SlideShare a Scribd company logo
1 of 4
12 кл, астрономія урок № дата:
Тема: Випромінювання небесних світил. Методи астрономічних спостережень. Принцип
дії та будова оптичнихй радіотелескопів. Приймачівипромінювання. Застосування в
телескопобудуванні досягнень техніки й технологій. Сучасні наземні й космічні
телескопи. Астрономічні обсерваторії.
Мета: сформуватиуявлення про астрономічніспостереження та їхні особливості;
розглянутискладовічастини телескопів та принцип дії телескопів; виховувати в учнів
цікавість до небесної сфери.
Унаочнення: підручники, відео про телескопи, комп’ютер.
Тип уроку: уроквивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційниймомент
ІІ. Перевірка д/з.
Троєучнів біля дошки. Учні з місць задають питання учням, що біля дошки. Якщо хтось
не знає відповіді, то відповідає той, хто знає.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Евристичнабесіда.
1. Що називають спектром?
2. Які ви знаєте розділиастрономії?
3. Якими приладами користуються вчені, які займаються астрономією?
4. Які ви знаєте астрономічніобсерваторії в Україні?
ІV. Повідомлення теми і мети уроку.
V. Вивчення нового матеріалу.
План
1. Астрономія – наука всехвильова.
2. Наземні оптичні телескопи.
3. Астрономічні обсерваторії.
4. Радіотелескопи і радіоінтерферометри.
5. Величини потоків випромінювання.
6. Приймачі випромінювання.
7. Допоміжні прилади.
1.Розповідь учителя.
Галузь астрономії, яка вивчає Всесвіт у видимому світлі, наз. оптичною.
Розглянемо мал. 11.1 на ст. 53. Проходження е/м хвиль через земну атмосферу.
Радіоастрономія, інфрачервонета субміліметрове випромінювання, ультрафіолетова
астрономія, рентгенівська астрономія, гамма-астрономія, космічні променіі нейтрино.
2.Роботаз підручником § 11. Основнічастини телескопа:
- об’єктив, окуляр, тубус (труба-корпус), система монтування.
Телескопи поділяють на три групи:
 Рефрактори(від лат. заломлений), або лінзові (об’єктивом є лінза або система лінз)
 Рефлектор (від лат. відбиваючий), або дзеркальні (об’єктивом є угнуте дзеркало);
 Меніскові, або комбіновані дзеркально-лінзові.
3. Реферати учнів про астрономічніобсерваторії.
4. Розповідь учителя.
Радіовипромінювання від космічних об’єктів приймається спеціальними установками –
радіотелескопами. Його складові: антена і дуже чутливий приймач. Відеоматеріал.
5, 6, 7. Самостійна роботаз підручником § 12: прочитати і зробитикороткийзапис
основнихпонять. Обмін зошитами (взаємоперевірка).
І ряд : Величини потоків випромінювання. ІІ ряд:Приймачі випромінювання. ІІІ ряд:
Допоміжні прилади.
VІ. Закріплення нового матеріалу.
Фронтальне опитування.
1.Які спектральні діапазони виділяють в астрономії?( видиме світло займає лише
маленьку ділянку електромагнітного спектра, куди входять також радіохвилі,
інфрачервоне, ультрафіолетове, рентгенівське та гамма-випромінювання - різні за
довжиною(чи частотою)електромагнітні хвилі.
Крізь товщу атмосфери до поверхні Землі доходить лише видиме світло з довжиною
хвиль від 390 до 760 нм., радіохвилі з довжиноювід 0,01 cм. до 30 м. та інфрачервоні
промені довжиною 0,75 – 5,2 мкм. і вибірково в довжинах хвиль 8,2 – 22 мкм. В інших
діапазонах електромагнітних хвиль земна атмосфера непрозора.)
2.Що таке космічні промені? (Космічні променіскладаються головним чином з протонів
– ядер водню, а також з електронів, ядер гелію і ядер важчих хімічних елементів.)
3.Де розташовано найбільші телескопи? ( з 1948 по 1975 р. найбільшим у світі був 5-
метровий рефлектор Паломарської обсерваторії (США). Вага його дзеркала -13 т, маса
труби (точніше, ґратчастої конструкції) довжиною 17 м – 140 т, телескоп було
встановлено у башті діаметром 41,5 м з вагою купола 1000 т. У 1975 р. на Північному
Кавказі було введено в дію метровий телескоп; за товщини дзеркала 65 см його вага
становить 40 т, довжина «труби» – 24 м, діаметр башти – 44 м.
Справжня революція в телескопобудуванні відбулась у 70-х роках XX ст. На зміну
системі Кассегрена прийшла телескопічна система Річі–Кретьєна, у якій головне
дзеркало за формоюдещо відрізняється від параболоїда, а допоміжне – від гіперболоїда.
Тому і довжина труби, і діаметри павільйонів у два – чотири рази менші, ніж у
попередніх телескопів. На 2000 рік введено в дію близько десяти телескопів системи
Річі-Кретьєна з діаметром дзеркал 3,6 – 4,2 м. З 1996 р. працює багатодзеркальний
(діаметр сегмента становить 1,8 м) телескоп «Кек-І» з сумарним діаметром дзеркала 10
м, а з 1998 р. – такий же «Кек-ІІ». Введено в дію «Джеміні» з діаметром дзеркала 8,1 м та
японський «Субару» з діаметром дзеркала 8,3 м. З 1998 р. почергово вводяться в дію
одне – із шести (діаметром 8,2 м) дзеркал «Дуже великого телескопа» («Very Large
Teleskope» – VLT). На сьогоднінайвідомішим PI є введений у дію 1980 p. PT VLA («Very
Large Array» - «Дуже велика гратка»), який встановлено в пустельній місцевості штату
Нью-Мексико, США. Цей PT складається з 27 повноповоротних 25-метрових
параболічних антен, розміщених у формі літери Y з довжиною двох плечей по 21 км, а
третього – 19 км. У цьому і аналогічних випадках антени пов'язані між собою
електричними лініями.)
4.Хто першим сконструював телескоп? (1609 р. Галілео Галілей вперше поглянув на небо
в телескоп )
5.Яку роль відіграють телескопи в астрономії? (Астрономія сьогодні - це всехвильова
наука, яка досліджує небесні світила не лише за допомогою видимого людським оком
світла.
Основне призначення телескопа — зібрати більше світла і збільшити кут зору, під яким
спостерігається те чи інше світило.
Оптичні телескопи бувають лінзові (рефрактори) і дзеркальні (рефлектори).
В сучасній астрономії використовують, окрім оптичних, також інші телескопи:
радіотелескопи, інфрачервоні тощо,
як наземні, так і орбітальні.)
6.У чому різниця між фотографічним і фотоелектричним методами спостережень? (3
1880 р. в астрономії систематично використовують фотографію. У наш час понад 50%
усіх астрономічних спостережень здійснюють саме шляхом фотографування небесних
об’єктів. Фотографічна емульсія, на відміну від ока, здатна накопичувати кванти світла,
на ній водночас утворюються зображення сотень і тисяч світил. Такі зображення певної
ділянки неба чи об’єкта можуть зберігатися багато років. У наш час небо фотографують
на кольоровуемульсію, що дає змогу, зокрема, виявляти особливості структури газових
туманностей тощо.
гранична фотографічна зоряна величина дорівнює 24m.
Але за межами земної атмосфери такий же телескоп здатний вловлювати сигнали від
об’єктів, у 40 разів слабкіших (до 28 m).
З 40-х років XX СТ. успішно використовують фотоелектронні помножувачі, в яких потік
фотонів, що надходить від небесного світила, перетворюється в електричний струм.
Фотоелектронний помножувач (ФЕП) - це скляний прозорий балон, у якому створено
вакуум і в який вмонтовані фотокатод, емітери або диноди -- загальною кількістю до
двох десятків - і анод. Усі вони мають виводи, на які подаються все зростаючі електричні
потенціали. Електрон, вирваний внаслідок фотоефекту з фотокатода, прискорюється в
електричному полі, вдаряється об поверхню першого емітера і вибиває з нього декілька
електронів, які, у свою чергу, рухаються в напрямку другого емітера, вдаряються об
нього і вибивають ще більше електронів і т.д.
У підсумку кількість електронів, що потрапляють на анод, буде у 106-109 разів більшою
від початкової кількості, вирваної з катода.
З початку 70-х років в астрономії застосовують приймачі, дія яких ґрунтується на
притаманному всім напівпровідникам явищі внутрішнього фотоефекту. Для зниження
шумів прилад охолоджують до температури рідкого азоту (77 K). Одним із варіантів
таких фотоприймачів є прилади із зарядовим зв’язком (ПЗЗ, англомовна абревіатура
CCD). Тут електрони, що вивільнилися при поглинанні речовиноюфотонів, зберігаються
в окремих елементах кремнієвої кристалічної пластинки - в пікселах, а зчитувальний
пристрій підраховує і реєструє величину нагромадженого реального заряду.
ЗавдякизастосуваннюПЗЗ гранична зорянавеличина, яку, зокрема, можна зареєструвати
на 5-метровому рефлекторі, зросла з 25m до 28m, тобто стало можливим реєструвати
потоки в 16 разів слабкіші, ніж раніше. Щоб досягти такого прогресу зі старими
(фотографічними) приймачами, довелося б побудувати оптичний телескоп з діаметром
дзеркала 31м.)
7.Що таке детектор нейтрино? (Найрізноманітніші допоміжні пристрої та методи
реєстрації енергії розроблено для позаоптичних діапазонів спектра. Опишемо коротко
принцип роботи нейтринного телескопа, тобто детектора нейтрино, які приходять до
Землі від Сонця та інших зір.
У 1967 р. в СІЛА на глибині 1 490 м було змонтовано установку (горизонтальний
циліндричний бак довжиною близько 14 м і діаметром 6 м), що містить 400 000 л (615 т)
С2С14. Після кожних 100 днів роботи через нього пропускають 20 000 л газоподібного
гелію, який захоплює з собою ізотопи 37Аг. Далі у вугільних фільтрах атоми аргону
поглинаються, їхній розпад і реєструється лічильниками. Інші нейтринні детектори
змонтовано, зокрема, у шахтах з видобування золота на глибині 3 км у Південно-
Африканській Республіці та на глибині 2 км у Південній Індії. Нейтринну обсерваторію
збудовано у надрах гори Андирчі неподалік від Ельбруса в Ка-бардино-Балкарії.)
VІІ. Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів.
VІІІ. Домашнє завдання: § 11, 12, завдання 11.2 на ст. 66, дайджест на тему: «Сучасні
телескопи».
Повторити:види лінз і дзеркал.

More Related Content

What's hot

презентація Квазари
презентація Квазарипрезентація Квазари
презентація Квазариkatya_odarchuk
 
teleskops.
teleskops.teleskops.
teleskops.LarStec
 
Rezerforda.
 Rezerforda. Rezerforda.
Rezerforda.ivan1660
 
Nayiblsha pdzemna-observatorya-ta-pershiyi-radoteleskop
Nayiblsha pdzemna-observatorya-ta-pershiyi-radoteleskopNayiblsha pdzemna-observatorya-ta-pershiyi-radoteleskop
Nayiblsha pdzemna-observatorya-ta-pershiyi-radoteleskope-ranok e-ranok
 
обсерваторії
обсерваторіїобсерваторії
обсерваторіїtim belorus
 
оптичний телескоп
оптичний телескопоптичний телескоп
оптичний телескопane4ka95
 
Презентація до уроку "Неперервний спектр світла. Спектроскоп".
Презентація до уроку "Неперервний спектр світла. Спектроскоп".Презентація до уроку "Неперервний спектр світла. Спектроскоп".
Презентація до уроку "Неперервний спектр світла. Спектроскоп".Svitlana1974
 
Nayiposhirensh tipi-detektorv-gravtatsyinih-hvil
Nayiposhirensh tipi-detektorv-gravtatsyinih-hvilNayiposhirensh tipi-detektorv-gravtatsyinih-hvil
Nayiposhirensh tipi-detektorv-gravtatsyinih-hvile-ranok e-ranok
 
Лупа. мікроскоп
Лупа. мікроскопЛупа. мікроскоп
Лупа. мікроскопGidrob
 
презентація електромагнітні хвилі
презентація електромагнітні хвиліпрезентація електромагнітні хвилі
презентація електромагнітні хвиліAlexander Chygryn
 
цифрові фотоапарати та основи фотографії
цифрові фотоапарати та основи фотографіїцифрові фотоапарати та основи фотографії
цифрові фотоапарати та основи фотографіїanna46024
 
інфрачервоне випромінювання
інфрачервоне випромінювання інфрачервоне випромінювання
інфрачервоне випромінювання pc8kab17ppt
 
гамма випромінювання назарова
гамма випромінювання назаровагамма випромінювання назарова
гамма випромінювання назароваpc8kab17ppt
 
лазери
лазерилазери
лазериUlanenko
 
презентація квантові генератори та їх застосування
презентація квантові генератори та їх застосуванняпрезентація квантові генератори та їх застосування
презентація квантові генератори та їх застосуванняРоман Яременко
 
лазери
лазерилазери
лазериdocgatop
 
магнітне поле
магнітне полемагнітне поле
магнітне полеmasterfizik
 

What's hot (20)

Pентген
PентгенPентген
Pентген
 
презентація Квазари
презентація Квазарипрезентація Квазари
презентація Квазари
 
teleskops.
teleskops.teleskops.
teleskops.
 
Rezerforda.
 Rezerforda. Rezerforda.
Rezerforda.
 
Nayiblsha pdzemna-observatorya-ta-pershiyi-radoteleskop
Nayiblsha pdzemna-observatorya-ta-pershiyi-radoteleskopNayiblsha pdzemna-observatorya-ta-pershiyi-radoteleskop
Nayiblsha pdzemna-observatorya-ta-pershiyi-radoteleskop
 
обсерваторії
обсерваторіїобсерваторії
обсерваторії
 
оптичний телескоп
оптичний телескопоптичний телескоп
оптичний телескоп
 
Urok6
Urok6Urok6
Urok6
 
Презентація до уроку "Неперервний спектр світла. Спектроскоп".
Презентація до уроку "Неперервний спектр світла. Спектроскоп".Презентація до уроку "Неперервний спектр світла. Спектроскоп".
Презентація до уроку "Неперервний спектр світла. Спектроскоп".
 
Nayiposhirensh tipi-detektorv-gravtatsyinih-hvil
Nayiposhirensh tipi-detektorv-gravtatsyinih-hvilNayiposhirensh tipi-detektorv-gravtatsyinih-hvil
Nayiposhirensh tipi-detektorv-gravtatsyinih-hvil
 
Лупа. мікроскоп
Лупа. мікроскопЛупа. мікроскоп
Лупа. мікроскоп
 
презентація електромагнітні хвилі
презентація електромагнітні хвиліпрезентація електромагнітні хвилі
презентація електромагнітні хвилі
 
цифрові фотоапарати та основи фотографії
цифрові фотоапарати та основи фотографіїцифрові фотоапарати та основи фотографії
цифрові фотоапарати та основи фотографії
 
інфрачервоне випромінювання
інфрачервоне випромінювання інфрачервоне випромінювання
інфрачервоне випромінювання
 
Дифракція світла
Дифракція світлаДифракція світла
Дифракція світла
 
гамма випромінювання назарова
гамма випромінювання назаровагамма випромінювання назарова
гамма випромінювання назарова
 
лазери
лазерилазери
лазери
 
презентація квантові генератори та їх застосування
презентація квантові генератори та їх застосуванняпрезентація квантові генератори та їх застосування
презентація квантові генератори та їх застосування
 
лазери
лазерилазери
лазери
 
магнітне поле
магнітне полемагнітне поле
магнітне поле
 

Similar to 12 kl 3_1423524407_102025

урок 6 методи астрофізичних досліджень
урок 6 методи астрофізичних дослідженьурок 6 методи астрофізичних досліджень
урок 6 методи астрофізичних дослідженьSchool5uman
 
календарне планування 9 клас (105 та 87 год. нова програма)
календарне планування 9 клас (105 та 87 год. нова програма)календарне планування 9 клас (105 та 87 год. нова програма)
календарне планування 9 клас (105 та 87 год. нова програма)Татьяна Хамко
 
Фізичні основи сучасних бездротових засобів. Радіолокація (1).pdf
Фізичні основи сучасних бездротових засобів. Радіолокація (1).pdfФізичні основи сучасних бездротових засобів. Радіолокація (1).pdf
Фізичні основи сучасних бездротових засобів. Радіолокація (1).pdfРепетитор Історія України
 
електромагнітні хвилі в природі та техніці
електромагнітні хвилі в природі та техніціелектромагнітні хвилі в природі та техніці
електромагнітні хвилі в природі та техніціkiska418
 
релятивістська механіка
релятивістська механікарелятивістська механіка
релятивістська механікаElena Romaniukha
 
релятивістська механіка
релятивістська механікарелятивістська механіка
релятивістська механікаElena Romaniukha
 
астрономічні інструменти(презент перероблена)
астрономічні інструменти(презент перероблена)астрономічні інструменти(презент перероблена)
астрономічні інструменти(презент перероблена)Марія Гиренко
 
астрономічні інструменти(презент перероблена)
астрономічні інструменти(презент перероблена)астрономічні інструменти(презент перероблена)
астрономічні інструменти(презент перероблена)Марія Гиренко
 
астрономічні інструменти(презент перероблена)
астрономічні інструменти(презент перероблена)астрономічні інструменти(презент перероблена)
астрономічні інструменти(презент перероблена)Марія Гиренко
 
Засоби астрофізичних досліджень
Засоби астрофізичних дослідженьЗасоби астрофізичних досліджень
Засоби астрофізичних дослідженьvlad vlad
 
урок 12 сонце — наша зоря
урок 12 сонце — наша зоряурок 12 сонце — наша зоря
урок 12 сонце — наша зоряSchool5uman
 
рентгенівське випромінювання губаньов о
рентгенівське випромінювання губаньов орентгенівське випромінювання губаньов о
рентгенівське випромінювання губаньов оpc8kab17ppt
 
adiomovlennya i_telebachennya
adiomovlennya i_telebachennyaadiomovlennya i_telebachennya
adiomovlennya i_telebachennyapc8kab17ppt
 

Similar to 12 kl 3_1423524407_102025 (20)

урок 6 методи астрофізичних досліджень
урок 6 методи астрофізичних дослідженьурок 6 методи астрофізичних досліджень
урок 6 методи астрофізичних досліджень
 
Rentgen
RentgenRentgen
Rentgen
 
календарне планування 9 клас (105 та 87 год. нова програма)
календарне планування 9 клас (105 та 87 год. нова програма)календарне планування 9 клас (105 та 87 год. нова програма)
календарне планування 9 клас (105 та 87 год. нова програма)
 
11клас.pptx
11клас.pptx11клас.pptx
11клас.pptx
 
Швидкість світла
Швидкість світлаШвидкість світла
Швидкість світла
 
Sdo final
Sdo finalSdo final
Sdo final
 
Фізичні основи сучасних бездротових засобів. Радіолокація (1).pdf
Фізичні основи сучасних бездротових засобів. Радіолокація (1).pdfФізичні основи сучасних бездротових засобів. Радіолокація (1).pdf
Фізичні основи сучасних бездротових засобів. Радіолокація (1).pdf
 
тема
тематема
тема
 
електромагнітні хвилі в природі та техніці
електромагнітні хвилі в природі та техніціелектромагнітні хвилі в природі та техніці
електромагнітні хвилі в природі та техніці
 
релятивістська механіка
релятивістська механікарелятивістська механіка
релятивістська механіка
 
релятивістська механіка
релятивістська механікарелятивістська механіка
релятивістська механіка
 
астрономічні інструменти(презент перероблена)
астрономічні інструменти(презент перероблена)астрономічні інструменти(презент перероблена)
астрономічні інструменти(презент перероблена)
 
астрономічні інструменти(презент перероблена)
астрономічні інструменти(презент перероблена)астрономічні інструменти(презент перероблена)
астрономічні інструменти(презент перероблена)
 
астрономічні інструменти(презент перероблена)
астрономічні інструменти(презент перероблена)астрономічні інструменти(презент перероблена)
астрономічні інструменти(презент перероблена)
 
Засоби астрофізичних досліджень
Засоби астрофізичних дослідженьЗасоби астрофізичних досліджень
Засоби астрофізичних досліджень
 
темаурок5
темаурок5темаурок5
темаурок5
 
Pентген
PентгенPентген
Pентген
 
урок 12 сонце — наша зоря
урок 12 сонце — наша зоряурок 12 сонце — наша зоря
урок 12 сонце — наша зоря
 
рентгенівське випромінювання губаньов о
рентгенівське випромінювання губаньов орентгенівське випромінювання губаньов о
рентгенівське випромінювання губаньов о
 
adiomovlennya i_telebachennya
adiomovlennya i_telebachennyaadiomovlennya i_telebachennya
adiomovlennya i_telebachennya
 

More from Светлана Олейник

Розвиток соціальної компетентності особистості учня через призму естетичного ...
Розвиток соціальної компетентності особистості учня через призму естетичного ...Розвиток соціальної компетентності особистості учня через призму естетичного ...
Розвиток соціальної компетентності особистості учня через призму естетичного ...Светлана Олейник
 
публікація матеріалів Viii міжнар наук практ конфер 2015
публікація матеріалів Viii міжнар наук практ конфер 2015публікація матеріалів Viii міжнар наук практ конфер 2015
публікація матеріалів Viii міжнар наук практ конфер 2015Светлана Олейник
 
презентація портфоліо олійник с.с.
презентація портфоліо олійник с.с.презентація портфоліо олійник с.с.
презентація портфоліо олійник с.с.Светлана Олейник
 
мир та злагода – основна умова існування землі та людства
мир та злагода – основна умова існування землі та людствамир та злагода – основна умова існування землі та людства
мир та злагода – основна умова існування землі та людстваСветлана Олейник
 
презентація на тему: "дисперсія світла".
презентація на тему: "дисперсія світла". презентація на тему: "дисперсія світла".
презентація на тему: "дисперсія світла". Светлана Олейник
 
презентация по темі "Дисперсія світла"
презентация по темі "Дисперсія світла"презентация по темі "Дисперсія світла"
презентация по темі "Дисперсія світла"Светлана Олейник
 
елективний курс вивчаємо фізику через застосування моделі вектора
елективний курс вивчаємо фізику через застосування моделі вектораелективний курс вивчаємо фізику через застосування моделі вектора
елективний курс вивчаємо фізику через застосування моделі вектораСветлана Олейник
 
розвиток обдарованої особистості
розвиток обдарованої особистостірозвиток обдарованої особистості
розвиток обдарованої особистостіСветлана Олейник
 
застосування інтеграла до обчислення об'ємів геометричних фігур
застосування інтеграла до обчислення об'ємів геометричних фігурзастосування інтеграла до обчислення об'ємів геометричних фігур
застосування інтеграла до обчислення об'ємів геометричних фігурСветлана Олейник
 
"Площа бічної поверхні циліндра"
 "Площа бічної поверхні циліндра" "Площа бічної поверхні циліндра"
"Площа бічної поверхні циліндра"Светлана Олейник
 
Застосування інтеграла до обчислення площ геометричних фігур
Застосування інтеграла до обчислення площ геометричних фігурЗастосування інтеграла до обчислення площ геометричних фігур
Застосування інтеграла до обчислення площ геометричних фігурСветлана Олейник
 
Тема: Узагальнюючий урок по темі: Електричний струм у різних середовищах"
Тема: Узагальнюючий урок по темі: Електричний струм у різних середовищах"Тема: Узагальнюючий урок по темі: Електричний струм у різних середовищах"
Тема: Узагальнюючий урок по темі: Електричний струм у різних середовищах"Светлана Олейник
 

More from Светлана Олейник (20)

КОСМИЧЕСКИЙ БОЙ
КОСМИЧЕСКИЙ БОЙКОСМИЧЕСКИЙ БОЙ
КОСМИЧЕСКИЙ БОЙ
 
Рушник, що вміє промовляти
Рушник, що вміє промовлятиРушник, що вміє промовляти
Рушник, що вміє промовляти
 
Розвиток соціальної компетентності особистості учня через призму естетичного ...
Розвиток соціальної компетентності особистості учня через призму естетичного ...Розвиток соціальної компетентності особистості учня через призму естетичного ...
Розвиток соціальної компетентності особистості учня через призму естетичного ...
 
публікація матеріалів Viii міжнар наук практ конфер 2015
публікація матеріалів Viii міжнар наук практ конфер 2015публікація матеріалів Viii міжнар наук практ конфер 2015
публікація матеріалів Viii міжнар наук практ конфер 2015
 
гра з астрономії
гра з астрономіїгра з астрономії
гра з астрономії
 
презентація портфоліо олійник с.с.
презентація портфоліо олійник с.с.презентація портфоліо олійник с.с.
презентація портфоліо олійник с.с.
 
мир та злагода – основна умова існування землі та людства
мир та злагода – основна умова існування землі та людствамир та злагода – основна умова існування землі та людства
мир та злагода – основна умова існування землі та людства
 
хмарні сервіси в освіті
хмарні сервіси в освітіхмарні сервіси в освіті
хмарні сервіси в освіті
 
презентація на тему: "дисперсія світла".
презентація на тему: "дисперсія світла". презентація на тему: "дисперсія світла".
презентація на тему: "дисперсія світла".
 
презентация по темі "Дисперсія світла"
презентация по темі "Дисперсія світла"презентация по темі "Дисперсія світла"
презентация по темі "Дисперсія світла"
 
Дисперсія світла
Дисперсія світлаДисперсія світла
Дисперсія світла
 
елективний курс вивчаємо фізику через застосування моделі вектора
елективний курс вивчаємо фізику через застосування моделі вектораелективний курс вивчаємо фізику через застосування моделі вектора
елективний курс вивчаємо фізику через застосування моделі вектора
 
вивчаємо фізику
вивчаємо фізикувивчаємо фізику
вивчаємо фізику
 
розвиток обдарованої особистості
розвиток обдарованої особистостірозвиток обдарованої особистості
розвиток обдарованої особистості
 
Застосування інтеграла
Застосування інтеграла Застосування інтеграла
Застосування інтеграла
 
формула Ньютона-Лейбніца
формула  Ньютона-Лейбніцаформула  Ньютона-Лейбніца
формула Ньютона-Лейбніца
 
застосування інтеграла до обчислення об'ємів геометричних фігур
застосування інтеграла до обчислення об'ємів геометричних фігурзастосування інтеграла до обчислення об'ємів геометричних фігур
застосування інтеграла до обчислення об'ємів геометричних фігур
 
"Площа бічної поверхні циліндра"
 "Площа бічної поверхні циліндра" "Площа бічної поверхні циліндра"
"Площа бічної поверхні циліндра"
 
Застосування інтеграла до обчислення площ геометричних фігур
Застосування інтеграла до обчислення площ геометричних фігурЗастосування інтеграла до обчислення площ геометричних фігур
Застосування інтеграла до обчислення площ геометричних фігур
 
Тема: Узагальнюючий урок по темі: Електричний струм у різних середовищах"
Тема: Узагальнюючий урок по темі: Електричний струм у різних середовищах"Тема: Узагальнюючий урок по темі: Електричний струм у різних середовищах"
Тема: Узагальнюючий урок по темі: Електричний струм у різних середовищах"
 

Recently uploaded

Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»tetiana1958
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяAdriana Himinets
 
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxАвтомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxvitalina6709
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfssuser54595a
 

Recently uploaded (6)

Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
 
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxАвтомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
 
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptxЇї величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
 

12 kl 3_1423524407_102025

  • 1. 12 кл, астрономія урок № дата: Тема: Випромінювання небесних світил. Методи астрономічних спостережень. Принцип дії та будова оптичнихй радіотелескопів. Приймачівипромінювання. Застосування в телескопобудуванні досягнень техніки й технологій. Сучасні наземні й космічні телескопи. Астрономічні обсерваторії. Мета: сформуватиуявлення про астрономічніспостереження та їхні особливості; розглянутискладовічастини телескопів та принцип дії телескопів; виховувати в учнів цікавість до небесної сфери. Унаочнення: підручники, відео про телескопи, комп’ютер. Тип уроку: уроквивчення нового матеріалу. Хід уроку І. Організаційниймомент ІІ. Перевірка д/з. Троєучнів біля дошки. Учні з місць задають питання учням, що біля дошки. Якщо хтось не знає відповіді, то відповідає той, хто знає. ІІІ. Актуалізація опорних знань. Евристичнабесіда. 1. Що називають спектром? 2. Які ви знаєте розділиастрономії? 3. Якими приладами користуються вчені, які займаються астрономією? 4. Які ви знаєте астрономічніобсерваторії в Україні? ІV. Повідомлення теми і мети уроку. V. Вивчення нового матеріалу. План 1. Астрономія – наука всехвильова. 2. Наземні оптичні телескопи. 3. Астрономічні обсерваторії. 4. Радіотелескопи і радіоінтерферометри. 5. Величини потоків випромінювання. 6. Приймачі випромінювання. 7. Допоміжні прилади. 1.Розповідь учителя. Галузь астрономії, яка вивчає Всесвіт у видимому світлі, наз. оптичною. Розглянемо мал. 11.1 на ст. 53. Проходження е/м хвиль через земну атмосферу. Радіоастрономія, інфрачервонета субміліметрове випромінювання, ультрафіолетова астрономія, рентгенівська астрономія, гамма-астрономія, космічні променіі нейтрино. 2.Роботаз підручником § 11. Основнічастини телескопа: - об’єктив, окуляр, тубус (труба-корпус), система монтування. Телескопи поділяють на три групи:  Рефрактори(від лат. заломлений), або лінзові (об’єктивом є лінза або система лінз)  Рефлектор (від лат. відбиваючий), або дзеркальні (об’єктивом є угнуте дзеркало);  Меніскові, або комбіновані дзеркально-лінзові.
  • 2. 3. Реферати учнів про астрономічніобсерваторії. 4. Розповідь учителя. Радіовипромінювання від космічних об’єктів приймається спеціальними установками – радіотелескопами. Його складові: антена і дуже чутливий приймач. Відеоматеріал. 5, 6, 7. Самостійна роботаз підручником § 12: прочитати і зробитикороткийзапис основнихпонять. Обмін зошитами (взаємоперевірка). І ряд : Величини потоків випромінювання. ІІ ряд:Приймачі випромінювання. ІІІ ряд: Допоміжні прилади. VІ. Закріплення нового матеріалу. Фронтальне опитування. 1.Які спектральні діапазони виділяють в астрономії?( видиме світло займає лише маленьку ділянку електромагнітного спектра, куди входять також радіохвилі, інфрачервоне, ультрафіолетове, рентгенівське та гамма-випромінювання - різні за довжиною(чи частотою)електромагнітні хвилі. Крізь товщу атмосфери до поверхні Землі доходить лише видиме світло з довжиною хвиль від 390 до 760 нм., радіохвилі з довжиноювід 0,01 cм. до 30 м. та інфрачервоні промені довжиною 0,75 – 5,2 мкм. і вибірково в довжинах хвиль 8,2 – 22 мкм. В інших діапазонах електромагнітних хвиль земна атмосфера непрозора.) 2.Що таке космічні промені? (Космічні променіскладаються головним чином з протонів – ядер водню, а також з електронів, ядер гелію і ядер важчих хімічних елементів.) 3.Де розташовано найбільші телескопи? ( з 1948 по 1975 р. найбільшим у світі був 5- метровий рефлектор Паломарської обсерваторії (США). Вага його дзеркала -13 т, маса труби (точніше, ґратчастої конструкції) довжиною 17 м – 140 т, телескоп було встановлено у башті діаметром 41,5 м з вагою купола 1000 т. У 1975 р. на Північному Кавказі було введено в дію метровий телескоп; за товщини дзеркала 65 см його вага становить 40 т, довжина «труби» – 24 м, діаметр башти – 44 м. Справжня революція в телескопобудуванні відбулась у 70-х роках XX ст. На зміну системі Кассегрена прийшла телескопічна система Річі–Кретьєна, у якій головне дзеркало за формоюдещо відрізняється від параболоїда, а допоміжне – від гіперболоїда. Тому і довжина труби, і діаметри павільйонів у два – чотири рази менші, ніж у попередніх телескопів. На 2000 рік введено в дію близько десяти телескопів системи Річі-Кретьєна з діаметром дзеркал 3,6 – 4,2 м. З 1996 р. працює багатодзеркальний (діаметр сегмента становить 1,8 м) телескоп «Кек-І» з сумарним діаметром дзеркала 10 м, а з 1998 р. – такий же «Кек-ІІ». Введено в дію «Джеміні» з діаметром дзеркала 8,1 м та японський «Субару» з діаметром дзеркала 8,3 м. З 1998 р. почергово вводяться в дію одне – із шести (діаметром 8,2 м) дзеркал «Дуже великого телескопа» («Very Large Teleskope» – VLT). На сьогоднінайвідомішим PI є введений у дію 1980 p. PT VLA («Very Large Array» - «Дуже велика гратка»), який встановлено в пустельній місцевості штату Нью-Мексико, США. Цей PT складається з 27 повноповоротних 25-метрових параболічних антен, розміщених у формі літери Y з довжиною двох плечей по 21 км, а третього – 19 км. У цьому і аналогічних випадках антени пов'язані між собою електричними лініями.)
  • 3. 4.Хто першим сконструював телескоп? (1609 р. Галілео Галілей вперше поглянув на небо в телескоп ) 5.Яку роль відіграють телескопи в астрономії? (Астрономія сьогодні - це всехвильова наука, яка досліджує небесні світила не лише за допомогою видимого людським оком світла. Основне призначення телескопа — зібрати більше світла і збільшити кут зору, під яким спостерігається те чи інше світило. Оптичні телескопи бувають лінзові (рефрактори) і дзеркальні (рефлектори). В сучасній астрономії використовують, окрім оптичних, також інші телескопи: радіотелескопи, інфрачервоні тощо, як наземні, так і орбітальні.) 6.У чому різниця між фотографічним і фотоелектричним методами спостережень? (3 1880 р. в астрономії систематично використовують фотографію. У наш час понад 50% усіх астрономічних спостережень здійснюють саме шляхом фотографування небесних об’єктів. Фотографічна емульсія, на відміну від ока, здатна накопичувати кванти світла, на ній водночас утворюються зображення сотень і тисяч світил. Такі зображення певної ділянки неба чи об’єкта можуть зберігатися багато років. У наш час небо фотографують на кольоровуемульсію, що дає змогу, зокрема, виявляти особливості структури газових туманностей тощо. гранична фотографічна зоряна величина дорівнює 24m. Але за межами земної атмосфери такий же телескоп здатний вловлювати сигнали від об’єктів, у 40 разів слабкіших (до 28 m). З 40-х років XX СТ. успішно використовують фотоелектронні помножувачі, в яких потік фотонів, що надходить від небесного світила, перетворюється в електричний струм. Фотоелектронний помножувач (ФЕП) - це скляний прозорий балон, у якому створено вакуум і в який вмонтовані фотокатод, емітери або диноди -- загальною кількістю до двох десятків - і анод. Усі вони мають виводи, на які подаються все зростаючі електричні потенціали. Електрон, вирваний внаслідок фотоефекту з фотокатода, прискорюється в електричному полі, вдаряється об поверхню першого емітера і вибиває з нього декілька електронів, які, у свою чергу, рухаються в напрямку другого емітера, вдаряються об нього і вибивають ще більше електронів і т.д. У підсумку кількість електронів, що потрапляють на анод, буде у 106-109 разів більшою від початкової кількості, вирваної з катода. З початку 70-х років в астрономії застосовують приймачі, дія яких ґрунтується на притаманному всім напівпровідникам явищі внутрішнього фотоефекту. Для зниження шумів прилад охолоджують до температури рідкого азоту (77 K). Одним із варіантів таких фотоприймачів є прилади із зарядовим зв’язком (ПЗЗ, англомовна абревіатура CCD). Тут електрони, що вивільнилися при поглинанні речовиноюфотонів, зберігаються в окремих елементах кремнієвої кристалічної пластинки - в пікселах, а зчитувальний пристрій підраховує і реєструє величину нагромадженого реального заряду. ЗавдякизастосуваннюПЗЗ гранична зорянавеличина, яку, зокрема, можна зареєструвати на 5-метровому рефлекторі, зросла з 25m до 28m, тобто стало можливим реєструвати потоки в 16 разів слабкіші, ніж раніше. Щоб досягти такого прогресу зі старими
  • 4. (фотографічними) приймачами, довелося б побудувати оптичний телескоп з діаметром дзеркала 31м.) 7.Що таке детектор нейтрино? (Найрізноманітніші допоміжні пристрої та методи реєстрації енергії розроблено для позаоптичних діапазонів спектра. Опишемо коротко принцип роботи нейтринного телескопа, тобто детектора нейтрино, які приходять до Землі від Сонця та інших зір. У 1967 р. в СІЛА на глибині 1 490 м було змонтовано установку (горизонтальний циліндричний бак довжиною близько 14 м і діаметром 6 м), що містить 400 000 л (615 т) С2С14. Після кожних 100 днів роботи через нього пропускають 20 000 л газоподібного гелію, який захоплює з собою ізотопи 37Аг. Далі у вугільних фільтрах атоми аргону поглинаються, їхній розпад і реєструється лічильниками. Інші нейтринні детектори змонтовано, зокрема, у шахтах з видобування золота на глибині 3 км у Південно- Африканській Республіці та на глибині 2 км у Південній Індії. Нейтринну обсерваторію збудовано у надрах гори Андирчі неподалік від Ельбруса в Ка-бардино-Балкарії.) VІІ. Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів. VІІІ. Домашнє завдання: § 11, 12, завдання 11.2 на ст. 66, дайджест на тему: «Сучасні телескопи». Повторити:види лінз і дзеркал.