1. GUIA DIDÀCTICA: Programa de ràdio
Fitxa resum
Títol
El nostre programa de ràdio
Autor
Grup “La volta al món”
URL
http://andreita92gm.wix.com/programa-de-radio
Any
2012
Idioma
Llengua catalana
Temàtica
Geografia i multiculturalitat, tolerància i respecte cap a cultures diferents
Requeriments tècnics
El primer de tot que necessitam són les eines necessàries per gravar un programa de
ràdio. En aquest cas, necessitariem tenir instal·lat a l’ordinador un programa de
gravació de veus, com per exemple, l’Audacity ja que també permet fer modificacions
a la veu gravada. També són necessaris alguns micròfons per poder gravar i sentir
millor la veu dels nostres alumnes.
Per pujar els podcasts necessitarem connexió a Internet i un compte a Podomatic, que
pot ser compartit entre tots els alumnes i el mestre.
Connexió a Internet per als que vulguin gaudir del programa de ràdio i tenir compte a
Wix.com per als creadors.
Descripció breu
Es tracta d’un conjunt de podcast penjats a Podomatic i enregistrats amb Audacity que
es col·leccionaran i temporalitzaran a la plana web Wix.com.
Hi ha una tasca, que explica que hem de fer i com per tal de crear el programa de
ràdio, al Wix de Projecte "La volta al món". Es tracta de seguir les passes que allà
s'indiquen i anar pujant els podcast corresponens al wix creat amb aquesta finalitat: El
nostre programa de ràdio.
Àrea de coneixement
Llengua catalana i castellana, educació artística.
Temporalització
En principi no hauria de durar tantes setmanes com grups s'hagin creat, per tal de que
tots els grups puguin fer una gravació.
2. Justificació i aportacions
Vivim en una societat on es mesclen moltes cultures i hem d’aprendre a ser tolerants
amb els altres encara que tinguin uns costums diferents. A més, vivim envoltats de
tecnologia i convivim diàriament amb ella, per aquesta raó volem atracar les noves
tecnologies als nens, oferint-los la oportunitat de participar i de gaudir-hi d'ella.
Objectius
Principal
- Avaluar els aprenentatges dels alumnes
- Avaluar la nostra tasca docent durant tot el projecte
Secundàris
- Conèixer el funcionament d'una plana web i crear-ne una.
- Autoavaluar els coneixements sobre altres cultures
- Autoavaluar si hem desenvolupat la tolerància i el respecte cap a altres cultures
- Entendre que totes les cultures són tan vàlides com la nostra
- Eliminar actituds de discriminació envers a altres persones per motius de
procedència, raça, religió, tradicions...
- Acceptar als altres tal com són
- Treballar conjuntament
Continguts
- Desenvolupament de la competència lingüística
- Reflexió sobre similituds i diferències entre cultures
- Recerques d’informació mitjançant les TIC.
- Treballar cooperativament
- Respectar als altres i les seves creences
- Creació de material propi mitjançant les noves tecnologies
Competències
-Tractament de la informació i competència digital
-Competència social i ciutadana
-Competència en el coneixement i interacció amb el món físic
-Competència cultural i artística
-Competència en aprendre a aprendre
-Competència comunicativa i lingüística
-Competència en autonomia i iniciativa personal
Destinataris
Està pensat per alumnes de segon cicle de primària (més aviat quart curs), però es pot
aplicar també a nivells superiors sense necessitat de moltes adaptacions.
Descripció detallada
El recurs consisteix en una plana web on s'organitzaran els diferents programes
radiofònics creats pels alumnes, en grup reduïts de 5 o 6 persones.
3. Els programes s'enregistraran mitjançant el programa gratuït Audacity, es retocaran
amb el mateix programa i després es penjaran a Podomatic. D'aquesta manera, en
format de podcast, poden ser inserits al nostre Wix.
Les passes, explicades al Wix de Projecte "La volta al món", són les següents:
- Crear els grups
- Decidir l'ordre d'emissió dels programes de cada grup.
- Decidir els continguts de l'episodi
- Distribuir les tasques
- Preparar prèviament el programa i els continguts d'aquest
- Enregistrar el programa
- Retocar-ho
- Penjar-ho a Podomatic.
- Inserir-lo en el Programa de Ràdio.
Formes d’ús
Les activitats estan dissenyades per ser treballades a classe mitjançant els ordinadors
portàtils que molts d'alumnes de les Illes Balears ja tenen gràcies al projecte
Xarxipèlag de les Illes.
En cas de que no sigui així, serà necessària una sala d'ordinadors amb un ordinador
per cada grup com a mínim.
Orientacions per al desenvolupament: abans, durant i després de l’activitat
Aquesta activitat és la darrera que els alumnes realitzaran sobre la unitat didàctica de
la multiculturalitat. Per aquest motiu considerem adequat fer un programa de ràdio per
a tancar el tema en el qual els alumnes puguin recopilar tots els coneixements que han
après en aquest temps i puguin compartir-lo en la xarxa.
Al llarg de l’activitat els alumnes treballaran aspectes de cooperació, treball conjunt, ús
de programes multimèdia, i sobretot la seva opinió sobre la multiculturalitat, la
diversitat i el respecte a les diferents cultures. Per tant, el programa de ràdio se
convertirà en un feed-back motivador, ja que els alumnes recordaran allò que han
après de manera lúdica i amb els companys, que són dos aspectes que faciliten i
afavoreixen l’aprenentatge.
Ja s’hauran fet prèviament:
- l’activitat inicial amb el Powerpoint on s’avaluaven els coneixements previs dels
alumnes
- els 7 projectes sobre països
- la webquest
- el vídeo-conte musicat
- el conte interactiu
De no ser així, no podrem avaluar amb els comentaris dels alumnes al programa de
ràdio si s'han assolit o no els objectius principals de tot el projecte "La volta al món".
4. Avaluació
S’anirà realitzant una avaluació sumativa en funció de com es vagin desenvolupant les
passes descrites anteriorment.
S'avaluarà principalment que:
- les opinions dels alumnes presentin, o no, respecte i empatia cap a les cultures de
les que parlen
- respectin les opinions, idees i creences dels seus companys
- valorin el treball cooperatiu
- l'enregistrament sigui correcte, clar i entenedor
S'avaluarà secundàriament que:
- no facin mal ús del llenguatge
- s'emprin el pensament lògic, la reflexió i el pensament crític
- les aportacions siguin bones, amb pes i fondament
Bibliografia i Webgrafia
http://www.cienciafacil.com/RadioCristal.jpg
http://4.bp.blogspot.com/_i4MJ-
OXxmYs/TLCaUAk4SEI/AAAAAAAAABE/RzSwb17d_BY/s1600/BETA.png
http://vexzau.files.wordpress.com/2010/10/alfa.jpg
http://3.bp.blogspot.com/-
p5eannB23FU/TZesdtnQYEI/AAAAAAAABwU/hmf06jFm5Zg/s1600/Apresenta
%25C3%25A7%25C3%25A3o2.jpg
http://2.bp.blogspot.com/_lPSvEdbDEpk/S9ld_uo8K7I/AAAAAAAAAe8/UWVBFltpZDY/
s1600/Greek_delta.png
http://us.cdn2.123rf.com/168nwm/slena/slena1010/slena101000037/8021304-radio-
red-ilustracion-de-grunge-de-dibujado-a-mano.jpg
http://2.bp.blogspot.com/-
EhdVDjPCsLE/Tmzh8BLWiBI/AAAAAAAAAC0/yYQqaxXrO3g/s1600/Dibujo.PNG
http://2.bp.blogspot.com/_jyzK0wFjjuQ/TOaa9CVpqkI/AAAAAAAAJLQ/aHzxdwtLnh8/s
1600/Kappel%2Ben%2Bla%2Bradio.jpg
http://1.bp.blogspot.com/-VYAPreNYwjA/TqWziJIQChI/AAAAAAAAAF4/bL-
1yYVF4NE/s1600/img072.jpg
http://imgs.majolo.com/33-hand-drawn-vintage-roberts-radio-illustration.png
http://www.cronicasnewspaper.com/ON%20AIR.jpg
http://www.macay.org/img/portal/radio-cover.jpg
http://25.media.tumblr.com/tumblr_l17ig8QNAa1qbe3lto1_r1_500.png