1. PROGRAMACIÓ D’AULA
1
PAS A PAS
Programació d’aula: continguts, objectius, competencies, criteris d’avaluació,
activitats, jocs, recursos...
Nivell 2n.Curs de Cicle Inicial
Àmbit matemàtic
Realitzat per: Emma Carrera i Cots
2. PROGRAMACIÓ D’AULA
2
UNITAT DIDÀCTICA 2
GRUP CLASSE DURADA PERÍODE CURS ESCOLAR MESTRE/A
2n Cicle Inicial 12 SESSIONS DE 50’ 1r trimestre 2015-2016 Emma Carrera
ÀREES TÍTOL I JUSTIFICACIÓ DE LA UNITAT
Matemàtiques
PAS A PAS
En aquesta unitat es treballa la mesura del temps per mitjà del calendari: els dies de la setmana
i els mesos de l’any. També es treballa la mesura del temps per mitjà del rellotge: es comparen
les hores en punt d’un rellotge de busques i un rellotge digital. Es mostra com es fan servir el
calendari i el rellotge per aprendre a mesurar el temps d’una manera més autònoma Finalment,
es proposa un treball interactiu de reconeixement i exploració de nombres naturals utilitzant el
calendari com a activitat de descoberta del món matemàtic.
OBJECTIUS D’APRENENTATGE COMPETÈNCIES BÀSIQUES CRITERIS D’AVALUACIÓ
Comprendre la mesura del temps i l’ús del calendari.
Competència en el coneixement i
la interacció amb el món físic
Competència comunicativa
lingüística i audiovisual
1
Reconèixer i utilitzar diferents usos dels nombres
en situacions familiars.
2
Mesurar objectes, espais i temps familiars amb
unitats no convencionals i convencionals,tot
utilitzant instruments propers i adequats a cada
situació.
Consolidar el coneixement de la lectura de les hores i
els quarts al rellotge.
Establir les equivalències entre les hores, els quarts i els
minuts.
Competència en el coneixement i
la interacció amb el món físic
Competència comunicativa
3
Mesurar objectes, espais i temps familiars amb
unitats no convencionals i convencionals, tot
utilitzant instruments propers i adequats a cada
situació.
3. PROGRAMACIÓ D’AULA
3
lingüística i audiovisual
4 Cercar semblances i diferències entre situacions.
CONTINGUTS
NUMERACIÓ I CÀLCUL
Elaboració de qüestions relatives al comptatge i aplicació a la resolució de problemes.
Descripció oral, gràfica i escrita dels processos de comptatge i càlcul.
MESURA
Reconeixement, en contextos significatius, de les magnituds de temps.
Comprensió i aplicació del procés de mesura utilitzant els instruments adequats: el calendari i el rellotge.
Mesura de les diferents magnituds utilitzant unitats no convencionals i convencionals de temps: dia, setmana, mes, hora.
Lectura i escriptura de mesures de temps en contextos reals: les hores, els quarts i els minuts en rellotges analògics i digitals.
RELACIONS I CANVI
Reconeixement de les matemàtiques com a instrument d’anàlisi i representació de la realitat.
RESOLUCIÓ DE PROBLEMES
Lectura comprensiva d’un enunciat.
Cerca de dades en una il·lustració.
CÀLCUL MENTAL
Estratègies bàsiques de càlcul mental.
DESCOBERTA DEL MÓN MATEMÀTIC
Treball cooperatiu de reconeixement i exploració de nombres naturals fent desplaçaments sobre un instrument convencional de mesura del temps: el
calendari.
ZONA CLIC
Ús de les TIC per desenvolupar el càlcul i per explorar dades del temps, del calendari i de les hores.
4. PROGRAMACIÓ D’AULA
4
METODOLOGIA I SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA
DESCRIPCIÓ DE LES ACTIVITATS
MATERIALS
RECURSOS
ORGANITZACIÓ
SOCIAL
TEMPS ATENCIÓ
DIVERSITAT
ACTIVITATS
AVALUACIÓ
INICIALS 1
Conversar de manera guiada sobre
el tema de la unitat. Gran grup 30’
Intel·ligències
múltiples
Resposta de
l’alumnat
INICIALS 2
Parlar sobre experiències pròpies a
partir del pas del temps: setmanes,
mesos, anys.
Gran grup 20’
Resposta de
l’alumnat
DESENVOLUPAMENT
3
Observar el calendari i encerclar-hi
el dia que es va començar l’escola i
el dia que és avui. Respondre
preguntes sobre el calendari per
prendre consciència del pas del
temps.
Calendari
2015-2016
PDI + Agenda
escolar
Gran grup/
Individualment
30’
Classificar els
mesos de l’any
segons el
nombre de dies
que tinguin.
Resposta de
l’alumnat
4
Buscar i marcar en el calendari el
dia de l’aniversari dels alumnes.
Completar informació sobre
l’aniversari.
Agenda escolar
personal
Individualment 10’
Resposta de
l’alumnat
5
Escriure la data de l’aniversari
utilitzant les dues fórmules: data
llarga i data curta.
Individualment 10’
Resposta de
l’alumnat
6
Identificar instruments de mesura
d’hores: el rellotge analògic i el
digital.
Les hores a
Cicle
Inicial(Open-
Sankoré)
PDI
Gran grup 20’
Resposta de
l’alumnat
7
Observar la funció de les busques
d’un rellotge. Llegir l’hora escrita i
dibuixar les busques als rellotges.
Fitxa
Individualment 30’
Fitxa
Dibuixar les
busques de
rellotges segons
les hores
Resposta de
l’alumnat
5. PROGRAMACIÓ D’AULA
5
donades.
8
Dibuixar les busques dels rellotges i
pintar els quarts que han passat.
Comentar entre tots com s’ha fet
l’activitat.
Individualment/
Gran grup
50’
Resposta de
l’alumnat
9
Observar la representació gràfica
dels quarts i comentar-la entre tots.
Completar frases que identifiquen
l’equivalència entre els quarts del
rellotge i el comptatge en minuts
corresponent.
Fitxa
Gran grup /
Individualment
50’
Fitxa :
Relacionar
rellotges de
busques i digitals
que marquen la
mateixa hora.
Resposta de
l’alumnat
10
Entre tots, fer una llista a la pissarra
de les dates importants per a la
classe sencera. Organitzar dotze
grups per confeccionar el calendari
personalitzat de la classe utilitzant
els retallables.
Fitxa
(retallable)
Grup reduït /
Gran grup 50’
Resposta de
l’alumnat
11
Observar il·lustracions, llegir
informació i completar els rellotges
relacionats amb aquesta informació
prèviament seleccionada.Ús de les
TIC.
Jclic Treballem
les hores
PDI
Individualment
/ Gran grup
30’
Resposta de
l’alumnat
12
Resoldre les activitats proposades
en l’ús de les TIC.
PDI
JCLIC
Mesurem el
temps
Gran grup /
Individualment
20’
Resposta de
l’alumnat
13
Cercar les dades importants en una
il·lustració per resoldre un
problema. Fer els càlculs
necessaris per resoldre uns
Gran grup /
Individualment
50’
Resposta de
l’alumnat
6. PROGRAMACIÓ D’AULA
6
problemes relacionats amb la
mesura del temps.
14
Realitzar un treball cooperatiu de
reconeixement i exploració de
nombres naturals fent
desplaçaments sobre un instrument
convencional de mesura del temps:
el calendari.
Grup reduït /
Individualment
50’
Resposta de
l’alumnat
15
Observar una il·lustració i
respondre preguntes relacionades
mitjançant la consulta d’un horari de
trens que pertany a un context real i
proper a l’alumnat.
Gran grup /
Individualment
50’
Resposta de
l’alumnat
AVALUACIÓ
16
Respondre preguntes relacionades
amb el calendari. Identificar les
hores en els rellotges digital i
dibuixar les busques als rellotges.
Ordinador amb
connexió a
Internet.
PDI
Individualment
50’
Identificar les
estacions de
l’any. Indicar els
mesos de l’any i
el nombre de
dies de cada
mes.
17
Avaluació metacognitiva sobre el
procés d’aprenentatge.
Triar una imatge per explicar si s’ha
après a fer servir el calendari. Ordinador amb
connexió a
Internet.
PDI
Individualment 50’
Test
d’autoavaluació