1. Мүмкіндігі шектеулі балаларға арналған облыстықмектеп-интернаты
Teacher: N.Mukhammadinova
Тақырыбы:Weather “Seasons”.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:“What is the weather like today?” фразасынқолданып,
әңгімелесушіден ауа райы туралы ақпаратты сұрайбілу, Xx әрпі мен оның
транскрипциясыноқудағдысынқалыптастыру;
Дамытушылық:оқу ойындарынатарту арқылы қозғалыс қимылдарын
басқару білігін дамыту;
Тәрбиелілік:жауапкершілік, тәртіптілік, жеке басын қадірлеу,
сыныптастарыныңжетістіктеріне қуану және сәтсіздіктеріне ортақтасу
сезімдерін қалыптастыру.
Көрнекіліктер:пернетақта,CD-диск, карточкалар.
Сабақтың түрі:ашық сабақ
Сабақтың барысы:
I.Organization moment.
- Good morning,pupils!
- Good morning,teacher!
- Who is on duty today?
- I’m on duty today.
- Who is absent?
- All are present/ … is absent
- Whatdate is it today?
- Todayis the 8th of April.
- Whatday is it today?
- Todayis Friday.
II.Checking –up the homework.
- Now, children, let’s check- up your home task.
- Whatis your homework?
- Write and learn the words.
- Who is ready?
- May I?
- Please.
III. Phonetic drill.
- Ok,pupils. Look at the blackboard. Thisis our small phonetic drill. At 1st I’ll
read. Listen to me.
SSpprriinngg iiss ggrreeeenn ffiinndd tthhee wwoorrddss wwiitthh
2. SSuummmmeerr iiss bbrriigghhtt ssuucchh ssoouunnddss aass:: XXxx [[kkss]] ffooxx,, ssiixx
AAuuttuummnn iiss yyeellllooww
WWiinntteerr iiss wwhhiittee
- Repeat after me.
- Who wantsto read?
- May I?
- Please.
IV. Introducing with new words.
-Now children let’s learn the new words of our today’s lesson. At first I’ll read,
then you repeat after me.
rraaiinnyy-- [[‘‘rreeiinnii]]
wwiinnddyy-- [[‘‘wwɪɪnnddɪɪ]]
ssnnoowwyy-- [[‘‘ssnnǝǝƱƱɪɪ]]
ssuunnnnyy-- [[‘‘ssʌʌnnɪɪ]]
cclloouuddyy-- [[‘‘kkllaaƱƱddɪɪ]]
WWhhaatt iiss tthhee wweeaatthheerr lliikkee ttooddaayy??
Open your vocabulary books and write down the new words.
V. Warm-up.
ЗЗаатт еессііммннеенн ссыынн еессіімм жжаассааллуу жжооллыы
rraaiinn--rraaiinnyy
cclloouudd--cclloouuddyy
ssnnooww--ssnnoowwyy
wwiinndd--wwiinnddyy
ssuunn--ssuunnnnyy
Ex-2. Read and translate.
4. _____ is greenand cool.
_______ is bright and hot.
______ is yellow and wet.
______is white and cold
Spring is greenand cool.
Summer is bright and hot.
Autumn is yellow and wet.
Winter is white and cold.
VIII. Physical exercise.
T: Now, stand up, pupils. Let’sdo our physical exercise.
OOlliivveerr,, OOlliivveerr,, OOlliivveerr TTwwiisstt,,
LLooookk aatt mmee aanndd ddoo lliikkee tthhiiss..
OOnnee,, ttwwoo--llooookk aatt yyoouurr sshhooee..
TThhrreeee,, ffoouurr--llooookk aatt tthhee fflloooorr..
FFiivvee,, ssiixx--ppiicckk uupp tthhee ssttiicckkss..
SSeevveenn,, eeiigghhtt--ssttaanndd uupp ssttrraaiigghhtt..
NNiinnee,, tteenn--lleett’’ss ppllaayy tthheenn!!
IX. Givingup homework.
- Your homework for the next time Ex-4 learn the song and new words.
X. Putting marks.
Your mark is excellent.
Your mark is good.
Your mark is sad.
XI. Conclusion
- Stand up. Thelesson is over. Good bye.