2. A) A 3-Floors Commercial Building with an area of 16x20 meters per floors, where 20m fronting
the street and 10% of area to be utilized as stairways/hallways. Using the dimension method
calculation, provide the following; Loads Calculations per floor, Application of Demand factor,
Feeder Conductor and Protection size per floor, & Over-all main feeder size.
Ground floor occupied as Store;
* Assume 80% of lighting as continuous load
* Small Appliances - 12kW
* Show Window - 5 meters
* Signage load
* ACU, 8 units of 2HP
2nd and 3rd floor occupied as Offices;
* General Lighting
* Small Appliances - 10kW
* ACU, 12 units of 1Hp
Administration (to serve all tenants);
* 5A Fire Alarm System
* 1 1/2 Hp Water Pump
* Stairways/ Hallways Load
3. Gen. Lighting:
Area = 16x20 = 320m²
90% x 320 = 288m²
10% x 32 = 32m²
(288m² x 33VA/m²) x 1.25 = 9,504VA
20% x (288m² x 33VA/m²) x 1.00 = 1,901VA
GL-total = 11,405VA
GROUND FLOOR (STORE):
Small Appliances: 12,000VA
5m x 200VA/0.3m = 3,333.33VA
Show Window:
Sign Load: 1,200VA
ACU’s:
8 x 12A x 230V = 22,080VA
Application of Demand Factor:
Gen. Lighting: 11,405VA
Small Appliances: 12,000VA
Total = 23,405VA
I Total = 36,755VA/230V
= 159.80A
Feeder Conductor Size:
I = 159.80A + (Largest Motor x 25%)
I = 159.80A + (12 x 25%)
I = 162.8A
*Use 2 - 60mm² THHN/THWN Copper Wire @ 50mmᴓ PVC pipe
Feeder Protection Size:
I = 159.80A - 12 + (12 x 250%)
I = 177.8A
*Use 1 - 200AT MCCB, 2P, 230V, 60Hz.
1st 3,000VA @ 100% = 3,000VA
Remainder @ 35%:
23,405VA – 3,000VA = 20,405VA
20,405VA x 35% = 7,141.75VA
Other loads:
Show Window: 3,333.33VA
Sign Load: 1,200VA
ACU’s: 22,080VA
Total Load connected= 36,755V
4. Gen. Lighting:
288m² x 39VA/m² = 11,232VA
2nd & 3rd FLOOR (OFFICE):
Small Appliances: 10,000VA
ACU’s:
12 x 8A x 230V = 22,080VA
Application of Demand Factor:
Gen. Lighting: 11,232VA
Small Appliances: 10,000VA
Total = 21,232VA
I Total = 31,461.2VA/230V
= 136.78A
Feeder Conductor Size:
I = 136.78A + (Largest Motor x 25%)
I = 136.78A + (8 x 25%)
I = 138.78A
*Use 2 - 50mm² THHN/THWN Copper Wire @ 40mmᴓ PVC pipe
Feeder Protection Size:
I = 136.78A - LM + (LM x 250%)
I = 136.78A - 8 + (8 x 250%)
I = 148.78A
*Use 1 - 150AT MCCB, 2P, 230V, 60Hz.
1st 3,000VA @ 100% = 3,000VA
Remainder @ 35%:
21,232VA – 3,000VA = 18,232VA
18,232VA x 35% = 6,381.2VA
Other loads:
ACU’s @ 100%: 22,080VA
Total Load connected= 31,461.2VA
5. Fire Alarm System:
5A x 12V = 60VA
ADMINISTRATION:
Water Pump: 1 1/2HP
10A x 230V = 2,300VA
Application of Demand Factor:
Fire Alarm System @ 100%: 60VA
Water Pump @ 100%: 2,300VA
Stairways/ Hallway @ 100%: 576VA
I Total = 2,936VA/230V
= 13A
Feeder Conductor Size:
I = 13A + (Largest Motor x 25%)
I = 13A + (10 x 25%)
I = 15.5A
*Use 2 – 8.0mm² THHN/THWN Copper Wire @ 25mmᴓ PVC pipe
Feeder Protection Size:
I = 13A - LM + (LM x 250%)
I = 13A - 10 + (10 x 250%)
I = 28A
*Use 1 - 40AT MCCB, 2P, 230V, 60Hz.
Stairways/Hallway:
32m² x 6VA/m² x 3 = 576VA
Total Load connected= 2,936VA
6. Ground Flr (L.O & C.O):
23,405VA
SERVICE ENTRANCE OVER-ALL:
Application of Demand Factor:
Main Feeder Conductor Size:
I = 429.18A + (Largest Motor x 25%)
I = 429.18A + (12 x 25%)
I = 432.18A
*from PEC table 3.10.1.16 (216.09A/225A)
Use 2 sets of 2- 100mm² THHN/THWN Copper Wire @ 50mmᴓ
PVC pipe each set
2nd & 3rd Flr (L.O & C.O):
21,232VA x 2 = 42,464VA
Sub-Total = 65,869VA
1st 3,000VA @ 100% = 3,000VA
Remainder @ 35%:
65,869VA – 3,000VA = 62,869VA
62,869VA x 35% = 22,004VA
Total (L.O & C.O) = 25,004VA
Loads connected= 2,936VA
Administration loads:
Over-all Other loads:
Ground Floor: Loads connected= 26,613.33VA
2nd & 3rd Floor:
Loads connected= 22,080VA x 2 = 44,160VA
Over-all Total Connected load = 98,713.33VA
I Total Connected = 98,713.33VA/230V
= 429.18 Amperes
7. B) Given the electrical lighting and power layout plan, legends and specifications of a two-storey
residential house with centralized air conditioning units and other special loads. Using the actual
calculation, provide the following; Loads Calculations, Load Schedules, Riser Diagram, & Main
Feeder Conductor and Protection size.
* ACU1- 1Hp, ACU2- 2Hp, ACU3- 1Hp, ACU4- 2Hp, ACU5- 1Hp
* Water Heater- 2kW
* Jacusi - 3kW
* Range - 2.5kW
8. Load Calculation (Per Circuit):
Circuit 1: (1Hp ACU)
1 x 746W = 746 x 1.25 = 932.5 or 950W
950W/230V = 4.13A
Circuit 2: (2Hp ACU)
2 x 746W = 1492 x 1.25 = 1,865 or 1,900W
1,900W/230V = 8.26A
Circuit 3: (Water Heater)
2000W/ 230 = 8.70A
Circuit 4: (1Hp ACU)
1 x 746W = 746 x 1.25 = 932.5 or 950W
950W/230V = 4.13A
Circuit 5: (2Hp ACU)
2 x 746W = 1492 x 1.25 = 1,865 or 1,900W
1,900W/230V = 8.26A
Circuit 6: (Convenience Outlet)
8 x (180W x 2) = 2,880W
2,880W/230V = 12.52A
Circuit 7: (Jacusi)
3000W/ 230 = 13.04A
Circuit 8: SPARE
Circuit 9: (Water Heater)
2000W/ 230 = 8.70A
Circuit 10: (Convenience Outlet)
8 x (180W x 2) = 2,880W
2,880W/230V = 12.52A
Circuit 11: (1Hp ACU)
1 x 746W = 746 x 1.25 = 932.5 or 950W
950W/230V = 4.13A
Circuit 14: (Lighting Outlet)
36 x (40W) = 1,440W
1,440W/230V = 6.26A
Circuit 13: (Convenience Outlet)
7 x (180W x 2) = 2,520W
2,880W/230V = 10.96A
Circuit 15: (Water Heater)
2000W/ 230 = 8.70A
Circuit 16: (Lighting Outlet)
30 x (40W) = 3,000W
3,000W/230V = 13.04A
Circuit 17: (Lighting Outlet)
15 x (100W) = 1,500W
1,500W/230V = 6.52A
Circuit 12: (Convenience Outlet)
7 x (180W x 2) = 2,520W
2,880W/230V = 10.96A
Circuit 18: (Lighting Outlet)
40 x (40W) = 1,600W
3,000W/230V = 6.96A
Circuit 19: (Range)
2500W/ 230 = 10.87A
How presentation will benefit audience: Adult learners are more interested in a subject if they know how or why it is important to them.
Presenter’s level of expertise in the subject: Briefly state your credentials in this area, or explain why participants should listen to you.
Lesson descriptions should be brief.
Example objectives
At the end of this lesson, you will be able to:
Save files to the team Web server.
Move files to different locations on the team Web server.
Share files on the team Web server.