Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Виховні заходи
1. Для всіх одна
(сценарій святкування Дня соборності України )
Мета:познайомитиучнівз історієюДнясоборності України; прищеплюватиповагудоминулого
Батьківщини; виховуватинаціональнусвідомістьтапочуттягідності бутигромадяниномУкраїни,
любовдо рідногокраю,його історичногоминулогоі сучасності .
Обладнання:музичні записи,національнасимволіка.
Перебіг заходу
Звучитьліричнаукраїнська мелодія,на фоні якої говоритьчитець.
Тобі , найкращая перлино
Моїх розбуджених надій ,
Тобі , що звешся Україна
І в цей життєвий буревій ,
Тобі , що постаті козачі
Для нас змальовуєш щодня ,
Я шлю привіт й бажаю вдачі
У сяйві радісного дня .
Україна … Золота,чарівнасторона. Землярясно заквітчана, зеленнюзакосичена.Скількиніжних
поетичних слівпридумалилюди,щоб висловитигарячу любовдо краю , де народилисяй живуть !
У глибинустоліть сягає історіянашогонароду. Україна має багате й славне минуле . Вона
виплекалаЗапорізькуСіч,славетну Києво – Могилянськуакадемію.Україна виколисалавелетнів
сили і духу – таких , як ПетроСагайдачний, Богдан Хмельницький,Іван Сірко, ГригорійСковорода
, Устим Кармелюк,ЮрійДрогобич, Тарас Шевченко,ІванФранко,Леся Українка, Михайло
Грушевський…Цейперелікможнапродовжитийіменаминаших сучасників , які примножують
славу нашої Батьківщини.
Молюсь за тебе , Україно ,
Молюсь за тебе кожен час ,
Бо ти у нас одна – єдина , -
Писав в своїх віршах Тарас .
Молюсь , - казав він , щоб у тебе
Не було між людьми війни
Щоб завжди було чисте небо
На нашій стомленій землі ,
Щоб завше у садку смерека
Весняним квітом під вікном цвіла
І прилітали з вирію лелеки ,
Щоб гомін хвиль послухати Дніпра !
Звучить Гімн України .
22 січня – Деньсоборності України. Це свято відзначаємощорокув деньпроголошенняАктувозз’
єднання УкраїнськоїНародної Республікий Західно – Української Народної Республіки ,що
відбулосяв 1919 році . Офіційно в Україні ДеньСоборності відзначаєтьсяз 1999 року.
І сьогодні ми святкуємо річницюпроголошенняСоборностінашоїдержави.
2. Народилась Україна Нова ,
Небувала ,чиста , як дитя ,
Україна Зоряної Мови ,
Україна Божого Буття !
Україна казки і кохання .
Та Держава , де щезає тлінь .
Україна творчого повстання
Для усіх безсмертних поколінь .
Україно , вернуться до тебе –
Матері , сторожові вогні ,
Ясні зорі і хмаринки з неба,
Козаки воскреслі і пісні .
Прийдуть квіти і маленькі діти ,
Прийде казка і пташиний спів ,
Забринять у просторі сюїти
Всіх дерзань і небувалих снів .
Україно - Матінко ! Воскресни !
Тануть сни і котяться в імлу …
І Софія – Мудрість Пречудесна
Вже стоїть на Київськім Валу !
Побратими , гляньте на руїни –
То ж не прах , не камені прості !
То в Руці Святої України
Всесвіту Ворота Золоті !
Збулосядовічне прагненнянашогонароду. Збулосяте , за що страждали і гинули, боролисяі
вболівали,для чого жили і працювалимільйонисиніві дочок України – впродовжроків,
десятиліть,століть… Те , що булопровідноюзореюдлягеніївїї духуі що булоїхнімнепозбутнім
болем і тяжкоюмукою…
Демонстрація документальної хроніки .
22 січня 1918 рокуу приміщенні київськогобудинкувчителябулопідписано IV Універсал ,яким
УкраїнськуНародну Республікупроголошеносуверенноюі незалежноюдержавою.А 1919 рокув
цейже самий деньна Софіївськійплощі у Києві булопроголошено Актсоборності українських
земель.
« Віднині зливаютьсяв одно віками відділені однавідодної частини України – Галичина ,Буковина
, Закарпаття і придніпрянськаУкраїна - в одну ВеликуУкраїну. Сповнилисявідвічні мрії, для яких
жили і за які вмирали найкращі сини України . Віднині є тільки однанезалежна Українська
Народна Республіка.Віднині українськийнарод, звільнениймогутнімпоривомсвоїх власних сил ,
має змогу об’єднативсі зусилля своїх синівдля створеннянероздільноїнезалежноїУкраїнської
держави на доброі щастя українського народу » - пролунало 22 січня1919 року.
Століттямирозірванийукраїнськийнарод визволився з неволі – ЛівобережнаУкраїнавийшлаз
Російської, а Правобережна - з Австро – Угорськоїімперій–і возз’єднався на своїй землі в єдиній
Українськійдержаві .
Актвозз’єднання , злукидвох Україн, був , швидше , символічнимзнаком прагненняєдності ,бо в
керівництві країниспільності тоді не було.«Безпорадністьпроводувпливаланазагальнийнастрій
,- писала сучасниця тих подій , історикНаталяПолонська– Василенко.Україна , затиснута між
двома потужнимисилами – Антантоюз півдня і більшовикамиз півночі , - не мала сил для
боротьби. Військорозбігалося, ширилосябезладдя. У таких умовах пройшламайже
непоміченоюподія,яка мала велике ідейне значення:Святособорності України. 22 січня 1919
3. рокуна Софійськійплощі проголошенозлукуЗУНРі УНР … Але підтиском невідрадних подійсвято
пройшлосухо ,тихо» .
УНР як незалежнадержава посталарівноза рікперед цим .ЗУНР посталав листопаді 1918 року, і
відразуж розпочався процесоб’єднання: зазбручанська Українська національнарада надіслала
до Києва свою делегаціюдляпереговорівізгетьманомПавломСкоропадським.Після змінивлади
переговоривелисязДиректорією.1грудня 1918 рокуу Фастові був укладений« передвступний
договір» про « злукуобох українських державв однудержавнуодиницю».21 січня 1919 рокув
Хусті Всенародні збориухвалилиприєднаннядо УкраїнськоїНародної РеспублікиЗакарпаття.
1919рік був добоювеликих сподівань, надій і звершень,і , водночас ,став періодомнайтяжчих
випробуваньдля новоствореноїєдиноїдержави. Виснажена світовоювійною,роздерта
громадянськимиконфліктами,поляризованаполітичнимиідеями,Українасталаоб’єктом
зовнішньополітичноїагресії. Опинившисьв «кільці смерті» ,українські збройні формування
протистоялибільшовикамнапівнічному - сході ,полякам–на заході , білогвардійцям– на півдні .
Не судилосяУкраїні зберегтитакуомріянуволю,єдністьі суверенітет.Державапроіснувала
недовго. Вистояти не булосили . В боротьбі заволюславні сини України віддалинайдорожче –
життя …
Та народ пам’ятає своїх лицаріві слава проних не вмре ,не поляже : стоятимутьу вічнійварті герої
Крут – 30 «українських спартанців» ,тисячі молодих патріотівзлегіонуукраїнських січових
стрільців,сотні репресованих в30-і - цвітукраїнської культури– «розстріляне відродження» моєї
стражденноїнації,незламні патріотиОУН-УПА ,талановиті титанидуху –«шістдесятники» і
незламні дисидентичасів радянської імперії.
Терезиісторіїпереважиливсторонузла …Наша Україна випилаповнучашу концтабірного
соціалізму.За 70 роківіснуванняУРСРчерезконцтабори,в’язниці і заслання пройшлимільйони
українських громадян . На розправукатам буловіддано цвіт української інтелігенції…Голодомори
спустошувалиселаі міста України …
Соловки , Сибіри , Магадани …
Вороги народу , де ваш лік ?
На душі на думці – скрізь кайдани
Тридцять сьомий розпроклятий рік .
Так мало непогорблених прямих ,
Окрилених високою метою .
І хто нас визволить од нас самих ,
Від страху перед правдою святою ?
Українська земля , навітьпридушеначоботомката,народжуваланових незламних синів ,
які своїми вчинками пробуджувалиуярмленийнароднаборотьбу.
22 січня 1973 рокув Чорткові на Тернопільщині гуртмолоді підорудоюВолодимираМармуса
вивісив жовто – блакитні прапори( за що хлопцівув’язнилив радянськомуконцтаборі ) .
22 січня 1978 рокуна знак протеступротиросійськоїокупаціїбіля могилиТараса Шевченкав
Каневі спаливсебе ОлексаГірняк ізКалуша .
22 січня 1990 рокусотні тисяч українцівузялися за руки , утворивши«живийланцюг» від Києва до
Львова , на згадку про проголошенняАктуСоборності .
Воскреснийдень настав !..1 грудня 1991 рокународ України підтримавактпро незалежність.
Слава Україні ! Слава ! Героямїї - слава ! Донезалежності Українайшладовгим , тяжким ,і
жертовнимшляхом ,дорого за неї заплатила. За нею - і трагічні , і героїчні сторінкиісторіїнашого
народу.
Благослови і вознеси
Болючу правду України ,
4. Що йде від чистої роси ,
Що йде від чистої сльози –
Не тільки смуток і руїни.
…І незнищенність України ,
Народе рідний , вознеси !
В підвалинах українськоїдержавності – і століттяборотьбинаших предків,і символізована
насампередв іменах Шевченкаі Франкатитанічнароботавеликих просвітителівнародногодуху,і
сама душаукраїнського народу.
Ми українці від Тараса ,
Мазепи й Сковороди …
Було сліз більше , ніж води.
Нас голодом не раз морили ,
І в очі населяли страх .
Он наші мовчазні могили:
Куди не глянь по всіх світах…
Будуючисвоє сьогодення , ми йдемо шляхомдемократії ,долаємоскладні кризові часи , щиро
віримов щасливе майбуттяУкраїни.
На фоні пісні «Одна калина »звучать слова
Рідна матір , Україно!
Подивись , твої сини
Вже посіяли Свободу,
Вже колосяться лани.
Ті , із кого кепкували ,
Насміхались , як могли ,
Знов народом гордим стали ,
Більш вони вже не хохли ,
Не лакузи , не примари, А герої та борці .
Маєм сонце ,маєм море ,
Маєм Київ і Дніпро,Маєм землю неозору ,
На якій росте добро .
Синьо – жовтий прапор маєм
Й Володимирський тризуб ,
Дон і Сян їх обіймають .
Ми – народ – великолюб .
Боже –Отче всемогутній ,
Захисти коханий край !
Дай нам вийти у майбутнє ,
Мужність і сміливість дай !
Захисти нас від свавільних
Хижаків , жорстоких ,злих ,
Захисти від божевільних ,
Від Чорнобилів нових !
Хай собори на руїні
Стануть там , де ти прорік .
Незалежній Україні слава нині і повік !
Моя Україна – широкі простори ,
Поля і левади ,долини і гори ,
Молитва і пісня , і слово натхнення ,
5. Наш труд і натхнення ,
Наш труд і талант !
Україно, - для тебе.
Звучитьпісня «Україна» Т. Петриненка.
ТериторіальнацілісністьУкраїни,скріпленакров’юмільйонівнезламнихборців,навіки
залишатиметьсянепорушною.Ми маємо бутисвідомі того , що лише в єдності дійта соборності
душ можемодосягти мети – побудовиекономічнойдуховнобагатої, вільноїй демократичної
України,якою пишатимутьсянаші нащадки . ВідродженняВітчизни – це єдністьнаших душ ,
воскресіннядуховності ,культури,мови.
Зі святомСоборності,українці !
Моя Україна! Єдиная мати !
Пізнати тебе судилось мені .
Квітучі сади , білі мазані хати ,
Діброви , гаї та розкішні луги .
Великі міста , необмежені далі ,
І жовте колосся , налите зерном ,
Лелека у небі , родина на святі –
Це все Україна ,це рідний наш дім .
Ми всі живемо на одній Батьківщині ,
І хоч розлучити нас прагнуть , та ми
Діти пісенної ,святої України ,
Не треба нам свар , незгоди , ганьби !
Нам пращури дали велике надбання:
З’єднали країну мою на віки!
Чому ж зараз , люди, з’явилось питання :
«Хто звідки ,хто з нас свої , хто чужі ?»
Не зможе ніщо наш союз розірвати :
«Соборна країна !Ви , чуєте ?! Ні?!
Одна Україна!Єдиная мати !
І краще країни нам не знайти!»
Тобі Україно, мій мужній народе ,
Складаю я пісню святої свободи .
Усі мої сили і душу широку
Й життя я віддам до останнього кроку ,
Аби ти щаслива була , Україно,
Моя Батьківщино !
Велична і свята ,моя ти Україно,
Лише тобі карать нас і судить,
Нам берегти тебе ,Соборну і єдину ,
І нам твою історію творить !
Звучить пісня «Україна»
6. Усний журнал«Світ професій»
Мета :розширити уявлення учнів про важливість професійного вибору , ознайомити з
психологічними засадами професійного вибору , переліком професій , які дають змогу
займатися індивідуальною трудовою діяльністю , які мають попит на ринку праці ;
порадити , як обрати професію до душі ,як уникнути помилок і розчарувань у виборі
професій ;
виховувати почуття відповідальності , усвідомлення важливості професійного вибору ,
суспільної значущості усіх професій .
(Лунають позивні )
Дивно усе в цьому світі прекрасному :
Є лише мить , ось пора золота .
Є лише мить між минулим та майбуттям ,
Саме вона зветься просто життям
Тут живемо , тут самі обираємо
Стежку життя , по якій нам іти.
Тож пам’ятай : світ важкий , але правильний ,
Власну зорю віднайдеш тільки ти.
Може життя пролетить в невідомості .
Щастя - це що ? Лиш тонесенька мить .
Все , чим живу , що ціную на світі я .
Вміститься в мить , неповторну цю мить.
Шановні гості ! Ми , вчителі і наші вихованці , просимо дозволу на годину
спілкування з вами , продовж якої перегорнемо сторінки нашого усного журналу «Подорож у
світ професій» .
Кожна зі сторінок—один з аспектів , які визначають наш професійний вибір.
Вибір , який допоможе вам самовизначитися , самовдосконалитися , самореалізуватися ,
самоствердитися .
Яка глибока думка закладена в словосполученні «вибір професії» , скільки викликає воно
емоцій і сподівань і водночас скільки породжує проблем ! Це не просто вдало чи невдало
прийняте в юності рішення , це щаслива або розбита доля , активне , творче , радісне життя
чи байдуже , пасивне існування .
Сьогодні у нашому залі присутні майбутні випускники , частині з яких вже за кілька місяців
необхідно обирати власну професійну стежину , і ми сподіваємось , що сьогоднішній захід
допоможе їм у цьому
(Звучить мажорна мелодія )
Ви чуєте маршу акорди веселі ,
Знайомі давно вже усім .
І з ними крокує в будинки й оселі
Життя в розмаїтій красі .
Здрастуйте , друзі !Привіт вам, дівчата !
Привіт , парубки !
Вітаємо всіх !
Ми вам хотіли нагадати
І Маяковського згадати :
як швидко роки пролетять ,
буде і сімнадцять
7. Що ж робити нам тоді ,
Чим же нам займатись ?
Спитай у тата і у мами ,
які професії у них-
Професій в світі є чимало ,
сповна їх вистачить на всіх.
Та є одна поміж професій,
якої вчаться всі в житті,
яка для кожного найперша ,
якої теж набудеш ти .
Учитель , лікар чи геолог ,
письменник, слюсар чи кресляр ,
Всі називають головною
одну професію : школяр .
Бо всім відомо , що без школи ,
без знань , що мусиш там набути ,
Не станеш у житті ніколи тим,
Ким з дитинства мрієш бути .
Відкриваємо першу сторінку –« Історичну»
(Повідомлення про правові основи права на працю ; характеристика давніх українських
ремесел )
А зараз проведемо міні вікторину : до назви давньої професії ви прагнете назвати сучасний
відповідник .
Аптекар -.фармацевт ,броварник - …пивовар , золотар –… ювелір , бортник –… пасічник,
постригнач - ...перукар ,тинькар –… штукатур ,цукерник –… кондитер ,гутник -… склороб .
Сторінка друга –« Психологічна »
Всі ми знаємо , що психологія – наука , що вивчає закономірності ,розвиток , форми
психологічної діяльності ; вивчає внутрішній світ людини , однак не завжди замислюємось ,
що вона нагромадила величезний арсенал психологічних тестів , анкетувань , які можуть
допомогти нам визначитися у професійному виборі . Отож , зараз ми запрошуємо до слова
психолога школи , Панкіну Катерину Вікторівну , яка , сподіваємось , надасть нам цікаві
поради .
( Виступ психолога )
Отож , підсумовуючи ,наголосимо , що , вибираючи свій життєвий шлях , потрібно
керуватися реальними можливостями , розумовими здібностями , особистими інтересами ,
зважаючи на стан свого здоров’я , власний характер , темперамент .
А зараз слово залу . Проведемо бліц - опитування :
- Які професії популярні в наш час ?
- - Спеціалісти яких професій мають високий рейтинг у суспільстві ?
- – Працівники якої галузі мають найвищі зарплати у нашому місті ?
- – Що в майбутній професії зацікавлює вас найбільше 6 умови праці , престиж ,
заробітна плата ?
- - Що або хто допоміг вам у виборі професійного шляху ?
- Дякуємо за щирі відповіді .
- А зараз ще кілька слів на предмет класифікації професій .
У світі існує безліч професій . Як же зорієнтуватися серед цієї кількості ?Як знайти серед
тисяч ту єдину , яка стане справою всього життя ?
Професія – це певний вид праці . У кожній професії є свої різновиди праці , які називають
спеціальностями . Наприклад , немає професії « учитель всього » а є учитель початкових
8. класів , математики , історії , фізики тощо , а інженер може бути інженером - електриком ,
програмістом , механіком .
Світ професій дуже великий: їх налічується близько шести тисяч . Існує кілька класифікацій :
за знаряддями праці ( ручні , механізовані , автоматизовані , комп’ютеризовані ,
функціональні) ,за метою праці (перетворюючі , гностичні , винахідницькі ) , за галузевою
ознакою ( промислові , будівельні ,транспортні ,зв’язку тощо ) , за умовами праці ( робота
вдома , на повітрі , в незвичайнихумовах ) . Найпоширенішою є класифікація за предметом
праці ( людина-природа , людина-техніка ,людина-людина ,людина-знакова система
,людина-художній образ ) .
1-й учень. До першого типу належать такі професії: педагог, лікар, продавець,
мерчендайзер …Той, хто хоче обрати професію такого типу, повинен розвивати свої
організаторські здібності, уміння спілкуватися з людьми, мати терпіння, врівноваженість.
2-й учень. До другого типу можна віднести такі професії: інженер, водій, електрик,
слюсар…Щоб оволодіти цими професіями, треба серйозну увагу приділяти геометрії,
фізиці, урокам трудового навчання, технічній праці.
3-й учень. Третій тип об’єднує професії ветеринара, агронома, геолога…
4-й учень. Четвертий тип включає такі, наприклад, професії, як програміст, економіст,
коректор, менеджер, бухгалтер.
5-й учень. І нарешті, до п’ятого типу вчені відносять професії музиканта, актора,
письменника, художника, архітектора, дизайнера, модельєра, косметолога…
9. Перегортаємо наступну сторінку , яку ми назвали « Соціологічною » , адже соціологія як
наука про суспільство , може нам також допомогти у виборі професії . В нашій державі
створені спеціальні соціолгічні служби , центри зайнятості , які допомагають людям
визначитися з перекваліфікацією , вивчають ринок праці . Отож , запрошуємо до слова Цевух
Вікторію Володимирівну , керівника Нетішинського центру зайнятості , маму двох чудових
випускниць : учениць 9-го та 11-го класів .
( Виступ гості) .
Дякуємо нашій гості за надану інформацію . можливо , для когось із вас , вона стане
приводом до роздумів .
Готуючись до нашого усного журналу , ми провели невелике соціологічне дослідження
серед наших дев'ятикласників . Було опитано 60 учнів , які дали відповіді на вісім запитань .
Результати виявили таку картину :
-з вибором професії визначилися 23 учні , не визначилися -12 , не зовсім визначилися -49 ;
-на вибір професії вплинули : батьки ( 28 учнів ) , самовизначилися 49 учнів , телебаченя
допомогло 3 учням ,друзі - 1 .
-найпрестижнішими професіями дев'ятикласники вважають професії : лікаря (28) , юриста
(18) , інженера (16) , програміста (8 ) , адвоката (7) , вчителя (5) .
10. -найпотрібнішими випускники вважають професії лікаря (41) , вчителя (21) ,працівника МВС
(12) , кухаря (9) , продавця (8) , інженера (7) .
-непрестижними , але потрібними визнані професії прибиральниці(33) , двірника (28) ,
сантехніка (13) , вчителя (10) , продавця (6) , будівельника (4)
-достатньою інформацією про майбутню професію володіють 40 учнів ,не зовсім все знають
-17 ,недостатньо інформації для 13 учнів .
-в майбутній професії цінять найбільше : високу зарплату (61) , задоволення (48) , престиж
(38)
-для професійного становлення і кар'єрного росту 53 учням необхідна вища освіта , дві вищі
-2 , середньої спеціальної достатньо -9 , професійно – технічної -7 .
Обираючи й оволодіваючи тією чи іншою професією , важливо враховувати потребу
економічного ринку в фахівцях певного типу . Спробуйте визначитти за « Барометром
професій » чи буде вдалим вибір . який ви плануєте зробити в майбутньому.
Знайомство з « Барометром професій» .
Здавна відомо , що батьки для дітей є взірцем у житті , еталоном чистоти , порядності ,
доброти Діти прислухаються до батьківських порад . сьогодні ми присвятили одну з сторінок
саме нашим батькам .Серед батьків наших дев'ятикласників представники
найрізноманітніших професій :інженери та економісти , службовці і бухгалтери ,
медпрацівнники та кухарі , соціальні працівники та кондитери , вчителі та будівельники ,
касири та кулінари .
Согодні ми запросили батьків до нас у гості , щоб вони допомогли вам професійно
самовизначитися , враховуючи ваш досвід і життєву мудрість .
Народна мудрість каже : щасливий той , хто радісно йде на роботу і з радістю повертається
додому .але , щоб радісно було йти на роботу ,треба одержувати від неї задоволення .а це
залежить від вдало обраної професії . То ж бажаю вам не помилитися у виборі професії ,
пам'ятаючи золоту формулу вибору професії : « Хочу - можу – маю – треба ».
Наступна наша сторінка присвячена актуальній нині рекламі, тільки рекламувати ми
запропонували кожному класу одну з професій.
Учитель.Діти, професій поганих не буває. І яку б ви не обрали, скажу вам, що глибоку
вдячність і пошану викликає завжди той, хто чесно працює.
Хай летить, як птах крилатий,
Мрія з краю в край.
Час спливе, і життя скаже:
«Шлях свій вибирай».
Тож, шановні, не лінуйтесь:
До вибору життєвого вже зараз готуйтесь.
1-й учень.
Професій безліч є цікавих,
Але свою обрати як,
Щоб добре діло й добра слава?
І ми міркуємо ось так.
2-й учень.
Я хочу бути космонавтом,
У космос кораблі водити.
3-й учень.
А я – учителем, щоб научати
Маленьких діток в світі жити.
4-й учень.
Почесно сіяти, орати,
І трактори ремонтувати.
11. 5-й учень.
Артистом точно буду я,
Про це мріє вся сім’я.
6-й учень.
Людей я буду лікувати,
Промінчик сонця дарувати.
7-й учень.
А я скажу вам, друзі, чесно:
Всі в нас професії – почесні!
Презентація професій.
Щиро вдячні класам за представлені презентації .
Свято без розваг не свято Отож , наступна сторінка « Ігрова» .
Перша гра « Відгадай професію». Наші молодші школярі підготували сюрприз :вони
розкажуть вам про декілька цікавих професій не називаючи їх , а вам необхідно визначити
про кого іде мова в відеозагадках .(Перегляд відеоматеріалів :(міліціонер . сантехнік .
пасічник . програміст , скульптор )До якої групи професій вони належать ?
Наступна гра « Професіологічна естафета » . На сцену запрошуються представники від
кожного класу . Ваше завдання : назвати найбільшу кількість професій певної групи (Л-л ,
Л-пр. ,Л-т. , Л- зн. с , Л – х . об .) . Дякуємо представникам класів за чудову ерудицію про
світ професій .
Наступна гра « Заморочки із бочки» для залу :
-Що спільного в професіях пасічника і квітникаря , геолога і орніолога , зоотехніка і
селекціонера , лісника та океанолога ?
-Які вимоги ставляться професією до бухгалтерів , програмістів ,радистів .конструкторів ?
-Яка професія об'єднує спеціальності математик ,історик , біолог , хімік ?
-Які особисті риси потрібні для професії ювеліра , дизайнера . журналіста ?
Нарешті перегорнута остання сторінка нашого журналу .
Потрібно робити висновки . А крапки розставить життя .
Ми вже дорослі, ми – не діти,
І склавши руки не будемо сидіти,
Бо кожний з нас має мету,
А в серці мрію золоту.
Одні мріють про вищу освіту,
Розкривати таємниці світу,
Вкрити славою рідну країну,
Батьківщину свою Україну.
Інші мріють військовими стати,
Чин генеральський в майбутньому мати,
А хтось мріє розпочати працювати,
Щоб своїм батькам допомагати.
Та головне не те,
Яку професію здобудем,
А те, якими у житті ми будем.
Ми молоді і повні сил,
Не вистачає, мабуть крил,
Ми б рідну землю облетіли
І свої душі збагатили
Любов’ю, милосердям, теплотою,
12. Щоб жити в радості з метою
Красу творити і добро робити.
Де б не були ми – всюди
Пам’ятаймо, що ми – люди!
Хтось відкриває для нас нові зорі ,Хтось шукає земні закони .
Борознить хтось моря , океани .
Хтось пильнує сірі екрани .
Сорти пшениці виводить учений.
А хтось змальовує світ наш зелений .
Комусь до вподоби в житті мандрувати .
А хтось ще не вирішив , ким йому стати .
Пробував те і пробував друге .
Допомагали друзі й подруги,
Батько і мати своє диктували .
Навіть знайомі напевне вже знали,
Що нас чекає в освітньому плані …
А я ніяк не визначуся :
То за гуманітарні вхоплюся ,
То математика вже до вподоби ,
То бактерії і мікроби .
Раптом англійська престижною стала.
Все .На більше мене не стало .
Я найбільше ,друзі ,боюся .
Що так ніколи й не визначуся .
Пішов за порадою до дідуся .
Дідусь посміхнувся . Усмішка з хитриною :
- Добре , онучку , щоб став, ти, Людиною!