Тема уроку: Населення і народи Африки.
Мета уроку: формування первинних знань учнів про етнічний склад
населення Африки, особливості його формування, динаміку і
розміщення; сприяти розумінню демографічних проблем Африки та
шляхи їх вирішення.Формувати первинні практичні вміння
характеризувати загальні риси населення материка; вдосконалювати
практичні вміння працювати з тематичними картами атласу.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: карта «Раси та народи», підручник, атлас, додаткова
література.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу до навчання
( привітання, побажання хорошого настрою)
ІІ. Актуалізація опорних знань.
--- Материк Африка, який ми вивчаємо є надзвичайно різноманітний, цікавий
і загадковий. Кожен мандрівник перш ніж здійснити подорож знайомиться з
містом чи країною. Так, як у нас є на уроці гості я пропоную учням класу
пригадати найцікавіше про материк, щоб скласти відповідну екскурсійну
візитну карту Африки.
(учні відповідають по одному або два реченні з усіх вивчених тем)
-А що насправді є візитною карткою материка?
(пустеля Сахара, водоспад Вікторія, вулкан Кіліманджаро )
Я пропоную вам перенестися в один із цікавих куточків Африки --- пустелю
Сахара. (показ фільму «Сахара»)
- Чим ще цікавий материк?
ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів.
Зміст курсу «Географія материків і океанів» передбачає не тільки вивчення
природи материків, але й ознайомлення з характеристиками населення
материків та його господарською діяльністю. Любиме запитання географії «
Чому? Чому саме у цьому курсі вивчати населення материка?
• Людина використовує природу для задоволення своїх потреб;
• Збільшується населення і збільшується його вплив на природу;
• Можна спрогнозувати зміни в природі материка;
• Розробити шляхи подолання екологічних проблем;
• Встановити правила існування людини у природному середовищі.
Людина - невідємна частина природи.
Не так назва важлива для країни
І обриси не так важливі,
Як важливо те, хто в тому краю живе,
Для чого живе і чим живе НАРОД.
Аяльнех Мулату
Ефіопський поет.
- Давайте пригадаємо з шостого класу
1. Яка чисельність населення світу?
2. Що таке густота населення?
3. Чому люди різні за зовнішнім виглядом?
ІУ. Вивчення нового матеріалу.
Запишіть у зошитах тему уроку:
НАСЕЛЕНЯ АФРИКИ
--Що вас буде найбільше цікавити у цій темі?
1. Історія заселення материка
- Що вам відомо про історію освоєння та заселення Африканського континенту?
(повідомлення учнів )
2. Кількість і розміщення населення.
За допомогою підручника 23 ст. 99 виконати таке завдання:
1. Встановити кількість населення і його густоту на материку?
2. Як розміщується населення по материку Африка?
- Кількість населення Африки становить -1мілярд;
- Африка посідає ІІ місце за кількістю населення серед інших матери
риків;
- Середня густота населення – 22особи/км.
- 4/5 населення материка – сільське населення;
- Середня тривалість життя – менше 40 років.
Досередини ХХ ст. намітилося помітне зростання населення. Цьому
сприяли заходи проти епідемій, поширення навичок гігієни і санітарії,
допомога лікарів. Високі темпи зростання збережуться і в найближчі роки,
оскільки традиції багатодітності і ранніх шлюбів дуже сильні.
3. Раси і народи.
Завдання.Народи Африки відрізняються мовами, релігією,
зовнішнім виглядом і належать до різних рас.
Матеріал підручника ст.. 98 і атласу ст.15 дасть вам можливість
дати відповідь на запитання:
1. Представники яких рас складають населення Африки?
2.У яких районах материка вони живуть і які вони за зовнішнім
виглядом?
ІНФОРМАЦІЙНА ПАНОРАМА.
На дошці розташовані листочки з назвами народів які проживають на материку.
Учні даючи відповіді на запитання беруть листочки і прикріплюють на карті у
тому місці де проживають народи.
Пігмеї, бушмени, араби, бербери, туареги, нілоти, банту, тутсі,
готтентоти, африканери, малагасійці.
-У таблицю внести результати роботи з підручником:
народи раси Місце проживання
араби європеоїдна Північна Африка
V. Мови і релігії.
Усього в Африці проживає кілька тисяч народів. Їхні традиції, звичаї, спосіб
життя своєрідні і цікаві. Винятково різноманітні їхні мови, релігійні вірування.
А) Мова
Найбільш поширеною мовою жителів Пн. Африки є арабська,
південніше, в екваторіальній Африці – мови банту та суахілі.
На основі змішання французької, англійської, іспанської або португальської з
африканськими виникли – креольські мови.
На півдні Африки розвинувся –африкаанс.
- результат з єднання різних місцевих наріч із нідерландською мовою. У
більшості африканських країн однією з офіційних мов часто є – європейська – та
якою розмовляли колонізатори.
Б) Релігії
За картою атласу ст. 14 встановіть, які релігії переважають на материку.
• Поширенні дві релігії – в Пн. Африці – іслам у решті країн –
християнство, а також численні місцеві релігії.
VІ. Народи Африки.
Учні класу мали попереднє завдання.
- Підготувати повідомлення про народи Африки. Особливу увагу звернути на
умови життя, побуту, традиції народів.(на виступи-2хв.)
- Уході розповіді, учні занотовують у зошиті цікаві новини,які пізніше
допоможуть їм дати відповідь на запитання вікторини.
- Пігмеї
- Бушмени
- Туареги
- Масаї
VІІ. Закріплення вивченого матеріалу.
ВІКТОРИНА
1.Який народ проживає у вологих екваторіальних лісах?
2.У якого племені чоловіче і жіноче населення поділяється на чотири вікові
групи?
3Кого називають синіми привидами?
4. Мову якого племені можна чути, але неможливо записати?
5. У якого народу людей – воїнів називають моранами?
6.Який народ проживає у складних природних умовах котловини Калахарі?
7.У якого народу фінікова пальма використовується як їжа, корм, при
будівництві житла?
8. Кого називають дітьми лісу?
9. Який народ проживає в Сахарі?
10. Який народ надає велике значення зачіскам?
11.У якого племені улюбленими ласощами є сарана, яйця мурашок, гусінь?
12. Кого називають «чагарникові люди»?
13. У якого племені будівництвом житла зайняті виключно жінки?
14. В кого житло поділяється на три відділи: для дітей, дорослих та худоби?
15. Хто дуже часто використовує для полювання різноманітні пастки для
тварин?
VІІІ. Підсумок уроку
Ви познайомилися лише з деякими народами Африки. Хто хоче більше знати про
племена може знайти у літературі: «Африка. Енциклопедія у двох томах.»,
«Прислів’я і приказки народів Африки», А. Шклярський «Чорний Фенікс»
Домашнє завдання
Параграф 23. Сформулюйте та запишіть до зошита проблеми, які виникають у
країнах Африки у зв’язку з високими темпами приросту населення.
Оцінення учнів.
VІІІ. Підсумок уроку
Ви познайомилися лише з деякими народами Африки. Хто хоче більше знати про
племена може знайти у літературі: «Африка. Енциклопедія у двох томах.»,
«Прислів’я і приказки народів Африки», А. Шклярський «Чорний Фенікс»
Домашнє завдання
Параграф 23. Сформулюйте та запишіть до зошита проблеми, які виникають у
країнах Африки у зв’язку з високими темпами приросту населення.
Оцінення учнів.

Населення і народи Африки

  • 1.
    Тема уроку: Населенняі народи Африки. Мета уроку: формування первинних знань учнів про етнічний склад населення Африки, особливості його формування, динаміку і розміщення; сприяти розумінню демографічних проблем Африки та шляхи їх вирішення.Формувати первинні практичні вміння характеризувати загальні риси населення материка; вдосконалювати практичні вміння працювати з тематичними картами атласу. Тип уроку: вивчення нового матеріалу. Обладнання: карта «Раси та народи», підручник, атлас, додаткова література. ХІД УРОКУ І. Організація класу до навчання ( привітання, побажання хорошого настрою) ІІ. Актуалізація опорних знань. --- Материк Африка, який ми вивчаємо є надзвичайно різноманітний, цікавий і загадковий. Кожен мандрівник перш ніж здійснити подорож знайомиться з містом чи країною. Так, як у нас є на уроці гості я пропоную учням класу пригадати найцікавіше про материк, щоб скласти відповідну екскурсійну візитну карту Африки. (учні відповідають по одному або два реченні з усіх вивчених тем) -А що насправді є візитною карткою материка? (пустеля Сахара, водоспад Вікторія, вулкан Кіліманджаро ) Я пропоную вам перенестися в один із цікавих куточків Африки --- пустелю Сахара. (показ фільму «Сахара») - Чим ще цікавий материк? ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів. Зміст курсу «Географія материків і океанів» передбачає не тільки вивчення природи материків, але й ознайомлення з характеристиками населення материків та його господарською діяльністю. Любиме запитання географії « Чому? Чому саме у цьому курсі вивчати населення материка? • Людина використовує природу для задоволення своїх потреб; • Збільшується населення і збільшується його вплив на природу; • Можна спрогнозувати зміни в природі материка; • Розробити шляхи подолання екологічних проблем; • Встановити правила існування людини у природному середовищі. Людина - невідємна частина природи.
  • 2.
    Не так назваважлива для країни І обриси не так важливі, Як важливо те, хто в тому краю живе, Для чого живе і чим живе НАРОД. Аяльнех Мулату Ефіопський поет. - Давайте пригадаємо з шостого класу 1. Яка чисельність населення світу? 2. Що таке густота населення? 3. Чому люди різні за зовнішнім виглядом? ІУ. Вивчення нового матеріалу. Запишіть у зошитах тему уроку: НАСЕЛЕНЯ АФРИКИ --Що вас буде найбільше цікавити у цій темі? 1. Історія заселення материка - Що вам відомо про історію освоєння та заселення Африканського континенту? (повідомлення учнів ) 2. Кількість і розміщення населення. За допомогою підручника 23 ст. 99 виконати таке завдання: 1. Встановити кількість населення і його густоту на материку? 2. Як розміщується населення по материку Африка? - Кількість населення Африки становить -1мілярд; - Африка посідає ІІ місце за кількістю населення серед інших матери риків; - Середня густота населення – 22особи/км. - 4/5 населення материка – сільське населення; - Середня тривалість життя – менше 40 років. Досередини ХХ ст. намітилося помітне зростання населення. Цьому сприяли заходи проти епідемій, поширення навичок гігієни і санітарії, допомога лікарів. Високі темпи зростання збережуться і в найближчі роки, оскільки традиції багатодітності і ранніх шлюбів дуже сильні. 3. Раси і народи. Завдання.Народи Африки відрізняються мовами, релігією, зовнішнім виглядом і належать до різних рас.
  • 3.
    Матеріал підручника ст..98 і атласу ст.15 дасть вам можливість дати відповідь на запитання: 1. Представники яких рас складають населення Африки? 2.У яких районах материка вони живуть і які вони за зовнішнім виглядом? ІНФОРМАЦІЙНА ПАНОРАМА. На дошці розташовані листочки з назвами народів які проживають на материку. Учні даючи відповіді на запитання беруть листочки і прикріплюють на карті у тому місці де проживають народи. Пігмеї, бушмени, араби, бербери, туареги, нілоти, банту, тутсі, готтентоти, африканери, малагасійці. -У таблицю внести результати роботи з підручником: народи раси Місце проживання араби європеоїдна Північна Африка V. Мови і релігії. Усього в Африці проживає кілька тисяч народів. Їхні традиції, звичаї, спосіб життя своєрідні і цікаві. Винятково різноманітні їхні мови, релігійні вірування. А) Мова Найбільш поширеною мовою жителів Пн. Африки є арабська, південніше, в екваторіальній Африці – мови банту та суахілі. На основі змішання французької, англійської, іспанської або португальської з африканськими виникли – креольські мови. На півдні Африки розвинувся –африкаанс. - результат з єднання різних місцевих наріч із нідерландською мовою. У більшості африканських країн однією з офіційних мов часто є – європейська – та якою розмовляли колонізатори. Б) Релігії За картою атласу ст. 14 встановіть, які релігії переважають на материку.
  • 4.
    • Поширенні двірелігії – в Пн. Африці – іслам у решті країн – християнство, а також численні місцеві релігії. VІ. Народи Африки. Учні класу мали попереднє завдання. - Підготувати повідомлення про народи Африки. Особливу увагу звернути на умови життя, побуту, традиції народів.(на виступи-2хв.) - Уході розповіді, учні занотовують у зошиті цікаві новини,які пізніше допоможуть їм дати відповідь на запитання вікторини. - Пігмеї - Бушмени - Туареги - Масаї VІІ. Закріплення вивченого матеріалу. ВІКТОРИНА 1.Який народ проживає у вологих екваторіальних лісах? 2.У якого племені чоловіче і жіноче населення поділяється на чотири вікові групи? 3Кого називають синіми привидами? 4. Мову якого племені можна чути, але неможливо записати? 5. У якого народу людей – воїнів називають моранами? 6.Який народ проживає у складних природних умовах котловини Калахарі? 7.У якого народу фінікова пальма використовується як їжа, корм, при будівництві житла? 8. Кого називають дітьми лісу? 9. Який народ проживає в Сахарі? 10. Який народ надає велике значення зачіскам? 11.У якого племені улюбленими ласощами є сарана, яйця мурашок, гусінь? 12. Кого називають «чагарникові люди»? 13. У якого племені будівництвом житла зайняті виключно жінки? 14. В кого житло поділяється на три відділи: для дітей, дорослих та худоби? 15. Хто дуже часто використовує для полювання різноманітні пастки для тварин?
  • 5.
    VІІІ. Підсумок уроку Випознайомилися лише з деякими народами Африки. Хто хоче більше знати про племена може знайти у літературі: «Африка. Енциклопедія у двох томах.», «Прислів’я і приказки народів Африки», А. Шклярський «Чорний Фенікс» Домашнє завдання Параграф 23. Сформулюйте та запишіть до зошита проблеми, які виникають у країнах Африки у зв’язку з високими темпами приросту населення. Оцінення учнів.
  • 6.
    VІІІ. Підсумок уроку Випознайомилися лише з деякими народами Африки. Хто хоче більше знати про племена може знайти у літературі: «Африка. Енциклопедія у двох томах.», «Прислів’я і приказки народів Африки», А. Шклярський «Чорний Фенікс» Домашнє завдання Параграф 23. Сформулюйте та запишіть до зошита проблеми, які виникають у країнах Африки у зв’язку з високими темпами приросту населення. Оцінення учнів.