SlideShare a Scribd company logo
1 of 9
Відкритий урок
у 9 класі на тему
« Розчини. Електролітична
дисоціація».
Тип уроку: узагальнення і систематизація знань.
Форма проведення : урок- подорож
Вчитель хімії: Маслєннікова Т.О.
Урок 19 – 20.
Тема. Узагальнюючий урок з теми « Розчини. Електролітична дисоціація».
Мета:
Навчальна:
Узагальнити, систематизувати та перевірити знання учнів з вивченої теми, закріпити
навички учнів в складанні реакцій йонного обміну в повній і скороченій йонних формах,
показати значення розчинівта реакцій йонного обміну в практичній діяльності людини,
формування соціальних компетентностей.
Розвивальна: розвивати практичні навички виконання хімічного експерименту,
вдосконалювати вміння спостерігати,аналізувати, робити висновки, формувати культуру
хімічної мови.
Виховна: виховувати увагу, почуття колективізму при роботі в групах, формувати культуру
спілкування в колективі, здійснювати професійну орієнтацію, бережливе ставлення до
природи та власного здоров’я.
Обладнання і реактиви: опорні схеми, довідники, « Таблиця розчинності лугів, кислот,
солей у воді», роздатковий та дидактичний матеріал,комп ‘ютер,учительська та учнівська
презентації ,розчини натрій гідроксиду, хлоридної кислоти, барій нітрату,сульфатної
кислоти, натрій карбонату, метиловий оранжевий, універсальний індикаторний папірець.
Девіз: «Хімія – це мистецтво, яке вчить як розчиняти природні тіла».
( З книг алхіміків)
Тип уроку: Контрольно – узагальнюючий.
Форма уроку: урок – подорож.
Методи проведення уроку: інтерактивні прийоми « Так чи ні?», « Мозаїка», « Знай
наших»,
« Знайди помилку», « Знайди зайве» , робота в групах, гра « Шерлок Холмс»,
програмований контроль, самостійна робота,експериментальні завдання, випереджаючі
завдання ( повідомлення, презентації) , комп ‘ютерні технології , постановка проблемних
питань.
Хід уроку.
1. Організація класного колективу.
Налаштування учнів на роботу.
Ліричне привітання. Прошу учнів пригадати нотний стан.
Доброго дня всім!
Революційного успіху!
Міцного здоров я!
Файного настрою!
Сольідних перемог!
Лякатися не треба!
Сімейного розуміння!
До роботи!
2. Оголошення теми та завдань уроку.
3 . Мотивація.
Наш урок буде проходити дещо в незвичній формі. Ми з вами вирушаємо на екскурсію до
країни
« Хімічна імперія» до міста, яке називається «Дисоціація». В подорож вирушає дві групи
хімтуристів « Катіони» і « Аніони». Дозвольте мені бути вашим супроводжуючим.
Подорожувати ми будемо потягом.
Щоб добратися до міста ми будемо зупинятися на таких станціях:
«Теоретична», « Практична» ,«Експериментальна», «Пізнавальна».
А зараз нам необхідно купити білети та визначитися ,в вагонах якого класу кожен буде
їхати.
Учні , які правильно відповідають на запитання будуть їхати в купейному вагоні, хто
відповідає не вірно в плацкартному.
Керівниками групи будуть учні, які особисто наберуть більше балів .
4.Робота по темі уроку.
Перевірка теоретичного матеріалу.
1 станція. « Теоретична».
Розминка.
Девіз: « Козыряй» ( К. Прутков).
Кожен з учнів відповідає на запитання і отримує квиток.
Прийом « Так чи ні?».
Запитання по темі « Розчини».
- В природі немає чистої води. ( так)
- Вода має смак і запах? ( ні)-
- Вода легко розкладається електричним струмом.( ні)
- Вода виявляє достатню хімічну активність. ( так)
- Вода вступає в реакції сполучення з деякими солями.( так)
- Вода універсальний розчинник.( так)
- При розчиненні конц. сульфатної кислоти треба наливати воду в кислоту.( ні)
- Процес розчинення – це фізичний процес. ( ні)
- Розчинність залежить від будови.( так)
- Розчин, у якому за даних умов речовина більше не розчиняється, називається
ненасиченим.( ні)
- Насичений розчин можна перетворити на ненасичений. ( так)
- Розчинність речовин не залежить від температури. ( ні)
- Практично нерозчинних речовин у природі не буває. ( так)
- Концентрований розчин є насиченим. ( ні)
Разом з нами їде екскурсовод, який розповість нам про вченого , який створив теорію
електролітичної дисоціації.
Повідомлення про Сванте Ареніуса.
( ППЗ- портрет вченого. Урок 38).
Вчитель.
Нарешті ми доїхали до кордону і тут митна служба запропонувала нам заповнити
декларації. І так прошу вас всіх внести свої прізвища до декларацій і заповнити їх.
Програмконтроль теоретичних питань з теми « Електролітична дисоціація».
Взаємоперевірка за кодом. ( Перевірка паспортного режиму).
1 варіант: 7-9-2-8-6-5-11-4-1-10-3.
2 варіант: 8-11-4-1-2-7-5-3-9-10 -6.
3 варіант: 9-7-6-5-2-8-10-1-4-11-3.
4 варіант: 6-1-9-11-2-3-10-7-4-5-8.
2. Станція « Практична».
Девіз « Теорія дечого варта, якщо вона перевірена на практиці».
І так ми прибули до країни « Хімічна імперія» і нам треба поміняти валюту.
- Як ви думаєте яку?
- Давайте відгадаємо.
- Це частинки з яких складається безліч речовин. У них різна кількість протонів і
електронів.
- Це заряджені частинки. Хто вони?
Завдання « Знай наших!»
Хто швидше поміняє валюту.
Скласти рівняння дисоціації.( Завдання на дошці).
Представники від кожної групи записують рівняння на дошці.
“ Катіони» « Аніони»
3 Ва CI2 4 КОН
2 М g SО4 3 Са (NО3)2
4 Nа NО3 2 А ICI3
3 Са (ОН)2 3Н2 SО4
Дайте визначення кислотам ,лугам і солям з точки зору електролітичної дисоціації.
Які особливості дисоціації кислот.
Давайте повторимо.(ППЗ , урок 38)
« Знайди зайве».
« Катіони»- S , CI , NО3 , S О4, М g.
« Аніони»- Са, Ва, CI, К, Си.
Робота в групах.
Гра « Шерлок Холмс».
Які реакції називаються реакціями йонного обміну.
Механізми реакцій дисоціації кислот і солей.( Пояснити схеми, які знайшов Шерлок Холмс
в кабінеті хімії).
Назвіть умови проходження реакцій йонного обміну.
( Використання схеми).
В кабінеті хімії після самостійної роботи в 9 – б класі Шерлок Холмс також знайшов
клаптики паперу від шпаргалок, на яких було втрачено деякі записи. Шерлок Холмс
цікавився хімією, але все таки за допомогою звертається до вас.
Напишіть рівняння реакцій на дошці.
( Див додаток).
А тепер давайте перепочинемо. Діти, ви хочете попити водички?
Прийом « Знайди помилку».
Вчитель роздає учням пляшки з мінеральною водою акціонерного товариства « Оболонь»
« Поляна купель».
Зверніть увагу на етикетку і перевірте на ній записи.
Учні виправляють помилки.
Порівнюють зі складом води « Поляна Квасова».
Діти, як називається професія людей, які на заводах відповідають за процес виробництва
мінеральних вод.
Так - це технологи. Дайте їм пораду , щоб вони не робили таких помилок.
Які вимоги до цієї професії?
Висновок: Вони повинні добре знати хімію, технологію виробництва, бути уважними і
відповідальними.
Місто « Дисоціація», до якого ми їдемо ,славиться своїми мінеральними водами так само
як і Україна.
Про значення мінеральних вод розкажуть нам такі поетичні рядки.
Поетична хвилинка.
Вірш. С. Єсенін.
« Евгений Онегин».
Уже пустыни сторож вечный,
Стесненный холмами вокруг,
Стоит Бешту остроконечный
И зеленеющий Машук,
Машук, податель струй целебных:
Вокруг ручьев его волшебных
Больных теснится бледный рой;
Кто почечуя, кто Киприды;
Страдалец мыслит жизни нить
В волнах чудесных укрепить,
Кокетка злых годов обиды
На дне оставить, а старик
Помолодеть – хотя на миг.
- Про які властивості мінеральних вод йдеться в цьому вірші?
Бесіда про лікувальні властивості води.
Назвіть відомі курорти у нас на Україні.
Діти, чи можна мінеральну лікувальну воду пити без міри? Чому?
Бесіда про професію лікаря.
Презентація «Лікувальні властивості води Мертвого моря».
4 станція «Експериментальна».
Інструктаж з техніки безпеки.
Повторення правил поводження з лугами і кислотами.
В химкабинете стенд серъезный,
Златое правило на нем.
И днем, и ночью химик школьный
Не должен забывать о нем.
Не трогай щелочи руками
Не смей их пробовать на вкус.
Уйдешь со шрамами на коже,
Не зря их едкими зовут.
Чтоб с кислотой без опаски общаться ,
Надо бы знать как с ней обращаться.
Если пролил кислоту на одежду,
Сам виноват – потому что – невежда.
Свойства кислот не учил ты прежде
И результат – дыра на одежде.
Діти , це про нас, звичайно , бо ви всі добре знаєте властивості даних речовин і не
допустите таких помилок.
Але давайте все таки повторимо правила безпеки разом з Незнайкою.
( Картки. Правило 9, 10)
Експериментальне завдання.
1 група.
Уявіть , що ви потрапили в лабораторію хімічного експерименту « Домашня кухня».
За допомогою виданих вам реактивів необхідно добути « молоко», « газовану воду»,
«плодово – ягідний напій».
Скористайтесь таблицею визначення катіонів і аніонів. ( Довідники).
-Поясніть хімізм процесу.
-Дайте визначення солям з точки зору електролітичної дисоціації.
2 група.
Уявіть , що ви потрапили в кримінальну лабораторію школи контррозвідників.
Там вам запропонували визначити склад чорнил, якими користуються таємні агенти.
Крім того таємні агенти зашифрували інструкцію по використанню цього папірця , за
допомогою якого можна визначити склад цих чорнил.
Эта желтая бумажка все укажет без труда.
Посинеет - в колбе…
Покраснеет - ….!
Коль нейтральная среда,
Не … цвет она.
Мы за зти указания все зовем ее…
- За допомогою яких йонів ви визначилисклад чорнил?
- Дайте визначення кислотам з точки зору електролітичної дисоціації.
- Дайте визначення лугам з точки зору електролітичної дисоціації.
4 станція « Пізнавальна».
« Краплини блакитного діаманту».
Вчитель.
І так ми прибули до міста « Дисоціація» де нас чекає багато цікавого.
Завдання.
Уважно прочитайте уривки з літературних творів і поясніть явища, які відбуваються в
природі.
« Катіони»
К.П. Паустовський.
Уривок з роману « Кара – Бугаз».
« Мірабіліт в затоці починає кристалізуватися в половині листопаду, а до половини
березня кристалізація припиняється і починається зворотний процес – розчинення
мірабіліту у воді».
- Поясніть чому мірабіліт називається періодичним мінералом?
« Аніони».
К. П. Паустовський.
Уривок з повісті « Золота роза».
« Є дуже насичені мінеральні джерела. Якщо покласти у таке джерело гілочку або цвях,
будь – що. То через короткий час вони покриються безліччю білих кристалів і
перетворюються у справжній шедевр мистецтва».
Діти, коли ми вивчали матеріал про насичені і ненасичені розчини, вас зацікавило питання
як вирощувати кристали.
Демонстрація результатів домашнього експерименту.
Вирощування кристалу в розчині купрум сульфату.
Запитання класу.
Процес дисоціації це зворотний процес?
Як такий зворотний процес відбувається в природі нам допоможе презентація « Кримські
печери».
Проблемне питання.
За допомогою якого процесу утворилися такі дива природи?
- Так за допомогою краплини води, яка створила ось такі шедеври.
Висновок:
Кожна краплина води – це безцінний скарб, завдяки якому й існує життя на нашій
планеті. Цінуйте його , оберігайте, і не зміліють криниці ваших душ, не вичерпається
добро на нашій землі.
5.Підсумок уроку.
6.Рефлексія 1.Оцінювання роботи учнів на уроці.
Рефлексія 2. Учні оцінюють урок.
- Мені сподобалось усе.
- Мені було цікаво.
- Мені було легко.
- Я дізнався про нове.
- Мені нічого не зрозуміло.
- Я нудьгував.
- Мені було складно.
- Я ні про що не дізнався.
- Чи можу я написати самостійну роботу сьогодні?
7.Контроль знань.
Отже ми з вами впоралися з завданнями уроку і я вам пропоную невеличкий іспит.
Самостійна робота.
8.Домашнє завдання: Підготувати реферати, презентації з вивченої теми з метою
покращення оцінок.
Діти, як ви вважаєте, чи може хімія допомогти освідчитися в коханні?
Здесь небосвод, там Н2О.
И словно царской водкой,
Я был тобою опьянен,
Сливался сердцем я с тобою,
Как оксид кальция с водою.
Мне нет покоя в этом мире.
Душа безсильна как азот.
И как Н2SО4, моя любовь мне сердце жжет.
И при реакции обмена
Поймешь и ты меня всего:
Полным – полна любви раствора
Пробирка сердца моего.
Розчини. Електролітична дисоціація

More Related Content

Similar to Розчини. Електролітична дисоціація

Урок проект " Оксиген. поширеність оксигену "
Урок проект " Оксиген. поширеність оксигену "Урок проект " Оксиген. поширеність оксигену "
Урок проект " Оксиген. поширеність оксигену "
sveta7940
 
Урок:"Електричний струм.Джерела електричного струму"
Урок:"Електричний струм.Джерела електричного струму"Урок:"Електричний струм.Джерела електричного струму"
Урок:"Електричний струм.Джерела електричного струму"
sveta7940
 
Himiya avt popel_p_p_ta_in.
Himiya avt popel_p_p_ta_in.Himiya avt popel_p_p_ta_in.
Himiya avt popel_p_p_ta_in.
Olesea_Moldovan
 
урок з хімії, 8 кл
урок з хімії, 8 клурок з хімії, 8 кл
урок з хімії, 8 кл
aksi555
 

Similar to Розчини. Електролітична дисоціація (20)

Тема.Будова атома.
Тема.Будова атома.Тема.Будова атома.
Тема.Будова атома.
 
Урок – проект «Земля – наш спільний дім»
Урок – проект «Земля – наш спільний дім»Урок – проект «Земля – наш спільний дім»
Урок – проект «Земля – наш спільний дім»
 
Урок проект " Оксиген. поширеність оксигену "
Урок проект " Оксиген. поширеність оксигену "Урок проект " Оксиген. поширеність оксигену "
Урок проект " Оксиген. поширеність оксигену "
 
робота з обдарованими методом рвз
робота з обдарованими методом рвзробота з обдарованими методом рвз
робота з обдарованими методом рвз
 
495,23.docx
495,23.docx495,23.docx
495,23.docx
 
Підручник Хімія 8 клас Попель
Підручник Хімія 8 клас ПопельПідручник Хімія 8 клас Попель
Підручник Хімія 8 клас Попель
 
8 h p_u
8 h p_u8 h p_u
8 h p_u
 
Хімія 8 клас
Хімія 8 класХімія 8 клас
Хімія 8 клас
 
8 h p_u
8 h p_u8 h p_u
8 h p_u
 
8 h p_u
8 h p_u8 h p_u
8 h p_u
 
кейс-урок (2).pdf
кейс-урок (2).pdfкейс-урок (2).pdf
кейс-урок (2).pdf
 
13
1313
13
 
435,23.docx
435,23.docx435,23.docx
435,23.docx
 
286
286286
286
 
Урок:"Електричний струм.Джерела електричного струму"
Урок:"Електричний струм.Джерела електричного струму"Урок:"Електричний струм.Джерела електричного струму"
Урок:"Електричний струм.Джерела електричного струму"
 
Himiya avt popel_p_p_ta_in.
Himiya avt popel_p_p_ta_in.Himiya avt popel_p_p_ta_in.
Himiya avt popel_p_p_ta_in.
 
урок з хімії, 8 кл
урок з хімії, 8 клурок з хімії, 8 кл
урок з хімії, 8 кл
 
Doc1
Doc1Doc1
Doc1
 
281
281281
281
 
76
7676
76
 

More from Татьяна Масленникова

More from Татьяна Масленникова (20)

Кольоротерапія
КольоротерапіяКольоротерапія
Кольоротерапія
 
Психологічний аналіз уроку
Психологічний аналіз урокуПсихологічний аналіз уроку
Психологічний аналіз уроку
 
Особистісно- зорієнтоване навчання за модульно- розвивальною системою.
 Особистісно- зорієнтоване навчання за модульно- розвивальною системою. Особистісно- зорієнтоване навчання за модульно- розвивальною системою.
Особистісно- зорієнтоване навчання за модульно- розвивальною системою.
 
Організація контролю
Організація контролюОрганізація контролю
Організація контролю
 
Здоров’язбережувальні та здоров’ятворчі технології
Здоров’язбережувальні та здоров’ятворчі технологіїЗдоров’язбережувальні та здоров’ятворчі технології
Здоров’язбережувальні та здоров’ятворчі технології
 
Солі
СоліСолі
Солі
 
Амфотерні основи
Амфотерні основиАмфотерні основи
Амфотерні основи
 
Амфотерні основи
Амфотерні основиАмфотерні основи
Амфотерні основи
 
Мати Тереза
Мати ТерезаМати Тереза
Мати Тереза
 
Фітоенергетіка кімнатних рослин
Фітоенергетіка кімнатних рослинФітоенергетіка кімнатних рослин
Фітоенергетіка кімнатних рослин
 
Мінеральні води. Пити чи не пити?
Мінеральні води. Пити чи не пити?Мінеральні води. Пити чи не пити?
Мінеральні води. Пити чи не пити?
 
Мінеральні води. Пити чи не пити?
Мінеральні води. Пити чи не пити?Мінеральні води. Пити чи не пити?
Мінеральні води. Пити чи не пити?
 
Сміхотерапія
СміхотерапіяСміхотерапія
Сміхотерапія
 
Спелеотерапія
Спелеотерапія Спелеотерапія
Спелеотерапія
 
Пет-терапия
Пет-терапияПет-терапия
Пет-терапия
 
Пет -терапия
Пет -терапияПет -терапия
Пет -терапия
 
Живе Мертве море
Живе Мертве мореЖиве Мертве море
Живе Мертве море
 
Живе мертве море
Живе мертве мореЖиве мертве море
Живе мертве море
 
Лікувальні властивості чаю.
Лікувальні властивості чаю.Лікувальні властивості чаю.
Лікувальні властивості чаю.
 
Лікування музикою
Лікування музикоюЛікування музикою
Лікування музикою
 

Розчини. Електролітична дисоціація

  • 1. Відкритий урок у 9 класі на тему « Розчини. Електролітична дисоціація». Тип уроку: узагальнення і систематизація знань. Форма проведення : урок- подорож Вчитель хімії: Маслєннікова Т.О.
  • 2. Урок 19 – 20. Тема. Узагальнюючий урок з теми « Розчини. Електролітична дисоціація». Мета: Навчальна: Узагальнити, систематизувати та перевірити знання учнів з вивченої теми, закріпити навички учнів в складанні реакцій йонного обміну в повній і скороченій йонних формах, показати значення розчинівта реакцій йонного обміну в практичній діяльності людини, формування соціальних компетентностей. Розвивальна: розвивати практичні навички виконання хімічного експерименту, вдосконалювати вміння спостерігати,аналізувати, робити висновки, формувати культуру хімічної мови. Виховна: виховувати увагу, почуття колективізму при роботі в групах, формувати культуру спілкування в колективі, здійснювати професійну орієнтацію, бережливе ставлення до природи та власного здоров’я. Обладнання і реактиви: опорні схеми, довідники, « Таблиця розчинності лугів, кислот, солей у воді», роздатковий та дидактичний матеріал,комп ‘ютер,учительська та учнівська презентації ,розчини натрій гідроксиду, хлоридної кислоти, барій нітрату,сульфатної кислоти, натрій карбонату, метиловий оранжевий, універсальний індикаторний папірець. Девіз: «Хімія – це мистецтво, яке вчить як розчиняти природні тіла». ( З книг алхіміків) Тип уроку: Контрольно – узагальнюючий. Форма уроку: урок – подорож. Методи проведення уроку: інтерактивні прийоми « Так чи ні?», « Мозаїка», « Знай наших», « Знайди помилку», « Знайди зайве» , робота в групах, гра « Шерлок Холмс», програмований контроль, самостійна робота,експериментальні завдання, випереджаючі завдання ( повідомлення, презентації) , комп ‘ютерні технології , постановка проблемних питань. Хід уроку. 1. Організація класного колективу. Налаштування учнів на роботу. Ліричне привітання. Прошу учнів пригадати нотний стан. Доброго дня всім! Революційного успіху! Міцного здоров я! Файного настрою! Сольідних перемог! Лякатися не треба!
  • 3. Сімейного розуміння! До роботи! 2. Оголошення теми та завдань уроку. 3 . Мотивація. Наш урок буде проходити дещо в незвичній формі. Ми з вами вирушаємо на екскурсію до країни « Хімічна імперія» до міста, яке називається «Дисоціація». В подорож вирушає дві групи хімтуристів « Катіони» і « Аніони». Дозвольте мені бути вашим супроводжуючим. Подорожувати ми будемо потягом. Щоб добратися до міста ми будемо зупинятися на таких станціях: «Теоретична», « Практична» ,«Експериментальна», «Пізнавальна». А зараз нам необхідно купити білети та визначитися ,в вагонах якого класу кожен буде їхати. Учні , які правильно відповідають на запитання будуть їхати в купейному вагоні, хто відповідає не вірно в плацкартному. Керівниками групи будуть учні, які особисто наберуть більше балів . 4.Робота по темі уроку. Перевірка теоретичного матеріалу. 1 станція. « Теоретична». Розминка. Девіз: « Козыряй» ( К. Прутков). Кожен з учнів відповідає на запитання і отримує квиток. Прийом « Так чи ні?». Запитання по темі « Розчини». - В природі немає чистої води. ( так) - Вода має смак і запах? ( ні)- - Вода легко розкладається електричним струмом.( ні) - Вода виявляє достатню хімічну активність. ( так) - Вода вступає в реакції сполучення з деякими солями.( так) - Вода універсальний розчинник.( так) - При розчиненні конц. сульфатної кислоти треба наливати воду в кислоту.( ні) - Процес розчинення – це фізичний процес. ( ні) - Розчинність залежить від будови.( так) - Розчин, у якому за даних умов речовина більше не розчиняється, називається ненасиченим.( ні) - Насичений розчин можна перетворити на ненасичений. ( так) - Розчинність речовин не залежить від температури. ( ні) - Практично нерозчинних речовин у природі не буває. ( так) - Концентрований розчин є насиченим. ( ні) Разом з нами їде екскурсовод, який розповість нам про вченого , який створив теорію електролітичної дисоціації. Повідомлення про Сванте Ареніуса. ( ППЗ- портрет вченого. Урок 38).
  • 4. Вчитель. Нарешті ми доїхали до кордону і тут митна служба запропонувала нам заповнити декларації. І так прошу вас всіх внести свої прізвища до декларацій і заповнити їх. Програмконтроль теоретичних питань з теми « Електролітична дисоціація». Взаємоперевірка за кодом. ( Перевірка паспортного режиму). 1 варіант: 7-9-2-8-6-5-11-4-1-10-3. 2 варіант: 8-11-4-1-2-7-5-3-9-10 -6. 3 варіант: 9-7-6-5-2-8-10-1-4-11-3. 4 варіант: 6-1-9-11-2-3-10-7-4-5-8. 2. Станція « Практична». Девіз « Теорія дечого варта, якщо вона перевірена на практиці». І так ми прибули до країни « Хімічна імперія» і нам треба поміняти валюту. - Як ви думаєте яку? - Давайте відгадаємо. - Це частинки з яких складається безліч речовин. У них різна кількість протонів і електронів. - Це заряджені частинки. Хто вони? Завдання « Знай наших!» Хто швидше поміняє валюту. Скласти рівняння дисоціації.( Завдання на дошці). Представники від кожної групи записують рівняння на дошці. “ Катіони» « Аніони» 3 Ва CI2 4 КОН 2 М g SО4 3 Са (NО3)2 4 Nа NО3 2 А ICI3 3 Са (ОН)2 3Н2 SО4 Дайте визначення кислотам ,лугам і солям з точки зору електролітичної дисоціації. Які особливості дисоціації кислот. Давайте повторимо.(ППЗ , урок 38) « Знайди зайве». « Катіони»- S , CI , NО3 , S О4, М g. « Аніони»- Са, Ва, CI, К, Си. Робота в групах. Гра « Шерлок Холмс». Які реакції називаються реакціями йонного обміну. Механізми реакцій дисоціації кислот і солей.( Пояснити схеми, які знайшов Шерлок Холмс в кабінеті хімії).
  • 5. Назвіть умови проходження реакцій йонного обміну. ( Використання схеми). В кабінеті хімії після самостійної роботи в 9 – б класі Шерлок Холмс також знайшов клаптики паперу від шпаргалок, на яких було втрачено деякі записи. Шерлок Холмс цікавився хімією, але все таки за допомогою звертається до вас. Напишіть рівняння реакцій на дошці. ( Див додаток). А тепер давайте перепочинемо. Діти, ви хочете попити водички? Прийом « Знайди помилку». Вчитель роздає учням пляшки з мінеральною водою акціонерного товариства « Оболонь» « Поляна купель». Зверніть увагу на етикетку і перевірте на ній записи. Учні виправляють помилки. Порівнюють зі складом води « Поляна Квасова». Діти, як називається професія людей, які на заводах відповідають за процес виробництва мінеральних вод. Так - це технологи. Дайте їм пораду , щоб вони не робили таких помилок. Які вимоги до цієї професії? Висновок: Вони повинні добре знати хімію, технологію виробництва, бути уважними і відповідальними. Місто « Дисоціація», до якого ми їдемо ,славиться своїми мінеральними водами так само як і Україна. Про значення мінеральних вод розкажуть нам такі поетичні рядки. Поетична хвилинка. Вірш. С. Єсенін. « Евгений Онегин». Уже пустыни сторож вечный, Стесненный холмами вокруг, Стоит Бешту остроконечный И зеленеющий Машук, Машук, податель струй целебных: Вокруг ручьев его волшебных Больных теснится бледный рой; Кто почечуя, кто Киприды; Страдалец мыслит жизни нить В волнах чудесных укрепить, Кокетка злых годов обиды На дне оставить, а старик Помолодеть – хотя на миг. - Про які властивості мінеральних вод йдеться в цьому вірші? Бесіда про лікувальні властивості води. Назвіть відомі курорти у нас на Україні. Діти, чи можна мінеральну лікувальну воду пити без міри? Чому? Бесіда про професію лікаря.
  • 6. Презентація «Лікувальні властивості води Мертвого моря». 4 станція «Експериментальна». Інструктаж з техніки безпеки. Повторення правил поводження з лугами і кислотами. В химкабинете стенд серъезный, Златое правило на нем. И днем, и ночью химик школьный Не должен забывать о нем. Не трогай щелочи руками Не смей их пробовать на вкус. Уйдешь со шрамами на коже, Не зря их едкими зовут. Чтоб с кислотой без опаски общаться , Надо бы знать как с ней обращаться. Если пролил кислоту на одежду, Сам виноват – потому что – невежда. Свойства кислот не учил ты прежде И результат – дыра на одежде. Діти , це про нас, звичайно , бо ви всі добре знаєте властивості даних речовин і не допустите таких помилок. Але давайте все таки повторимо правила безпеки разом з Незнайкою. ( Картки. Правило 9, 10) Експериментальне завдання. 1 група. Уявіть , що ви потрапили в лабораторію хімічного експерименту « Домашня кухня». За допомогою виданих вам реактивів необхідно добути « молоко», « газовану воду», «плодово – ягідний напій». Скористайтесь таблицею визначення катіонів і аніонів. ( Довідники). -Поясніть хімізм процесу. -Дайте визначення солям з точки зору електролітичної дисоціації. 2 група. Уявіть , що ви потрапили в кримінальну лабораторію школи контррозвідників. Там вам запропонували визначити склад чорнил, якими користуються таємні агенти. Крім того таємні агенти зашифрували інструкцію по використанню цього папірця , за допомогою якого можна визначити склад цих чорнил. Эта желтая бумажка все укажет без труда. Посинеет - в колбе… Покраснеет - ….! Коль нейтральная среда, Не … цвет она. Мы за зти указания все зовем ее… - За допомогою яких йонів ви визначилисклад чорнил? - Дайте визначення кислотам з точки зору електролітичної дисоціації.
  • 7. - Дайте визначення лугам з точки зору електролітичної дисоціації. 4 станція « Пізнавальна». « Краплини блакитного діаманту». Вчитель. І так ми прибули до міста « Дисоціація» де нас чекає багато цікавого. Завдання. Уважно прочитайте уривки з літературних творів і поясніть явища, які відбуваються в природі. « Катіони» К.П. Паустовський. Уривок з роману « Кара – Бугаз». « Мірабіліт в затоці починає кристалізуватися в половині листопаду, а до половини березня кристалізація припиняється і починається зворотний процес – розчинення мірабіліту у воді». - Поясніть чому мірабіліт називається періодичним мінералом? « Аніони». К. П. Паустовський. Уривок з повісті « Золота роза». « Є дуже насичені мінеральні джерела. Якщо покласти у таке джерело гілочку або цвях, будь – що. То через короткий час вони покриються безліччю білих кристалів і перетворюються у справжній шедевр мистецтва». Діти, коли ми вивчали матеріал про насичені і ненасичені розчини, вас зацікавило питання як вирощувати кристали. Демонстрація результатів домашнього експерименту. Вирощування кристалу в розчині купрум сульфату. Запитання класу. Процес дисоціації це зворотний процес? Як такий зворотний процес відбувається в природі нам допоможе презентація « Кримські печери». Проблемне питання. За допомогою якого процесу утворилися такі дива природи? - Так за допомогою краплини води, яка створила ось такі шедеври. Висновок: Кожна краплина води – це безцінний скарб, завдяки якому й існує життя на нашій планеті. Цінуйте його , оберігайте, і не зміліють криниці ваших душ, не вичерпається добро на нашій землі. 5.Підсумок уроку. 6.Рефлексія 1.Оцінювання роботи учнів на уроці. Рефлексія 2. Учні оцінюють урок. - Мені сподобалось усе. - Мені було цікаво. - Мені було легко.
  • 8. - Я дізнався про нове. - Мені нічого не зрозуміло. - Я нудьгував. - Мені було складно. - Я ні про що не дізнався. - Чи можу я написати самостійну роботу сьогодні? 7.Контроль знань. Отже ми з вами впоралися з завданнями уроку і я вам пропоную невеличкий іспит. Самостійна робота. 8.Домашнє завдання: Підготувати реферати, презентації з вивченої теми з метою покращення оцінок. Діти, як ви вважаєте, чи може хімія допомогти освідчитися в коханні? Здесь небосвод, там Н2О. И словно царской водкой, Я был тобою опьянен, Сливался сердцем я с тобою, Как оксид кальция с водою. Мне нет покоя в этом мире. Душа безсильна как азот. И как Н2SО4, моя любовь мне сердце жжет. И при реакции обмена Поймешь и ты меня всего: Полным – полна любви раствора Пробирка сердца моего.