урок вікритий. фізичні властивості основ. хімічні властивості лугів
1. Тема: Фізичні властивості основ. Хімічні властивості лугів
Цілі уроку: ознайомити учнів з фізичними властивостями основ; закріпити знання про
класифікації основ на розчинні й нерозчинні; розширити знання учнів про хімічні властивості
класів неорганічних сполук на прикладі основ; показати дію лугів на індикатори; розвивати
навички складання рівнянь хімічних реакцій на прикладі хімічних властивостей лугів.
Освітня мета: закріпити знання про основи, визначити особливості їх
складу та назв, розглянути фізичні властивості основ і
ознайомитися з класифікацією основ по їх розчинності;
сформувати вміння складати формули основ, давати їм
назви та вміння виявляти луги за допомогою індикаторів;
вивчити хімічні властивості лугів, розглянути правила
техніки безпеки під час роботи з лугами,
розвивати навички складання рівнянь хімічних реакцій;
Виховна мета: виховувати витримку, уміння співпрацювати
та об’єктивно оцінювати свою роботу та роботу інших учнів;
сприяти формуванню наукового світогляду, ідей матеріальної
єдності світу, виховувати толерантне ставлення учнів у процесі групової
роботи.
Розвиваюча мета: активізувати пізнавальну діяльність учнів на всіх етапах уроку,
розвивати їх логічне мислення та творчі здібності,
продовжити формувати і розвивати прийоми розумової
діяльності (аналізу, порівняння, абстрагування, конкретизації).
Методи навчання: пояснювально-ілюстративні – бесіда, розповідь;
наочні – демонстрація, лабораторний дослід;
практичні – виконання завдань;
репродуктивні, частково – пошукові, творчі; інтерактивні.
Обладнання: таблиця розчинності, періодична система хімічних елементів
Д.І.Менделєєва, інтерактивна дошка, мультимедійний проектор, програмне
забезпечення - презентація до урокуMicrosoft PowerPoint, відео з Віртуальної
хімічної лабораторії, опорна схема.
Матеріали:основи, індикатори – універсальний і фенолфталеїн,
пробірки, хлоридна кислота, купрум(ІІ) сульфат.
Тип уроку: поглиблення й розширення знань, урок - мандрівка.
Форми роботи: розповідь учителя, демонстраційний експеримент,
лабораторні досліди, робота з опорною схемою.
Девіз уроку :,,Навчаємося не заради школи, а задля життя”
Сенека
(давньоримський філософ)
ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап. Привітання, перевірка готовності учнів до уроку. Доброго дня! Слайд 1.
Одного разу подорожній запитав у мудреця, яка сьогодні буде погода?
Мудрець відповів: - Така, яка мені подобається.
- Звідки ви знаєте, що вона буде саме такою, яка вам подобається?- запитав перехожий.
І мудрець відповів: - Усвідомивши, що неможливо отримувати те, що тобі подобається,
я навчився любити те, що буде. Тому я абсолютно впевнений,що буде та погода, яка
мені подобається!...
Я надіюсь, що наш час, проведений разом, буде таким, що сподобається вам і не пройде
непоміченим! Отож – до справи!
Девіз нашого уроку: Навчаємося не заради школи, а задля життя
1
2. ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Слайд 2. В своїй життєдіяльності людина зустрічається з основами у щоденному вжитку - для
виробництва цукру, будівельних матеріалів,твердого і рідкого мила, у мийних засобах, зубній
пасті,і навіть у ліках - засобах від печії. Тому важливо знати властивості цих речовин і
правила безпечного поводження з ними.
Оголошення теми і мети уроку. Тому тема нашого уроку - … Слайд 3.
А проведемо ми його у вигляді Мандрівки океаном Основ. Слайд 4.Маршрут мандрівки – на
дошці, а всі записи будемо проводити в бортовий журнал. За правильні відповіді ви будете
отримувати бали, які можна наклеїти в свій бортовий журнал. Чи готові ви до цієї подорожі ?
Ну а це ми зараз перевіримо!
ІІІ. Актуалізація опорних знань:
· Які класи сполук ви вивчили? Що таке оксиди? Кислоти? Як поділяються оксиди?
· Який клас неорганічних сполук називається основами? (Зачитують з слайда і записують
визначення)
· На які дві групи поділяються основи? (Розчинні (луги) й нерозчинні (малорозчинні))
З допомогою таблиці розчинності наведіть приклади розчинних і нерозчинних основ.
(П’ятеро-шестеро учнів по ланцюжку виписують на дошці формули основ.)
Основи – складні речовини, в молекулах яких атоми металів сполучені з однією або кількома
гідроксогрупами. Слайд 5.
Загальна формула основ Ме(ОН)n. Слайд 6.
ОН – гідроксогрупа, І – одновалентна
Наприклад: NaOH, Ca(OH)2, Al(OH)3
Назви основ: NaOH – Натрій гідроксид
Fe(OH)2 – Ферум(ІІ) гідроксид
Fe(OH)3 – Ферум (ІІІ) гідроксид
Робота за схемою «Класифікація основ» Слайд 7.
Основи
Слайд 8.Розчинні – луги Нерозчинні
LiOH, NaOH, KOH, Cu(OH)2, Fe(OH)3, Mg(OH)2
Ba(OH)2, Ca(OH)2.
Основи є хімічними протилежностями кислот Неорганічні основи ще називають гідроксидами,
тому що вони складаються з двох частин: атомів металічних елементів і гідроксигруп ОН. На
інтерактивній дошці демонструється слайд, на якому зображені з’являеться загальна формула основ.
На її основі записується визначення: основи – це складні речовини, які мають в своєму складі
атоми металів, з’єднаних з гідроксигрупою. Гідроксигрупа є одновалентною, тому число
гідроксигруп у складі основи дорівнює валентності металічного елемента. Назви гідроксидам
давати досить просто: назва складається з двох слів: перше – назва металічного елемента, а
друге – слово ,, гідроксид’’. Якщо металічний елемент може виявляти декілька валентностей,
то в назві також вказується його валентність римськими цифрами в дужках. Наприклад: NaОН
– натрій гідроксид; Fe(ОН)3 – ферум (ІІІ) гідроксид.
Розповідь учителя супроводжується демонстрацією слайду з відповідною інформацією.
І зупинка – Рифи формул. – Слайд 10.задання на слайді.
1.Складіть формули гідроксидів : - алюмінію; - калію; магнію; - стануму( ІІ ); Слайд 11.
2. Випишіть основи та назвіть їх: Слайд 12.
IV. Вивчення нового матеріалу
2
3. ІІ зупинка – Інформаційна гавань. – Слайд 13.
робота з підручником, Слайд 14.
заповнюємо фізичні властивості основ. Слайд 15.
Розчинні основи називають лугами .
Луги – тверді речовини ;
- білого кольору;
- без запаху;
- милкі на дотик;
- добре розчинні у воді і спирті.
При розчиненні у воді лугів виділяється велика кількість теплоти і розчин
розігрівається. Тверді гідроксиди Натрію і Калію настільки гігроскопічні
(поглинають газувату воду з повітря), що на повітрі розпливаються. На відміну від всіх
лугів, кальцій гідроксид (гашене вапно) малорозчинний у воді. Його насичений розчин
називають вапняною водою, а суспензію у воді називають вапняним молоком.
Нерозчинні гідроксиди – тверді речовини;
- різного кольору;
- без запаху;
- не проводять електричний струм;
- не притягуються магнітом;
- не розчиняються у воді.
Учитель демонструє зразки основ: Сu(ОН)2 - блакитного кольору, Fе(ОН)3 - бурого,
Nі(ОН)2 – блідо-зеленого, Сr(ОН)3 - сіро-зеленого. Учні роблять в зошиті узагальнюючу
схему.
ІІІ зупинка – Затока безпеки – на слайдах інформація. Слайд 16.
Правила техніки безпеки під час роботи з лугами
Луги — милкі на дотик, дуже їдкі, роз’їдають шкіру, тканини, папір та інші матеріали ,
спричиняють серйозні опіки шкіри і слизових оболонок. За цю властивість їх називають
їдкими лугами.
NаОН — їдкий натр КОН — їдке калі. Кристалічні їдкі луги, що потрапили на шкіру,
Слайд 17-19. спричинюють опіки- виразки, що довго не загоюються, тому їх не можна брати
руками, а тільки пінцетом.
Якщо ж розчин лугу все ж таки потрапив на шкіру, необхідно відразу ж змити його великою
кількістю води, aж доки зникне відчуття милкості, потім нейтралізувати розчином борної
кислоти (Н3 ВО3). При роботі з лугами особливо потрібно берегти очі, тому рекомендується
одягати захисні окуляри. Слайд 20.
ІV зупинка – Бухта експериментальна. – Слайд 21.
1. Лабораторна робота № 3. Дія лугів на індикатори
Відео дослід з Віртуальної лабораторії. Слайд 22.
На основі спостережень заповнюємо таблицю. Слайд 23.
Індикатор
Середовище
Лакмус Метилоранж Фенолфталеїн
Нейтральне фіолетовий оранжевий безбарвний
Кисле червоний рожевий безбарвний
Лужне синій жовтий малиновий
3
4. Висновок. У розчинах лугів метиловий оранжевий набуває жовтого забарвлення, лакмус -
синього, фенолфталеїн - малинового. Отже, розчини лугів можна визначити з допомогою
специфічного індикатора - фенолфталеїну.
V зупинка – Течія лугів. – Слайд 24.
Хімічні властивості лугів Слайд 25.
Припустіть, які хімічні властивості проявлятимуть основи.
1) Взаємодія з кислотами.
2) Взаємодія з кислотними оксидами.
Додаємо:
3) Взаємодія із солями.
І за цим планом будемо вивчати властивості основ.
Демонстрація
Відео дослід з Віртуальної лабораторії.
Дослід 1. Взаємодія лугів з кислотними оксидами
- Яку ознаку реакції спостерігаємо? (Випадіння осаду) Записуємо рівняння реакції:
CO2+Ca(OH)2→CaCO3+H2O
Укажіть тип реакції. (Реакція обміну)
Демонстрація.
Дослід 2. Взаємодія лугів з кислотами
· Як називається ця реакція? (Нейтралізації)
· Яка речовина допоможе побачити, що реакція відбулася? (Індикатор)
У пробірку наливаємо NaOH і додаємо фенолфталеїн.
А потім по краплях знебарвлюємо розчин хлоридною кислотою. Пропонуємо учням записати
рівняння реакцій:
NaOH+HCl→NaCl +H2O
Демонстрація. Дослід 3. Взаємодія лугів із солями
У пробірку наливаємо CuSO4 потім по краплях додаємо розчин їдкого натру.
- Які ознаки реакції спостерігаємо? (Утворення нерозчинного осаду)
Запишемо рівняння реакції:
CuSO4+2NaOH→NaSO4+Cu(OH)2↓
Динамічна пауза Слайд 26.
Використання основ – робота в групах – «Розумний куб»: Слайд 27.
Учні по черзі кидають кубик і відповідають на запитання, що написане на гранях.
Після роботи в групі – узагальнюють матеріал, розповідаючи усьому класу.
Са(ОН)2 Слайд 28-30.
• Будівництво, цукрова промисловість, зубні пасти, підбілювання дерев,
щоб захистити від шкідливих комах.
NаОН
• Виготовлення твердого мила, паперу, ліків, штучного волокна, миючих
засобів, шкіряній промисловості, очищення нафти .
КОН
• Виготовлення рідкого мила, електроліт.
АІ(ОН)3
• Ліки від печії, зубні пасти.
V. Закріплення вивченого матеріалу
4
5. VІ зупинка – Мис засвоєння. Слайд 31.
Основи – тверді речовини, основи нерозчинні у воді, розчинні основи – луги.
Луги милкі на дотик, роз ’їдають багато матеріалів, спричинюють опіки
шкіри і слизових оболонок, вражають очі.
NaOH - Їдкий натр, KOH - їдкий калі.
Працювати з лугами слід обережно, при попаданні на шкіру змити водою і
обробити слабким розчином борної чи оцтової кислоти, промити водою.
1. Закінчити речення: Слайд 32.
1. Основи поділяються на… (розчинні і нерозчинні)
2. Розчинні у воді основи називаються… (луги)
3. Працювати з лугами потрібно обережно, бо вони речовини дуже … (їдкі)
4. На доти луги… (милкі)
5. При потраплянні на шкіру лугів, їх необхідно нейтралізувати розчином …
(кислоти)
6. Основи в своєму складі містять групу… (гідроксогрупу -ОН)
7. Кількість гідроксогруп залежить від … (валентності металу)
8. Специфічним індикатором, який виявляє луги – є… (фенолфталеїн)
9. Фенолфталеїн у лужному середовищі змінює колір на …(малиновий)
10. Реакція взаємодії основ з кислотами називається реакцією….
(нейтралізації)
2. Заповнити порожні графи – на слайді Слайд 33. (взаємоперевірка Слайд 34.
3. Заповнити картку відповідними оксидами і основами: (додаткове завдання)
Скласти сенкан про основи Слайд 35.
VI. Рефлексія. Підбиття підсумків уроку. Слайд 36.
· На уроці я:
· я дізнався…
· я зрозумів…
· я навчився…
· самим цікавим для мене було…
· найбільші труднощі я відчув…
· я не вмів, а тепер умію…
· я змінив своє ставлення до…
· на наступному уроці я хочу…
VІI. Домашнє завдання Слайд 37.
Індивідуальне завдання: §11, впр. скласти Сенкан про основи чи луги.
Листівка напам′ять – кожній групі створити колаж про основи.
Дякую вам за те, що ви з цікавістю брали участь у пригодах – мандрівці Слайд 38.
океаном ОСНОВ! Сподіваюся, що знання, вміння, отримані сьогодні,
знадобляться вам в житті. То ж успіхів вам у житті і у вивченні чарівної та
дивовижної науки хімії!!!
Структура уроку
5
6. 1. Організаційний етап ………………..…………………….……….1 хв.
2. Мотивація навчальної діяльності ………………….….……….2 хв.
3. Актуалізація опорних знань ….……………….……………………3 хв.
4. Вивчення нового матеріалу …………………………..……………20 хв.
а) фізичні властивості основ;
б) правила техніки безпеки під час роботи з лугами;
в) виявлення основ;
г) хімічні властивості лугів;
Динамічна пауза або Психологічна хвилинка ………..…………….1 хв.
д) використання основ – робота в групах.
5.Закріплення та узагальнення знань……………………………. 15 хв.
6. Рефлексія. Підбиття підсумків уроку ………………………....3 хв.
7. Домашнє завдання……………………………….……………….…1 хв.
6
7. 1. Організаційний етап ………………..…………………….……….1 хв.
2. Мотивація навчальної діяльності ………………….….……….2 хв.
3. Актуалізація опорних знань ….……………….……………………3 хв.
4. Вивчення нового матеріалу …………………………..……………20 хв.
а) фізичні властивості основ;
б) правила техніки безпеки під час роботи з лугами;
в) виявлення основ;
г) хімічні властивості лугів;
Динамічна пауза або Психологічна хвилинка ………..…………….1 хв.
д) використання основ – робота в групах.
5.Закріплення та узагальнення знань……………………………. 15 хв.
6. Рефлексія. Підбиття підсумків уроку ………………………....3 хв.
7. Домашнє завдання……………………………….……………….…1 хв.
6