SlideShare a Scribd company logo
1 of 12
2
Розробка уроку з географії для 8 – го класу
Урок №
Тема. Поверхневіводи. Основнірічкові басейни та їх характеристика.
Дата:
Клас:
Дидактична мета: забезпечити в ході уроку засвоєння та усвідомлення
учнями навчального матеріалу, щодо характеру гідрографії України;
основнихрічкових басейнів, водного режимуУкраїни.
Очикуванірезультати: після цього уроку учні зможуть:
 називати річкові басейни України;
 показувати на карті річки, озера, лимани, водосховища, канали;
 характеризувати загальні риси гідрологічного режиму та роботирічок;
 аналізувати природніумови річкових басейнів, а також господарське
використання річок;
Тип уроку: урокзасвоєння знань
План уроку
1. Організаційно – психологічнийетап. ( 2 хв.)
2. Етап підготовкидо активного, свідомого засвоєннязнань. ( 10 хв.)
2.1 Мотивація навчальної діяльностіучнів (6 хв. )
2.2 Актуалізація знань ( 4 хв. )
3. Етап засвоєння новихзнань. ( 20 хв.)
4. Етап закріплення знань. ( 8 хв.)
5. Етап задання домашнього завдання: (5 хв.)
5.1 Інструктаж про виконання ( 2 хв.)
5.2 Різнорівневе домашнє завдання ( 3 хв.)
Методи уроку:
1. Словесні: розповідь вчителя з елементами бесіди, евристична бесіда з
класом, пошуковий, інформаційно-повідомляючий, частково-
пошуковий.
3
2. Наочні: робота з мультимедійним устаткуванням, складання діаграм,
робота з ілюстраціями підручника.
Практичні: роботаз картками, текстом підручника, комп’ютером.
Обладнання:
1. Кобернік С.Г., Коваленко Р.Р. Географія: підручник для 8 класу
загальноосвітніх навчальних закладів.- Київ:Літера ЛТД, 2016
2. Атлас. Фізична географія України, ДНВП « Картографія » ,2017
3. Мультимедійне устаткування
Оцінюється на уроці засвоєння знань:
1. Пізнавальна діяльність учнів протягом уроку.
2. Вміння аналізувати гідрологічний режим водних артерій
України.
3. Вміння узагальнювати вивчений матеріал, логічно та послідовно
висловлюватись та викладати свої думки.
Хід уроку
1. Організаційно – психологічний етап. (2 хвилини)
Мета етапу: створення умов для організації діяльності учнів на
конструктивному та творчому рівнях протягом уроку, психологічне
налаштування учнів на активну пізнавальну діяльність.
Завдання: мобілізація учнів, формування відповідального ставлення
до навчання, створення умов для активної діяльності у системах «
учитель – учень», « учень – учень»
Учитель :
 Доброгодня, я рада вас всіх бачити сьогодні. На нас чекає надзвичайно
цікава робота, яка допоможене тільки краще зрозуміти розподіл
водних ресурсів України, а також допоможе оволодіти навичками
4
активної дослідницької роботишляхом постановкипитання та його
вирішення.
Досягатицього ми будемо за рахунок самостійного пошуку знань та
визначення способів діяльності, які допоможуть нам вирішити
визначені проблеми.
2. Етап підготовки до активного, свідомого засвоєннязнань ( 10 хвилин)
Мета етапу: Організувати і спрямувати пізнавальну діяльність учнів,
підготувати їх до засвоєння нових знань. Формувати цілеспрямований
характер навчальної діяльності учнів. Продовжити формування уміння
визначати мету й обирати конкретні засоби її досягнення.
2.1 Мотивація навчальної діяльності (5 хвилини)
Метод: евристична бесіда з класом та роботи з картками та мультимедійним
устаткуванням ( слайд презентації № 3 )
Учитель: Ще в шостому класі ми з вами вивчили елементи річкової долини,
давайте пригадаємо з яких частин вона складається, для цього виконайте
завдання за малюнком ( слайд презентації № 3 ), вам необхідно знайти
відповідності між цифрами та елементами річкової долини, назви ви
знайдете на картці № 1 « Елементи річкової долини» ( Дод. А)
5
2.1 Актуалізаціянавчальноїдіяльності ( 4 хвилини)
Метод: евристичнабесіда з класом
Учитель: Як ви уже зрозуміли сьогодніна уроціми будемо говоритипро
водисуходолу, які також називаються ще поверхневимиводами і темою
сьогоднішньогоурокубуде « Поверхневі води. Основнірічкові басейни та їх
характеристика»
План роботипредставлено на слайді ( слайд презентації№ 4 )
План
1. Поверхневі водита їх склад
2. Основнірічкові басейни та їх характеристика
3. Падіння і похил річки
Учитель: Діти , будь – ласка спробуйтевизначити мету нашого уроку
Учні:
 Дати характеристику основним водним басейнам, їх особливостям.
6
 Навчитися вираховуватипадіння та похил річки
Учитель: Ви правильно визначили мету нашого уроку, але мені хотілося б
додати, що на уроці ми повинні навчитися аналізувати природні умови
річкових басейнів, та визначати також , як ці природні умови визначають
господарський розвиток території.
3. Етап засвоєння знань ( 20 хвилин)
Мета етапу: Сформуватиусвідомлення учнями гідрологічного режимурічок,
видів поверхневих вод України . Вдосконалюватизасвоєння учнямиметода
відтворення матеріалу який вивчається. На підставі отриманих знань
удосконалювати оволодіння навичками роботиз текстом підручника,
уміння аналізувати та узагальнювати матеріалу. Формувати вміння вільно
висловлювати свої думки.
Учитель: З планом роботи ви уже познайомилися, зверніть увагу, що два
питання суто теоретичні, а питання номер три, є практичним, таким чином
ми здійснюємо підготовку до ДПА з географії в 9 – му класі.
( слайд презентації№4)
План
1. Поверхневі водита їх склад
2. Основнірічкові басейни та їх характеристика
3. Падіння і похил річки
1. Поверхневі води та їх склад
Шляхом розповідівчителя з елементами бесіди та роботиз мультимедійним
устаткуванням
Учитель: Перед вами схема яка називається « Поверхневі водиУкраїни»
( слайд презентації№ 5) Відтворіть, будь – ласка, цю схему в зошиті та
заповніть пропущене. Але на початку, давайте пригадаємо які саме види
поверхневих вод ви знаєте.
7
Учні:( усна відповідь)
Поверхневі води
1. Річки 4. Болота
2. Озера 5.Струмки
3. Водосховища 6. Джерела
Учитель: Виконуйте будь – ласка завдання, схему відтворюйте в зошиті,
через дві хвилини ми це перевіримо.
 Перевіряємо, для цього прочитайте те що ви написали в зошиті і
порівняйте зі схемою, яка є на екрані ( слайд презентації№ 6 )
 Дайте відповідь на питання : Чим водосховищавідрізняються від озер?
Учні: Озера – це природнаводойма, а водосховище штучна
Учитель: Як ви зрозуміли з попередніх завдань сьогоднінас найбільше
будуть цікавити річки, як основначастина поверхневих вод України, а отже
ми переходимо до другого пункту нашого плану, а саме річкових басейнів.
2. Річкові басейни
Шляхом евристичної бесідиз класом
Учитель: Давайте повернемось до малюнка « Елементи річкової долини»
(слайд презентації№ 7) Уявіть, що це якась територія яка обмежена
підвищеннями рельєфу , перелічите ті елементи які входять до неї.
Учні: Річка, всі її притоки, виток річки, гирло річки.
Учитель: Я пропонуювам продовжитиречення ( слайд презентації№ 8)
 Річковий басейн – це територія звідки річка та……… збирають…..
 Відтворіть, будь – ласка, це визначення в зошиті
(слайд презентації№9)
Річковий басейн – це територія звідки річка та всі її притокизбирають воду
( визначення записується в зошит)
Учитель: На уроках географії в шостомукласі ми з вами вже говорилипро
річкові басейни, але в більш широкому розумінні, ми називали їх по назві
океану, або моря в які впадає та чи інша річка. Користуючиськартою атласу
8
( стор.10- 11), « Фізична карта України», визначте, які основнірічкові
системи є в Україні,називаючибасейн моря , океану до якого вони
належать.
Учні: 1. Дніпро, басейн Чорного моря, Атлантичного океану
2.Дністер, басейн Чорного моря, Атлантичного океану
3. Дунай, басейн Чорного моря, Атлантичного океану
4. Південний Буг, басейн Чорного моря, Атлантичного океану
5. Сіверський Донець, басейн Азовського моря, Атлантичного океану
6. Західний Буг, басейн Балтійського моря, Атлантичного океану
Шляхом роботиз мультимедійним обладнанням .
Учитель: Виділяючи річкові басейни ми повинні розуміти, що термін
річковий басейн можна використовуватидля позначення території,
обмеженої притокамипевної річки. Так до басейну Дніпра входить територія
звідки Дніпро та всі його притоки збирають воду, відповідно виділяють
річкові басейни Дністра, Сіверського Донця та інших річок. Для
характеристики таких воднихбасейнів існує спеціальний план з яким ви
можете познайомитись скориставшись карткою № 2 ( Дод. В) Ці картки
індивідуальні, підпишіть їх , уважно прочитайтеінструкцію і приготуйтеся
до роботиз мультимедійним обладнанням, ваша задача заповнитипропущені
місця, оцінки отримає кожен учень. Роботаз уроком № 23 Мультимедійного
підручника Фізична географія України, 8 клас: Методичний посібник/ під
редакцією Барди О.В., Лиса Ю. В. - Рівне: ПП « Контур плюс», 2009.-
компакт- диск, рекомендовано МОН України ( Лист МОН України від
24.12.08 р. № 1/ 11 – 6526)
Учитель: Ви мали змогуознайомитись із річковимибасейнами України,
побачивши мальовничу природута особливостірічкових долин. А щоб
продовжитироботуі перейти до практичної частини, нашого уроку, нам
знадоблятьсядеяківідомості з заповненої таблиці, тому ви здастеїї трошечки
пізніше. А ми переходимо до пункту 3 нашого плану.
9
3. Падіння і похил річки.
Шляхом роботиз Фізичною картою України, та аналізу табличних даних
( Дод. В)
Учитель: Отже, ми зараз будемо працювати з річкою Південний Буг. З вашої
таблиці нам знадоблятьсяданні про довжину річки ( 806км.) Тепер
скористуємось Фізичноюкартою України ( Атлас, стор. 10 – 11) і визначемо
висоту витоку ( 321 м), висота гирла дорівнює 0м. ( Дністровський лиман
Чорного моря, рівень моря – 0 м) А тепер підрахуйте падіння річки, тобто
різницю між висотоювитоку і гирла. ( Падіння Південного Бугу дорівнює
321м.)
Похил річки- це відношення падіння річки до її довжини. Тобто похил річки
розраховується заформулою:
Пор.= Пр. : Др ( м/км) , де Пор. – похил річки; Др – її довжина
Підрахуйте похил річки Пд. Буг на зворотнійсторонівашої таблиці і здайте
мені через три хвилини.
Порівняємо результати: Пор. Пд. Буг = 321: 806 = 0,4 м/ км, що доводить, що
річка Пд. Буг має рівнинний характер течії.
Ваша діяльність протягом урокубула дуже плідною, це дає змогу
стверджувати, що тепер ви дійсно засвоїлиматеріал , щодо основних
характеристик гідрологічного режиму річок. Докладне вивчення
особливостейрічковихбасейнів - це матеріал наступних уроків.
4. Етап закріплення знань ( 8 хвилин)
Мета етапу: Закріпити знання , які були отримані протягом урокуі можуть
бути використаніучнями у подальшомусамостійному опрацюванні нового
матеріалу.
Учитель:
Метод: самостійна роботаз картками з подальшим колективним
обговоренням отриманихрезультатів.
Для закріплення вивченого матеріалу я пропоную вам виконати тест на
картці № 3, а правильність його виконання ми перевіримо за 3 хвилини в
класі. ( Додаток Б )
10
- Обговорення результатів роботи
Учитель :
 Давайте повернемось до початку уроку, щоб згадати яку мету і
завдання ми ставили перед собою
Метод: бесіда з класом.
5. Етап задання домашнього завдання ( 5 хвилин)
5.1 Інструктаж учителя, щодо виконання домашнього завдання
( 2 хвилини)
5.2 Різнорівневе домашнє завдання( 1 хвилина)
Мета етапу: повідомлення учням домашнього завдання, роз’яснення
методики його виконання, мотивація. Підведення підсумків уроку.
Учитель :
Диференційоване домашнє завдання
1. Опрацювати текст підручника параграф 21, сторінка 106 – 111 , звертаючи
увагу на питання після тексту , сторінка 111
- Потрібно уважно прочитати текст підручника, звернути увагу на
відновлення міста, з метою аналізу його в ході самостійної роботи.
2. Підготувати тестові завдання для параграфу 21 – за бажанням
Закінчення уроку
11
Додаток А
Елементи річковоїдолини
1. Праві притоки – це річки які впадають в основнурічку праворуч за
течією.
2. Гирло – місце де річка впадає в море, озеро, океан.
3. Ліві притоки – це річки які впадають в основнурічку ліворуч за
течією.
4. Виток – місце де річка бере початок
5. Річище – це звивистезаглиблення у рельєфі по якому тече річка
12
Додаток Б
Тестові завдання
Тема: Основні річкові басейни
Інструкція:
 Тест складається з 5 питань, за які можна отримати 10 балів
 В кожному питанні може бути 1, 2, 3 відповіді
 Кожне питання – 2 балів
1. З наведеного переліку вибратирічковий басейн Харківської області…
А. Басейн Дніпра
Б. Південного Бугу
В. Сіверського Донця
Г. Дунаю
2. До поверхневих вод відносяться:
А. Озера
Б. Болота
В. Моря
Г. Мінеральні води
Д. Струмки
3. З наведеного переліку вибратирічку, яка повністю знаходиться на
території України.
А. Дунай
Б. Дніпро
В. Південний Буг
Г. Сіверський Донець
4. Назвіть пору року коли на більшості річок Українивідбувається
повінь.
А. Літо Б. Зима
В. Осінь Г. Весна
5. Чи може бути падіння річки від’ємним числом, якщо падіння – це
різниця між висотоювитоку і висотою гирла.
А. Так Б. Ні В. В окремих випадках
13
Додаток В
Характеристика річкових басейнів
Інструкція:
 Уважно прослухайте фрагментмультимедійногоуроку
 За даними, які з’являютьсяна екрані, заповніть таблицю
Назва Довжина Виток Гирло Напрям
течії
Режим Живлення
Дніпро
Сіверський
Донець
Південний
Буг
 Режим річки – це підвищення (повінь) і зниження( межень)рівня
води протягом року.
 Живлення - це процес поповненняводи в річці. Буває сніговим,
дощовим, підземними водами, мішаним
Прізвище, ім’я:_____________________________________________________
Клас:______________________________________________________________

More Related Content

Similar to 120

8 geog p_ua
8 geog p_ua8 geog p_ua
8 geog p_ua4book
 
Підручник Фізична Географія України 8 клас Пестушко
Підручник Фізична Географія України 8 клас ПестушкоПідручник Фізична Географія України 8 клас Пестушко
Підручник Фізична Географія України 8 клас Пестушкоoleg379
 
Geografia 8-klas-pestushko
Geografia 8-klas-pestushkoGeografia 8-klas-pestushko
Geografia 8-klas-pestushkokreidaros1
 
8 геогр пестушко_уварова_2008_укр
8 геогр пестушко_уварова_2008_укр8 геогр пестушко_уварова_2008_укр
8 геогр пестушко_уварова_2008_укрAira_Roo
 
8 geog p_ua
8 geog p_ua8 geog p_ua
8 geog p_ua8klas
 
8 geog p_ua
8 geog p_ua8 geog p_ua
8 geog p_uaUA7009
 
Portfel.in.ua 35 fiz_geo_8_pestushko
Portfel.in.ua 35 fiz_geo_8_pestushkoPortfel.in.ua 35 fiz_geo_8_pestushko
Portfel.in.ua 35 fiz_geo_8_pestushkoportfel
 
8411 6 kl urok pobudova diagram
8411 6 kl urok pobudova diagram8411 6 kl urok pobudova diagram
8411 6 kl urok pobudova diagramurvlan
 
Geografiya 8klas-dovgan-2016
Geografiya 8klas-dovgan-2016Geografiya 8klas-dovgan-2016
Geografiya 8klas-dovgan-2016kreidaros1
 
Портфоліо Висоцької Тетяни Павлівни
Портфоліо Висоцької Тетяни ПавлівниПортфоліо Висоцької Тетяни Павлівни
Портфоліо Висоцької Тетяни ПавлівниАндрей Виноходов
 
7 геогр гілецький_чобан_2015_укр
7 геогр гілецький_чобан_2015_укр7 геогр гілецький_чобан_2015_укр
7 геогр гілецький_чобан_2015_укрAira_Roo
 
7 geog gil_2015
7 geog gil_20157 geog gil_2015
7 geog gil_20157klnew
 
Формування життєвих компетенцій учнів на уроках географії. Парійчук Л.П.
Формування життєвих компетенцій учнів на уроках географії. Парійчук Л.П.Формування життєвих компетенцій учнів на уроках географії. Парійчук Л.П.
Формування життєвих компетенцій учнів на уроках географії. Парійчук Л.П.Kusinka
 
географія
географіягеографія
географіяPsariova
 

Similar to 120 (20)

8 geog p_ua
8 geog p_ua8 geog p_ua
8 geog p_ua
 
Підручник Фізична Географія України 8 клас Пестушко
Підручник Фізична Географія України 8 клас ПестушкоПідручник Фізична Географія України 8 клас Пестушко
Підручник Фізична Географія України 8 клас Пестушко
 
Geografia 8-klas-pestushko
Geografia 8-klas-pestushkoGeografia 8-klas-pestushko
Geografia 8-klas-pestushko
 
8 геогр пестушко_уварова_2008_укр
8 геогр пестушко_уварова_2008_укр8 геогр пестушко_уварова_2008_укр
8 геогр пестушко_уварова_2008_укр
 
8 geog p_ua
8 geog p_ua8 geog p_ua
8 geog p_ua
 
8 geog p_ua
8 geog p_ua8 geog p_ua
8 geog p_ua
 
Portfel.in.ua 35 fiz_geo_8_pestushko
Portfel.in.ua 35 fiz_geo_8_pestushkoPortfel.in.ua 35 fiz_geo_8_pestushko
Portfel.in.ua 35 fiz_geo_8_pestushko
 
8411 6 kl urok pobudova diagram
8411 6 kl urok pobudova diagram8411 6 kl urok pobudova diagram
8411 6 kl urok pobudova diagram
 
8 geog d_2016
8 geog d_20168 geog d_2016
8 geog d_2016
 
Geografiya 8klas-dovgan-2016
Geografiya 8klas-dovgan-2016Geografiya 8klas-dovgan-2016
Geografiya 8klas-dovgan-2016
 
Портфоліо Висоцької Тетяни Павлівни
Портфоліо Висоцької Тетяни ПавлівниПортфоліо Висоцької Тетяни Павлівни
Портфоліо Висоцької Тетяни Павлівни
 
інтегрований урок.doc
інтегрований урок.docінтегрований урок.doc
інтегрований урок.doc
 
презентація досвіду
презентація досвідупрезентація досвіду
презентація досвіду
 
Интегрированный урок
Интегрированный урокИнтегрированный урок
Интегрированный урок
 
7 геогр гілецький_чобан_2015_укр
7 геогр гілецький_чобан_2015_укр7 геогр гілецький_чобан_2015_укр
7 геогр гілецький_чобан_2015_укр
 
7 geog gil_2015
7 geog gil_20157 geog gil_2015
7 geog gil_2015
 
Формування життєвих компетенцій учнів на уроках географії. Парійчук Л.П.
Формування життєвих компетенцій учнів на уроках географії. Парійчук Л.П.Формування життєвих компетенцій учнів на уроках географії. Парійчук Л.П.
Формування життєвих компетенцій учнів на уроках географії. Парійчук Л.П.
 
географія
географіягеографія
географія
 
456,23.doc
456,23.doc456,23.doc
456,23.doc
 
форма урок3 1 лек ppt (ua) (1)
форма  урок3  1 лек ppt (ua) (1)форма  урок3  1 лек ppt (ua) (1)
форма урок3 1 лек ppt (ua) (1)
 

More from Cshkilniy (20)

10
1010
10
 
08
0808
08
 
08
0808
08
 
07
0707
07
 
28.04.2021. 3
28.04.2021. 328.04.2021. 3
28.04.2021. 3
 
28.04.2021.2
28.04.2021.228.04.2021.2
28.04.2021.2
 
28.04.2021
28.04.202128.04.2021
28.04.2021
 
6,03,2021
6,03,20216,03,2021
6,03,2021
 
21.02.21.2
21.02.21.221.02.21.2
21.02.21.2
 
21.02.21
21.02.2121.02.21
21.02.21
 
6.02.2020
6.02.20206.02.2020
6.02.2020
 
18.10
18.1018.10
18.10
 
5.10
5.105.10
5.10
 
1,10
1,101,10
1,10
 
30.09
30.0930.09
30.09
 
Toys
ToysToys
Toys
 
29.09
29.0929.09
29.09
 
29.09
29.0929.09
29.09
 
1
11
1
 
1
11
1
 

Recently uploaded

Defectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptxDefectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptxOlgaDidenko6
 
Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війніРоль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війніestet13
 
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptxоцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptxbagniylarisa15
 
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"tetiana1958
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxOlgaDidenko6
 
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.pptpsychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.pptOlgaDidenko6
 
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.pptаналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.pptJurgenstiX
 
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна ГудаБалади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна ГудаAdriana Himinets
 
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptxГорбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptxOlgaDidenko6
 
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfатестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfhome
 
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняПроблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняtetiana1958
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxOlgaDidenko6
 
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdfІваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdfhome
 

Recently uploaded (14)

Defectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptxDefectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptx
 
Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війніРоль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
 
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptxоцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
 
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.pptpsychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
 
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.pptаналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
 
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна ГудаБалади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
 
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptxГорбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
 
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfатестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
 
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняПроблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdfІваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
 
Габон
ГабонГабон
Габон
 

120

  • 1. 2 Розробка уроку з географії для 8 – го класу Урок № Тема. Поверхневіводи. Основнірічкові басейни та їх характеристика. Дата: Клас: Дидактична мета: забезпечити в ході уроку засвоєння та усвідомлення учнями навчального матеріалу, щодо характеру гідрографії України; основнихрічкових басейнів, водного режимуУкраїни. Очикуванірезультати: після цього уроку учні зможуть:  називати річкові басейни України;  показувати на карті річки, озера, лимани, водосховища, канали;  характеризувати загальні риси гідрологічного режиму та роботирічок;  аналізувати природніумови річкових басейнів, а також господарське використання річок; Тип уроку: урокзасвоєння знань План уроку 1. Організаційно – психологічнийетап. ( 2 хв.) 2. Етап підготовкидо активного, свідомого засвоєннязнань. ( 10 хв.) 2.1 Мотивація навчальної діяльностіучнів (6 хв. ) 2.2 Актуалізація знань ( 4 хв. ) 3. Етап засвоєння новихзнань. ( 20 хв.) 4. Етап закріплення знань. ( 8 хв.) 5. Етап задання домашнього завдання: (5 хв.) 5.1 Інструктаж про виконання ( 2 хв.) 5.2 Різнорівневе домашнє завдання ( 3 хв.) Методи уроку: 1. Словесні: розповідь вчителя з елементами бесіди, евристична бесіда з класом, пошуковий, інформаційно-повідомляючий, частково- пошуковий.
  • 2. 3 2. Наочні: робота з мультимедійним устаткуванням, складання діаграм, робота з ілюстраціями підручника. Практичні: роботаз картками, текстом підручника, комп’ютером. Обладнання: 1. Кобернік С.Г., Коваленко Р.Р. Географія: підручник для 8 класу загальноосвітніх навчальних закладів.- Київ:Літера ЛТД, 2016 2. Атлас. Фізична географія України, ДНВП « Картографія » ,2017 3. Мультимедійне устаткування Оцінюється на уроці засвоєння знань: 1. Пізнавальна діяльність учнів протягом уроку. 2. Вміння аналізувати гідрологічний режим водних артерій України. 3. Вміння узагальнювати вивчений матеріал, логічно та послідовно висловлюватись та викладати свої думки. Хід уроку 1. Організаційно – психологічний етап. (2 хвилини) Мета етапу: створення умов для організації діяльності учнів на конструктивному та творчому рівнях протягом уроку, психологічне налаштування учнів на активну пізнавальну діяльність. Завдання: мобілізація учнів, формування відповідального ставлення до навчання, створення умов для активної діяльності у системах « учитель – учень», « учень – учень» Учитель :  Доброгодня, я рада вас всіх бачити сьогодні. На нас чекає надзвичайно цікава робота, яка допоможене тільки краще зрозуміти розподіл водних ресурсів України, а також допоможе оволодіти навичками
  • 3. 4 активної дослідницької роботишляхом постановкипитання та його вирішення. Досягатицього ми будемо за рахунок самостійного пошуку знань та визначення способів діяльності, які допоможуть нам вирішити визначені проблеми. 2. Етап підготовки до активного, свідомого засвоєннязнань ( 10 хвилин) Мета етапу: Організувати і спрямувати пізнавальну діяльність учнів, підготувати їх до засвоєння нових знань. Формувати цілеспрямований характер навчальної діяльності учнів. Продовжити формування уміння визначати мету й обирати конкретні засоби її досягнення. 2.1 Мотивація навчальної діяльності (5 хвилини) Метод: евристична бесіда з класом та роботи з картками та мультимедійним устаткуванням ( слайд презентації № 3 ) Учитель: Ще в шостому класі ми з вами вивчили елементи річкової долини, давайте пригадаємо з яких частин вона складається, для цього виконайте завдання за малюнком ( слайд презентації № 3 ), вам необхідно знайти відповідності між цифрами та елементами річкової долини, назви ви знайдете на картці № 1 « Елементи річкової долини» ( Дод. А)
  • 4. 5 2.1 Актуалізаціянавчальноїдіяльності ( 4 хвилини) Метод: евристичнабесіда з класом Учитель: Як ви уже зрозуміли сьогодніна уроціми будемо говоритипро водисуходолу, які також називаються ще поверхневимиводами і темою сьогоднішньогоурокубуде « Поверхневі води. Основнірічкові басейни та їх характеристика» План роботипредставлено на слайді ( слайд презентації№ 4 ) План 1. Поверхневі водита їх склад 2. Основнірічкові басейни та їх характеристика 3. Падіння і похил річки Учитель: Діти , будь – ласка спробуйтевизначити мету нашого уроку Учні:  Дати характеристику основним водним басейнам, їх особливостям.
  • 5. 6  Навчитися вираховуватипадіння та похил річки Учитель: Ви правильно визначили мету нашого уроку, але мені хотілося б додати, що на уроці ми повинні навчитися аналізувати природні умови річкових басейнів, та визначати також , як ці природні умови визначають господарський розвиток території. 3. Етап засвоєння знань ( 20 хвилин) Мета етапу: Сформуватиусвідомлення учнями гідрологічного режимурічок, видів поверхневих вод України . Вдосконалюватизасвоєння учнямиметода відтворення матеріалу який вивчається. На підставі отриманих знань удосконалювати оволодіння навичками роботиз текстом підручника, уміння аналізувати та узагальнювати матеріалу. Формувати вміння вільно висловлювати свої думки. Учитель: З планом роботи ви уже познайомилися, зверніть увагу, що два питання суто теоретичні, а питання номер три, є практичним, таким чином ми здійснюємо підготовку до ДПА з географії в 9 – му класі. ( слайд презентації№4) План 1. Поверхневі водита їх склад 2. Основнірічкові басейни та їх характеристика 3. Падіння і похил річки 1. Поверхневі води та їх склад Шляхом розповідівчителя з елементами бесіди та роботиз мультимедійним устаткуванням Учитель: Перед вами схема яка називається « Поверхневі водиУкраїни» ( слайд презентації№ 5) Відтворіть, будь – ласка, цю схему в зошиті та заповніть пропущене. Але на початку, давайте пригадаємо які саме види поверхневих вод ви знаєте.
  • 6. 7 Учні:( усна відповідь) Поверхневі води 1. Річки 4. Болота 2. Озера 5.Струмки 3. Водосховища 6. Джерела Учитель: Виконуйте будь – ласка завдання, схему відтворюйте в зошиті, через дві хвилини ми це перевіримо.  Перевіряємо, для цього прочитайте те що ви написали в зошиті і порівняйте зі схемою, яка є на екрані ( слайд презентації№ 6 )  Дайте відповідь на питання : Чим водосховищавідрізняються від озер? Учні: Озера – це природнаводойма, а водосховище штучна Учитель: Як ви зрозуміли з попередніх завдань сьогоднінас найбільше будуть цікавити річки, як основначастина поверхневих вод України, а отже ми переходимо до другого пункту нашого плану, а саме річкових басейнів. 2. Річкові басейни Шляхом евристичної бесідиз класом Учитель: Давайте повернемось до малюнка « Елементи річкової долини» (слайд презентації№ 7) Уявіть, що це якась територія яка обмежена підвищеннями рельєфу , перелічите ті елементи які входять до неї. Учні: Річка, всі її притоки, виток річки, гирло річки. Учитель: Я пропонуювам продовжитиречення ( слайд презентації№ 8)  Річковий басейн – це територія звідки річка та……… збирають…..  Відтворіть, будь – ласка, це визначення в зошиті (слайд презентації№9) Річковий басейн – це територія звідки річка та всі її притокизбирають воду ( визначення записується в зошит) Учитель: На уроках географії в шостомукласі ми з вами вже говорилипро річкові басейни, але в більш широкому розумінні, ми називали їх по назві океану, або моря в які впадає та чи інша річка. Користуючиськартою атласу
  • 7. 8 ( стор.10- 11), « Фізична карта України», визначте, які основнірічкові системи є в Україні,називаючибасейн моря , океану до якого вони належать. Учні: 1. Дніпро, басейн Чорного моря, Атлантичного океану 2.Дністер, басейн Чорного моря, Атлантичного океану 3. Дунай, басейн Чорного моря, Атлантичного океану 4. Південний Буг, басейн Чорного моря, Атлантичного океану 5. Сіверський Донець, басейн Азовського моря, Атлантичного океану 6. Західний Буг, басейн Балтійського моря, Атлантичного океану Шляхом роботиз мультимедійним обладнанням . Учитель: Виділяючи річкові басейни ми повинні розуміти, що термін річковий басейн можна використовуватидля позначення території, обмеженої притокамипевної річки. Так до басейну Дніпра входить територія звідки Дніпро та всі його притоки збирають воду, відповідно виділяють річкові басейни Дністра, Сіверського Донця та інших річок. Для характеристики таких воднихбасейнів існує спеціальний план з яким ви можете познайомитись скориставшись карткою № 2 ( Дод. В) Ці картки індивідуальні, підпишіть їх , уважно прочитайтеінструкцію і приготуйтеся до роботиз мультимедійним обладнанням, ваша задача заповнитипропущені місця, оцінки отримає кожен учень. Роботаз уроком № 23 Мультимедійного підручника Фізична географія України, 8 клас: Методичний посібник/ під редакцією Барди О.В., Лиса Ю. В. - Рівне: ПП « Контур плюс», 2009.- компакт- диск, рекомендовано МОН України ( Лист МОН України від 24.12.08 р. № 1/ 11 – 6526) Учитель: Ви мали змогуознайомитись із річковимибасейнами України, побачивши мальовничу природута особливостірічкових долин. А щоб продовжитироботуі перейти до практичної частини, нашого уроку, нам знадоблятьсядеяківідомості з заповненої таблиці, тому ви здастеїї трошечки пізніше. А ми переходимо до пункту 3 нашого плану.
  • 8. 9 3. Падіння і похил річки. Шляхом роботиз Фізичною картою України, та аналізу табличних даних ( Дод. В) Учитель: Отже, ми зараз будемо працювати з річкою Південний Буг. З вашої таблиці нам знадоблятьсяданні про довжину річки ( 806км.) Тепер скористуємось Фізичноюкартою України ( Атлас, стор. 10 – 11) і визначемо висоту витоку ( 321 м), висота гирла дорівнює 0м. ( Дністровський лиман Чорного моря, рівень моря – 0 м) А тепер підрахуйте падіння річки, тобто різницю між висотоювитоку і гирла. ( Падіння Південного Бугу дорівнює 321м.) Похил річки- це відношення падіння річки до її довжини. Тобто похил річки розраховується заформулою: Пор.= Пр. : Др ( м/км) , де Пор. – похил річки; Др – її довжина Підрахуйте похил річки Пд. Буг на зворотнійсторонівашої таблиці і здайте мені через три хвилини. Порівняємо результати: Пор. Пд. Буг = 321: 806 = 0,4 м/ км, що доводить, що річка Пд. Буг має рівнинний характер течії. Ваша діяльність протягом урокубула дуже плідною, це дає змогу стверджувати, що тепер ви дійсно засвоїлиматеріал , щодо основних характеристик гідрологічного режиму річок. Докладне вивчення особливостейрічковихбасейнів - це матеріал наступних уроків. 4. Етап закріплення знань ( 8 хвилин) Мета етапу: Закріпити знання , які були отримані протягом урокуі можуть бути використаніучнями у подальшомусамостійному опрацюванні нового матеріалу. Учитель: Метод: самостійна роботаз картками з подальшим колективним обговоренням отриманихрезультатів. Для закріплення вивченого матеріалу я пропоную вам виконати тест на картці № 3, а правильність його виконання ми перевіримо за 3 хвилини в класі. ( Додаток Б )
  • 9. 10 - Обговорення результатів роботи Учитель :  Давайте повернемось до початку уроку, щоб згадати яку мету і завдання ми ставили перед собою Метод: бесіда з класом. 5. Етап задання домашнього завдання ( 5 хвилин) 5.1 Інструктаж учителя, щодо виконання домашнього завдання ( 2 хвилини) 5.2 Різнорівневе домашнє завдання( 1 хвилина) Мета етапу: повідомлення учням домашнього завдання, роз’яснення методики його виконання, мотивація. Підведення підсумків уроку. Учитель : Диференційоване домашнє завдання 1. Опрацювати текст підручника параграф 21, сторінка 106 – 111 , звертаючи увагу на питання після тексту , сторінка 111 - Потрібно уважно прочитати текст підручника, звернути увагу на відновлення міста, з метою аналізу його в ході самостійної роботи. 2. Підготувати тестові завдання для параграфу 21 – за бажанням Закінчення уроку
  • 10. 11 Додаток А Елементи річковоїдолини 1. Праві притоки – це річки які впадають в основнурічку праворуч за течією. 2. Гирло – місце де річка впадає в море, озеро, океан. 3. Ліві притоки – це річки які впадають в основнурічку ліворуч за течією. 4. Виток – місце де річка бере початок 5. Річище – це звивистезаглиблення у рельєфі по якому тече річка
  • 11. 12 Додаток Б Тестові завдання Тема: Основні річкові басейни Інструкція:  Тест складається з 5 питань, за які можна отримати 10 балів  В кожному питанні може бути 1, 2, 3 відповіді  Кожне питання – 2 балів 1. З наведеного переліку вибратирічковий басейн Харківської області… А. Басейн Дніпра Б. Південного Бугу В. Сіверського Донця Г. Дунаю 2. До поверхневих вод відносяться: А. Озера Б. Болота В. Моря Г. Мінеральні води Д. Струмки 3. З наведеного переліку вибратирічку, яка повністю знаходиться на території України. А. Дунай Б. Дніпро В. Південний Буг Г. Сіверський Донець 4. Назвіть пору року коли на більшості річок Українивідбувається повінь. А. Літо Б. Зима В. Осінь Г. Весна 5. Чи може бути падіння річки від’ємним числом, якщо падіння – це різниця між висотоювитоку і висотою гирла. А. Так Б. Ні В. В окремих випадках
  • 12. 13 Додаток В Характеристика річкових басейнів Інструкція:  Уважно прослухайте фрагментмультимедійногоуроку  За даними, які з’являютьсяна екрані, заповніть таблицю Назва Довжина Виток Гирло Напрям течії Режим Живлення Дніпро Сіверський Донець Південний Буг  Режим річки – це підвищення (повінь) і зниження( межень)рівня води протягом року.  Живлення - це процес поповненняводи в річці. Буває сніговим, дощовим, підземними водами, мішаним Прізвище, ім’я:_____________________________________________________ Клас:______________________________________________________________