стрінками доброти пізнавальна конфенренція за творамив. о. сухомлинського
1. Департамент освіти і науки молоді та спорту
Кіровоградської обласної державної адміністрації
Знам’янська спеціальна загальноосвітня школа – інтернат І – ІІІ
ступенів
«Сторінками доброти»
Пізнавальна конференція
за творами В. О. Сухомлинського
4 клас
Підготувала та провела
вчитель початкових класів
спеціаліст вищої категорії
Щелованова Т. О.
м. Знам’янка
2013 – 2014 н. р.
2. Мета:ознайомитидітей з біографією та творчістю В. Сухомлинського;
учити художньо оформлюватисвої думки на папері за допомогоюслів;
оформлюватинайкращі людські риси, бажання жити серед краси i творити
красу та добро,показатироль казки в житті людини; виховувати доброту,
повагу до старших, любов до рідної землі.
Обладнання:комп'ютер, малюнки дітей, портретВ.Сухомлинського,
ілюстрації.
Хід уроку
I. Організаціякласу
Ось i вересень.
Пора достигання яблук.
Час глибоких думок i прозорої мудрості.
Мені зараз урок треба знову почати з Азбуки.
I творити його, як митець творить вірш чи музику.
II. Повідомленнятеми i мети уроку.
- Наш урок - незвичайний. Послухайте запис i скажіть кому він
присвячується.
(Застосування презентації у Movie Маkеr: життєвий шлях В. О.
Сухомлинського)
- Наш урокпро нього, учителя добраi краси, i його тема: «Сторінками
доброти».
- Сьогодніми здійснимо мандрівку творчоюспадщиноювидатного
письменника
педагога, В. Сухомлинського.
- Хто ж він В.О.Сухомлинський?
- Прочитайте про себе біографію В.О. Сухомлинського.(Застосування
презентації у Power Роiпt: біографія) |
Тест-перевірка
1. Коли народився великий педагог?
а)28 вересня 1918р.+
б)28 вересня 1920р.
в) 28 жовтня 1919р.
2. Де народився?
а) с. Веснянка
б) с. Василівці+
в) с. Васильки
3.Скілъки дiтей було в ciм'ї педагога?
а)4+
б)5
в)3
4.. Який iнститут вiн закiнчив?
а) Чернiгiвський
б) Н-Сiверський
3. в) Полтавський *
5. В якiй середнiй школi вiн працювавдиректором?
а) Н-Сiверськiй
б) Лизунiвськiй
в) Павлиськiй *
6. Коли помер видатний педагог?
а) 2 вересня 1970р. +
б) 2 жовтня 1970р.
в) 2 серпня 1970р.
ключик: абавва
- Творчість В. Сухомлинського сповненалюбов'юдо природи, до рідного
краю, до батьків. Василь Олександрович учив бачити прекрасне,
захоплюватися сонцем, небом, землею, бачити казку.
Учень:
Ми поїдемо до казки
IЦоб в оцю чудову мить
Зрозумiти, як прекрасно
Намна бiлiм cвіті жить.
Хай мине дитинствонаше
У мaєвi лiт
Не забудеться нiколи
Казки дивосвіт.
- Дiти, давайте пригадаємо казки, які ви вже прочитали.
Вiкторина казок
(читання з дошки і відповідний запис у кросворд)
- Якщо правильно вiдгадаєте, прочитаєте прiзвище автора цих казок.
1. Як називається казка, в якiй колюча тваринка знайшла свiтло? («Їжачок i
Свimлячок»)
2. У якiй казцi кiт грiє курча? («Як здuвувався Мурко»)
3. У якiй казцi мама хвалить дівчинку за смачний борщ?(«Чому мама так
хвалить?»)
4. Пiд яким деревом стояв зайчикi просив стиглих ягiд? («Заєць і горобина»)
5. У якiй казцi розповiдаєтьсяпро найдобрішу дочку? («Сьомадочка»)
6. У якiй казцi хлопчик образив маму? («Образливеслово»)
7 . У якiй казцi лелеки прощаються з Україною?(«Лилекі прилетіли»)
8. У якiй казцi аптекар подумав про хлопчика, що у нього недобресерце?
(«Кам'янесерце»)
9. У якiй казцi сестрипринесли яблуко для мами? («Яблуко в осінньому
саду»)
10. Як називається казка, в якiй батько дає настанови життя синам?
(«Батьківський заповіт»)
11. У якiй казцi дiвчатка побачили щось дивне на землi? («Колючка»)
12.У якiй казцi хлопчик сповістив бабусю, що настала весна? («Важлива
звістка»)
4. 13. У якiй казцi тварина спiвчуває птаховi? («Кріт і жайворонок»)
(Ключове слово Сухомлuнськай)
Хвилинка поезії
Вчитель
- З якої казки вiршованi рядки?
Деркач на батьківщину прилетів
Крильця i лапки потрудив,
Дорогаз Африки на північ розстелялась
Для птаха пiвнiч рiдною землею звалась.
(«Деркач і Кріт»)
Лялька Зоя дуже зажурилась
Ручка в неї вiдвалилась
Не журись, моя любима
Зав'яжуїї бинтом.
Будеш ти здоровазнов
(«Лялька з відбитою рукою»)
Жив маленький Горобчик
Був допитливий вiн хлопчик
Маму вiн про все питав
Про траву, дерева, став
Про водицю, землю пташку
I малесеньку комашку.
(«Горобчик і вогонь»)
Ось приїхала вже ненька
Не було її давненько
Дочкирадо її вiтають
Гарнi слова промовляють
(«Сьома дочка»)
5. Гра «Добрі вчинки»
Вчитель
- Я пропонуювам стати добримичарiвниками. Ви будете одинодному
передавати «мікрофон» і пригадувати, якi добрiсправизробили.
(відповіді учнів)
Робота в парах
- Прочитайте заповіді учнів і виберіть ті, по яким би ви хотіли б житии.
Заповіді учня
1. Я людина, я мушу дбати, щоб цвiла земля.
2. Сторiнки родусвого требазнати і свято оберігати:
- вартий пошани сивий волос i старенькийтихий голос;
- я люблю i шаную мaтip i батька;
- дай, Боже, щоб я виріс, у школі добревчився, щоб я батькові і ненці
добреприслужився.
3. Моя рiдна школа - святиня моя:
- я шаную, поважаю вчителя свого;
- буду гiдним скрiзь i всюди, щоб нести вам радiсть, люди;
4. О слово рiдне, що без тебе я?
5. Без пiснi, що спiвала мати, я навіть дня прожити би не зміг.
6. I рушник цей вишиваний, чи бабусин, а чи мамин, буду довго зберігати, з
ним повернусь я до хати.
7. Людей буду я любити, добро йласку їм чинити.
8. Любов i милосердя хай запанують у душi моїй.
9. Святимидля мене нехай стануть слова: «Людина людинi -друг».
- Скажiть, як треба жити на Землi.
- Запишiть своє€ правило на листочках .(Діти записують на листочках
правило, за якими прагнуть жити на Землi, прикрiплюють листки на дошціi.)
Висновок
- Дiти намагайтеся надалi робитиi примножувати добрiвчинки.
Iнсценiзацiя твору В. О. Сухомлинського
«Все безкоштовно»
Автор: Василько сидить за столом i щось странно записував€усвійзошит.
Мама:Що це ти так старанно пишеш?
Василько:Це я для Вас, мамцю, рахунок.
Мама:О, це вже мене зацiкавило.
Василько:Побачите, коли закiнчу.
Автор: Василько писав i дyмав: «Кожнапраця повинна оцінюватись. Чому я
повинен робити щось безкоштовно?От напишу рахунок, подам мамі і татовi
й стану таким чином грошiзаробляти. Розбагатiюi куплю собiвсе, що
заманеться»
Коли вiн списав цiлий аркуш, то показав мамі. Maма почала вголос читати.
Мама:Рахунок сина Василька мамi:
З рази принiс молоко - 30 коп.;
6. 5 разiв прибрав кухню - 50 коп.;
4 рази повитирав посуд-40 коп.;
7 разiв почистив взуття -70 коп.;
9 разів побавив сестричку- 90 коп.;
5 разiв допомiг бабусi - 50 коп.;
7 разів всiх порадував п'ятiрками -7а коп.;
З рази допомiг татовi ремонтyвати мій велосипед - 30 коп.;
разом iз татом розв'язав аж 5 цiкавюх задач додатково - 50 коп.
Усього разом - 4 грн. 60 коп.
Автор: Мама засміялась, коли прочитала цей дивний рахунок. А потім узяла
ручку і сказала.
Мама:I я тобi напишу свiй рахунок.
Василько:(здивовано).Ваш, мамцю, рахунок? Ви що, теж для мене щось
зробили?
Мама:Та так cобi, трішки...
Автор: Сiла мама за стiл i написала:
Рахунок мами Ганни синовiВасильковi:
9 poкiв для нього - варила їсти - 00 коп.;
9 років прала йому майки, трусики, шкарпетки, сорочки, штанці - 00 коп.;
47 штанів, сорочок,курточок зашила й залатала - 00 коп.;
105 ночейпросидiла коло нього, коли був хворий- 00-коп.;
зв'язала5 шарфів i пар шкарпеток - 00 коп.;
пришила 200гудзиків - 00 коп.;
розказала1000 казок- 00 коп.;
поцiлувала 50000 - 00 коп.
Усе разом - 0 грн. 00 коп.
Автор: Василько уважно прочитав рахунок.
Василько:Але, мамцю, чомуви скрізь написали 0 коп.?
Мама:Тому, що мама для своєї дитинивсе робить просто так, з любовi. Але
я можу тобi заплатити тi 4 грн. 60 коп., якi ти заробив.
Василько:Hi, мамцю, я все зрозумiв. Я не хочу жодної копiйки, бо Ваш
paxyнoк мав бути в мільйони разів більшим від мого. Дякую вам за науку.
Вчитель
- Яка головна мета твору.
- Що ж зрозумiв Василько? (Любов батькiв не вимiрюється грішми. Вона
дорожча за жuття)
- Отже, дiти повиннi любити батькiв , шанувати їх, допомагати їм
безкоштовно, а в старостіпіклуватися про них.
1 учень
Не лiнуйтесь робити добро
Лише зла не бажайте нiкoмy
Бо воно, як велика гора
Стане вам на шляховi земному.
I заступить навколишній cвiт,
7. Зробить серце жорстоким, холодним.
Ви з любов'ю живiть з юних лiт.
Будьте чуйними, веселими i добрими.
2 учень
I старайтесь робитидобро
День i нiч, i у кожну хвилину,
IЦоб серденько, як сонце цвiло,
Це хорошою робить людину!
Хай душа буде свiтлою в вас
Й променіться завжди добротою
3 учень
Йдіть робити добро! В добрий час!
I живiть в цьому cвiтi з красою.
Правда вcвiтi € дуже проста
Сонце землю теплом зiгрiває
А людину -її доброта
I любов у життiприкрашає.
Фiзкультхвилинка
Поклонися щодня батьковiнизенько,
Бо його серденько до твого близенько.
Поклонися щодня матepi ще нижче,
Бо її серденъко до твойого ближче.
Робота в групах
Складання прислiв'їв про доброту
Вчитель
- Я вважаю, що ви вироститедобримиi чуйними, а не такими, як
Хлопчик із казки В. О. Сухомлинського«Камінь». (застосування
презентаціїї:ілюстрація оповідання)
8. Учениця
Опустiла навколо земля
Вже не чути пiснi солов'я
I засохла над криницеювербиця
Джерельцев криницiпересталобитись
I вона тепер вже без води
Хто ж такої наробивбiди?
Вчитель
- До чого заклика€казка? (Казка заклика€ любити природу, не
завдавати їй шкоди.)
- А тепер подивiться на малюнок i скажiть, до якої вiн казки? (Застосування
презенmацiiу Power Роiпt: iлюсmрацiя дo оповiдання «Соловей i Жук»)
- Чи правий був соловей, який сказав, що спiв Жука не потрiбний нiкoмy?
l учениця
Соловейко весело в садочку
на камені все спiвав пiснi
Тут Жук рогатий прилетiвй подумав:
«А чи не заспiвать й менi?»
I загyдiв щосили: жу-жу-жу.
Тут Соловейко переставспiвати
I став такейому казати:
2 учениця
Твiй спiв нікому не потрiбний!
А Жук: «Жу-жу! Проце я
Дiвчинцi скажу».
А дiвчинка була кмiтлива
I дуже вipнo розсудила:
- Хай буде пiсня Солов'я,
Але нехай i Жук спiва,
Як же нам можна без Жука!
Вчитель
- Ми з вами пригадали казки В.Сухомлинського якiбули сворені у школi
радостi разом з учнями.
- Заплющить очii уявiть, що ви зараз€знаходитесь на одномуiз ypoків
В. Сухомлинського.Biн вам запропонував створитиказку пiд назвою
«Найрадiснiше i найсумнiше».
- А сонечко (казкове) iз творів Василя Сухомлинськогоiз своїмипромiнцями
буде зiгрiвати вас cвоїм теплом. (Діти самостійно складають казки.
Колективна перевірка)
Вчитель
- Ось i закiнчуєтъся наша невеличка мандрiвка сторiнками творчостi
В. Сухомлинського.
- Хоч цi казки i твори маленькi, але в них багато повчального:мудростi,
добра, чуйностi, справедливостi, високих почуттiв, любовiдо рiдної природи.
Підсумок
9. - Чомy ж ви навчились сьогоднiна уроцi?
1 учень
Сьогоднi на уроцi нас вчителька навчила
На прикладахвiдомих, як гарними намбуть,
Щоб ми кказки цi знали
I завжди пам'ятали,
Людьми росли старанними iдобрими були.
2 учень
Коли ти будеш добрим,
Про тебе люди скажуть.
Нiколи не забудуть про ввiчливiсть твою.
У школi i удома yciм давно вiдомо
Що добрих не народжують, а добрими стаютъ.
3 учень
А педагог вiдомий, земляк нам всім знайомий
Казок пронас багато хороших написав.
Ми їх читати будем,
Розкажемпро них людям.
Нехай yci навчаться будь добрими завжди.
Вчитель
- В. О. Сухомлинськийсклав десять правил для учнiв. Давайте зараз їx
прочитаємо i запам'ятаємо. (Застосування презенmацiїу Power Роiпt: правила
В. Сухомлинського)
НА ТВОЮ КНИЖКОВУ ПОЛИЦЮ
Бiблiотекар
- Казки - це дитинство людства i його мудрiсть. Читайте i слухайте казки,
легенди, пiснi, прислiв'я, приказки. Вивчайте казки, переказуйте. Нехай вони
iдуть по cвіту, нехай живуть серед нас i пiсля нас, хай виховують синiв i
дочок нашої землi, нашого народу, вчатъ, як треба по правдiжити.
Гра «Мiкрофон»
- Iнтерв'ю для газети «Знам'янський край»;
- Що вас вразило i здивувало у казках В. Сухомлинського.
(Відповіді дітей)
- Мене здивувало ...
- Мене зворушило ...
- Мене вразило ...
(застосування презентацiїу Power Роint: вuслiв)
1 учень
Як учив видатний педагог В. Сухомлинський: «Нехай над кожноюнашою
школою горить зоря любовi, запалювати яку,він навчав. Бо ж любов –
джерело життя».
Дiти (разом)
10. Хай на cвiтi живе краса
Хай на cвiтi живе любов
Хай на вcix голубi небеса
Сонце свiтить нам знов i знов...
У виконаннiдiтей лунає пiсня
(Застосування презентацiiу Power Роiпt: шкільне життя)
«Джерело життя»
(слова i музика Н. Михальчук)
Нашi дiти - це наша втіха,
Щастя, радiстъ іскорка сміху
Bci ми рiзнi - велика родина
Дай нам, Боже, любовi, терпiння.
Прuспiв
Джерело життя - це любов
Бiля тебе дитя - дай любов
Хай на cвiтi живе доброта
Мир i злагода землю вiтa.
Школа-радостi, мудростi дiм
Тепло й затишно хай буде в нiм
Тут чекають тебе, усмiхнись
Тут любов i надiя злились.