годишно глобално и тематско планирање за I одд 2017 2018 2
1 anka
1. Дневна подготовка
Основно училиште: ,,Орце Николов” -Ињево
Одделение Дата Место на реализација Наставник
1Прво училница Светлана Василева
Наставен предмет Наставна тема Наставна содржина
Англиски јазик Родендени и празници Трепкај трепкај мала
ѕвезда
Цели:
ученикот / ученичката се оспособува:
- да разбере дека процесот на пишување започнува со планирање и завршува со
уредување и објавување;
- да сака да пишува, се гледа себеси како пишувач;
- да избира теми и да го насочи своето внимание кон чекорите на процесот на
пишување, наспроти крајниот производ;
- да соработува со другарчињата и разговара со наставникот;
Форми на работа:
1. Индивидуална
2. Заедничка работа
3. Групна работа
4. Работа во парови
Наставни методи
1. Игра
2. Покажување
3. Пишување
4. Цртање
5. Набљудување
6. Аудио-визуелен
7. Говорен
8. Илустративен
9. Работа со текст
10. Истражување
11. Практична работа
Наставни средства
Постер за „Мрежа на темата“, прибор за пишување, наставни ливчиња..
Стратегии: Бура од идеи „Мрежа на темата“, пишување на прва верзија, уредување
од врсниците (употреба на Рубрикова табела за пишување приказна) , проверка
(употреба на „Листа за проверка на граматика и правопис“) , читање на глас,
објавување на книга..
Показатели на оценување: Правилно следење на упатствата и пишување според
чекорите на Процесот на пишување.
Тек на активности
*Вовед на активност
Наставникот им кажува на учениците: „Денес ќе почнеме да пишуваме за
„Другарството“. Ќе спроведеме бура на идеи пред да почнете со
пишувањето. Се сеќавате на расказот што го прочитавме за двете
другарки? Сетете се како научивме дека треба да го чуваме другарството?
Што друго научивме за другарството? “
Наставникот на голем лист хартија во централниот круг запишува „Вистинско
другарство“. Наставникот користи размислување на глас, за да моделира со
учениците што може да се стави во мрежата. „Дали се радувате со
2. другар/ите/ките кога сте заедно? Што правете со другарите?........Од кои
елемети е составена една приказната?....Додека учениците придонесуваат,
наставникот ја пополнува мрежата, додека да ги исцрпи сите идеи за „Другарство“.
*Ученичко-поучувачки активности
Наставникот им нагласува на учениците да се фокусираат врз дескриптивниот јазик...врз
севкупната структира на пишувањето приказна, да вклучат моќен почеток, средина и моќен
крај.
Учениците ги запишуваат своите идеи на хартија како прва верзија. Потоа наставникот им
кажува на учениците да ја споделат првата верзија со другарчето до себе за да добијат
повратна информација за начините на кои може да ја подобрат својата приказна. Се
разгледува верзијата во однос на употребата на дескриптивен јазик и почеток/завршеток.
Идентификуваат што може да се подобри во однос на дескриптивниот јазик и почеток/
завршеток, употребувајќи Рубрикова табела за пишување приказна
До колку има укажувања ја пишуваат втората верзија. Потоа следува чекорот
„проверка, поправка и полирање“ со употреба на „Листа за проверка на граматика и
правопис“ . Во составот се поправат граматичките и правописните грешки. После тоа
учениците ја пишуваат конечната верзија, вклучувајќи и ислустрација.
*Евалуативна активност
Пишувачот (ученикот) го чита составот на глас и го споделува својот состав со
целото одделение. Од приказните на сите ученици се изготвува одделенска книга.
Aктивности на наставникот:
- чита на глас со експресија
- ги запознава со целта на часот
- организира
- ги мотивира и потикнува
- демонстрира
- прашува
- објаснува
- одговара на поставените прашања
- набљудува
- води, следи, корегира
- задава домашна задача
Активности на ученикот:
- слуша внимателно
- пишува
- воочува
- заклучува
- набљудува
- прашува
- бара помош
- кажува зборови, реченици, мислења
- избира
- се консултира