SlideShare a Scribd company logo
გაკვეთილის გეგმა

 ავტორი: მ.ჭანტურია
    14.03.2013 წ.
მიწისძვრა და ვულკანი VII კლ.
 თემა: მიწისძვრა და ვულკანი
მიზანი: მიწისძვრებისა და ვულკანების
        გავრცელების ძირითადი
        კანონზომიერებების დადგენა
უნარები:გეოგრაფიული ინფორმაციის
        ინტერპრეტაციის უნარი
        რუკაზე მუშაობის უნარი
        მსჯელობისა და ანალიზის უნარი.
რესურსები:სახელმძღვანელო,მსოფლიოს
          ფიზიკური და პოლიტიკური
          რუკები,ტექსტი მიწისძვრისა
          ვულკანის მოქმედების შესახებ
          სლაიდები - მიწისძვრა და
          ვულკანი.
•     გაკვეთილის მსვლელობა
•    I ეტაპი - პროვოცირება - 5 წთ.
• 1. როგორია დედამიწის შინაგანი
•     აგებულება?
• 2. რა განსხვავებაა კონტინენტურ და
•    ოკეანურ ქერქს შორის?
• 3. რა არის რელიეფი და რომელი ძალები
•    უცვლიან დედამიწის ზედაპირს სახეს?
• II ეტაპი-ასოციაციური რუკა და ტექსტზე
•          მუშაობა - 25 წთ.
პასუხების მოსმენის შემდეგ მოსწავლეებს
ვუკითხავთ მცირე ზომის ტექსტს (ვულკან
ვეზუვის ამოფრქვევის შესახებ), ვთხოვთ
მოსწავლეებს,გამოიცნონ,რა მოვლენაზეა
საუბარი.
•
,,დილიდან საღამომდე მიწა ისე
ირყეოდა, როგორც ზღვის
ტალღები.ადამიანები სახლებიდან
გამორბოდნენ და მოედანზე
იკრიბებოდნენ. დაღამდა, მიწა კი რყევას
განაგრძობდა. ხალხს ეგონა, რომ მათი სახ-
ლები დაიმგრა და შიშით ელოდნენ გათე-
ნებას. გათენებისას მიწის რყევა შეწყდა.
სამი დღის შემდეგ, ღამის 11 სთ-ზე, მიწა ხელახლა
შეინძრა. ეს ისეთი საშინელი ბიძგი იყო, რომ
შენობები დაიბზარა, ფანჯრები ჩაიმსხვრა, ავეჯი
და ჭურჭელი დაიმტვრა. უცებ ცაწითელი ალით
განათდა. მთის შორიახლოს ნაპრალი გაჩნდა და
მოწითალო გავარვალებული მასა ამოდიოდა.
ისმოდა ყრუ, მაგრამ ძლიერი ხმაური,კვამლი
ორთქლი და ალი ღუბლებს ზემოთ ადიოდა და
ყველა მიმართულებით იფანტებოდა.მთის
ნაპრალიდან ახალ-ახალიგავარვარებული
ნაკადები ამოდიოდა და ფართო მდინარის სახით
მთის ფერდობებზე სწრაფად მოედინებოდა.
უცებ ცაწითელი ალით განათდა. მთის
შორიახლოს ნაპრალი გაჩნდა და მოწითალო
გავარვალებული მასა ამოდიოდა. ისმოდა
ყრუ, მაგრამ ძლიერი ხმაური,კვამლი
ორთქლი და ალი ღუბლებს ზემოთ ადიოდა
და ყველა მიმართულებით იფანტებოდა.მთის
ნაპრალიდან ახალ-ახალი
გავარვარებული ნაკადები ამოდიოდა და
ფართო მდინარის სახით მთის ფერდობებზე
სწრაფად მოედინებოდა.
მოსწავლეთა პასუხის მოსმენის შემდეგ
მასწავლებელი ყოფს კლასს ორ ჯგუფად:
I ჯგუფი - შეავსონ ასოციაციური რუკა
მიწისძვრის შესახებ.
II - ჯგუფი - შეავსონ ასოციაციური რუკა
ვულკანის შესახებ.
დავალების შესრულების შემდეგ ჯგუფები
აკეთებენ პრეზენტაციას.
III - ეტაპი -გაკვეთილის შეჯამება -15წთ.
პრეზენტაციის შემდეგ მოსწავლეები
ასრულებენ ინდივიდუალურ სამუშაოს:
1.ნახ.24.2-სა და მსოფლიო პოლიტიკური
რუკის მიხედვით დაადგინონ, რომელ
კონტინენტებსა და ქვეყნებში ხდება
მიწისძვრები? მოძებნონ ცნობილი
ვულკანები.
2. შეადარონ ერთმანეთს მიწისძვრებისა და
ვულკანების გავრცელების არეალები.
 მოსწავლეთა ნამუშევრებს შერჩევითობის
პრინციპით ვაფასებთ.
 გაკვეთილის დასასრულს ვაძლევთ საშინაო
დავალებას: & 24. კონტურულ რუკაზე
აღნიშნონ ცნობილი ვულკანები:
კილიმანჯარო(აფრიკა), ორისაბა(ჩრ.ამერიკა),
ფუძიამა(აზია), კრაკატაუ(აზია).
კილიმანჯარო
•   ორისაბა
•   ფუძიამა
•   კრაკატაუ

More Related Content

What's hot

тема .9. текстильні ваолокна
тема .9. текстильні ваолокна тема .9. текстильні ваолокна
тема .9. текстильні ваолокна
cdecit
 
Uls turiin butral
Uls turiin butral Uls turiin butral
Uls turiin butral
Enkh Tseba
 
Хімія 8 клас
Хімія 8 класХімія 8 клас
майстер клас «застосування інформаційно комунікаційних технологі
майстер клас «застосування інформаційно комунікаційних технологімайстер клас «застосування інформаційно комунікаційних технологі
майстер клас «застосування інформаційно комунікаційних технологіИРИНА НЕЧАЕВА
 
презентація до теми 3
презентація до теми 3презентація до теми 3
презентація до теми 3
cdecit
 
Інфекційні хвороби - презентація до відкритого уроку
Інфекційні хвороби - презентація до відкритого урокуІнфекційні хвороби - презентація до відкритого уроку
Інфекційні хвороби - презентація до відкритого уроку
Максим Павленко
 
буклет
буклетбуклет
інформатика 3 кл
інформатика 3 клінформатика 3 кл
інформатика 3 кл
Школа Леди и Кадетство
 
8 клас урок 5
8 клас урок 58 клас урок 5
8 клас урок 5
Марина Конколович
 
Методичні поради для педагогів по впровадженню ІКТ у навчально-виховний процес
Методичні поради для педагогів по впровадженню ІКТ у навчально-виховний процесМетодичні поради для педагогів по впровадженню ІКТ у навчально-виховний процес
Методичні поради для педагогів по впровадженню ІКТ у навчально-виховний процес
NataliaGrychko
 
Дисперсія світла
Дисперсія світлаДисперсія світла
Дисперсія світла
Светлана Олейник
 
9 клас 15 синтетичні процеси в клітині.pptx
9 клас 15 синтетичні процеси в клітині.pptx9 клас 15 синтетичні процеси в клітині.pptx
9 клас 15 синтетичні процеси в клітині.pptx
ssuser798f45
 
6 клас 27 урок. Глобальна мережа Інтернет, її служби. Всесвітнє павутиння.
6 клас 27 урок. Глобальна мережа Інтернет, її служби. Всесвітнє павутиння.6 клас 27 урок. Глобальна мережа Інтернет, її служби. Всесвітнє павутиння.
6 клас 27 урок. Глобальна мережа Інтернет, її служби. Всесвітнє павутиння.
StAlKeRoV
 
Презентація Інформаційна безпека Урок 11.pptx
Презентація Інформаційна безпека Урок 11.pptxПрезентація Інформаційна безпека Урок 11.pptx
Презентація Інформаційна безпека Урок 11.pptx
ssuserc8ab9c
 
хүрээлэн буй орчныг бага ангийн сурагч хэрхэн судлах
хүрээлэн буй орчныг бага ангийн сурагч хэрхэн судлаххүрээлэн буй орчныг бага ангийн сурагч хэрхэн судлах
хүрээлэн буй орчныг бага ангийн сурагч хэрхэн судлахSubd85
 
4 klas-informatyka-kozak-2021
4 klas-informatyka-kozak-20214 klas-informatyka-kozak-2021
4 klas-informatyka-kozak-2021
NoName520
 
Наша планета земля. чому на земі бувають день і ніч
Наша планета земля. чому на земі бувають день і нічНаша планета земля. чому на земі бувають день і ніч
Наша планета земля. чому на земі бувають день і ніч
natashanatasha200
 
Газар зүй : Хийн мандлын шинж чанар, бүтэц
Газар зүй : Хийн мандлын шинж чанар, бүтэцГазар зүй : Хийн мандлын шинж чанар, бүтэц
Газар зүй : Хийн мандлын шинж чанар, бүтэцHobbit Nawaka
 
Tehniskās dokumentācijas izstrādāšana | Daudzdzīvokļu māju energoefektivitāte...
Tehniskās dokumentācijas izstrādāšana | Daudzdzīvokļu māju energoefektivitāte...Tehniskās dokumentācijas izstrādāšana | Daudzdzīvokļu māju energoefektivitāte...
Tehniskās dokumentācijas izstrādāšana | Daudzdzīvokļu māju energoefektivitāte...
ALTUM
 

What's hot (20)

тема .9. текстильні ваолокна
тема .9. текстильні ваолокна тема .9. текстильні ваолокна
тема .9. текстильні ваолокна
 
Uls turiin butral
Uls turiin butral Uls turiin butral
Uls turiin butral
 
Хімія 8 клас
Хімія 8 класХімія 8 клас
Хімія 8 клас
 
майстер клас «застосування інформаційно комунікаційних технологі
майстер клас «застосування інформаційно комунікаційних технологімайстер клас «застосування інформаційно комунікаційних технологі
майстер клас «застосування інформаційно комунікаційних технологі
 
презентація до теми 3
презентація до теми 3презентація до теми 3
презентація до теми 3
 
Інфекційні хвороби - презентація до відкритого уроку
Інфекційні хвороби - презентація до відкритого урокуІнфекційні хвороби - презентація до відкритого уроку
Інфекційні хвороби - презентація до відкритого уроку
 
буклет
буклетбуклет
буклет
 
інформатика 3 кл
інформатика 3 клінформатика 3 кл
інформатика 3 кл
 
8 клас урок 5
8 клас урок 58 клас урок 5
8 клас урок 5
 
Методичні поради для педагогів по впровадженню ІКТ у навчально-виховний процес
Методичні поради для педагогів по впровадженню ІКТ у навчально-виховний процесМетодичні поради для педагогів по впровадженню ІКТ у навчально-виховний процес
Методичні поради для педагогів по впровадженню ІКТ у навчально-виховний процес
 
Дисперсія світла
Дисперсія світлаДисперсія світла
Дисперсія світла
 
9 клас 15 синтетичні процеси в клітині.pptx
9 клас 15 синтетичні процеси в клітині.pptx9 клас 15 синтетичні процеси в клітині.pptx
9 клас 15 синтетичні процеси в клітині.pptx
 
6 клас 27 урок. Глобальна мережа Інтернет, її служби. Всесвітнє павутиння.
6 клас 27 урок. Глобальна мережа Інтернет, її служби. Всесвітнє павутиння.6 клас 27 урок. Глобальна мережа Інтернет, її служби. Всесвітнє павутиння.
6 клас 27 урок. Глобальна мережа Інтернет, її служби. Всесвітнє павутиння.
 
Презентація Інформаційна безпека Урок 11.pptx
Презентація Інформаційна безпека Урок 11.pptxПрезентація Інформаційна безпека Урок 11.pptx
Презентація Інформаційна безпека Урок 11.pptx
 
хүрээлэн буй орчныг бага ангийн сурагч хэрхэн судлах
хүрээлэн буй орчныг бага ангийн сурагч хэрхэн судлаххүрээлэн буй орчныг бага ангийн сурагч хэрхэн судлах
хүрээлэн буй орчныг бага ангийн сурагч хэрхэн судлах
 
4 klas-informatyka-kozak-2021
4 klas-informatyka-kozak-20214 klas-informatyka-kozak-2021
4 klas-informatyka-kozak-2021
 
дефіренціація математики
дефіренціація математикидефіренціація математики
дефіренціація математики
 
Наша планета земля. чому на земі бувають день і ніч
Наша планета земля. чому на земі бувають день і нічНаша планета земля. чому на земі бувають день і ніч
Наша планета земля. чому на земі бувають день і ніч
 
Газар зүй : Хийн мандлын шинж чанар, бүтэц
Газар зүй : Хийн мандлын шинж чанар, бүтэцГазар зүй : Хийн мандлын шинж чанар, бүтэц
Газар зүй : Хийн мандлын шинж чанар, бүтэц
 
Tehniskās dokumentācijas izstrādāšana | Daudzdzīvokļu māju energoefektivitāte...
Tehniskās dokumentācijas izstrādāšana | Daudzdzīvokļu māju energoefektivitāte...Tehniskās dokumentācijas izstrādāšana | Daudzdzīvokļu māju energoefektivitāte...
Tehniskās dokumentācijas izstrādāšana | Daudzdzīvokļu māju energoefektivitāte...
 

Viewers also liked

დელფინარიუმი
დელფინარიუმიდელფინარიუმი
დელფინარიუმი
Natia Gvilia
 
ტყის ნადირი პრეზენტაცია
ტყის ნადირი პრეზენტაციატყის ნადირი პრეზენტაცია
ტყის ნადირი პრეზენტაცია
Natia Gvilia
 
კვლევა
კვლევაკვლევა
კვლევა
Natia Gvilia
 
ჩემი ზამთრის არდადეგები
ჩემი ზამთრის არდადეგებიჩემი ზამთრის არდადეგები
ჩემი ზამთრის არდადეგები
Natia Gvilia
 
ხოხობი და მელია
ხოხობი და მელიახოხობი და მელია
ხოხობი და მელია
Natia Gvilia
 
აღდგომა
აღდგომააღდგომა
აღდგომა
Natia Gvilia
 
აღდგომა 1 მაისი 2016წ
აღდგომა  1 მაისი 2016წაღდგომა  1 მაისი 2016წ
აღდგომა 1 მაისი 2016წ
Natia Gvilia
 
ჩვენ ვიზრდებით და ვიცვლებით
ჩვენ ვიზრდებით და ვიცვლებითჩვენ ვიზრდებით და ვიცვლებით
ჩვენ ვიზრდებით და ვიცვლებით
Natia Gvilia
 
მზიანი დილა
მზიანი დილამზიანი დილა
მზიანი დილა
Natia Gvilia
 
თოვლის პაპა
თოვლის პაპათოვლის პაპა
თოვლის პაპა
Natia Gvilia
 
პიკნიკი
პიკნიკიპიკნიკი
პიკნიკი
Natia Gvilia
 
ახალი წელი
ახალი წელიახალი წელი
ახალი წელი
Natia Gvilia
 
სპილო და ჭიანჭველა
სპილო და ჭიანჭველასპილო და ჭიანჭველა
სპილო და ჭიანჭველა
Natia Gvilia
 
თითა
თითათითა
თითა
Natia Gvilia
 
დათუნია
დათუნიადათუნია
დათუნია
Natia Gvilia
 
ჰიპოპოტამი
ჰიპოპოტამიჰიპოპოტამი
ჰიპოპოტამი
Natia Gvilia
 
დავიცვათ ტყე
დავიცვათ ტყედავიცვათ ტყე
დავიცვათ ტყე
Natia Gvilia
 
თვეები და სეზონები
თვეები და სეზონებითვეები და სეზონები
თვეები და სეზონები
Natia Gvilia
 
ბათუმი
ბათუმიბათუმი
ბათუმი
Natia Gvilia
 
ფიფქები
ფიფქებიფიფქები
ფიფქები
Natia Gvilia
 

Viewers also liked (20)

დელფინარიუმი
დელფინარიუმიდელფინარიუმი
დელფინარიუმი
 
ტყის ნადირი პრეზენტაცია
ტყის ნადირი პრეზენტაციატყის ნადირი პრეზენტაცია
ტყის ნადირი პრეზენტაცია
 
კვლევა
კვლევაკვლევა
კვლევა
 
ჩემი ზამთრის არდადეგები
ჩემი ზამთრის არდადეგებიჩემი ზამთრის არდადეგები
ჩემი ზამთრის არდადეგები
 
ხოხობი და მელია
ხოხობი და მელიახოხობი და მელია
ხოხობი და მელია
 
აღდგომა
აღდგომააღდგომა
აღდგომა
 
აღდგომა 1 მაისი 2016წ
აღდგომა  1 მაისი 2016წაღდგომა  1 მაისი 2016წ
აღდგომა 1 მაისი 2016წ
 
ჩვენ ვიზრდებით და ვიცვლებით
ჩვენ ვიზრდებით და ვიცვლებითჩვენ ვიზრდებით და ვიცვლებით
ჩვენ ვიზრდებით და ვიცვლებით
 
მზიანი დილა
მზიანი დილამზიანი დილა
მზიანი დილა
 
თოვლის პაპა
თოვლის პაპათოვლის პაპა
თოვლის პაპა
 
პიკნიკი
პიკნიკიპიკნიკი
პიკნიკი
 
ახალი წელი
ახალი წელიახალი წელი
ახალი წელი
 
სპილო და ჭიანჭველა
სპილო და ჭიანჭველასპილო და ჭიანჭველა
სპილო და ჭიანჭველა
 
თითა
თითათითა
თითა
 
დათუნია
დათუნიადათუნია
დათუნია
 
ჰიპოპოტამი
ჰიპოპოტამიჰიპოპოტამი
ჰიპოპოტამი
 
დავიცვათ ტყე
დავიცვათ ტყედავიცვათ ტყე
დავიცვათ ტყე
 
თვეები და სეზონები
თვეები და სეზონებითვეები და სეზონები
თვეები და სეზონები
 
ბათუმი
ბათუმიბათუმი
ბათუმი
 
ფიფქები
ფიფქებიფიფქები
ფიფქები
 

გაკვეთილის გეგმა

  • 1. გაკვეთილის გეგმა ავტორი: მ.ჭანტურია 14.03.2013 წ.
  • 2. მიწისძვრა და ვულკანი VII კლ. თემა: მიწისძვრა და ვულკანი მიზანი: მიწისძვრებისა და ვულკანების გავრცელების ძირითადი კანონზომიერებების დადგენა უნარები:გეოგრაფიული ინფორმაციის ინტერპრეტაციის უნარი რუკაზე მუშაობის უნარი მსჯელობისა და ანალიზის უნარი.
  • 3. რესურსები:სახელმძღვანელო,მსოფლიოს ფიზიკური და პოლიტიკური რუკები,ტექსტი მიწისძვრისა ვულკანის მოქმედების შესახებ სლაიდები - მიწისძვრა და ვულკანი.
  • 4. გაკვეთილის მსვლელობა • I ეტაპი - პროვოცირება - 5 წთ. • 1. როგორია დედამიწის შინაგანი • აგებულება? • 2. რა განსხვავებაა კონტინენტურ და • ოკეანურ ქერქს შორის? • 3. რა არის რელიეფი და რომელი ძალები • უცვლიან დედამიწის ზედაპირს სახეს?
  • 5. • II ეტაპი-ასოციაციური რუკა და ტექსტზე • მუშაობა - 25 წთ. პასუხების მოსმენის შემდეგ მოსწავლეებს ვუკითხავთ მცირე ზომის ტექსტს (ვულკან ვეზუვის ამოფრქვევის შესახებ), ვთხოვთ მოსწავლეებს,გამოიცნონ,რა მოვლენაზეა საუბარი. •
  • 6. ,,დილიდან საღამომდე მიწა ისე ირყეოდა, როგორც ზღვის ტალღები.ადამიანები სახლებიდან გამორბოდნენ და მოედანზე იკრიბებოდნენ. დაღამდა, მიწა კი რყევას განაგრძობდა. ხალხს ეგონა, რომ მათი სახ- ლები დაიმგრა და შიშით ელოდნენ გათე- ნებას. გათენებისას მიწის რყევა შეწყდა.
  • 7. სამი დღის შემდეგ, ღამის 11 სთ-ზე, მიწა ხელახლა შეინძრა. ეს ისეთი საშინელი ბიძგი იყო, რომ შენობები დაიბზარა, ფანჯრები ჩაიმსხვრა, ავეჯი და ჭურჭელი დაიმტვრა. უცებ ცაწითელი ალით განათდა. მთის შორიახლოს ნაპრალი გაჩნდა და მოწითალო გავარვალებული მასა ამოდიოდა. ისმოდა ყრუ, მაგრამ ძლიერი ხმაური,კვამლი ორთქლი და ალი ღუბლებს ზემოთ ადიოდა და ყველა მიმართულებით იფანტებოდა.მთის ნაპრალიდან ახალ-ახალიგავარვარებული ნაკადები ამოდიოდა და ფართო მდინარის სახით მთის ფერდობებზე სწრაფად მოედინებოდა.
  • 8. უცებ ცაწითელი ალით განათდა. მთის შორიახლოს ნაპრალი გაჩნდა და მოწითალო გავარვალებული მასა ამოდიოდა. ისმოდა ყრუ, მაგრამ ძლიერი ხმაური,კვამლი ორთქლი და ალი ღუბლებს ზემოთ ადიოდა და ყველა მიმართულებით იფანტებოდა.მთის ნაპრალიდან ახალ-ახალი გავარვარებული ნაკადები ამოდიოდა და ფართო მდინარის სახით მთის ფერდობებზე სწრაფად მოედინებოდა.
  • 9.
  • 10.
  • 11. მოსწავლეთა პასუხის მოსმენის შემდეგ მასწავლებელი ყოფს კლასს ორ ჯგუფად: I ჯგუფი - შეავსონ ასოციაციური რუკა მიწისძვრის შესახებ. II - ჯგუფი - შეავსონ ასოციაციური რუკა ვულკანის შესახებ. დავალების შესრულების შემდეგ ჯგუფები აკეთებენ პრეზენტაციას.
  • 12. III - ეტაპი -გაკვეთილის შეჯამება -15წთ. პრეზენტაციის შემდეგ მოსწავლეები ასრულებენ ინდივიდუალურ სამუშაოს: 1.ნახ.24.2-სა და მსოფლიო პოლიტიკური რუკის მიხედვით დაადგინონ, რომელ კონტინენტებსა და ქვეყნებში ხდება მიწისძვრები? მოძებნონ ცნობილი ვულკანები.
  • 13. 2. შეადარონ ერთმანეთს მიწისძვრებისა და ვულკანების გავრცელების არეალები. მოსწავლეთა ნამუშევრებს შერჩევითობის პრინციპით ვაფასებთ. გაკვეთილის დასასრულს ვაძლევთ საშინაო დავალებას: & 24. კონტურულ რუკაზე აღნიშნონ ცნობილი ვულკანები: კილიმანჯარო(აფრიკა), ორისაბა(ჩრ.ამერიკა), ფუძიამა(აზია), კრაკატაუ(აზია).
  • 15. ორისაბა
  • 16. ფუძიამა
  • 17. კრაკატაუ