2. 2
Мета:Розширюватиуявлення дітей про природніумови Антарктиди, життя
чубатих пінгвінів. Формувати вміння працювати у техніці орігамі,
складати фігуру пінгвіна спрощеним способом, доповнювати виріб
елементами аплікації. Формувати вміння малювати нетрадиційним
способом по вологому паперу. Розвивати координацію, вміння
орієнтуватися у просторі. Розвивати уяву, увагу, чуття композиції,
творчі здібності. Виховувати доброзичливість, допитливість.
Матеріал: ілюстрації до теми «ПриродаАнтарктиди»; фото пінгвінів різних
видів; гуашеві фарби; губки з поролону; ємкості з водою; пензлі
№6,10; чорні паперові квадрати 9х9 см або 10х10 см; червоні
квадратики, складені навпіл; смужки жовтого кольору; обрізані
клаптики білого паперу неправильної форми; клей; ножиці.
Хід заняття
1. Організаційний момент
Ведуча:Доброго ранкумалята!
Діти:Доброго ранку!
Ведуча:Світло й чудово у нашому залі
Настрій чудовийу всіх,
Ми одне одного радо вітали –
Хай тут панує радість та сміх.
Добрії справи, сердечнеслово –
До заняття діти готові?
Діти: Готові
2. Презентаціякартин
Вихователь влаштовує виставку ілюстрацій про природу Антарктиди,
привертає до них увагу дітей, дає час уважно розглянути їх.
Вихователь: Діти, до якої частини світу ми потрапили? Що ви знаєте про
Антарктиду? Так, це край вічних морозів і снігів. А кого не
лякає такий суворий клімат? (моржів, тюленів, пінгвінів…). От
3. 3
ви згадали про пінгвінів, а пам’ятаєте, чим ці птахи
відрізняються від своїх пернатих родичів? І справді, більшість
видів не вміють літати, зате вільно плавають у крижаній воді!
А ще пінгвіни, мов справжні спортсмени, стрибають у воду з
високих скель.
3. Бесіда «Пінгвіни»
Вихователь показує дітям фото пінгвінів різних видів, акцентує увагу на
чубатому (золотоволосому) пінгвіні, пропонує дітям порівняти його з
іншими, назвати ознаки, які його вирізняють.
Вихователь: А хочете, щоб зараз до нас завітали чубаті пінгвіни і показали
кілька своїх«спортивних» номерів? Тоді пропоную зробити їх
з паперу у техніці орігамі, довершимо їхні образи за
допомогою аплікації. До речі, всі необхідні деталі у нас уже є.
берімося до роботи.
4. Oрiгaмi та аплiкацiя "Виготовляємо пінгвінів"
Послідовність виконання
● Зiгніть чорний квадрат навпiл по дiагоналi бiлим боком всередину.
Ще раз проведiть по лiнii згину.
● Зробiть невеликi Haдpiзи по лiнiї згину з обох cтopiн.
● Вiдтягнiть широкий кут у протилежну сторону, опустiть трохи вниз -
це крила.
● Пiднiмiть надрiзанi кути до лiнiї крила, щоб було видно смужку
чорного кольору - це лапки.
● Iншi надрiзанi кути зiгнiть так, щоб отримати витягнутий ромб,
склейте ix мiж собою - це голова з дзьобом.
● Наклейте зверху на дзьоб червоний квадратик, зiгнувши його навпiл,
вiдрiжте за необхiдностi зайве.
4. 4
● Наклейте або намалюйте очi, а над ними приклейте жовтi смужки –
пiр’їнки. Чубатий пiнгвiн готовий!
Діти складають фігурки пінгвінів за зразком вихователя. Якщо комусь з
дітей це занадто, педагог допомагає або дає готову складану, а вони
тільки завершують образ аплікацією.
5. Фізкультхвилинка «Веселі пінгвіни»
Діти промовляють за вихователем і виконують відповідні рухи.
Чубаті радісні пінгвіни
Крокують дружно по крижині.
Розправилипінгвіни крила –
На берег разом поспішили.
Стрибали по крижинах вправно,
Розважились пінгвіни гарно.
5. 5
6. Презентація картини І. Айвазовського.
Вихователь знову привертає увагу дітей до ілюстрацій, зокрема із
зображенням холодного моря, для порівняння демонструє репродукції
картин І. Айвазовського.
Запитання до дітей за ілюстраціями
● Чи має море колір?
● Які кольори ви розгледіли на картинах?
● Які барви має спокійне море? А Які – бурхливе?
● Чим відрізняється холодне море від моря, зображеного І. Айвазовським?
(Колір води значно темніший, непрозорий. Відчуття холоду додають
величезні крижини, що пливуть по воді)
● Який берег антарктичного моря? (Скелястий, білий).
● Кого можна побачити на березі? (Моржів, білих ведмедів, тюленів,
буревісників, пінгвінів).
Вихователь: Бачите, як там гарно! Нашим пінгвінам, мабуть, теж хочеться
бути на березі рідного антарктичного моря. От там би вони
вже показали нам свою спортивну майстерність! Давайте їм
допоможемо!
7. Малювання по вологому паперу «Малюємо Антарктиду для
пінгвінів»
Вихователь: Сьогодні фарби поводитимуться не зовсім звично: вони
будуть розпливатися, розтікатися, змішуватися, виходити за
межі аркуша, а ми не будемо їм у цьому заважати. Навпаки,
будемо створювати нові кольори прямо на нашому малюнку.
Малюватимемо по вологому паперу. Основним інструментом
буде не пензлик, а губка. Запам’ятайте: роботу варто
виконувати швидко, доки не висохли вода і фарба.
Послідовність виконання
● Зволожте аркуш губкою
6. 6
● На вологий папір нанесіть фарби: синю, блакитну, зелену, фіолетову,
бірюзову, змішуючи губкою кольори і розмиваючи їх по всій поверхні
аркуша. Крапля холодної фарби підкреслить глибину і холодність води
● На передньому плані зобразіть скелястий берег: широким пензлем
намалюйте силует скелі, використовуючи коричневу, чорну, темно-синю
фарби.
● Білою фарбою намалюйте кучугури снігу на березі та крижини у воді.
Міцність криги можна показати наклеївши вирізані клаптики білого паперу.
Пейзаж антарктичного моря та узбережжя готовий.
8. Рухлива гра «Із купини на купину»
На підлозі накреслюють невеличкі кола діаметром 30–35 см, відстань між
ними — 25–30 см. Це «купинки», по яких дитина повинна пройтина
протилежний бік майданчика. По них можна крокувати, перебігати або
перестрибувати. Якщо необхідно перестрибувати на обохногах, то
обов’язково слід стежити, щоб дитина відштовхувалася обоманогами і м’яко
приземлялася так само на обидвіноги.
«Купинки» розташовують у вільній послідовності. При цьому діти не
повинні виходити за межі кіл.
9. Створення композиції «Пінгвіни спортсмени»
На аркушах з намальованим пейзажем діти розміщують виготовлених
пінгвінів за задуманим спортивним сюжетом: пінгвіни стоять на скелі,
пірнають, пливуть у воді, перестрибують з крижини на крижину,
наввипередки бігають тощо. Потім наклеюють. Вихователь складає разом
усі роботи, діти розглядають панорамну картину з життя пінгвінів.
Складають за нею колективну розповідь.
10. Підсумок
Підбиваються підсумки заняття, діти діляться враженнями.