im (unit 10)
 
Close up im (unit 2)
Close up im (unit 2)Close up im (unit 2)
Close up im (unit 2)
 
Close up im (unit 3)
Close up im (unit 3)Close up im (unit 3)
Close up im (unit 3)
 
Tematsko-Procesno-VI-9 (3).docx
Tematsko-Procesno-VI-9 (3).docxTematsko-Procesno-VI-9 (3).docx
Tematsko-Procesno-VI-9 (3).docx
 
декември
декемвридекември
декември
 
април 2017
април 2017април 2017
април 2017
 
2оддтематско set sail
2оддтематско set sail2оддтематско set sail
2оддтематско set sail
 
Close up im (tematsko planiranje)
Close up im (tematsko planiranje)Close up im (tematsko planiranje)
Close up im (tematsko planiranje)
 
јуни 2017
јуни 2017јуни 2017
јуни 2017
 
ноември
ноемвриноември
ноември
 
јануари 2018
јануари 2018јануари 2018
јануари 2018
 
настава за новата генерација на ученици цела
настава за новата генерација на ученици целанастава за новата генерација на ученици цела
настава за новата генерација на ученици цела
 
јануари 2017
јануари 2017јануари 2017
јануари 2017
 
Tema osnovi na gimnastikata
Tema osnovi na gimnastikataTema osnovi na gimnastikata
Tema osnovi na gimnastikata
 
Nastavna_programa-Angliski_jazik-VII_odd.pdf
Nastavna_programa-Angliski_jazik-VII_odd.pdfNastavna_programa-Angliski_jazik-VII_odd.pdf
Nastavna_programa-Angliski_jazik-VII_odd.pdf
 
септември
септемврисептември
септември
 
Nastavna_programa-Angliski_jazik-II_odd.pdf
Nastavna_programa-Angliski_jazik-II_odd.pdfNastavna_programa-Angliski_jazik-II_odd.pdf
Nastavna_programa-Angliski_jazik-II_odd.pdf
 
Тематскопроцесно 22-23 пето.docx
Тематскопроцесно 22-23 пето.docxТематскопроцесно 22-23 пето.docx
Тематскопроцесно 22-23 пето.docx
 
Планирање на реализацијата на наставната програма за 4 одделение (1).doc
Планирање на реализацијата на наставната програма за 4 одделение (1).docПланирање на реализацијата на наставната програма за 4 одделение (1).doc
Планирање на реализацијата на наставната програма за 4 одделение (1).doc
 
ГТМ планирање за IV одд.2014/15
ГТМ планирање за IV  одд.2014/15ГТМ планирање за IV  одд.2014/15
ГТМ планирање за IV одд.2014/15
 

Close up im (unit 11)

  • 1. КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ (оперативен план за час) Наставен предмет: англиски јазик Наставник: Наставна содржина: Lessons to Learn Страница од учебникот: 136 и 137 Клас: Датум: Место на реализација: Цели на часот: обработка и лингвистичка анализа на текст (Advertisements) Очекувани исходи: ученикот разбира главна мисла во голем текст, чита без попречување, препознава конкретни информации во параграфи и куси текстови со позната и помалку позната содржина, и истите умее да ги поврзе со конкретни прашања. Корелација: македонски јазик Методи: 1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална 2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање 3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way) 4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит) 5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR) 11. Друго Форми: 1. Фронтална 3. Индивидуална 2. Групни 4. Работа во парови Средства и помагала: 1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД 2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер 3. Креди во боја 7. Интерактивна табла 4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели
  • 2. ТЕК НА ЧАСОТ ZABELE[KA: УЧЕНИК НАСТАВНИК ВОВЕДЕНДЕЛ10MIN10МИН. • Индивидуално даваат свои предлози • Индивидуално опишуваат слики кои за нив претставуваат образование, училиште  Поттикнување на учениците да коментираат за значењето на сликата (ученик од Перу) а потоа да дадат свои предлози за слика која би претставувала образование, училиште ГЛАВЕНДЕЛ25МИН. • Зборуваат, ги анализираат понудените опции • Го читаат текстот набрзина и ги обележуваат исказите • Индивидуално го читаат текстот и ги одбираат точните одговори во прашања со повеќечлен избор • Читаат и ги анализираат објаснувањата за дадените зборови во парови • Ги пронаоѓааат соодветните зборови од текстот и гипополнуваат речениците  Надоврзување на вежба А и дискусија по дадени прашања  Насочување на фокусот на текстот/огласите и давање упатства за вежба С и D со напомена за употреба на техниката skimming и scanning според инструкции во Close up  Насочување на фокусот на Wordwise – инструкции за разбирање на зборови во контекст  Упатства за наредната активност- пополнување реченици со зборови од текстот  Поттикнување на учениците да додадат уште нови зборови и истите да се објаснат според контекстот ЗАВРШЕНДЕЛ5МИН.  Разговараат по дадени упатства  Давање инструкции за групна дискусија по дадени прашања
  • 3. КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ (оперативен план за час) Наставен предмет: англиски јазик Наставник: Наставна содржина Lessons to Learn Страница од учебникот: 138 и 142 Клас: Датум: Место на реализација: Цели на часот: Обработка на вокабулар (образование, колокации и изрази, предлози) Очекувани исходи: дефинира и опишува со синоними, разбира, изведува значење од контекст, соодветно и правилно применува зборови и изрази поврзани со образование, училиште, колокации и изрази, предлози Корелација: музичка уметност, македонски јазик Методи: 1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална 2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање 3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way) 4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит) 5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR) 11. Друго Форми: 1. Фронтална 3. Индивидуална 2. Групни 4. Работа во парови Средства и помагала: 1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД 2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер 3. Креди во боја 7. Интерактивна табла 4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели
  • 4. ТЕК НА ЧАСОТ УЧЕНИК НАСТАВНИК ВОВЕДЕНДЕЛ10MIN10МИН. • Индивидуално набројуваат  Поттикнување на учениците да набројат неколку зборови поврзани со образование/училиште од претходниот текст ГЛАВЕНДЕЛ35МИН. • Анализираат зборовни групи и препознаваат збор кој не припаѓа • Поврзуваат реченици кои логички се надополнуваат • Дополнуваат реченици користејќи ги понудените зборови • Одбираат точно објаснување на даден израз • Пополнуваат текст со изразите од претходната вежба • Пополнуваат реченици со соодветен предлог  Давање упатства за форматот и начинот на кој треба да се сработат активностите со кои се обновува вокабуларот  Патролирање низ училницата и давање дополнителни инструкции и/или помош
  • 5. ЗАВРШЕНДЕЛ2МИН. • Разговараат според дадените упатства  Упатства за групна дискусија по дадени прашања ZABELE[KA: КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ (оперативен план за час) Наставен предмет: англиски јазик Наставник: Наставна содржина: Lessons to Learn Страница од работната тетратка: 64 и 65 Клас: Датум: Место на реализација:
  • 6. Цели на часот: Увежбување на вокабуларот Очекувани исходи: ученикот разбира главна мисла во голем текст, препознава конкретни информации во параграфи и куси текстови и истите умее да ги поврзе со конкретни прашања, дефинира и опишува со синоними, разбира, изведува значење од контекст, соодветно и правилно применува зборови и изрази поврзани со образование, колокации и изрази, предлози Корелација: македонски јазик Методи: 1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална 2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање 3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way) 4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит) 5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR) 11. Друго Форми: 1. Фронтална 3. Индивидуална 2. Групни 4. Работа во парови Средства и помагала: 1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД 2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер 3. Креди во боја 7. Интерактивна табла 4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели ТЕК НА ЧАСОТ УЧЕНИК НАСТАВНИК
  • 7. ВОВЕДЕНДЕЛ5MIN10МИН. • Индивидуално даваат предлози кои ги научиле од претходните часови  Запишување на зборот образование/училиште на табла и поттикнување на учениците да додадат зборови што се поврзани/асоцираат на истиот ГЛАВЕНДЕЛ25МИН. • Внимателно го читаат текстот и соодвтено ги обележуваат точните одговори од прашања со повеќечлен избор • Ги пополнуваат празнините со точниот збор според дадените инструкции • Ги дополнуваат објаснувањата • Заокружуваат точни зборови • Пополнуваат реченици со соодветен прилог  Давање упатства за форматот и начинот на кој треба да се сработат активностите со кои се повторува употребата на вокабуларот поврзан со образование во работната тетратка  Патролирање низ училницата и давање дополнителни инструкции и/или помош ЗАВРШЕНДЕЛ5МИН. • Ги кажуваат и споредуваат одговорите иги поправаат грешките  Проверка на сработеното и давање дополнителни информации околу деловите каде учениците имале најголеми потешкотии
  • 8. КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ (оперативен план за час) Наставен предмет: англиски јазик Наставник: Наставна содржина Lessons to Learn Страница од учебникот: 139 и 143 Клас: Датум: Место на реализација: Цели на часот: Обработка на граматички структури (глаголски конструкции -causative, глаголски правила - gerunds, infinitives) Очекувани исходи: препознава, разликува, анализира, разбира и правилно применува структури на глаголски конструкции -causative, глаголски правила - gerunds, infinitives истите точно ги користи во контекст Корелација: македонски јазик Методи: 1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална 2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање 3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way) 4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит) 5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR) 11. Друго ZABELE[KA: Часот може да се изведе со примена на ИКТ. Предлог интернет страници: http://www.eltbase.com/vtr_display.php?submit=search&search=education http://www.eltbase.com/vtr_display.php?submit=search&search=school
  • 9. Форми: 1. Фронтална 3. Индивидуална 2. Групни 4. Работа во парови Средства и помагала: 1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД 2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер 3. Креди во боја 7. Интерактивна табла 4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели ТЕК НА ЧАСОТ УЧЕНИК НАСТАВНИК ВОВЕДЕНДЕЛ3MIN10МИН. • Даваат свои образложенија  Давање пример на реченици со употреба глаголски конструкции и правила и поттикнување на учениците да ги увидат промените во речениците
  • 10. ГЛАВЕНДЕЛ40МИН. • Во парови пополнуваат притоа дискутирајќи ја употребата на граматичката конструкција • Индивидуално ги составуваат а потоа ги пополнуваат речениците со точните одговори • Ги пополнуваат правилата со соодветниот одговор • Го пополнуваат текстот со соодветни форми на глаголските правила • Ги заокружуваат точните зборови, а потоа внимателно ја следат проверката и поправаат каде е потребно  Насочување на фокусот на вежба А и В– анализирање на реченици и пополнување на соодветните правила  Давање упатства за наредната активност С и D – составување реченици од понудени зборови и пополнување реченици со соодветна форма  Насочување на фокусот на страна 143- инструкции за вежба А,В, С, D и E - анализирање на реченици и пополнување на соодветните правила  Давање упатства за вежби F и G, а потоа се проверува сработеното со дополнителна помош ако е потребно ЗАВРШЕНДЕЛ2МИН. • Разговараат меѓусебно и посочуваат примери  Колективна дискусија за глаголските конструкции и правила ZABELE[KA: КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ (оперативен план за час) Наставен предмет: англиски јазик
  • 11. Наставник: Наставна содржина: Lessons to Learn Страница од работната тетратка: 66 и 67 Клас: Датум: Место на реализација: Цели на часот: увежбување на граматиката Очекувани исходи: препознава, разликува, анализира, разбира и правилно применува структури на глаголски конструкции –causative во сите форми (прашална, одречна и потврдна), набројува, споредува и прави разлика меѓу формите на глаголски правила - gerunds, infinitives, истите точно ги користи во контекст Корелација: македонски јазик Методи: 1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална 2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање 3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way) 4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит) 5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR) 11. Друго Форми: 1. Фронтална 3. Индивидуална 2. Групни 4. Работа во парови Средства и помагала: 1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД 2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер 3. Креди во боја 7. Интерактивна табла 4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели ТЕК НА ЧАСОТ УЧЕНИК НАСТАВНИК
  • 12. ВОВЕДЕНДЕЛ3MIN10МИН. • Индивидуално даваат примери  Поттикнување на учениците да кажат приемри со претходно научените глаголски конструкции и правила ГЛАВЕНДЕЛ 30 МИН. • Заокружуваат точен збор/зборови • Пополнуваат реченици со соодветна форма на понуден глагол • Одбираат точни одговори според понудени опции • Внимателно читаат краток текст и ги поправаат грешките • Пополнуваат празнини во текст со користење на само еден збор • Составување реченици со дадени зборови според даден пример  Давање упатства за форматот и начинот на кој треба да се сработат активностите со кои се повторува употребата на глаголски конструкции –causative и глаголски правила - gerunds, infinitives во работната тетратка  Патролирање низ училницата и давање дополнителни инструкции и/или помош ЗАВРШЕНДЕЛ7МИН. • Ги кажуваат и споредуваат одговорите и ги поправаат грешките  Проверка на сработеното и давање дополнителни информации околу деловите каде учениците имале најголеми потешкотии ZABELE[KA: Часот може да се изведе со примена на ИКТ. Предлог интернет страници: http://www.eltbase.com/vtr_display.php?submit=search&search=gerund
  • 13. КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ (оперативен план за час) Наставен предмет: англиски јазик Наставник: Наставна содржина Lessons to Learn Страница од учебникот: 140 и 141 Клас: Датум: Место на реализација: Цели на часот: Обработка на техники за слушање со разбирање и зборување Очекувани исходи: разбира куси и подолги дијалози и разговори, препознава, резимира, помни, поврзува, дополнува информации поврзани со истите; презентира мислење, дискутира, прашува, предлага, објаснува, генерализира за училиште и училшна екскурзија Корелација: македонски јазик Методи: 1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална 2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање 3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way) 4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит) 5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR) 11. Друго Форми: 1. Фронтална 3. Индивидуална 2. Групни 4. Работа во парови Средства и помагала: 1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД 2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер 3. Креди во боја 7. Интерактивна табла 4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели
  • 14. ТЕК НА ЧАСОТ УЧЕНИК НАСТАВНИК ВОВЕДЕНДЕЛ3MIN10МИН. • Работат според упаствата  Објаснување на вежба А- анализа на зборови и слика и поттикнување дискусија ГЛАВЕНДEL30МИН. • Во парови ги подредуваат понудените зборови • Индивидуално слушаат и поврзуваат • Меѓусебно во парови се прашуваат и одговараат • Го одбираат точниот одговор и по анализа на фотографиите, водат меѓусебен разговор за истите притоа користејќи го помошниот вокабулар  Инструкции за вежба В- подредување понудени зборови во соодветна колона од табела  Упатства за слушање кратки разговори за училишна ексурзија со соодветно поврзување  Насочување на фокусот на страна 141 и вежба А- кратко дискутирање по дадени прашања  Давање упатства за работа во парови- соодветно одбирање одговори и споредба на дадени фотографии  Патролирање низ училница и укажување помош кому е потребно ЗАВРШЕНДЕЛ5МИН. • Се изјаснуваат според дадените прашања  Инструкции за групна дискусија по дадени прашања
  • 15. ZABELE[KA: КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ (оперативен план за час) Наставен предмет: англиски јазик Наставник: Наставна содржина: Lessons to Learn Страница од учебникот: 144 и 145 Клас: Датум: Место на реализација: Цели на часот: Обработка на формат и структура за пишување извештај Очекувани исходи: ученикот парафразира, реконструира, пишува со свои зборови и ја подобрува правилната употреба на сврзувачките средства при пишување извештај. Корелација: македонски јазик Методи: 1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална 2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање 3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)
  • 16. 4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит) 5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR) 11. Друго Форми: 1. Фронтална 3. Индивидуална 2. Групни 4. Работа во парови Средства и помагала: 1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД 2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер 3. Креди во боја 7. Интерактивна табла 4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели ТЕК НА ЧАСОТ УЧЕНИК НАСТАВНИК ВОВЕДЕНДЕЛ5MIN10МИН. • Даваат свои предлози  Поттикнување на учениците да дадат причини зошто се пишува извештај
  • 17. ГЛАВЕНДЕЛ30МИН. • Работат според дадените упатства • Ја читаат задачата и ги обележуваат зборовите, а потоа ги одговараат прашањата во своите тетратки • Го читаат извештајот, ги вметнуваатт зборовите и соодветно обележуваат во наредната вежба • Индивидуално ги анализираат деловите и ги подредуваат • Работат според упатствата  Насочување на фокусот на првата вежба- одбирање точен одговор во реченица со понудени два  Читање на упатства за следната активност В- подвлекување клучни зборови според дадена задача  Насочување на фокусот на предлог- извештај од вежба С и D- давање инструкции за истите  Инструкции за вежба Е- подредување на делови од извештај  Обрнување внимание на понудените корисни изрази за следната вежба- одбирање точен одговор во реченици со понудени три ЗАВРШЕНДЕЛ5МИН. • Индивидуално работат според претходно дадените упатства  Давање упатства за изработка на план за пишување извештај ZABELE[KA: *Пишувањето извештај е домашна задача и наставникот ги прегледува вон наставата и им ги враќа на учениците со коментари и бодови според однапред утврдени критериуми КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ (оперативен план за час) Наставен предмет: англиски јазик Наставник:
  • 18. Наставна содржина Lessons to Learn Страница од учебникот: 146 Клас: Датум: Место на реализација: Цели на часот: Обработка на видео Очекувани исходи: ученикот следи, разбира видео на англиски јазик, помни и препознава информации, поврзува, пополнува, дискутира на истата тема Корелација: географија, македонски јазик Методи: 1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална 2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање 3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way) 4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит) 5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR) 11. Друго Форми: 1. Фронтална 3. Индивидуална 2. Групни 4. Работа во парови Средства и помагала: 1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД 2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер 3. Креди во боја 7. Интерактивна табла 4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели ТЕК НА ЧАСОТ УЧЕНИК НАСТАВНИК
  • 19. ВОВЕДЕНДЕЛ5MIN10МИН. • Зборуваат во врска со сликата и ги одговараат прашањата  Поттикнување дискусија за понудената слика преку понудените прашања ГЛАВЕНДЕЛ35 МИН. • Внимателно гледааат и фаќаат забелешки • Ја утврдуваат точноста на исказите во врска со филмот • Читаат и соодветно пополнуваат  Давање инструкции за гледање краток филм поврзан со темата за дискусија  Насочување на фокусот на вежба В со упатства за работа  Давање инструкции за следната вежба- пополнување текст во врска со видеото со понудени зборови ЗАВРШЕНДЕЛ1МИН. • Искажуваат свои мислења  Упатства за групна дискусија според дадени прашања ZABELE[KA: Кратките филмови се достапни со секој учебник
  • 20. КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ (Оперативен план за час) Наставен предмет: Англиски јазик Наставник: Наставна содржина: Lessons to Learn Страница од учебникот: Клас: Датум: Место на реализација:
  • 21. Цел(и) на часот: проверка на знаењата Методи: 1.. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална 2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање 3. Работа на текст 8. Пантомима(The Silent Way) 4.Метод на пишување 9.Еклектичен (мешовит) 5.Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR) 11. Друго Форми: 1.Фронтална 3. Индивидуална 2.Групна 4. Работа во парови Средства и помагала: 1.Слики / флеш карти 5. Наставно ливче 2.Видео касета / ДВД 6. Графологија 3.Играчки 7. Магнетна табла 4.Маски 8. Мапи/табели 9. Аудио ЦД
  • 23. УЧЕНИК НАСТАВНИКВОВЕДЕНДЕЛ5МИН10МИН. • Внимателно го следат наставникот и евентуално поставуваат прашања во врска со писмената задача  Давање упатства, детали и насоки заначинотна кој треба да се сработи секој дел од писмената работа/тест/наставно ливче и какви се очекувањата и критериумите за оценување ГЛАВЕНДЕЛ39МИН. • Внимателно ги следат инструкциите и индивидуално даваат одговори на задачите и доколку е потребно се консултираат со наставникот  Патролирање низ училницата,следење на работата на учениците, давање дополнителни насоки и упатства доколку е неопходно  На редовни интервали се потсетуваат учениците за тоа колку време е останато до крајот на часот ЗАВРШЕНДЕЛ1МИН. • Набрзина го проверуваат сработеното и го предаваат кај наставникот  Собирање на писмените работи/тестовите/наставните ливчиња на учениците ЗАБЕЛЕШКА: *Предлог: утврдувањето може да се спроведе после секои 2 тематски целини преку деловите Review од учебникот и работната тетратка.